Multi-religieus Woongoed Flakkee viert 90e verjaardag met feestje in eigen tuin Kerk diensten 4:2» Het weer van volgende week... Zomer staat eindelijk op de kaart Oostflakkee zet in op minimabeleid EIIAI1DEI1.I1IEUW5 EIIAIH]6li,iHEÜW5 Historie Toekomst Zondag 28 juni 2009 Gemeenteraad stelt nota vast l i PAGINA 2 VRIJDAG 26 JUNI 2009 Ethiek W. H. ^^LEMA De term religie Met deze titel wordt onze samenleving gekarakteriseerd. Er is sprake - zo zegt men - vanherleving van de reli gie. Gezien de titel \an déze column moet men dan wel van religies spreken. Wat verstaat men in onze samenleving onder religie. Ik vond een treffende formule ring in het Handboek 'Religie in Nederland' (Meinenia - Zoe- termeer 2008). Dr. Meerten 'lerborg, bij zonder hoogleraar voor niet- instittitionele religies aan de universiteit van Leiden, behan delt in dat boek: Impliciete reli; giositeit. Hij s<elt "dal religie buiten de religieuze instituten is te vinden, sluit aan bij'wat veel 1 mensen intuïtief ervaren." Dan geeft hij een oms(hrij\ing \'an impliciete religie. "Deze naam is van toepassing op iels dat de men's helpt (of tracht te helpen) zich te verzoenen mei zijn ein digheid, door middel van iets of iemand die bo\en de alledaagse menselijkheid lijkt uil te gaan." Hierin worden twee voor waarden gesteld, wil men van religie kunnen spreken: Zich verzoenen met de eindigheid. Een mens moet leren leven met het feit dat geliefden en ook hijzelf eens aan zijn eind komt - en de soms moeilijke weg daarheen. Dat moet dan gebeinen - en dat is het twee de - met behulp van iets dat boven de individuele eindig heid uitgaat. Wat dat 'iets' is wordt niet nader omschreven. Het onzijdige iets wijst in elk geval niet op een persoon; dus: min of meer een kracht of een gedachte of een systeem dat ons individuele mens-zijn te bo\en gaat. 'letsisme' Hoewel de schrijver in dit verband niet het bekend geworden woord 'ictsisme' gebruikt, komt het daar wel op neer! Men late deze omschrij ving op zich inwerken. Er wordt gevraagd om of gezocht naar iets dat ons individuele, eindige mens-zijn te boven gaat. Een nadere invulling van dat iets ontbreekt. Hoe je er aan komt, hoe sterk en betrouwbaar dat iets is, wordt niet vermeld. .41s het maar meer is dan ikzelf met mijn mogelijkhe den. De vraag is of dit iets ten diepste toch niet uit onszelf opkomt, of wij het niet beden ken, ontwerpen of verzinnen. L' moet zelfs vragen of het ten principale niet een iets van mij zelf is, dat ik heb ontworpen en buiten mijzelf projecteer. Ik kan moeilijk iets anders doen dan op deze vraag bevesti gend antwoorden. Waar en wat moet ik zoeken dat mijn mens zijn te boven gaat, zonder dat ik van dat iets een boodschajj, een 'openbaring' krijg? Ik zou het niet weten. Dat iets is ten prin cipale een uitvergroting \an mijzelf Hier wordt ook wel het woord projectie voor gebruikt. Ik ontwerp het en stel het dan buiten mijzelf. Ik kan er dimen sies en krachten aan toekennen. Dat neemt niet weg dat het uit mijzelf opkomt, ja door mij zelf is ontworpen. In deze vorm van religie ben ik alleen maar met mijzelf bezig. In de Bijbel is dat eigenlijk de oerzonde: zelfde zaak rege len en wat in je hart is tot maat staf nemen. Het feit datje daar een duiding aan geeft in de zin van het gaat mij te boven, verandert niets aan het feit dat het uit mijzelf komt en dat ik de betekenis ervan bepaal. Openbaring 1 Dezer dagen werd ik - in verband met een preek - bepaald bij Openbaring 1:4 en 5, waar we lezen:"Genade zij u en vrede van Hem Die is en Die was en Die komen zal; en van de zeven geesten die voor Zijn troon zijn, en van Jezus Christus, Die de getrouwe Getuige is, de Eerstgeborene uit de doden, en de Overste der koningen der aarde. Hem, Die ons heeft