Meditatie Vervolg verhaal RAAD DAAD 4You Beroepings- Ondernemers G-O maken kans op titel kaarten Zuid-Hollands Landschap boekt fraaie resultaten in regio Eilanden EN U WERK Acht kampioens titels voor De Schotejil Liturgie van Hemelvaart De weg der kleine mensen EIIAt1DEt1.|1IELWS MET Deelnemen 'Mooie resultaten, be langrijke uitdagingen', zo vat de Stichting Het Zuid-Hollands Land schap het jaar 2008 in haar jaarverslag samen. De provinciale natuur beschermingsorganisa tie, met een achterban van 57.000 beschermers, wist de natuurwaarden in haar terreinen ver der te verhogen en het prachtige landschap landgoed 't Reigersnest te verwerven. Verwerving Educatie PAGINA 5 VRIJDAG 22 MEI 2009 Deze vraag- en anlwoordrubriek staal geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws. Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. TRAGE ORCHIDSS? Mijn orchidee lieejt drie maan den gebloeid, daarna heb ik hem gesnoeid boven de derde knop. Er zijn nu grote knoppen imiar hel duurt erg lang voordal die open gaan. Is het normaal dal het zo lang duurt'? Hij slaat op een lichte plaats voor hel raam en wordt eenmaal per lueek gedom peld. Kunstmest geef ik als ze niet in de bloei staan. Antwoord: U nocim helaas niet de naam van uw orchidee, en dat lerwijl er zulke fundanien- leel velschillende soorten met uileenl(>pei\de kweekvormen bestaan! Wij nemen aan dal hel hier gaat om een phalaenopsis, deze kan Ivveemaal per jaar bloeien en deze bloeiperiode kan een paar maanden duren, maar daarna zal de plant wel een paar maanden zondei bloem staan. De uitgebloeide takken kuni u boven hel Iwee- de oog alsnijden. Indien uw phalaenopsis in goede conditie verkeeri, niet in de zon staat, op kamerlemperatuur blijll en eens per maand een beetje niesl krijgt, kan ze na vijl zes maanden opnieuw bloeien. (Jeel waler op de aarde, niel in het harl van de plant. Het beste is om hem uit de pot te halen en alleen het worlelge- deelte te dompelen en uit te laten lekken. KALE VUURDOORN Mijn tinnrdooru is al vier jaar oud en gaat wel hogerop, maar vormt nog steeds geen bessen, ondanks de extra mest. Wal is er mis'? Antwoord: geeft uw vuur- doorn te veel voeding. Pas ais hij uitgeput raakt, begint hij te bloeien en rode bessen te vormen om voor nageslacht te zorgen. Bemest hem dus niet meer. Mogelijk is de tuingrond al (te) voedzaam voor deze plant, want de vuurdoorn heeft genoeg aan schrale grond. Zon is bt^ang- rijker. Breek de jonge uitlo pers weg, zodat de struik zijn sapstroom over alle takken moet verdelen, U ziet dan t.z.t. een gelijkmatiger verde ling van bloemen en bessen. Het duurt evenwel enkele jaren voor er aan nieuwe twij gen bessen verschijnen. HES ALS WAPEN Kunt u ons vertellen waarom er een soort fles o] vaas in hel stads wapen xian Vlissingen slaat afge beeld'? Antwoord: Dat is een zilveren jacobakannetje, dat volgens een legende de flessche van St. Wiilebrord' is, waarvan de naam Vlissingen zou zijn afgeleid. Maar volgens de oude Cronyck van Zeelandt dankl Vlissmgen haar naam aan het woorcf'vles' dat bij de Noormannen op de getijver anderingen van het zeewater duidde. Met die Noorman nen had Vlissingen meer te maken. TjL v;is(en \zl, al heel lang. 2e waren er op voorbereid, dachten 5e. Haar (och, de dood sloeg gafen. Gafen die gevuld rrioefen vforden. nie( herinneringen? He( liefde? 