Heilige Geest De Bosseschool, oudste christelijke school van het eiland, viert feest Kerk diensten ege EIIAtlDEn-rilEUWS Bingo kleindieren- vereniging MS Lotgenoten contact Over de inwoning van de Heilige Geest Kerkdiensten Ger. Gem. Rommelmarkt Goedereede EIIAIIDBI-niEUWS Een derde bedeling? De toekomende dingen Jezus Christus centraal Uw auto én caravan an Kalis Zondag 31 mei 2009 Eerste Pinksterdag J.M.J. Kieviet Maandag 1 juni 2009 Tweede Pinksterdag PAGINA 2 VRIJDAG 29 MEI 2009 Ethiek Met het oog op Pinksteren Vlak voor Pinksteren valt het mij moeilijk voor deze column een ander onderwerp te kiezen dan aandacht te viagen voor het werk van de Heilige Geest. Hierbij beri ik me ervan bewust dat deze rubriek een andere is dan die van een meditatie. Die vindt men elders in dit blad. Er wordt over het werk van de Heilige Geest op verschil lende manieren gesproken. In bepaalde kringen is er veel aandacht voor de gaven van de Geest. Daarover spreekt en schrijft men dan vanuit vooral de brieven van de apostel Pau- lus. Voor sommige christenen lijkt het erop dat werk van de Heilige Geest geheel opgaat in de gaven die Hij uitdeelt. Ik verwijs hiervoor met name naar l Korinte 12 en 14. In de geschiedenis van Kerk en the ologie wordt er zelfs gespro ken van een derde bedeling. U kunt haar ook fase of tijdperk noemen. Het eerste is dan de periode van de oude bedeling, met veel aandacht voor God, de Vader, de Schepper, Die het verlossingswerk in gang zet. De tweede bedeling is die van de Zoon, Jezus Christus. Men situeert die tussen Zijn geboorte en Zijn hemelvaart. De derde bedeling is die van de Heilige Geest, die inzet op Pinksteren met de uitstorting van de Heilige Geest. Deze fase wordt steeds voller van het werk van de Geest. Het is het tijperk van de zending, van de verbreiding van het Evange lie tot aan de wederkomst. Er worden verschillende kleuren gebruikt om deze derde peri ode, die van de Heilige Geest, in te kleuren. Het zal duidelijk zijn dat deze driedeling het gevaar loopt verlossingswerk in drieën te delen, om niet te zeggen het in drieën te breken. Voor wat het werk van de Geest betreft komt men er dan toe dat als een min of meer zelfstandige periode op te Vatten. Daarbij komt de relatie van de Geest met Christus op de achter grond te staan. Formeel wordt die wel vastgehouden, maar inhoudelijk stelt die - excuseer dat ik me zo uitdruk - niet zo veel meer voor. Het gaat vooral om de vruchten en vooral om de gaven van de CJeest. Daarnaar moet men streven en die moet men als individuele christen en als christengemeenschap ver tonen. De kracht van het Evan gelie ligt voor deze christenen vooral in de aandacht voor en in het aanroepen van en in het bidden om de Geest. Niet ieder van hen zal de volgende type ring voor zijn rekening willen nemen. Toch ben ik zo vrij om in verband met de nadruk op de Geest te spreken van een speciale, derde Pinkster-bede ling. Johannes 16 Bij het lezen van Johan nes 16 - het hoofdstuk dat wel getypeerd "wordt als de afscheidsgesprekken van de Heere Jezus met Zijn discipe len - trof mij één tekst in het bijzonder. Dat is het veertiende vers. Daaraan vooraf gaat een beschrijving van het werk van de Heilige Geest (vers 7-12). Dan lezen we in vers 13: "Wan neer Die zal gekomen zijn, namelijk de Geest der waar heid. Hij zal u in al de waar heid leiden, want Hij zal van Zichzelf niet spreken, maar zo wat Hij zal gehoord hebben, zal Hij spreken en de toeko mende dingen zal Hij u ver kondigen." Hebt u wel eens stilgestaan bij deze woorden, door onze Heiland Zelf gesproken ter karakterisering van het werk van de Heilige Geest: wat Hij zal gehoord hebben zal Hij spreken; en dan op grond daarvan of met de kennis daar van, en de toekomende dingen zal Hij u verkondigen. Een tweevoudige spits Hierover nadenkend meen ik te mogen zeggen: het werk van de Heilige Geest heeft een tweevoudige spits. Zeker: het is gericht op de hoorder van het Evangelie. Hij zal het hun ver kondigen. Dat is, hun inzicht geven in wat Hij verkondigt. U mag ook zeggen: Hij zal het hun eigen maken. Hij zal het toepassen in hun leven. Echter: Dit is niet het eer ste wat de Heere Jezus van het werk van de Heilige Geest zegt. Allereerst is Hij de Hoorder en daarna, op grond van wat Hij gehoord heeft, de Verkon diger. Het werk van de Hei