Ledendag Rabobank groot succes GPS wandeltochten: nieuwe attractie op Kop van Goeree Zaterdag weer de jaarlijkse Truckrun Vaderdagbraderie Oude-Tonge Oud papier Nieuwe-Tonge EIIAtlDEtl-niElJWS Fietsdag ANBO Oostflakkee Els van Wageningen signeert bij boekhandel Akershoek eiiaudqi-iiieuws Duizenden bezoekers Genieten Onderscheiden Volgend jaar Wandelspel Routes Uniek 't Schouwtje GOEREE-OVERFLAK KEE - Zoals al twintig keer gebruikelijk was op de derde zaterdag van juni, organiseert de chauffeursvereniging Flakkee ook in 2009 weer de truckrun. Zater dagochtend gaat de een en twintigste truckrun vanaf Hernesseroord van start bij de hoofdin gangvan Hernesseroord in Middelharnis. PAGINA 2 DINSDAG 16 JUNI 2009 P TIEN GEMETEN - Enkele keren per jaar organiseert Rabobank Goeree-Overflak- kee een aantal activiteiten voor haar leden. De groot ste activiteit is toch wel de Ledendag of Coöperatiedag, waarmee de bank probeert om zoveel mogelijk leden een mooie dag te bieden. Vorig jaar werd een derge lijke dag gehouden rondom het RTM-museum in Oud- dorp en het jaar daarvoor was er 'Prul en Pronkstuk' in De Staver. Zaterdag ging de bank met haar leden van het eiland af en bracht men een bezoek aan het eiland Tien Gemeten. Tekst: Adri van der Laan Foto's: Hans Villerius Het idee om de leden mee te nemen naar het natuureiland in het Haringvliet, bleek een gouden greep te zijn geweest. De belangstelling voor deze dag was zo groot dat er al geruime tijd van te voren een aanmel- dingsstop moest worden afge kondigd, want meer dan 3.000 belangstellenden hadden zich al opgegeven. En dat was ongeveer het maximum wat de organisatie aan zou kunnen. Volgens Jan Verhage, coöpe ratieadviseur van de Rabo bank Goeree-Overflakkee, is dit het grootste evenement dat de bank ooit georganiseerd heeft. Volgens hem zit de bank hiermee aan de grens van wat - organisatorisch gezien - bin nen haar vermogen ligt. De bank is dan ook zeer tevreden dat ondanks de drukte het hele c-vt-iieiiienl nagenoeg vlekke loos is verlopen. Het vertrekpunt richting Tien Gemeten was de haven van Den Bommel. Gecharterde rondvaartboten onderhielden de verbinding met het eiland. Iedereen had een eigen opstap- tijdstip - van 9.00 's morgens tot in de tweede helft van de mid dag - en natuurlijk ook een vertrektijd, zodat de duizenden bezoekers niet allemaal tegelijk op het eiland waren. "Hier was een knelpunt, omdat het in- en ontschepen van de vaartuigen meer tijd vergde dan we tevo ren berekend hadden. Daarom liepen de vertrektijden door de dag heen nogal uit", geeft Jan Verhage aan. Velen hadden de uitnodiging van de Rabobank aangegrepen om - veelal voor het eerst - kennis te maken met het eiland, dat de laatste jaren een metamorfose heeft ondergaan van landbouw- naar natuurgebied. "Anders komt het er toch niet van en daarom hebben we nu maar van de gele genheid gebruikt gemaakt", was een motivatie die men veelal op de dag hoorde. Zoals te verwachten stond tij dens de ledendag het genieten van de natuur centraal en daar werd dan ook ruimschoots gebruik gemaakt. De Rabobank had er voor gezorgd dat er zp'n vijfhonderd fietsen gereed stonden, die de bezoekers konden gebruiken. Dit aantal was natuurlijk lang niet toerei kend, maar een stevige wande ling naar verschillende punten op het eiland was - gezien het mooie weer - zeker geen straf Hierbij kon men ook gebruik maken van huifkarren. "We hadden gedacht dat tijdens het drie uur durend verblijf van de 'mensen op het eiland, men ongeveer anderhalf uur zou fietsen. Maar uiteindelijk bleek dat men de fietsen het hele ver blijf bij zich hield, zodat er uit eindelijke niet voldoende fiet sen