Slachtoffers en dader Nieuw plan toont intenties voor yoUediee nieuwbouw De Vliedberff KNRM Kerk diensten 110 Blauwe Vlaggen uitgereikt perfect Lege EIIAIIDEn-tllEUWS Hulp voor huisgodsdienst EIIIM1D^.I1IELW5 Vliedberg Uw auto én caravan full copy-service Acties Prinses Margriet er uit voor kite surfer Neeltje Struijs trekt Digo vlot Redo PAGINA 2 Ethiek VRIJDAG 15 MEI 2009 Een Oranjedag die zwart werd Wat begon Koninginne dag 2009 vooral in Apeldoorn onvergetelijk mooi! Een echt zonnige dag, de koninklijke Familie ongedwongen en vro lijk onder en tussen het publiek in het schitterend park, waar elders kon en kan het zo? Mijn vrouw en ik waren op hartelijke uitnodiging van onze vriend, prof. Velema, met wie ik samen deze rubriek mag verzorgen, in zijn appartement, met een prachtig uitzicht op de Grote Kerk aanwezig. We konden vanaf het mooie en ruime bal kon Hare Majesteit en het ver dere gezelschap zien instappen in de open bus. We genoten ervan. En dan, op een keer, zo acht minuten voor twaalf uur in de middag die totale omslag, een dramatisch gebeu ren, gezien op de televisie, met nu inmiddels acht doden. Inktzwart werd de dag. Alle feestelijkheden in Apeldoorn en ook elders werden meteen afgelast of ingekort. Grote ver slagenheid heerste alom. Onze koningin leek plotsklaps jaren ouder geworden, toen ze nog op die dag voor de beeldbuis, die enkele aangrijpende woor den uitsprak. Dubbel dramatisch Vreselijk was te horen van omstanders: 'we zagen men sen, lichamen, door de lucht vliegen'. Te vrezen was meteen al dat er doden te betreuren zouden zijn. Eerst zouden er twee zijn, toen vier, het werd al maar erger volgens de berich ten, tenslotte, inclusief de dader in de zwarte auto, zelfs acht. 'Wie zou niet wenen'? En dan nog de gewonden, onder wie drie kinderen. Hartver scheurend! Er zijn er ook aan 'de dood of ernstig letsel won derlijk ontkomen, onder wie ook kinderen van ons, die op kleine afstand van de plek des onheils stonden. Hoe aangrij pend, als toeschouwer van de bus met daarin de koninklijke familie en van de historische optocht aanwezig te zijn, te genieten, en dan zo de eeuwig heid te zijn ingegaan! Hoe vre selijk als verooj'zaker en dader als laatste daad in het leven, vlak voor de ontmoeting met God als Rechter van het heelal een aanslag te plegen op het koninklijk huis en zovelen in de dood mee te sleuren. Heel de dag en ook erna klonk het woord 'drama' met die dub bele zijde, enerzijds naar die omkwamen of gewond wer den, en hun nabestaanden en familie, en anderzijds naar de dader, zijn ouders en familie. God niet genoemd Het deed ons pijn dat bij de hartelijke woorden van mee levendheid, van onze vorstin, maar ook in de latere toe spraken van de premier, de burgemeester van Apeldoorn en anderen de naam van God niet genoemd werd. Neen, het gaat me niet om theologische beschouwingen of vrome spin sels van gedachten en uitdruk kingen om hierbij een stukje godsdienst te bedrijven. Daar doe je vaak meer kwaad dan goed mee. Noch heb ik de bedoeling om 'God bij alles en nog wat te halen', maar moet Zijn Naam worden verzwe gen? O zeker, wij begrijpen Gods daden niet. Wij lopen maar niet bij Hem in en uit om in Zijn boeken te kijken en te weten en te zeggen: 'o juist, dat is hierom en dat gebeurt daarom'. Veel blijft hier op aarde en in ons leven verbor gen. Maar eens worden alle raadsels opgelost voor al Zijn kinderen, toch? Terecht zei volgens mij Ds. Jac. Van Dijk eens in een preek: "en dan kon het wel eens zo zijn, gemeente, dat Gods kinderen over die wegen, waarover zij op aarde het hardst hebben gehuild in de hemel het meest zullen jui chen'. Maar de gehouden toe spraken zouden aan inhoud en kracht hebben gewonnen wanneer aan de nabestaanden en de gewonden zou gezegd zijn 'in dit grote verdriet zij u de nabijheid van God toe gebeden', dan wel 'wij staan om u heen en bidden om de kracht en troost van God voor u'. In ons volkslied staat het vers, dat in 'onze' gemeente in Apeldoorn op de 3e mei werd gezongen: Oorlof, mijn arme schapen die zijt in grote nood uw Herder zal niet slapen al zijt ge nu verstrooid. Tot God wil u