Lucas Hartong richt de blik naar Brussel... Herindeling is enige keuze die scoort bij unanieme raadsfracties Middelharnis Tweede bewonersavond Nieuwe-Tonge geslaagd Geslaagd Hummelfeest Sophie van Strien sluit topseizoen af met zilver Als dit de laatste Europese verkiezingen zijn is mijn doel bereikt. Jeugdconcert Vooruit en De Hoop EIIIVt1DEI1.niElJW5 MIDDELHARNIS - Het is niet denkbeeldig dat, als de uitslag van de verkiezingen voor het Europese Parlement op 4 juni bekend zal worden gemaakt, het eiland twee Europarlementariërs onder haar bevolking mag rekenen. Naast Comelis Visser uit Middelharnis, die al enkele jaren als Europees volksvertegenwoordiger voor het CDA actief is, kan ook Lucas Hartong uit Sommelsdijk wellicht zitting nemen in het Europarlement. Voor het klei ne stukje 'Europa' dat het eiland is, zou dit toch wel een unieke situatie zijn. PW'er Lucas Hartong ziet het in elk geval helemaal zitten... Vreemde eend? Verlies zelfstandigheid 'Klasje van Geert' Vissers Christenen Inwoners zeer positief over dorpsplan Officiële uitreiking Kennismakingsbijeen komst met vrijwilligers Insprekers Eensgezind Inspanning PAGINA 6 VRIJDAG 22 MEI 2009 Door Adri van der Laan Gebrek aan ambitie kan men de 46-jarige inwoner van Som melsdijk Lucas Hartong niet verwijten. In 2003 stelde hij zich kandidaat voor de Provin ciale Statenverkiezingen met zijn partij DPN, in 2006 deed hij een vergeefse poging met dezelfde partij voor de raads verkiezingen in Middelharnis en in 2007 was hij kandidaat voor de PVV van Geert Wil- ders tijdens de verkiezingen voor Tweede Kamer. Hij tim mert dus al geruime tijd drif tig aan de weg om zijn ideeën en 'drive' ten dienste te stel len van de gemeenschap door middel van het verwerven van een plaats in een politiek orgaan. Tot nu was dit steeds tevergeefs, maar als de voorte kenen niet bedriegen zou het wel eens kunnen zijn dat de poging om in het Europees Parlement gekozen te worden deze zomer wel zal slagen. De prognose geeft aan dat de PVV bij eventuele verkiezingen tot de grote partijen van Neder land zal gaan behoren en zes a zeven zetels in 'Brussel' kan dan straks binnen het bereik liggen. Waarom nü voor het EP op de kandidatenlijst? "Enige tijd geleden werd ik per soonlijk door Geert gevraagd of ik naar Brussel zou willen gaan", zo legt Lucas uit. Op dit verzoek kon hij geen nee zeggen, want juist het politieke metier in Brussel - "zonder de hijgerigheid van Den Haag" - lijkt uitstekend bij hem te pas sen. Volgens Lucas Hartong had Geert Wilders binnen de PVV al eerder de vraag gesteld "of we wel naar Brussel moeten gaan". Een vraag die begrijpe lijk is want de PVV'ers staan niet bekend om hun enthousi asme over het deelnemen aan de Europese politiek. Hartong is duidelijk: "De kiezers heb ben er recht op en het is onze democratische plicht om die zetels te bezetten, want anders worden onze zetels door anderen bezet", verduidelijkt Hartong, en hierbij doelt hij op de positieve opiniepeilin gen voor de PVV. Volgens hem is dat een belangrijke reden voor de PVV om 'naar Brussel' te gaan. Bij verschillende gelegenheden laten de vertegenwoordigers van de PVV het niet na om hun afkeer tegenover 'Brussel' te ventileren. Is de PVV dan geen vreemde eend in de Euro pese bijt?, zo vroegen we Luceis Hartong. Hij geeft aan dat naast de 'democratische plicht' het ook van belang is dat er in het Europarlement zelf een krach tige tegenstem tegen de verre gaande Europese samenwer king wordt gehoord, want dat de PVV duidelijke argumen ten tegen Europa heeft blijkt tijdens het gesprek met Lucas Hartong. Moeiteloos somt hij de bezwaren op, die volgens hem ook bij de 'gewone