Ds. R.W. van Mourik neemt afscheid HEMA opende haar deuren in Ouddorp van Hervormd Sommelsdijk Vakantie, maak er werk van! iRaads^ineerderheid Oostflakkee zet streep onder dossier met conflict gemeente en ondernemer 'Goed spreken van Gods genade' Abonneert U op de vrijdageditie van Eilanden-Nieuws VGB met wensenwand op midzomer- markt Kerkdiensten Ger. Gem. EIIAt1DEt1-t1IEUW5 Voor info: www.eilandennieuws.nl PAGINA 10 DINSDAG 23 JUNI 2009 Tijdens de kerkdienst van jl. zondagmiddag in de Hervormde Kerk te Sommelsdijk heeft ds. R.W. van Mourik, na vier jaar en acht maanden aan deze kerkelijke gemeen te verbonden te zijn geweest, afscheid geno men na het aannemen van een beroep van de Her vormde Gemeente van Elburg. Na uit Huizen te zijn gekomen, was ds. Van Mourik de 37" predikant van Sommelsdijk. Tij dens de dienst van zon dagmiddag bediende hij het Woord uit Romeinen 9 vers 14-21 en Romei nen 11 vers 33-36, om de afscheidspreek te hou den over paragraaf 18 van Hoofdstuk 1 van de Dordtse Leerregels. Door Hans Villerius Voor aanvang van de dienst werd ds. Van Mourik toege sproken door de consulent, ds. Th.W.H. van der Heijden, namens de classis, de werkge meenschap van predikanten en de commissie van bijstand van de HDG, en door ouder ling Leijdens namens de ker- kenraad, die de scheidende predikant liet toezingen Psalm 119 vers 9: Doe hij Uw knecht weldadigheid, o Heer' en Psalm 72 vers 11 Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen. Mopperen Er zijn mensen die bekend staan omdat ze altijd moppe ren, zo begon ds. Van Mourik zijn afscheidspreek. Ook in paragraaf 18 van de Dordtse Leerregels wordt gesproken over mopperen, murmure ren, misprijzen. In het Oude Testamant wordt dit dikwijls gezegd over volk het volk Israël tijdens de woestijnreis. En ook in Nieuwe Testament gaat het over murmureren, bijv. de Joden die mopperen over het gedrag en handelen van Jezus; daar moesten ze niets van weten. Het mopperen in paragraaf 18 gaat echter over de genade van (iods onverdiende verkie zing tot zaligheid én over de gestrengheid van de recht vaardige verwerping van zon daren. In het voorgaande, het hele eerste hoofdstuk van de Dordtse Leerregels, gaat het over de verkiezing en de ver werping. Ciod verkiest in Zijn soeverein vrijmachtig welbe hagen zondaren tot zaligheid. Daar kiumen mensen moeite mee hebben, mopperen over dat dubbele raadsbesluit van C;od. Mensen hebben moeite met het besluit over Clods genade van onverdiende verkiezing. Want wij den ken altijd maar weer dat wij wat moeten dóen om zalig te worden. 'We moeten er maar veel om vragen, je moet maar berouw tonen en nederig zijn, dan zal (;od wel genade geven' is zo veel de gedachte. Dat zit er zo diep in bij ons. Maar Oods genade wordt dan voorwaardelijk, verdienste lijk gemaakt. Dan moeten we er iets voor dóen. Maar op geestelijk gebied is het juist andersom. Mensen die niets doen, niets kunnen doen, die zondig zijn en schuldig staan tegenover (iod, worden toch door Hem verkoren en krij gen genade, en da's onver diend. Dan moet je er zelf helemaal tussenuit vallen, en dat ligt ons niet. Vandaar dat mopperen. De grondtrek van het geloof is echter helemaal niets te hebben en aan te kun nen dragen, in alles tekort te schieten, onwaardig te zijn, te moeten leven van genade. In alle schuld, tekort en armoede alleen te kunnen leven van onverdiende genade. Tegen deze genade bestaat altijd innerlijke weerstand, want ons hart is niet aangelegd op genade, maar op verdienste. Daarnaast wordt er ook gemur- nuireerd over de gestrengheid van de rechtvaardige verwer ping van zondaren. 