Monument voor neergeschoten luitenant Stover stijlvol onthuld Onderscheiden voor heldhaftig optreden 'ès'^ geopend! 1 inze shövltuin BüHSSlIEQII I- kil 81e jaargang Nr. 7809 Dinsdag 5 mei 2009 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Eilandelijke WD fracties kiezen voor fusie Nieuw geopend: 3 Wasboxen 1 Wasstraat OUDE-TONGE - "A day of remembrance and thanks." Dat was zaterdag 2 mei in de woorden van de Ameri kaanse militaire attaché M. Peterson. De kolonel onthul de aan de Oudelandsedijk ten noorden van Oude-Tonge een monument ter nagedachtenis van zijn landgenoot Robert E. Stover, die op 30 juli 1943 na een luchtgevecht boven Goeree-Overflakkee om het leven kwam. Peterson kreeg bij de onthulling assistentie van een aantal betrok kenen van het eiland: de drie gebroeders Van Kempen, ooggetuigen van het neerstorten van Stovers vliegtuig, en de heer Bakelaar, die aanwezig was bij de begrafenis van de onfortuinlijke militair in Den Bommel. Niet gladjes Voor de vrijheid -_ GOEDEREEDE - Ter wijl woensdag overal in Nederland de Konink lijke Onderscheidingen weer traditiegetrouw werden opgespeld, reik te in Goedereede burge meester Ger van de Velde deze dag nog twee geheel andere onderscheidin gen uit. Twee inwoners van haar gemeente had den vorig jaar met gevaar voor hun eigen leven het levenvaneenandergered. Namens het Carnegie Heldenfonds ontvingen de 51-jarige Gerard Ver- weij en de 11-jarige Rick Breve, beiden afkom stig uit Stellendam, een onderscheiding voor hun bijzonder heldhaftige optreden. Te midden van hun trotse familieleden namen beide helden hun onderscheiding in het gemeentehuis van Goe dereede in ontvangst. Ml Big Steaks ookvoor voor snacks kunt u bij WeMdijk 64, Midileiharnis weinig geld ons terecht! Tel. (0187) 48 34 rtYiliMïït De Waal Hoveniers Tel. 0187-65 24 84 Jeugdmiddag www.interieur-paauwe.nl aois^^ ^qH Rectificatie Winnaars puzzel Oranjever. Getuigenoproep: Vechtpartij Dirksland BEW.Ex!^ CiedepiUeerde Staten (GS) van (Je Provincie Zuid-Holland hebben begin januari 2009 een romniissie ingesteld onder lei ding van G.J. Schutte. Dezecom- niissie heeft onderzoek gedaan naar twee opties wat betreft de bestuinlijke toekomst van (ioeree-Overflakkee: een fusie ol een samenwerkingsmodel, (^onuiiissie Schutte heeft op 31 maart 2009 haai' bevindingen aan (iS gerapporteerd. De vier VVD-(racties hebben dit rap port goed bestudeerd en keu ren het .samenwerkingsmodel al. Dit model betekent onder meer hel organiseren van één ambtelijk apparaat met een exira bestuurslaag. Veel meer taken en bevoegdheden, dan nu het geval is bij het Inter gemeentelijk Samenwerkings verband Goeree-Overflakkee (ISGO), zullen aan dit bestuurs orgaan moeten worden overge dragen. De voordelen van een fusie zijn volgens de vier VVD- fracties: een elFiciënt bestuur, eilandelijke regelgeving, een goede onderhandelingspositie ten opzichte van de Provincie en hel Rijk, en het richting kunnen geven aan een aan trekkelijk eilandbreed voorzie ningenniveau. Hel was geen gemakkelijke opgave, maar de liacties zijn verheugd dat het gelukt is een gezamenlijk standpunt in te nemen, /ij spreken nu openlijk de voorkeur uil voor een fusie. "Wij hnpcfi chtt de inwantffs van (loeree-Overllakkee res pect hebben voor onze geza menlijke keuze en niet ons inzien dat dit de beste optie is. Wij slaan de handen ineen en kijken als sterke, standvastige parlij naar de toekomst", aldus de vier fracties. 