man in de straat' leven. Allereerst zijn er de hoge kosten die met de Europese politiek zijn gemoeid. Een gigantisch ambtenarenap paraat, het maandelijks verhui zende parlement tussen Brussel en Straatsburg, de miljarden die Europa de Nederlanders jaar lijks kost en waarvan nauwelijks iets wordt teruggezien. Een ander gevaar in de ogen van de PVV'er is 'het verlies van de zelfstandigheid van Nederland. Volgens Hartong worden er heel veel wetten en regels vanuit Brussel aan de lidstaten opgelegd. "Dat is niet nodig. Nederland is hier best zelf toe in staat". De PVV ziet steeds meer de trend ontstaan waarbij er regels en wetten worden ontwikkeld, waaraan ook het Nederlandse parle ment niets meer kan verande ren. Het democratisch gehalte van Brussel is volgens Hartong dan ook niet hoog. Samen met zijn partijgenoten zal hij er naar streven om de zelfstan digheid van de lidstaten zoveel mogelijk te waarborgen en de invloed van de nationale par lementen te vergroten. En vol gens hem is er dan ook voor de PVV een grote taak in Brussel weggelegd. Hierbij geeft Lucas wel aan dat, wat hem betreft, het huidige Europa niet hoeft. "Als dit de laatste Europese verkiezingen zijn, is mijn doel bereikt..." Hoewel Lucas Hartong als journalist heel veel internatio nale ervaring heeft opgedaan, wil hij zich toch wat de kennis van Europa betreft terdege voorbereiden. Ter zake kun dig zijn is dan ook een voor waarde die Geert Wilders aan zijn mensen stelt. Lucas en zijn collega (aspirant)politici wor den getraind in het 'klasje van Geert', waarin ze regelmatig bijeenkomen om zich de mores Liicas Hartong is er klaar vooral om de Nederlandse belangen te verdedigen in het Europarlement van het Europese politieke bedrijf eigen te maken. De complexe regelgeving - "veel ambtenaren moeten Europees recht hebben gestudeerd om er te werken" - maakt dat een goede voorbereiding onont beerlijk is. Volgens Hartong is de leerstof in dit 'klasje' pittig omdat de PVV het optreden in zowel het nationale parle ment als in het Europees Par lement fundamenteel sterk wil onderbouwen. Zo is er bij de samenstelling van de lijst voor de Europese verkiezin gen niet zozeer naar de perso nen gekeken, maar vooral naar de kennis die zij meebrengen. Lucas wijst op de bestuurlijke ervaring van de lijsttrekker (en huidig Kamerlid) Madlener, de tweede man Bontes, die districtscommandant Haven van de veiligheidsregio Rot terdam-Rijnmond is. Hij heeft veel ervaring en kennis op het gebied van veiligheid en han del. En ook de overige kan didaten hebben veel ervaring in nationale en internationale aangelegenheden. Hoewel de PVV'ers verschil lende kwaliteiten hebben, zijn ze het er allen over eens dat 'Europa' een grondige opknap beurt nodig heeft. Naast de hoge kosten waarschuwen ze voor de islamisering van Euro pa. Ze pleiten ervoor dat ieder land zelf uitmaakt wie men binnen haar grenzen toelaat. Ook vindt men dat de Europe se Unie niet verder uitgebreid moet worden, omdat dit zeker kostenverhogend gaat wer ken. Lucas noemt de verschil lende landen die bij de kring van Europa zijn gaan horen, zoals de voormalige Oostblok landen "waar heel veel geld naar toe gaat, en wat krijgen we daarvoor terug?" Zo vraagt Hartong zich af: "Waarom moet met Nederlands geld het aanleggen van wegen in bijvoorbeeld Polen worden betaald?" Ook over een even tueel toetreden van Turkije tot de unie is Hartong duidelijk: "Dit zou dan de grootste lid staat worden met een Islami tische cultuur die haaks op de westerse staat". De PVV is hier dan ook heel faliekant tegen. Ook het ontwikkelen van een gezamenlijk Europees ontwik- kelingshulpbeleid vindt Lucas Hartong niet