Gemeente Dirksland en projectontwikkelaar ondertekenen samenwerkingsovereenkomst voor realisering woonwijk in gebied Spuikolk Inwoners Goedereede tonen massaal hun betrokkenheid bij bestuurlijke toekomst www.ardikeukens.nl Primeur voor Nederland bij Glascentrum Goemaat Open Monumenten dag 2009 zet G-O op de kaart Geslaagd donateur concert Apollo Sparta opnieuw kampioen Pinksterdienst Thermobel VIP: Glasgevelpanelen met bijzonder hoge isolatiewaarden ElüMIDEn-niEUWS De heren, een set te veel Enquête Gedrocht Frustraties Gevelpanelen Milieuwinst i PAGINA 6 DINSDAG 26 MEI 2009 DIRKSLAND - Zoals in onze editie van vorige week dinsdag al te lezen was, zou woensdag 20 mei de gemeente Dirksland een samenwerkingsovereen komst ondertekenen met projectontwikkelaar De Eylaenden uit Naaldwijk, om het gebied Spuikolk te Dirksland te transfor meren tot een woonwijk. Een grootschalig project, waarvoor de gedachte- en soms zelfs planvorming zich al heel wat jaren in politieke belangstelling mag verheugen. Door Hans Vilierius Al in 1993 stond de Spuikolk op een lijstje van mogelijke locaties waar in de toekomst eventueel woningbouw moge lijk zou zijn, vertelde wethou der Piet Koningswoud van de gemeente Dirksland woens dagmiddag in het gemeen tehuis, vlak voordat daar de overeenkomst ondertekend werd. "Nadat op gegeven moment bleek dat realisering van zo'n project op deze plek toch niet zo'n lucratieve aan gelegenheid zou zijn, gingen plannen in die richting min of meer van tafel. Totdat de heer Bouhuisen van Project ontwikkelaar De Eylaenden in het gemeentehuis om de hoek kwam kijken, die er wel brood in zag - ondanks de crisis, zoals dat schijnt te heten - en uitein delijk zitten we nu hier om de samenwerkingsovereenkomst te ondertekenen. Een bijzon der moment!" "In de Spuikolk", zo ver volgde hij, "kennen we twee soorten ondernemers: onder nemers die, onder bepaalde voorwaarden, daar wél weg willen, en ondernemers die Weihouder Koningswoud verifieert nog enen of de jototaart u-el )>ij liet juiste bouwplan hoort, imamn de handtekeningen het papier op vliegen. Het afwerende gebaar dat de wethouder lijkt te maken als de projectontwikkelaar zijn handtekening zet (foto-inzet), zal wel op louter toeval berusten. Foto's: Ham Villerim dat niet willen. Voor de eerst genoemde hebben we een alternatieve locatie op bedrij venterrein De Watertoren, bij Dirksland, en voor de andere soort ondernemers hebben we de procedures, of onteigening zo u wilt." Het is de bedoeling dat in de Spuikolk 117 woningen zul len worden gebouwd, zowel rijtjeswoningen, twee-onder één-kap woningen als appar tementen. Het ontwerpbe- stemmingsplan is besproken tijdens de informerende gemeenteraadsvergadering van 14 mei jl. Het is de bedoe- Hng dat het bestemmingsplan wordt vastgesteld tijdens de besluitvormende, vergadering van 28 mei a.s., met gelijktijdi ge vaststelling van het daaraan gekoppelde exploitatieplan. De heer Bouhuisen noemde woensdag de ondertekening van de overeenkomst een "heug'lijk" moment. Blij zei hij te zijn een bijdrage te kun nen leveren aan het aanzien van Dirksland. "Toen ik het verouderde bedrijventerrein voor het eerst zag, verbaasde ik me er eerlijk gezegd over dat dit hier nog stond. Wij wil len, samen met de gemeente Dirksland, garant staan voor een goede ontwikkeling van het gebied". Het project zal in twee fasen worden gerealiseerd. De eer ste fase omvat tweederde van het plan en moet in 2012 gereed