1 Huisaan- Jachthavcii visitekaartje voor Ooltgensplaat Beeld 'Uit de modder herrezen' opnieuw onthuld huis-krant verschijnt woensdag S RA RIO eaeuren is rnotor! NIEUlAf! OPEN IN HERKINGEN ESSELINK i/7- ArH 81e jaargang Nr. 7815 Dinsdag 26 mei 2009 Christelijk streekblad op gcrcjornieerde grondslag Onze huis-aan-huis- krant van volgende weeic zal in verband met Tweede Pinkster dag verschijnen op woensdag 3 juni. Advertenties kunnen aangeleverd worden tot dinsdagmiddag 14.00 uur, familie berichten tot dinsdag middag 17.00 uur Onze abonnementen krant verschijnt volgende week normaal op vrijdag 5 juni. Voor deze uitgave gelden de gewone afsluittijden. Redactie Live uitzending raad Dirksland OOLTGENSLAAT - Op vrijdag 15 mei vond de officiële opening plaats van de vernieuwde Jacht haven van Ooltgensplaat door waarnemend burge meester Jan Heijkoop van de gemeente Oostflak- kee. Helaas zat het weer niet mee en knipten in de stromende regen Heijkoop samen met de vierjarige Chloë de Waal het lint door bij de nieuwe aanleg steiger aan de Mestkaai. Chloë is de kleindochter van Lourens de Waal, voorzitter Watersportvereni ging (WSV) Ooltgensplaat. Van der Velde Vanaf woensdag 27 mei, 8 uur hartelijk welkom! Opbrengst Gemeentedag/ jaarmarkt OUDE TONGE - Afge lopen zaterdag werd het beeld met de naam 'Uit de modder herrezen' opnieuw onthuld bij de Zweedse woningen aan de Julianastraat in Oude- Tonge De officiële plech tigheid vond plaats exact 52 jaar na de oorspronke lijke onthulling ervan aan de Hilstraat, te weten op 23 mei 1957. Het beeld, een man, die zich 'symbo lisch' opricht uit de mod der, werd gemaakt door de heer Bal uit Noordwijk en staat symbool voor de wederopbouw van Oude- Tonge na de watersnood ramp van 1953. Excursie Preekhil De Waal Hoveniers Nieuw geopend: 3 Wasboxen 1 Wasstraat H^glg^^^ Radio Superstar zendt m.i.v. donderdag 28 mei 2009 iedere maand de gemeenteiaadsver- gaderingen van de gemeente Dirksland rechtstreeks uit. De uilzendingen beginnen om 19.00 uur. Radio Superstar is in gemeente Dirksland te beluisteren op 107.3 (ether), via TV Klakkee en via website www.radiosuperstar.nl. Het optreden van het shanty- koor Op volle kracht, gepland voor de ofliciële opening, werd overvallen door de stort regen. Het barbecueleest in een partytent aan de overkant van de Haven maakte echter weer veel goed en was er een grote opkomst van leden van de WSV Ooltgensplaat en de bewoners. Met de vernieuwde jachthaven lijkt Ooltgensplaat een goede start te maken om de verpaupeiing in het dorp tegen te gaan. Niet alleen het oude karakteristieke raadhuis maar de omliggende pan den en de toegangsweg naar Fort Prins Frederik staan op de nominatie om opgeknapt te worden. Ook het bekende blauwalgprobleem, waar Oolt gensplaat al jaren mee kampt, wordt eindelijk aangepakt. Hieraan vooral gingen ste vige onderhandelingentussen CJenieente Oostllakkee en WSV Ooltgensplaat, met als resultaat een dertigjarig huuicontract voor de watersportvereniging en de belofte van de gemeente om het centrum van Ooltgens plaat op te knappen. "Het rler- tigjarig huurcontract biedt de watersportvereniging voldoen de zekerheid om te investeren in de jachthaven en daarmee kan de watersportvereniging plan nen maken voor de toekomst", verzekerde Heijkoop. "Dit is nog maar het begin. Stap voor stap wordt aan de verbetering van Ooltgensplaat gewerkt." Volgens hem is het duidelijk dat Ooltgensplaat hét voorbeeld is van een plaats waar het mis kan gaan als er weinig op recreatief gebied gebeurt. "De gemeente Oostflakkee gaat hier wat aan doen, daar moeten we ons de komende jaren samen voor inzetten!" Ooltgensplaat heeft volgens WSV voorzitter De Waal de prachtigste ligplaatsen van Goeree-Overflakkee. Dat is mede te danken aan het gebruik van gerecycled kunststof voor de steigers. "Veel jachthavens maken nog steeds gebruik van hardhout, dat kost bomen en is vervolgens geen milieuvriende lijke oplossing", aldus De Waal. "Gerecycled kunststof wordt al jaren gebruikt in de bouw en heeft zijn nut bewezen." Het is in aanschaf duurder dan hardhout maar Vergt weinig onderhoud. "Op die manier