24 uur per dag geopend met softborstels dagelijks geopend van 07.00- 22.00 uur. Boezemweg 2 3255 MC Oude Tonge Door Kees van Rixoort Het vliegtuig van Stover, een Republic P-47 C Thunderbolt, is in 2007 geborgen. Dit nadat het bij toeval werd gevonden tijdens het creëren van een waterbergingsgebied door het waterschap Hollandse Delta. De berging nam niet meer dan drie maanden in beslag, een recordtijd volgens kapi tein Paul Petersen, die de bergingsactiviteiten van vlieg- tuigwiakken coördineert. Hij schreef die snelheid toe aan daadkrachtig optreden van de gemeente Oostflakkee. Voorafgaand aan de onthulling in de polder somde Petersen in het gemeentehuis te Oude-Ton ge enkele indrukwekkende cij fers op over de Tweede Werclcl- oarhff^: (ongeveer lOO.OIlO gesneuvelde bemanningsleden, ongeveer 12.000 neergestorte vliegtuigen, waarvan de helft in Nederland. "Alles ging over Nederland", verklaarde Peter sen dat hoge aantal, waarvan overigens inmiddels 80 procent is geborgen. Een van die gecrashte vliegtui gen was dus de jager van eerste luitenant Stover, een eenmoto- rig vliegtuig van 8 ton, dat in staat was zeer snel te manoeu vreren. "De jagers begeleidden de bommenwerpers van de geallieerden op hun heen- en terugvlucht naar Duitsland. De missie van Stover was het bege leiden vanuit Kassei, terug naar Engeland." Die missie liep niet goed af, zoals veel missies een fataal einde kenden. "Het ging niet altijd gladjes. De Duitsers kon den regelmatig prijsschieten. De vlieger met wie Stover in luchtgevecht kwam was goed opgeleid; hij heeft in totaal negentig kisten naar beneden geschoten. Stover kon sprin gen, maar zijn parachute ging niet open. Hij is op 8 augustus 1943 begraven in Den Bom mel en later herbegraven in de Ardennen." Van de Thunderbolt, die zeven meter in de bodem zat, kwam in 2007 van alles naar boven, veelal in goede staat. Peter sen noemde de boordwapens, munitie, het tail wheel ("dat kwam blinkend uit de grond"), de tanks, cockpitinstrumenten, de fwofor, maav ook een schaar, noodverband, een stuk van een landingsgestel en de propeller- bladen. Eén van de bladen is gebruikt voor het monument. Het staat in het waterbergingsgebied, niet ver van de Oudeland sedijk. Op de sokkel staat in vier dichtregels het verhaal van Stovei. De eerste regel en de laatste regel: "He gave his life", "It was his final sacrifice for peace". De onthulling, zaterdagmid dag, was stijlvol. Er klonk, midden in de Hollandse pol der, prachtige doedelzakmu- ziek, evenals de Last Post en de Amerikaanse en Nederlandse volksliederen klonken, en twee vliegtuigen van de Stichting Koninklijke Landmacht His torische Vlucht verzorgden een zogenoemde fly-by. Bij het monument legden waarne mend burgemeester Heijkoop van de gemeente Oostflak kee, dijkgraaf Geluk, kapitein Petersen en vertegenwoordi gers van de RAF Bomber Com mand Association en de stich ting W02G0 kransen. De stichting W02G0, die zich bezighoudt met het bestuderen van Goeree-Overflakkee tij dens de Tweede Wereldoorlog, was één van de organisatoren van de onthullingsmiddag. Als dank kreeg de stichting uit han den van kapitein Paul Petersen het plaatje met het serienum- mer van Stovers vliegtuig. De andere organisatoren waren de Koninklijke Luchtmacht, de gemeente Oostflakkee en het waterschap Hollandse Delta. Namens de gemeente Oost flakkee zei waarnemend bur gemeesterjan Heijkoop dat de onthulling van het monument uitstekend paste tussen Konin ginnedag, Dodenherdenking en Bevrijdingsdag. "Eerste luitenant Stover gaf zijn leven voor de vrijheid van Europa. Het is goed om daarbij stil te staan." Dijkgraaf Jan Geluk sloot aan bij die woorden: "Dit monument is ter ere van alle mensen die hun leven hebben geg-even