nodig. Inter nationale rampenbestrijding en de noodhulp Pagina: 2 mag volgens de PVV uiteraard blijven, "maar het overige kan geschrapt worden. Nederland is zelf wel in staat om beleid te ontwikkelen". Het 'andere geluid' van de PVV wordt niet alleen in Nederland gehoord, maar vol gens de kandidaat-Europar lementariër zijn de Eurokri- tische geluiden ook in andere landen steeds sterker te horen. Hij verwacht dan ook dat zijn partij voldoende aansluiting zal kunnen vinden bij gelijk gezinde partijen in andere landen om één fractie te vor men met liberaalconservatieve partijen. Hij benadrukt echter dat er geen sprake van is dat de PVV zich aansluit bij extreem rechtse partijen, zoals de partij van Alessandra Mussolini, de kleindochter van de Italiaanse dictator .uit de Tweede Wereld oorlog. De gevolgen van het Europese beleid voor Nederland komt Hartong tegen als hij bijvoor beeld op werkbezoek is. Hij was onlangs bij de familie Klop in Hardinxveld-Giessendam, die vanwege Europese regelge ving steeds moeilijker een eer- lijke boterham kan verdienen en hun zelf uitgezette vis in de rivier niet meer mag opvis sen. Ook de maatregelen die er voor de zeevissers vanuit Brus sel genomen worden kan niet de goedkeuring van Hartong wegdragen. Hij zal er dan ook alles aan doen om de aandacht te vragen voor de moeilijke situatie van de Nederlandse vissers. Dit geldt ook voor de agrariërs, die veelal met han den en voeten gebonden zijn aan de Brusselse regelgeving. Lucas Hartong verzekert dat hij als christen alle ruimte krijgt binnen de partij en ervaart dat hij ook door christenen gesteund wordt-. "Ik krijg tele foontjes en mails waarin waar dering wordt uitgesproken over wat ik naar voren breng". Dit tegengeluid wordt volgens hem bij andere christelijke partijen door hun achterban nog wel eens gemist, zo geeft Hartong aan. Hij weet dat ver schillende mensen uit de ach terban van de ChristenUnie het niet eens zijn met het beleid van hun partij ten opzichte van Europa "en die stem wil ik als christen ook laten horen", ver zekert Hartong. Hoewel Lucas niet veel van Europa moet hebben geeft hij aan dat een goede samenwer king op economisch gebied niet verkeerd is, "maar daar moet het bij blijven". Verder wil hij helerhaal geen macht meer naar Brussel. "Ik ben trots op Nederland en dat mag iedereen zijn. Wij weten echt zelf wel wat goed voor ons land is, daar hebben we Brussel niet voor nodig...!" Aldus een enthousiaste Lucas Hartong. De Europese verkiezingen worden in Nederland op donderdag 4 juni gehouden. Voor Nederland worden er in de nieuwe parlementsperiode 25 afgevaardigden gekozen. Zij gaan dan deel uit maken van het 736 leden tellende Europees parle ment en hebben een zittingstijd van vijfjaar Op dinsdag 12 meijl. heeft de werkgroep 'Nieuwe- Tonge in bloei' alle inwo ners van Nieuwe-Tonge en Battenoord voor de tweede keer de gelegen heid gegeven hun mening te geven over de gewenste leefbaarheid in deze klei ne dorpskern. Op de bijeenkomst heeft de werkgroep uitgelegd wat er met de inbreng van de eerste bewonersbijeenkomst in okto ber vorig jaar is gebeurd, hoe alle wensen in het dorpsplan zijn verwerkt en wat de plan nen zijn voor de komende periode. De leden van de werk groep konden zelfs al melding maken van een aantal positieve resultaten uit overleg met de gemeente. De avond werd bezocht door inwoners en ondernemers van verschillende achtergrond en leeftijd. Ook de gemeente was vertegenwoordigd met enkele raadsleden en wethouder Wes- dorp. Met een ruime opkomst was de werkgroep erg blij. Velen hebben actief meegedaan aan de beoordeling van het con cept dorpsplan tijdens de twee