beschikbaar waren", aldus Jan Verhage. Naast het verblijf in de 'nieu we' natuur waren er op ver schillende plaatseri op Tien Gemeten attracties voor kinde ren. Bij het bezoekerscentrum kon men de inwendige mens versterken en waren er allerlei activiteiten. Het Rien Poort- vlietmuseum op Tien Geme ten, dat volgende maand offi cieel wordt geopend, was ook toegankelijk, zodat dat daar ook een kijkje kon worden genomen. Bij het bezoekers centrum zorgde de dweilband 'Vals Hoop' van Fanfareorkest De Hoop uit Stellendam voor de vrolijke noot. Rabobank Goeree-Overflak kee, die met vrijwel alle perso neelsleden meewerkte aan de organisatie, kan terugzien op een geslaagde dag. Natuur lijk hangt er aan een dergelijk evenement een fors kosten plaatje. Maar wat levert dit de Rabobank nu op?, zo vroegen we aan Jan Verhage. "Het levert een hele goede klanten- loyahteit op die blijft hangen door een dergelijk evenement. Doordat de band met de leden verstevigd wordt zien we het ook als een soort 'zaaien' voor lange termijn". Verder noemtjan Verhage zo'n dag ook goed voor het zelfver trouwen van de bank, "waarbij we ons kunnen onderscheiden van andere banken". Jan Verhage heeft heel posi tieve reacties binnen gekregen op het evenement. Veel ledej gaven aan dat het, wat huni betreft, voor herhaling vatbaai| is. Nu zal een herhaling er niet zo vlug in zitten, maar de plan nen voor volgend jaar zijn al volop in ontwikkeling. Het zal dan een dag worden die zich afspeelt aan de verschillende wateren die het eiland omrin gen. Cultuur en natuur zullen die dag een grote plaats inne men. Wie (gratis) lid wil worden van de Rabobank of opmerkingen heeft over de ledenactivitei ten kan zich melden via e-mail mcc@go.rabobank.nl of via tel. nr. 0187-471480. NIEUWE-TONGE - Op woensdag 17 juni de derde woensdag van de maand komen de vrijwilligers van de Hervormde Kerk weer door het dorp om het oud papier bij u op te halen. Als u zorgt dat het papier gebundeld en goed zichtbaar om 18.00 uur langs de kant van de weg staat doen zij de rest. OUDDORP - Een GPS wandeltocht, da's weer 'ns wat anders dan een (wat uitgebreidere) wandeltocht waarbij je aan de hand van een papieren routebeschrij ving of via bordjes langs de weg een wandelroute volgt. GPS, het staat voor Glo bal Positioning System en komt neer op een systeem dat de plaats die iemand op enig moment op aarde inneemt weet vast te stel len d.m.v. een satelliet. Natuurlijk moet er dan wel een verbinding met de satelliet zijn. En daarvoor is tegenwoordig diverse apparatuur beschikbaar, tot mobiele telefoons toe. Kop pel het GPS systeem aan software dat wandelaars op digitale wijze aanwijzingen geeft om een van te voren vastgestelde route te laten lopen, en je hebt een GPS wandeltocht. Voeg aan die route bovendien nog een aantal opdrachten toe die onderweg uitgevoerd kun nen worden of vragen die beantwoord kunnen worden en waarmee punten te ver dienen zijn, en je hebt een nieuw fenomeen dat twee Ouddorpse ondernemers tot een nieuw toeristisch product heeft gebracht op de Kop van Goeree: GPS- Mission - een combinatie van een spel- en wandel tocht. Door Hans Villerius Het zijn de bedrijven TT&T Consultancy en Happerij 't Schouwtje die sinds kort deze toeristische attractie te bieden hebben, waarbij 't Schouwtje - gevestigd aan Weststraat 19 te Ouddorp - naar buiten toe optreedt als aanspreekpunt én als aanbieder van arrangemen ten dan wel als verhuurder van de benodigde GPS appara tuur. Tijdens een presentatie vorige week dinsdag kreeg o.a. de Christelijk streei<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zalielijlfe advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). OUDE-TONGE - De Vader dagbraderie, georgani seerd door ondernemers vereniging Oude-Tonge in samenwerking met stich ting 'Oeltgen' uit Ooltgens- plaat, vindt dit jaar plaats op 20 juni. Het evenement is van 10.00 uur tot 17.00 uur. De kramen zijn te vin den in de Voorstraat en op de Kerkring. Daarnaast zijn er vele andere activiteiten. Enkele leden van larpvereni- ging Cauldron verzorgen ook dit jaar met veel enthousiasme een aantal demonstraties boog schieten en zwaard vechten. Ook bieden zij u de gelegen heid zelf mee te doen. Dezelfde groep mensen vermaken ook de kinderen met een fantasie rijke speurtocht. Doormiddel van een aantal leuke opdrach ten belanden de kinderen in een spannende zoektocht over de braderie. Net als elk jaar zul len de leden van Cauldron de braderie iets bijzonders geven met hun prachtige, vaak Mid deleeuws aandoende, outfits. Deelname aan het boogschie ten, zwaard vechten of de speurtocht is geheel gratis. Ook zullen zij deze dag weer twee keer een mooie show geven. Deze shows worden gegeven om 14.00 en 16.00 uur. Bent u benieuwd geworden wat larp nou precies is? Dat kunnen zij u deze dag allemaal uitleggen. Nieuw dit jaar is de aanwezig heid van diverse verenigingen. Om zich op een extra leuke manier te kunnen presenteren zullen er diverse demonstraties worden gegeven. Ook is er een podium waar kinderen hun talenten kun nen tonen doormiddel van karaoke. Tussendoor zal dit podium worden gebruikt voor live muziek. Het geheel wordt compleet gemaakt met een optreden van muziekvereniging 'Voor uit' uit Oude-Tonge om 11.00 uur. Ook majorettevereniging Vivace laten hun kunsten zien om 13.00 uur. Tonie Huiver (l.) gaat tijdens de introduitiepresentntie i stap om e.e.a. in de praktijk Ie laten zien. 1 hei door Item bedachte GPSMission met zijn gasten op Foto: Hans VUierius 'traditionele' GPS wandeltoch ten aan toe gaat. Daarbij krijg je als wandelaar een digitaal kompas mee en instructies op papier. Maar hier gebeurt alles uitsluitend digitaal. Het enige watje als GPS wandelaar mee krijgt is een mobiele telefoon, uitgerust met GPS ontvanger en een mobiel internet abon nement, want die twee zijn vereist om het geheel mogelijk te maken. Na een inlogprocedure via een mobiele GPS telefoon, die dus in 't Schouwtje wordt verhuurd, wordt je vanaf de start van de toch wordt via het scherm van het mobieltje ver der de weg gewezen en krijg je regelmatig vragen gesteld over de dingen die je op je route tegenkomt, of wordt je gevraagd om met de mobiel een foto te maken vanaf een bepaalde plek. Daarnaast ligt er op diverse 'coördinaten' langs de route 'goud' verbor gen. Geen echt goud natuur- o.a. regionale pers tekst. en. ui^eg,,,,,.Jjjl^,4ft3a!™B^Q,?VB^^^ bij het geheel en werd mid- je verzamelt door simpelweg dels een korte GPS route - een rondje rond de kerk, in de dorpsring van Ouddorp - ondervonden hoe 't zo onge veer werkt. En, zo legde initia tiefnemer Tonie Huizer van de spel- en wandeltocht uit, dat is weer anders dan het er bij de ANBO Oostflakkee houdt woensdag 24 juni de fietsdag. Vertrek is om 11.00 uur vanaf Ebbe en Vloed richting Oolt- gensplaat. Om 12.00 uur zal er een hapje gegeten worden bij Proeverij 13 aan de Voor straat te Ooltgensplaat, daarna gaat het via het nieuwe fietspad richting Achthuizen, voor een bezoek aan het Radiomuseum van Jan Dekkers. Deelname kost 10 p.p. Opgeven kan bij Nel van Egmond, op donderdag 18 juni van 18.00-21. 