'Dankjeweldag' voor eilandelijke veteranen Cheque voor basisschool De Achtsprong 'Gemiste kans om regierol niet op te pakken'5 stelt Schutte in eindadvies samenvoeging :m Samen zingen Highlights uit de Messiah Muziek in de kerk Welkom-Dienst 7/3 /f/7 82e jaargang - Nr. 7822 Vrijdag 19 juni 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op gerefor^j^!§^!^^!g^frmidslag Verdiensten Achterban Soort moederdag ACHTHUIZEN - De leerlingen van basis school De Achtsprong te Achthuizen heb ben zich de afgelopen weken flink ingezet om zoveel mogelijk oude telefoongidsen in te zamelen. Dit deden ze in het kader van de actie 'Boeken voor boe ken', een initiatief van de Telefoongids BV. ledere opgehaalde gids bracht 0,20 eurocent op. In totaal zamel den de leerlingen 524 oude gidsen in, wat het mooie bedrag van 105 euro opleverde. Hier van zullen nieuwe lees boeken voor de school worden aangeschaft. Knopstgróépl ptiantfCtema» Excursie naar het land van haogten en schurvelingen SOMMELSDIJK - Voor de bijeenkomst in verband met de eerste eilandelijke Veteranendag, die afgelopen zater dag in en bij recreatiecentrum De Staver werd gehouden, hadden zich ongeveer 150 veteranen opgegeven. TWee van hen waren nog actief geweest tijdens de meidagen van 1940, maar er waren ook jongere veteranen. Immers, naast de militairen die bijvoorbeeld de TVveede Wereld oorlog, de conflicten in Indië en Nieuw-Guinea en de oorlog in Korea hebben meegemaakt, zijn er ook die een militair verleden hebben in bijvoorbeeld Cambodja, Liba non, voormalig Joegoslavië, Irak en Afghanistan. Tekst: Kees van Rixoort/Foto's: Wim van Vossen Fotografie Ook schoolkinderen leggen een hloem. Volgens veteraan Van Alphen, die de bijeenkomst in De Sta ver opende, is er aandacht nodig voor "onze veteranen". "Ze zijn niet weg te denken uit de Nederlandse en Flak- keese samenleving. Ze heb ben erkenning, waardering en zorg nodig." "Veteranen", vervolgde Van Alphen, "nemen een bijzon dere positie in de samenleving in. Ze zijn ingezet om vrede te brengen en te handhaven. Hun verdiensten zijn aanlei ding voor bijzondere solida riteit binnen het Nederlandse volk. Vandaag willen we samen terugzien. Voor velen is dat naar een ver verleden, voor anderen is het wat korter" Burgemeester Stoop van Dirksland, die zijn collega Zevenbergen van Middelhar- nis verving omdat hij in het buitenland was, noemde drie redenen voor het houden van een Veteranendag. Ten eer ste-, de noodzaak om herinne ringen aan het verleden niet langzaam te laten verdwijnen. "Laten we bedenken dat de omstandigheden waaronder het werk gedaan moest wor den zeer verschillend waren. Denk bijvoorbeeld aan klima tologische en andere fysieke omstandigheden, het beschik bare materieel, de communi catiemogelijkheden met het thuisfront en ook het doel van de missie. Er is in elk geval een gemeenschappelijk kenmerk: de militairen waren voor lan gere tijd gescheiden van hun dierbaren." Als tweede reden noemde Stoop: veteranen verdienen erkenning van de Nederland se overheid én de samenle ving. "Wat betreft de erken ning door de overheid is er naar mijn waarneming in de achterliggende twintig jaar veel ten goede veranderd. Sinds de jaren negentig zijn er veel inspanningen geweest om zowel de materiële als de immateriële omstandigheden te verbeteren. Eigenlijk is het beschamend dat de erkenning van (wat ik maar aanduid als) de eerste lichtingen veteranen zo lang is uitgebleven. Ik hoop dat het veteranenbeleid toch nog als een vorm van genoeg doening kon worden ervaren." Hij benadrukte het belang van erkenning door de samenle ving. "Als er militairen naar een risicovolle missie worden gestuurd, gaan zij daarheen als regering en parlement daartoe hebben besloten. Eigenlijk zou je dus kunnen stellen dat deze militaire pro fessionals dan namens onze samenleving optreden bij het herstel van orde en recht en het bevorderen van stabiliteit, Ik snap best dat daarover ver schillend kan worden gedacht, maar de militairen hebben er recht op dat zij zich gesteund weten door de Nederlandse achterban. Dit verandert niet wanneer de missie is afgelopen en de veteranen weer op hun thuisbasis zijn teruggekeerd. Ook dan moeten we respect blijven hebben voor hun wijze van optreden." De derde reden om een Veteranendag te hou den is, in de woorden van burgemeester Stoop, "de erkenning van de speci fieke omstandigheden van de veteranen. Je hoort en leest regelmatig hun ervaringen, hun verhalen. Dat is een goe de zaak. Daardoor