^Slootstruinen' in kader van samenwerking Klepperstee en Natuurmonumenten 'Nieuwe gemeente is niet a la minute ChristenUnie-SGP organiseert regiobijeenkomst voor de Europese campagne in Ouddorp Kinderen van recreanten en uit de omgeving van harte welkom Eerste Geitenloop Pinksterfeest in Ontmoetings- kerk Rommelmarkt Ebbe en Vloed Rommelmarkt rond de kerk Ontmoet de Signfrezers kunstenaars op ziet toekomst hun werkplek kleurrijk tegemoet Etentje De christenvrouw Rommelmarkt Diekhuus Bingo in de Victoriahal I EIIAI1DEI1.I1IELW5 Enthousiast Natuuravontuur Hoog in vaandel Samenwerken Ja, Superstaat Nee Visserijbeleid t HERKINGEN - Een referendum, was dat niet netter en correcter geweest? Dan had de burger zich kunnen uit spreken over de wenselijkheid om één gemeente Goe ree-Overflakkee te vormen. Maar nee, de deadline die de commissie-Schutte en de provincie stelden maakte zo'n raadpleging onder de bevolking onmogelijk. "Het kon niet meer, volgens de wettelijke termijnen", zei SGP-fractievoorzitter Kalle tijdens de informatieavond die de gemeenteraad op maandag 18 mei hield in Her kingen. Van der Vlugt, zijn collega van PvdA-huize, meldde de circa vijftig burgers die naar Ons Huis waren getogen: "Het maakt niks meer uit of u hier zit." Drie generaties Van buitenaf Bereikbaarheid Niemand tevreden Vuist maken Identiteit Eén lijn PAGINA 8 DINSDAG 26 MEI 2009 OUDDORP - Vorig jaar november ondertekenden vertegenwoordigers van Recreatiepark De Klep perstee en Natuurmonu menten een overeenkomst waarin werd vastgelegd dat beide organisaties nauwer met elkaar gaan samenwerken. Verschil lende gezamenlijke acti viteiten staan er nu voor dit jaar op de agenda. Zaterdag 30 mei, start de eerste grote gezamenlijke activiteit voor kinderen: 'Slootstruinen'. Hierbij zijn zowel de jonge gasten van De Klepperstee als de kinderen uit de regio van harte welkom. Door Adri van der Laan Recreatiepark De Klepperstee en Natuurmonumenten zijn het over een groot aantal zaken, rondom natuur en recreatie, roerend eens. Coby van den Berg, adjunct-directeur van De Klepperstee, en Ted Sluijter, communicatiemedewerker van Natuurmonumenten, geven allebei aan dat de omgeving van De Klepperstee een prach tig natuurgebied is waar het park middenin ligt, en beide organisatie willen daarom ook aan de slag om zoveel moge lijk mensen van deze natuur- pracht te laten genieten. Zowel Natuurmonumenten als De Klepperstee streven er naar om verschillende activiteiten te ontwikkelen om mensen met de natuur aan de gang te laten gaan. Dit wordt enerzijds gerealiseerd door het regelma tig organiseren van excursies onder leiding van de boswach ters, en aan de andere kant worden er activiteiten georga niseerd waarbij de mensen de natuur ook zelf kunnen bele ven. Deze 'actieve beleving' wordt meestal voor kinderen georganiseerd; het 'slootstrui nen' van aanstaande zaterdag is daar een voorbeeld van. Het blijkt dat als kinderen daadwerkelijk in de natuur aan de slag gaan ze hierover heel enthousiast zijn, en dat werkt meestal aanstekelijk op de ouders. Ruben Goed hart, recreatieleider van De Klepperstee, heeft samen met Misschien komen de kinderen bij het 'slootstruinen' de Kleine Watersalamander tegen. Foto: Taco Meeuwsen Natuurmonumenten al enkele activiteiten georganiseerd in de afgelopen weken. Zo was er het 'korren op het strand', waarbij de kinderen werden voorgelicht over de vangst die ze met een sleepnet hadden opgedaan op het strand. De kinderen waren verbaasd over alle visjes, andere diertjes en schelpen, e.d., die in het net werden aangetroffen en wisten bij het korren