^llHiHHÉ^MÉ 1 Van Weel-Bethesdaziekenhuis blij met nieuwe Stiltecentrum Juliepalen vragen attentie voor basisscholen Na twee jaar weer Haringvlietoversteek Onderzoek naar dialect van Middelharnis Open fractie vergadering Gemeente belangen Rabo G-O geeft voorlichting aan ANBO leden 'P-plaats langs de snelweg van het leven' Aangepaste kerkdienst BaiontiomeetemftH Fanfareconcert op Markt Goedereede Inbreker op heterdaad aangehouden Zomeravond- excursie Kleistee Verras je vader met een boek 37 7.^ 82e jaargang Nr. 7819 Dinsdag 9 juni 2009 Christelijk streekblad op gel^'^^P^i^^^ondslag DIRKSLAND - Dankbaar en blij is het Van Weel- Bethesdaziekenhuis dat er, na al vele jaren deze wens te hebben gekoesterd, vorige week donder dag een Stiltecentrum kon worden geopend. Het centrum werd gerealiseerd op de grens van poli kliniek naar hospitaal en kreeg vanbinnen een rus tieke en verstillende sfeer mee. Na een openings woord door geestelijk verzorger Bram Dubbeld was het aan oud-verpleegkundige Willem Plug uit Sommelsdijk de eer de openingshandeling te ver richten. P-plaats De Waal Hoveniers PETRA VISBEEN Erf- en sierbestrating I^STwarmteserviceI ünai» ESSEUNK Telefoon: 0187 475 400 www.esselink.nl WEERBERICHT van FLAKKEE Taal is in beweging. Dat was vroeger /.o, maar fK>k nu ver andert er veel. Dat komt in door de toegenomen mobili teit. Verder lieelt het ook te maken met de invloed van de media. Daardoor zijn ook de dialecten die op (loeree-Over- flakkee gesproken worden, aan verandering onderhevig. Zo is bijV()orbeel(i het dialect van Middelharnis dal door jonge ren gesproken wordt niet hele maal hel/elfde als het dialect dat door de ouderen wordt gesproken. Op 1 november 2007 is op het Meertens Instituut in Amster dam een project van start gegaan waarin bekeken wordt waar taalvarianten veranderen, wat er precies verandert en waarom het verandert. Daar voor zijn maar liefst 80 plaat sen in Nederland en Vlaande ren geselecteerd. In elke plaats worden opnamen gemaakt van twee oudere mannen (boven de 60) die het onderzoek samen doen, en twee jongere vrouwen (tussen de 20 en 40) die het onderz(jek ook samen uitvoeren. Het onderzoek bestaat uit het vertellen van een verhaaltje aan de hand van plaatjes, het verlalen en voorlezen van een tekst, het op een kaart aange ven in welke plaatsen een dia- led gesproken wordt dat (vrij wel) hetzellde is als dat in Mid delharnis, en een reeks diver.sc vragen. Een onderzoek duurt ongeveer anderhall urn', soms iels langer, soms ook korter. Het slagen van het onderzoek slaat of valt met de beschik baarheid van sprekers. Het Meertens Instituut zoekt twee mannen van 60 jaar of {)uder, en twee jonge vrouwen van lussen de 20 en 40 jaar die allemaal geboren en getogen zijn in Middelharnis. Graag roept het instituut oude en jonge sprekers van het dia lect van Middelharnis op oin aan het onderzoek mee te doen. U kunt zich aanmelden bij Anke van Reenen, tel. 020 46285;!2, e-mail anke.van.ree- nenC"/meertens. knaw.nl. Of bij VVilbert Heeringa, tel. 020 4628569, e-mail wilbert.hee- ringa@ineertens.knaw.nl. DIRKSLAND - MaandagIS juni 2009 om 19.30 uur houdt Gemeentebelangen Dirksland een fractievergadering in ver enigingsgebouw De Schakel te Dirksland. Gemeentebelangen wil dat inwoners van Dirksland mee denken en meepraten over ontwikkelingen die de bingers aangaan. Op vrijdag 12 juni 2009 geeft Rabobank Goeree-Overflakkee een toelichting aan de leden van ANBO over de toekomsti ge wijzigingen die binnenkort in de organisatie plaatsvinden. \'eel .ANB(^ leden hebben een rekening bij de Rabobank, en hebben waarschijnlijk onlangs bericht ontxangen over de laatste ontwikkelingen binnen de bank. .