liefgehad en' ons van onze zonden gewas sen heeft in Zijn bloed." Deze Zelfopenbaring van Bovenaf is heel iets anders dan het vage 'iets' waar religie zich mee druk maakt. Prachtig is in de zojuist geciteerde Zelfopenbaring van onze Drie-enige God ook de aanduiding 'getrouwe Getui ge'. Dat wil zeggen dat Zijn getuigenis betrouwbaar is en dat Hij trouw is aan het woord waarmee Hij Zich benoemt. Deze ene God met deze ene Naam kan je en mag je geen plaats geven in het pantheon van de religies. Hij is volstrekt uniek. Er is geen ander met Hem te vergelijken. Hij staat boven allen en gaat over allen. En vooral: Hij is genadig, de God Die verlost. Hij verlost ons ook van religie als projec tie van onszelf. Zijn openba ring is voor ons gebonden aan Zijn Woord. Daarom is het ons een vreugd om in en door dat Woord Hem te zoeken en Hem te ontmoeten. In Jezus Chris tus heeft Hij Zijn hart voor ons, zondaren, ontsloten. Hij is de enige, waarachtige en volko men God - uniek en exclusief - aanbiddens- en dienenswaar- dig. Gezellig snmenxijn voor huurders en betrokkenen van Woongoed Flakkee. Foto-inzet: Directeur Simon van Nieuwaal toont een oud notulenboek, waar men maar liefst 31 jaar mee deed. MIDDELHARNIS - Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van Woongoed Flakkee heeft deze jarige woningbouw corporatie dinsdagmid dag een feestje gehouden. Naast het kantoor aan de Langeweg was op eigen terrein een partytent opgezet, waar huurders en andere belanghebbenden welkom waren voor een gezellige onderlinge ont moeting, natuurlijk onder het genot van een hapje en een drankje. Ook werden in de tent historische film beelden vertoond die in de loop van de geschiedenis waren gemaakt bij allerlei gebeurtenissen rondom Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelliarnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zat<elijl(e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overli|densberict^ten:maa^\dag^7.00 üur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur. J.Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank GoereefOverflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). de toenmalige woning bouwvereniging Mid- delharnis, wiens oprich tingsdatum - 23 juni 1919 - juridisch als geldend werd gehouden toen het huidige Woongoed Flak kee, dat een aantal jaren geleden door fusie is ontstaan, het levenslicht zag. Tijdens het jubileum feestje, waarbij bezoekers in ongedwongen sfeer zowel binnen als buiten 'de tent zich ophielden, hield directeur Simon van Nieuwaal een toespraak. Door Hans Villerius Daarin blikte hij terug, tot aan de oprichtingsperiode van de vereniging. Dat was naar aan leiding van een ingezonden stuk in het toenmalige week blad 'Onze Eilanden' in juni 1919, waarin werd gepleit voor oprichting van een woningr bouwvereniging in Middelhar- nis. Het was de heer J.J.L. van Zuijlen die naar aanleiding hiervan een gezelschap samen stelde voor wie hij een oprich tingsvergadering uitschreef op 23 juni 1919. Met die vergade ring werd tevens woningbouw vereniging Middelharnis - één van de rechtsvoorgangers van Woongoed Flakkee - een feit, kort daarop gevolgd door Koninklijke goedkeuring op de vastgestelde statuten. Diverse ontwikjcelingen pas seerden de revue in de toe spraak van Van Nieuwaal. Van vereniging naar Open vereniging in 1947, het te lijf gaan van wantoestanden op het gebied van huisvesting, de bestuurders, de organisatie, fusie van wbv Middelharnis met Samenwerking te Oude- Tonge, en natuurlijk wat er in de achterliggende 90 jaar alle maal gepresteerd is. "De bestuurders van toen - vertegenwoordigd uit het hele spectrum van de samenleving - waren gedreven en ervan over tuigd om iets te moeten doen aan de sociale wantoestanden in