1 iJr- Onvoldoende inzicht in regionale behoefte levensbestendig wonen Heerlijk, weer thuis! Zierikzee krijgt 'H M' festival IRIHHi HBBH HHHH de week wasdagl Inwoners Oostflakkee Voorj aarsmarkt Oranjemiddag voor senioren Bart Jan Spruy t over 'Gedoe om Geert' Ook concerten op Goeree-Overflakkee -^In-? Slejaargang Nr. 7804 Vrijdag 17 april 2009 Prijs lo sse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag Knopstg^ Vanaf 25 april MIDDELHARNIS - De Rekenkamercommissie stelt dat er onvoldoende inzicht is in de regiona le behoefte voor levensloopbestendig wonen. Dit komt vooral doordat de gezamenlijke regievoering van de vier gemeenten op het eiland gebreken kent. Het is daarmee op zijn minst twijfelachtig of de ouderen op Goeree-Overflakkee in de toekomst de keuzevrijheid hebben om, zolang als het verant woord is, zelfstandig te kunnen blijven wonen op een hoog kwaliteitsniveau. Deze conclusie staat in het rapport 'Met Gebreken' over het ouderenbeleid dat de Rekenkamercommissie Goeree-Overflakkee, via voorzitter mevrouw C.J.Vree, woensdagavond tijdens een bijeenkomst in het ISGO-gebouw pre senteerde aan de gemeenteraden van Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee. Met een knipoog naar de bekende winkelketen begint eind deze maand in de Nieuwe Kerk van Zierikzee het H M fes tival. Gedurende meer dan een halfjaar zullen twee componisten cen traal staan die wereld wijd herdacht worden in 2009. Handel en Mendelssohn, kortweg, H M. Handel stierf in 1759 (250 jaar gele den). Felix Mendels- sohn-Bartholdy werd geboren in 1809 (200 jaar geleden). De link naar het jeugdige kle dingmerk is de gedach te dat muziek van deze componisten altijd jong en nieuw blijft. Niet voor niets speelt het begrip educatie een belangrijke rol: er is volop plaats voor kin deractiviteiten, lezin gen, een zangconcours, educatieve concerten, en veel andere concer ten worden regelmatig voorzien van beelden en informatie. Opening Handel bezoekt gemeentehuis Eigen producties Sponsoring Ontdek 'f bi; u« G2-d'fjltt of 11,'n al'tni op ■««-„■ (jp«lnie.^-'i.il k (Heuw «««iiIm»^ W» Knópi BV - Lon9»w»g 11] - jys KG - Sommelw*|k - 0187 474747 AkUrdoot BVKtooMervrtg 2 «17 AL Moordoou-t 0111 401347 MIDDELHARNIS - Op zalci- dag 18 april van 9.30-12.30 mil' zal er een vooijaar.sinarkt worden gehouden in het ver enigingsgebouw van de Gere formeerde C'.emeente aan de C;liristiaan de Vrieslaan Ie Mid- delharnis. Specialiteit op deze verkoop is een groot as.sorti- nienl voorjaarsplanten en .ser viesgoed uit grootmoeders tijd. Ook is er vei-.s geniaakfe .soep, die u direct kunt nuttigen in de kottiehoek, ol meenemen. Ver der is er van alles te koop, zoals bakkersartikelen, preken CD's, kaas, kaarten, snoep, groente en Iruil, cadeauartikelen en tweedehands hoeken. Hit dlglul» platform An Goeree-OverDnkkeo Door Jaap Ruizeveld De asymiTietrische vergrijzing op het eiland vraagt om een doelmatige verdeling van de beschikbare contingenten en de bereidheid van iedere gemeen te om de eigen belangen in een regionaal perspectief te plaat sen. De Rekenkamercommissie geeft in haar onderzoeksrap port aan dat er op gemeente lijk niveau weliswaar concrete initiatieven zijn gerealiseerd met betrekking tot levensloop- bestendig wonen, maar op regionaal niveau is echter niet inzichtelijk of de bcscliikbare contingenten op een optimale wVy/.e wtïrden benut. Hiei'door kan de regio ook niet met één stem, een bestuurlijke factor van betekenis, zijn richting de provinciale overheid. De Rekenkamercommissie