begeven! Zijn heilzaam woord neemt aan Als vrome christen leven, 't zal hier haast zijn gedaan. U en jij begrijpen dat dit door velen met diepe ontroe ring werd gezongen, ook als een bede voor allen, die bij het drama betrokken waren en nog zijn en blijven. Verbondenheid Wel werd terecht dank gebracht voor de inzet en de hulp door velen geboden. Het uitgesproken of getoonde mee leven en de verbondenheid van ons koningshuis, de nationale, provinciale en gemeentelijke overheid en van zoveel ande ren daarbij en daar omheen zijn pleisters op de diepe won den. Het was vooral voor de nabestaanden en aangeslagen mensen goed het een en ander met elkaar te delen. Gedeelde smart is niet altijd halve smart maar verbondenheid doet goed. En vanuit de christelijke gemeente mag ook verbon denheid met medemensen in verdriet en nood als opdracht van de Heiland en als dienst betoon in de praktijk worden beoefend. De dader Wellicht lazen u en jij ook wat de ouders van de dader in een exclusief vraaggesprek, via het A.N.E naar buiten gebracht, hebben gezegd. Wat moet dat ook voor hen zijn en betekend hebben, toen een andere zoon hen meldde dat zijn broer, Karst, waarschijnlijk de dader was van de aanslag. Dat bleek ook inderdaad maar al te waar. Denken we aan deze ouders en bidden we ook voor hen? Het gezegde 'de dader ligt op het kerkhof' gaat voor nog minder dan de helft op. Want deze is bekend gewor den en intussen wel begraven. Slechts tien mensen, hoorde ik, zijn daarbij geweest. Waar om en hoe hij dat deed zullen we nooit meer met zekerheid weten. Dat is met hem het graf in gegaan. Wel druppelen langzamerhand uit navraag Drs. W. Chr. Hovius en nader onderzoek gegevens door. Een man zonder proble men vroeger en nu was de 38- jarige dader bepaald niet. Het verlies onlangs van zijn baan bij een instantie van beveili ging, geldgebrek en de opzeg ging van zijn huishuur per I mei zijn mogelijk factoren die hem dreven tot een opzienba rende daad, een aanslag op het koningshuis, met een vreselijke afloop! Waartoe is een mens in staat! De Schrift leert ons dat we van nature geneigd zijn tot alle kwaad. Laten we nooit zeg gen of denken 'dat zou ik nooit doen'. Dat is grenzeloze zelf overschatting. Er zijn nog wel hogere bomen dan wij zelf zijn gevallen. Het Woord zegt ons: 'wie meent te staan zie toe dat hij niet valt'. Voortaan anders? Zal de Koninginnedag van nu af aan anders zijn? Blijft deze op dezelfde datum in tact? Of zal onder onze kroonprins, als hij koning wordt, deze dag anders worden gehouden en gevierd? Stellig zal over een en ander nader worden beraad slaagd. Moet de beveiliging van het staatshoofd en de fami lie anders, straffer? Maar bij velen zal in elk geval de droeve herinnering aan deze 30e april blijven voortleven. Er zijn nog vragen te over. Maar vooral zij die God vrezen en dienen mogen als een biddend volk om de troon van Oranje staan. Want wat ook verandert. Hij niet. Hij is en blijft Dezelfde voor eeuwig. Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 rnlbO drukkerijdewaal.nl GOEDEREEDE - De raadscommissie Grondge biedzaken mocht dinsdag avond op massale publie ke belangstelling reke nen. Niet verwonderlijk met een agenda waarop de Ontwikkeling Entree Goedereede en de Ont wikkeling De Vliedberg in Ouddorp en een voorstel omtrent vervolgstappen planontwikkeling rond het agrarisch bedrijf Hazers- weg 23 in Ouddorp als speerpunten waren opge nomen. Daarnaast kon de Rekenkamer commissie ook in deze vergadering in Goedereede vragen beant woorden over het rapport 'Met gebreken', onderzoek naar het ouderenbeleid op het eiland. Door Jaap Ruizeveld Niet dat de onderwerpen onbekend zijn/waren bij de politici. In tegendeel. Maar het betrof een nieuwe insteek, een nieuwe impuls om gestrande projecten weer op de rails te krijgen. Noem het een door start. Architectenbureau RDH verzorgde een presentatie van het nieuwe bouwplan voor de entree van de woonkern Goedereede, met als inhoud 40 zorgwoningen in complex- verband in het gebied langs de Tramlijnweg en 9 levens- loopbestendige dijkwoningen langs het Bekaf. Hoewel een en ander nog nader