'De ongenadige Calvijn Geslaagde Creatieve 5 mei viering Goeree-Overflakkee Dn Bart Jan Spruyt spreekt voor SGP Jongeren Flakkee over 'Gedoe om Geert' Kerk diensten Het weer van volgende week. EIIAIIDBI-tllEUWS Tamelijk normaal weer voor mei Kerkdiensten Ger. Gem. EIIIVt1D».niEUW5 Bij de titel NIEUWE-TONGE - SGP-jongeren Flakkee organi seerde vrijdag 24 april in 'Ons Dorpshuis' te Nieuwe- Tonge een politieke jongerenavond over het thema 'Gedoe om Geert'. De spreker van deze avond was dr. Bart Jan Spruyt, onder andere columnist van Else vier. "Er is structureel ruimte op rechts. Dit ontken nen heeft geen zin... Maar hoe wordt dit ingevuld? Laten we conservatieve krachten bundelen." Geschiedenis Wilders Hardepunten Zondag 10 mei 2009 i^ PAGINA 2 VRIJDAG 8 MEI 2009 Ethiek Een titel tussen aanhalings tekens zegt, dat deze van een ander is overgenomen. Dat is inderdaad het geval. In Else vier van 11 april 2009 vond ik een artikel onder deze titel, geschreven door Dr. Gerry van der List. Elsevier is een bekend en door velen als voornaam betiteld magazine. Het blad wordt wel vergeleken met het Engelse weekblad Time. Elsevier moest natuurlijk ook wel aandacht geven aan het feit dat Calvijn vijfhonderd jaar geleden geboren is, en aan zijn plaats in de kerk van de Reformatie. Ook zijn invloed in Europa, niet in de laatste plaats in Nederland, onder andere via Abraham Kuy- per, komt ter sprake. Daarbij wordt ook de naam van onze premier jan Peter Balkenende genoemd. Het is vermeldens waard dat onze premier een retourvlucht naar Berlijn heeft gemaakt, om daar de interna tionale Calvijn-tentoonstelling te openen. In De Wekker, het orgaan van de Christelijke Gerefor meerde Kerken, trof ik een foto aan die in het vliegtuig was genomen. Balkenende onder houdt zich op die foto met het reisgezelschap, onder wie de Apeldoornse hoogleraar Sel- derhuis. Deze kerkhistoricus kunnen we wel de motor noe men achter tal van bijeenkom sten in binnen- en buitenland in dit Calvijnjaar. De kranten melden tal van activiteiten, waaronder de verkoop van Calvijn-wijn. Onlangs werd mij een fles daarvan cadeau gedaan. Enkele citaten Nu terug naar het artikel in Elsevier met de onaangename titel. De inhoud vertolkt wat de titel zegt. Ik ben geneigd het als een schimpscheut op Calvijn te typeren. Ten bewijze hiervan citeer ik enkele passa ges. De lezer oordele zelf. De meest befaamde gedach te van de autodidact werd de theorie van de predestinatie: de mens is bij zijn geboorte al voorbestemd tot de verdoeme nis of tot het eeuwige heil. Hij kan er in feite niets meer aan doen. Wel kan hij een indicatie krijgen welke kant het opgaat. Als iemand zich onderscheidt door een oppassend en pro ductief bestaan, komt het ver moedelijk wel goed na zijn dood." En dan de slotpassage: "Cal vijn was een complexe per soonlijkheid en, zoals ieder, een kind van zijn tijd. Maar die context gebonden opvattin gen maken hem een typische zestiende eeuwse denker, die erg onaantrekkelijk overkomt, wanneer we moderne maatsta ven hanteren. En zijn erfenis bevat tal van onaangename elementen, van intolerantie tot een afkeer van zowat alles wat het leven aangenaam kan maken, Hoe zouden we zijn zonder Calvijn? Een stuk ver draagzamer en blijer vermoe delijk". Toch opmerkelijk Het laat zich gemakkelijk denken wat er verder voor negatiefs over Calvijn in dit artikel te lezen staat. Ik ben geneigd het eerder een afre kening met Calvijn te noemen dan een eerbetoon aan zijn gedachtenis. Als waar is wat hier in een zeer eenzijdige toelichting over Calvijn gedicteerd wordt, is het volstrekt onbegrijpelijk dat er na 500 jaar zoveel positieve en waarderende aandacht aan Calvijn wordt besteed. Het mag toch opmerke lijk heten dat H.M. Koningin Beatrix op 6 mei aanwezig zal zijn bij de opening van de