zijn, fase 2 in 2015. üm het 'bijzondere' dan wel 'heug'lijke' van het moment van ondertekening te onder strepen, wachtte de aanwe zigen woensdagmiddag een heerlijke slagroom fototaart met daarop afgebeeld de plattegrond van het toekom stige gebied - een taart die eigenhandig door de wethou der werd aangesneden en in moten gehakt. De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal ID.i, MiddclIiarnB, (0187) 48 2" 84 vw'w'.hetbinnentiuisraiddelhamis.nl MIDDELHARNIS - Zaterdag 12 september is het de landelij ke Open Monumentendag. In alle dorpskernen zijn die dag monumenten te bezoeken en worden veel activiteiten geor ganiseerd. Het (landelijke) the ma van Open Monimienten- dag is dit jaar 'Op De Kaart' en dat biedt talrijke aanknopings punten voor een informatieve en recreatieve invulling van deze dag. In samenspraak met de lokale en regionale orga nisaties en met medewerking van de vier gemeenten op het eiland wordt weer een uitgave voorbereid van een eilande- lijke Open Monumentengids, die voorafgaand aan Monu mentendag huis-aan-huis op Goeree-Overflakkee zal wor den verspreid. Op Open Monumentendag staan meerdere jaarmarkten op het programma, maar ook puzzeltochten, concerten en foto/filmvoorstellingen. De Flakkèese molens zijn geopend en er vinden grote en kleine evenementen plaats, o.a. Hom mage aan Gerard Hazenberg (draaiorgelboeken) op het Diekhuusplein, Film van Oud- Herkingen in de Theetuin, Historisch Drieluik door Rhe- torica in Sominelsdijk en Foto- puzzeltocht in Goedereede. In de Monumentengids wordt te zijner tijd een uitgebreid over zicht gepresenteerd. De laatste sluitingsdatum voor vermelding van activiteiten op Open Monumentendag in de uit te geven gids is 10 juni. Vermeldingen kunnen worden GOEDEREEDE - Afgelopen zaterdag vond het jaarlijkse donateurconcert van Konink lijke fanfare ApoUo o.l.v. Leo Simons plaats in verenigings gebouw Oostdam te Goeder eede, met dit jaar als speciale gast Pau Heerschap. De avond begon met de blokfluiters o.l.v. Evelien van den Doel. In drie groepen werden de toeschou wers verwend met diverse korte liedjes. Daarna was de beurt aan het jeugdorkest. Dit had in februari nog een eerste prijs gehaald op het concours in Schoonhoven. Dit nivo werd ook gehaald op dit concert. Als laatste telg van de vereni ging was de fanfare aan de beurt. De hele avond was al aan elkaar gepraat door Pau Heerschap, maar voor deze avond was er nog een surprise. Bij het nummer Feroaring Fan Lucht vertelde Pau het verhaal van het stuk tijdens de muzika le uitvoering, voor deze gele genheid vertaald vanuit het Fries in het Ouddorps. Ook leuk was het intermezzo van Pau over spookverhalen van vroeger die vergezeld gingen van onweersgeluiden van bui ten. De muzikale werken van ApoUo waren van een hoog nivo en zeer afwisselend. Met een tevreden gevoel ging het publiek huiswaarts na de trek king van de verloting en eeij_;^ dankwoord van de voorzitter Marius Troost. doorgegeven aan het secre tariaat van Open Monumen tendag Goeree-Overflakkee, gevestigd in het Diekhuus, tel. 0187 482400, e-mail podium® hetdiekhuus.nl. MIDDELHARNIS - Dames I van volleybalvereniging Spar- ta/Hygiea uit Middelharnis is opnieuw kampioen geworden, met de kleinst mogelijke voor sprong van één setpunt op Spi rit uit Barendrecht. Met nog één wedstrijd te spelen, voor beide teams, hadden zij een gelijk aantal punten. Allebei de teams moesten nog een uit wedstrijd spelen tegen Vovero