bijna niet van ophouden. Hierbij was natuur lijk ook kundige uitleg van iemand van Natuurmonumen ten. Een andere activiteit in april was dat men op zoek ging naar vogels en vogelgeluiden rondom het park. Vanwege de regen viel het deelnemersaan tal wat tegen, maar zij die wel aanwezig waren, vonden het een prachtige ervaring. Zaterdagmiddag zal de kin deren spelenderwijs duide lijk worden gemaakt wat er allemaal in een 'gewone' sloot leeft. Dit programma zal op een frisse en enthousiaste wijze worden gepresenteerd door Theodoor Braaksma van 'Natuuravontuur', een bedrijf uit Zeeland dat gespecialiseerd is om mensen op een ontspan nen wijze met de natuur in aanraking te brengen. De kin deren zullen als het mogelijk is zelf in de sloot met een schep- net aan de slag gaan en 'enter tainer' Theodoor Braaksma zal hun de nodige uitleg bij 'de vangst' geven. Volgens Ted Sluijter vinden de kinderen het steeds weer een verrassing als ze ontdekken wat er zoal in een 'gewone' sloot voor leven te vinden is. Zowel Coby als Ted vinden het heel belangrijk om kinderen al vroeg in aanraking te brengen met de natuur en ze hopen dat de gekweekte belangstelling later, als de kinderen ouder zijn geworden, ook doorwer king in hun gedrag zal geven. De samenwerking biedt ook de gasten die op De Klepperstee verblijven een voordeel. Er is een stempelkaart ontwikkeld en in het geval gasten onder de genoemde voorwaarden drie stempels hebben ontvan gen, schenkt De Klepperstee een gratis jaar lidmaatschap bij Natuurmonumenten. Vroeger lagen de belangen van 'de recreatie' en 'de natuur' wel verder uit elkaar dan tegen woordig. Natuurgebieden wer den afgesloten, zodat niemand er meer in kon. Momenteel worden natuurgebieden zoveel mogelijk opengesteld voor het publiek. "We zijn goede buren geworden en wat is er dan mooier om de recreanten in hun vrije tijd te laten genieten van al het moois dat we in onze omgeving hebben?" aldus Ted Sluijter, De natuur en de natuurbele ving heeft De KJepperstee altijd hoog in het vaandel gehad, zo "De Europese Unie zou bij na volledig met groen gas gedekt kunnen worden", zo hield de Nederlandse Gas unie in Groningen de Euro pees lijsttrekker Peter van Dalen en Europarlementari ër Bas Belder bij de start van de campagne voor. "Hoop gevend", aldus lijsttrekker van ChristenUnie-SGP, die 'energie' en 'duurzaamheid' markeert als speerpunten in het gezamenlijke verkie zingsprogramma van de ChristenUnie-SGP. Gas, bio-ethanol, zonne- en windenergie hebben de bijzon dere aandacht van de Euro pese kandidaten voor Chris tenUnie-SGP De partijen zijn in het Europees parlement al jaren vurig pleitbezorger van duurzame energie. De Euro pese kandidaten zijn inmiddels 'vol gas' op campagnetour. Ze komen donderdag 28 mei ook naar Goeree-Overflakkee. "De eilanders zijn van harte wel kom in Ouddorp", zo laat par lementariër Bas Belder weten, die deze avond in verenigings gebouw Eben-Haëzer, Preek- hillaan 3 te Ouddorp hoopt te spreken over het thema 'Op weg naar de europese verkie zingen'. Aanvang 19.30 uur. Maar er zijn meer onderwer pen die de aandacht vragen van de Euro-parlement kandi daten. Europa moet zijn gren zen kennen, ook waar het gaat om zijn bevoegdheden, zodat burgers bij Europa niet hoeven te denken aan een geldverslin dend, bemoei- en regelzuchtig, geld rondpompend ambtelijk apparaat. Maar aan een hel der, transparant en efficiënt opererend bestuur, dat gecon troleerd wordt door de natio nale parlementen én door het Europees Parlement. "Met uw stem kan de fractie Christen Unie-SGP ook daar een Bijbels geluid laten horen. Met beide