Ook Goedereede herdenkt haar gevallenen 'Het is de kunst om in vrijheid te leren leven met verschillen' dSgÉ jÊÉSjMm j^^. Burgemeester Stoop tijdens de Dodenherdenking in Dirksland: tiaweetemftit ^H 81e jaargang Nr. 7810 Vrijdag 8 mei 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekbJad op gereformeerde grondslag Doorvertellen Vrijheid en identiteit DIRKSLAND - Met een bijeenkomst in de Her vormde kerk, een stille tocht naar het monument aan het Gelderspad, de Last Post, twee minuten stilte, twee coupletten van het Wilhelmus en het leggen van kransen en bloemen, heeft Dirksland maandagvond de Nederlandse oorlogsslachtof fers sinds de start van de TVveede Wereldoorlog herdacht. Burgemeester Servaas Stoop, die met zijn vrouw namens het gemeentebestuur de eerste krans bij het monument legde, stond in het goed bezochte kerkgebouw stil bij het landelijke thema 'Vrijheid en identiteit'. Wij en zij Gedichten Bloemenactie Lionsclub bij Cl000 Sperling Govert Veldhuizen voorgedragen als gedeputeerde Anjercollecte Knops^ □QQoa ^V* OUDDORP - In de gemeente Goedereede werden jl. maandagavond de gevallenen in de Tweede Wereldoor log herdacht. En niet alleen zij, maar ook degenen die bij latere missies het leven lieten, zoals in Nederlands Indië, of nog recentelijk in Afghanistan. En 'n bijzon dere plek nemen daarbij ook de drie bemanningsleden van de OD 1 in, die in april 2005 omkwamen doordat een opgeviste bom uit de Tweede Wereldoorlog aan boord tot ontploffing kwam, nog 60 jaar na dato. Hun namen én die van de gevallenen in de Tweede Wereld oorlog staan vermeld op de twee monumenten op de hoek Dorpsweg/Hazersweg te Ouddorp; van degenen uit de gemeente Goedereede die in Nederlands Indië vielen staan de namen vermeld op het herdenkingsmo nument op de begraafplaats te Goedereede. En aan hen allen werd maandagavond teruggedacht, toen in gro ten getale schoolkinderen en volwassenen bijeen waren gekomen in m.f.g. Dorpstienden te Ouddorp, om daar vandaan in stille tocht naar de beide monumenten in Ouddorp te gaan, waar bloemenkransen werden gelegd en waar burgemeester Van de Velde van de gemeente Goedereede een toespraak hield. Daarin stond ze ook kort stil bij de gebeurtenissen in Apeldoorn tijdens Koninginnedag. "Vandaag denken wij ook aan de slachtoffers en nabestaanden die bij het verschrikke lijke drama in Apeldoorn om leven kwamen". Door Hans Villerius De genieente Goedereede kende tot nog toe een doden herdenking eens in de vijfjaar en daarnaast een jaarlijkse herdenkingsbijeenkomst met de kinderen van de twee basis scholen in Ouddorp, 's woens dags voor Koninginnedag. De scholen adopteerden 23 jaar geleden symbolisch het oor logsmonument, waarbij enkele kinderen van de groepen 7 en 8 van de beide basisscholen op ((ie woeiistfag ieder jaar een bloemenkrans legden. In de tijd daaraan voorafgaand werd dan op school stilgestaan bij één van de gevallenen wier namen op het oorlogsmonu ment staan. Na zoveel jaren zijn al die namen behandeld en is beslo ten om in het vervolg jaarlijks op 4 mei de Dodenherden king te houden, met zowel de oudere inwoners van Oud dorp als de schoolkinderen én met overdracht van de adoptie van hel monument. Maandag avond gehemde dit dus voor het eerst volgens deze formu le, waarbij als vanouds enkele manschappen van het Marine Beveiligingskorps en van de vrijwillige brandweer van Oud dorp een erewacht vormden, en muziekvereniging Concor dia de muzikale omlijsting ver zorgde. Blij was bingemeester Van de Velde met de grote belangstel ling die er ook nu weer was om "zo gezamenlijk met elkaar te heidenken wat zich 64 jaar geleden heeft afgespeeld". Ze zei het ook verheugend te vin den dat zoveel kinderen erbij aanwezig^ waren, "want hel is de j'>ngc generatie die de liL-rJcn- king levend moet houden en doorvertellen". In korte trek ken schetste ze de belangrijkste momenten uit die oorlogsperi ode. "Een periode van leed, onderdrukking, onvrijheid, van helden en verraders, maar ook van vele gewone mensen die zo goed en zo kwaad als dat ging het hoofd boven water probeerden te houden". Voor de geirieente Goedereede was de razzia aan hel eind van de oorlog één van de ingrij pendste gebeurtenissen. Veel mannen uit de gemeente en met name uit Ouddorp werden weggevoerd en te werk gesteld in Duitse dienst. De meeste mensen wier namen hier op ons monument staan, zijn in die tijd overleden. Overleden door de ontberingen die inen Door him kranslegging droegen de kinderen van groep 8 de adoptie van hel