bespreekrondes. "Natuurlijk hadden wij op meer mensen gehoopt, maar 15 mensen hebben zich ook opgegeven als vrijwilliger om samen met ons het plan aan te scherpen, te verfijnen en activiteiten in het dorp te organiseren" zegt Esther van Halteren blij. "Wij hopen dat iedereen de komende tijd alsnog het plan uitgebreid gaat lezen", voegt zij er aan toe. Het dorpsplan stuitte niet op bezwaren bij de bezoekers, integendeel. Men was zeer positief over het mi- tiatief van de werkgroep en de inhoud van het plan. "In prin cipe nemen we alle opmerkin gen van de bezoekers mee in het plan, sommige punten vra gen vertiere uitwerking, ande re wensen kunnen met inzet van de eigen gemeenschap vrij snel worden gerealiseerd", geeft Van Halteren aan. Half juni zal de volgende gene ratie, de basisschoolkinderen van Nieuwe-Tonge en Bat tenoord, het definitieve plan aan de gemeente aanbieden. Tot die tijd is iedereen van harte welkom aanvullingen door te geven. Om nader te kunnen kennis maken met een ieder die zich heeft opgegeven als vrijwilli ger, heeft Faunapark Flakkee op woensdagavond 27 mei van 19.30-22.00 uur de deu ren geopend voor een ken nismakingsbijeenkomst. "Zo leren we elkaar beter kennen en kan iedereen precies aan geven waar hij of zij zich voor wil gaan inzetten dit jaar. Elk idee, elke inzet en bijdrage is van harte welkom", verklaart Van Halteren. DIRKSLAND - Zaterdag 16 mei was voor turnster Sophie van Strien van Olympia Dirksland een dag waar ze al een tijd naar uitkeek. Het was de dag van het Nederlands kam pioenschap in de derde divisie in Deventer. Sop hie was al regiokampioene en behaalde ook goud op de halve finale. Als enige pupil 2 van Zuid-Holland in dit niveau stond ze te genieten op het NK. De verwachtingen waren hoog en een grote groep Voor de zomervakantie hoopt de werkgroep de site www. nieuwetongeinbloei.nl te heb ben vernieuwd om zo beter met alle inwoners te kunnen communiceren. Op de site is het conceptplan nog te down loaden. Mailen kan ook naar info@nieuwetongeinbloei.nl. supporters kwam de turn ster in haar nieuwe turn- pakje aanmoedigen. Ze opende haar wedstrijd met een stralende vloeroefening die beloond werd met een 8,8. Daarna was het toestel sprong aan de beurt, waar het intur- nen niet vlekkeloos verliep. Door toch twee mooie spron gen te laten zien haalde ze een gemiddeld cijfer van een 9,175. Op de brug liet Sophie een nette oefening zien waar voor een 9,10 op het scorebord verscheen. Het laatste toestel was balk en ook hier liet Sop hie opnieuw zien wat ze kan, ze turnde vol zelfvertrouwen een stabiele oefening en mocht erg blij zijn met een 8,55. Met een puntentotaal van 35,625 behoort ze zeker tot de top van Nederland en dit bleek ook met de prijsuitreiking, nadat haar een echte Nederlandse zilveren medaille om werd gehangen. Ook kreeg ze een check die ze om kon wisselen voor een armbandje als leuke herinnering aan deze geslaag de dag. MIDDELHARNIS Ondanks de ruime publici teit kwamen maandagavond niet meer dan veertig belangstellenden naar het gemeentehuis voor de extra informatieve en opiniëren de raadsvergadering over het thema Bestuurlijke toe komst Goeree-Overflakkee. Bleven veel stoelen op de publieke tribune onbezet, ook zes volksvertegenwoor digers, onder wie de voltal lige ABB-fractie, moesten het openbare debat met insprekende burgers aan zich voorbij laten gaan. Una niem spraken de fracties, met nuancering in accen ten, hun voorkeur uit voor het fusiemodel, waarbij de vier eilandelijke gemeenten in 2012 worden samenge voegd. Door Jaap Ruizeveld De andere keuzemogelijkheid, gepresenteerd als alternatief model in het rapport van de commissie Schutte, waarbij