lige Geest heeft blijkens deze woorden van de Heere Jezus een tweevoudige spits. Naar boven: horen naar wat gezegd wordt. Dat kan doelen op het gesprek tussen de Vader en de Zoon; het kan ook doelen op de woorden die Jezus op aarde heeft gesproken. Het lijkt mij dat we vooral aan deze tweede betekenis moeten den ken. Wel gaan Jezus' woorden tot Zijn discipelen gesproken, terug op Zijn contact (gesprek) met de Vader. Dus: de Geest luistert naar wat Jezus in Zijn prediking namens de Vader verkondigt. Dat is de spits naar hoven. Dan neemt Hij als het ware die woorden mee naar de discipelen, naar de Kerk. Hun geeft Hij inzicht in wat Jezus verkondigd heeft. Met dat werk verheerlijkt Hij Christus. Laat ik het mogen omschrijven als: uitleggen, inzicht geven in de woorden van Jezus en ze hun doen verstaan in hun heilzame, reddende betekenis. Door de Geest krijgen ze deel aan het heil, de zahgheid die Christus heeft verworven. Let dus op de tweevoudige spits van het werk van de Geest; eerst naar boven, omhoog, luisterend naar Jezus. En dan gericht op mensen die deze W, H. \^LEMA woorden mogen en moeten leren verstaan. De tweede spits is het inzichtgevend en tevens het toe-eigenend werk van de Hei lige Geest. De Heere Jezus voegt daar aan toe: De toekomende din gen zal Hij u verkondigen. Dat wil zeggen: Hij zal de discipe len, de Kerk van alle eeuwen onderwijzen over en inleiden in de werkzame, reddende heerschappij van Jezus Chris tus. Hierbij denk ik vooral aan wat we lezen in het boek Open baring. Er is dus geen sprake van een derde bedeling of derde fase, na die van de Heere Jezus Christus. Neen, vooral vanaf Pinksteren staat Jezus met Zijn genadige, reddende heerschap pij in het middelpunt. Ook nu gaat het in het werk van de Hei lige Geest om Jezus Christus. De vruchten en de gaven heeft Hij verworven en deelt Hij uit door Zijn Heilige Geest. Het is een voorrecht om dat werk te mogen bidden en het te mogen beleven. Dat gebeurt alleen als we in ons gebed eerst bij Christus geweest zijn. We zullen Hem smeken om bediend te worden door de Heilige Geest. Dat is: de Geest neemt het uit Christus en deelt het zondaren toe. Dat is de kern van het werk van de Geest. MIDDELHAJRNIS - Op 25 juni 2009 is het precies 130 jaar geleden, dat het Provinciaal Gereformeerde Weeshuis op de plaats van het huidige postkantoor aan het Zandpad (hoek Langeweg) in Middelhamis werd geopend. Aan het weeshuis was tevens een school verbonden. Begonnen werd met acht wezen, kort daarna gevolgd door de eer ste leerling van buiten het weeshuis. Het weeshuis met de school werd mogelijk door de nalatenschap van Dirk Bos, prominent inwoner van Middelhamis. Tot 1920 was de school financieel afhankelijk van het weeshuis. In dat jaar werd de financiële gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder onderwijs gerealiseerd. In 1932 koppelde de school zich los van het weeshuis en werd de Vereniging voor Gereformeerd Lager Onderwijs opgericht. Middelhamis en Sommelsdijk daalde het leerlingenaantal in 1939 tot een historisch diep tepunt; 33 leerlingen. Het weeshuis verhuisde in 1938 naar Wassenaar. De school bleef in het slecht onderhou den gebouw dat voor een groot gedeelte als melkfabriek in gebruik werd genomen. De Tweede Wereldoorlog en de Watersnoodramp zorgden voor een verder verval van de school. In 1963 verhuisde de school naar het nieuwe gebouw aan de Sportlaan (tegenover c.s.g. Prins Maurits). De Gere formeerde school werd in de volksmond na de Tweede Wereldoorlog meer en meer Bosseschool genoemd, een min of meer officiële erkenning van wat men in de volksmond altijd al zei: "Dit is de school van Bos, Bos z'n school", ofwel Bosse school. De oude Bosseschool (waar nu het postkantoor staat) 1879-1963. Dirk Bos, naar wie de school genoemd is. In 1910 telde de Gereformeer de school 250 leerlingen. Na de komst van twee nieuwe Pro- testants-C;hristelijke scholen in Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschi/n/ng: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ww(w.