benen op Brusselse bodem; nuchtere kijk op Europese samenwerking", aldus Bas Bel der, die nog eens benadrukt dat men eurorealistisch naar Eurof^a moet kijken. "Geen superstaat, maar een goede samenwerking op terreinen die de grenzen overschrijden". Onlangs uitte hij nog kritiek op het Groenboek over de hervorming van het Gemeen schappelijk Europees Visserij beleid. Minister Verburg van LNV hoopt dit najaar namens de Nederlandse regering haar visie op dit nieuwe beleid te presenteren. Belder wees er verder op dat uit recent onder zoek blijkt dat veel Nederlan ders weinig weten van de visse rijsector. Mede daarom hebben de vissers last van een minder positief imago dan bijvoor beeld de milieubeweging. De Europarlementariër riep de vissers daarom op om meer de boer op te gaan. "Hier ligt een duidelijke taak en uitdaging voor de visserij-organisaties. Zij moeten meer werk maken van de promotie van de vis en van het werk dat de vissers dagelijks doen. Samen moeten we gaan voor gezonde vis en een gezonde sector. Als Brussel de vissers opnieuw beperken- de maatregelen wil opleggen, moet Nederland gaan voor het motto 'Andere landen eerst'. De Nederlandse vissers heb ben de afgelopen jaren meer dan gemiddeld bijgedragen aan de verduurzaming van de visserij, met name wat betreft de inkrimping van de vloot. Dat was goed, maar daarom zijn nu vooral de andere lan den aan zet", aldus Belder. MELISSANT - Melissant is één van de weinige dorpen op het eiland dat geen 'Avondvier daagse' of variatie hierop heeft. Daar gaat Gymvereniging Kwiek, in samenwerking met de Dorpsraad van Melissant, verandering in brengen. Dit jaar wordt gestart met een twee daagse wandeling, op maandag en dinsdag 11 en 12 juni, waar bij gekozen kan worden uit een wandelafstand van 5 en 10 km. Start- en eindpunt is de Melishof te Melissant. De eerste avond starten beide tochten om 18.30 uur, de tweede avond start de tocht van 10 km om 18.00 uur en de tocht van 5 km om 18.30 uur. Vooraf inschrijven kan op 29 mei tussen 19.00 en 20.30 uur. Deelname kost dan 2,50 p.p. Bij inschrijving op de eer ste wandelavond kost deelname 3,50 p.p. ledere wandelaar die beide avonden heeft mee gelopen wordt - mits de stem pelkaart volledig is gestempeld - beloond met een medaille. Zie voor meer informatie website www.gymverenigingkwiek.nl. legt Coby van den Berg uit, en dit zal in de toekomst zeker niet minder worden. Als voorbeeld noemt ze het nieuwe plan Klep perduinen aan de overkant van de Vrijheidsweg, waarbij er alles aan gedaan wordt om de bestaande natuur zoveel mogelijk in tact te laten of te versterken. Daarnaast worden er wellicht in de toekomst voor zieningen gerealiseerd waarbij natuureducatie een belangrijke plaats in zal nemen. Ook commercieel is het belang rijk dat men op de hoogte is van wat de omgeving te bieden heeft. "Gasten zoeken eerst naar de omgeving en dan pas naar een accommodatie", zo legt Coby van den Berg uit, die aangeeft dat de Kop van Goeree, met het gevarieerde landschap en het vele water, heel veel te bieden heeft aan gasten. Naast kinderen van de gasten hoopt men ook veel kinderen van de basisschool zaterdag middag op De Klepperstee te mogen begroeten bij het 'sloot struinen'. De basisscholen zijn per brief en flyer vorige week uitgenodigd ook aanwezig te zijn. Een ieder kan zich zater dagmiddag 30 mei om 13.30 uur melden bij de recreatie ruimte van Recreatiepark De Klepperstee aan de Vrijheids weg te Ouddorp. De middag word om ongeveer 16.00 uur afgesloten. Uiteraard is deze feestelijke middag voor alle deelnemers gratis. MELISSANT - Tijdens de kerkdienst