Calvijn-tentoonstelling in Dor drecht. Daar wordt aan het eind van mei ook een groot internationaal Calvijn-congres gehouden. Overigens niet alleen daar, maar ook in het biritenland. Waarom zo negatief? Bij het lezen en het verwer ken van dit artikel in Elsevier heb ik me afgevraagd waarom de redactie van zo'n gerenor- meerd tijdschrift zo'n negatief beeld van Calvijn aan haar lezers voorzet, alsof er ook niet iets heel anders over Calvijn te zeggen is. Waarom heeft men bijvoorbeeld een alom erkende Calvijn-kenner als prof.dr. W. Balke niet uitgenodigd om Cal vijn als mens en als theoloog te portretteren. Balke heeft zich er niet voor geschaamd ook minder positieve kanten van Calvijn te belichten. Hij heeft echter de indringende bood schap van Calvijn, en daarmee zijn betekenis voor de kerk van de Reformatie in Europa, royaal en loyaal beschreven. Een dergelijke bijdrage treffen we helaas in Elsevier niet aan. Die kon er bij de redactie niet vanaf! Wat zit er achter? Wat zit daar achter? In Euro pa en de Verenigde Staten van Amerika, ja in Zuid-Korea en Japan, wordt met dankbaar heid herinnerd aan de bood schap die Calvijn in zijn tijd en tot vandaag toe in en buiten Europa heeft gebracht. Kennelijk is dit een verhaal dat voor de redactie van Else vier volstrekt verledentijd is. Zover is een groot deel van de intellectuele elite van Neder land verwijderd van het zaad dat door Calvijn en de zijnen in Europa is gestrooid en van de vrucht die het gedragen heeft. Het valt mij moeilijk in deze column te zwijgen over de afkeer van het christelijk geloof die Elsevier verspreidt. Wie zo met de wortels van W. H. \^LEMA eigen verleden afrekent, dient te beseffen dat hij of zij zich op een dood spoor beweegt. Ik wijs er nog op dat dit negatieve artikel ook impliciet radicale kritiek op onze pre mier bevat, die zich graag op de invloed van Calvijn (en van Kuyper) beroept en beroemt. Om dan nog maar te zwijgen over de vraag wat onze Konin gin op 6 mei in Dordrecht komt doen, om aanwezig te zijn bij de opening van de Calvijn-ten toonstelling. Elsevier speelt de afkeer van en het verzet tegen Calvijn wel heel hard. Hoe zullen we daarop rea geren? Niet verbitterd, nog minder, zoals dat soms gedaan wordt, lik op stuk geven. De waarheid kan wel verdraaid worden, ja zelfs geweld wor den aangedaan, maar zal toch overwinnen. Daaraan houden wij ons vast bij de herdenking van Calvijn. Het venijn van Elseviers Cal- vijn-artikel zit niet enkel in de staart. Het is in de eerste zin te herkennen. "Het kabinet prijst Calvijn de hemel in. Maar de uiterst machtige kerkhervor- mer was een tiranniek figuur met een dubieuze erfenis". Met dankbaarheid consta teer ik dat onze Koningin zich door dit vertekend, ja zelfs leugenachtige beeld van Cal vijn niet laat afschrikken. Ze hoopt naar Dordrecht te gaan en zal daar des te meer wel kom zijn. Marco van der Bok, voorzit ter van SGP jongeren Flakkee, opende de avond. De Bijbelle zing was uit de 2'' brief aan de Thessalonicenzen. Hier wordt geschreven over de wederhou der. En de inleider van deze avond, dr. Spruyt, trekt in zijn essay 'Toekomst voor de stad' lijnen naar dit Bijbelge deelte. De wederhouder kan ook omslaan in een bespoe digen De grenzen vervagen dan en de staat eist alle ruimte op. Welke ruimte is er nu nog voor ons? Hoe moeten wij met Wilders omgaan? Daarom het thema van vanavond 'Gedoe om Geert'. Bilderdijk dichtte: 'Liberaal is glibber aal'. Welk zand moeten we hebben om Geert beet te pakken? Spruyt deelde zijn betoog in drie delen: 1. de samenwerking met Wil ders, hoe is alles gegaan? We vergeten namelijk snel! 2. Hoe staan we nu tegenover Wilders? 