die tijd, en met pioniersgeest gingen ze aan de slag", vertelde Van Nieuwaal. "De doelstelling was, en is nog steeds, de volks huisvesting verbeteren. Vre selijke toestanden heersten er op huisvestingsgebied, in een tijd waar er geen waterleiding of elektriciteit was - krotten met grote gezinnen, inwo nende ouders of getrouwde kinderen". Verbetering werd bereikt door te bouwen, aan te kopen, te beheren, enz., en dat gebeurt nog zo. Het bestuur - "met lef en ondernemerszin" - deed zoveel mogelijk zelf: plannen, aanbesteden, toezicht houden, huur ophalen. En de omgang met klanten was "zake lijk en regentesk", zo gaf Van Nieuwaal aan. "Eergevoelig waren ze ook - in de notulen kom je daarvan forse uitspra ken tegen; en huurders moes ten niet veel vragen of klagen, dat werd afgewezen en gene geerd, of na lang aanhouden onder voorwaarden gehono reerd. Maar door sober, zuinig en integer te zijn is Woongoed Flakkee groot kunnen worden. We plukken er vandaag nog de vruchten van." Langzaam- Foto's.- Ham Viüerius aan werd de organisatie opge bouwd, vooral na de Tweede Wereldoorlog, en werd men steeds professioneler, wat na de fusie nog eens in een stroom versnelling kwam. Inmiddels heeft Woongoed Flakkee 2700 huurwoningen en bedrijfsgebouwen, ondanks dat in de achterliggende jaren honderden woningen werden verkocht. "Maar nog steeds kampen we met hetzelfde probleem als waarmee 90 jaar geleden begonnen werd: een grote wachtlijst van mensen met een lager inkomen die graag aan een huurwoning geholpen willen worden", aldus Van Nieuwaal. "Hier zal nog hard aan gewerkt moeten worden en daarin ligt nog een grote taak voor ons". Met het oog op de toekomst sprak Van Nieuwaal de inten tie uit om graag te willen zor gen voor dat deel van de bevol king dat altijd op een huurwo ning aangewezen zal zijn. "Er zijn plannen genoeg om grote investeringen te doen - nieuw bouw, maar ook op het gebied van strategisch voorraadbe- leid". Maar er zijn ook bedrei gingen. "Eén daarvan is de landelijke overheid, die met de invoe ring van de Vennootschaps belasting de bijl aan de wortel van het systeem gelegd. Ook haar toenemende bemoeienis zal belemmerend werken: het staat bol van toezicht en con trole. Hier moet veel energie in gestoken worden, die elders beter aangewend kon wor den." "Maar boven alles", zo besloot Van Nieuwaal, "staat Woon goed Flakkee er vandaag de dag - zelfs in tijden van eco nomische crisis - goed voor, financieel gezond, plannen voor de toekomst, een profes sioneel werkapparaat, KWH- gecertificeerd, en klaar voor de toekomst. En dat we daar trots op zijn, steken we niet onder stoelen of banken!" OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Juffer, Arnemuiden en 18.30 uur ds. G. Meuleman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. G. Meuleman en 18.30 uur ds. H. Juffer, Arnemuiden - Herv. Gem. 9.45 uur ds. C. Doorneweerd, Strijen en 18.00 uur ds. J. C. de Groot, Dordrecht - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. ,G. Kant en 18.30 uur ds. G. den Hartogh - Gen Gem. 9.30 uur leesdienst en 14,30 uur ds. G. van Manen - Doops gezinde Gem. 9.30 uur ds. D. Smink en 18.30 uur de heer W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 18.30uurds. E. de Mots, v.m. bediening Hei lige Doop en nam. afslui ting winterwerk - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. W. J. C. Blijderveen, Meer- veld en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R.W. van Mou- rik en 17.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 8.45 uur ds. J. A. Kloosterman, Ridderkerk en 18.00 uur kand. G. Kater, Kruiningen - Geref. Kerk 10.00 uur ds. P. Bakker en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P j. Kleiberg, Achterberg - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J. Meijer - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. GEm. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, welkomstdienst en 18.00 uur ds. J. de Jong, Waddinxveen - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Zie kenhuis: 14.30 uur ds. J. Willemsen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. G. Visser, Zwijndrecht en 18.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes - Hersteld Herv. Gem. 9.00 en 16.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. Blok SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur prof. dr. W. Balke, Den Haag en 18.00 uur ds. C. Boele, Oud-Beijerland - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. van Vlastuin, Katwijk en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan, bediening Hei lige Doop - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduin en 18.00 uur stranddienst bij bezoekers centrum Grevelingen, Ouddorp (De Punt) - Remonstrantse Gem. geen dienst - CAMA Gem. 14.30 uur (H.D.) de iieer K. van Holten. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema, bediening Heilige Doop en 18.00 uur kand. R van 't Hof - Geref. Kerk 9.30 uur ds. L. J. Lingen en 18.00 uur stranddienst bij bezoekerscentrum Grevelingen, Ouddorp (De Punt) - Ger. Gem. 9.30 (H.A.) en 18.00 uur (nabetr. en H.D.) ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lees dienst en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. R Emaus, Lekkerkerk en 18.00 uur ds. D. Boers, Nieuw-Beijerland - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur eerw. heer L. Stuurman, Rotterdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. GEm. 10.00 uur ds. P. de Jager, Lexmond en 18.00 uur kand. dr. A. A. Teeuw, Rid derkerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer D. Pieter man. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg, v.m. viering Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. H. IJzerman en 18.00 uur ds. A. W. Estié - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Een monter hogedrukgebied blijft voorlopig weersbepa- lend en geeft ons nog geruime tijd heel aardig zomerweer in het zuidwesten van Nederland. Het fiere hoog breidde zich de afgelopen week uit naar Noord-Europa. Noord oostenwinden voerden vrij warme lucht aan, zonder dat het heet werd. Stootte het kwik vorige zomerseizoenen meestal in rap tempo door naar 30 graden of meer, dit jaar is dat (nog) anders en met moeite is de magische 25 graden te halen. Waarschijnlijk stroomt het kwik dus niet verder uit naar 26 of 27 graden. Daarvoor is de noordoostelijke luchtsoort net niet warm genoeg. Voor echte zomerwarmte is een zuidcomponent in de wind noodzakelijk en die ontbreekt vooralsnog. Het extreem zonnige weer - afgelopen dinsdag scheen de zon zestien uur onafgebroken op de eilanden - zijn we inmiddels kwijt. Er vormen zich vanaf dit moment wat 'vochtvelden', en die uiten zich voornamelijk na deze vrij dag mogelijk in een paar regionale regen- en onweersbui en. Hoe heftig die zullen gaan uitpakken op Goeree-Over- flakkee en waar ze precies vallen, is op dit moment nog niet goed aan te geven, maar ze komen er mogelijk wel. Het is bijna onvermijdelijk dat zich in zo'n situatie kleine thermische lagedrukgebiedjes vormen boven het sterk opgewarmde Europese continent. Zeker als het hogedruk gebied zich later wat terugtrekt naar het noorden, krijgen dit soort verstoringen een kans. Vrijdag hebben we ook nog tamelijk fraai weer in huis, maar in het weekeinde is er dus een toenemende buien- kans. Flink onweer is daarbij wellicht mogelijk, maar of dat heftig wordt is ook lastig aan te geven. De wind waait zaterdag en zondag meest vanaf zee, en lage bewolking kan zo af en toe best