Spar Van der Velde feestelijk geopend Ton minder voor voetbalfusie Dirksland Regionaal bureau Leerplicht krijg in raad Goedereede een warm onthaal Streekmuseum Goeree-Overflakkee ontvangt nieuwe afspeelapparatuur uit Rabobank Stimuleringsfonds Fusie of desillusie? ClOOO Sperling Clubactie: spanning om te snijden EIIAt1D^.rilEUW5 Zwembad OUDDORP - De ClOOO Clubactie gaat de derde week al weer in. Na afge lopen week is de balans weer opgemaakt. Scou ting Jan Joosten heeft een spectaculaire sprong gemaakt op de ranglijst. Waar zij na de eerste week op een teleurstel lende zesde plaats stond, is ze inmiddels koploper in de strijd om de kei harde euro's. Afgelopen zaterdag hebben leden van de scouting bood schappen ingepakt van alle klanten, in ruil voor de muntjes, vandaar de ienorme stijging op de 'ranglijst. Verplaatsing Tentoonstelling met beeldpresentatie over geslacht Van Aerssen aanwinst voor museum Onderste uit de kan PAGINA 10 WOENSDAG 3 JUNI 2009 Met het dooiknipfien van een lint, opende burgemeester Stoop de nieuwe Spar supermarkt in Herkingen. HERKINGEN - Vorige week dinsdag werd in Her- kingen de gloednieuwe Spar supermarkt van Jaap en Nettie van der Velde feestelijk geopend door burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland. Onder grote belangstelling knipte hij het lint bij de ingang open. Herkingen weet zich weer verzekerd van een mooie winkel met een breed assortiment. Zowel de nieuwe eigenaars als ook de burgemeester spra ken daarom de hoop uit dat de plaatselijke bevolking gebruik zal gaan maken van de supermarkt. Door Mirjam Terhoeve Jaap beloofde een verassende opening van de winkel en dat werd het ook. Iedereen ver wachtte, Jaap kennende, een enorm vuurwerkspektakel, maar hij hield het gewoon bij het doorknippen van een lint. Burgemeester Stoop draaide er zijn hand niet voor om. "Spar staat voor Sociaal, Prijs bewust Aandacht en Relaties", meende de burgervader "Ken merken, die Jaap en Nettie van der Velde op het lijf geschreven zijn. Het echtpaar was jaren lang het gezicht van de Cl000 in Dirksland. Ik had nooit verwacht jullie hier in Her kingen weer tegen te komen, maar ik ben er erg blij mee". Een mening die Jaap en Net tie zelf ook is toegedaan. "Als je me anderhalf jaar geleden had verteld dat ik hier nog eens een winkel zou beginnen, had ik het nooit geloofd", zegt Jaap, die geboren en getogen is in het dorp. "Na de verkoop van de winkel in Dirksland heb ik wel andere banen gehad, maar ik miste het winkelgebeuren en het contact mét de klanten. Toen ik enige tijd geleden bena derd werd door Spar om een filiaal in Herkingen te starten, hoefde ik dan ook niet lang na te denken. Al moest ik wel even wennen aan de andere formu le". Jaap en Nettie waren ook enigszins huiverig vanwege de risico's die een kleine dorpswin- kel met zich mee kan brengen. "Toch, gezien de reacties van de bewoners hier, denk ik, dat het mee zal vallen", meent Nettie. "Iedereen is erg enthousiast. Zelf zijn we enorm trots op onze winkel. Door de laag gehouden schappen oogt de ruimte licht, ruim en vooral ook overzich telijk. We hebben maar liefst een oppervlakte van zo'n 450 m2 tot onze beschikking. Dat is best flink en ons assortiment is dan ook enorm uitgebreid. Wij bieden onze klanten een ruime keuze in vers, optimale service en gemak. Naast de bekende A-merkén bieden wij ook ons eigen merk, wat prijstechnisch zeer gunstig is. Niet voor niets voeren wij de slogan, "Wat je dichtbij haalt, is lekker...." Jaap en Nettie weten zich geholpen door een tiental enthousiaste medewerkers. "Alles is zelfbediening", merkt Jaap op, "maar we hebben wel een ambachtelijke brood- Foto: Wim van Vossen Fotografie. afdeling. Daarnaast