Verkiezingskoorts en Verkiezingsuitslag Eindadvies commissie Schutte Kerk diensten Lege EIIAIIDEII-MEUWS Kerkdienst Ger. Gem. Start cursus Algemene Muzikale Vorming Mark Costeris en Sebastiaan Rosendaal Nederlands Kampioen Zwemmen Bingo in het Wijkcentrum Goede moed Goedereede organiseert reis naar Polen EIIAnDEtl-niEUWS Vervolg van voorpagina: Goedereede Oostflakkee Dirhsland Middeiharnis Toelichting Schutte Zondag 21 juni 2009 J.M.J. Kieviet PAGINA 2 VRIJDAG 19 JUNI 2009 Ethiek Europese Verkiezingen Ze zijn weer gehouden en ze zijn achter de rug, de ver kiezingen voor het Europese Parlement. In ons land waren ze op donderdag 4 juni, ook in Engeland, maar in de meeste andere Europese landen op zondag. Vooral in de laatste dagen liep de koorts hoog op tijdens gehouden debatten, met soms ook heel lelie bewoor dingen. Er tekende zich toen al een bepaalde tendens af, die ook de uitslag bevestigde. Nu gaat koorts in een lichaam soms met uitslag bepaald. En dat is verre van aangenaam. Als we spreken over een verkiezingsuitslag hebben we het over getallen van uitgebrachte stemmen, die het aantal afgevaardigden van een partij bepaalt. Maar eerlijk gezegd vond ik ook dat er van een lelijke uitslag gesproken kon worden bij de commentaren in ons land, toen de cijfers bekend wer den en ook besproken wer den. Vooral uitlatingen van de heer Wilders achtte ik bene den peil en in strijd met goed fatsoen. In de politiek wordt vaak gestreden, om zo te zeg gen, op 't scherp van de sne de, maar dat behoeft respect voor de ander en voor opvat tingen van andersdenkenden toch niet in de weg te staan! Jammer dat, wanneer er geen respect wordt getoond, de gewone burger vaak zegt: 'zie je wel, politiek is vies'. Dankbaarheid en bede Om te beginnen mag ik in dit christelijk blad toch mijn dankbaarheid uiten dat in ons land het CDA ondanks verlies wel de grootste partij bleef en dat de combinatie CU-SGP overal winst boekte en oiidanks de daling van 27 naar '25 zetels voor de Nederlandse afgevaar digden, de beide zetels voor deze combinatie behouden ble ven We wensen biddend hen, maar evenzeer de andere geko zenen, de wijsheid van God toe om ook in Europa, en in con tacten met afgevaardigden uit andere landen, lot goede beslis singen te komen die het welzijn van de burgers mogen dienen. We zijn bepaald niet voor over heersende maatregelen die vanuit Europa ons land zonder meer worden opgelegd, maar we kunnen zelf lang niet alles en we vormen ook een onder deel van dit werelddeel. Uitslagen en commentaren Reeds voor de verkiezin gen wezen peilingen uit dat de sociaal-democraten verlies zouden lijden. Maar dat dit zo groot zou uitpakken had toch niemand verwacht. In ons land zakte de PvdA van 7 maar liefst terug naar 3 zetels. Heeft zich dienaangaande onduidelijk heid en aarzelend optreden gewroken? In Engeland was het verlies zelfs dramatisch te noemen, mede veroorzaakt door uitgelekte schandalen betreffende het optreden van ministers in financiële en ethi sche handelingen. Premier Brown zal het nog zwaar te verduren krijgen ondanks aanpassingen in zijn kabinet. Soms kan ook sympathie voor een staatshoofd - denk aan mevrouw Merkel in Duitsland en de presidenten Sarkouzy in Frankrijk en Berlusconi in Ita lië - positief uitwerken op de uitslag. Verlies voor de libera len viel mee, zeker in ons land, waar commotie ontstond over een uitspraak van de heer Rutte over de vrijheid van menings uiting inzake de Jodenvervol ging. Daarbij moet wel gezegd worden dat in dit kamp in ons land ook D66 meetelt, een par tij die maar liefst verdriedub belde! Opmerkelijk is voorts wel dat zowel vertegenwoor digers van partijen die zich sterk maken voor een meer verenigd en groen Europa als ook uitgesproken en soms felle tegenstanders daarvan