geeft aan dat de gemeenten niet de beschikking hebben over een regionale woonvi- sie. Ondanks dit geinis is er op het werkveld maatschap pelijke zaken een Pact van GocMee-Overflakkee tot stand gebracht. Centrale regie op de totstandkoming van een regio nale woonvisie had dit proces moeten ondersteunen. Onder levensloopbestendige woningen wordt verstaan woningen die geschikt zijn voor personen in verschillende levensfasen zoals jonge gezin nen, ouderen of gehandicap ten. Anders gesteld, inen kan in een dergelijke woning oud worden nadat men deze huis vesting in jonge en fitte condi tie betrokken heeft. De vier gemeenten op het eiland spraken in 2003 de ambitie uit om de regio levens- ioopbestendig te inaken. In onaerlinge samenwerking is men aan de slag gegaan. De Rekenkamercommissie oor deelt dat de gemeenten afzon derlijk aandacht besteden aan levensloopbestendig wonen, maar er onvoldoende inzicht is in de regionale behoefte nu en in de toekomst. De commissie beveelt de raden aan expliciet uit te spreken welke prioriteit een levensbestendige regio voor hen heeft. Indien de ambi- Mevmmi' Vree overhandigt de eerste rapporten 'Met Gebreken' aan mevrouw Van Dijke (Oostflakkee) en de heren Katte {Dirksland), DIRKSLAND - Oranjever eniging Dirksland organiseert op donderdag 23 april in de recreatiezaal \'an zorgcentruin Geldershof een Oranjemid dag voor de senioren uit het dorp. Na ont\'angst met koffie en gebak vindt de officiële ope ning plaats door burgemees ter Stoop en is er vervolgens een optreden van shantykoor Op volle kracht met gezellige meezingmuziek, daarna een tweede kofTierond, bingo met drie ronden en één siiperron- de, opnieuw een optraden van het shantykoor en als afsluidng van de middag gezellig naklet- sen onder het genot van een hapje en een drankje. De mid dag begint om 14.00 uur en de toegang is gratis. Wie vervoer nodig heeft, kan (tijdig!) bel len naar Geldershof, op werk dagen van 8.00-17.00 uur, tel. 0187-602055. KJejjper (Goedereede) en Van der Boom (Middelharnis) Foto: iVim van Vossen Folof^nijic tie overeind blijft dan adviseert de commissie aan de raden om duidelijke afspraken te maken over de regievoering. Het rapport 'Met Gebreken' wordt in de vier gemeenten afzonderlijk besproken. Mid delharnis start op 23 april, Dirksland op 7 inei en Goede reede op 12 mei. Een datum voor Oostflakkee is nog niet vastgesteld. Hoewel het rap port meer beschouwend dan toetsend van aard is, worden ei- wel duidelijke signalen aan gegeven. De Rekenkamercom missie hanteert het gezegde dat ouderdom komt met gebreken. De samenleving probeert voor deze gebreken oplossingen te scheppen, ze weg Ie nemen of draagtjaar te maken. Het the ma levensloopbestendig wonen levert hieraan een belangrijk aandeel. De commissie ver zamelde veel informatie uit gesprekken met beleidsmede werkers van de vier genieen ten. Ook het ISGO, de provin cie Zuid-Holland en de REZO leverden hun bijdrage. In het rapport worden grote cijferverschillen aangeduid bij beschrijving van de demogra fische ontwikkelingen op het eiland en in de vier gemeenten afzonderlijk. Zo laat bijvoor beeld het Visiedocument zien dat bet aantal 75-plussers op het eiland tot 2020 slechts licht stijgt (3 procent) en pas na 2020 uitzonderlijk (37 procent). De provinciale cijfers totren echter dat in 2020 het aantal oude ren al met liefst 45 procent zou stijgen. Ook bij de individuele gemeenten is dit beeld zichtbaar. In de Contourenvisie wordt een duidelijke toename van het aantal 65-plussers