ZORGsaam en projectontwikkelaar ondertekenen samenwerkingsovereenkomst in kader van realisering Oosterpark Gemeente Dirksland: nu overschot, maar straks oplopende tekorten Kunstenares Marian Kortekaas nu ook keramist *We houden van geschiedenis!' PIj^LITIE 'Zorgeloos genieten achter de duinen van Ouddorp' Speelmorgen psz Amalia EIIAtlDBi-flIEUVa Zorgrelatie Belangstelling 0900-8844 Ernstige gezichten Aanbesteding Zorgloket Vervolg van voorpagina PAGINA 10 DINSDAG 16 JUNI 2009 OUDDORP - In zorgcentrum De Vliedberg hebben afge lopen vrijdagmorgen twee partijen een samenwerkings overeenkomst ondertekend in een totaalverband vao rea lisering van een respectabel woningbouwproject. Op de hoek Oosterweg/Hofdijksweg te Ouddorp verrijst een nieuw woonwijkje voor senioren en/of minder validen; en het zijn projectontwikkelaar De Koning Wessels Vast goed (DKWV) uit Zwijndrecht en de eilandelijke zorgke- ten ZORGsaam die een samenwerking zijn aangegaan om zorgverlening te implementeren in het totale project. 4 Door Hans Villerius Met als thema 'Zorgeloos genieten achter de duinen van Ouddorp' heeft DKWV een bouwplan ontwikkeld voor 10 vrijstaande alsmede 26 geschakelde woningen met alle belangrijke woonfuncties op de begane grond, plus 15 luxe appartementen (incl. 3 royale penthouses), dit alles onder de naam 'Oosterpark'. Een wijkje met woningen in het duurde re segment, gelegen op korte afstand van zowel de voorzie ningen van het dorpscentrum als van de fraaie natuur die dit gebied eigen is. Als voorwaarde voor realise ring van dit plan heeft de pro vincie Zuid-Holland gesteld dat het project een relatie moet hebben met De Vliedberg. Immers, de woonbehoeften in de gemeente Goedereede rich ten zich in hoofdzaak op star terwoningen en seniorenwo ningen. "Voor de laatste doel groep - 55-plussers of minder validen, die bovendien een sociale of economische gebon denheid moeten hebben met de gemeente Goedereede en het eiland Goeree-Overflakkee - wordt het Oosterpark dan ook gerealiseerd. In verband hiermee is als partner in het project ook ZORGsaam aan tafel geschoven. Want vanuit De Vliedberg, één van de loca ties van ZORGsaam, kunnen aan bewoners van het. Oos terpark - afhankelijk van hun behoeften - zorg- of diensten worden verleend. Zo kan er, voorzien van de nieuwste tech nieken op dit gebied, gebruik worden gemaakt van het 'alarm'systeem van De Vlied berg om aan te geven als er behoefte is aan zorg of als bijv. de komst van familie gewenst is. Ook kan de hulp worden ingeroepen als er bijvoorbeeld gras gemaaid moet worden of een schilderij opgehangen. Al betekent dit alles niet dat het Oosterpark uitsluitend wordt gebouwd voor zorgbehoeven- den. Maar omdat de woningen uitsluitend zijn voorbehouden aan senioren- en minder vali den wordt, op 'last' van de pro vincie dus, in het totale project wel de mogehjkheid van zorg- of dienstverlening opgeno men. De woningen zullen dan ook levensloopbestendig zijn. Wie er eenmaal woont, hoeft in geval van ontstane of toene mende zorgbehoefte de eigen woning op het Oosterpark niet te verlaten, maar kan er dankzij de aanwezige zorg- mogelijkheden zo lang moge lijk zelfstandig blijven wonen. Dat is ook de intentie van de onder ZORGsaam vallende zorginstellingen: dat mensen zo lang mogelijk in hun eigen vertrouwde omgeving woon achtig kunnen blijven, ook als er zorg nodig is. Na de ondertekening van de samenwerkmgsovereenkomt werd nog even een kijkje genomen op de toekomstige locatie van het Oosterpark. V.l.n.r.: Anton van Eekelen (DKWV), Robert Jongkees (gemeente Goedereede), Jan Sanner (DKWV), Wim Driesse (ZORGsaam) en Piet Metske (De Vliedberg). Foto-inzet: de heren Driesse (i) en Sanner ondertekenen de overeenkomst. FotoS: Ham Vdlmm Omdat op het Oosterpark evt. zorg of andere diensten zul len worden verleend vanuit De Vliedberg, hebben DKWV en ZORGsaam afspraken neergelegd in een samenwer kingsovereenkomst, die - nu inmiddels de bouvvrvergun- ning is verleend - vrijdagmor gen door beide partijen werd ondertekend. Namens DKWV deed directeur Jan Sanner dat en nameiis ZORGsaam Wim Driesse, lid van de Raad van Bestuur. Het was de zaterdag daar op een komen en gaan van belangstellenden in zalencen trum Dorpstienden op de eer ste inschrijf-, informatie- en verkoopdag voor het te bou wen project Oosterpark. Een start die aantoont dat najaren van stilte op het bouwfront in Ouddorp een groot aantal senioren de bUk op dit pro ject heeft gericht. Duurzaam en klaar voor de toekomst, praktisch ingedeeld, royale en comfortabele woningen. Maar bij de panelen en aan de informatietafels klonken ook kritische geluiden yan bezoekers. Bezorgdheid om de eigen woning in deze reces sieperiode te kunnen verko pen. Er staat immers al zoveel te koop. Opmerkingen dat de geschakelde huizen in het pro ject wellicht aan de grote kant zijn voor de ouderen wisselden af met het signaal dat het toch een unieke bouwlocatie is. En de criteria van economische gebondenheid aan de gemeen te en daarna het eiland en de leeftijdsgrens van 55 jaar? Daar wordt niet aangetornd, zo kre gen vragenstellers met nadruk bevestigd. Zorgeloos genieten achter de duinen, straks in vrijstaande huizen, luxe appartementen, penthouses of geschakelde woningen - vanaf 2010 lijkt het zich in Ouddorp nu echt te ont wikkelen. Bij massale belang stelling zal er geloot worden, klonk het aan de infobalie. Rotterdam-Rijnmond wijkteam Goeree-Overflakkee Getuigenoproep i.v.m. slaan met ijzeren staaf OOLTGENSPLAAT - De poli tie onderzoekt de toedracht van een mishandeling. Dins dagmiddag rond half twee fietste een 54-jarige man op zijn fiets op de parallelweg van de Langeweg te Ooltgensplaat. Rond pand nummer 65 zag hij daar een man op de weg staan, gezet van postuur, bril- dragend, kalend en ongeveer 50 jaar oud. Hij was gekleed in een rood shirt/hemd en blau we broek. Er stond een blauwe oud model stationswagon bij. Op het moment dat de man op de fiets hem passeerde, haalde deze man met een lange meta len staaf hard uit naar het slachtoffer. Hij werd daardoor hard geraakt aan de rechter- bovenzijde van het hoofd. Ver volgens dreigde de man hem met de woorden 'kom maar als je durft'. Toen de gewonde man afstand hield van de man, stapte deze vervolgens in zijn auto en reed hij hard weg. Een getuige had de man met de lange metalen staaf dreigend richting de fietser zien staan. Het slaan had de getuige niet gezien. De 54-jarige man uit Ooltgensplaat is voor behan deling naar de huisartsenpost te Den Bommel geweest. Er waren 8 hechtingen nodig om de hoofdwond te dichten. De pohtie heeft nog onderzoek gedaan in de omgeving, maar de man in de auto werd niet meer aangetroffen. Het slacht offer beeft aangifte gedaan bij de politie. Het slachtoffer ver klaart dat er tijdens het inci dent enkele automobilisten zijn gepasseerd, die mogehjk belangrijke informatie heb ben. De recherche van district de Eilanden vraagt getuigen of mensen die over nadere infor matie beschikken om contact op te nemen met de politie via 