dient te worden uitgewerkt in een ste denbouwkundige visie, wordt er van uitgegaan dat reeds een solide stedenbouwkundige basis aanwezig is, waardoor dit plan nu wel een goede kans van slagen heeft. De commis sieleden toonden een positieve grondhouding, sterker nog, drongen met spoed aan op rea lisering via het opstarten van de planologische procedure. Aspecten van grondexploitatie, helderheid omtrent de zoge noemde risicozone en civiel techniek verdienen nog aan dacht. Intensief overleg melde woningbouwvereniging moet dit in goede banen kunnen lei den. Het bouwplan is al bespro ken met de welstandcommissie en na kleine aanpassingen ligt er nu ook vanuit deze com missie een positief advies. Met omwonenden en de bewoners van de woonkern Goedereede wordt nu binnen zeer korte Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Lang^weg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mall: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). tijd over dit nieuwe bouwplan gesproken. Cultureel Erfgoed is steeds betrokken geweest en hoewel niet alle verlangens kunnen worden ingewilligd, is er nu een zodanige basis dat succes bij uitvoering haalbaar lijkt. Snelheid bij de bouw, dat is nu de wens van alle fracties. Ook de woningbouwvereni ging ziet het zitten om, als alle procedures rond zijn, in 2010 te kunnen starten. De nieuwe plannen van Zorg- SAAM voor het Vliedberg per ceel in Ouddorp zijn gericht op volledige nieuwbouw op deze locatie. Intenties hoe een en ander uitgevoerd zou kunnen worden werd in beelden gepre senteerd. Er zijn stedenbouw kundige mogelijkheden onder zocht om een goede aansluiting te verkrijgen met de omgeving. Het plan omvat 49 intramurale zorgplaatsen in woongroepver- band, 28 intramurale zorgap- partementen en verdeeld over. twee secties respectievelijk 28 en 44 extramurale zorgappar- tementen. Punt van aandacht is de projecünpassing in het programma dat in het kader van de Provinciale Structuur visie en de intergemeentelijke structuurvisie Goedereede op het gebied van wonen zal gel den. Zoals aangeduid voorziet het plan in de bouw van 72 levensloopbestendige wonin gen (extramuraal). Na aftrek van de te slopen 58 bestaande aanleunwoningen moeten hier door 14 woningen ingepast worden in het gemeentelijke woningprogramma. Onzeker is of hiervoor in het provinci ale en/of regionale programma ruimte is. Met deze laatste twee aspecten werd gelijk de zorg van de frac ties op tafel gelegd. Is er goede communicatie, overleg met de bewoners van de huidige aanleunwoningen omtrent de toekomstige ontwikkelingen en komt er ruimte in de struc tuurvisies? ZorgSAAM liet in de commissie geen moment onbenut om aan te geven dat er zeer nauwgezet met knelpunten zoals de onze kerheid voor de bewoners, wordt omgegaan. Begeleiding bij tijdelijk vervangende huis vesting, een verhuiskostenver goeding en onder andere aan bod van andere huisvesting in projecten binnen de gemeen tegrenzen. Alles passeerde de revue. Accenten Om de nieuwe Vliedberg goed in te passen wordt steden bouwkundig naast lintbebou wing gewerkt naar een tweetal accenten waarbij sprake kan zijn van een maximale bouw hoogte van vier lagen, zoals bij de Schelphoek. Blijft er straks een Tafeltje Dekje voor ziening? Komt er een keuken waarin ook traditioneel kan worden gekookt? Hoe ver loopt het proces nu verder? Zijn er tegenslagen te verwach ten? Immers, van een eerdere onherroepelijke bouwver gunning werd geen gebruik gemaakt. Een spervuur van vragen uit de fracties die wel positief staan tegenover de gepresenteerde bouwintenties. Behoedzaam wikte ZorgSAAM door en langs deze items. Geen bevestiging, geen ontken ningen nog op dit moment. Wel een grote betrokkenheid om tot een goed resultaat te komen met een maximaal haal bare zorg, welzijn en service. Daartoe uitgedaagd kwam er toch een streeftermijn voor ontwikkeling. Als in oktober van dit jaar de planpresentatie gereed is, volgt er een plano logisch te doorlopen periode van 9 maanden. In de zomer van 2010 kan dan mogelijk de bouw starten en in 2011 is dan de oplevering van de eerste fase van de nieuwe Vhedberg een feit. Ieder