2e vulden de gafen op mef wat- Jen. Me( geiwets over I?oetjeS en kalfjes. Hef ejijra hard werden en eKtra veel nie( aan diegene denken. ttlVA veel niet aan de dood denken. Haar watten blijven nief sitten. Na een tijdje val len Je eruit, °f worden vies. Toen hielden Se open wonden over, in hun ogen (e groof om nog te dichten. Leren leven met open wonden kan niet- DuS verdoezelden 5e de gaten, probeerden er niet op te letten. Lapjes erom heen, van alle dingen in hun leven waar 5e \iz( Zogenaamd druk mee hadden. Niet aan dat denken. £n weer leek \<^l alsof de gaten gedicht werden, alsof de wonden heelden. £n weer was hef schijn. 2e wisten het wel, diep in hun hart, dat zeepbel vSn Schijn doorgeprikt moest worden. Ooit. Niet nu, nee, alsjeblieft niet nu. Z° ging het goed, er was lpc\i Zeker njefs aan de hand? ?jjn, wat voor pijn? £n ondertussen werden de gaten grofer, \it, gemis nog sterker, en moesten Ze Steeds meer hun best doen orn nief aan diegene te denken, maar door te leven. Het gaten kun je niet leren leven. Gaten groeien niet Zomaar dicht- 2e gingen er $an kapof. 2e verfelden \zt hun kinderen en klein kinderen: als je huilt, Zeg waarom.' Als je iemand verliest, vul de gaten met heranneringen.' Want zij hadden hef nooit geleerd- Aan hef eind van hun leven kwamen de gafen weer tevoorschijn. Hef de fofo jn hun handen Zeiden Ze: Ve hielden van je.' 2e wisfen nief meer. Haar hef was goed. De gafen waren gedicht- PROTESTANTSE KERK IN NEDERI^ND Beroepen te Ainemuiden, kan didaat D. jongeneel te Oud- Alblas; te Londen (Engeland; Nederlandse gemeente), ds. J. van Werkhoven-Romeijn te Zeist, die dit beroep heeft aan genomen; te Markelo, ds. E.E. Nordt te Buitenpost; te Ooste rend, ds. R. Praamsma te Har- degarijp, die dit beroep heeft aangenomen; te Zuiderkogge (Drechterland), kandidaat M.P.L. Camarasa te Amster dam, die dit beroep heelt aan genomen; te Zwaagwesteinde (herv.), ds. 1. de Graaf te Ronse (België), die dit beroep heeft aangenomen; te Zwolle (jeru- zalemkerk), ds. A. den Besten te Nijkerk, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Beekber gen, ds. A. Meiling te Akker- woude-Murmerwoude; naar Nieuwe Tonge i.c.m. Herkin gen (herv.), kandidaat H.J.T. Lubbers te Wekerom, die bedankte voor Hagestein; naar Zelhem, ds. N.M. Drop te Donkerbroek; naar Schoonre- woerd, kand. R.R. Eisinga te Moordrecht. Bedankt voor Baarn (Calvijn- kerk) en voor Bodegraven (hervormd wijkgemeente 2), ds. H. Weslerhout te Harder wijk. Beroepbaar: kandidaat A. Vas tenhout, /Vmerhof 22, 3371 SZ Hardinxveld-Gie,s,sendam. Tel. 0f84-611618; kandidaat M.C. van Giezen, Brugakker 56-43, 3704 MR Zeist. Tel. 030- 6995699; kandidaat E. van der Wal, Van Randwijcklaan 175, 3815 MS Amersfoort. Tel. 033- 4793435; kandidaat P.J. van Egmond, Oegstgeesterweg 10, 2231 AX Rijnsburg. Tel. 071- 4015558. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Rijnsburg, kand. W.E. Klaver te Woudenberg. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Eindhoven, kan didaat A. Rienks te Waalwijk. Aangenomen naar Groningen- Zuid, ds. W.L. de GraafY te Middelstum. NED. GEREE KERKEN Bedankt voor Amsterdam- C.'entruni, ds. M. de Jong te Eindhoven; voor Voortliuizen/ Barneveld, ds. E.A.W. Mouissie te Rotterdam-Overschie. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Meppel, ds. |.J. Lof te Ensehede-Oost. GEREE GEMEENTEN Beroepen Ie Boskoop, ds. j.J. Tanis te Kampen. Aangenomen naar Urk, ds. van Belzen te Veenendaal. Bedankt voor Hilversum, ds. A. Schreuder te Rijssen-Zuid; voor Ridderkerk-.Slikkerveer, ds. L. Terlouw Ie Barendrechl; voor Apeldoorn, ds. P. Mulder te Krimpen a.d. IJssel; voor Hamilton (Canada) ds. C. Son- nevelt te Lethbridge (Canada); voor Krabbendijke en Opheus- den, ds. A. Schot te Nimspeet; voor Terwolde-De Vecht, ds. B.j. van Boven te De Valk-We- keroni. Feest is een reden voor MIDDELARNIS - Zwemdub De Schotejil uit Middelharnis heeft in het weekend van 16 mei met sticces deelgenomen aan de Kringkampioenschap pen 2009 van de ZRO. fn het P weekend werden maar liefst acht kringtitels veroverd, fn totaal werden door de 15 Scho- tejillers maar liefst 19 ereplaat sen gerealiseerd op de 50m baan van Dordrecht, (iouden medailles waren er voor Sebastiaan Rosendaal (1991), Mark Costeris (1992) en Melanie van Gemert (1993). Op de 50 en 1 OOm vrij werden zowel Sebastiaan Rosendaal als Mark Costeris Kringkanipioen in hun categorie. Daarnaast won Mark Costeris zowel de 50m als de lOOm rugslag en was Sebastiaan Rosendaal het snelst op de f OOm schoolslag en de 200m wisselslag. Sebas tiaan Rosendaal werd ook nog 2' op de lOOm riigslag en 3'' op de 50m rugslag. Melanie van Gemert was slechts heel even aanwezig, maar wist toch de 50m schoolslag te winnen. Verder zwom Esmee Koedoot (1992) naar 4 bronzen medail les op resp. de 400m vrij, 1 OOm schoolslag, 50m vlinderslag en lOOm vlinderslag. Danica Koedoot (1993) werd 2' op de 400m vrij. Sanne Huijsmans (1995) eindgde als 2'' op de 200m rugslag. Björn Vogelaar (1996) debuteerde op deze Kringkampioenschappen en werd op een prima wijze 2'' op de 1 OOm rugslag en 3'' op de 200m schoolslag. Het allerlaatste programma leverde de Schotejil nog een 3' plaats op toen de estafette ploeg. Bestaande uit Sebasti aan Rosendaal, Mark Costeris, I^eander Noordijk en Niels Albrechts de 4x1 OOm vrij in een snelle 3.43.77 aflegden. En het ge.schiedde, nisjezus hen zegende, dat Hij van hen .scheidde, en werd opgenomen in den hemel. En zij aanbaden Hem, en keerden weer naar Jeruzalem met grote blijdschap. En zij waren allen lijd in (!e)i tempel, lovende en dankende God. (Lukas 24: 51-53) Aanbidding en lofprijzing. Het is alsof we in een kerkdienst zit ten. Het is liturgie. De liturgie voor na Hemehaartsdag wordt ons geleverd door Lukas. Aan bidding en lofprijzing. Kunt u deze liturgie meemaken nu u Hemelvaartsdag gevierd hebt? We lezen de eerste reactie \'an de discipelen nadat Jezus is opgenomen in de hemel. En zij aanbaden Hem. Op dit moment breekt het volle licFit door Ze \'allen voor Hem op de knieën. Het woord dat gebruikt wordt is de knieval voor een Oosterse Vorst. In de Bijbel wordt het alleen gebruikt voor het aanbidden van God of afgoden. Knieval in aanbidding voor Jezus. Hier voor het eerst in Lukas dat de discipelen Jezus deze eer geven. Ze hebben de aaidse Jezus niet zo aanbeden. Maar nu Hij de verhoogde en ten hemel gevaren Jezus is, nu val len ze voor hem op de knieën en geven Hem Koninklijke eer. Nu hebben ze geen redenen tot twijfelen meer aan de opstan ding en majesteit van Jezus. Ze beginnen Hem nu met groter eerbied te eren dan vroeger toen zij Zijn omgang genoten. Daarom wordt Hemelvaart de kroningsdag genoemd van Jezus. Nu Zijn werk op aarde is volbracht gaat Zijn werk in de Hemel verder. En dat werk is koninklijk werk. Heersen, regeren en beschermen \'an Zijn kerk. Hemelvaart zet de kroon op het heilswerk dat Hij op aarde volbracht heeft. Zijn discipelen herkennen en erken nen Zijn goddelijke eer. Want dit knielen doe je alleen voor de hoogste God. Aanbidden is Hem de hoogste eer geven en Hem als God erkennen. Wij mogen ook deze gekrui sigde en opgestane Jezus erkennen als onze Konhig en onze God. Wie brengen Hem deze eer? Wie valt er voor deze Vorst op de knieën? .