van zondag 31 mei viert de Gereformeerde Ont- moetingskerk aan de Nieu weweg te Melissant het Pink sterfeest. Voorganger is ds. G. Toes, medewerking wordt ver leend door praiseband eXalt uit Ouddorp. De dienst begint om 9.30 uur. Ook is er een kin- dernevendienst. Iedereen is hartelijk welkom. OUDE-TONGE - Op het ter rein van Ebbe en Vloed wordt zaterdag 30 mei de jaarlijkse rommelmarkt weer gehouden, met een groot assortiment van allerlei tweedehands spullen, ook attributen voor de verza melaar. Verder zijn er oliebol len, gebakken vis, koffie met cake. Rad van Fortuin, en om 14.00 treedt zangvereniging ApoUo uit Nieuwe-Tonge op. ACHTHUIZEN - Op Tweede Pinksterdag, maandag 1 juni, wordt in de R.K. Kerk van Achthuizen een rommelmarkt gehouden. Er zijn allerlei kraampjes, o.a. van Fios, het Oranje Comité, de kerk. De Volhouders en De Adelaar. De rommelmarkt gaat van start om 10.00 uur, om 11.00 uur is er een optreden van het Gos pelkoor en om 14.00 uur van het mannenkoor uit Den Bom mel. Voor de kinderen is er een springkussen. Ook dit jaar geven de kunste naars van Goeree-Overflakkee u de gelegenheid om een kijkje in hun atelier te nemen. Het is dé kans om de kunstenaars op hun werkplek te ontmoeten en van gedachten te wisselen met dit gevarieerde gezelschap van schilders, beeldhouwers, grafi ci, sieradenmakers, fotografen, tekenaars en conceptuelen. Dat kan tijdens de Kunstkijk, die voor de vierde keer gehouden wordt, dit jaar in de weeken den van 30 mei (Pinksteren) en 6 juni. De deelnemende kun stenaars zijn: Machteld Solin- ger, Cecile Schone en Saretta Bakelaar(Goedereede), Foke Stribos (Dirksland), Cees Dirk zwager (Dirksland), Bernardin Langezaal (Herkingen), Joep Luijkx en Mirjam Bentvelzen (Oude-Tonge), Mirian Zim merman (Achthuizen), Michel Snoep (Den Bommel), Jan Roe- doe (Stad aan 't Haringvliet) en Jaap Reedijk (Sommelsdijk). Robin du Puy toont haar foto's in de ateliers van Mirian Zim merman en Michel Snoep. Nieuw dit jaar is het Kunst in de Winkel-project. Van 23 mei tot 6 juni kunt u op en rond d'n Diek in Middelharnis werk van de deelnemers bewonde ren bij de volgende onderne mers: Banketbakkerij van Hel den, Recreatiecentrum De Sta- ver, Keyzer Shoes en Trends, Buijsse Mode, Croissanterie Croissy, Keuvelaar Brilcenter, Saers Brillen, Eye-Wish Groe- neveld Optiek, Hisschemoller Brillen, DA Drogisterij, en op het Beneden Zandpad de Rabobank en de Hema, en op de Kaai bij Pannenkoekenhuis Majoortje. Op vrijdagavond 29 mei om 21.00 uur is er de ope ningsborrel in het Diekhuus te Middelharnis. Zie ook website www.Kunstkijk.com. MIDDELHARNIS - Het Mid- delharnisse bedrijf Signfrezers. nl heeft vorige week op de internationale vakbeurs 'Fes- pa', die dit jaar in Amsterdam Rai werd gehouden, een UV Flat-bed printer aangeschaft van het Chinesche merk Sky- jet; eind augustus zal deze wor den afgeleverd. SignFrezers.nl is het eerste bedrijf in Europa dat dit apparaat in bezit krijgt. Daarmee is het in staat om alle gelaserde en gefreesde vormen en modellen - voor reclame- werk - direct van een fiall-co- lour bedrukking te voorzien, met een maximale afmeting van 3000x 1830 mm tot een dikte van 100 mm. Deze techniek wordt Print To Plate genoemd en daarmee kunnen heel gemak kelijk reclameborden worden printen op diverse materialen, maar ook het maken van de bekende V-makelaarsborden is geen probleem. De Skyjet kan printen op o.a. steen, glas, kunststof, textiel, karton, eigen lijk op bijna elk materiaal. De aanschaf van deze Skyjet bete kent voor SignFrezers.nl een grote uitbreiding van moge lijkheden, waarmee het bedrijf