0900-8844 of via Meld Misdaad Anoniem 0800-7000. Aanhouding na mishandeling OUDE-TONGE - De politie heeft een man aangehouden die zijn broer heeft geslagen met een klauwhamer. Don derdagavond rond kwart over zeven kreeg de politie de mel ding dat iemand zijn buurman had geslagen met een klauw hamer. De ruzie was ontstaan naar aanleiding van het üm- meren aan een schutting. De 68-jarige bewoner (die aan het timmeren was) haalde uit met de klauwhamer richting zijn buurman. De 83-jarige man, die zijn broer is, kon nog net met zijn arm de slag afweren en raakte hierbij gewond aan zijn rechter elleboog. Agenten hielden daarop de 68-jarige man uit Oude-ïbnge aan voor poging tot doodslag. Het poli tiepersoneel nam de klauw hamer in beslag. De broer is overgebracht naar een poli tiebureau waar hij werd inge sloten voor nader onderzoek. De politie onderzoekt de toe dracht. Brom- en snorfietscontrole SOMMELSDIJK/OUDE- TONGE - Om de overlast van bromfietsers tegen te gaan en de veiligheid op de weg te vergroten hielden agenten vrijdagmiddag en -avond een brom- en snorfietscontrole. Zowel op de carpoolplaats in Oude-Tonge als op de Olym- piaweg te Sommelsdijk zijn 23 bestuurders gecontro leerd. Drie kentekenbewijzen zijn ingevorderd omdat deze bromfietsen de maximale con structiesnelheid overschreden. Verder zijn er 20 boetes zijn uitgedeeld voor verschillende verkeersovertredingen, waar onder het niet functioneren van de rem, het niet dragen van een goedgekeurde helm en het niet goed hebben beves tigd van de kentekenplaat. OUDDORP - Morgen, woens dag 17 juni, houdt Chr. Peu terspeelzaal 'Prinses Ama lia' een inloop speelmorgen. Peuters van anderhalfjaar en ouder zijn van harte welkom om te komen spelen. Ook hun ouders/verzorgers kunnen kennismaken met de peuter speelzaal, onder het genot van een kopje koffie of thee. De inloopmorgen begint om 9.30 uur en duurt tot ca. 11.OO uur. De Peuterspeelzaans""g"eves" tigd achter de School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' en bereikbaar via de ingang Wil helminaweg 35. DIRKSLAND - Krachtig ingrijpen in de gemeen telijke financiën is onont koombaar, vindt het col lege van B en W van de gemeente Dirksland. Anders lopen de tekorten fors op. In 2009 valt het nog mee - 619 euro in de min - maar daarna gaat het hard, als er niets gebeurt: ruim 534.000 euro in 2010, bijna 609.000 euro in 2011 en meer dan 706.500 euro in 2012. Tekorten die deels worden veroorzaakt door teruglopende uitkeringen van het rijk aan de gemeen ten. Aan de andere kant: het jaar 2008 leverde een positief saldo op: 606.500 euro, na het reserveren van bedragen voor onder ande re de Wet Maatschappelijke Ondersteuning en het Bin nenhof (sociale werkvoor ziening) nog altijd 417.600 euro plus. Door Kees van Rixoort De gemeenteraad van Dirksland hield zich donderdag 11 juni bezig met de cijfertjes.Leuk dat de rijksoverheid allerlei taken overhevelt naar de gemeenten, maar dat zie je niet terug in de vergoeding", aldus Henk Zwa nenburg (VVD). "We moeten met de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten, red.) een vuist maken, zodat het niet over de ruggen van de burgers gaat." Met die laatste opmerking doelde Zwanenburg op één van de opties om een begro ting sluitend te maken: ver hoging van de gemeentelijke belastingen. SGP'er Daan Markwat vroeg zich hardop af welke ruimte de gemeente van het rijk krijgt, "nog afgezien van het feit of we de belastin gen wel willen verhogen". Jan Leenders (Gemeentebelangen Dirksland) nam