is zich bewust van de grote verantwoordelijk heid die er is voor de oudere medemens en ook van het feit dat de huidige voorziening absoluut niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. in vertrouwde handen U wilt uw complete huisstijl gedrul<t hebben? www.drukkeriidewaal.nl Maandag 11 mei om 18.34 uur werd de bemanning van de reddingboot Prinses Mar griet van KNRM station Stel- lendam buiten, door het Kust wacht Centrum gealarmeerd voor een kite surfer die ver mist werd bij de Hinder op de Noordzee. Er werd uitgevaren bij een windkracht 7 (NO) en een golfhoogte van 2 meter. Na ongeveer 15 minuten was de reddingboot ter plaatse. Omdat er een vliegtuig van het Kustwacht Centrum in de buurt was, heeft deze ook meegehol pen om te zoeken. De beman ning van het vliegtuig had het zeil snel gevonden en de red dingboot er heen geloodst. Het zeil werd aan boord geno men maar er werd niemand bij gevonden. Na overleg met het Kustwacht Centrum werd besloten een paar zoekslagen te maken. Een opstapper werd op het strand afgezet om infor matie in te winnen. Dit leverde niets op. Ook naderhand werd er niets gevonden, waarna de reddingboot terug keerde naar haar station. Woensdag 13 mei om 13.30 uur werd de bemanning van de reddingboot Neeltje Struijs van KNRM station Stellendam binnen, door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een bootje aan de grond, in de buurt van het Spui op het Haringvliet, ter hoogte van boei KG 4. Er werd uitgevaren bij windkracht 6 (NO), en de reddingboot kwam ongeveer gelijk aan met de Torbay van de reddingsbrigade Hellevoet- sluis. Een bemanningslid werd overgezet op het jacht, de Digo van 8 meter lengte en met 2 personen aan boord. Er werd een sleepverbinding gemaakt en het jacht werd vlot getrok ken. Het werd hierna de weg gewezen naar Hellevoetsluis. Het kon haar weg op eigen kracht vervolgen. Zondag 17 mei 2009 OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpslierk: 9.30 uur ds. J. D. Heikamp, Staphorst en 18.30 uur dn W. van Vlas- tuin. Katwijk aan Zee. Eben- Haëur: 9.30 uur ds. H. Las- sche en 18.30 uur ds. J. D. Heikamp, Staphorst - Herv. Gem. 9.45 uur kand. M. C. Schreur, Zwaag en 18.00 uur kand. mr J. Kooij, Baren- drecht - Geref. Kerk 10.00 uur ds. WA. Boeren 18.30 uur ds. C. G. Kant - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. E Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. A. de Ruiter en 18.30 uur ds. J.Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gcm. 10.00 uur ds. E Zeedijk, Sta- venisse en 18.30 uur ds. C. Bos, Benschop - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting en dankzegging Heilig Avond maal. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. J. Steketee, Zwijndrecht en 17.00 uur ds. T. Kammeraad, Veenen- daal - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. L. M. Jongejan Middelharnis en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur de heer R. van de Berg. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 11.00 en 18.00 uur ds. M. van Reenen, Zetten- Andelst/Ederveen - Geref. Kerk 9.30 uur mevr. H. Sie- bert - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Gen Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur student M. Krijgsman. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. A. van Wijk. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland en 18.00 uur kand. M. K. de Wilde, Ridderkerk - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 üur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. G. Mulder, Haaften - Lukaska- pel HDG 10.30 uur ds. H. Harkema - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. L. M. Jon gejan en 16.00 uur ds. E C. Hoek, Hoevelaken - Exodus 10.00 uur (H.D.) ds. T Ver- duijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur mevr B. Veenman - CAMA Gem. 10.00 uur de heer H. WulfFraat. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. WüU- schleger, Middelburg en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 9.30 uur ds. L. J.Lingenen 17.00 uur ds. W. A. Boer - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (VrijgemaaJrt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas, voorbereiding Heilig Avond maal en 18.00 uur ds. W. Kalkman, Papendrecht - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. M. van Reenen, Ederveen, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. Koppelaar, Abben- broek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Dekker, Oudewater en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. FlakkeelO.OO uur de heer A. Dijkhuizen. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg - Geref. Kerk 10.00 uur ds. M. van Krimpen en 18.00 uur ds. 1. J. Bijlsma - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. E Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. B. Jongeneel, Dussen/Hank - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. van Haften en 18.00 uur ds. G. den Hartogh. OOLTGENSFLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. Hool- werf en 18.00 uur ds. J. C. Schuurman, Boven-Har- dinxveld - Hersteld Herv. Gem. 11.15 uur kand. Joh. Fekkes, Nijkerk en 15.45 uur ds. J. Koppelaar, Abben- broek - Geref. Kerk 9.30 uur ds. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. lO.OOuurds. H. G. v.d. Ziel. "Ten derde, of u niet belooft en voor u neemt dit kind als het tot zijn verstand zal gekomen zijn, ■waanan gij vader en moeder zijt, in de voorzeide leer naar uw ver mogen te onderwijzen of Ie doen en te helpen onderwijzen?" Aldus de laatste van de drie vra gen die volgens het klassieke doopformulier aan doopou- ders worden gesteld, direct voordat ze hun kindje bij de doopvont brengen. Ik heb nooit anders meegemaakt dan dat de vader en moeder op deze en de andere vragen met éen jawoord antwoorden. Daar zitten ze dus aan vast: het onderwijs van hun kinde ren in de voorzeide leer. Dat wil zeggen: in de leer die zojuist in het formulier is uiteenge zet. Dat is de leer van de ene Naam, van de twee wegen en van de drie stukken. Ze heb ben het beloofd in een plech tig uur. Hun jawoord heeft tot in de hemel geklonken. Het geldt: "gij zult den Heere uw eden houden!" Dat is een uitspraak van de Heere Jezus Zelf. Is het niet zo: een jawoord in Gods gemeente en voor Zijn aangezicht klinkend, geldt als een eed. Daar kun je niet meer van af De vraag is wat er in de prak tijk van terecht komt, van dat onderwijzen in de leer. De Bij bel gaat de ouders er in voor hoe dat moet. Als het volk Israël op het punt staat om de grens naar het beloofde land te overschrijden, roept Mozes het volk samen. In een lange toespraak brengt hij hun de lange weg door de woestijn in herinnering. De nadruk van zijn woorden ligt op de trouw van de Heere. Had Hij het niet betuigd: "Ik ben de Heere, uw God, die u uit Egypteland, uit het diensthuis, uitgeleid heb." De Heere had beloofd het volk in het land der belofte te brengen. Hij heeft het ook gedaan. Wie Hij is, moet door het volk/ worden erkend in, trouwe dienst en vreze van Zijn Naam. En dat moet ook worden overgedragen aan de volgende geslachten. Opdat de Heere in alle tijden een volk heeft dat Hem dient. Ze mogen en ze moeten de Hee re hun God liefhebben boven alles en de naaste als zichzelf. En dan vervolgt Mozes namens de Heere: "Deze woorden die Ik u heden gebied, zullen in uw hart zijn. En ge zult ze uw kinderen inscherpen en daarvan spreken - als ge in uw huis zit en als ge op de weggaat, als ge nederligt en als ge opstaat..." [Deut. 6]. Welnu, hebben de vaders en moeders vandaag een andere plicht dan deze? Geldt het nog niet precies eender? De apos tel Paulus vermaant de ouders van de gemeente van Efeze op vergelijkbare wijze. Spre kend over de plichten van kinderen en ouders, zegt hij tot de laatstgenoemden: "Voed hen op in de lering en vermaning des Heeren" [Efeze 6]. Wat dat ook precies zou betekenen, in ieder geval: je. kinderen met woord en daad voorgaan op de weg van het dienen van de Heere. Hen vanuit het Woord van God onderwijzen wat de Heere van hen vraagt. Nog maals de vraag: wat komt er in de praktijk van terecht? Welnu, met het oog op die praktijk laat uitgeverij De Banier te Apeldoorn een serie boekje verschijnen die daarbij hulp bieden. In de serie Aan u geschreven