in Rozenburg. De volle winst halen was het devies. Sparta won daar met 4-0. De dames bleven geconcentreerd spelen ook na de winst van de eerste drie sets. Achteraf' bleek dat Spirit met 3-1 gewonnen had van Vovero, zodat Sparta weer kampioen was geworden. Na een moeilijk start van de com petitie, 4-0 verlies bij de Krie- kel in Ouddorp en 3-1 verlies bij Spirit, zijn de dames goed doorgegaan en het resultaat mag er nu zijn. In Hellevoetsluis tegen Ibis moesten de heren in de aller laatste wedstrijd minstens een gelijk spel halen voor het kampioenschap. Het team, aangevuld met enkele dames, trachtte een gelijk spel te beha len, maar dat lukte niet. Hoe wel het kampioenschap dicht bij was, werd met 3-1 verloren van het sterk spelende team van Ibis. ^^^^^CENr,^^ www.brilcentn]mkeuvelaai:nl Zondpod 56 - Middelharnis - Telefoon (0187) 48 34 37 OUDDORP - "Eigenlijk zijn we machteloos. We staan met de rug tegen de muur. Er wordt ons gevraagd te kiezen uit twee modellen die wij niet onderschrijven. Die ons zijn opgelegd. Een alter natief is er niet en die mogen we ook niet aan dragen. Voortzetting van de zelfstandige gemeen te in haar huidige vorm lijkt een gepasseerd sta tion en opschaling, zoals de provinciale overheid voorstaat, is dan een onaf wendbaar gevolg". Het waren opmerkingen en reacties vanuit een ruim bezette zaal (150 bezoe kers) in Multifunctioneel Centrum Dorpstienden te Ouddorp, waar het gemeentebestuur afgelo pen woensdagavond een informatieve bijeenkomst had georganiseerd voor haar inwoners over het onderwerp 'Bestuurlijke toekomst Goeree-Over flakkee'. Door Jaap Ruizeveld Het was niet alleen een objec tieve toelichting op de inhoud van het rapport van de com missie Schutte, maar gelijktij dig een terugkoppeling van informatie. Een stand van zaken in het proces, dat nu de laatste etappe ingaat. Centraal daarin staan twee markeer- punten. Allereerst spreken de raden van de vier Flakkèese gemeenten zich donderdag 3 juni nu definitief uit over het fusiemodel en het verregaande samenwerkingsmodel. Vervol gens wordt het totale resultaat op 15 juni aangereikt aan de adviescommissie Schutte, die op haar beurt dit eindresultaat met haar advies aan Gedepu teerde Staten overhandigt. Na bestudering van het dossier zal GS een standpunt bepa len en de Provinciale Staten een voorstel voorleggen. Het begin van een vervolgpro ces waarin uiteraard ook de Tweede Kamer aan bod komt. Uitgaande van de wettelijke regels kan een eventuele her indeling, een fusie, op I janu ari 2012 zijn beslag krijgen. Burgemeester Ger van de Velde was erg blij met de grote opkomst van haar inwoners. "Het is opnieuw een signaal van uw betrokkenheid bij dit onderwerp", stelde ze. Een andere uiting van deze gevoelens blijkt uit de mas saliteit waarmee de ingevulde schriftelijke enquêteformulie ren worden teruggezonden. In de eerste week waren er al ruim 4000 kaarten van de 8800 aangeschreven kiesge rechtigden bij het gemeente huis bezorgd. Dit betekent dat het percentage van 40 procent, dat de raad als ondergrens hanteert,' al was bereikt. Tot vrijdagmorgen 29 mei 12.00 uur kan men de kaart overi gens nog aanreiken. Een aantal politieke fracties heeft gezegd dat zij de keuze van de inwoners als stand- puntbepalend in haar besluit overneemt, dan wel sterk bij haar besluit zal betrekken. De eilandelijke VVD-fracties hebben, zoals gemeld, al een uitspraak gedaan. Zij scharen zich, met onderbouwing, ach ter het