hebben we een stomerijservice, een TNT-postagentschap en een beperkte drogisterij afdeling. Wij denken hiermee in een grote behoefte te kunnen voor zien voor de bewoners en, niet te vergeten, de vele toeristen die hier jaarlijks komen. Voor ons is dat even omschakelen, want wij zijn nooit gewend geweest aan het zogenoemde toeristenseizoen, maar dat komt vast goed. We hebben er in ieder geval alles aan gedaan om een goed concept neer te zetten. De winkel is gevestigd op een mooie plaats, vlakbij de haven met voldoende par keergelegenheid voor de deur en niet te vergeten, de ruime openingstijden. We hopen hier een mooie toekomst tegemoet te gaan". Spar Van der Velde is te vinden aan 1 Februariweg 9 te Her kingen. De openingstijden zijn van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 19.00 uur en op zater dag van 8.00 tot 17.00 uur. DIRKSLAND - Voor de aanleg van nieuwe voetbal velden en het realiseren van kleedkamers heeft de gemeenteraad van Dirks land maximaal 650.000 euro over. Na drie vergader- rondes, talloze interrupties en een tweetal schorsin gen sneuvelde het college voorstel om 750.000 euro beschikbaar te stellen aan de Dirkslandse fiisiever- eniging DW '09. Wel wilde de raad voor een eventuele lening van de nieuwe club garant staan voor maximaal 200.000 euro. Door Kees van Rixoort Tijdens de discussie bleken alleen de ChristenUnie, het CDA en Gemeentebelangen Dirksland het collegevoorstel voluit te steunen. Jos Toes (Christenunie) motiveerde zijn steun als volgt: "De voetbal is voor de vitaliteit van het dorp ontzettend belangrijk. De soci ale cohesie is daar optimaal. Het is ook een groot goed dat beide voetbalverenigingen gaan fuseren: we zijn de ver zuiling voorbij en we gaan met elkaar om in het dorp." Toes voegde daaraan toe dat het in stand houden van twee voet balverenigingen op den duur duurder is dan de gevraagde 750.000 euro. Ook CDA'er Jo Sandee bena drukte dat het tijd werd dat beide verenigingen elkaar heb ben gevonden. "Eindelijk is het zover. Ik zou het zonde vinden als de fusie zou stranden op 100.000 euro. We moeten deze kans grijpen." Jan Leenders (Gemeentebelangen Dirks land) onderstreepte het belang van een krachtige vereniging. Voetbalvereniging DES'67, een van de fusiepartners, is teleur gesteld over het besluit van de gemeenteraad. "Met 750.000 euro was de fusie per 1 juni een feit geweest", zegt voorzitter Jan van Dongen. "Een bedrag waarin reeds een grote mate van zelfwerkzaamheid opgenomen was en waarbij ook nog een deel geleend zou moeten worden." Nu de nieuwe vereniging DVV '09 kan rekenen op maximaal 650.000 euro, moeten de leden van beide clubs - naast DES '67 gaat het om voetbalvereniging Dirksland - besluiten of ze bereid zijn om, in de woorden van Jan van Dongen, "een groot bedrag te gaan lenen om de uitbreiding van het complex te kunnen bekostigen." "De KNVB heeft ons tot 9 juni de mogelijkheid gegeven om als nieuwe vereniging in te schrijven. Dit betekent dat we vóór die tijd onze leden moeten raadplegen en dat we flinke kos tenbesparingen zullen moeten zien te realiseren in de bouw van de kleedkamers, de aanleg van de velden en de aankoop van de grond", aWus Van Dongen. "Als dat niet mogelijk is, zal de fusie dit jaar geen doorgang kunnen vinden. Aangezien we geen al te giote bedragen kunnen lenen, die financieel onver antwoord zouden zijn voor de toekomst van de nieuwe club. Wordt het een fusie of een desillusie? "De voorstellen van beide besturen gaan vóór 4 juni naar de leden. Die zullen uiteinde lijk moeten beslissen of de fiisie dit jaar doorgang kan vinden zegt Jan van Dongen. De meeste andere fracdes waren ook voor de voetbalfu sie, maar deinsden terug