Jailhouse schenkt 2.000 Expositie geschiedenis 'Elektrische aan Calando energie op Goeree-Overflakkee Wheelies-fans Luisterhoek in Ouddorps dialect Eén helikopter was niet genoeg om alle GAMMA-winnaars te laten opstijgen Reünie van oud-EMGO-ers Vaderdag cadeau maken Info- avond borst voeding Zendingsmarkt op school Kerkdiensten Ger. Gem. Koffieochtend Platform Gehandicaptenbeleid EIIAI1DEI1.I1IEUW5 Rommelmarkt spullen gevraagd Aanleiding Albed@indebuurt verlaagt de drempel naar de computer i i' 1 s PAGINA 8 DINSDAG 9 JUNI 2009 D1RKSL.\ND - Het bebtuui van popstichting Jailhouse uit Middelharnis heeft een cheque van 2.000 overhandigd aan Hospice Calando te Dirksland. In april organiseerde Jailhouse voor de twintigste keer het pop festival Flakkeese Dagen. Het bestuur van de popstichting had vooraf al het plan om een deel van de opbrengst van de Flakkeese Dagen van dit jaar te schenken aan een goed doel op Goeree-Overllakkee en koos daarbij unaniem voor Calando. De jubileum-editie van de Flak keese Dagen was met tweedui zend bezoekers de meest suc cesvolle in de geschiedenis van het festival en dit resulteerde in een schitterend netto-resultaat waardoor er maar liefst twee duizend euro aan het goede doel geschonken kon wor den. Dit bedrag kwam mede tot stand door een grote bar omzet, een donatie van dran kenhandel van Eesteren, de medewerking van alle bands en dj's en de inzet van alle vrijwil ligers. Op donderdag 4 juni jl. overhandigde Jailhouse voor zitter Lenny Visser in het bij zijn van het voltallige bestuur van de popstichting de cheque aan Janneke Koningwoud van Hospice Calando. Op de foto van links naar rechts: Lenny Visser, André Wielaard, Janne ke Koningswoud, Alex Broer- sen, Elles van Deelen en Diane Vroegindeweij. OUDDORP - Op zater dagmiddag 13 juni a.s. zal het eerste luisterhoek in het Ouddorps dialect gepresenteerd worden in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp. Het betreft een luisterversie van het boek 'Dao'ie van Kommer Eêuwitse', geschreven door A.H. Tanis. Er vertrokken vanaf de jaren dertig van de 19" eeuw veel landverhuizers uit Nederland naar Noord-Amerika om er een nieuw bestaan op te bouwen. Zo vertrok ook uit Ouddorp Kommer Eêuwitse met zijn vrouw Dao'ie en hun zeven kin deren. Het was voor het gezin geen gemakkelijk bestaan in het nieuwe land. Dao'ie werd al spoedig weduwe en zij keerde met haar zeven kinderen naar Ouddorp terug. Haar achter kleinzoon Jaos Tanis schreef er in het dialect van Ouddorp in 2002 een boek over. Het is een heel ontroerend ver haal geworden en het is ook heel bijzonder, want behalve dat het een illustratie geeft van een stukje sociale geschiede nis, is het ook een deel van een familiegeschiedenis. Dao'ie is de stammoeder van twee heel bekende Ouddorpse families. Wie van de oudere Ouddorpers weet niet wie met de 'Huupies' of de 'Sorzen' bedoeld worden? In dit boek wordt dat ook dui delijk voor buitenstaanders. De namen staan voor een geslacht van bakkers en huisschilders. Immers Dao'ie begon met haar zoon Huub een bakkerij en zoon Sors startte een schil- derszaak. Het boek is inmiddels vrijwel uitverkocht. Een goede reden om het weer te laten verschij nen. En dat gebeurt ook, maar nu als luüterboek, voorgelezen door Pau Heerschap, zodat de volle rijkdom van de klanken die typerend zijn voor het Oud dorps dialect te horen zijn. Het luisterhoek is een fraai uit gevoerde uitgave geworden. De 10 hoofdstukken staan op twee cd's, goed voor in totaal 150 minuten luistergenot. Het wordt gepresenteerd in de Gereformeerde Kerk te Oud dorp, ingang