00 uur, tel. 641519. Zowel leden als niet- leden kunnen meedoen. OUDDORP - Els van Wagenin gen signeert zaterdag 20 juni van 14.00 tot 16.00 uur haar boek Bitterzoet verleden bij boekhandel Akershoek, Hoen- derdijk 9 te Ouddorp. Bitter zoet verleden is het debuut van Van Wageningen en gaat over het kiezen tussen een liefde of een leugen. Else-Marie Verbe- ke is door haar man op botte wijze aan de kant geschoven en daar heeft ze het erg moei lijk mee. Gelukkig vindt ze afleiding in haar werk in de massagepraktijk. Dan belandt Marion van der Laan op haar behandeltafel. Plots komen er verdrongen jeugdherinnerin gen weer naar boven en in een vlaag van verstandsverbijste ring vermoordt ze Marion. Els van Wageningen was jarenlang werkzaam bij Radio Goeree Lokaal, waar ze familieromans recenseerde en besprak. Nu debuteert ze zelf met de roman Bitterzoetverleden. Tijdens de signeersessie zaterdag is er ook gelegenheid om met Els een praatje te maken. over die GPS punten te lopen waar langs de GPS wandelrou te 'goud' is 'neergelegd'. Op een plattegrondschermpje op de gehuurde mobiel is te zien waar 't ongeveer moet liggen. Vind je dat goud, dan hoor je in de mobiele telefoon de kassa flink rinkelen, en het systeem telt zelf op hoeveel je op je tocht in totaal verzameld hebt. En kom je onderweg ergens niet uit, bijvoorbeeld door een vraag die je niet weet te beant woorden, dan bel je gewoon even naar 't Schouwtje en ze helpen je meteen verder. Het wedstrijdelement in dit 'wandelspel' bestaat uit twee delen: wie legt de tocht het snelst af en wie heeft daarbij het meeste 'goud' gevonden. Naderhand kan thuis via inter net de afgelegde route worden bekeken, de gemaakte foto's kunnen worden teruggezien, er kan tekst aan worden toege voegd, e.d. GPSMission vormt dus een digitaal gestuurde wandeltocht waarbij je op interactieve manier met de omgeving bezig bent. Momenteel kun je kiezen uit 10 verschillende wandeltoch ten over de Kop van Goeree. De routes gaan zowel over ver harde als onverharde wegen naar allerlei plekjes op de Kop van Goeree. De tochten vari ëren in lengte van ruim 1 tot bijna 7 kilometer. En enkele zijn ook met de rolstoel af te leggen. De laatst ontwikkelde tocht is de Kinderroute, dus speciaal voor kinderen, en gaat - uit oogpunt van veiligheid - uitsluitend via trottoirs; onder weg kunnen cle,..kinderen, een .JJa&Ê&fiSn ^noepje verdienen. Ook kunnen er wandeltochten op maat worden gemaakt, bij voorbeeld rond een bepaald thema, of kunnen er 'work shops' worden gearrangeerd waarbij je zelf leert een GPS wandeltocht samen te stellen. GPSMission is prima geschikt om met het hele gezin te doen, maar ook grotere groepen kunnen ermee aan de slag. Voor de ontwikkeling van dit alles heeft Tonie gebruik gemaakt van een concept van het Duitse bedrijf Orbster GmbH, dat o.a. een product op de internationale markt heeft gezet waarbij wereldwijd alle GPS-ers die op enig moment 'verbinding' hebben, te zien en te volgen zijn (zie web site www.gpsmission.com). En voor zover Tonie weet, zijn de GPS wandeltochten in de vorm zoals hij ze nu op de Kop van Goeree heeft geïntroduceerd uniek in Nederland. In een zoektocht naar partners om er iets commercieels van te maken heeft Tonie een uitste kende samenwerking gevon den met Happerij 't Schouw tje. Daar zijn arrangementen te bestellen voor minimaal 2 personen a 15 p.p. Daar voor krijgt u koffie met gebak bij aankomst, een drankje en borrelhapje bij terugkomst én is de huurprijs van een GPS mobieltje inbegrepen. Een arrangement kan worden uitgebreid met voor onder weg een broodje ham of kaas, iets te snoepen en een halve hter Spa blauw. De meerprijs hiervan bedraagt 4,50 p.p. Zonder arrangement, zijn de GPS mobieltjes ook tp, hwr; hiervoor betaalt u 15. Ove rigens dient naast dehuur- of arrangementsprijs 100 borg te worden betaald. De