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATiE Tel. (0187)471020 E-mail; info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijl<e advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail; redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobarik Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). Het schoolgebouw aan de Sportlaan is door groei van het leerlingenaantal verschillende malen uitgebreid met nieu we lokalen. De groei van de Bosseschool zette zich echter zo voort dat,in 2001 het prach tige gebouw aan de Juliana van Stolberglaan werd geopend. Ook dit schoolgebouw is door de voortdurende groei te klein geworden. Zes groepen krij gen momenteel les buiten het hoofdgebouw. In 2010 zal het hoofdgebouw daarom met zes groepen worden uitgebreid, Op dit ogenblik telt de school ruim 400 leerlingen. Op 1 januari 2008 is de Bosse school bestuurlijk gefuseerd met CNS Zomerland te Stel- in vertrouwde handen HAOtHERSTEL SCHAOEHERSTEL Middelharnis-Zwiitev«eg10-tel.(0187)48 72 19 Numansdotp - Hallinxwej 10 - tül, (0186) 6'j 33 83 www.bosmanenkalis.nl lendam. Sindsdien heet de vereniging; De Vereniging voor Protestants-Christelijk Basisonderwijs Goeree-Over flakkee. De Bosseschool is een open Pro- testants-Christelijkebasisschool waar in principe ieder welkom is die positief staat ten opzichte van de identiteit van de school. De directie en de leerkrach ten scheppen met elkaar een prettige, veilige sfeer waarin kinderen zich vertrouwd voe len. Er wordt gestreefd om in een goed pedagogisch klimaat onderwijs te geven van goede kwaliteit en het zo in te richten dat recht wordt gedaan aan verschillen tussen leerlingen. Ieder kind is immers uniek. In 2004 is op zeer uitbundige wijze het 125-jarig jubileum van de school gevierd. Nu, 5 jaar later, zal het feest een ander karakter krijgen. Op vrijdag 5 juni is er van 14.00- 20.00 uur een groot opgezette fancy fair op het schoolterrein, met de trekking van een grote loterij. Iedereen is welkom. De actieve oudercommissie is druk bezig met de laatste voorberei dingen. Het geld dat de school met de activiteiten zal verdienen, wordt ingezet voor speelobjec- ten op het vernieuwde plein en voor de feestdag op dinsdag 16 juni. Op dinsdag 16 juni zul len alle groepen onder bege leiding van medewerkers van circus Tadaa! en vele ouders circusacts instuderen die in de loop van de middag worden opgevoerd aan de kinderen en ouders van de school. Met beide activiteiten rekent de school erop dat de kinderen een fijne herinnering zullen overhouden aan het jubileum van de Bosseschool. DIRKSLAND - De Dirks- landse Kleindierenvereniging houdt dinsdag 2 juni weer een bingoavond met een super- ronde met een hoofdprijs van 100. Kinderen die met hun (groot)ouders meekomen, spe len de hele avond voor 4. De avond wordt gehouden in ver enigingsgebouw De Schakel, Beatrixlaan 31 te Dirksland. De aanvang is om 19.30 uur. Opgeven kan via tel. nr. 0187 683811. OUDDORP - Op woensdag 3 juni van 10.00 tot 12.00 uur is er in De Vliedberg te Oud- dorp weer een bijenkomst van het MS Lotgenotencontact. Op deze avond praten mensen met en zonder M.S. over hoe ze met de ziekte Multiple Sclerose omgaan. Het middel tegen M.S. is nog niet gevonden, een mid del om anders om te gaan met M.S. is om met elkaar in gesprek te komen en vandaar uit nieuwe inspiratie op te doen om door te kunnen gaan. De deelname, koffie en thee zijn gratis. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 u ur kand. W. Nobel, Leerbroek. Eben-Haëzer: 9.30 uur kand. G. A. van den Brink, Bun schoten en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. 9.45 uur ds. H. van Ginkel, Goes en 18.00uurds.C.Molenaar, Papendrecht - Geref. Kerk 9.00 en 10.30 uur ds. W. van der Kooij en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Gen Gem. 9.30 uur (H.D.) en 18.30 uur ds. P. Blok - Doopsge zinde Gem. 9.30, 11.15 uur (Duitstalige dienst) en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.45 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, Monster - STELLENDAM - Herv. Gem. 9.45 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. M. Messe maker, Monster - Hersteld Herv, Gem. 10.00 uur ds. W. M. van der Linden, open bare geloofsbelijdenis en 18.00 uur ds. C. Oorschot - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kanten 18.30 uur ds. T. Meijer. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur ds. W. van Vlastuin, Katwijk aan Zee - Geref. Kerk 9.30 uur ds. G. Toes - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren en 18.00 uur ds. H. G. de Graaff, Rotterdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uOur leesdienst - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer G. H. van Gils. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. H Liefting, Delft - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. J. Koppelaar, Abbenbroek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Her steld Herv. Gem. 9.30 en 16.00 uur ds. L. M. Jonge- jan - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrant se Gem. 10.00 uur ds. J. E Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer H. ten Voorde. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H Har- kema en 18.00 uur ds. W. J. Gorissen, Voorthuizen - Geref. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. A. Egas en 18.00 uur ds. A. Heekman - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. D. J. van Digge- le en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Pen ning, Schoonrewoerd en 18.00 uur ds. J. Maas - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J. Boeren 18.00 uur ds. W. M. van der Linden, Stellendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.456 uur zingen enkele lie deren; 10.00 uur ds. J. Bel der, Dordrecht en 18.00 uur ds. R. Veldman, Sint Antho- niepolder - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Catsburg en 18.00 uur ds. D. Siebelink, Reeuwijk - Geref. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.45 uur zingen enkele liede ren; 10.00 uur ds. C. Door- neweerd, Strijen, openbare geloofsbelijdenis en 18.00 uur ds. W. Meyer, Yerseke - Geref. Kerk 10.00 uur ds. A. W. Estié en 18.00 uur de heer H. Mulder. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur ds. L. W. den Boer, Sint Philips- land - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur de heer L. Stuur man, Rotterdam en 16.00 uur ds. C. Gielen, Poortvliet - Geref. Kerk 9.30 uur ds. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur ds. A. W. Estié - Ger. In het jaar 1835 schreef de 32-jarige Hermann Friedrich Kohlbrugge een brief aan zijn vriend Willem Bernhard Bar- be. Deze had hem namelijk ver teld dat hij in onzekerheid was wat nu verstaan moet worden onder de inwoning van de Hei lige Geest. Een jaar eerder was Barbe één van de vier getui gen geweest bij het huwelijk van Kohlbrugge met Ursuline baronesse van Verschuer. In zijn dagboek schreef Willem de Clerqop 1 oktober 1843: "Ik las nog een brief van Kohlbrugge aan Barbe, in 1835 geschreven, over de kwestie van de Heilige Geest en deszelfs inwoning in de harten. Deze brief was mij het helderst en eenvoudigst dat ik ooit van Kohl brugge las." Enkele jaren gele den werd de inhoud van deze brief uitgegeven, samen met enkele andere geschriftjes van Kohlbrugge. In deze krant, die verschijnt aan de voor avond van het Pinksterfeest - het feest aangaande de Heilige Geest immers - neem ik iets uit deze brief over; het begin en het slot. Hier en daar paste ik de spelling enigszins aan. "Ik heb uit uw brief verstaan dat er kwestie gerezen is over de inwoning van de Heihge Geest, en had gaarne daarop in persoon tot u gekomen, of wij weder met elkaar vervuld mochten worden met blijd schap in de Heilige Geest, door het getuigenis dat God van Zijn Zoon getuigt. Dit heeft echter niet mogen geschieden. Ik schrijf nu enige letteren die ik vertrouw, dat gij elkander in handen zult geven, opdat wij tezamen staande in één Geest tezamen opgebouwd worden in Hem..." "De gelovigen worden ver vuld met blijdschap en met de Heilige Geest. God heeft Zijn Geest in mij geblazen, alzo werd ik tot een levende ziel. Trekt God Die terug, ik ben natuurlijk dood. Worden mij neus en mond gewelddadig dicht gehouden, het beletsel tussen de levenslucht of geest in mij of buiten mij, zou mij doen stikken. Jezus Christus is geworden tot een levendma kende Geest. Hij is mijn leven. Hoe ben ik Gods kind? Door de Geest der aanneming (Rom. 8; 15). Hoe behoor ik tot Gods volk? Door eeuwige verkiezing in Hem, die door de eeuwige Geest Zichzelf voor mij geof. ferd heeft, en door ontferming die eeuwig is. Wanneer is Christus in mij geopenbaard? Toen Gods gerechtigheid ook mij in het Evangelie geopenbaard werd. Uit geloof tot geloof Langs welke weg? Die niet geboren wordt uit water en Geest, zal het Koninkrijk der hemelen niet zien. Hoe ben ik weder geboren? Door het geloof jn Christus, hetwelk de