beiden winst hebben geboekt. Over het geheel bezien lijkt echter in de aaneengesloten staten van Europa de belang stelling voor gezamenlijke Europese politiek niet groot. De opkomstcijfers kun je dra matisch laag noemen. Een stem uit het volk? Natuurlijk trok de uitslag voor de Partij voor de Vrij heid, aangevoerd door de heer Wilders, grote aandacht. Zijn uitspraken zijn klip en klaar en men behoeft hem niet te vra gen 'wat bedoelt u eigenlijk'? Nu kan eerlijk zeggen wat men meent (zonder verdere omhaal en uitweidingen), soms heel 'recht voor zijn raap', bij kfezers succes oogsten, en hen doen denken: 'dat is onze man, die zegt tenminste waar het op staat'. Vooral de aanvallen op de ook in ons land groeiende moslimcultuur en -gemeen schap lijken het goed te doen en leveren winst op. Kreeg zijn partij daarom ook nogal wat stemmen van rooms-katholie- ke kiezers in Volendam en pro testantse in Urk? Opmerkelijk! Begrijpelijke bezorgdheid Helaas moet echter naar mijn oordeel zijn gezegd dat in de geuite commentaren partij belangen vaak uitgaan boven het algemeen welzijn en dat bejegeningen jegens collega's een bedenkelijk niveau tonen. Succes kan naar het hoofd stijgen. Ik doel daarmee op uitlatingen van de heer Wil ders, die de goede uitslag voor zijn partij in Europees ver band meteen toepaste op ons kabinet, dat in minder fraaie bewoordingen direct werd opgeroepen de biezen te pak ken en nieuwe, landelijke ver kiezingen uit te schrijven. Het kwam er op neer: 'dan zijn we tenminste van die bende af'! Van enig respect voor de over heid, als dienaresse van God aangesteld, was geen sprake. Wel meen ik dat onder de zo Drs. W. Chr. Hovius geheten "paarse kabinetten' veel is geschied dat reden tot bezorgdheid geeft. Ons land is altijd gul geweest in het verstrekken van toestemming voor vestiging van vervolgde vluchtelingen en vreemdelin gen. Maar een toenemende islamitisering van land en volk, vooral als er daarbij radicali sering optreedt, levert geva ren op voor de samenleving. Heel triest is dat cijfers uit wijzen dat geweldplegingen en overvallen, gepleegd door Marokkanen en Antillianen, nog steeds toenemen, zonder dat ik daarmee deze groepen een lak opleg. Gastvrijheid te genieten in een land zoals het onze, schept ook verplichtin gen jegens de regerende over heid en medemensen. Angst voor toename van negatief te duiden uitspraken en hande lingen spelen de PVV zeker in de kaart. En de heer Wil ders heeft wel een punt wan neer hij, wel helaas soms heel ongenuanceerd, wijst op de mogelijkheid en noodzaak van uitzetting van allochtonen naar het land van herkomst, als zij zich hier ernsüg misdragen. God geve onze overheid wijsheid en kracht om vol gens Zijn inzetüngen een goed beleid te voeren, en Hij geve ons als christenen de genade om een leesbare brief van Christus te zijn door Zijn Geest onder onze medemensen. Daar zijn zij en wij zeer mee gediend. De vier burgemeesters op het eiland, alsmede com missievoorzitter Schutte geven desgevraagd een reactie op het ontvangen resp. verstrekte eindad vies. Burgemeester Ger van de Velde van Goedereede zegt dat het advies geen verrassing is omdat de keuze van de vier raden niet gelijkluidend is. "De commissie had in maart'al aangegeven de keuze van de gemeenten slechts te volgen bij unanimiteit. Desalniettemin is Goedereede teleurgesteld over het advies. De commis sie Schutte gaat niet in op de argumenten die de raad aan draagt bij zijn keuze. Het sig naal dat de inwoners gaven in de enquête wordt in het eindadvies genegeerd. Uit die volksraadpleging blijkt immers dat 89 procent van de inwo ners vóór zelfstandigheid kiest. Tijdens het VNG-jaarcongres sprak oud-minister Winsemius over de wens de kloof tussen overheid en burger te dichten. Het advies van de