de toekomst dan ook kleurrijk tegemoet ziet. Zie voor meer info www.signfrezers.nl. DIRKSLAND - Voor een ieder die zich heeft opgegeven voor het etentje van De Christen vrouw, op donderdag 28 mei a.s.: het vertrek is om 17.30 uur vanaf verenigingsgebouw De Schakel te Dirksland. MIDDELHARNIS - Op 30 mei van 10.00 tot 16.00 uur wordt op het Diekhuusplein de maandelijkse rommelmarkt gehouden (bij slecht weer in het Diekhuus). In een gezellige sfeer, met een hapje, een drankje en een muziekje kan iedereen vrijblijvend komen kijken. Bij de aanwezige verkooptafels is van alles te vinden: speelgoed, boeken, kleding, voor elk wat wils. De Diekhuusfoyer is geopend als ontmoetingspunt, om even uit te rusten van het snuffelen, desgewenst met iets lekkers erbij: soep, broodje knakworst en andere lekkere hapjes. Ook de boekenwinkel van de Lions Club is de gehele dag geopend. U kunt tafels reserveren voor de rommelmarkt, ook voor die van 29 november De kosten zijn 7,50 per tafel. Voor aanmelden en meer infor matie kunt u contact opnemen met het Diekhuus, tel 0187 482400 (van 9.00-16.00 uur), e-mail receptie@hetdiekhuus. nl. DIRKSLAND - De Stichting Verenigd In Kracht houdt donderdag 28 mei een bingo avond in de Victoriahal, Phi- lipshoofjesweg 57 te Dirksland. Er zullen acht rondes en twee superrondes worden gespeeld. De avond begint om 19.30 uur, de deuren gaan open om 19.00 uur. Iedereen is hartelijk wel kom. Door Kees van Rixoort En dat terwijl burgemeester Stoop nog de volgende aftrap had gegeven: "U heeft het voor het zeggen vanavond." Hij introduceerde zijn oud-coUega Den Duijn als ervaringsdes kundige. Den Duijn was elf jaar burgemeester van de gemeente Moerdijk, een gemeente die in 1997 ontstond uit een fusie van vijf gemeenten in het noord westen van Brabant. "Bij sommige onderdelen, zoals verordeningen, was de eenheid binnen een jaar een feit. Bij andere onderdelen duurde het wel tien jaar. En toen ik in 2008 stopte als burgemeester waren er nog steeds onderdelen die de mensen verdeelden", vertel de Den Duijn over de eenwor ding na de fusie. "Binnen een jaar hadden we een uitstekende organisatie staan. Maar de erva ring leert ook dat het lang kan duren voordat het gevoel er is van één gemeente. Dat kan wel drie generades gemeenteraads leden duren: 24, 25 jaar. U zult moeten accepteren dat een her indelingsproces tijd kost." In de gemeente Moerdijk zijn grote verschillen tussen de ker nen, dat wel. Katholieke kernen die uitbundig carnaval vieren en met Koninginnedag nauwe lijks in actie komen, naast pro testantse kernen waar het net andersom is. De inschatting van Den Duijn, die in een wat verder verleden burgemeester van de gemeente Rozenburg was, is dat de verschillen op Goeree-Overflakkee veel klei ner zijn. Als voordeel bij de start van de nieuwe gemeente Moer dijk gold wat hem betreft zijn komst van buitenaf. "Ik ben een bovensloter, zoals ze in Brabant zeggen, en had geen historie aldaar. Ik kwam als een nieuweling en er kwam ook 'een nieuwe gemeentesecreta ris. Dan heb je meer afstand en kun je niet worden aangespro ken op de historie", aldus Den Duijn. De oud-burgemeester van de gemeente Moerdijk zei ook dat burgers van hun gemeen te goede besluiten "voor de hele gemeente", bereikbaar heid, beschikbaarheid en redelijkheid mogen verwach ten. Een actieve, transparante gemeente. Met bereikbaarheid bedoelde hij niet: in elke kern gemeentelijke functies "om de hoek". "Dat zou schrikbarend duur worden." Echt nodig is het ook niet, maakte Den Duijn duidelijk, want de gemeente is tegenwoordig prima bereik baar via digitale