tijdens de Tweede Wereldooi^logom ons land te bevrijden van het juk van de nazi's. Er is een hoge prijs betaald." Geluk plaatste twee strijden naast elkaar: die tegen de vijand van toen en die tegen het water, in het kader waarvan onder andere het waterber gingsgebied ten noorden van Oude-Tonge is gerealiseerd. Kolonel Peterson vond het een grote eer, "a tremendous pri vilege", dat hij het monument in de polder mocht onthullen. "Thank you for always remem bering", sloot hij zijn dank woord af Nog tot 22 mei is het gemeente huis in Oude-Tonge een exposi tie te zien over Robert E. Stover, zijn fatale missie en zijn Thun derbolt. De expositie is voor iedereen vrij toegankelijk. Het monument is zojuist onthuld. Op de foto de gebi: Van Kempen en de heer Bakelaar, met geheel rechts kolonel M. Peterson. Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp OudedijkU.Ooltgensplaat (0187)631350/ (06)55552023 www.erf-sierbestratlng.nl Door Dorien Kickert Het was voor burgemeester Van de Velde de allereerste Dhr Gerard Venceij en Rick Breve, eerste en tweede van links, ontvingen zojuist uit handen van burgemeester Van de' Velde hun onderscheiding voor heldltaftig optreden. Foto: Dorien Kickert keer dat zij deze speciale onder scheiding mocht uitreiken. Het was daarbij een grote toe\'allig- heid dat beide heldendaden in dezelfde maand, namelijk in oktober van het vorig jaar, hadden plaatsgevonden. Op maandag 27 oktober, rond vijf uur 's middags, werd een auto mobilist onwel achter het stuur op de N57 bij Stellendam. Nadat hij al rijdend tegen twee auto's was gebotst reed de man met hoge snelheid tegen de vangrail. Zijn voet bleef ech ter hangen op het gaspedaal, waardoor de achterwielen bleven spinnen. Tegelijkertijd ontstond er brand aan de ach terkant van de auto. Gerard Verweij aarzelde geen moment en besloot in te grijpen. Hij rende naar de auto en opende het portier, trok de voet van de man van het gaspedaal, maak te de autogordel los en trok het slachtoffer uit zijn brandende auto. "Er had heel veel mis kunnen gaan, maar daaraan heeft u toen niet gedacht. Han delen, optreden was uw devies en wel zo snel mogelijk. De reddingsactie lukte en daarna kon de inmiddels gearriveerde brandweer de brand blussen. Wat deze middag is gebeurd is een voorbeeld van alert optre den, van doortastendheid en stressbestendigheid," aldus burgemeester Van de Velde. Zij vond deze gebeurtenis zo bijzonder dat zij de voordracht van buurtagent J. van Oeve- ren om Gerard Verweij voor een onderscheiding van het Carnegie Heldenfonds in aan merking te laten komen, van harte heeft ondersteund. "Het bestuur van het fonds heeft besloten u de bronzen medaille en de bijbehorende oorkonde toe te kennen. Ik wil u daar van harte mee feliciteren." Vervolg op pagina 8 WARMTESERVK CV-KETELS RADIATOREN SANITAIR EN DAKBEDEKKING VASTE LAGE PRIJZEN! <- 0900-23 56 897 (0900-belnuWS) €o,oi p. 44 vestigingen in Nederland of bestel op warmteservice.nl I (voorheen Broodje Gulek) iieiul vanalTl.OO tot 23.00 uur! TUINHOUT EN SIERBESTRATING Telefoon: 0187 475 400 - www.esselink.nl Nleuwe-Tonge www.dewaalhoveniers.nl OOLTGENSPLA.