commissie Schutte helpt daar niet bij. De hoop van Goedereede is nu gevestigd op GS. Wellicht dat dit college de argumenten van onze raad ter harte neemt en met zijn beslissing recht doet aan de uitslag van de inwoner- senquéte", stelt mevrouw Van de Velde. Volgens waarnemend bur gemeester Jan Heijkoop van Oostflakkee was dit eindadvies van de commissie Schutte te verwachten. "Onze raad sprak de wens uit dat herindeling zo snel moge lijk tot stand komt. Nu de regie vooralsnog niet door de gemeenten gezamenlijk ter hand is genomen voor wat het vervolgtraject betreft, moet er van worden uitgegaan dat de geplande verkiezingen niet worden uitgesteld. Dat is jam mer. Want in de komende fase dreigt het gevaar dat er weinig belangrijke politieke beslui-^ ten nog tot stand komen. Ik betreur dat het zo is gelopen. Toch zie ik nog mogelijkheden om dat aspect op te pakken. Als de gemeenten, na de uitspraak van Gedeputeerde Staten, als nog de handen in één slaan om vanuit eigen kracht die regierol via de Ahriprocedure te willen pakken, dan ontstaat er een cruciaal moment. GS behoeft dan niet de gehele weg via de provinciale staten te bewandelen, als de gemeenten gezamenlijk aan de slag gaan. Ik begrijp overigens dat Goe dereede nu eerst het GS besluit wil afwachten. Daarna zou ik graag genoemde discussie voe ren". Burgemeester Servaas Stoop van de gemeente Dirksland Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis. Langeweg 13, Sommeisdijk www.eiiandennieuws.ni ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tei. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zai<eiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduideliji<e advertentieopdracliten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verl<oop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten l<an zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). noemt ook het eindadvies van de commissie Schutte niet ver rassend, gelet op het eerder uitgebrachte advies. Vanuit het perspectief van de gemeente Dirksland is het terecht dat de commissie adviseert om zo spoedig mogelijk tot één gemeente te komen. "Ik ver wacht dat GS dan ook op korte termijn hiertoe zal besluiten". Pieter Zevenbergen, burge meester van Middeiharnis, vindt het eindadvies van de commissie Schutte voor de hand liggend omdat er geen eensluidend standpunt door de gemeenten kon worden bereikt. Voor wat de regierol betreft zegt Zevenbergen dat het belang rijk is dat die toch eilandelijk wordt opgepakt. "Immers op het eiland is de directe kennis en wetenschap beter in te zetten dan op afstand door de provin cie kan worden aangegeven. GS zou in haar besluit dit kunnen benoemen. Anderzijds zouden wij GS van deze gewenste eilan- delijke aanpak alsnog dienen te overtuigen. Voor die krachtsin spanning wil ik me zeker maxi maal inzetten. Een zelfde lijn als collega Heijkoop aangeeft. Daarvoor zijn dan wel alle vier gemeenten op het eiland nodig". "Bij een tweetal punten, de fusiedatum van de gemeenten en het verzoek van Oostflak kee om de geplande verkiezin gen in 2010 uit te stellen, heeft onze commissie geen specifieke reacties gegeven", licht commis sievoorzitter Schutte toe. "Dat is ook onze bevoegdheid niet. Uitgaande van de regierol bij de provincie is een herindeling op zijn vroegst in 2012 haal baar. Omtrent de verkiezingen van 2010 hebben wij het ver zoek van Oostflakkee als bijlage bij ons dossier gevoegd", aldus Schutte. Een kritische opmer king dat zijn commissie eiland- breed een yolksraadpleging had kunnen adviseren, wijst hij direct van de hand. "Dat is onze bevoegdheid niet. Raden kunnen dat besluiten. De raad van Goedereede heeft haar besluit genomen op basis van de schriftelijke enquête onder de inwoners. Daar hebben wij kennis van genomen. Als