'CjOcI is toch een Clod van liefde en ont ferming? Hij wil toch niet dat één van ons verloren gaat?'. zeggen we dan. tlod wil inder daad niet dat mensen verloren, gaan, maar toch gebeurt 't. Maar is dat dan de schuld van (;od? Als wij Zijn aangeboden genade niet wensen, maar Zeil overeind willen blijxen, is het dan niet terecht als God ons verwerpt? Aanbidden Wij mensen zijn liever recht hebbend dan rechteloos. Maar toch wil God ons op die plek van rechteloosheid hebben. Om te leven van onverdiende genade uit Gods eeuwig wel behagen. Daar gaat 't om in het geloof Het niet beter te weten en kritiek te hebben over Clod, maar ons nederig te onderwerpen. Paulus zegt 't ook in Romeinen 9: O mens, wie zijt gij. die tegen Ciod ant woordt, die C;od ter verant woording roept? Wij hebben onze plaats te weten tegenover God. Zo zegt Jezus het ook in de gelijkenis van de arbeiders in de wijngaard: 'is het Mij niet geoorloofd te doen met het Mijne wat Ik wil?' Veeleer past ons ootmoed, kleinheid, eer bied en aanbidding in plaats van Clod ter verantwoording te roepen. Dat is tevens de cli max van Hoofdstuk 1 van de Dordtse Leerregels: komen tot aanbidding: Wij daarentegen, deze verborgenheden met een Godvruchtige eerbiedigheid aanbiddende'. Zo eindigt dit hoofdstuk met lofprijzing tot God en Zijn naam. En zo wil ik ook mijn dienstwerk in Som melsdijk eindigen. Ons past alleen aanbidding. Ontsloten in Christus Maar hoe kun je God nu aan bidden en lofprijzen over zijn soevereiniteit in verkiezing en verwerping. Dat kan alleen als we leren dat God naar recht ons zou moeten voorbijgaan. Want heel de wereld ligt voor God verdoemelijk, allen der ven we de heerlijk van God. Daarom zou niemand behou den kunnen worden. Maar nu neemt God redenen uit Zichzelf en daaruit wil Hij mensen zalig maken die wij door onze zom het Paradijs gebarricadeerd hebben, heeft hij ontsloten in C;hristus. In Zijn wijsheid heeft Hij een weg uitgedacht waarin zondaren behouden en zalig kunnen worden. Omdat Hij ons kent en weet wat van Zijn maaksel zij te wachten, heeft Hij een weg gegeven waarin wij toch behouden kunnen worden, waarin Hij niet naar onze zonden handelt, maar vrijspreekt. Dat kon alleen door Zijn Zoon Jezus Chris tus heen omdat Hij Zijn Zoon naar deze wereld heeft gezon den, die aan het kruis heeft gehangen, maar ook opge staan is en opgevaren ten hemel. Daarom zegt Calvijn dat C^hristus de Spiegel is van de verkiezing. Het kon alleen door Hem heen. Hij is een kracht Gods tot zaligheid een ieder die gelooft, maar voor wie zich tegen Hem verzetten is Hij een ergernis en dwaasheid. Dat zei de oude Simeon al: Deze wordt gezet tot een val en opstanding van velen in Israël. Er zullen men sen door Hem opstaan tot een nieuw leven, maar ook zullen er over Hem vallen. Soli Deo Gloria Echter, de rijkdom van Gods welbehagen tot zondaren is zo onpeilbaar diep, daar kom je nooit over uitgepreekt en uitgedacht. Onnaspeurlijk die weg die God gegaan is met Zijn Zoon. Hoe klein moeten wij dan als mens worden voor God. Wie heeft de zin des Hee- ren gekend? Wie begrijpt de weg die God met Zijn volk gaat? Hij doodt en maakt levend; Hij slaat, maar heelt ook. Wie is aan deze God gelijk. Die onaf hankelijk Zijn beleid bepaalt? Daar past het ons te aanbid den in kleinheid en ootmoed. Dat wordt tevens de climax, waarmee ik ook mijn werk in