oorlogsmonument weer over aan de ki)iittnt')! van groep 7. Foto inzet: Namens de gemeente Goedereede legden burgemeester Van de Velde en wethouder Admiraal een bloemenkrans. moest doorstaan. En hun fami lieleden worden nog dagelijks geconfronteerd met het gemis en verdriet. "Het belang van jullie jongens en meisjes om zo nadrukkelijk bij deze herdenking betrokken te zijn, is ook dat jullie, nel als wij volwassenen, zich blijven reaHseren dal het leven in vrij heid, zoals wij hier gewoon vinden, absoluut niet vanzelf sprekend is, maar alleen door de inzet van vele anderen is gerealiseerd." "De zoektocht naar vrede en vrijheid kent geen einde. Cen trale bouwstenen voor de weg naar vrede en vrijheid zijn keer op keer gerechtigheid, verzoening en samenwerking, dialoog en respect. De wereld heeft nog niet veel geleerd uit de lessen van het verleden. Als je het niet met elkaar eens bent, pak dan nooit naar de wapens, maar kies voor de diplomatieke weg. Hoe vaak wordt ook niet in eigen land steeds vaker geweld gebruikt om gelijk te krijgen, zinloos geweld? Ook vandaag de dag worden nog oorlogen uitge vochten waarbij identiteit een grote rol heeft. Vrijheid en identiteit staan op gespannen voet met elkaar. Beide hebben ruimte nodig. Vrijheid om de eigen identiteit te uiten, kan alleen bestaan als mensen rekening met elkaar houden. Het is moeilijk om hierbij een middenweg te vinden. Wereldwijd worden nog steeds oorlogen uitgevochten waarin identiteit wordt misbruikt om mensen tegen elkaar op te zet ten. Hoe bij te dragen aan een wereldwijde samenleving die vrijheid biedt aan alle mensen, blijft een zoektocht. Het is de kunst oin in vrijheid te leven met verschillen. Want uitein delijk is er altijd meer dat ons bindt dan dat ons scheidt." "Ons land kent al 64 jaar vrede en relatieve welvaart. Dat is een ongelooflijk groot goed en daarvan kunnen wij ons niet genoeg bewust zijn. Zij zijn echt geen vanzelfspre kendheid. De inzet voor de menselijke waarden is een blij vende opgave en uitdaging. Dat zijn wij verplicht aan die miljoenen slachtoffers die wij vanavond herdenken. Dat zijn wij verplicht aan de inwoners die ons uit de eigen gemeente ontvielen, tijdens, maar ook na de oorlog. De mensen wier namen op het monument staan gegraveerd, gaven hun vrijheid voor onze vrijheid. Foto's: Halls Ylltfiius Een prijs die tot de dag van vandaag te hoog was, een ver lies dat met name bij de nabe staanden nog dagelijks wordt ervaren en gevoeld. We zijn bij elkaar om vanavond te her denken, om ons te bezinnen, om terug te kijken en vooruit te zien." Na de toespraak legden de burgeineester en wethouder Admiraal een krans bij het oor logsmonument, gevolgd door de schoolkinderen en door de stichting Goereese Gemeen schap, terwijl nabestaanden van de omgekomen beman ning van de ODl een krans legden bij 'hun' monument. Door Kees van Rixoort "Vrijheid staat voor vrij zijn. voor onafhankelijkheid. Identiteit geeft uitdrukking aan het eigen karakter van iets of iemand. Vrijheid en identiteit staan op gespan nen voet met elkaar, kunnen gemakkelijk niet elkaar in botsing komen en uiteinde lijk zelfs een bedreiging voor elkaar vormen. Wie onder alle omstandigheden staat op volledig behoud van de eigen identiteit loopt grote kans de vrijheid van anderen geweld aan te doen. En omgekeerd leidt een te absolute vrijheid voor de één al te gemakkelijk tot aan tasting van de identiteit van een ander. Daarmee dreigen zowel vrijheid als identiteit het loodje te leggen", aldus Stoop. Volgens de burgemeester van Dirksland bleek tijdens de Tweede Wereldoorlog, xvaar- mee de dodenherdenking toch in de eerste plaats ver bonden is, op een extreme manier hoe ideeën over iden titeit de vrijheid kunnen aan tasten. "Ideeën over de eigen superieure identiteit werden gebruikt om het oorlogsge weld en de vervolgingen te rechtvaardigen. Zij die niet bij de eigen groep hoorden, werden als minderwaardig behandeld, uitgesloten en in veel gevallen vei-volgd en vennoord. Ook vandaag de dag worden oorlogen uit gevochten waarbij identiteit een grote rol speelt." Stoop noemde de oorlog in Darfur als voorbeeld. "Kort door de bocht gezegd hebben we het bij het onder scheid in identiteit over wij en zij. Soms ervaren we de 'zij- groep' zelfs als een bedreiging voor onze 'wij-groep'. Zo kan de ander in een tegenstander veranderen of- nog erger - in een vijand die uitgeschakeld moet worden. Kunnen we zul ke ontsporingen voorkomen? Kernvraag is eigenlijk hoe je in vrijheid jezelf kan