Succesvol slootstruinen bij De Klepperstee Modelkeuze bestuurlijke toekomst splijt raadsfracties in Goedereede Raad Dirksland unaniem Voor gemeentelijke fusie vanaf 2012 kaarten Het weer van volgende week... Junikilte verdwijnt geleidelijk Dineren in het Dorpshuis Opgeven voor Alpha cursus Gratis instrument leren bespelen? EIIAt1D^.niEUW5 Ander spoor Stem van burger Bindend of niet? Standpunt herzien Dwang PAGINA 6 VRIJDAG 5 JUNI 2009 Met veel enthousiaste werd er in de sloot gestruind. OUDDORP - Zaterdag middag voor Pinksteren: praclitig weer, veel gasten en schoon en 'drukbevolkt' slootwater... De omstan digheden voor het 'sloot struinen' waren ideaal op camping De Klepperstee. Voor de mensen van De Klepperstee en Natuurmo numenten was er wel even onzekerheid over de vraag waar de kinderen voor zou den kiezen: het strand of de sloot. Het bleek uiteinde lijk dat veel kinderen toch voor het laatste kozen en ze beleefden een heerlijke middag waarin de doelstel ling van De Klepperstee en Natuurmonumenten om kinderen zoveel mogelijk in contact te brengen met de natuur werd gehaald. Door Adri van der Laan Zaterdagmiddag ging de samenwerking van De Klepper stee en Natuurmonumenten van start met een eerste grote activiteit: het slootstruinen. Bij de recreatiezaal van het recre atiepark verzamelde zich een groot aantal kinderen. Onder hen waren kinderen die te gast waren op het park en kinderen uit de gemeente Goedereede, die eveneens voor het evene ment waren uitgenodigd. De slootstruinmiddag begon met een spel op het vakantie park. Het spel werd gepresen teerd door Theodoor Braak- sma van Natuuravontuur. Op een enthousiaste en speelse manier legde hij de kinderen aanschouwelijk uit dat al het leven in de sloot niet zonder elkaar kan. De verschillende kinderen die vogels, reptie len, maar ook zon en water uitbeeldden werden met kleu rige touwtjes aan elkaar ver bonden. Uiteindelijk bleek dat een evenwichtige natuur van levensbelang is voor al het leven in de sloot. Wat met dat leven in de sloot werd bedoeld, konden de kinderen met eigen ogen zien, toen ze met schepnet en emmer aan de slag gingen in de sloot die tegenover De Klepperstee ligt. De boswachter van Natuur monumenten, Ted Sluijter, gaf de kinderen uideg over hun 'vangst' in de sloot. Maar de kinderen kregen ook een kaart aangeboden, waarop ze zelf konden uitzoeken wat ze in hun schepnetje of hun emmertje hadden gevangen. De vangst bleek heel divers: rugzwemmertjes, watervlooi en, spinnetjes, bloedzuigers, libellenlarven en tal van ande re grotere of kleinere diertjes werden gevangen en natuur- Foto's: Adri van der Laan lijk ontbrak ook de kikker niet. Maar een salamander - de sloot ligt in de buurt van de Salamanderroute - ontbrak bij de vangst. Maar hierin was voorzien: met Sammy Sala mander, de mascotte van De Klepperstee, die wel de hele middag aanwezig was (foto- inzet). De organisatoren van de mid dag waren heel tevreden over de opkomst en over de vangst. Volgens Ted Sluijter was het opvallend dat er zoveel dieren in het slootwater voorkomen. "Een teken dat het water hier erg schoon is". Zie voor meer foto's website www.eilandennieuws.nl. NIEUWE-TONGE - In het Dorpshuis te Nieuwe-Tonge organiseert stichting Compa- nen maandelijks een groeps- maaltijd voor senioren. De maaltijden worden aangebo den 'in combinatie met een bingo. De eerstvolgende maaltijd is donderdag 11 juni en op het menu staan soep, pannenkoe ken en een toetje. Deelname staat open voor senioren van Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet, deelname kost 9 p.p. (all in). Vanaf twee uur is de zaal open en om 14.30 uur begint het programma; om vijf uur wordt de maaltijd geser veerd. Bij de activiteit wordt gezorgd voor kofHe, thee en een drankje. De medewerkers van Ons Dorpshuis verzorgen dan tevens een bingo. Opgeven is noodzakelijk en kan telefonisch bij Saar Bruggeman (651925) of