Sommelsdijk wil beëindigen: Soli Deo Gloria, uit Hem, door Hem en tot Hem zijn alle din gen. Alles wat we hier mochten ontvangen, het was alles van Hem, uit Hem en tót Hem. OUDDORP - De nieuw ste HEMA vestiging staat in Ouddorp. De vestiging, gelegen aan Dorpstien- den 33, heeft vorige week dinsdagmorgen haar deu ren geopend voor de klan ten. De officiële openings handeling werd 's avonds daarvoor verricht door de wethouders Admiraal en Van der Vlugt van de gemeente Gk»edereede. Door Hans Villerius De nieuwe HEMA vestiging heeft een vloeroppervlakte van 500 m2 en een team van 15 medewerkers. De ope ningstijden zijn van maandag t/m zaterdag van 08.00 tot 20.00 uur en op vrijdagavond tot 20.30 uur. De HEMA in Ouddorp is een zogenaamde A-vesdging. Dit betekent dat HEMA een selectie uit het bekende assortiment maakt en dat hier aanbiedt. Filiaalmana ger Elbert van der Graaf, ver telt er meer over "We hebben onder andere kinderkleding, persoonlijke verzorging, huis- houdartikelen, schrijfwaren, voorverpakt koek en snoep en natuurlijk de HEMA rook worst - zowel warm als gekoeld - in het assortiment. Ook voor softijs, lekkere belegde brood jes en warme snacks kunnen klanten hier terecht. Naast het reguliere assortiment heb ben wij de keuze gemaakt om ook een gebaksafdeling toe te voegen; klanten hebben hier keuze uit ons ruime gebaksas sortiment". HEMA biedt het gebak in Ouddorp aan tegen vaste lage eenheidsprijzen. Zo is bijvoorbeeld de tompouce verkrijgbaar voor 0,75 en een appeltaart voor 5. "Ook voor diensten kunnen klan ten bij ons terecht", vervolgt Van der Graaf. "Zo beschikken we over een tweedaagse foto service en een fotokiosk met direct-klaar-afdrukken. En ook bestellingen die klanten online via onze website www. hema.nl plaatsen, kunnen wor den opgehaald in de HEMA in Ouddorp. De mensen hier waren meteen enthousiast toen bekend werd dat de HEMA zich hier zou vestigen. Dat bleek ook al tijdens het opbou wen van de nieuwe winkel. Veel klanten kwamen al even een kijkje nemen en vertelden dat ze blij zijn boodschappen te kunnen doen bij 'hun' HEMA om de hoek", aldus Van der Graaf Tijdens de openingsda gen, van vorige week dinsdag t/m zaterdag, konden klanten profiteren van speciale aanbie dingen. Daarom Hém alleen de eer ■ZïJB»«aanimtaeett-eeu wig -eer Het Nederlandse tMm Rode Kruis Ga mee op vakantie als verpleegkundige vrijwilliger. Bezorg onze aiim 6.000 gasten een onvergetelijke week in één van onze hotels of op ons vakantieschip de J. Henry Dunant. Bel voor meer informatie 070 44 55 888 of e-mail naar vakanties@redcross.nl «iww.rodekruis.nl A part of the international Red Cross and Rad Crescent Movement STELLENDAM - De Goe- reese politieke partij Verenigd Gemeente Belang is op zater dag 27 juni aanwezig op de Midzomermarkt in Stellen- dam. In de stand is iedereen welkom die meer wil weten over actuele onderwerpen in de gemeente Goedereede. Het Verenigd Gemeente Belang hoort graag uw mening over uiteenlopende onderwerpen. In de stand van het Verenigd Gemeente Belang kunt u terecht voor informatie over de partij en haar standpun ten, maar ook voor vragen of om iets onder de aandacht van de partij te brengen. Daar naast is er een grote Cloereese Wensenwand waarop iedereen zijn wensen voor de gemeente kwijt kan d.m.v. post-its. HERKINGEN - Donderdag 18 juni, 19.30 uur, ds. A. Vermeij. STAD a/h HARINGVLIET - Donderdag 18 juni, 19.30 uur, ds. L. Terlouw. OOSTFLAKKEE - Nog één keer laaiden de emo ties hoog op