Dorpstienden. Het eerst exemplaar zal aange boden worden aan Jaos Tanis, de schrijver van het boek. Belangstellenden zijn van har te welkom. Het luisterhoek is daar ook te koop voor 14,95. De aanvang is 15.30 uur. OUDE-TONGE - Op woens dag 17 juni a.s. kan de jeugd van Oude-Tonge in het Info- centrum van de SWO, Bern- hardstraat 27 te Oude-Tonge, een Vaderdagcadeau maken. De middag is voor kinderen van groep 1 t/m 3 van 13.15- 14.45 uur en voor de kinderen van groep 4 t/m 8 van 15.00- 16.30 uur. Deelname kost 2 p.p. Gead viseerd wordt om oude kleren aan te trekken! MELISSANT - Op zaterdag 19 september wordt in ver enigingsgebouw Melishof te Melissant een verkoping met rommelmarkt gehouden t.b.v. De Schutse Gehandicapten zorg. Voor deze rommelmarkt is de organisatie nog op zoek naar leuke spullen (geen grote meubelstukken). Wie nog wat heeft staan kan voor het laten ophalen ervan bellen naar fam. Boer, tel. 0187-482017. MIDDELHARNIS - Bij de kassa van Plus Slingerland in Middelharnis konden klanten een gratis poster meenemen, om deze vervolgens thuis ach ter het raam zichtbaar op te hangen, zodat die goed her- kendbaar was als wheelies-fan poster. De mensen die de pos ter ophingen, maakten kans op een Sega Handcomuter of een Nintindo DS Lite. Plus Slinger land gaf twee Sega handcom puters weg, en één Nintendo DS Lite. De winnende adres sen zijn de volgende gewor den: Juliana van Stolberglaan 38 te Middelharnis, Reiger 28 te Sommelsdijk en Reiger 44 te Sommelsdijk. OUDDORP - De opening van de nieuwe expositie voor het komend seizoen in het Ouddorps Raad- en Polderhuis had veel weg van een reünie van oud-medewerkers van de EMGO. De reden hiervan was dat het museumbe stuur de oud-werknemers van de EMGO had uitge nodigd om de opening van de expositie 'Neemt Elec- trisch! Elektrische energie op Goeree-Overflakkee' bij te wonen. Dit bleek een goede greep, want voor de mensen 'van 't licht' was zowel de expositie als de ontmoeting met hun oud- medewerkers een feest van herkenning. Door Adri van der Laan Ieder jaar is er in het Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis een speciale expositie. Naast de 'gewone' museumstuk ken wordt er dan een bepaald onderdeel uit de geschiedenis in de regio voor het voetlicht gehaald. Vorig jaar was het een expositie over het Flauwe Werk en volgend jaar zal er een expositie over de Tweede Wereldoorlog worden gehou den. Dit jaar leek het bestuur van het museum het goed om een expositie samen te stel len over de geschiedenis van de 'elektrische energie' op het eiland. En natuurlijk kon men niet om de EMGO (Electri- citeitsmaatschappij Goeree- Overflakkee) heen, de ener giemaatschappij die een groot deel van de vorige eeuw ervoor heeft gezorgd dat het eiland van elektriciteit (en later van gas) werd voorzien. Tijdens de openingsbijeen komst in het Ouddorpse muse um gaf voorzitter Pau Heer schap aan dat de "EMGO een begrip op het eiland was". Hij herinnerde zich nog hoe de 'mensen van 't licht', zich als een soort acrobaat, met behulp Mevrouw Van der Stoep verrichtte de openingshandeling. Foto-inzet: ieder dorp had een eigen EMGO-vertegenwoordiger Foto's: Adri van der Laan van klimschaatsen, boven in de palen reparaties verrichten. "Stoere mannen in ketelpak ken met riemen" zo herinnert medesamensteller van de expo sitie Wim Grinwis ('Wim van Jan van 't Licht'), de werkers van vroeger van de EMGO, die zelf niet bij de EMGO heeft gewerkt, maar wel uit een echt 'EMGO-nest' afkomstig is. Van de vroegere EMGO zijn maar weinig sporen meer over of het moeten de metalen bui zen