Lenie Mackloet (651564), bij voorkeur tussen 18.00 en 19.00 uur. Er is een maximum van 36 deelnemers. Opgeven/ afmelden kan t/m vrijdag 5 juni. De gezamenlijke maal tijd is een samenwerkingspro ject, waarin Ons Dorpshuis en Companen zich inzetten om in de dorpkernen een aantrekke lijke ontmoetingsactiviteit voor senioren op te zetten. DIRKSLAND - 'Wat is de zin van ons leven? Wat gebeurt er als we sterven? Wat heeft Jezus met ons leven vandaag te maken? Als u met één of meer van deze vragen rondloopt, dan is Alpha mogelijk iets voor u. Een Alpha-avond begint met een maaltijd, gevolgd door een inleiding van maximaal een half uur. In kleine groepen is er gelegenheid om door te praten over allerlei vragen. Bijvoorbeeld over onderwer pen als Wie is Jezus, Waarom zou ik de Bijbel lezen. Waarom en hoe kan ik bidden. Kan God ook vandaag mensen genezen? De Alpha cursus duurt tien weken: één avond in de week plus een kort weekend (afhan kelijk van de wensen van de deelnemers). Deelname aan de cursus is gratis. Alpha is voor iedereen, maar speciaal voor mensen die meer willen weten over het christelijk geloof, mensen die pas christen zijn geworden en mensen die hun geloof nog eens vanaf het begin DIRKSLAND - Weinig ver rassend, gezien de voorge schiedenis: de gemeente raad van Dirksland spreekt zich uit voor de vorming van één gemeente op Goe- ree-Overflakkee. De fusie moet ingaan op 1 januari 2012. Door Kees van Rixoort Meer dan twintig minuten had de gemeenteraad woens dagavond niet nodig om een standpunt te bepalen over het rapport van de commis sie Schutte. Waar Schutte twee opties noemt - fusie van de huidige vier gemeenten of een verregaande vorm van samen werking - is er voor de raad van Dirksland maar één reëel toekomstbeeld: één eilande- lijke gemeente. ','Dat is op de langere termijn het beste voor ons eiland", aldus raadslid Johan Wolfert (Christenunie), die net op tijd de raadzaal binnenkwam om nog aan de 'discussie' mee te doen. "Als één gemeente zijn we sterker om de toekomst in te gaan en kunnen we de mogelijkheden die het eiland biedt beter benutten." Jan Leenders (Gemeentebe langen Dirksland) zei het nog krachtiger: "Een andere oplos sing is voor Dirksland niet aan de orde." De enige verrassing van de avond was dat de SGP-fractie zich unaniem vóór fusie uit sprak. Eerder had fractielid Marten Baan bedenkingen geuit. "Die bezwaren zijn niet ineens weggewaaid", ver klaarde Baan zijn ommezwaai, "maar ik wil heel nuchter zijn: de commissie Schutte zegt dat één gemeente het beste is voor het eiland; wie ben ik dan om de voet dwars te zetten en te blijven zetten." PvdA-raadslid Peter Keuker, die het woord voerde omdat fractievoorzitter Doom van der Vlugt niet present was, zei het "een beetje jammer" te vin den dat de gemeente Goede reede "een ander spoor kiest en daarmee de burger op het verkeerde been zet." "Meer wil ik er niet over zeggen", voegde Keuker daaraan toe. Het enige wat nog kort aan de orde kwam was wie de regierol moet gaan vervullen tijdens het fusieproces: de gemeenten of de provincie. De regie ligt bij de gemeenten als er sprake is van een eensluidend stand punt in de vier gemeentera den. "Gezien de moeizaam heid tot op heden verwacht ik niet dat er één mening zal zijn", zei Henk Zwanenburg, die verder nog eens duidelijk maakte dat zijn partij, de VVD, eilandbreed voor fusie is. "Het ligt dus voor de hand dat de regierol bij Gedeputeerde Staten komt te liggen", aldus Zwanenburg. Henk Huber (Fractie Huber) ging een stap je verder: "Ik denk dat, gezien de houding van de gemeente Goedereede en de enquête onder de bevolking daar, de provincie de regie zal moeten nemen." En CDA'er Jo San- dee ging nog een stapje ver der: "Het lijkt me verstandig als mensen van buitenaf zich ermee bemoeien, anders vech ten de vier gemeenten elkaar nog de tent uit." SGP-fractievoorzitter Kalle en PvdA'er Keuker zeiden niet zo