zijn als individu of als groep, je eigen identiteit beleven en uiten en tegelijkertijd voorkomen dat de visie op de eigen identiteit leidt tot een diskwalificatie van de ander. Want dat gebeurde in de Tweede Wereldoorlog, met dramatische gevolgen voor de vrijheid." De oplossing is volgens Stoop dat "de vrijheid om een iden titeit te vormen en te uiten alleen kan bestaan als mensen rekening met elkaar houden, elkaar de ruimte geven en zich af en toe zelfs een beetje inhouden." Tussen vrijheid en identiteit, betoogde de burgemeester van Dirksland, zit een span ningsveld, dat veel vragen oproept. "Maar het helpt als we bederi- ken dat we de ander nodig hebben om zicht te krijgen op de eigen identiteit. Het is de kunst om in vrijheid te leren leven met verschillen. Wat van ons verwacht wordt als verantwoordelijke staatsbur gers is dat we ons inspannen voor behoud van de vrijheid en aanvaarding van de iden titeit van anderen. En uitein delijk is er altijd meer dat ons bindt dan dat ons scheidt." Tijdens de bijeenkomst in de hervormde hield ds. J. Schip per van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland een korte overdenking. Zijn boodschap was dat het gaat om "sterven in de Heere". "Want in Christus is het leven en buiten Hem de dood." De christelijke gemengde zangvereniging Sursuni Cor- da bracht enige liederen ten gehore en enkele kinderen uit de groepen 7 en 8 van de basisscholen droegen hun zelfgemaakte gedicht voor. Het waren Geena Lauwers, Suzie Visbeen, Henk-Jan van Wijk en Niels Donkersloot. Marit Huizer was er niet; haar gedicht werd voorgedra gen door haar juf "Door de slachtoffers te her denken willen we de wereld vrede schenken", luidde een van de dichtregels van Geena Lauwers. De titel van haar gedicht: Oorlog is niet fijn. OUDDORP - De bloemenactie van de Lionsclub Goeree-Over- flakkee is een al oude traditie en zal zaterdag 9 mei weer wor den gehouden. Net als vorig jaar zal een speciaal bloemen- verkooppunt worden ingericht bij Cl000 Spelling. Motenweg 4 te Ouddorp, die graag haar medewerking vei leent. Winke lend publiek kan naast de nor male boodschappen ook plan ten kopen en zo het goede doel steunen. De opbrengst van de actie is bestemd voor de \'akan- tiewoning voor minder validen 'Leeuw Inn' op het Noordzee- park in Ouddorp. De vakantie woning in Ouddorp maakt het inogelijk dat minder validen tegen sterk gereduceerde prijs van een goede vakantie kun nen genieten, samen met hun vaste \'erzorger. De actie gaat zaterdagochtend om 8.00 uur \an start. De Lions doen hini best voor een goede opbrengst en hopen dat het publiek hen daarin zal steunen. Dit initi atief voor de \'akantiewoning gaat terug tot 1974 en wordt nog steeds enthousiast gedra gen. De woning voorziet dan ook in een zeer grote behoefte, zoals ook blijkt uit de bijna vol ledige bezetting gedurende al die jaren. DEN HAAG -- De CVl.K Sta tenfractie Zuid-Holland heeft Govert Veldhuijzen voorge dragen als vervanger van Manita Koop die per 22 april haar functie als gedeputeerde voor Ruimtelijke Ontwikke ling en Wonen en Onderwijs en Arbeidsmarkt heeft neerge legd. Tijdens de vergadering van woensdag 27 mei zullen Provinciale Staten van Zuid- Holland een besluit nemen over de voordracht. Cloven Veldhuijzen is geen onbeken de in het provinciebestuui. In de peiiode juli 2007 tot mei 2008 verving hij CDA gede puteerde Asje van Dijk clie in verband met complicaties na een bypassoperatie een aan tal maanden zijn taken moest neerleggen. Van 1994 tot 2006 was Veldhuijzen wethouder in de gemeente Dordrecht, waar hij ook woont. DIRKSIAND - Aanstaande woensdag wordt in Dirks land weer de Anjercollecte van het Prins Bernhardfonds gehouden. De leden van de muziekvereniging Amicitia, het gemengd koor Excelsior en van Chr. Zangvereniging Sursum Corda zullen met de collectebus langs de deur gaan en proberen zoveel straten in Dirksland aan te doen. Een derde van de totale opbrengst is voor de verenigingen zelf Het Prins Bernhardfonds is er om de culturele waarden van ons land te ondersteunen en promoten. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. O-itdït 't bij uw G2-dec!er et kiil; ojvcsl 53 wwir.opeiniey'S.ni Pt WKM Mmk m m <,Mi.i Knap) BV - Longewtg tl3 - 32^5 KG - Somnwtviipt - 01B7 X767«7 Aikerdooi BVKtooster we« 2-«17 AL Moofdgouwe 0111 401347 Burgemeester en mevrouw Stoop legden een krans hij de gedenksteen aan het Gelderspad te Dirksland. Foto: Kees 1 ii^ii («laTiAwjrM

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1