in de raads vergadering bij het agen dapunt 'Uitwerking brief VROM-inspectie' waarbij waarnemend burgemees ter Heijkoop een toelich ting gaf op het stand punt van het college in een omvangrijk dossier dat inmiddels landelijke bekendheid geniet. Een jarenslepende affaire tussen gemeente en een lokale ondernemer, met jotsende persoonlijk- leden en emoties. Een nspectierapport dat een lantal tekortkomingen, buten van de gemeente :onstateerde, maar geen brmeel juridisch onjuist landelen. Een confronte- ende Zembla-uitzending, lestempeld als eenzijdig legatief maar door som- nigen ook kernrakend ;enoemd. En tenslotte en rapport van het lokale •vdA-afdelingsbestuur, en eigen onderzoek met «vindingen leidend tot en artikel in een regio- lale krant. Daarbij gelijk liest inzichtgevend in Ie ernstige vertrouwens breuk tussen het PvdA- fdelingsbestuur met de oltallige raadsfractie en Ie eigen wethouder. Door Jaap Ruizeveld igrediënten genoeg voor een ormachüg debat dat leidde )t een eindstreep. Het dossier ordt als gesloten beschouwd. en \'oorstel van de fracties an VVD, SGP en VLO om een nafhankelijk onderzoek te arten naar alle beschuldigin- sn richting gemeente haalde et niet. Na een schorsing ïven PvdA, ChristenUnie en DA aan het genoeg te vinden: 4et levert een never ending OTj op; Er zijn geen nieuwe iten". Voor betrokken onder- ïmer Swaneveld is er het advies naar de rechter te stap pen als hij alles onrechtvaardig blijft vinden. Voor dat het zover was werd vooral door VVD-er Van de Ree flink op de trommel gerof feld. Hij vindt dat de integri teit van de raadsleden in het geding is en daarom wilde hij een onafhankelijk onderzoek starten. Schoon schip maken. Op basis van onderzoek aanto nen dat een en ander een far ce is of dat het op waarheden berust. "Laten we een doofpot cultuur vermijden. Breeduit oppakken. Tonen dat wij als bestuur een rechte rug hou den. Beschuldigingen kunnen weerleggen". Een standpunt dat werd gedeeld door De Vries (VLO). Ook Van Gurp (SGP) sloot zich hierbij aan. Deze stap was niet zijn intentie geweest, maar een nieuwe reeks brieven van de betrokken ondernemer had hem nu hiertoe gebracht. Twij fel wegnemen dus. "We kun nen dit niet over onze kant laten gaan. "Waar zijn we nu bang voor om een onafhan kelijk onderzoek te starten?", vroegen deze drie fracties. Voor Knoester (ChristenUnie), CDA (Van Rossum) en PvdA (Van Dijke) was hiermee ech ter geen meerwaarde te halen. "Het blijft maar doorgaan. De aanbevelingen van het VROM- rapport om verbeteringen aan te brengen, worden en zijn uit gevoerd. Nu een streep onder het dossier. De ondernemer kan als hij dat wil via de rech ter, de hoogste vorm van arbi trage, zijn zaak bepleiten". Inspreker Als inspreker, namens het lokale PvdA-afdelingsbestuur, gaf Wim Noordzij zijn zorg en teleurstelling aan over de reac ties die van de partijwethouder alsmede van de PvdA-raads- fractie waren kenbaar gemaakt op het rapport 'Goed bestuur in Oostflakkee'. Een rapport dat was opgesteld onder ver antwoordelijkheid van Rudi Heintjes, Dick van PufFelen en Wim Noordzij. Het rap port pleit voor een openbaar gemeenteraadsonderzoek in Oostflakkee naar de gang van zaken die eerder begin dit jaar in het Vara-programma Zem- bla aan de orde was gesteld. In die reportage werd het gemeentebestuur Oostflakkee zeer negatief afgeschilderd voor haar handelen in een jarenlang slepend conflict met een plaatselijke ondernemer. De opsteUers van het rapport geven aan dat de