voor het bedrag dat de gemeente hiervoor zou moeten ophoes ten. "Eerst was het 5 ton, nu 7,5 ton. We moeten 2,5 ton extra gaan lenen, hoe krijgen we dat voor elkaar", vroeg SGP'er Erik Ju zich af. Hij en anderen plaatsten de voorgestelde uit gave ook in het meerjarenper spectief van de gemeente, dat in 2012 een tekort laat zien van 700.000 euro. De PvdA en de VVD legden tevens een link met de discus sie over de subsidiëring van het Dirkslandse zwembad. "Hoe leg ik het uit dat we 100.000 euro korten op het zwembad en 7,5 ton uittrekken voor de accommodatie van de voetbal vereniging?", stelde Peter Keu- ker (PvdA). "Wij staan voor een eerlijke verdeling van lusten en lasten. De sociale cohesie is niet beperkt tot het voetbalveld. Bovendien moeten we alle zei len bijzetten om onze begroting op orde te brengen." Volgens de PvdA'er is de geplande uit breiding van het sportcomplex aan de ruime kant. "Als u één veld aanlegt en vier kleedka mers bouwt, zijn we geen 7,5 ton kwijt, maar 4,5 ton." VVD'er Henk Zwanenburg meldde dat het zwembad ook een belangrijke sociale functie heeft, "zes dagen per week". Enig speurwerk had hem voorts geleerd dat er met het realise ren van kleedkamers elders in het land een aanzienlijk lager bedrag gemoeid is. Mede van wege het "buitensporige prijs verschil" pleitte de VVD voor een gemeentelijke subsidie van 650.000 euro. Wethouder Wim Bruggeman (ChristenUnie) trok het boe tekleed aan. Hij nam het zich zelf kwalijk dat het aanvanke lijk voor de fusie gereserveer de bedrag - 5 ton - "bezijden In totaal wordt er door C10()0 Sperling 5.000 weggegeven aan 10 clubs en verenigiVigen in de gemeente Goedereede. Scouting Jan Joosten heeft inmiddels 4050 muntjes en v.v. WFB 3823. De Kriekel maakt de top drie compleet met 3576 muntjes. De overige deelnemers" zijn Fanfareorkest de Hciop, Gos pelkoor Per Amore, Schietver eniging Raak de Roos, Brass band Concordia, Tienerclub Spirit, Scouting Goedereede en Chr. gem. zangvereniging Hart Stem. Klanten krijgen bij elke 10 boodschappen een muntje dat ze in de koker van hun vereniging of club kunnen stoppen. Na week 24 wordt de balans opgemaakt en wordt het bedrag naar ratio verdeeld. U kunt de clubs nog steunen t/m zaterdag 13 juni. GOEDEREEDE - Una niem schaarde de gemeen teraad van Goedereede zich vorige week achter het voorstel voor de rea lisatie van een regionaal bureau Leerplicht, onder te brengen in het Centrum Jeugd en Gezin Goeree- Overflakkee te Middelhar- nis. "Eilandelijke aanpak, bundeling van krachten, is een goede zaak en zeker als ook de omliggende regio's hierbij betrokken worden. Met accenten van de frac ties WD, VGB, CDA en PvdA op onder andere het bestrijden van vroegtijdig schoolverlaten, spijbelen en afglijden, alsmede de noodzak voor jongeren om met een diploma verder te kunnen gaan. Een wezen lijk onderdeel van integra le jeugdzorg", aldus CU. "Belangrijk is dat scholen bij eventueel verzuim tijdig aan de bel trekken", stelde Tanis (SGP). Door Jaap Ruizeveld De Jaarrekening 2008 kon worden vastgesteld. Mede op basis van de reactie van de accountant omtrent de recht matigheid, die op het laatste moment nog was ontvangen en die stelde dat de rekening een goed en getrouw beeld geeft van begroting, baten en lasten. "We scoren goed en hebben zelfs verbeterin gen geboekt", aldus Van Dam (PvdA). Een helder document, volgens Klepper (SGP) en met die complimenten konden alle fracties zich, met enkele nuan ceringen, perfect vinden. "Een positief resultaat en instem ming met de voorstellen om resultaten te besteden", voeg den mevrouw Keijzer (CDA) en Rijerkerk (VVD) hieraan toe. "We staan er goed voor. Het is weliswaar crisis, maar onze positie is