3. Komen tot de kern van de zaak, 'de harde punten' vol gens dr. Spruyt. "Wilders regeert de publiciteit. Een snelle stijging in de peilin gen, een stijging die maar aan houdt. Wat moeten we met die man? Wat is onze positie ten op zichtte van hem?" "Hoe was het ook alweer? Van 1994 tot 2002 hadden we de beruchte acht jaren 'paars'. Spruyt herinnert zich nog levendig hoe hij die jaren aan den lijve heeft ervaren hoe die kabinetten te werk gingen; het gevecht om alles wat herin nerde aan de Christelijke wor tels te verwijderen. Er kwam een abortuswet, liberalisering van de prostitutie, euthana sie, het homohuwelijk - alle maal vruchten uit deze tijd. Het politieke verzet was klein, hopeloos verdeeld en dus krachteloos. Een wet was fei telijk al aangenomen voordat er over gepraat was door de kamer! Men stond compleet machteloos. Interessant maar te laat was wat er toen gebeur de. Er werd een persconferen tie gegeven met verschillende maatschappelijke oi^anisaties. Een brede opzet was de basis. Jodendom, Christendom, Hin doeïsme, Islam, Humanisten, Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis. Langeweg 13, Sommelsdijk www.eilandennieuws.nl ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal^eiijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redaclie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Jaarabonnement 33,-. Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch veriengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 novemljer. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). kortom van alles was vertegen woordigd. Allemaal tegen de vrijere wetgeving die onder paars tot stand kwam! De een om and,ere redenen dan de ander, maar toch... In een hel der moment kwam ik (Spruyt, red.) tot de conclusie dat hier iets grondig mis was. Paars als democratisch gekozen kabinet was bezig met verwoesten, ter wijl er een breed maarschap- pelijk verzet was tegen deze verwoesting! Er was dus een representatieprobleem. Het kabinet was niet de afspiege ling van wat er leefde onder het volk. Net als bijvoorbeeld met het referendum over de grondwet van de EU. Dit werd geconstateerd maar wat gaan we eraan doen? Dat forum moet permanent gemaakt worden. Een gezamenlijk pro gramma tegen modernisering en liberalisering. Dat leidde tot de oprichting van de Burke stichting, een conservatieve denktank". In die tijd had Spruyt een lunch met dhr. Hillen, "een degelijk politicus van CDA hui ze". Spruyt klaagde zijn nood. "We doen zoveel, wenden veel geld, middelen en energie aan, maar de opbrengst is zo mager. We kloppen op de deur maar die gaat maar op een heel karig kiertje." Hille: Je klopt wel maar er zit niemand ach ter die deur! Die doen ze nooit open.... Moetje zelf doen'. Toen gebeurde er iets vreemds. Wat nooit gebeurt, een Kamer lid, de heer Wilders belt Spruyt op. 'Ik heb je boek gelezen! 'Lof van het conservatisme'. "Dat een Kamerlid überhaupt je boek leest is een bijzonder heid, maar dan bellen om vra gen te stellen. Echte interesse hebben, nadenken, dat is iets unieks!" 'Meneer Spruyt, u schrijft dat liberalisme suïci daal is... Waarom? Wat kan ik er mee?' Wilders kwam in de kijker. Gewoon VVD Kamer lid. Maar kwam in conflict met de VVD leiding vanwege zijn puntenplan. Eén punt was namelijk 'Nooit Turkije binnen de EU'. Het VVD standpunt was Turkije mag wel toetre den. Ineens staat Wilders bui ten de VVD fractie. Dat was op een donderdag, de maandag erop staat hij bij Spruyt op de stoep. "Dan volgt een hecti sche tijd. Wat moet er gebeu ren? Als eerste wordt er een analyse gemaakt van de poli tieke situatie. Daarnaast moest een verklaring geschreven worden: dit zijn wij, dit willen wij, en wie dat ook vindt, kan aansluiten. Een drukke tijd met veel geheime ontmoetin gen. Er was ook de druk van bedreigingen en daarom zware beveiliging. Die trekt een wissel op je bestaan en is veel erger dan wij ons kunnen voorstel len." Na de zomer zou men de plannen presenteren. Maar Wilders