zwaar te hechten aan de regie rol. De laatste meldde dat de regierol geen bepalende rol is en dat de gemeenten volop de gelegenheid hebben om zelf de bestuurlijke toekomst in te richten. "Een goede regis seur, daar is niets mis mee", aldus Keuker Kalle zei het veel belangrijker te vinden dat de fusie met voortvarend heid ter hand wordt genomen. Hij pleitte nadrukkelijk voor 1 januari 2012 als startdatum van de nieuwe gemeente. De rest van de raad was het met hem eens. willen doordenken. De nieuwe cursus start in september in Dirksland. U kunt zich nu al inschrijven. Voor meer infor matie en inschrijyingen kunt u contact opnemen met Lidy Mol, tel. 0187 602146, of Leen Terlouw, tel. 0187 602967. Feest is een reden voor Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 info® drukkerijdewaal.n1 www.drukkeriidewaal.nl Pinksteren 2009 leverde zonder meer prachtig weer op en dat was de week daarvoor al netjes beloofd. Op de Zuid-Hollandse stranden was zelfs sprake van de mooiste en drukste Pinksteren van de voorbije tien jaar. Alleen de vlagerige noordoostenwind was soms wat hin derlijk. Het mag dan allemaal wat minder lopen in de horeca, de strandtenthouders hebben alvast een mooie start te pakken en de (lange) zomer moet nog volgen. Op de oostkant van Goeree-Overflakkee werd het afgelopen maandag net 25 graden en daarmee was de eerste offi ciële zomerse dag direct al een feit. Inmiddels zijn we de aangename voorzomerwarmte kwijt en is het pardoes een jas killer geworden. Een onderkoelde noordelijke stroming zorgt ervoor dat een portie vrij koude lucht over de Noordzee richting onze gebieden wordt gedirigeerd. In die van origine polai re lucht bleef het kwik donderdagmiddag steken bij slechts 14 graden. Treedt zo'n koude periode wat later in juni op, noemt men dit dikwijls schapenscheerders- koude. Vroeger werden juist dan de schapen gescho ren omdat de doorgaans zeer intense junizon in zo'n kille en bewolkte fase geen overuren maakte en de pas geschoren schapenhuiden niet konden verbranden in die felle zonneschijn. De buienkans neemt weer wat af vanaf vandaag, maar een verdwaalde ondiepe regenbui is nog wei mogelijk boven de eilanden. Veel neerslag zal er niet vallen, maar een paraplu bij de hand hebben is wel aan te bevelen, want zo'n buitje kan toch nog net even een nat pak geven. In het weekeinde en begin volgende week kruipt de temperatuur geleidelijk uit het tamelijk diepe dal omhoog. Een graad of 18 kan het alweer worden op zaterdag en zondag. Later (vanaf medio komende week) zijn wellicht weer bijna zomerse waarden haalbaar in het zuidenwesten van Nederland. Wel is er eerst nog een grote regenkans - vooral zondag en begin volgende week. Dan kan er wel een halve emmer water per vierkante meter naar beneden komen. Zaterdag valt het nog mee met de regen. Waarschijnlijk is er in de tweede junihelft zicht op een warmtegolf die wel eens wat langer zou kunnen gaan aanhouden. Of het dan ook langere tijd droog blijft, is twijfelachtig. Weerman Mare Putto STELLENDAM - Vrijdag middag 12 juni a.s. start een serie gratis proef lessen o.l.v. een ervaren docent van de muziek school De Deltastreek. Voorafgaand aan dit pro ject is hij op alle basis scholen van de gemeente Goedereede langs geweest voor een kennismakings- les over blaasinstrumen ten. Directies, leerkrachten en leerlingen van de groepen 5 en 6 waren heel enthousiast. Nu hoopt de muziekschool dat velen een paar weekjes willen oefenen op één van de instrumenten, en zullen ont dekken hoe leuk het kan zijn als je na enkele weken met een GD al een paar liedjes kunt spelen. Er zijn ook in de gemeente Goedereede veel blokfluiters die zich aan het oriënteren zijn op wat ze hierna kunnen gaan doen. Zeker voor hen is het ook de moeite waard om dit eens uit te proberen. Musiceren in een orkest met veel jeugd is ook heel gezellig. En al de orkesten hebben een leuke jeugdgroep, waar