arran gementen zijn beschikbaar van 10.00-20.00 uur. Voor meer informatie kunt u terecht op website www.gps- mission.nl. Ook is de nieuwe attractie opgenomen in de inf- ovoorzieningen, o.a. middels De Blauwe Stapper, van VVV's in Ouddorp en Zeeland. Voor reserveringen kunt u terecht op het online inschrijfformu lier op website www.happerij- hetschouwtje.nl, of u belt naar 't Schouwtje, tel. 0187 687347, waar natuurlijk ook de nodige info te verkrijgen is. Reikhalzend kijken de bewo ners van Hernesseroord en alle andere mensen welke mee mogen rijden uit naar deze dag die geldt als het mooiste evenement van het jaar voor de bewoners. De chauffeurs vereniging Flakkee is weer al druk bezig geweest met de voorbereidingen, er komt natuurlijk weer heel wat kij ken bij de organisatie van een dergelijk evenement. Als voor beeld noemt de organisatie het uitzetten van de route: "Al is het dan al jaren gedaan, toch moet je hier ieder jaar weer de nodige aandacht aan geven om het kloppend te houden, elk jaar is er wel een klein ietsje dat anders is. Soms zijn het kleine dingen andere keer is het meer werk. Bijvoorbeeld in Dirksland zijn er werkzaam heden aan het Poldersweegje waardoor er nu gekozen is om te rijden vanaf de Philpshoof- jesweg via de Hondsgalgweg, Bloeniwenweg, Honingeter en de Haveloozeweg naar de Geldersedijk toe. Het is maar een detail, maar het moet wel in de routebeschrijving aan gepast worden om deze klop pend te houden". Verder moe ten de vele vrijwilligers bena derd worden en ze van goede instructies voorzien. Ook moe ten er auto's geregeld worden en contact gelegd met sponso ren, chauffeurs en transpor teurs benaderd worden. Toch blijft het spannend, veel zaken kunnen tevoren gedaan worden, maar het blijft altijd mogelijk dat er onverachte dingen gebeuren. Is er bijvoor beeld een begrafenis, dan moet op het laatste moment de route aangepast worden zodat er niet langs gereden wordt. De stoet komt om ongeveer 10.15 uur in beweging en hoopt dan omstreeks 12.30 uur bij het bezoekerscentrum de Cirevelingen te zijn. Hier wacht de bewoners en bege leiders een picknick. Met bijna 1000 mensen moet het wel een grote picknickmand zijn om alle broodjes en krentenbol len mee te nemen. De leerlin gen van het Edudeltacollege in Middelharnis zijn de vrijdag tevoren in touw om ze allemaal te smeren en te beleggen. Maar het blijft niet bij de broodjes. er zijn ook slaatjes, toetjes en fruit zodat de feestmaaltijd compleet is. Tegen tweeën gaan de bewo ners weer richting trucks zodat de gehele stoet om kwart over twee weer richting Middelhar nis kan vertrekken. Hier wordt het konvooi omstreeks 16.00 uur weer terug verwacht. Houdt er dus rekening mee, zaterdag 20 juni, de leukste file van het jaar staat dan weer op Goeree Overflakkee moet u weg die dag, bekijk dan tevoren de route goed die u wilt rijden en stem deze af op de route en de tijden van de truckrun zodat u niet voor onverwachte verras singen komt te staan. En hoeft u niet weg? Geweldig, sleep de stoelen en tafels alvast naar de wegkant en kijk en geniet van de langsrijdende trucks met hun oorverdovend getoeter. "Een beetje moeite, een vrije dag van de chauffeurs, bereid willige transportondernemers die voor niets en niemendal de truck ter beschikking stel len, een paar honderd vrijwil ligers, winkeliers die goederen ter beschikking stellen, waar doen ze het voor? Kijk en zie het geluk wat de bewoners uit stralen die dag daar doen ze het voor! Komt u ook kijken?" aldus de organisatie. De routebeschrijving met doorkomsttijden is te vinden op de website: www.eilanden- nieuws.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2