fusiemodel. Henk van der Meer (fractieleider VVD Goedereede) gaf, daartoe uit genodigd, nog eens aan dat zijn fractie een schriftelijke enquête onder de inwoners alleen zinvol achtte als dat in alle vier de gemeenten was georganiseerd. "Het gaat om een eilandelijk item", aldus de liberaal. Aan de hand van de 14 jnvals- hoeken die de commissie Schutte presenteerde, gaf Theo van Waes, projecüeider bij diverse fusies, bestuurs- deskundige en oud-gemeen- tesecretaris van onder andere Nieuwegein, toelichting op inhoud en procesgang. Het gemeentebestuur van Goe dereede had hem ingehuurd om vanuit een objectieve en neutrale positie de pijnpunten met de belangstellende bur gers te doorlopen. Dat leidde af en toe tot wat scherp emo tionele zaalreacties, maar in meerderheid klonk enerzijds de bezorgdheid en anderzijds de genoemde machteloosheid door. "Een gelopen race. Wat valt er voor ons nog te kiezen. Het contact tussen overheid en burger komt op grote afstand te staan. Verliezen we niet alleen onze zelfstandigheid maar ook onze identiteit?" Geen fusie, dan het samen werkingsmodel? Dat betekent echter dat een gemeente alle belangrijke dossiers aan een vernieuwd samenwerkingsor gaan moet afstaan. Dan blijft er niets over dan een lege huls. Een gedrocht. Dat moetje ook niet willen. Kortom, "hier ligt een duivels dilemma", ver zuchtte men. "Waarom heeft de provincie niet een onder zoek onder de voltallige bevol king van het eiland gehouden? Dan was er een eerlijke stem van onderaf gekomen. Nu wordt er een dictaat opgelegd en verschuilt de_ provincie zich achter de tweespalt tussen de vier raden over de bestuurlijke toekomst". Een aantal bezoekers verbeet de teleurstellende gang van zaken en richtte de blik op het tijdpad dat zich nu aandient. "Laten de gemeenten niet met de rug naar elkaar blijven staan, maar na de eilandelijke uitspraak van 15 juni toch sterk inzetten om gezamenlijk te kunnen optrekken. Zoeken naar een sterk college,eh een sterke nieuwe raad, waarin- kwaliteit de boventoon voert. Het veroveren van een sterke uitgangspunt in de onderhan delingen met de hogere over heid. Daar ligt het belang van de eilandbewoners". Andere bezoekers waren nog lang niet zover of wilden zelfs niets weten over het opgeven van de zelfstandigheid. "Als je 40 jaar een rijksweg elders in onze provincie hebt kunnen tegen houden, moet het toch moge lijk zijn om hier ook oppositie te blijven voeren?" Die uit spraak leidde weer tot tegen spraak. "Het moet toch niet om de actie gaan. Het belang van de burgers staat centraal". Je proefde frustraties. Zijn fusies altijd slecht? Neen, licht te Van Waes toe. Er zijn wel degelijk voorbeelden waar het goed is gegaan en gaat. Ook in regio's waar aanvankelijk felle oppositie tegen de plannen bestond. "Het zal wel", zei een bezoeker, "maar schaalvergro ting is geen oplossing. Overal komt men op die insteek terug. Aan de andere kant gebiedt ook de eerlijkheid te stellen dat een gemeente met 48.000 inwoners niet super groot is. Het is in feite kleiner dan menig stadsdeel in Rotterdam. Maar die onzekerheid. Het feit gepasseerd te zijn. Te moeten accepteren dat over je wordt beslist zonder eerlijke burger- dialoog". Na afronding van de infobij- eenkomst bleef meri in groep jes nog lang napraten. "Het wordt nooit meer zoals het was. Vooruitgang moetje niet willen blokkeren, maar om een gemeente die uit het bestuurs- krachtonderzoek goed scorend tevoorschijn komt zo te