leer lingen al na een paar maanden in terecht kunnen komen om zo de eerste beginselen van het samenspelen onder de knie te krijgen. De lessen worden gegeven op de vrijdagmiddagen 12, 19 en 26 juni vanaf 16.00 uur in het Haegse Huus te Stellen-' dam. De eindpresentatie is op donderdagavond 2 juli. Alle kinderen vanaf ca. 8 jaar zijn hartelijk welkom. Ze krijgen een instrument te leen en een lesboek met CD. Voor opgave of meer inlich tingen kunt u contact opne men met Akkeline van Lenten, e-mail p.vanlenten@planet.nl, tel. 492849. GOEDEREEDE - Negen stemmen vóór het samenwer kingsmodel (zijnde de fracties van SGP, ChristenUnie, PvdA en VGB) en vier vóór het fusiemodel (de fracties van CDA en WD). Dat was het raadsbesluit in de gemeente Goedereede na bespreking van het rapport van de commis sie Schutte 'Samen voor ons eiland, Goeree-Overflakkee een eenheid in verscheidenheid'. Het standpunt van de liberale partij, eilandbreed, was al enige tijd bekend. Het besluit van het CDA, om zoals woordvoerder Van Oosten- brugge aangaf "op basis van gewijzigde feiten en omstan digheden, het in het raadsaccoord ingenomen standpunt van een sterke samenwerking met gemeentelijke zelfstan digheid te herzien", deed bij de coalitiepartijen maar ook bij PvdA en ChristenUnie veel stof opwaaien. "Teleurstel lend en een verzwakking van onze gemeentelijke positie", waren de eerste reacties bij deze partijen. Door Jaap Ruizeveld Toch nog veel emoties woens dagavond in een overvolle raadzaal in Goedereede, bij afwezigheid van de dames Poort (PvclA) en Rijerkerk (VVD). Logisch dat politieke verklarin gen van de één weer tegenre acties opriep bij de ander. Maar er gebeurde eventjes iets meer. Hoe zwaar moest nu door de coalitiepartijen getild worden aan het voor velen verrassende standpunt van de CDA-fracüe, ten opzichte van de positie van de CDA-wethouder in het col lege. Natuurlijk is er de onaf hankelijkheid in het duale bestuurssysteem, maar toch. Fractieleider Van Oostenbrug ge en later ook wethouder Van der Vlugt deden er alles aan om die ongerustheid weg te nemen. Loyale samenwerking, krachtige inzet, alles in het belang van de inwoners van de gemeente. Dat waren hun steekwoorden en die leken te scoren. Onder leiding van bur gemeester Van de Velde begon nen de fracties vol energie aan dit historische debat. Inspreker Esveld had nog eens aangege ven dat de gezonde gemeente Goedereede best haar eigen boontjes kan doppen en tot die conclusie kwamen achtereen volgens Klepper (SGP), Van Dam (PvdA) en Goemaat (CU) ook. Zij het dan in breedvoe rige betogen en overzichten, waarbij als extra dimensie de schriftelijke enquête onder de inwoners een prominente rol speelde. Voor wat dit laatste betrof stel de Van Dam: "Op grond van de zeer duidelijke uitspraak van onze inwoners kun en moetje als democratische partij niet anders doen dan luisteren naar de burger en dus kiezen voor het samenwerkingsmo del. Ja, er worden bij dit model op beleidsterreinen taken en bevoegdheden overgedra gen, maar er blijft voldoende ruimte om de belangen van de gemeente Goedereede te kunnen behartigen. Wij bena drukken dat wij als gemeente het liefst volledig zelfstandig zouden willen blijven met uit sluitend een nauwe ambtelijke samenwerking. Helaas, die optie werd ons niet geboden" aldus de PvdA-er. Klepper (SGP) onderbouwde waarom zijn fractie voor het samenwerkingsmodel koos en niet voor fusie. "Wij willen zelfstandig blijven, de bevol king heeft zich duidelijk uitge sproken en die keuze nemen wij over. Fusie vergroot de afstand overheid en burger, voorzieningen worden gecen traliseerd. Wij willen geen belastingstijgingen en zien een verdere recreatie-uitbreiding niet zitten. Zeker niet om onze kernkwaliteit, zoals identiteit, te laten verloren gaan". Klepper en Van Dam wensten op dit moment zich niet neer te leggen bij standpunten van anderen. Het gaat om onze gemeente en wij nemen niet zo maar ons verlies van zelf standigheid. Er zijn zeker nog kansen in het komende traject en wij wensen ons niet te laten intimideren door GS of com- Goemaat (CU) was het met deze insteek eens. Zeker omdat er geen draagvlak is voor een herindeling. 