vast een voor schot op toekomstige discus sies. Blijvende verhogingen van bijvoorbeeld 6 procent acht hij "niet meer te verkopen aan de burgers, dan gieren we gigantisch uit de bocht." Hoe de begroting voor 2010 er daadwerkelijk uit komt te zien, zal binnenkort blijken. De jaarrekening 2008 ziet er Afgelopen week is Marian Kortekaas uit Ooltgens plaat met mooie cijfers geslaagd als keramiste na een 3-jarige ambachtelijke opleiding keramische tech nieken door in zowel hand- vormen, draaien en glazu ren afgerond te hebben met een schriftelijk examen en een examenexpositie. Ze had daarvoor een thema gekozen met een oosterse uit straling. De inspiratie deed zij op tijdens haar Aziatische rei zen. Marian wilde meer met haar talenten dan alleen schil deren. Ze wilde ook graag ruimte lijk werken met klei, dit door vooraf een ontwerp te maken en dit na een schets uit te wer ken. Omdat ze meer wilde weten over het hele proces van keramiek is ze naar de Stich ting Beroeps Bevordering (SBB) in Gouda gegaan, in de volksmond ook wel de kera- miekacademie genoemd. Ze zal dit jaar nog verder gaan uit breiden door lessen te nemen in werken met porselein bij Thomas Jan König, om extra toegevoegde waarde te geven in aparte creaties die ook in gebruik kunstzinnig zullen zijn. Zaterdagmiddag 27 juni zal haar keramiek te zien zijn op de culturele markt te Oude- Tonge. positief uit - een plus van ruim 6 ton - en dat maakte in de gemeenteraad wel wat reacties los. Tevreden reacties, maar ook vraagtekens. Johan Wol- fert (Christenunie) zei bijvoor beeld: "Toen we de begroting voor 2008 maakten, zagen we donkere wolken. Met ern stige gezichten zaten we hier behoorlijk zware ingrepen te doen om de begroting rond te krijgen en te voorkomen dat er grote tekorten zouden ont staan. Maar nu is het: hoera, het resultaat is positief. Begro ten wij niet te voorzichtig?" Wethouder Gerrit Robijn (PvdA) had daar wel een ant woord op. "Een losse cent in je zak, daar heb je altijd gemak vatf, zei hij. "Op onze begro ting is 417.000 euro niet veel. Als je te kort komt is het ook niet goed." De reservering voor de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning is nodig omdat er in 2010 nieuwe afspraken moeten wor den gemaakt over de vergoe ding voor huishoudelijke hulp. Wethouder Wim Bruggeman (Christenunie) verwacht dat de gemeente meer kwijt zal zijn. Ook voorziet hij meer kosten bii het Binnenhof. Dit als gevolg van de economische recessie en de modernisering van sociale werkvoorzieningen. De accountant had de jaar rekening 2008 goedgekeurd, maar met een voorbehoud betreffende de rechtmatig heid. De gemeente had name lijk verzuimd de inkoop van hulpmiddelen - in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning - Europees aan te besteden. "Jammer, want voor de rest heeft de gemeente de zaken goed op orde", aldus accountant Gerritsma tijdens zijn toehchting voor de raads leden. Hij adviseerde goed na te denken over de toekomst, die bijvoorbeeld een toestroom naar de bijstand met zich mee kan brengen en lagere winsten op het gebied van de grondex ploitatie. "En op 15 juni valt het besluit over de bestuur lijke toekomst van Goeree- Overflakkee. Denk na, vanuit gemeentelijk perspectief, wat die toekomst moet brengen en wat de consequenties zijn van samenwerking. Probeer waar morgelijk tot synergie te komen en hou het proces kort: hoe sneller het gaat, hoe meer voordeel je hebt." Bespreking van de cijfertjes was voor raadsleden tevens aanleiding om vragen