over troeven, dat is geen stijl. Je weet ook dat nu drie gemeen ten al voor de fusie zijn, dat de einduitslag van de wedstrijd gemakkelijk is in te vullen". STAD AAN'T HARINGVLIET -Op pinksterzondag, 31 mei, is er in de Gereformeerde Ich- tuskerk. Kerkstraat 2 een kerk dienst met als thema 'De Geest spreekt alle talen'. Voorganger is ds. N.J.A. van Exel, organist is Rien van de Boogert, mede werking wordt verleend door het Interkerkelijk Gospelkoor 'In Touch' o.l.v. Ad dejoode en m.m.v: pianist Pieter Verhage. De dienst begint om 10.00 uur. Iedereen is hartelijk welkom. GOEDEREEDE - Op het terrein van Glascentrum Goemaat in Goedereede was er woensdagochtend een landelijke primeur. Er werd een aantal glas panelen met bijzondere eigenschappen afgele verd door de firma AGC uit Heerlen. Glaspane len die relatief dun zijn, maar een zeer hoge iso latiewaarde hebben. Deze panelen zullen binnenkort worden geplaatst bij het bedrijfsverzamelgebouw van Hoffstee Holding op het Bedrijventerrein van Oude-Tonge. Door Adri van der Laan Volgens een Europees testinsd- tuut blijken de glaspanelen van AGC onder het merk Thermo bel VIP (Vacuüm Isolatie Pane- leii) 'veelbelovend'. De panelen zijn volgens AGC ontwikkeld met het oog op de hoge eisen die in het Bouwbesluit ten aan zien van de energieprestaties worden gesteld. Nu zijn er wel meer soorten glaspanelen die een hoge iso latiewaarde hebben, maar deze zijn veel dikker dan het nieuwe product van glasproducent AGC. Doordat de panelen - met een maximumdikte van 28 mm - heel dun zijn, leggen zij veel minder beslag op de bedrijfs ruimte, wat natuurlijk weer gunstig is voor de gebruiker. Thermobel VIP wordt vooral gebruikt als isolerende gevel bekleding. Het gevolg is dat Een monster van de Thermobel VIP-panelen wordt officieel overhandigd terwijl de vrachtwagen van AGC gelost wordt. Vl.n.r.: Martijn Goemaat, Michel van Velsen (AGC), Jan Goemaat en Mari van Hamond (AGC). Foto: Adri x>an der Laan de gevels dunner worden dan bij traditioneel isolatiemate riaal en zodoende een fikse ruimtewinst opleveren. Er behoeven voor het plaatsen van deze gevelbekleding geen extra voorzieningen te worden genomen omdat de panelen in dezelfde profielen kunnen worden geplaatst als het 'gewo ne' dubbelglas. De Thermobel VIP-panelen zijn volgens het principe van dubbele beglazing opgebouwd. Zo kan de geëmailleerde bui- tenruit in vrijwel elke gewenste kleur worden geleverd. De bin- nenruit kan van glas zijn maar ook van ander plaatmateriaal, zoals staal. Tussen de binnen- en buitenplaat zijn vacuümele- menten aangebracht die er voor zorgen dat er een opti male warmte- en geluidsisola tie ontstaat. Door de hoge isolatiewaaVde, met als gevolg dat er minder warmte of koude weglekt uit een gebouw, wordt natuurlijk milieuwinst gehaald. Maar deze winst gaat nog verder, j want het milieu wordt veel minder belast doordat de pla ten licht in gewicht zijn en daardoor minder energie vra gen bij het vervoer. Ook het ontbreken van extra hande lingen bij het plaatsen, belast het milieu veel minder. Daar komt nog bij dat als de pane len na hun lange levensduur verwijderd moeten worden, ze vrijwel volledig recyclebaar zijn. Jan en Martijn Goemaat van het glascentrum zijn trotst dat ze de primeur hebben van deze nieuwe vorm van gevel bekleding. Voor de toekomst hebben ze hoge verwachtin gen van dit 'eenvoudige' maar duurzame product.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6