verwachten we dat het mate- Burgemeester Heijkoop, nog mei opgehrivii sthaiir, heeft zojuist hel lint doorgeknipt, ter opening van de vertnemude jaclithaven v/in Ooilgenspliiiil. Ook onthulde hij een naambordje hij hel nieuw aangelegde steiger (foto-inzet). Futu's: iiïm iwn liiuc» Fnin^mjie riaal zichzelf terugbetaalt", benadrukte De Waal. "Wij zijn één van de eerste jachthavens in Nederland die dit materiaal gebruikt." De kosten voor de vernieuwing van de Haven kom en Mestkaai bedragen ongeveer 260.000 eiuo. De Waal hoopt dat de plannen die de gemeente Oostflakkee heeft voor Ooltgensplaat ook daadwerkelijk worden uitge voerd. Volgens De Waal begon de haven en het centrum van Ooltgensplaat te verpaupe ren en hij hoopt dat daar aan nu een einde kotnt. "Het begin is er al, de vernieuwde haven is absoluut een visite kaartje voor Ooltgensplaat!" Hopelijk duurt het niet lang voordat Gemeente Oostflak kee alle plannen rond heeft en het centrum opgeknapt woidt zodat Ooltgensplaat weer een gezellig centrum heeft, zonder dichtgetimmerde ramen! Watersportvereniging Ooit- genplaat heeft momenteel ongeveer 115 leden, die hun bijdrage hebben geleverd aan de aanleg van Elektra bij de vernieuwde jachthaven. De haven heeft 65 ligplaatsen en tegen een bescheiden tai ief kan men beschikken over water en/ ot elektra en zijn er faciliteiten om te douchen en te wassen. Meer informatie op website www.wsv-ooltgensplaat.nl. SOMMELSDIJK - Afgelopen zaterdag hield de Hervormde gemeente xan Sommelsdijk haar Gemeentedag/jaarmarkt. Op deze zonovergoten dag werd om half tien begonnen met de verkoop van de vele artikelen op de rommelmarkt. Veel spullen kregen een nieu we eigenaar. Vooral rond het middagutn' werden de kra men met vis, patat en pan nenkoeken druk bezocht. Voor de kinderen waren er diverse kramen ingericht met spijker broek hangen, darten, spring- kussen en een poppenkast. In de overige kramen werden handwerkartikelen. groenten, fruit en perkplanten verkocht. De opbrengst van deze dag bediaagt bijna 15.000. Dit bedrag zal grotendeels besteed worden aan de inventaris van verenigingsgebouw Vita Nova. Ook zal aan het diaconale doel een blijf van mijn lijf huis in Oekraïne een bijdra ge worden overgemaakt. Door Mirjam Terhoeve Op deze zonovergoten zater dagmiddag was het aan de Zweedse ambassadeur, ck heer Magnusson, om de sok kel te ontdoen van de Zweedse vlag. Dit onder de klanken van March for Trumpets, gespeeld door enkele leden van muziek vereniging Vooruit. De heei Magnusson vertelde het een grote eer te vinden om hier voor te zijn uitgenodigd. "De wederopbouw mag indruk kend genoemd worden", zo sprak hij. "Het is fijn voor de mensen hier om zich weer vei lig te voelen. Uit gesprekken blijkt dat veel Zweden zich de watersnoodramp nog goed herinneren. In 1953 werden dan ook diverse inzamelingen gehouden om de metisen hier te helpen. Omgerekend werd er zo'n tien miljoen euro opge haald in ons land. Een enorm bedrag voor die tijd". Voorafgaand aan de onthul ling sprak ook burgemeester Heijkoop de aanwezigen toe. "Veiligheid en vrijheid mis je pas, als je ze niet hebt. Dit beeld is gerelateerd aan vei ligheid. Een man richt zich op uit het slijk met in zijn ogen De Zweed.se ambassadeur, dhr Magnusson, verricht de onthullmg van het gerenoveerde beeld. een blik van wanhoop, maar die zich ook opricht tot gebed. Een zeer juiste typering. Het werd gemaakt door de thans 93-jarige heer Bal, die helaas wegens gezondheidsredenen vandaag niet aanwezig kon zijn. Na het herstel van Oude- Tonge werd het beeld ont huld aan de Hilstraat in het bijzijn van toenmalig burge meester Van der Harst, maar ook waren twee ministers, de commissaris van de Koningin en afgevaardigden uit Italië, Groot-Brittannië en Frankrijk erbij aanwezig. Zo wordt met een duidelijk wat een impact de ramp, zowel nationaal, ais internationaal had. De delega tie van 1957 maakte ook een wandeling langs de 300 gra ven, de verbeterde haven en twee herstelde scholen. Nu, vandaag, staan we vooral stil bij de wederopbouw, welke gesymboliseerd wordt door de Zïveedse woningen, die werden geschonken door het