met de met katoen omhul de draden zijn, die onlangs nog in het huis van Pau Heerschap waren aangetroffen. Zaken die in verband met de veiligheid wel vernieuwd moesten wor den. Uit vroeger tijden haalde Pau Heerschap nog herinne- nngen op m zijn openings toespraak. Hij wist nog van de service die er op Ouddorp was als er iets niet mis ging met de elektriciteit: "Even naar de EMGO-vertegenwoordiger op het dorp. Jan EMGO, en de problemen werden opgelost", aldus Pau Heerschap. Wim Grinwis legde de aan wezigen uit dat de aanleiding voor het inrichten van de expositie was dat de laatste directeur van de EMGO, de heer D.A. la Fleur, tijdens een diner bij Hansje Grinwis (ook een telg uit het EMGO-nest) in de Haringvhet Expo meer malen te kennen had gegeven dat er 'ergens in Middelharnis' nog een behoorlijke voorraad attributen lag die te maken had met het voormalige energiebe drijf Samen met de leiding van het museum kwam men er toe om een thema-expositie hieraan te wijden. Voor de openingshandeUng was de 93-jarige mevrouw Van der Stoep uitgenodigd. Haar man is jarenlang verbonden geweest aan de EMGO, waar hij de financiën van het bedrijf beheerde. Zijn naam is altijd een begrip geweest in EMGO- kringen en daarbuiten. Dat het bedrijf een belangrijke plaats op het eiland heeft inge nomen bleek donderdagmid dag aan de velen die gehoor hadden gegeven aan de uit nodiging. Dit waren voorna melijk oud-medewerkers van de EMGO. De openingsbijeen komst had dan ook veel weg van een reünie. Aan de hand van veel foto's en een diapre sentatie die tijdens de tentoon- steUing doorlopend wordt ver toond, werden uitgebreid de herinneringen opgehaald aan 'toen'. En zeker voor de man nelijke EMGO-ers was er ach ter ieder museumstuk wel een verhaal. De vele foto's, de oude werk tuigen, kabels, bakelieten scha kelmateriaal, klimschaatsen en veel andere EMGO-curiosa zijn tijdens het seizoen in het Ouddorps Raad- en Polder museum te bewonderen. Zie voor meer foto's website wwtu. eilandennieuws.nl. SOMMELSDIJK - Morgen, woensdag 10 juni, organiseert bostvoedingsorganisatie LLL weer een infoavond voor aan staande- en voedende moe ders aan het adres Havenkom 46 te Sommelsdijk, aanvang 20.00 uur. Aanmelden kan nog bij Carla van Gils, tel. 0187 631716. De computer is niet meer weg te denken uit ons dagelijks leven. Bijna iedereen werkt, winkelt, bankiert, communi ceert, zoekt en speelt ermee. Indien u dit ook wilt leren, maar de stap naar een echte computercursus te groot vindt, dan kunt u zich aanmelden bij het project Albed@indebuurt. Onderwerpen als mailen, chat- ten en zoeken op het Internet komen aan de orde. Albed@ indebuurt is een project dat al sinds 2007 uitgevoerd wordt door het Albeda Col lege. Albed@indebuurt is een eerste kennismaking met het werken op de computer: geen cursus, maar een opstap naar een computercursus binnen het Albeda College. Albed® indebuurt betekent in eigen tempo wat computerervaring opdoen, éénmalig gedurende 10 bijeenkomsten van 2 uur onder begeleiding van een docent hieraan werken. Op 8 september 2009 gaat het project weer van start op vier locaties op Goeree-Overflak kee: Bibliotheek Oude-Tonge (dinsdagochtend), Bibliotheek Ouddorp (woensdagoch tend). Gemeentehuis Dirks land (woensdagmiddag) en in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat te Middel harnis (donderdagochtend). Deelname kost 30 p.p. voor 10 bijeenkomsten. U kunt zich telefonisch aanmelden via tel. DIRKSLAND - Op dinsdag 16 juni zal er van 13.00-16.30 uur een zendingsmarkt, spelletjes middag en sponsorloop wor den gehouden op