gemeld, maar de Cijferwijzer geeft weer een ander beeld. Omdat nog diverse vragen niet beantwoord kunnen worden, blijft hier veel ondvndelijk. Vragen als worden er voldoende starters -, senioren - of zorgwoningen gebouwd? Wat is de relatie tussen in- en uitstroom en de bouwprogram mering en welke gevolgen heb ben vertragingen in de woning bouwplannen en de inzet van contingenten? Vergelijking tussen documenten is ook niet mogelijk omdat er bijvoorbeeld tussen het Visiedocument en de Contourenvisie verschillen zijn in definiëring. Conservatief denker, publicist en Elsevier-columnist dr. Bart Jan Spruyt komt naar Flakkee om te spreken op een politieke jongerenavond .over 'Gedoe om Geert'. Geert Wilders stijgt nog steeds met zijn Partij voor de Vrijheid in de peilingen en weet elke keer het nieuws te halen met zijn uitspraken over de islam of het huidige kabi net. Vrijdag 24 april a.s. hoopt dr. Spruyt een lezing over dit onderwerp te geven in het Dorpshuis te Nieuwe-Tonge (Korteweegje 14). Iedereen is hartelijk welkom op deze door de SGP-jongeren Flakkee getjr- ganiseerde bijeenkomst. De avond begint oin 19.45 uur, de koffie staat om 19.30 uur klaar. Zie voor meer informatie web site www.sgpjflakkee.nl. DIRKSLAND - De bewoners van Hui ze Salem in Dirksland zijn weer terug. Nadat een vuurpijl in de oudejaars nacht brand had veroorzaakt in het pand, zag het ernaar uit dat ze - i.v.m. de herstelwerkzaamheden - lange tijd elders zouden moeten wonen. Maar uiteindelijk bleek dit korter dan ver wacht en konden de bewoners vorige week donderdag weer terug naar hun eigen vertrouwde stekje, waar ze dan ook best naar uitkeken. Door Hans 'Villerius Drie maanden hebben ze in Brijdorpe, in Zeeland, onderdak genoten. Daar had den de bewoners elk een eigen apparte ment, alleen moesten ze wel de toiletten en douches delen met elkaar. En elke dag met de taxi naar hun werk worden gebracht, betekende ook een heel logis tiek verhaal. Maar gelukkig waren er hierbij veel vrijwilligers actief. Al blijft het natuurlijk geen klein bericht als je al om half zeven 's inorgens wordt opge haald en daarom om half zes al je bed uit moet... En als je rond half vijf's middags terug bent, is dat wel fijn, maar dan zitje Want bekenden, gastgezinnen, de club, ja heel het sociale leven was natuurlijk niet meeverhuisd naar Brijdorpe. En daar zaten de bewoners van Saletn midden in de polder, ze konden nergens zelfstandig heen, dus contact inet de buitenwereld was er niet. Alleen in het weekend, als het busje van de Stichting er was, konden er boodschapjes worden gedaan. En 's zon dags kwamen vrijwilligers van verschil lende kerken uit de omgeving de bewo ners ophalen om ze w^at gezelligheid te bieden. Dat was natuurlijk heel fijn! Maar gelukkig was de brandschade aan Huize Salem veel sneller hersteld dan werd ver wacht, en nu zijn ze gelukkig weer terug. En kunnen ze hun sociale leven weer oppakken. En zelfstandig naar hun werk. met de bus, op de fiets of op de scooter. En zelf weer boodschappen doen. En... Heerlijk, weer thuis! Het festival is inmiddels het vierde festival op rij. Nieuw is dat het festival wordt uitge breid naar Goeree-Overflak kee. Met name in de tweede helft van het festival vinden er ook eveneinenten plaats in de aula van de CSG Prins Maurits te Middelharnis. De organisatie is ook nu weer in handen van een speciale werkgroep uit de Orgelcom missie van de Nieuwe Kerk te Zierikzee. Gekozen is voor zoveel mogelijk aansprekende en originele activiteiten die zich op oud en jong