\dri Peekstok en Jan \an der Welle zijn Adviseurs Senioren bij de bank en zullen hiero\er uitleg geven, en over diverse mogelijkheden, waar onder het bezoeken van men sen aan huis. De bijeenkomst zal plaatsvinden in Geldershof te Dirksland, aanvang 14.15 um'. Na de voorlicliting wor den nog enkele bingorondes gespeeld. Door Hans Villerius Dubbeld .schetste tijdens een korte bijeenkomsl vooraf de 'geschiedenis' hoc het nieuwe Stiltecentrum er gekomen is, beginnend bij 1996, wanneer er al sprake was van gedach ten en correspondentie over realisering \'an zo'n centrum, tol nu toe. Duidelijk werd dat het maar niet vanzelfsprekend is dat dergelijke faciliteiten eenvoudig lol stand komen, zelfs niet als er al overeen stemming over lijkt te zijn. Pas vanaf 2004 leek er - ook fnian- cieel - meer t)pening te ont staan voor nadere planrjen. Een Gomité van Aanbeveling werd ingesteld, waarin als externe leden zitting hadden oud-burgemeester Van l'elt van de gemeente Oostllak- kee, Daan Buijze van Buijsse Mode te Middelharnis en ds. H. Lassche uit Ouddorp. Zij waren niet alleen motiverende begeleiders, maar ook hebben ze een bijdrage geleverd aan het werven van noodzakelijke fondsen, aldus Dubbeld. Er werden ontwerpen gemaakt, een begroting vastgesteld, aan p.r. gedaan, en zes maanden later was het benodigde geld - 65.000 - binnen. Toen alle goedkeuringen waren ontvangen, kon half 2008 met de bouw worden begonnen. En vorige week donderdag aan 't eind van de inicldag kon het centrum wor den geopend. "Het was voor ons, hier in het ziekenhuis, bemoedigend om opnieuw vast ie stellen dat er op ons eiland, en ook daarbui ten, zoveel liefde is voor ons ziekenhuis", zo besloot Dub beld, die voor de openings handeling van het nieuwe Stiltecentrum de heer Willem Plug naar voren vroeg. Willem was gedurende vele jaren verpleegkundige in het ziekenhuis van Dirksland, en als secretaris van de Gommis- sie Identiteit is hij zeer betrok ken geweest bij de vele activi teiten die uiteindelijk hebben geleid tot realisering van het Stiltecentrum. Vandaar dat hij was uitgenodigd om het cen trum te openen, waaraan hij graag gehoor gaf. Daarbij ging ook Willem eerst nog even terug in de lijd, naar 1990, toen hij als leerling-verpleegkundige in het zieketihuis kwam werken. "Het mooie oude ziekenhuis in de jaren dertig stijl, met het torentje". Bij dat torentje had hij eigenlijk wel iets van een kapel of stiltecentrum ver wacht in het ziekenbitis, maar niets van dat alles. Ook toen het nieuwe ziekenhuis werd gebouwd was er wel het toren tje, triaar opnieuw geen kapel of stiltecentrum. Maar nu dan loch wel. En Plug noemde het "bijzonder" dat in deze tijd er een plek mag zijn van rust en bezinning. "Een ruimte om stil te zijn, omdat de wereld om ons heen geen rust kent". Hij vergeleek de gang waar aan het Stiltecentrum is gere aliseerd met een snelweg waar van alles voorbij snelt: een gehaaste gynaecoloog op weg naar de verloskamer, al snel gevolgd door een spoedtrans- port van twee ambulancebroe ders met een brancard, dan een dokter met een uitslag in de hand en peinzend hoe hij dat slechte nieuws gaat vertel- Teru'ijl geestelijk verzorger Bram Dubbeld (l.) loekijkl. z, Daaronder een impressie van hoe mooi het is geworden. 