M voorn TAiitoLANÈrÈPis V(o)@[^ir@z^K]© [M]Q[i[y]W©(o)[y3w [§©©[i üki Vil®!!© i iEi@^@ \p\ïi@S i(§ir[lM \/@(o)[M [L[i[l[iyM(§[lM "WM P51QK1@ Mi\ai][^öTrg W^M @im[^¥8 i ^(o)(o)K](§@[i[D) [F[L^[]:^[K[ \7[i[^[>a(o)(o)(§^ [K]y[Ri[i[K] 4SH|é^ Woongoed Flakkee sponsort Stichting 'D*n Speultuun' l Dinsdag ig mei 2009 Bericht van Woongoed Flakk Langeweg 154 3241 KB Middelharnis Telefoon (Ol87) 471071 E-mail info@woongoedflakkee.nl www.woongoedflakkee.nl Woongoed Flakkee viert haar 90 jarig jubileum. Op 2] juni igig immers werd een van de voorgangers van Woongoed Flal(l<ee, Woningbouwvereniging Middelharnis, opgericht. Statutair is vastgelegd, dat deze datum ool< als oprichtingsdatum van Woongoed Flakkee wordt aangehouden. Dit jubileum gaat niet ongemerkt voorbij; noch voor de huurders of leden noch voor welke onderdeel van onze vereniging dan ook. De afgelopen 90 jaren hebben de bestuurders van onze vereniging pioniersgeest, gedrevenheid en ondernemingslust laten zien. Dat gold voor de voorgangers van Woongoed Flakkee, maar ook nog steeds voor de huidige vereniging. Er is voluit reden om trots te zijn op de bereikte resultaten en feest te vieren. En dat is precies wat we gaan doen. Sterker nog we zijn al begonnen. Als het goed is hebt u van sommige activiteiten al iets gehoord of gelezen. Blijf opletten er volgt meer. Imago Hoewel de woningcorporaties nog steeds zwaar onder vuur liggen, vindt 'de samenleving' gek genoeg dat corporaties het nog niet zo slecht doen. Dat blijkt uit allerlei onderzoeken. Toch slaan de media en politiek flink om zich heen. De woningcorporaties, die sinds het begin van de vorige eeuw op grote schaal goedkope woningen hebben neergezet, kunnen weinig goed meer doen. Eerst zaten ze op het geld en deden te weinig om slechte wijken op te knappen. De laatste tijd komen allerlei malversaties door bestuurders, hoge beloningen, mismanagement, te risicovolle investeringen, schandalen en ga zo maar door, aan het licht. Soms lijkt het wel of geen enkele corporatie deugt. Sommige corporaties waagden het ook om - overeenkomstig de verwachtingen van de Overheid sinds 1995 - een serieuze commerciële spelerte worden. Dat werd afgestraft door de huidige regering, die nu in toenemende mate weer probeert grip te krijgen op de woningcorporaties. Invoering van de Integrale Vennootschapsbelasting en de Vogelaarheffing zijn daar voorbeelden van. De kou lijkt voorlopig nog niet uit de lucht; er zullen nog meer overheidsmaatregelen volgen. Mij dunkt, dat de veronderstelde gunstige financiële positie van de woningcorporaties daar niet in de laatste plaats debet aan is. Natuuriijk, woningcorporaties zijn particuliere ondernemingen met een publieke taak, maar toch: zij gaan om met gemeenschapsgeld vindt Den Haag. Het imago van de woningcorporaties is in ieder geval bescliadigd. Jammer voor verreweg de overgrote meerderheid van de corporaties die het gewoon goed doen. Er zal hard aan imagoherstel gewerkt moeten worden, wil het weer goed komen. En dat doen wij dan ook maar. Daarbij proberen we zo transparant mogelijk te zijn, zodat iedereen ons op de voet kan volgen en weet waar we mee bezig zijn. Crisis Nu lijkt het er wel op, dat door de crisis het tij toch weer kan keren. Commerciële ontwikkelaars haken af en durven minder in huizen te investeren. Als ze het wel willen, dan doen de banken moeilijk. Om te voorkomen dat de bouw stil valt, is een redder nodig. Instituten als woningbouwverenigingen komen dan al snel in beeld. Dat zijn immers de instituten die doorgaans - crisis of niet - altijd bleven doorbouwen. De Integrale Vennootschapsbelasting en de Vogelaarheffing zijn natuurlijk wel obstakels. Hoe het ook zij: de corporaties en dus ook Woongoed Flakkee moeten in deze economisch sombere tijden gewoon doorgaan met wat ze altijd al deden: investeren