duidelijk", aldus Polie (VGB). Het rap port 'Met Gebreken' van de rekenkamercommissie kreeg ondersteuning waar het de conclusies en aanbevelingen betreft rond het onderzoek ouderenbeleid op het eiland. Zoals in de raadscommissie al was gevraagd dient veel aan dacht besteed te worden, via ISGO-inbreng, aan levens- loopbestendige woningen. In de gemeente Goedereede is dat facet al in de verschillende op stapel staande projecten opgevoerd maar het moet ook eilandelijk meer ruimte krijgen, zo vinden de fracties. Mevrouw Rijerkerk wilde toe lichting op het onderscheid tussen senioren- en levens- loopbestendige woningen. Wethouder Admiraal gaf ver schillen aan in de voorzienin gen, waar met minder kosten in de latere levensfase de toe gankelijkheid op onderdelen kan worden gerealiseerd. Een ieder onderschreef het rap port en constateerde dat in de eigen gemeente men al veel toepassingen heeft voorbereid en op de plank heeft. "Wij zijn blij dat met levensbestendige huisvesting, waardoor men als bewoner zo lang mogelijk thuis kan blijven", zo rondde mevrouw Poort (PvdA) de dis cussie af. Tenslotte was er de principe uitspraak over het agrarisch bedrijf Hazersweg 23 te Oud- dorp, onlangs al door deze krant uit de raadscommissie vergadering uitvoerig toege licht. Op vragen van de heren Goemaat (CU) en Human (SGP) waagde wethouder Admiraal zich niet aan een tijdsplanning. "Er wacht ons allen een flinke inspanning. Na contacten op ambtelijk niveau met de provincie blijkt er wel draagvlak voor uitplaatsing en voor herinrichting van het te verlaten gebied". Kortom een proces in ontwikkeling, plan- uitwerking, zienswijzentraject en bedrijfsmaüge invuUing. Zeker nog in een pril stadium, maar gelet ook op de realisatie van de aangrenzende Gronden van Breen voor alle partijen een gewenst item. "We komen er uit", vertrouwde de wethou der de fractie toe. Op vragen van de heer Human gaf de portefeuillehouder aan dat bij invulling van het gebied met lint-woningbouw er een duide lijk accent ligt om, net als bij de Gronden van Breen, daarvoor inwoners van de gemeente Goedereede in aanmerking te laten komen. De raad hoopt dat één en ander snel van de grond komt. Van der Meer (VVD) adviseer de de wethouder met klem de omwonenden vanaf het begin zorgvuldig te informeren en te betrekken bij de plannen. Juist omdat het hier een open gebied betreft, zo stelde hij. "Ook de invulling van de recreadeve verblijfsruimte. Bed Break fast, in de plannen dient goed te worden ingewogen". de realiteit" is gebleken. Hij onderbouwde de voorgestelde uitgave van 7,5 ton onder meer met de melding dat de nieu we vereniging ook de nodige zelfwerkzaamheid aan de dag zal leggen en 100.000 euro gaat lenen. "Het bedrag ,van de gemeente is taakstellend, overschrijdingen komen voor rekening van de vereniging", voegde hij daaraan toe. Ook stelde de wethouder hogere uitgaven in het vooruitzicht als de fusie niet doorgaat. "Bij de ene vereniging krijgen we te maken met uitbreiding van het complex, bij de andere met achterstallig onderhoud." De link met de zwembaddis cussie deed Bruggeman af als het vergelijken van appels met peren. "In het ene geval hebben we het over een forse investering voor jaren, in het andere geval om het jaarlijks aanvullen van een exploitatie tekort." Uiteindelijk wisten de Chris tenUnie, het CDA, Gemeen tebelangen Dirksland, de SGP, de VVD en de PvdA elkaar te vinden. Samen dienden ze een amendement in om "gelet op de financiële positie van de gemeente" maximaal 650.000 euro ter beschikking te stel len plus een garantie van 2 ton als de nieuwe vereniging moet gaan lenen. "Het onderste uit de kan", karakteriseerde Erik Ju het bedrag. Jos Toes sprak