commissie hebben wij aan de gemeenteraden gevraagd hun standpunt te bepalen. Als zoda nig hebben de gemeenten ook gereageerd. Wij hebben, door aan GS voor te stellen om als nog een fase in te lassen waarin gemeenten via de twee model len - samenwerking en fusie - konden bespreken en konden zoeken naar een eensluidend standpunt, onze opdracht al met GS goedkeuring, opgerekt. Het heeft in ieder geval geleid tot een uitgesproken breed draagvlak. Bij drie gemeenten vóór fusie en bij één gemeente voor het samenwerkingsmo del. Met dit eindadvies is onze opdracht uitgevoerd. Ik ver wacht dat GS op korte termijn haar besluit bekendmaakt en dat na het zomerreces provin ciale staten zich over het dos sier kunnen buigen. Ik ben blij dat wij als commissie een rol hebben mogen invullen bij dit onderwerp. Tot slot wil ik wel aangeven dat wij denken dat gemeenten beter zouden zijn gediend als zij gemeenschap pelijk de regierol hadden opge pakt", zo besluit Schutte. OUDDORP - Dinsdag 23 juni, 19.30 uur, ds. G. Hooger- land. MIDDELHARNIS - Speciaal voor jonge kinderen bestaat de mogelijkheid om Algemene Muzikale Vorming te volgen aan de Muziekschool Goeree- Overflakkee. De lessen zijn bedoeld voor kinderen die in augustus gaan beginnen in groep 4 van de basisschool. Met ingang van het nieuwe school jaar wordt dan weer begonnen met groepen van ongeveer 10 tot 15 kinderen die 45 minu ten per week les krijgen. Het ontwikkelen van de elemen taire muzikale vaardigheden staat centraal en de cursus is een goede vooropleiding voor het later leren bespelen van een instrument. Vooral spe lenderwijs zullen de kinderen vertrouwd gemaakt worden met o.a. het notenschrift, de toonhoogtes, de maatsoorten, de ritmes, etc. Veel zingen, zelf muziek maken op het Orfl- instrumentarium, naar muziek luisteren en met allerlei klank spelletjes aan de gang gaan, maakt de lessen tot een leuke en leerzame belevenis. De lessen van het nieuwe schooljaar starten op vrijdag 4 september 2009, de kosten zijn 135 per jaar. U kunt uw kind opgeven tot 10 juli 2009 door een aanmeldformulier prospectus aan te vragen bij de administratie van de Muziek school in het Diekhuus, Bene den Zandpad 7, 3241 GA Mid deiharnis, tel. 482400, fax. 489115, e-mail muziekschool^ hetdiekhuus.nl. Afgelopen weekend heb ben Mark Costeris (1992) en Sebastiaan Rosendaal (1991) beiden nationale titels gewonnen op resp. de 50m en lOOm vrij, en de 200m vrij tijdens de Open Nederlandse Zwemkam- pioenschappen op de 50m baan te Eindhoven. Mark Costeris werd meervou dig Nationaal Kampioen door zowel de 50m (23.86) als de lOOm vrij (51.69) te winnen. Sebastiaan Rosendaal wist na 2" en 3* plaatsen in eerdere jaren nu voor het eerst de 200m vrij (1.54.35) op zijn naam te bren gen. Behalve de vermelde medaille resultaten realiseerden beide zwemmers verder nog aan sprekende uitslagen op andere zwemnummers. Mark Cos teris zwom op de 50m rug slag (28.01), 50m vlinderslag (26.01) en de lOOm vlinderslag (58.75) naar nieuwe persoonlij ke records. Sebastiaan Rosen daal zwom een prima tijd op de 400m vrij (4.09.44). Verder behaalde hij een 3" plaats op de lOOm vrij in 52.54 en zwom hij een p.r. op de 50m vhnderslag (26.40) en de 50m vrij (24.48). Behalve genoemde zwemmers werd ook deelgenomen door Melanie van Gemert (1993), die op de 200m vrij (2.13.42), de 200m wisselslag (2.30.88), de 50m vhnderslag (29.66), de 50m vrij (28.49) en de lOOm vlinderslag (1.08.82) tot per soonlijke records kwam. MIDDELHAILNIS - De acü- viteitencommissie van het Ouderenwerk te Middeihar nis houdt op woensdagmiddag 24 juni een bingomiddag voor jong en oud in het Wijkcen trum aan de Doetinchemse- straat. Er zijn mooie prijzen te winnen. De eerste bingoronde begint om 13.30 uur, de deu ren gaan open om 13.00 uur. De 7 ronden Bingo kosten €3,50, de koffieronden (2x) 0,50 per stuk en een vlug gertje met grote prijs voor 1 Ook is er tussendoor een ver loting, 6 loten kosten 2,50. Deelnemers kiezen zelf waar aan ze meedoen. Een kopje koffie of thee wordt gratis aan geboden. Het wijkcentrum is rolstoeltoegankelijk. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerlt: 9.30 uur ds. H. Lassche, bediening Hei lige Doop en 18.30 uur lees- dienst - Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. G. Kater, Krui- ningen en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. G9.45 uur ds. D. j. van Eckeveld, Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Geref. Kerk 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.30 uur ds. C. G.Kant - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Doopsge zinde Gem. 9.30 uur (H.A.) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik en 18.30 uur ds. D. J. van Eckeveld, Katwijk aan Zee - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik en 16.00 uur kand. G. Kater. STELLEN DAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Bloemen- daal, Groot-Ammers en 17.00 uur ds. D. Hoolwerf- Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede en 18.00 uur kand. W. Schinkelshoek, Krimpen aan de Lek - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kanten 18.30 uur de heer M. Brand. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur kand. G. Kater, Kruiningen - Geref. Kerk 9.30 uur da. L. Tamminga -Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Willemsen, v.m. viering Heilig Avondmaal en namj. dankzegging Heilig Avond maal; 15.00 uur ds. G. van Meijeren, viering HeiUg Avondmaal Vroonlande - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Zie kenhuis: 14.30 uur ds. J. Smink. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. W. den Boer, Sint Philipsland en 18.00 uur kand. A. A. Teeuw, Ridderkerk - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Mulder, Haaften en 14.30 uur ds. R. W. van Mourik, afscheids- dienst - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th; W. H. van der Heijden - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal - Exo dus 10.00 uur ds. L. J. Lin- gen - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. G. Berveling - CAMA Gem. 10.00 uur de heer L. Post. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hool- werf en 17.00 uur ds. H. Harkema, afsluiting seizoen 2008-2009 - Geref Kerk 9.30 uur ds. T Verduijn en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 uur lees dienst en 14.30 uur ds. G. Beens - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J. H. van Dijk - Geref. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur (H.A.) en 17.00 uur ds. D. J. van Dig- gele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. M. van Kooten, Scherpenisse - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. W. J. van de Brink, Ede - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. Vasten hout, Hardinxveld-Giessen- dam en 18.00 uur ds. L. de Wit, Bleskensgraaf - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer P. Hinoke. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. L. Walhout, Kapel- Ie en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg, voorbereiding Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. Schep en 18.00 uur de heer K. Baas - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00uurds.K.J. Visser, Gouda - Geref Kerk 9.30 uur dienst in GEref. Kerk Ooltgensplaat en 18.00 uur ds. K. Vogelaar. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. J. C. Breu- gem, Goudswaard - Her steld Herv. Gem. 11.30 uur Enkele maanden geleden liet de hervormde ds. J. Belder (Dordrecht) een persoon lijk verhaal over burn-out en depressie verschijnen. Het boek zag het licht onder de titel Zieh. van de kerl{f. Dominee Bel der, toen 51 jaar, is eind 2006 emeritus-predikant geworden. Deze vervroegde emeritering vond plaats vanwege arbeids ongeschiktheid; ze had alles te maken met de depressie waaraan deze dienaar van het Woord toen al enkele jaren leed. In dit boek doet hij een bewogen verslag van zijn moei zame weg tot aan dat moment. Hij verhult niet wat naar zijn eigen gedachte de oorzaak van alles was. Het is in de titel van zijn boek uitgedrukt: Zieli van de kerk?. Tegelijkertijd sugge reert het vraagteken dat daar mee niet alles gezegd zou zijn. Het boek leest als een roman. De schrijver beschikt onmis kenbaar over een uitmuntend schrijftalent. Hij weet zijn gevoelens, maar ook feiten en ontwikkelingen, beeldend - en af en toe uiterst subtiel - onder woorden te brengen. Bij het lezen van dit boek herinnerde mij veel aan de schrijfsels van wijlen ds. J. Doornenbal, mid den vorige eeuw dominee van üene. Dezelfde soort humor, dezelfde ontwapenende zelf relativering. Daarnaast tref ik in dit boek ook bitterheid en af en toe cynisme tegen. Uitingen van een gekwetst mens. De feiten zijn er ook wel naar. Wat de kerk betreft: in decem ber 2003 besloten drie lan delijke kerken te fuseren tot de ene Protestantse Kerk in Nederland. De fusie is op 1 mei 2004 ingegaan. In veel plaatselijke gemeenten, waar onder die van Dordrecht, sloeg verwarring toe en dreigde een scheiding der geesten. De ene gemeente liet zich meenemen en de ander weigerde perti nent. Talloos veel gemeenten gingen doormidden. De fusie heeft veel kapot gemaakt in families en gezinnen, sommige kerkgangers konden niet meer goed functioneren in hun gezin en op hun werk. Dat lot trof ook ds. Belder. Naar zijn eigen ervaring heeft deze verwarring, inclusief allerlei gedoe en geruzie, hem ziek gemaakt. De woorden die hij er in zijn boek aan wijdt, zijn vol met emotie. Een enkel aan grijpend voorbeeld. "Ziedend kan ik worden op alles wat instituut 'kerk' heet. In die momenten waarin ik me laat gaan, spreek ik aan het adres van al die instituten verwensingen uit die niet beta melijk zijn hier of waar ook herhaald te worden. Ik acht het bij tijden dan ook geen wonder dat institutionele ker ken in onze dagen gaandeweg verschrompelen. Hoe het met mfj verder moet, weet ik al helemaal niet. Ik ben met moedeloze lamheid geslagen. De vlam van het geloof is gedoofd. Nog niet zo lang geleden heb ik erover gepreekt. Waarschuwend en dreigend. Het apostolisch ver maan van Paulus om de Geest niet uit te blussen, zouden we in de kerk wat meer ter harte moeten nemen. We kunnen de Geest ook in elkaar uitblussen. Inmiddels ben ik uitgeblust, of de Geest in mij..." [219]. Dit ene citaat al laat zien dat ds. Belder zich in zijn boek - niet minder dan een document humain - heel kwetsbaar pre senteert. Bij het lezen voelde ik af en toe iets van zijn pijn aan m'n eigen hart. Een brok in m'n keel was bij tijden al het minste dat ik gewaar werd. Hoe triest toch als zulke din gen plaatsvinden in de kerk van Christus. Toch moet er wel iets meer gezegd worden. De schrijver geeft veel meer van zijn levensweg weer dan alleen omtrent die episode rond de kerkfusie. We maken z'n jeugd- en jongelingsjaren mee, de tijd van zijn studie en van de ervaringen in de diver se gemeenten die hij diende. Op dit punt gaf dit eerlijke ver slag van mijn Dordtse collega me veel herkenning. Vooral kand. Joh. Fekkes, Nijkerk en 16.00 uur ds. C. Gielen, Poortvliet - Geref Kerk 9.30 uur de heer J. A. van Lambalgen (gecombineerde dienst met Geref. Kerk Den Bommel) en 18.00 uur ds. I. J. Bijlsma - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Doorne- weerd, Strijen. hierin: er moet kennelijk zoveel! Dat zal bij velen in onze samen leving gelden. Maar dat