worden de brieven van Paulus op een eenvoudige manier behandeld. Drie deel tjes verschenen inmiddels. Ze geven aandacht aan: De brief aan Filémon, De brief van Judas en De brief aan Efeze. Predi kanten uit de breedte van de gereformeerde gezindte stel len ze samen. De boekjes wil len vooral stimuleren tot de zogenaamde huisgodsdienst. De (korte) hoofdstukjes sti muleren dat er in de gezin nen wordt stil gestaan bij het gelezen Schriftgedeelte om er samen over na te denken en er met elkaar over te spreken. De gespreksvragen aan het eind van elk hoofdstuk proberen een eenvoudig gesprekje op gang te brengen. Ieder kan bepalen op welke moment en bij welke gelegenheid hiervoor tijd en aandacht wordt inge ruimd: bij de gezamenlijke maaltijd, bij de avondsluiting of bijvoorbeeld op zondag. In vroeger eeuwen was de huisgodsdienst bij veel chris telijke gezinnen een wezenlijk bestanddeel van de dag. Wie de geschriften van Willem Teellinck of van Engelse puri teinse schrijvers kent, zal het wel weten. De Heere wil Zijn zegen geven op het regelma tig en ernstig onderzoeken van Zijn Woord en het bespre ken ervan. De boekjes kunnen natuurlijk ook gebruikt wor den voor persoonlijke studie en overdenking van de Bij bel. Ook voor gebruik in het verband van de (mannen- of vrouwen)vereniging zijn ze geschikt. Uit persoonlijke contacten met de uitgever weet ik dat het initiatief tot het uitgeven van deze boekjes geboren is uit een besef van de nood in dit opzicht. "Leer de jongere de eerste beginselen... en als hij oud geworden zal zijn, zal hij daar van niet afwijken" [Spr. 22], Ik sluit me aan bij het s\ot van het Woord vooraf: "Het is onu hartelijke wens dat de uitgave van deze serie gebruikt mag worden tot de uitbreiding van Gods Konink rijk en tot nader onderwijs van hen die de Heere hebben leren N.a.v.: Serie: Aan u geschreven. Ds. M.A. Kempeneers, Pleidooi voor een weg gelopen slaaf. De brief aan Filémon. 72 pag. Ds. K. Visser Voor strui kelen bewaren. De brief van Judas. 64 pag. Ds. W. PieterSr Mede levend gemaakt. De brief aan Efeze. 130 pag. Uitge verij De Banier te Apel doorn. Hard cover Prijs variërend 12,90 I €13,90. J.M.J. Kieviet De Internationale Jury voor de Blauwe Vlag heeft dit jaar in Nederland 110 Blauwe Vlaggen toege kend. Dit is een stijging van 30% ten opzichte van 2008. Met dit hoge aantal behoort Nederland tot de Europese koplopers van de Blauwe Vlag-carapag- ne. De Blauwe Vlaggen worden uitgereikt aan 41 Nederlandse stranden en 69 jachthavens. De Blauwe Vlag is een inter nationale onderscheiding die jaarlijks wordt toegekend aan stranden en jachthavens die veilig en schoon zijn. In de praktijk betekent dit dat geno mineerden moeten voldoen aan een aantal belangrijke criteria zoals schoon (zwem) water, goede sanitaire voorzie ningen en een hoge mate van veiligheid. De Blauwe Vlag is één jaar geldig: jaarlijks wordt opnieuw aan de hand van con troles bekeken of de stranden en jachthavens nog aan de ver eisten voldoen. Ook in deze regio kunnen op een aantal locaties de Blauwe Vlaggen weer worden gehe sen. Voor de stranden zijn dit op de locaties aan het Wester- duinpad en de Brouwersdam. Vanaf drie jachthavens mogen de Blauwe Vlaggen dit jaar wapperen. Het zijn de jachtha vens Marina Port Zélande aan de Brouwersdam, Herkingen Marina en Jachthaven Atlan- tica bij Stad aan 't Haringvliet. Met de Blauwe Vlag-cam- pagne in Nederland pro beert de Stichting Keurmerk Milieu, Veiligheid en Kwa liteit (KMVK) overheden, ondernemers en recreanten te betrekken bij de zorg voor schoon en veilig water, mooie natuur en een gezond milieu en duurzame jachthavens. De Blauwe Vlag is een inter nationale erkenning voor de inspanningen van kustplaat sen en jachthavenbeheerders. Voor de toerist en recreant is de Blauwe Vlag het interna tionale herkenningssymbool voor goede stranden, veilig en schoon zwemwater en schone en veilige jachthavens. De internationale toekenning van de Blauwe Vlaggen geschiedt door de Foundation for Envi ronmental Education (FEE), een onafhankelijke internatio nale organisatie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2