•\ls ik kijk naar de discipelen dan zijn het mensen die Jezus hebben leren kennen, maar I-Iem vaak zo slecht begrepen. Ze hebben Hem verlaten toen het erop aan kwam. Ze hebben Hem \erloo- chend. Ze hebben getwijfeld en waren \'ol ongekiof. Maar door Jezus Zelf, met name door Zijn onderricht vanuit de schriften, leerden ze deze Jezus kennen als de ware Zoon \an God, de Messias, de Verlosser. Laten wij deze vorst aanbid den in Zijn heerlijkheid. Kent u, ken jij iets van die aanbid ding? Hemelvaart wil het ons leren. Aanbidden en knielen, dat is zelf buigen en klein wor den en opzien naar de Ander Dat gaat tegen eigen vlees en bloed in. Hem alle eer geven. Je leven leven voor het aan gezicht van deze hemelse Koning. Hem Heer en Mees ter laten zijn in alles. Zijn geboden van harte willen vol brengen. Als wij Plem hebben leren kennen uit de schriften in Zijn weg van lijden en ster ven, in Zijn weg van opstan ding en opneming dan vallen we vol eerbied voor Hem neer. Eens zal alle knie zich buigen als Hij terugkomt op de wol ken. Maar dan is het te laat om Hem vol overgave te aanbid den in Zijn borgwerk. Daarom wil elke Hemelvaartsdag ons doen buigen voor deze Vorst. Elke prediking van geloof en bekering wil ons tot echte aan bidders maken. Dan doe je mee met deze liturgie. En zij aanbaden Hem. Ze gaan terug met grote blijd schap. In de Tempel zetten ze de aanbidding voort door God te loven en te danken. Hoe kun je aanbidding en blijd schap anders uiten dan met lofzegging? Lofprijzing komt op uit de aanbidding van de levensvolst en de blijdschap gewerkt door de Heilige Geest, ffet gaat samen met dank voor Zijn reddend handelen. Loven is antwoorden op het handelen \an God in Christus. Zo ook hier bij de Hemelvaart. God ontvangt de lof op zijn han delen, namelijk het opneirien van zijn eniggeboren Zoon in de Hemel. Gods heilsdaden roepen dankbare roem op. Het woord voor loven is het zelfde woord als zegenen. In de tempel loven zij God. Zij zegenen God. Jezus' volgelin gen beantwoorden de hoge priesterlijke zegen door deze terug te geven. Waar Christus zegent daar begint de gemeen te te loven. Zegenend zagen ze Hem gaan. Nu loven ze Hem allen tijd in de tempel. In de lofzegging van Jezus ein digt het Evangelie. De lofprij zing is de erkenning van Zijn waarachtige Godheid. Het is de vrucht van Zijn zegen. Wie door de Heere gezegend is, die aanbidt Hem ook; zijn hart raakt vol van blijdschap. Hij gaat God loven. In de kerk, persoonlijk in het gebed, in het hele leven. Liturgie %'oor het leven. Wat een verschil met mensen die zijn zegenende handen niet kennen in het geloof. Voor wie de schriften nog niet zijn opengegaan. Die de vrucht van Hemelvaart nog niet in hun leven hebben leren kennen. Dat zijn mensen die zichzelf aan bidden. Die aanvaarden niet het koningschap van Jezus. Die wil zelf God zijn en kan zich zelf roemen. Zo iemand is geen God lover maar God rover Ze beroven God van Zijn eer. Wie heeft hier geen last van? Zo is ons gevallen mens zijn. Waar zijn de ware aanbid ders die aanbidden in geest en waarheid? Waar is de echt lof tot God? Het is bij hen die de Christus hebben leren kennen vtit de schriften. Gewoon uit de bijbel, zien wie Hij is voor mij persoon lijk in de beloften van God. Bij hen die de Geest verwachten, die ons zo ontdekt aan onze leegheid, triestheid van ons bestaan buiten Jezus. Bij hen die van godrovers Godlovers zijn gemaakt. Die waarlijk niets anders meer weten uit te spre ken op Gods grote werken dan Hem te roemen. Is deze liturgie