\T - Het bestuur van het jeugdwerk van de SWO in Ooltgensplaat orga niseert op woensdagmiddag 1 :i mei a.s. van 13.30-15.00 uur een middag voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar. De middag wordt gehouden in 't Centrum, Van Weelstraat 10. Deelname kost 2. Aanmelden kan via de briefjes op school of bij Ada Floor, tel. 632470. Iemand die mijn stijl tot zijn stijl maakt lemond die meedenkt en zich in mijn teven verdiept. Ik voei me beqrepen. En tóch is het mijn interieur, mijn stijh ^a 20' Zonneraoire %t ufakbij Zierik2«e; 50 automimiten mm Rottenlam, Roosendaal en Temaaen. In onze editie van vrijdag 24 april een foutje geslopen bij de puntenvermelding in het artikel over het Jeugdconcours te Melissant. Als winnaar van categorie Klavierinstrumenten A staat William Vink vermeld met een totaalaantal punten van 27,5; dat moest 127,5 zijn. Verder is er in de editie van dinsdag 28 april stond een arti kel over het vijfjarig bestaan van Architectenbureau Casa Ratsma te Dirksland. De kop boven het artikel vermeldde vijftigjarig bestaan, dat moest natuurlijk ook vijfjarig zijn. Ten slotte onze editie van afgelopen vrijdag, 1 mei, de Koninklijke Onderscheidingen. Op de voorpagina stond ver meld dat de heer Piet Sperling uit Ouddorp een Koninklijke Onderscheiding kreeg uitge reikt. De 'bijzondere verdienste ten behoeve van de samenle ving', zoals dat wel heet, betreft bij Spelling zijn jarenlange inzet voor de KNRM. De informatie betreffende deze werkzaam heden die we hierover van de gemeente Goedereede ontvin gen en zoals die dan ook in onze editie van afgelopen stond ver meld, blijkt niet correct en vul len we dan ook graag aan. De heer Sperling is nl. niet 'slechts' 25 jaar als vrijwilliger arbeid zaam voor de KNRM, maar al vanaf de jaren zeventig. En dat niet alleen als chauffeur, maar ook als opstapper. Bovendien niet slechts voor acht uur per week, maar met een paraatheid van 24 uur per dag. OUDDORP-VelenuitOuddorp hebben de puzzel gemaakt die in het Oranjeboekje stond. De prijswinnaars zouden bekend worden gemaakt tijdens het concert van Muziekvereniging Concordia. Door de gebeurte nissen in Apeldoorn ging dit concert niet door. Daarom wor den de prijswinnaars nu langs deze weg bekend gemaakt. De volgende personen hebben een waardebon gewonnen: Lenie Waarde nburg-Rozenmond (Diependorst, Ouddorp), Mar- tien Pijl (Beatrixweg, Oud dorp) en P. Pesselse (Camping 't Opper). De prijswinnaars kun nen hun waardebon ophalen aan het adres Broekweg 7 te Ouddorp. In de nacht van donderdag op vrijdag rond twee uur kreeg de politie de melding van een vechtpartij bij de Philipshoof- jesweg te Dirksland, waaraan meerdere mensen deelnamen. In de Victoriahal was een Oranjefeest gaande, waar een beveiliger een opstootje had beëindigd en een agressieve gast buiten had gezet. Buiten keerde de man zich tegen de beveiliger. Ook anderen begon nen zich te bemoeien met het gevecht. De beveiliger kwam op de grond terecht, kreeg een trap in het gezicht en liep hierbij verwondingen aan zijn oogkas op. Andere beveiligers hebben de collega bevrijd. De verdachten zijn ontkomen. De agressieve man zou binnen een 27-jarige vrouw bij haar blouse hebben gepakt en dit zo strak hebben getrokken rond haar hals dat ze enige tijd weinig lucht meer kreeg. De man had haar ook bedreigd. De dader betreft een man in de leeftijd tussen de 40 en 45 jaar, met het volgende signalement: lengte ca. 1,70 meter, kort grijs baard je, snor, fors van postuur (wordt beschreven als iemand met een bierbuik), droeg een groen met geel gestreept poloshirt met opdruk (waarschijnlijk 'State of Art'). De politie vraagt mensen die getuige zijn geweest van het incident en nog niet met de politie hebben gesproken, of die anderszins informatie hebben over het incident, dan wel men sen die menen te weten wie de dader is, om te bellen naar de politierecherche van district De Eilanden, tel. 0900-8844 (lokaal tarief), of naar Meld Misdaad Anoniem, tel. 0800 7000.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1