twijfel over de juistheid van die beschuldi gingen niet geheel kan worden weggenomen op basis van het door hen bestudeerde mate riaal. "Waar misstanden niet aanwezig zijn dienen beschul digingen feitelijk en contro leerbaar weerlegd te worden. Waar misstanden wel aanwezig zijn moet schoon schip worden gemaakt. Goed functioneren van dit zelfreinigend vermo gen van de overheid is essenti eel om legitimiteit te verande ren en vertrouwen in politiek en bestuur bij burgers te ver werven", aldus Wim Noordzij. Hij hekelde scherp de reacties van de PvdA-fractieleden op het rapport. Voor een groot deel betreft dat slechts het ter discussie stellen van de motiva tie en integriteit van de makers van het rapport en het eigen afdelingsbestuur. Denigrerend Waarnemend burgemeester Jan Heijkoop gaf namens het college een helder overzicht van het verloop van de gebeur tenissen die rond deze heikele affaire speelden en spelen. "We zouden kunnen zeggen dat het primair een PvdA-discussie is, maar dit is slechts gedeeltelijk juist. Naar aanleiding van een artikel in het AD, raadsvra gen van mevrouw Van Dijke wat de opvatting van het col lege hierover is, een brief van SGP-er Van Gurp en de voor geschiedenis rond het VROM- onderzoek, gevolgd door de Zembla-uitzending, is besloten dit onderwerp op de agenda te plaatsen. Aantekenend ook dat VVD-fracüeleider Van de Ree destijds over de Zembla-repor- tage scherpe vragen stelde die in een debat tot afronding leid den. Geconstateerd wordt nu dat in de nota van het PvdA-afde lingsbestuur dermate denigre rend over de gemeente Oost flakkee wordt gesproken dat kng niet elke fractie dit over zijn kant laat gaan. De vra gen uit het rapport zijn ech ter eigenlijk al destijds in het genoemde debat besproken en de meeste PvdA-antwoor- den van de fractie sluiten dan ook aan bij de opvattingen die breed in raad en college leven. Heijkoop wees op de samen hang die er is tussen de brief van VROM, de uitzending van Zembla en het conflict met de lokale ondernemer (Swane veld). Een conflict dat, los van de zakelijke aspecten rond handhaving, sluiting en over name van de opstallen van de ondernemer, vanaf beginjaren 2000 loopt en waarbij emoties hoog opliepen. Er was sprake van botsende persoonlijkhe den. De ondernemer vroeg de VROM-inspectie een onder zoek in te stellen. Dit is diep gaand uitgevoerd en hierover is uitvoerig gesproken. Samengevat kwam het er op neer dat de gemeente ern stig tekort is geschoten op het gebied van communicatie en bejegening en dat ook de communicatie met het ISGO niet goed was.VROM con stateerde wel verbeteringen op genoemde terreinen. Ove rigens bleek op geen enkele wijze dat de gemeente formeel juridisch onjuist heeft gehan deld. Heijkoop wees op de brief van het college aan het ISGO (vraag van SGP-er Van Gurp) voortkomend uit de aanbevelingen van de VROM- inspectie. Daarnaast heeft de gemeente op drie hoofdlij nen een nieuwe koers ingezet. Verbetering van dienstverie- nmg, participerend werken en proactieve communicatie en informatie. Heijkoop gaf tal van voorbeelden waaruit deze aanpak blijkt. "In een persoonlijk gesprek met de ondernemer heb ik aangege ven dat de uitkomsten van de VROM-inspectie het slotstuk vormen van dit dossier. Con form de wens van de raad. Ik heb aangegeven dat wanneer betrokken ondernemer dit als onbevredigend ervaart hij dan het beste de gang naar de rech ter kan maken", zei de burge meester.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 10