door u al inge zet na Hemelvaartsdag? Het is de blijde liturgie die we alle dagen mogen blijven vieren in het midden van de christelijke gemeente. Ds. D. Hoolwerf, Stellendam Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 info@ drukkerijdewaal.nl wvvw.drukkeriidewaaLnl GOEREE-OVERFLAKKEE - Op 5 november 2009 reikt Rabobank Goeree- Overflakkee voor het eerst de Rabobank MVO Award uit. Ondernemers van Goe- ree-Overflakkee die maat schappelijk verantwoord ondernemen doorgevoerd hebben in hun bedrijfs voering maken kans op deze award. De Kamer van Koophandel reikt dit jaar voor het eerst de Onderne mersprijs uit in dit gebied. Ondernemers van Goeree- Overflakkee maken dit jaar ook kans om zich 'Onderne mer van het jaar' te mogen noemen. De Ondernemers prijs wordt door de Kamer van Koophandel ook al jaren uitgereikt in Rotter dam, Midden-Holland en de Drechtsteden. Voorafgaand aan de uitreiking van de prestigieuze prijzen gaat een uitgebreid jurytraject. Voor de Ondernemersprijs worden kandidaten beoordeeld op hun ondernemerschap van A tot Z. Om kans te kunnen maken op de Rabobank MVO Award is één van de criteria dat MVO (maatschappelijk verantwoord ondernemen) in alle aspecten van de bedrijfsvoering is door gevoerd. Uit alle inzendingen wordt door de jury een drietal genomineerden per prijs gese lecteerd. Van alle zes genomi neerden wordt een uitgebreide promotionele video geinaakt die geloond wordt tijdens de prijsuitreiking in november. Visser Visser Accountanis en Belastingsadviseurs uit Mid delharnis is als onafhankelijke accountant betiokken bij hel traject. Ondernemers van Goeree- Overllakkee die geïnteresseerd zijn in deelname aan de Rabo bank MVO Award of die kans willen maken op de Onderne mersprijs Goeiee-Overllakkee van de Kamer van Koophandel Rotterdam kunnen zich opge ven via website www.kvk.nl/ goeree. Inschrijven kan tot en met 15 jiuii 2009. Kent u een ondernemer die kans maakt op één of beide prijzen? Dan kunt tl deze ook voordragen via genoemde site. Voor vragen over de Rabobank MVO Award kimt ti contact opnemen met MVO coördina torjan Verhage van Rabobank Goeree-Overtlakkee, tel. 0187 471480. Voor vragen over de Ondernemersprijs Goeree- Overflakkee van de Kamer van Koophandel kunt u contact opnemen met Jaap Schueler, tel. OIO 4027757 of zie website www.kvk.nl/goeree. In de regio Eilanden blijkt door een gericht beheer de botanische rijkdom nog steeds toe te nemen. In de inlaag in de Preekhilpolder bij Oud- dorp nemen de aantallen bre de orchissen, echte koekoeks- bkjem en grote ratelaar nog steeds toe. In 2008 werd zelfs voor het eerst in dit deel van Goeree het zeldzame teer gui- chelheil cjntdekt. In de Westduinen maakten de herfstschroeforchissen weer een goed jaar door. Er wer den maar liefst 3800 bloeiende exemplaren geteld. De belang rijkste groeiplekken van deze orchideeën zijn tijdens het bloeiseizoen en de zaadzetting in de Westduinen afgerasterd. Hel zaad van deze zeldzame soort kon zich hierdoor onge stoord verspreiden in het door paai den en runderen begraas- de duingebied. In september 2008 werd door medewerkers en vrijwilligers van het Zuid-Hollancls Land schap een omvangrijke mui- zeninventarisatie uitgevoerd in het moerassige deel van het Groene Strand bij Oostvoorne. Er werden 100 inloopvallen in het rietruigte gebied geplaatst. Bij deze zeer arbeidsintensieve methode zijn uiteindelijk bos-, dwergmuizen, spitsmuizen, vijf rosse woelmuizen en één Noordse woelmuis gevangen. Deze laatste muis is een zoge heten