Heilige Geest door het Evangelie in mijn hart werkt. Hoe leef ik eeuwig? Door de vereniging van het geloof met Christus, welke is de waarachtige God en het eeuwige leven. Hoe word ik bevestigd en verzegeld in het geloof? Door de Geest van Christus die mij gegeven is en in Zijn Geest in wie ik met Hem verenigd blijf en in Hem blijf en met Hem in God, die de Waarmaker van Zijn Woord is. Hoe ben ik dan zalig? In lijd zaamheid van de Geest van Jezus; in bevinding waarin die Geest mij geeft vast te houden aan het onzichtbare, als zag ik Hem, en te bedenken de dingen die boven zijn, waar Christus mijn lieve Heiland is, niet aanmerkende de dingen die ik zie, en zo dan in hope, een hope der heerlijkheid, die niet beschaamt, omdat de liefde van God in onze harten is uitgestort door de Heilige Geest, die ons is gegeven. Zo dan, ik geloof een heilige, algemene Christelijke Kerk, gemeenschap der heiligen, verrijzenis des vleses en een eeuwig leven. Ik eindig. Eén Heere, één geloof, één doop, één God en Vader van ons allen, die daar rijk is over allen die Hem aan roepen. Niemand kan zeggen datjezus de Heere is dan door de Heilige Geest. Daar is ver scheidenheid van gaven, doch het is één Geest. Gijlieden zijt het Lichaam van Christus, en leden in het bijzonder. Zal nu een mens, man, vrouw of kind, weten dat hij een lid is van het Lichaam van Christus, het is noodzakelijk (1) dat hij in Christus gevonden worde en (2) dat hij in Hem blijve. Het lichaam van Christus is reeds boven dood en zonde gezel aan de rechterhand van de Vader, naar de raad van het welbehagen Gods over ons in Christus Jezus onze Heere, die eens komen zal om alle doden, die in Hem ontslapen zijn, op te wekken, en met ons in te leiden in het Paleis der heer lijkheid van de majesteit der glorie Gods, die alles heeft wei- gemaakt. Amen. Hem zij alleen de eer!" Uit: Dr. H.F. Kohlbrugge, Toe vlucht. Vertaald, ingeleid en van aantekeningen voorzien door T. van Es. Uitgeverij De Groot Goudriaan, Kam pen (2004). Hard cover Met stofomslag. ISBX 90-6140-894-6. 128 pag. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. 9.45 uur ds. J. Maas - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, bevestiging nieuwe lidma ten. STELLENDAM - Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. Hoolwerf - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. M. van der Linden. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. C. M. Klok, Katwijk aan Zee - gter. Gem. geen opgave - Ger. Gem. in Ned. geen opgave. DIRKSLAND - Herv. Gem. 9.00 uur kand. G. Lugthart, afscheid oudste kinderen zondagsschool - Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. Schipper. HERKINGEN - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. Quist, Molenaarsgraaf - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. geen opgave. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 9.30 uur ds. R. W. van Mourik - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. Harkema - Ger. Gem. geen opgave - Chr. Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. A. Egas. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. Jongeneel, Dussen-Hank - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele - Ger. Gem. 10.00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. Meyer, Yerseke - Ger. Gem. geen opgave. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. W van Bennekom - Ger. Gem. geen opgave. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 9.30 uur ds. P J, Krijgsman, Benthuizen - OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand, drs. J. B. Boesaard, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. geen opgave. OUDE-TONGE - Woensdag 3 juni, 19.30 uur, ds. A. Ver- meij. STAD a/h HARINGVLIET - Woensdag 3 juni, 19.30 uur, ds. M. Mondria. Op zaterdag 30 mei van 9,00- 16.00 uur houdt de Hervorm de Gemeente van Goedereede een rommelmarkt rond de haven van Goedereede. Naast rommelmarktspullen vindt u er ook het nodige voor de inwen dige mens, zoals vis, oliebollen, pannenkoeken, eigen gebak ken koekjes, koffie, thee of iets anders. Voor de kinderen is er een luchtkussen of een rondrit met een oude brandweerauto. De opbrengst van deze dag is voor een kindertehuis in Roe menië, uitgaande van de stich ting Hulp Oost Europa.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2