'ilh'iti Plag de schaar in het lint, ter opening van het al lang gewenste Sli/te(eiitn<fN. fnlii\: Hints l'illerins len... "En juist op dit drukke punt is het Stiltecentrum gere aliseerd. Ik zou er dan ook een grote 'P' bij willen zetten, en zeggen: raas niet door op de snelweg van het leven, ga niet onafgebroken op reis, maar neem even pauze, zoek de suite op. Stilte in deze ruimte voor het verwerken van ingrij pende ervaringen, van leven en dood, gioei en onduiste- ring, verbondenheid en een zaamheid, geloof en ongeloof, liefde en machteloosheid". Na deze gevoelvolle woorden wachtte slechts nog het door knippen van een fraaie witte slrik, waarmee het nieuwe Stiltecentrum was geopend. Aansluitend hadden de vele genodigden de gelegenheid om het centrum vanbinnen te bekijken. GOEREE-OVERFl^A,KKEE - Misschien heeft u ze al bij een aantal scholen gezien: drie nieter hoge, kleurige palen met een hand erop, gele bor den niet spelende kinderen en het woord schoolzone erbij. De palen zijn zogenaamde julie palen en ze zijn bij de scholen geplaatst om de automobilist, maar eigenlijk iedere wegge bruiker, erop attent te maken dat ze in de buurt van een basis school zijn en er alert i'P moe ten zijn dat er zomaar nieens een kind de weg op kan schie ten. Kinderen zijn nu eeninaal vaak onvoorspelbaar in hun gedrag, zeker als ze aan het spelen zijn. Tot nu toe is op het eiland bij 10 basisscholen een attenliemarkering geplaatst. Binnenkort wordt besproken of bij alle basisscholen, die dat nodig hebben, attenüemarke- ring mag worden geplaatst. Dat is voor de weggebruiker wel zo duidelijk: in de buurt van een Juliepaal en schoolzóneborden extra opletten. STELLENDAM - Dit jaar organiseert zwem- club De Stelle weer de Haringvlietoversteek. Deze zwemprestatietocht zal plaats vinden op zater dag 5 september 2009. De start is om 15.30 uur en twee uur later moeten de deelnemers bij de finish aangekomen zijn. Voor de laatste Haringvliet oversteek moeten we alweer terug naar 2006, toen er 87 deelnemers van start gingen om tijdens een straffe oosten wind het Haringvliet over te zwemmen. Tijdens deze tocht waren er slechts 3 uitvalleis. In 2007 en 2008 was er ecu tekort aan organisatie om een veilige oversteek te organise ren, maar bij De Stelle vond men dat deze prestatietocht terug op de wedstrijdkaleü- der moest komen. Daarom zijn twee leden van de zwemclub aan de slag gegaan en hebben ze vergunning aangevraagd bij Rijkswaterstaat. Na acht weken bedenktijd werd de vergun ning verleend. Op zaterdag 5 september zul len de deelnemers verzamelen bij het strandje aan het Harinï- vHet nabij Expo Haringvliet te Stellendam. Daarvandaan worden de deelnemers met bussen naar de Hellevoetse zijde van het Haringvliet gebracht, waar om 15.30 uur de start van deze 3,4 km lange zwemtocht zal plaats vinden, aan het Quackstrand te Hel- levoetsluis. Gedurende de overtocht zal er voordurende begeleiding zijn van kaïro's, reddingsboten van de KNRM en van de waterpolitie. Ook zal de EHBO aanwezig zijn voor eventuele noodgevallen. Om 17.30 uur moeten de deel nemers gefinisht zijn aan het strandje te Stellendam. Even tuele deelnemers die dan nog in het water verkeren, zullen dan door de Reddingsbrigade uit het water worden gehaald. Deze maatregel is nodig in verband met openingstijden van de sluizen, die tijdens de zwemtocht uiteraard gesloten zijn. Geïnteresseerden kunnen bij zwemcomplex 't Zuiderdiep te Stellendam een inschrijf formulier ophalen en dit opsturen naar de organisatie. Inschrijven kan eveneens