habitatrichtlijnsoort waarvoor het Zuid-Hollands Landschap een grote verant woordelijkheid draagt. Grondverwerving is voor het Zuid-Hollands Landschap een kernactiviteit. Alleen door het aankopen van terreinen kan natuur voor lange tijd wor den veiliggesteld. In de regio Eilanden werden de natuur gebieden Holle Mare, Pitweije, d'Onlanden en de Westduinen uitgebreid. Daarnaast werd het natuurdeel van Landgoed 't Reigersnest verworven. En een belangrijke aanwinst omdat het landgoed aansluit op het reeds door de stichting beheer de landgoed Mildenbnrg. Het beheer kan nu optimaal afge stemd worden op de specifie ke natuurdoelen die voor dit beschermde natuurgebied zijn vastgesteld. Ook op het educatieve vlak was het Zuid-Hollands Land schap in 2008 volop actief. In en rond het Bezoekerscen trum Tenellaplas namen 2565 kinderen deel aan een aantal educatieve middagen, dat in nauwe samenwerking met de kinderwerkgroep van het IVN op Voorne gehouden werd. Paddenstoelen zoeken, soep maken, verven met materia len uit de natuur, strandjut ten en talloze andere leuke thema's kwamen aan de orde. Daarnaast zijn er drie braak- balpluismiddagen georgani seerd. Alle kinderacdviteiten waren volgeboekt. In 2009 gaat het Zuid-Hollands Land schap zich in het project 'alle kinderen een natuurervaring' nog meer richten op de jeugd. Het volledige jaarverslag van het Zuid-Hollands Landschap is de downloaden van de web site: www.zuidhollandsland- schap.nl. 33 P.A.deRoïer Sindsdien is Maria, zuster Mietje, in wezen, niet in naam, het hoofd der broederschap. Zuster Mietje wil een strenge door voering van het gemeenschapsideaal. Zij wil zelfs dat de vrouwen gemeen schappelijk bezit zijn, maar dit ging velen toch te ver. Daardoor was er al een scheuring in de broederschap gekomen. Een gedeelte daarvan was onder leiding van Schout Valk, die zijn ganse bezit ingebracht had, naar Mijdrecht gegaan. Die Schout Valk was een dromer; hij zat maar dag aan dag uit te kijken naar de wederkomst des Heeren. Maar zo ging men gebrek lijden en dat mocht toch niet. Zuster Mietje is een schrandere en eergierige vrouw, die overal verstand van heeft, zelfs van het bereiden van specerijen, zal ven en pleisters. Deze en nog meer zulke dingen horen Willem en Annemie. Vooral Aiinemie heeft het moeilijk in deze dagen, maar Willem troost haar op zijn wijze. "Wijf", zegt hij "er zijn twee dingen, die ze niet krijgen. Dat zijn: de schuit en jou. Die gemeenschap van vrou wen is lijnrecht tegen Gods gebod en die gemeenschap van goederen: als de zaak springt, zouden we nog armer zijn dan ooit. Maar we gaan voor ze varen: we hebben vracht en eten en de winst kunnen ze krij gen." Annemie glimlacht en 's avonds in de kooi kan ze met Willems arm om haar heen rustig inslapen. Wat hen bij de broederschap opvalt, is, dat men er ijverig de courant leest. De kleine man kan geen krant lezen, omdat die te duur is. De regering laat de dagbladdrukkers een zware cijns betalen, het dagbladzegel noemt men dat. Dit gemis aan een dagblad deert Willem en Annemie niet erg. Ze heb ben immers toch geen invloed op het politieke leven in het land. Ze hebben immers geen stemrecht. Ze gaan weer varen, Willem en Anne mie. De wind zingt weer door het want. Hij bolt zeil en fok en spant de schoten strak. De kleine schuit Ver trouwen steekt het wijde, woelige water van de Zuiderzee over. Ze halen turf en brengen die naar Zwijndrecht of venten ze uit langs de rivieren. De kleine kachel in het vooronder snort weer, hout is er genoeg op en aan de rivier en ze krijgen aardappelen, spek, erwten en bonen. En ze danken God vo(3r de verhoring van hun gebe den. De zwavelstokken, die vooral de vrou wen en kinderen van de broeder schap maken, gaan grif van de hand. 