samenwerking met verregaan de overdracht door de gemeen ten van taken en bevoegdheden is opgenomen, inclusief de vor ming van één ambtelijke orga nisatie, kreeg zoals verwacht geen enkel support. Het besluit van de gemeenteraad Mid delharnis over de bestuurlijke eilandelijke toekomst levert op de finaledag, 3 juni, dus geen verrassing op. De discussie zal zich dan meer richten op de voortgang van het proces in de komende jaren tot het fusietijd stip van I januari 2012. Naast een aantal schriftelijke reacties van inwoners, waren er slechts drie burgers die van het spreekrecht gebruik maakten om hun zienswijze te presen teren en of vragen te stellen. De heer Van Zielst lanceerde met de slogan 'Eén gemeente. Doen' zijn voorkeur voor het fusiemodel. Hij bepleitte een goede procescommunicatie en zag in fusie de mogelijkheid om voorzieningen voor burgers en bedrijfsleven in stand te hou den. Wel was zijn mening dat Middelharnis duidelijk con cessies moet doen en niet de indruk mag wekken dat het als grote centrumgemeente alles opslokt. De heer Schuitema wilde weten of het mogelijk zou zijn dat de Flakkeese bevolking straks zelf een nieuwe burge meester zou kunnen kiezen, maar voorzitter Zevenbergen nam hem die illusie snel uit handen door te wijzen op de geldende Grondwetsregels, de voordracht van de raad en de benoeming door de Kroon. De heer Evers tenslotte wilde weten of de achterban van elke frac tie het standpunt deelt van de raadswoordvoerders. Hij ver nam dat, met uitzondering van SGP en ChristenUnie, een her indeling in de verkiezingspro gramma's was opgenomen. Van der Boom (SGP) en De Rover (CU) stelden dat zij vanuit res pectievelijk kiesverenigingen en reacties op partijbijeenkomsten een goed beeld hebben hoe het onderwerp leeft. Zij zijn ervan overtuigd dat zij hun standpunt gemakkelijk aan de achterban kunnen uitleggen. In twee gespreksronden onder bouwden de fracties hun stand punt. Mevrouw Vermeiilen (PvdA) legde accenten bij een toekomstig slagvaardig beleid, de democratische legitimatie, nam alvast een voorschotje op toekomstige invulmogelijkhe- den zoals met dorpsraden en gaf aan dat bij herindeling, net als nu in de vier gemeenten, het respect voor andere visies en meningen blijft bestaan. Van der Boom (SGP) wilde op deelgebieden duidelijk sturing behouden zoals zondagsrust, identiteit en het belang van kleine kernen. De algehele regie hoefde hij niet in eigen hand te houden. Zorgen heeft hij wel over de gevoelsafstand tussen burger en bestuurder die wellicht groter wordt. Mede kijkend naar de uitkomsten van de bestuurskrachtmeüngen en de gebleken onmacht om voor gekozen data met eilan- delijk unanieme presentaties te komen, is herindeling de voor liggende keuze. Van Mourik (VVD) gaf als accent aan dat bij een fusie er e^n sterkere onder handelingspositie ten opzichte van Provincie en Rijk ontstaat. Het biedt de mogelijkheid om richting te geven aan een aan trekkelijk eilandbreed voorzie ningenpakket. De Rover (CU) merkte op dat geprobeerd is met vier raden samen het pro ces verder te doorlopen, maar die afspraak werd al na één ronde ontbonden. "Ook in deze fase is iedere gemeente afzonderlijk aan de slag. Dat is jammer, wel een constatering". De Rover heeft onvoldoende vertrouwen in een verregaande samenwerkingsvorm met taak- overdracht. "Een gemeente, een raad gaat dan straks nergens meer over Je mag bovendien burgers niet op het verkeerde been zetten door te suggereren datje dan over een autonome gemeente praat. Het advies van de commissie Schutte is niet vrijblijvend, je moet kiezen en met inwegen van ook nega tieve punten zoals de afstand burger-bestuurder, overheerst