via website www.destelle.nl/hvo. Daar kunt u ook het reglement en verdere informatie vinden. Inschrijven kan tot uiterlijk 12 augustus 2009 en kost 7,50. MIDDELHARNIS - Zondag 14 juni zal er weer een aan gepaste kerkdienst gehouden worden voor anders begaafden in de Emmaüskerk te Middel harnis. Voorganger is ds. L.J. Lingen. Aanvang 14.45 uur. Iedereen is welkom. Nieuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl COACHING COUNSELING TEL. (D6) 51 40 92 9B WWW.COACHMIJ.EU Firma J. J. van Gurp OudedijkU, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl CV-KETELS RADIATOREN SANITAIR EN DAKBEDEKKING VASTE LAGE PRIJZEN! f 0900-23 56 897 (0900-belnuW5) €o,oi p. 44 vestigingen in Nederland of bestel op warmteservice.nl ^J GEMEENTE DrRKSLAND Sluiting gemeentehuis Vanwege het jaarlijkse personeelsreisje van de ge meente Dirksland zal het gemeentehuis en de ge- nieenlewerkplaats van Dirksland op 12 juni 2009 de gehele dag gesloten zijn. ^l,onwa 5, Poilfaw !0,32*7 2G C&Uand. Wemel: www.dfftóand.M. fel. p! 87) ÈO 80 80 tet 60 37 99/wimh «A>©tËAjlo«i.nl QpgHngi^'M f/n tr 09.00 W !2^ en ?3.30 tol 16.00 Dur. SPECIALE PRESENTATiERUIMTE Dagelijks actueel! Kijk op: www.eiiandennieuws.nl Zaterdagavond 13 juni geven Koninklijke Fanfare ,4pollo en Muziekvereniging Harmo nie Terheijden een concert op de Markt te Cloedereede. Muziekvereniging Harmonie Terheijden vierde \'ürig jaar haar 150 jarig jubileum en is daarmee één van de oud ste muziekverenigingen xan het land. Koninklijke Fanfare Apollo hoopt in 2011 haar 125 jarig jubileimi te vieren. Beide orkesten staan onder enthou siaste leiding van Leo Simons. Op hel programma voor 13 juni staan diverse vlotte wer ken. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. DIRKSLAND - PoUtiemensen van het district De Eilanden hebben zaterdag in de vroege ochtenduren een 34-jarige man uit Dirksland aangehouden die op heterdaad was betrapt tijdens een woninginbraak. De bewoners van een woning aan het Korteweegje hoorden rond half vier gerommel aan de achterzijde van hun woning en gingen een kijkje nemen. In de woonkamer troffen zij de verdachte aan. De politie ging na de melding direct naar (Ie woning en trof de 34-jarige man, zittend op de bank van (Ie bewoners aan. Hij is aange houden en meegenomen naar het politiebureau voor nader onderzoek. OUDDORP- Het IVN Goeree Overflakkee, VVV Ouddorp en de Stichting Het Zuid-Hol lands Landschap organiseren donderdagavond 18 juni om 19.00 uur een z.oineravond- excursie naar De Kleistee, een natuurterrein midden in het Schurvelingengebied bij Oud dorp. De avondwandeling loop onder andere langs een restant van een schurveling. De excur sie duurt tot 20.30 uur en start bij het gebouw Zorg en Wel zijn, Dirkdoensweg 35 te Oud dorp. Vooraf aanmelden is ver plicht. Dat kan onder meer via de natuuragenda op website www.zuidhollandslandschap. nl of bij VVV Ouddorp, lel. 0187 681789. MIDDELHARNIS - Wil je je vader op vaderdag verrassen met een leuk boek? Dat kan bij Boekhandel Bruna Mid delharnis. Je kunt in de winkel nl. een speciale boekenleg ger ophalen. Hierop vul je in welk boek je aan je vader zou willen geven op vaderdag. Schrijf hierbij waarom je juist voor dat bepaalde boelc kiest. Lever deze boekenlegger voor vrijdag 19 juni in. De leukste, origineelste, of ontroerendste inzending wordt beloond; hij of zij mag voor vaderdag het gekozen boek gratis afhalen bij Boekhandel Bruna Middel harnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1