'Jammer dat eilandelijk de bewoners niet ovferal hun stem hebben kun nen laten horen". Een opmer king die alle raadsfracties ove rigens uitten. De ChristenUnie legde voorts de nadruk op het woord 'advies' dat de commis sie Schutte uitbrengt,Er is ner gens sprake van een bindende uitspraak", aldus Goemaat. Hij wees, evenals Polie (VGB), op de betekenis van de enquête. Vol emotie gaf VGB vervol gens de partijzienswijze. "Wij staan voor een meer intensieve samenwerking, uitgaande van zelfstandigheid. Zonder slag of stoot gaan wij absoluut niet om. Wij laten ons niet onder druk zetten. Wij verzetten ons tegen een éénheidsworst met herindelingen". Polie somde het naar zijn mening ondemo cratische proces op dat tot nu toe gevolgd is, met als grootste lacune dat de burger op het eiland, met uitzondering van Goedereede, niet gehoord is. Van der Meer (VVD) lichtte opnieuw het standpunt van de eilandelijke liberale fracties toe. "De enquête in Goedereede is prima, met veel waardering voor de deelnemende burgers. Maar omdat het niet eiland breed is uitgevoerd en we allen de betrokken stellingen in de andere gemeenten ken nen, doet het er niet toe. Het is dus niet fair richting de bur ger. Daarom hebben wij onze steun aan de raadpleging ont houden. De commissie Schutte had dit proces tijdig kunnen starten. Ook was er vorig jaar tot een - al dan niet met als deadline op 1 januari 2009 - volop gelegenheid geweest dat de vier colleges dit project op het eiland hadden kunnen uit werken". Van Oostenbrugge (CDA) gaf uideg op de standpuntherzie ning van zijn fractie. "Wij had den graag vastgehouden aan dit onderdeel in het raadsac coord. Maar de feiten hebben zich tegen ons gekeerd. Het is laakbaar hoe het gehele pro ces zich heeft voltrokken. Nu beschouwend zie je dat het model samenwerking op de wijze zoals die wordt gepresen teerd nog slechter is dan berin- deling. Het overdragen van de meest belangrijke dossiers leidt tot uitholling van cle gemeente. Duidelijk, wij hebben ons heel lang ingezet voor zelfstandig heid en brede samenwerking. Maar we kunnen het proces nu niet meer tegenhouden. Dat is realistisch. We hebben op het eiland geen eensluidend standpunt kunnen bereiken. Hoe spijtig het ook is. Je moet nu je energie richten op de komende periode. Met verzet manoeuvreer je je in een nade lige positie. Dat is geen angst, maar het pakken van verant woordelijkheid. Juist met het oog op diverse ontwikkelingen die wij graag in onze gemeente wensen uit te voeren". Nog één keer daarna konden de fracties de politieke degens kruisen. Volgens Van Dam (PvdA) zijn er mogelijkheden om herindehng aan te pak ken. "Het proces is niet zorg vuldig doorlopen, er is geen draagvlak. Kijk naar andere gemeenten waar signalen klin ken over dwang vanuit GS en door commissaris Franssen". De politiek buigt zich er over. Klepper (SGP) stelde dat de gemeente nog niet is uitge rangeerd. "Met een samen werkingsverband zoals bij de Drechtsteden kunnen wij uit de voeten". "Met moed en over tuiging dien je achter je stand punt te blijven staan", sprak Polie (VGB) richting CDA. "We moeten nu niet door de knieën gaan". "Is herindeling nu een middel of een doel op zich?", kaatste Van Oostenbrugge de bal terug. "Steek energie in zaken die rendement opleve ren. Daarmee zijn onze burgers gebaat". De zienswijzen waren uitgewisseld. Tijd voor Napra ten was er buiten de officiële vergadering. Met de woorden van Arend-Jan van der Vlugt (CDA-wethouder) in de oren: "Naar eer en geweten zullen wij ons blijven inzetten voor de belangen van de gemeente en haar inwoners".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6