richten. Informatie in woord en beeld wordt er gegeven in een tweetal 'Nachten van...' In de 'Nacht van Handel' en de 'Nacht van Mendelssohn' gaan beeld en muziek hand in hand. Bijzonder in de Nacht van Mendelssohn is dat deze muzikaal wordt ingevuld door zeven jonge talenten uit de omgeving. Een tweetal lezin gen wordt gegeven door Mar van der Veer; hij behandelt de ontwikkeling van de opera bij Handel en Muziek van Joods- Europese componisten. Met een Nacht van Handel wordt vrijdag 24 april het fes tival geopend. Vanaf 20.30 is er een avond lang informatie in woord en beeld over de componist Handel. Op het grote scherm van de Nieuwe Kerk zullen beelden uit het leven van Handel worden ver toond. Toelichting heeft drs. Hans Erbrink. Gemusiceerd wordt door de zangeres Marij ke Nieuwenweg, blokfluiste Elly Bakker en Rinus Verhage (orgel en klavecimbel). Een echte klapper vindt plaats in het eerste juni-week- end. In samenwerking met de kinderconcertserie Keet in de kerk wordt de Burger zaal van het Gemeentehuis van Schouwen-Duiveland omgedoopt tot het paleis van King George I van Engeland. De componist Handel en de koning zullen in levende lijve aanwezig zijn. Naast zang en dans zal er ook een groot militair orkest, het Fanf'areorkest Regiment Genietroepen te horen zijn. Datzelfde orkest zal een dag later in de Nieuwe Kerk (met beelden op het nieuwe scherm) de spectaculaire Music for the Royal fire^vorks en de Watermu- j!f vertolken in een grtwts con cert. De kinderen van Keet in de kerk wacht ook een speci ale dansvoorstelling Midsum- mernightsdream op muziek van Mendelssohn. In het festival worden diverse concerten gegeven. Het uit Duitsland afT(.omstige Duo Campana geeft een liederen- recital, in de zomerweken zijn er op zaterdagmiddag speci ale Zomermatinee-concerten met musici uit de omgeving. Koren en solisten zullen zich laten horen: een groot Han- del-concert met hoogtepun ten uit het oratorium Mes siah wordt gegeven door de COV Laudando en het vocaal ensemble Magnificat, beide uit Middelharnis. Koorwerken van Mendels sohn worden uitgevoerd door hetzelfde ensemble maar ook door het Schouwse vocaal ensemble Luscinia. Ook nu weer vindt er een muzikale High Tea plaats met solower- ken van Mendelssohn, ver tolkt door Irina. Er komen ook eigen produc ties van het festival, zoals de productie Fanny en Felix, waarin door muziek en drama de intense briefwisseling tus sen Felix Mendelssohn en zijn zusje Fanny uitgebeeld wordt. Fanny wordt vertolkt door Ellengard Jense (Zierikzee) en Marjo Boom (Middelharnis). De voringeving is in handen van regisseur Lies Hanse. Zij zal ook een eigentijdse versie van het oratorium Belsazzar van Handel vorm geven. Een andere eigen festivalpro ductie is 'De wederopslanding van Georg Friedrich Handel'. Het wordt een door Hans Erbrink samengestelde verkorte ver tolking van de novelle van Stefan Zweig, aangevuld met beelden en muziek. Samenwerking met de kerken vindt plaats door middel van een cantatedienst in de Nieu we Kerk op zondag 18 okto ber. Aan deze dienst werkt Luscinia mee. Nieuw is ook de samenwerking met Zeeland Vocaal (voorheen Zierikzee Vokaal). Op 31 okto ber is er een klassiek zangcon cours met de naam Zeeland Vocaal Klassiek. De werkgroep heeft niet alle ambitieuze doelstellingen kunnen bereiken. Maar dank zij vriendelijke sponsoren is de werkgroep erin geslaagd, ondanks de economische depressie, een groot deel van het programma gerealiseerd te krijgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1