krijg je een beeld van de betekenis van een vredesmissie. Maar ook hun verhalen na terugkeer zijn van groot belang. De veteranen moeten weer hun plaats innemen in de Nederlandse maatschap pij en in hun eigen gezins- of familieverband. In een aan tal gevallen hebben of krijgen veteranen te maken met licha melijke of psychische proble men, van kortdurende aard tot langdurig of zelfs chronisch. Ook dan, of beter gezegd juist dan, verdienen onze veteranen erkenning, ondersteuning en begeleiding of gespecialiseerde zorg. De Nederlandse samenle ving is dat aan hen verplicht." De eiland<;lijke burgemeesters leggen een krans tijdens de herdenkingsplerhligheid. Wat volgde was een herden king naast De Staver Na het dodenappèl, waarbij de namen van de militairen werden voor gelezen die hun leven hebben gegeven in den vreemde of niet terugkeerden van hun missie, was er één minuut stil te en werden enige bloemen kransen gelegd. Een aantal kinderen van de basisscholen in Middelharnis en Sommels- dijk voegde daar rozen aan toe. Met het Wilhelmus en een korte toespraak van Klaas Baas was de plechtigheid bui ten afgerond. Voordat binnen het gezellig onderonsje zijn beslag kreeg, hield generaal T. Meines, oud- voorzitter van het Veteranen- platform, een vurig pleidooi voor een Veteranendag in alle steden en dorpen van het land, op één en dezelfde dag. "Als een dankjeweldag, als een soort moederdag", aldus Mei- ties. "Een dag dat wè overal 'dankjewel' tegen onze vete ranen zeggen: wij hebben u op pad gestuurd en wij ont vangen u weer met liefde." De generaal zag een gunstige ont wikkeling in die richting. En zeker een breuk met de naoor logse houding, die vooral ten opzichte van de Indiëgai\gers vaak het tegendeel van waar dering uitdrukte. Door Mirjam Terhoeve De opbrengst van 524 gidsen mag gerust een geweldige prestatie genoemd worden. Zeker als men bedenkt, dat de kleine dorpsschool zo rond de 100 leerlingen telt. Vooral de kinderen van groep 4 van juf Sanne hadden goed hun best gedaan. Zij haalden maar liefst 117 boeken op. Als dank voor deze prestatie kregen zij de Tim- mie-zitzak uitgereikt. Op deze Maar liefst 524 oude telefoongidsen haalden de kinderen van De Achtsprong of). zitzak kiuinen de kinderen in de klas lekker onderuitgezakt een boekje lezen. Mevrouw Bertina Koelewijn, die bij De Telefoongids BV verantwoor delijk is voor de actie 'Boeken voor boeken', kwam vorige week woensdag naar Achtliui- zen om de eindstat\d bekend te maken en tevens de cheque en de zitzak uit te reiken. Ze was erg onder de indruk over de hoeveelheid oude gidsen, die de kinderen bijeen had den vergaard. De directeur van De Acht sprong, Bernard van Gils, was erg content met de prijzen. "We zijn op 14 mei begonnen met de het inzamelen", ver telde hij. "Naarmate de actie vorderde werden de kinderen steeds fanatieker Alle huizen en postagentschappen in de buurt werden aangedaan om maar zoveel mogelijk gidsen bijeen te krijgen. En zie hier het resultaat!". De actie Boeken voor boeken is, zoals vermeld, een idee van De Telefoongids BV, die hier mee zowel het lezen onder kin- foto: Wim Tan \msfn Folograjle deren wil bevorderen als ook het hergebruik van papier wil stimuleren. Jaarlijks ontvangt ieder huishouden een nieuw- exemplaar in de bus. In plaats van de oude weg te gooien kan deze ook worden ingeza meld voor de scholen, en van de opbrengst kan de school nieuwe leesboeken kopen. Scholen, die ook mee willen doen of meer willen weten over de acne kunnen informa- de en een aanmeldingsformu lier vinden op website www. boekenvoorboeken.nl. GOEREE-OVERFLAK- KEE - Een dag later dan gepland maakte de com missie Schutte woensdag aan opdrachtgever Gede puteerde Staten haar eind advies bekend omtrent de bestuurlijke toekomst op het eiland. Het leverde geen verrassing meer op. Schutte adviseert GS de procedure te starten voor het samenvoegen van de gemeenten Goedereede, Dirksland, Middelhar nis en Oostflakkee tot één gemeente Goeree-Over- flakkee. Door Jaap Ruizeveld De commissie stelt vast dat de vier gemeenten in de gebo den extra tijd en mogelijkheid opnieuw geen eensluidende conclusie hebben kunnen trekken over hun bestuurlijke toekomst. Deze verdeeldheid leidt tot het ingenomen eind advies. Bovendien bestempelt de commissie Schutte het als een gemiste kans dat de vier raden ook niet tot een eenslui dend standpunt zijn gekomen over de vraag waar de regie voor de xormgeving van de bestuurlijke toekomst van het lokaal bestuur