en blijven bouwen. Primair voor mensen die zelf niet in hun onderdak kunnen voorzien, maar ook andere maatschappelijk nuttige bouwprojecten moeten hoog op de agenda blijven staan. Op die manier kunnen woningcorporaties een bijdrage leveren aan verbetering van de economische situatie. S. van Nieuwaal, Directeur-bestuurder Op de plaats van de twee sportvelden van The Islanders verrijst straks de nieuwbouw van het woonzorgcomplex Ebbe en Vloed. De sportclub moest verhuizen naar het sportpark De Koepel, maar de kosten voor een goed clubgebouw mèt voldoende voorzieningen kon The Islanders niet opbrengen. Omdat Woongoed Flakkee verantwoordelijk is voor de realisatie van de nieuwbouw van Ebbe en Vloed en belang had bij het vertrek van de softbalclub, wilde zij een helpende hand ■"■4.' bieden. In goede samenwerking tussen the Islanders, de gemeente, Woongoed Flakkee en de toekomstige aannemer van het nieuwe Ebbe en vloed kon een oplossing worden gevonden. Binnenkort wordt een mooi clubgebouw gebouwd. Hiermee levert Woongoed tevens een bijdrage aan de leefbaarheid van de kleine kern Oude-Tonge. Woongoed Flakkee is verantwoordelijk voor de bouw van het clubhuis. The Islanders huren het gebouw vooralsnog van Woongoed Flakkee. Eén van de besluiten in het kader van het jubileum is het afzien van de huurverhoging dit jaar. De landelijke Overheid staat dit jaar een veftioging toe van 2,5% (inflatiepercentage). Vanwege de economische omstandigheden is het echter goed de lasten van de burgers te ontzien. Zeker in een jubileumjaar. De Huurdervereniging Woonbelang heeft ook gevraagd om dit jaar van de huurverhoging af te zien. Dit verzoek is gehonoreerd. Harmonisatie Wel is ook besloten om de huren van leegkomende woningen op te trekken. -'Harmoniseren heet dat met een duur woord. Hierbij is in acht genomen, dat bij kleine woonkernen als Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe-Tonge goed rekening moet worden gehouden met de leefbaarheid. Hoge(re) huren helpen daar niet bij. Ook is rekening gehouden met de grote(re) vraag naar huurwoningen in Middelharnis, Sommelsdijk en Oude-Tonge. Waar de vraag groter is dan het aanbod, wordt het product duurder. Dat is een economische wetmatigheid. Maar duurdere woningen in de grote woonkernen is ook weer goed voor de leefbaarheid van de kleine kernen. Immers, het is aantrekkelijker zich in de kleinere kernen te vestigen als het wonen daar goedkoper is. Besloten is daarom de huren van leegkomende woningen in Middelharnis, Sommelsdijk en Oude-Tonge op te trekken tot 70% "vaft'demaximaal toegestwie-hutir. Nu is dat percentage gemiddeld 57,5. U zult zich afvragen wat is 'maximaal toegestane huur'? Nu, dat is de huur die berekend wordt aan de hand van de punten waarmee de huurwoning is gewaardeerd. Het totaal puntenaantal voor een huurwoning levert volgens het Woning Waarderingstelsel een maximaal toegestane huur of maximale huurprijsgrens op. Meer mag een verhuurder niet voor een woning vragen. Dat is dus 100%. Niet in alle gevallen, maar gemiddeld rekent Woongoed Flakkee tot op heden 57,5% van de maximale huurprijsgrens Dat wordt nu dus opgetrokken naar gemiddeld 70% voor Middelharnis, Sommelsdijk en Oude-Tonge. Voor Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet blijft alles bij het oude. Door deze maatregel zal komt het gemiddelde percentage van de maximale huurprijsgrens over de gehele woningvoorraad uit op 65. Landelijk is het gemiddelde 72%. Overigens is deze 'harmonisatie-operatie' een langdurige aangelegenheid. Het gaat immers vele jaren duren voordat alle woningen een keer gemuteerd zijn. En het betreft dan ook nog alleen de woningen die leeg komen en een huur hebben onder de 70% van de maximaal toegestane huur. Alleen op dat moment kan er geharmoniseerd worden. Belangrijk blijft, dat onze huurwoningen, al