technieken. Bovendien: "Hoe vaak moet je per se op het gemeentehuis zijn? Dat is gemiddeld één keer per twee jaar. Er zijn ook mensen die vijfjaar niet op het gemeentehuis komen." Toch is directe bereikbaarheid belangrijk. Moerdijk had er, in de beginjaren na de fusie, bijvoorbeeld "ambassadeurs" voor: ambtenaren die vragen beantwoorden en adviezen geven op locatie, als het moet zelfs bij de burger thuis. "Daar was in het begin veel belang stelling voor, maar na verloop van tijd ebde die weg. Het ging om een overgangsperiode." Andere mogelijkheden om de gemeente dicht bij de burger te houden zijn wijkcoördina toren of wijkteams en dorpsra den. "Een klankbord voor de burger en voor de gemeente", omschreef Den Duijn die laat ste vorm. Hij noemde er ook een belangrijke voorwaarde bij om succesvol te zijn: "De gemeenteraad moet bereid zijn functies over te dragen aan de dorpsraad." Financiën, ook een belangrijk onderwerp rond fusies. "Wat kost 't, dat is vaak de eerste vraag. Ik wind er geen doekjes om: de nieuwe gemeente wordt niet a la minute goedkoper. Ja, er zijn minder burgemeesters, wethouders en ambtenaren, maar je hebt de eerste jaren ook heel veel geld nodig voor wachtgelden. Er komt hier voor extra geld van het Rijk, maar dat dekt niet alles af De eerste jaren is een nieuwe gemeente niet goedkoper. Op termijn wel, door een toename van de efficiency en effectivi teit. Gebruik het momentum van een fusie om de werkpro- cedures te verbeteren." Dat een grote nieuwe gemeente zonder gemeenschappelijke regelingen zou kunnen ("alles zelf doen"), is volgens Den Duijn een illusie. "Er blijven altijd zaken die u niet alleen kunt regelen." De burger moet niet verwach ten dat de locale belastingen naar beneden gaan in het geval van een gemeentelijke fusie. Immers, de belastingta rieven van de fusiegemeenten moeten worden geëgaliseerd, wat tot gevolg heeft dat de één meer gaat betalen en de ander minder. "Degenen die meer gaan betalen hebben daar pro blemen mee. Andere burgers, die minder gaan betalen, zeg gen: wij hebben dus jarenlang teveel betaald. En de burgers die op hetzelfde niveau blijven qua belastingen, zeggen: ik dacht dat we minder zouden gaan betalen. Zo is niemand tevreden." Gelijktrekken is ook nodig bij de tarieven voor diensten, en ook dat kan scheve gezich ten opleveren in de nieuwe gemeente. "Hogere tarieven? U zal nog vaak horen: dat komt door de herindeling. Ook bij het egaliseren van subsidies." Den Duijn zei vast en zeker te weten dat, als het fusiebe- sluit eenmaal genomen is, Goeree-Overflakkee een goe de gemeente zal zijn. "Maar accepteer dat er soms najaren nog lijken uit de kast kunnen komen. Ik verzeker u: die komen eruit, in elke gemeen te." Het alternatief voor fusie is intensieve samenwerking tus sen gemeenten. Den Duijn plaatste daar kanttekenin gen bij. "Vooral de kleinere gemeenten hebben niet het gevoel dat ze meedoen in een samenwerkingsverband. Voor de burger is zo'n verband sowieso erg ver weg. Voelt u zich betrokken bij het samen werkingsverband hier? Ik denk het niet. Een grotere gemeente is iets om rekening mee te hou den. Die kan een vuist maken en de dienstverlening beter organiseren." Wat volgde, na de woorden van ervaringsdeskundige Den Duijn, was een politieke markt, waarop elke fractie in de gemeenteraad van Dirksland een 'kraampje' had, en een dis cussie met de fractievoorzitters. Tijdens die discussie kwamen nog eens de argumenten vóór fusie naar voren. De Dirksland- se politiek heeft op dat gebied weinig smaken: alle fracties willen fuseren. "Het geheel is meer dan de som der delen", aldus