klapt al eerder uit de school. Dat suddert zo voort... Spruyt blijft lang bij Wilders en zijn mannen hangen. Hij blijft lang, achteraf te lang, hoop houden op een degelijke fat soenlijke rechts conservatieve partij. Een herschikking van het politieke landschap, een bundeling van conservatieve kracht op punten waarin men elkaar vindt, naar Engels en Amerikaans model. Dat was de droom... "Waar men mee bezig was kon een electoraal succes worden! Dat is dan een kans - een fat soenlijke rechts conservatieve partij; of een bedreiging - tegen alle geloof, een soort liberale Jihad. Lang leek het te lukken. Veel ontmoetingen vonden plaats. Fatsoenlijke degelijke denkers kwamen op de lijst. Maar Geert Wilders cir kelde maar rond één punt en dat was hijzelf. Me, myself and I. Dat stootte mensen af. Het werd ook alles geconcentreerd op de strijd tegen de Islam. Maar gooi daarmee Wilders niet weg! Hebben we weleens nagedacht over zijn positie, wat die manier van leven met je doet? Logisch dat iemand die zo moet vrezen voor zijn leven, zo beveiligd word, en daarmee belemmerd in zijn vrijheden, een zwaarder punt maakt van de Islam dan een ander. De gezondheidszorg is dan net iets minder interessant dan de Islamisering... Houd dus rekening met een mense lijke kant in het geheel!" "Een (linkse) Nederlandse publicist, Jacques van Doorn, beschreef Nederland ooit als een polder. Een Hollandse polder met alles erop en eraan. Maar toen viel midden in die polder een groot rotsblok. De Islam. Dat rotsblok past hier niet. Er zijn drie manieren om hiermee om te gaan: I) Laat maar liggen dat blok, komt vanzelf wel goed. Vooral veel thee mee drinken. Dat is de linkse politiek. 2) Komt niet goed op deze manier, dat rots blok moet worden bijschaaf, aan gebeiteld en gehakt wor den. Dit is de rechtse politiek. 3) Dat blok gaat nooit en te nimmer passen, het moet weg! Extreem rechts. Wij leven in ons land met een 'geweldige' democratie. De meerderheid beslist, het volk regeert. Maar wie enigszins 'gehinderd' wordt door klas sieke kennis weet dat de Grie ken beter nadachten over wat een democratie inhield. Vol gens Plato moest een democra tie aan verscheidene voorwaar den voldoen anders ontaarde het". Spruyt schetst wat hij gelezen had bij die Grieken. Zij beschrijven verschillende rege ringsvormen. Monarchie: de koning regeert, maar dan kan snel ontaarden in een tirannie. Aristocratie: de macht licht bij weinigen, verwordt snel tot een 'kliek' met vriendjespoli tiek. Democratie, maar als die verloedert, wat krijg je danj" Ochlocratie: het plebs, vulgus,- de massa, RTL en SBS aan de macht. "Wanneer vergaat de demo cratie nu eigenlijk? Wanneer verglijdt men tot ochlocratie? De Grieken noemen als eerste kenmerk: als de goden niet meer geëerd worden, als er geen respect meer is voor de ouders. Dus bij secularisering! Democratie is in principe de vrijheid om te kunnen doen wat ik behoor te doen. Bij och locratie is de norm: 'wat wil ik', absolute vrijheid en auto nomie. Dat leidt tot chaos, de elite raakt weg. Het volk gaat roepen om een sterke man die hen uit al deze problemen helpt. Dan komt je terecht in een Cheirocratie. Cheiro bete kent vuist. Een vuist die orde op zaken stelt. De vuist van de staat. Iemand met absoluut gezag. Iemand die er heeft onder gehangen, die eruit is gezet. Iemand met een grote mond die zijn kans afwacht om wraak te nemen. Als je 'gehinderd' bent door deze kennis dan kun je Nederland geen gezonde democratie noemen. Vrijheden als vrij heid van meningsuiting en vrijheid van godsdienst heb je niet om anderen te kwet sen en om de staat te onder mijnen. De 2e brief aan de Thessalonicenzen: er moet een rechtstaat zijn om mense lijkerwijs gesproken de kerk te behouden. Onderzoeken van gerenommeerde bureaus wijzen uit dat er grote onvre de is onder