dan niet met behulp van de huurtoeslag, goed bereikbaar blijven voor de doelgroep. De zittende huurder merkt er allemaal weinig van. Zijn huur wordt dit jaar niet verhoogd. Alleen als iemand een woning gaat huren of hij verandert van (huur)woning, zij.er mogelijk een hoger huurkostenplaatje.aan de te betrekken woning vast dan voorheen. Het is dan aan de kandidaathuurder zelf om te beslissen de woning al dan niet te huren. Afgelopen november werd een convenant tussen Woongoed Flakkee en de CSG Prins Maurits uit Middelharnis gesloten. Woongoed zou leerplekken ter beschikking stellen voor leerlingen van de Pr Maurits. De leerplekken zijn bedoeld voor leeriingen die moeilijk startkwalificaties kunnen behalen. Met de leerplekken worden de leeriingen voorbereid op het echte werk. Zo doen zij ervaring op met beroepsgericht praktijkonderwijs. De projecten worden onderscheiden in drie soort:en disciplines: technische werkzaamheden (sloopwerk of eenvoudig schilderwerk), schoonmaken (keurig opleveren van mutatiewoningen of schoonmaken van een trappenhuis) en werken in de groenvoorziening (onderhoud van tuinen). Vanuit Woongoed worden de diverse projecten begeleid door Klaas Soeteman. In januari zijn alle drie de ploegen aan het werk gegaan. Het slopen van een kantoor, het schoonmaken van een woning en het onderhoud aan een tuin zijn de eerste projecten die door de leerlingen van het praktijkonderwijs van de CSG Prins Haurits voor Woongoed Flakkee zijn uitgevoerd. De woningen aan de Jan van Halfwassenaerstraat en de W.V van Wittenhorststraatin Stad en de woningen in de Fr van Borselenstraat (even) en 3 woningen in de Overdorpstraat en de meeste huurwoningen in de Hertog Jan van Beierenlaan en de Lauwerijnstraat in Nieuwe Tonge zijn aan dakrenovatie toe. Op de informatieavond werden de bewoners geïnformeerd over de dakrenovatie én over de mogelijkheden om ditte combineren met energiebesparende maatregelen. Woningcorporaties houden zich al jaren bezig met het nemen van maatregelen in het kader van energiebesparing. Veel corporaties hebben zich voorgenomen in tien jaar tijd het energieverbruik met 20% terug te dringen. Dat geldt ook voor Woongoed Flakkee, zij ontvangt subsidie van de Rijksoverheid om in totaal 61 woningen te voorzien van zonnepanelen. De zonnepanelen wekken een gelijkstroom op en deze wordt doorgestuurd naar de omvormer. Ook op een bewolkte dag komt er ook stroom van de panelen. De omvormer zet de gelijkstroom om naar wisselstroom, zodat deze gebruikt kan worden voor alleriei electrische apparatuur. Het overschot wordt aan het elektriciteitsnet geleverd. Soms zal de electriciteitsmeter daardoorteruglopen. Naast het aanbrengen van deze zonnepanelen worden ook de daken voorzien van isolatie. Ondanks een geringe huurverhoging die aan het plaatsen van de panelen en het aanbrengen van dakisolatie vast zit, is de verwachting dat deze maatregelen maar liefst een besparing van 17 per maand (bij gemiddeld gebruik) opleveren. De huurders zijn enthousiast en dat maakte de avonden tot een succes. Alle huurders die het betreft hebben inmiddels een aanbieding gehad van Woongoed en allemaal doen zij mee. Inmiddels is de dakrenovatie in Stad in volle gang. De woningen knappen enorm op. Echt heel mooi. De dakrenovatie in Nieuwe Tonge start medio juni. Zoals reeds eerder bericht is heeft de nieuwbouw Ebbe en Vloed groenlicht gekregen. Het huidige verzorgingstehuis Ebbe en Vloed aan de Washingtonstraat in Oude- Tonge wordt door de ingebruikname van het nieuwe complex opgeheven. In het nieuwe wozoco zullen senioren met zorg straks één van de 58 prachtige ruime appartementen huren waar zij zelfstandig wonen met de nodige zorg (op maat) aan huis. Ook wordt voorzien in dagverzorging met tien plaatsen en zijn er vier kleine appartementen voor kortdurende