en rond het terrein van de Prins Maurits- school aan de Begonia te Dirks land. Er zal geld ingezameld worden voor Stichting Elim, een stichting die gehandicapte mensen in Nigeria een betere toekomst geeft. Tijdens deze zendingsmarkt zijn er allerlei activiteiten voor jong en oud. Er zijn uitdagende spelletjes te doen voor alle leeftijdsgroe pen, bij de kramen is van alles te koop, zoals fruit, boeken, kaas, vis, snoep, appelflap- pen, puddingbroodjes, zelf gemaakte knutsels. Ook zal er een terras zijn met koffie, thee, limonade en eigengebak ken cake. In geval van regen zal de zendingsmarkt vanaf 14.00 uur binnen in de school worden gehouden. Iedereen is hartelijk welkom. OUDDORP - Dinsdag 9 juni, 19.30 uur, ds. J.M.D. de Heer. NIEUWE-TONGE - Dinsdag 9 juni, 19,30 uur, ds. C. van Krimpen. OOLTGENSPLAAT - Dins dag 9 juni, 19.30 uur, ds. E. Hakvoort. MELISSANT - Woensdag 10 juni, 19.30 uur,.ds. M.J. van Gelder. MIDDELHARNIS - Donder dag 11 juni, 19.30 uur, ds. A. Verschuure. nr. 0187-497555 of via het e-mailadres desjem(ffialbeda. nl. jUs u na afloop enthousiast bent kunt u zich ook aanmel den om aansluitend een com putercursus te gaan volgen op het Albeda College te Middel harnis. SOMMELSDIJK - Het Platform Gehandicapten beleid Goeree-Overflakkee organiseert donderdag II juni van 10.00-12.00 uur weer een koffle-inloop och tend in m.f.g. Grutterswei te Oude-Tonge. WMO gebruikers en ove rige belangstellenden uit de gemeente Middelharnis zijn dan van harte welkom om te komen praten over wat u zoal tegenkomt op het gebied van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, de Regiotaxi, toegankelijkheid en overige zaken die u wilt bespreken. U hoeft zich niet aan te melden, maar zo binnenlopen. Deel name aan de ochtend is gratis, evenals de consumpties. Ook is het Platform, in samen werking met het ISGO, nog bezig een inventarisatie te maken van de buitengebieden voor wat betreft de toeganke lijkheid met rolstoelen, scoo termobielen en roUators en kinderwagens. Wie daarin een obstakel tegenkomt zoals een hekje, een te nauwe doorgang, zand, gras of grind, lastig te openen klaphekjes en hekjes op de verkeerde plaats, wordt gevraagd dit te melden. Ook is men bezig routes te verkennen die te rijden zijn met rolstoelen en scootermobielen, om waar mogelijk gebruik te maken van het fietspadnetwerk Goeree- Overflakkee. Voor bovenge noemde zaken kunt u contact opnemen met de heer Adrie Prinsen, tel. 641303 (na 12.00 uur), e-mail pggo@upcmail. nl. HELLEVOETSLUIS - Vanuit een hehkopter je eigen woon omgeving bekijken, dat levert doorgaans veel enthousiasme op. Zeker als zo'n vlucht gra tis is en het weer garant staat voor schitterende vergezich ten. Klanten van GAMMA Hellevoetsluis maakten het zaterdag 30 mei mee. Ze had den een vlucht gewonnen in de nieuwe, drie keer zo grote GAMMA, die op 27 april open ging M)or het publiek. Door in de openingsweek meer dan 50 euro te besteden en een bon in te vullen, ontving de bouwmarkt zo'n 3000 bonnen retour van klanten. Uit die enorme berg bonnen werden de winnaars getrokken. Daar naast schonk GAMMA sowieso een gratis helikoptervlucht aan alle klanten die meer dan 750 euro besteedden. Door de enorme toeloop in jtf de openingsweek was één helikopter niet voldoende om iedereen te kunnen laten opstijgen. Daarom zette GAM MA de hele dag twee helikop ters in. De bouwmarkt kan terugzien op een zeer geslaag de afsluiting van de opening van hun zaak. Op de foto: net opgestegen, met een blik op de nieuwe Gamma. Foto: Wil van Baten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 8