de Nederlandse bevolking. Uit die onderzoe ken zou je ochlocratie kunnen afleiden." Na deze uiteenzetting van dr. Spruyt, waarnaar een ieder geboeid luisterde, was het moment aangebroken waar op penningmeester Maarten Baan afscheid nam. Na 12,5 jaar trouwe dienst brak de tijd aan dat hij SGP Jongeren vaar wel zei. De voorzitter typeerde Maarten in twee woorden: "Nauwgezet en Paraat... Har telijk dank voor alle inzet!" Na de pauze werd de avond verder ingevuld aan de hand van vragen uit de zaal en ver telde dr. Spuyt welke hoop hij nog had om de teloorgang van onze democratie een halt toe te roepen en een ommekeer tot stand te brengen. MIDDELHARNIS - Dinsdag 5 mei werd in het Diekhuus een geslaagde creatieve 5-mei- viering gehouden. Ruim 30 mensen werkten mee aan een kunstwerk 'Tekens van vrijheid'. De middag werd geopend door burgemeester Zevenbergen van de gemeente Middelhamis, die samen met twee deelnemers het bevrij- dingsvuur ontstak. Daarna gingen de deelnemers onder leiding van Mirian Zimmer man aan de slag om hun idee van vrijheid te schilderen. Jon geren én volwassenen schilder den een eigen doek. Een kleu rig mozaiek was het tastbare resultaat van de gezamenlijke inspanning. Ook Flakkeese bestuurders namen de pense len ter hand: de wethouders Petra 't Hoen (Oostflakkee), Anton Wésdorp (Middelhar- nis), Wim Bruggeman (Dirks- land) en burgemeester Van de Velde (Goedereede) maakten hun eigen schilderij voor het kunstwerk, dat in de maand mei te zien zal zijn in het Diek huus. 'Tekens van Vrijheid Goeree-Overflakkee' werd mogelijk gemaakt door stich ting Podium, het Diekhuus en de eilandelijke gemeenten. Op de foto het kunstwerk en de deelnemers die daaraan hun steentje bij hebben gedragen. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur leesdienst en 18.30 uur ds. H. Lassche. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur dr. W. van Vlastuin, Kat wijk aan Zee. Woensdag 13 mei, Dorpskerk: 19.30 uut ds. B. Reinders, Harskamp Herv. Gem. 9.45 uur kand. F. M. van 't Hof, Sint Annaland en 18.00 uur kand. B. van Leeuwen, Scherpenzeel - Geref. Kerk 10.00 uur (H.A.) ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. H. L. van den Eijk - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lees dienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur (H.D. en bel.) ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. J. van Ecke- veld. Katwijk en 18.30 uur ds. W. Westland, Slikkerveer - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, voor bereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. J. R Stoel, Spijk. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. J. C. Klein, Hei- en Boeicop - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur de heer C. B. van Beek en 18.30 uur ds. C. G. Kam. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur kand. N. A. Donselaar, Oosterland en 18.00 uur kand. W. Schin- kelshoek. Krimpen a.d. Lek - Geref. Kerk 9.30 uur ds. K. Bras - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. Lugthart, welkomstdiensten 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. J. Koppelaar. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. A. van Ginkel, Maartensdijk en 18.00 uur kand. P M. van 't Hof, Sint Annaland - Her steld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur kand. A. Kos, Barneveld - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W van Mou- rik en 18.00 uur kand. J. A. de Kruijf, Oud-Alblas - Luk- askapel HDG 10.30 uur ds. D. Siebelink - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan - Exodus 10.00 uur ds. T Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer J. W. Grievink. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema en 18.00 uur dr. C. A. v. d. Sluijs, Veenendaal - Geref. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen (H.A.) - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst In de jaren tachtig kwamen 'aprillen' (zoals ook dit jaar) die zo'n 4 tot bijna 5 graden te warm verliepen nooit voor. Het is hier onlangs al gezegd dat april sinds het aantreden van Koningin Beatrix aagijjeiijspiykj'^vs^.ijier en ook zon niger is geworden. We mogen dus met recht spreken van een klimaatverandering. En laat het klimaat nu betrekking hebben over een tijdvak van 30 jaar: vrijwel exact de peri ode dat Beatrix vorstin is in dit land. Ook een absolute topmaand in ons land was mei 2008, die werkelijk niet mooier kon verlopen. Met vrij grote zekerheid valt nu al te zeggen dat de lopende bloeimaand geen absolute top per wordt, gezien de enigszins povere vooruitzichten voor de middellange termijn. Op dit moment zitten we nog even met een zuidwestcirculatie, met aan de noordkant van de Europese weerkaart een doorstromend depressie patroon. Aan de andere kant proberen hogedrukgebieden (bij Oost-Europa) tegenwicht te bieden aan die oceanische depressiedruk. Dit gaat ook wel lukken de komende paar dagen. Toch houden we (formeel) die geringe regenkans van gemiddeld 25 procent tot en met het weekeinde. Dit betekent dat het best het hele weekeinde droog kan blijven, maar dat wat regen niet helemaal kan worden uitgesloten. Vooral op deze vrijdag zijn we storingsgevoelig, want een koufront kan een korte periode met regen opleveren, of een paar buien loslaten. De wind kan daarbij even extra uithalen met flinke windstoten. Het weekeinde kenmerkt zich door een aantal flinke zonnige perioden, maar de aan- landige wind geeft geen hoge temperaturen. Veel meer dan 16 graden zit er niet in op de eilanden, maar de zon geeft het weerbeeld wel wat meer cachet. Zicht op een zeer langdurige en stabiele meifase is er nog niet. De kans dat we die licht labiele weersfeer behouden volgende week is vrij groot, hoewel het veruit het groot ste deel van de tijd droog zal zijn op Goeree-Overflakkee. De wind zoekt dan de (noord) oosthoek op. Enkele kleine regenstoringen zouden mogelijk neerslag van betekenis kunnen opleveren halverwege de week. Wellicht biedt de tweede helft van deze meimaand nog een periode met hoogzomers weer. Tegenwoordig kan het heel voorspoe dig gaan met de temperatuuropmars en zit je zo op 30 graden halverwege mei. Weeirman Mare Putto - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. M. van Leeuwen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. Geluk, Rotterdam en 18.00 uur kand. H. J. T. Lubbers, Wekerom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. W. Roos, Doornspijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P B. de Groot, Oud-Beijerland en 18.00 uur kand. drs. T. Bol land, Amsterdam - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Evange lie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer K. Bouterse. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Blom, Ridderkerk en 18.00 uur ds. G. Bos, Serooskerke - Geref. Kerk 10.00 uur ds. H. P de Goede en 18.00 uur ds. W. J. van der Griend - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. K. de Wilde, Ridderkerk en 18.00 uur ds. A. ten Brinke, Hardinxveld-Giessendam - Geref. Kerk 10.00 uur de heer J. Anninga en 18.00 uur ds. I. J. Bijlsma. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. W. P Emaus, Lekkerkerken 18.00 uur ds. A. J. van den Herik, Hoevelaken - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. J. van Tilburg, Waddinxveen en 15.30 uur ds. W. M. van der Linden, Stellendam - Geref. Kerk 9.30 uur de heer P A. de Jongh en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. joosland. OUDDORP - Dinsdag 12 mei, 19.30 uur, ds. E. Hakvoort. DIRKSLAND - Dinsdag 12 mei, 19.30 uur, ds. J. Schip per.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2