te stellen over de stand van zaken van bijvoorbeeld de eilandelijke samenwerking op het gebied van ICT, het Hart van Dirks land, natuurvorming in de Zui- derdieppolders, de reconstruc tie van de N215, de ontsluiting van Herkingen, het zorgloket en het groenonderhoud. Over het zorgloket zei wethou der Bruggeman dat het "volop in bedrijf" is, maar dat het publiek niet "met busladingen tegelijk" over de drempel komt. Het vrijksteunpunt in Melissant staat ter discussie, omdat er nauwelijks bezoekers komen. De Rabobank, die met het lokale zorgloket op één punt zat, is al gestopt. De ontwikke lingen in Melissant, zo maakte de wethouder duidelijk, zorgen ervoor dat de gemeente niet staat te trappelen om een wijk- steunpunt te realiseren in het nog kleinere Herkingen. Realisering van het project Hart van Dirksland - herstruc turering van de Kattewacht, het westelijk deel van het Ach terdorp en de kop van de Bur gemeester Zaaijerlaan - is wat gecompliceerder geworden. Wethouder Piet Koningswoud (SGP) meldde dat de project ontwikkelaar zich uit het Hart heeft teruggetrokken, zodat de ontwikkeling van het gebied nu geheel in handen is van de Woningbouwvereniging Dirks land. De afwikkeling van het samenwerkingsverband tus sen corporatie en projectont wikkelaar is nu aan de gang. "Duidelijk is geworden dat de woningbouwvereniging ver der wil met het plan", aldus Koningswoud. DIRKSLAND - De kin deren van groep 7 van de Prins Mauritsschool te Dirksland 'ondei^ingen' vorige week woensdag en donderdag de prijs die ze gewonnen hadden met de landelijke prijsvraag 'Les van het Jaar 2009'. Tijdens een tweedaags leefproject in Archeon ontdekten de kinderen de wereld van de vaderlandse geschiedenis, in prehistorische hutten, Romeinse gebouwen en middeleeuwse huizen. De eerste dag beleefden ze de Romeinse tijd in het dorpje Trajectum ad Renhum (150 jaar na Chr.). Ze bezochten een echt Romeins badhuis en gaven elkaar een Romeinse massage met zand en olijfolie. Ze zagen hoe de pottenbakker met 'moderne' technieken potten maakt en er werd een bezoek gebracht aan de godin Nehale- niae, in de tempel die vroeger in Zeeland heeft gestaan. Daar bij ging een Romeinse soldaat mee, die de Dirkslandse kinde ren veel Latijnse woorden en Romeinse gebruiken leerde. Ook werd deze dag veel geleerd over de Middeleeuwen. Het stadje Gravendam (ca. 1350 na Chr.) werd bezocht. Hier werd (stevig) brood gebakken, de kinderen maakten er kaar sen en vilten armbandjes, ze spraken met de smid en met de barbier, ze en hoorden hóe de chirugijn zijn patiënten van hoofdpijn en kiespijn afhielp (als ze op hun houtje beten). Verbazingwekkend zo veel verschillende ambachten. Aan het eind van de dag stond nog een bezoek aan de arena op het programma, met een spec taculair gladiatorengevecht. Tot laat in de avond konden de kinderen het park verken nen en werd nog een bezoek gebracht aan de houtbewer ker, die prachtige persoonlijke voorwerpen voor hen maakte. Daarna werd overnacht in de Domus, een Romeins huis, om de volgende dag kennis te gaan maken met de prehistorie: in boomstamkano's springen bij de jagers en verzamelaars, de boeren helpen, en leren hoe in de ijzertijd vuur werd gemaakt met een vuursteen. Om drie uur 's middags stond de bus echter al weer klaar om - terug in het heden - met z'n allen volmondig te zeggen: "We houden van geschiedenis!" De kinderen hebben ervan geno ten. Voor meer foto's zie website www. eiUmdennJj'.uiiK nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 10