Zweedse rode kruis. Het gere noveerde beeld komt hier dan ook goed tot zijn recht. In de Hilstraat stond het wat ver stopt achter parkeerplaatsen, bovendien was het door de jaren heen vervuild geraakt en had de sokkel behoorlijke schade opgelopen". De heer Van den Ouden was één van de eerste bewoners die de Zweedse woningen in 1954 betrok. Ook hij vertelde over de wederopbouw van het dorp. "In april 1953 werd er al hard gewerkt. Niet alleen de dijken werden hersteld, maar ook waren er vele modderploegen actief Dit waren mensen uit Haarlem, die de huizen mod- dervrij maakten. De bescha digde huizen werden hersteld en er werden nieuwe houten woningen gebouwd in de Juli anastraat. Ook de plaatselijke bevolking hielp hard mee aan de opbouw. Niet alleen de man nen, maar ook de vrouwen, die voor de innerlijke mens zorg den. Kilo's aardappels werden er geschild en liters koffie wer den gezet. Samen hebben we het dorp in rap tetnpo weer leefbaar gemaakt". Simon van Nieuwaal, directeur van woongoed Flakkee, sloot zich aan bij de symboliek van de Zweedse woningen. "Zes jaar geleden zijn we gestart met het bouwproject en we waren het er meteen over eens dat ook de tiieuwe woningen aan de Julianastraat in Zweedse FuIü: Wiin van h'mcH Folografje. Stijl moesten worden gebouwd. We hebben 18 oude woningen weggehaald en hiervoor zijn er 28 teruggekeerd. Voormalig burgemeester Van Pelt kwam met het idee om het beeld van de wederopbouw hier in het plantsoen voor de Zweedse woningen een plaats te geven en wij wilden daar graag aan meewerken. Oude-Tonge mag uishoudëlijke zorg, persoonlijke verzorging of verpleging' OUDDORP - Op 4 juni orga niseert NLGO een natuurex cursie naar Preekhil. De dijken en een deel van de 'polder' wordt beheerd door Het Zuid hollands Landschap. Door een verschralingsbeheer toe te pas sen (maaien en afvoeren) ont staat er een rijke kruidenvege tatie. De rijkdom aan planten soorten geniet een bekend heid tot ver buiten het eiland. Het zijn niet alleen de planten die de Preekhil zo waardevol maken, maar ook de zoogdie ren zoals de zeldzame Noorse Woelmuis en de nog zeldzame re waterspitsmuis. Aan de bui tenkant van de dijk broeden en fourageren veel vogelsoorten. Op dit moment broeden er op de aangrenzende schelpen bankjes Dwergstern, Visdief en Kluut. En in het Rietge bied broedt de Bruine kieken- dief De Preekhil heeft naast zijn grote natuurwaarden ook belangrijke cultuurhistorische waarden. De excursie is zowel voor leden als niet-leden van NLGO. De toegang is gratis, u hoeft zich ook niet vooraf op te geven. Een verrekijker meene men is handig. De start is om 19.00 uur bij het infopaneel aan de Blomweg te Ouddorp. beslist trots zijn op het resul taat". En na al deze woorden en plechtigheden konden de aan wezigen samen met streek archivaris Jan Both een rondwandeling maken door Oude-Tonge, langs punten, die heiinneren aan de waters noodramp. In de raadszaal van het gemeentehuis werd boven dien een film vertoond van de wederopbouw. SPECIALE PRESENTATIERUIMTE Zie ofize wet^teiraOTl '^Öoedereede Middelharnis rOirksland Oostflakkee De Vliedberg De Goede Ree Geldershof Ebbe en Vloed 0187-48 83 OC 0187-60 20 551 0187-6418 44 Bel het telefoonnummer In uw gemeente www.dekaashal.nl WARMTESERVICE Nu op do meest verkochte COMBI-KETELS ACTIEVOORDEEL Bel voor de laagste prijs! 0900-23 56 897 (0900-belnuWSI €0.01 pm. Veiligingen m Erf- en sierbestrating Rrma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooltgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 wwwerf-sierbestrating.nl Nleuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl 24 uur per dag geopend met softborstels dagelijks geopend van 07.00- 22.00 uur. Boezemweg 2 3255 MC Oude Tonge Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl lemanó die mijn stijl tot zijn stijl maakt. Iemand die meedenkt en zich in mijn leuen uerdiept. Ik uoe\ me begrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijl www.interieur-paauwe.nl oi?iz^***^ ^nnemaire Ijgt idnkbij 2ktikzee; 50 automlnuten mn Rotterdam, Roosendaal en Tcmeuzm.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1