opname. Dementerende ouderen wonen in een beschermde omgeving. Voor hen worden er zeven groepswoningen gerealiseerd, waar zij onder begeleiding in gezamenlijkheid wonen, ledere bewoner krijgt daarbij wel een aparte kamer. In het complex komen ook voorzieningen als een restaurant, grand-café, winkel en kapsalon. Deze voorzieningen zijn niet alleen voor huurders van het complex, maar voor iedereen vrij toegankelijk. Ook de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee krijgt in het bouwcomplex een nieuw onderkomen. Zij zullen er in de toekomst een scala aan activiteiten organiseren. Daarnaast vestigt Careyn zich in het nieuwe complex met ouder en kindzorg (het consultatiebureau) en hetuitleenmagazijn. Ook de fysiotherapiepraktijk Koese wordt er gehuisvest. Als laatste huurt GEMIVA twintig appartementen in het complex. Hiervan zijn veertien appartementen voor huurders met een licht verstandelijke handicap en zes appartementen voor huurders met een lichamelijke handicap. De gemeente Oostflakkee, Woongoed Flakkee en ZORGsaam willen met deze brede benadering een multifunctioneel woon/ zorgcomplex creëren waar met recht wonen, zorg en welzijn hand in hand gaan. informatieronden In maart zijn diverse belanghebbenden geïnformeerd. De bewoners van de aanleunwoningen aan de Dabbestraat hadden de aftrap. Zij zijn huurders van Woongoed Flakkee maar huren zorg in van Ebbe en Vloed. Met de nieuwbouw zou dit betekenen dat deze huurders verstoken zouden zijn van zorg. Hen is uitgelegd dat zij mee kunnen verhuizen naarde nieuwbouw. De meeste huurders hadden hier al opgerekend en wilde van tekening alvast een appartement reserveren! Vervolgens zijn de bewoners met hun familie, het personeel en de vrijwilligers van Ebbe en Vloed geïnformeerd. Fijn om mee te delen was dat zonder wanklank een ieder enthousiast was over de nieuwbouw. inloopavond omwonenden Op donderdag i6 april 2009 was er samen met gemeente Oostflakkee, en ZORGsaam een inloopavond voor de omwonenden van de nieuwbouwlocatie aan de Melkweg in Oude Tonge. Tijdens deze avond werden de plannen aan de burgers bekendgemaakt. Omwonenden konden kennisnemen van de plannen voor het multifunctioneel woonzorgcomplex door een voordracht van de architect en diverse billboards waarbij de situatie afgedrukt was. Ook deze avond gaf louter positieve geluiden. Procedure De gemeente Oostflakkee is van plan haar medewerking te verienen aan dit project. De inmiddels ontvangen aanvraag voor de bouwvergunning wordt daarom met een ontheffingsprocedure in behandeling genomen. Voor dit zo genoemde Projectbesluit volgt nog een terinzage legging van het bouwplan en de Goede Ruimtelijke Onderbouwing. Bekendmaking hiervan volgt via de publicaties van de gemeente Oostflakkee. Stichting 'D'n Speultuun' is hard aan het werk om er voor te zorgen dat er een grote speeltuin in Midderiharnis of Sommels dijk komt. Deze stichting is een intiatief van 5 dames. Het gebrek aan een goede grote speelgelegenheid voor kinderen in het midden en oosten van het eiland is volgens het bestuur groot. Voordat de poorten van 'D'n Speultuun' zullen worden geopend, moet er natuuriijk wel eerst een goede locatie worden gevonden om de voorziening op te verwezenlijken. Dit is het eerste speerpunt van het bestuur. Hiervoor hebben ze contacten met de ge meente Middelharnis. Woongoed Flakkee steunt dit initiatief van harte! Eengrote speeltuin, waar de jeugd zich op een gezonde manier kan vermaken, is hard nodig. De kleine speelplaatsjes in de wijk zijn niet toereikend en vormen vaak ook nog eens een bron van overlast. Daarom heeft Woongoed Flakkee de stichting een bijdrage van 200 verstrekt ter voorziening in de voorbereidingskosten. Inmiddels heeft de stichting ook een website http://www.5peultuun.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 4