eens de kustgebieden binnenlopen. Mocht dat het geval zijn, blijft het kwik tijdelijk steken bij 18-19 graden. Opvallend is dat de nachten een stuk milder worden. Was het afgelopen maandagochtend vroeg nog 9 graden in Middelharnis, vanaf vrijdagnacht zal het kwik zo'n kleine 8 graden hoger liggeii. Ook een groot deel van de volgende week blijft het tame lijk warm, met nog steeds die licht labiele atmosfeer waar in zich een onweersbui kan voordoen. De zomer staat in ieder geval op de kaart en een overgang naar kil en zeer wisselvallig zomerweer is waarschijnlijk niet te verwachten voor pakweg 5 juli. Weerman Mare Putto OUDE-TONGE - Op don derdag 18 juni 2009 stel de de gemeenteraad van de gemeente Oostflakkee unaniem de nota mini mabeleid vast. In de nota staan de hoofdlijnen van het minimabeleid dat de gemeente in de toekomst gaat voeren. Kernwoor den in de nota zijn maat werk en armoedebestrij ding. Al in 2008 startte de gemeente Oostflakkee met de voorbe reidingen voor de nota. Een uitgebreid doelgroepenon- derzoek bracht aan het licht hoe groot de behoefte is aan armoedepreventie bij de inwo ners van de gemeente. Vervol gens is er in september van dat jaar een informatieve raadsver gadering georganiseerd waar zowel betrokken instanties als inwoners zelf konden mee praten over het onderwerp. Tijdens deze geslaagde avond zijn veel ideeën aangedragen die verwerkt zijn in de uitein delijke nota. De nota is breed opgezet. Niet alleen is er in uitgewerkt hoe men de armoede in financiële zin wil bestrijden, ook voor de bestrijding van bijvoorbeeld eenzaamheid is aandacht. Armoede heeft dus niet alleen met een (laag) inkomen te maken; men wil de armoede op meerdere manieren aan pakken. Bijvoorbeeld door het nog actiever inzetten op re-integra tie. Oostflakkee zou graag zien dat mensen die zelf moeite hebben om een plaats op de arbeidsmarkt te krijgen, snel aan een baan worden gehol pen en daarmee duurzaam een zelfstandig leven op kun nen bouwen. Ook worden sommige rege lingen versoepeld zodat een grotere groep inwoners in aan merkingen komt voor vergoe dingen. Te denken valt aan een vergoeding voor deelname aan sociaal-culturele activiteiten en ook het ondersteunen van chronisch zieken en gehandi capten. Verder is gebleken dat teveel inwoners geen gebruik maken van voorzieningen die voor hen in het leven geroepen zijn. Daarom wil de gemeente haar inwoners laten onder steunen bij het invullen van diverse Soorten formulieren. Er bestaan al concrete plan nen om dit in samenwerking met de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee vorm te geven. Een andere wens van de gemeenteraad van Oostflakkee is het verbeteren van de voor lichting over de diverse moge lijkheden voor haar inwoners. Het is daarbij belangrijk dat er in begrijpelijke taal voorlich ting wordt gegeven. De website speelt hierin een duidelijke rol. De belangijkste stap is gezet nu de nota ook daadwerkelijk is vastgesteld. In de komende tijd wordt de nota stapsgewijs ingevoerd. U kunt de nota minimabeleid inzien op de gemeentelijke website: www. oostflakkee.nl. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. T. W. van Ben- nekom - Geref. Kerk 10.00 uur de heer A. Fraanje en, 18.00 uur de heer W. van de Geest. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. R Ver maat, Veenendaal en 18.00 uur ds. C. J. W. Verboom, Bodegraven - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. A. van Wijk, Herkingen en 16.00 uur ds. N. P J. Klei berg, Veenendaal - Geref. Kerk 9.30 uur ds. R C. Koster en 18.00 uur ds. j. H. Becker - Ger. Gem. 9.30 den 18.00 uur lees dienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 ur dr. T. E. van Span je, Reeuwijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2