CDA'er Kievit, die het afwezige raadslid Sandee ver ving. Huber (Fractie Huber) zei meer van een eilandelijke gemeente te verwachten voor Herkingen, bijvoorbeeld op het gebied van openbaar ver voer. "Ik kies voor een fusie omdat een samenwerkingsver band inefficiënt is." SGP'er Kalle beaamde dat identiteit een belangrijk ele ment is in de afweging voor of tegen fusie. Voor één lid van de fractie is mogelijk identiteits- verlies in een grotere gemeen te de reden om tegen fusie te zijn. De rest van de fractie, zo maakte Kalle duidelijk, is van mening dat identiteitsver- lies eerder een gevolg is van andere ontwikkelingen, zoals secularisatie. "Identiteit wordt gemaakt door de mensen zelf, niet door het gemeentelijk bestuur", aldus Kalle. Fusie is nodig, "omdat Dirksland als kleinste gemeente de grootste bedreigingen en de minste kan sen heeft", aldus de SGP-frac tievoorzitter "Samenwerken is bitter tegengevallen." Volgens Wolfert (Christenunie) telt een samenwerkingsverband te veel bestuurlijke lagen en is daardoor te ingewikkeld. "Vier gemeenteraden en colleges, dat komt de besluitvorming niet ten goede." Van der Vlugt (PvdA), die aan vankelijk sceptisch was over een fusie, formuleerde zijn keus voor één gemeente zo: "Oostflakkee heeft bedrijvig heid en glas. Middelharnis is de centrumgemeente, die alles naar zich toe trekt. Goederee- de heeft tientallen campings. Dat levert die drie gemeen ten allemaal inkomsten op. Alle inkomsten zitten om ons heen en Dirksland is het lelijke eendje van het eiland. Gaan we samenwerken, dan zijn we goed genoeg om te betalen, maar hebben we nul inkomsten. Dat wil ik voorkomen. Wat ik mis bij samenwerken is samen delen. Ik zit graag met de lepel aan tafel om mee te eten uit de pot." Overigens benadrukte Leenders (Gemeentebelangen) nog eens dat ook Dirksland een eigen 'stempel' heeft': zorg en welzijn. De vier gemeenten zijn het niet eens over het vervolg - Goedereede is tegen een fusie en Oostflakkee zet meer in op intensieve samenwerking - maar er moet toch een soort eensgezindheid ontstaan als het fusiebesluit genomen is. "Een dag na het besluit is het nuttig en nodig om één lijn te trekken om op 1 januari 2012 goed te kunnen beginnen", aldus Kalle. "Het algemeen belang zal zegevieren over alle argumenten en tegenstellin gen", voegde Huber daar aan toe. "]e móet gewoon. Rolle bollend over straat gaan, dat is niet verstandig." "De knop moet om als er wordt besloten tot herindeling. Dan is het: eie ren voor je geld kiezen", sprak Zwanenburg (VVD). De kaarten in Dirksland zijn geschud. De politiek is eens gezind en de burger - althans die de moeite nam om op 18 mei naar Herkingen te komen - lijkt geen moeite te hebben met een grote nieuwe gemeen te, ook al was een referendum netter en correcter geweest. Wat rest is dan de vraag hoe die nieuwe gemeente moet gaan heten. Het is verstandig tijdig met een naam te komen, anders krijgt de gemeente de naam van de grootste woon kern. De gemeente Middel harnis dus. Dat lijkt in Dirks land niet de eerste keus te zijn. Kalle pleitte voor de gemeente Flakkee. "Een korte pakkende naam. Van het Volkerak tot het Noordzeestrand: de hechte, boeiende, bruisende gemeen te Flakkee." Volgens Van der Vlugt hoeft Goeree zich met die naam niet achtergesteld te voelen: "Want in Ouddorp heb je ook al een voetbalvereniging die West-Flakkeese Boys heet." Op 3 juni bepaalt de gemeen teraad -van üirkslancf - en de andere gemeenteraden op het eiland - het definitieve standpunt over de bestuurlij ke toekomst van het eiland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 8