geldt zeker in de pastorie. Er moet zoveel! Het kost voor een pre dikant die een beetje werk wil maken van zijn roeping niet veel moeite om zeven dagen per week en 20 uren per dag helemaal vol te stouwen met werk en werk en werk... Voor al dat is denk ik de valkuil van ds. Belder geweest. Het kan de valkuil van menige dienaar van het Woord zijn. Er moet zoveel: preken (voorbereiden), bezoe ken doen, interesse tonen, meeleven, vergaderen, stude ren... Werken, werken - totdat je de adem bijna wordt afge sneden van het werken. En je energie helemaal opverbruikt is. Maar zover mag het niet komen. Zover hoeft het niet te komen. Met name op dit punt vind ik dit boek van ds. Belder buitengewoon leerzaam. Een schip op strand is een baken in zee. Voor dominees en andere doenertjes. Naast dat ene - ik zeg: indruk wekkende - boek van ds. Bel der, heeft hij kort daarvoor nog een ander gepubliceerd. De inhoud ervan heeft alles met dat eerste te maken. Hij geeft er de geestelijke winst van deze donkere periode aan anderen in door. Goede moed is de titel. Het is een boekje vol gedich ten en gebeden. Een geeste lijke handreiking, geput uit de Schrift en uit de ervaring. Aangeboden aan mede-lijders aan burn-out en depressiviteit. Je hoeft er niet trots op te zijn om zo'n ervaringsdeskundige te zijn... De afgedrukte reproducties van de aquarellen, geschil derd door Matüe de Bruine, maken dit bundeltje tot zoiets als een fraai en geurig boeket bloemen. In de fletsheid en grauwheid van een geteisterd bestaan, wil dit boekje het leven weer kleurig en hoop vol maken. De Schriftwoorden en bijbelse overdenkingen die u erin vindt, willen u bij de hand nemen en u wijzen op die God die weet welk maaksel wij zijn... Ik maak me sterk dat de schrijver er, al schrijvend, mede zelf door bemoedigd werd. Dat klinkt er merkbaar in door. Zoals de apostel Pau- lus de Korinthiërs wees op "de God aller vertroosting die ons vertroost in al onze verdruk king, opdat wij zouden kun nen vertroosten degenen die in allerlei verdrukking zijn, doör de vertroosting, met wel ke wij zelf door God vertroost worden." U begrijpt dat ik dit boekje van harte aanbeveel! N.a.v.: Ds. J. Belder, Ziek van de kerk? Een persoonlijk verhaal over bum-out en depressie. Uitgeve rij Groen, Heerenveen. Paperback. ISBN 90-582- 9915-4. 416 pag. Prijs 19,95 euro. Ds.J. Belder, Goede moed. Uitgeverij Groen, Hee renveen. Gebonden. Illu straties Mattie de Bruine. ISBN 90-582-9910-9. 80 pag. Prijs 7,95 euro. De gemeente Goedereede heeft een stedenband met de Poolse gemeente Ladek Zdrój. De brandweer van Goeree- Overflakkee legde in 1998 de eerste contacten. Zij boden destijds hulp tijdens overstro mingen in Polen. Op 8 mei 2001 tekenden de burgemees ters van Ladek Zdrój en Goe dereede een overeenkomst voor onbepaalde tijd om de stedenband vast te leggen. In mei 2007 richtte de gemeente Goedereede zelfs een comi té op om de stedenband te verbreden en te verdiepen. Ieder jaar organiseert één van de twee gemeenten een uitwisselingsbezoek. Om de stedenband verder uit te bou wen organiseert de gemeente Goedereede in samenwer king met Contiki Holland een negendaagse reis per touring car naar Polen. Tijdens deze reis bezoeken de deelnemers onder meer een kuuroord, het kasteel van Marianne van Oranje, de Gouden Grot en de Bear's Cave. Tijdens de gehele reis is er een tolk aanwezig. Er is nog een beperkt aantal plaat sen beschikbaar voor deze reis naar Ladek Zdrój! ledereen kan zich hier voor aanmelden. Het gehele programma van de reis is te vinden op www.goede- reede.nl. Voor meer informa tie kan men contact opnemen met het bestuurssecretariaat van de gemeente Goedereede, tel. 0187 497779, e-mail secre- tariaat@goedereede.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2