duidelijk de voorkeur voor het fusiemodel". De Rover vraagt aandacht om in de komende periode, na de besluitvorming, de onderlinge verhoudingen op het eiland een nieuwe posideve impuls te geven. "Voorkomen moet worden dat er onherstel bare beschadiging optreedt". Vreugde (VDB78) bepleitte visie op de kleine kernen. Even als de VVD meent ook deze fractie dat één gemeente meer gewicht in de schaal legt rich ting de hogere overheden. Van Papeveld (CDA) riep de motie van zijn fractie in herinne ring waarin gevraagd werd te onderzoeken of en zo ja welke mogelijkheden er zouden zijn voor samenwerking of fusie op het eiland. Dat onderzoek is nu uitgevoerd. Herindeling is het beste voor de burgers, zei hij. Een krachtige gemeente kan voldoen aan de wettelijke eisen en uitdaging in de toekomst. Nu de deadhne in zicht is vroeg De Rover aan burgemeester Zevenbergen of hij bereid is contact op te nemen met de drie andere gemeenten om te peilen of er, na besluitvorming begin juni, een positieve grondhou ding is, een signaal tot bereid heid om het proces dat dan in gang wordt gezet zelf op het eiland ter hand te nemen en dit niet aan de provincie over te laten. Als wij niets doen pakt de Provincie de regie, aldus De Rover. De voorzitter zegde toe deze inspanningsverplichting op zich te nemen en het resul taat daarvan op korte termijn, mee te delen. Zevenbergen bleek goed te hebben geluisterd naar het raadsdebat. Zorgvul dig legde hij de belangrijkste aspecten op tafel en reikte bij de finale samenvatting gelijk zijn adviezen aan. "Het is een goede zaak om nu niet de regie weg te geven. Het zijn lastige dossiers, maar besturen is niet iets voor bange mensen. Probeer de stu ring naar het eiland te krijgen en probeer hier eigen proble men in saamhorigheid op te lossen. Het verlies aan identiteit is een lastig gevoel. Durf daarbij over de eigen gemeentegrens te kijken. Het is goed dat wij deze avond in het openbaar met de burgerij er bij dit onderwerp hebben besproken. Openbaar heid is kracht". Zevenbergen noemde het belangrijk dat fracties met elkaar de eilan delijke dialoog aan gaan. "Er dient gewerkt te worden aan het herstel van vertrouwen, er moet worden geïnvesteerd in een goede communicatie en de lasten en lusten dienen in goed evenwicht verdeeld te worden. Eensgezindheid geldt ook hier. Middelharnis mag zich dus ook niet éénzijdig inzetten om als grote centrumgemeente zoveel mogelijk voorzieningen binnen te halen. Dat die vrees er is, is mij bekend", aldus Zevenber gen. STELLENDAM - Mor gen, zaterdag 23 mei, geeft heft jeugdorkest van Fanfa reorkest De Hoop uit Stel- lendam een gezamenlijk con cert met het jeugdorkest van Fanfareorkest Vooruit uit Oude-Tonge in verenigingsge bouw 't Haegse Huus te Stel- lendam. Dit concert komt mede tot stand door de jarenlange samenwerking, waarin het samen muziek maken centraal staat. Veel bekende melodieën zullen de revue passeren. Het concert begint om 20.00 uur, de zaal is geopend zijn vanaf 19.15 uur. De toegang is gra tis. DIRKSLAND - Afgelopen zaterdag op 16 mei vierde peuterspeelzaal De Hum- melhoek zijn jaarlijkse feest. Buiten stond een springkus- sen, mochten kinderen met de brandweer blussen en konden ze ponyrijden. Ook binnen was het een gezellige drukte. De kinderen konden spelletjes doen en er waren konijntjes, kuikentjes en een lammetje om te aaien. Voor de ouders was er een rom melmarkt en koffie met heer lijke warme wafels te koop. De oudercommissie was ont zettend blij met alle belang stelling en sponsoring, en kan terugkijken op een zeer geslaagde dag (Foto: Wim van Vossen Fotografie)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6