't Loopt tegen de winter. En ook de turf vindt willige kopers. Ze verkopen de pakjes chocola met de grote A er op en de winst dragen ze getrouw aan de broederschap af. Wel worden ze in de dorpen en steden nageroepen en voor nieuwlichters gescholden, maar dat verdragen ze. .Als ze een keer te (Jrayestein aanleg gen, om te vragen, hoe het met \aders en moeders gaat, menen die hen ern stig te moeten waarschuwen voor die nieuwlichterij. Weten ze niet, dat daar ontucht heetst? "Met die ontucht loopt het zo'n vaart niet", zegt Willem "en wij varen." Hij kon zelfs een en ander \'oor vaders en moeders achterlaten, ter ondersteu ning. Als die soms mee willen naar Zwijndrecht? Daar zullen ze niets te kort komen. Maar daar denken de ouwelui niet over. Wat docht Willem wel. 't Hele dorp zou er schande van spreken. Hoewel het leven voor de oudjes wel moeilijk geworden is, nu de diaconie haar ondersteuning belangrijk ver minderd heeft. De arm van Agines van der Plas reikt ver. Met Ome Job lieeft Willem \\e\ een harde noot te kraken. Die nieuwlich ters zijn dwaalgeesten en satanskin deren. Ze storen zich aan geen enkel gebod, 't Zijn rustige, vreedzame mensen". zegt Willem, "en wij geloven ook wel, dat ze niet in alles zuiver zijn, maar wij hebben er weinig mee te maken. Ze laten ons rustig varen." "Wee degenen, die naar Egypte afgaan om hulp en op die gebroken rietstaf steunen", dreigt Job Verhey. Waar Willem het zwijgen maar toe doet. Tenslotte heeft hij zijn gezin te onderhouden en de schuit moet varen. Een schuit, die niet vaart, is net als een maschien, dat niet loopt. Dat verroest. Als de Vertrouwen ergens in Noord- Holland ingevroien ligt in 't begin \an december, komt er bij de broe derschap te Zwijndrecht een diender met een dagvaarding voor Willem Tromp. Een diender met een dag vaarding is niets ongewoons voor de broederschap. "Geef maar hier, man", zegt zuster Mietje tegen de diender. "Niks daarvan", zegt deze, "ik moet heiT) de dagvaarding zelf o\erhandi- gen." "Dan zul je lang moeten zoeken." "\\'aar is die Tromp dan?" "Dat weet ik niet. Hij is twee weken geleden met een vracht vuurma- kers naar 't noorden gegaan en zal turf mee teriigbiengen. Hij zal daar ergens ingevroren zijn." De diender loopt over de werf keert dan terug, ziet Mietje scherp aan en vraagt: "Dus je weet niet waar hij is?" "Man, heb je ons ooit op een leugen betrapt? Jullie zijn leugendienaars, wij niet." "Matig je toon, vrouw", zegt de dien der, "of ik neem jou direct mee." "Wij vrezen niet om voor de waarheid te lijden. De waarheid zal toch eens zegevieren. Geef maar gerust hier die dagvaarding, zodra broeder Tromp thuis komt, zal ik hem 't ding over handigen." "Nou, hier heb je hem. En geluk er mee. Hij gaat toch de gevangenis in." "Wat heeft-ie dan gedaan?" "De sterke arm belet in de uitoefening van haar plicht." "Ik weet het, diender. Wee het land, dat zijn burgers vervolgt, die hun godsdienst willen uitoefenen naar eer en geweten. Het zal Tyrus en Sidon verdraaglijker zijn in de dag des oor deels dan deze rechters." "Nou, nou", bromt de agent, "affijn, ik heb mijn plicht gedaan. Hier is de dagvaarding." "Een kwade plicht, man. Vrees God en houd Zijn geboden. En doe wat betamelijk is voor alle mensen." (wordt vemolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5