van het "best haalbare" en zei zich te reahseren "dat de fusie nu dit jaar wellicht niet door gaat". Alleen Henk Huber (Frac tie Huber) ondersteunde het amendement niet. Hij had al duidelijk gemaakt dat de fusie te duur is ("wij hebben het geld niet") en dat het niet cor rect is geld uit te geven aan de voetbal "dat bij Stichting De Gooye (zwembad, red.) is weg gehaald". Middels een handdmk wordt de overdracht van de nieuwe apparatuur bekrachtigd. V.l.n.r. de heren Jan Goeree-Overflakkee en Rinfis van Dam (Streekmuseum). Aart Baars en Jan de Waard van Rabobank Foto: Ham Vilkrius SOMMELSDIJK - In het Streekmuseum te Sommels- dijk was het vorige week donderdagmiddag een beetje feest. Van een bij drage uit het Stimulerings fonds van de Rabobank mocht het museum een mooie bijdrage ontvangen, en daarvan zijn twee dvd- spelers en een fraai beeld scherm aangeschaft. Daar mee kon de verouderde afspeelapparatuur worden vervangen en kunnen nu fraaie presentaties naar de laatste technieken worden afgespeeld. Donderdag was een delegatie van Rabobank Goeree-Overflakkee aanwe zig in het Streekmuseum, om middels een handdruk de overdracht van de appa ratuur te bekrachtigen. Door Hans Villerius Als insteek voor dit alles is er de nieuwe afdeling in het Streekmuseum, gewijd aan het beroemde geslacht Van Aers sen. 'Je zou het de Van Aers- senkamer kunnen noemen", zei streekmuseumvoorzitter Rinus van Dam deze mid dag. Op diverse panelen zijn informatieve posters, met ook fraaie afbeeldingen erop, aan gebracht die de vijf geslachten Van Aerssen - die van grote betekenis zijn geweest, zowel in de 17"- en 1 S'-eeuwse histo rie van Sommelsdijk als daar buiten - voorbij doen trekken aan de aandacht van de bezoe ker. Te midden hiervan heeft de nieuwe afspeelapparatuur thans een plaats gekregen, waarmee een afwisselende en zeer interessante beeldpresen tatie wordt vertoond die zeker de moeite waard is om bekeken te worden. "De heer Adri Moelijker is eigenlijk de geestelijke vader geweest van dit programma". gaf van Dam donderdagmid dag aan. Hij heeft nl. een stu die gemaakt naar de historie van de Van Aerssens, en dit uitvoerig in kaart gebracht. Hij heeft hiervoor verschei dene reizen ondernomen, tot in het buitenland toe, en heeft rond de Van Aerssens ook his torische wandelingen in Som melsdijk verzorgd. Nu is dit alles vervat in twee dvd's, die dus op de eerste verdieping van het Streekmuseum te zien zijn. De eerste dvd doorloopt middels informatieve teksten en bijbehorende historische afbeeldingen de geschiedenis van de eerste twee geslach ten Van Aerssen, een histo risch overzicht dus, plus uitleg over hun familiewapen. Het geheel wordt ondersteund door fraaie kamermuziek uit de tijd waarin de Van Aers sens leefden. De tweede dvd is een boeiende documen taire geworden, waarin d.m.v. interviews en filmopnames - gemaakt op diverse histori sche locaties die verwijzingen hebben naar de Van Aerssens - de achtergronden rond dit roemrijke geslacht in beeld worden gebracht. Dit alles gerealiseerd door Wim Kre- mer uit Ooltgensplaat. Onder het genot van een hapje en een drankje werd donder dagmiddag de apparatuur in gebruik genomen en werden enkele fragmenten van de beeldpresentaties getoond, tussendoor aangevuld met toe lichtingen van kenners onder de aanwezigen. Aansluitend werd nog een bezoek gebracht aan de graftombe van Van Aerssen, achter het Streekmu seum, in het vroegere koor van de Hervormde Kerk. Momenteel wordt op de boven ste verdieping van het muse um ook de tentoonstelling 'W02G0' ingericht, over Goe- ree-Overfiakkee in de Tweede Wereldoorlog. Deze zal bin nenkort worden geopend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 8