op het eiland zou moeten liggen. Eind maart gaf de commissie in haar rapport 'Samen voor ons eiland' aan, dat de vorming van één gemeente Goeree- Overflakkee de meest adequa te oplossing zou zijn voor de toekomst van het lokaal eilan- delijk bestuur Zij presenteerde toen nog twee modellen, het samenwerkingsmodel en het fusiemodel, waaruit de raden een keuze konden maken. GS accepteerde deze stap en bepaalde de einddatum voor het bereiken van een keuze op 15 juni. Zoals bekend kozen de raden van Dirksland en Oostflakkee unaniem voor fusie en Mid delharnis, met uitzondering van de fractie ABB, in over grote meerderheid. Goeder eede koos voor het samenwer kingsmodel. De fracties van VVD en CDA motiveerden hun keus voor het fusiemodel. Deze raad woog bij de stand puntbepaling de uitkomst mee van een onder kiesgerechtig den gehouden schriftelijke enquête, waarbij bijna 90 pro cent van de kiezers, bij een opkomst van 62 procent, voor samenwerking vanuit een zelf standige gemeente opteerden. De gemeenten hebben in brie ven aan de commissie Schutte accenten aangegeven die bij hun standpuntbepaling een rol speelden. Omtrent de regierol in het vervolgpro ces geeft Oostflakkee aan dat deze rol bij de gezamenlijke gemeenten zou moeten liggen. Middelharnis en Dirksland hebben de regievraag in hun brief niet aangestipt, zo con cludeert de commissie Schutte over de gemeenten die vóór het lusiemodel stemden. Vol gens Schutte is het bestuurlijk draag\'lak voor de vorming van één 'gemeente op het eiland duidelijk toegenomen na de optie-discussie in de gemeen ten over een concreet samen werkingsmodel als mogelijk alternatief voor de fusie. Vervolg op pag. 2 Gebruikt wos nog nooit zo nieuw. Oü\<id '■■-'-"'"■■ k jivcjil z-p ■.>■*-,cpelniSLrni nl Knöpi BV in^ï*^ "3KG - Scmm»))d> - 01B7 47SJ67 AHerdoüi B^ <i«»ie'*'^ Noord^ouwe - Otll 401347 OUDDORP - De vereniging NLGO organiseert dinsdag 30 juni een excursie naar de Kleis- tee en de Marend. De excursie loopt door een landbouwge bied waar uitleg zal worden gegeven over de teelten \an vroeger en heden, en wat er te verwachten is in de komende decennia. Bij het bezoek aan de Kleistee ligt de nadruk op de ontstaansgeschiedenis en de natuurwaarden van het gebied. Er wordt stilgestaan bij het uitmijnen van de grond en het ontstaan van mienege en haogten. Bij het bezoek aan de Marend (niet vrij toegan kelijk) is te zien hoe landelijk Ouddorp er ongeveer 150 jaar geleden uitzag. Men ziet hier de eerste vorm van ontginning van strandvlakten, een vorm die dateert uil de Middeleeu wen. Deelname aan de excur sie is gratis en men hoeft zich niet vooraf aan te melden. Ver zamelplaats is bij het Careyn gebouw aan Dirkdoensweg 35 te Ouddorp, om 19.00 uur OUDDORP - In de Doopsge zinde kerk te Ouddorp is het zaterdagavond 20 jv\ni van 19.30-20.30 uur weer- Samen Zingen. Iedereen is welkom. ZIERIKZEE - Op zaterdag 27 juni a.s. zullen het vocaal ensemble Magnificat en de christelijke oratoriumvereni ging Laudando een concert geven in de Nieuwe Kerk van Zierikzee. Dit concert maakt deel uit van een serie concer- teir die worden georganiseerd door de orgelcommissie van Zierikzee. Al deze concerten staan in het teken van Georg Friedrich Handel, die dit jaar 250 jaar geleden gestorven is, en Felix Mendelssohn-Bar- tholdy, die 200 jaar geleden werd geboren. Magnificat en Laudando zullen koorwer ken uit de Messiah ten gehore brengen, zoals And the gloiy of the Lord, Behold the Lamb of God, het Halleluja en het Amen. Marijke van Nieuwen weg zal diverse .sopraanaria's zingen en Wim Diepenhorst bespeelt het orgel. De algehele leiding is in handen van Rinus Verhage. De aanvang van het concert is 20,00 uur, Toegangs- kaarten a 8 en 10 zijn ver krijgbaar bij de ingang van de kerk. MELISSANT - Zondag 21 juni is er in de Gereformeerde Kerk te Melissant weer 'Muziek in de kerk'. Ditmaal werkt prai- seband 'Image' uit Dirksland mee aan de kerkdienst, die niet om 9.30 maar om 9.20 uur begint. Voorganger is da. L. Tamminga uit Rotterdam. Deze kerkdienst is bedoeld voor jong en oud, ook is er een kindernevendienst en oppas. OUDDORP - Zondagavond 21 juni houdt de Doopsge zinde Gemeente van Ouddorp weer een Welkom-Dienst. In deze dienst zal worden gezon gen door Gospelgroep Desire uit Hellevoetsluis o.l.v. Harry Heidekamp, de samenzang wordt begeleid door organist Jan Teeuw uit Bergschenhoek, voorganger is ds. J. Smink. De aanvang is om 18.30 uur

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1