'NJeuwe balans in zoet en zout' 'Zoeken naar oplossingen' X I I p-^gj^j-^^ Holland Samenstelling stuurgroep -.^ Zuid-Holland Zuid Gezamenlijk inspraak op Waterplan EIIAIIDBl-tllEUWS April 2009 Gedeputeerde Dwarshuis, Water: Hierbij zijn nog hobbels te nemen. Want de gemeente Bernisse wil een bestemmingsplan niet wijzigen, waardoor niet alle compenserende maatregelen kunnen worden uitgevoerd. Maar waarom eigenlijk al die plannen? Wat is er mis met de huidige situatie? .UjiM-j^Mrnrni-tttrtrm-frf*-**'^''*^** «gMiwirr En waarom moet het Krammer-Volkerak- Zoommeer weer zout worden? Probleem dus opgelost. En nu? Projectleider Steven Visser: ^-' WOENSDAG 15 APRIL 2009 Zicht o *4s^ Zoet Water Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 56 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl De agrarische sector op de Zuid-Hollandse eilanden maakt zich zorgen. Deze is bang dat de gewassen gevaar lopen, omdat er plannen zijn om weer zout water toe te laten in het Haringvliet en in 2015 ook in het Krammer-Volkerak- Zoommeer. Hun angst betreft de zoetwatervoorziening. Want die wordt door die plannen bedreigd. Gedeputeerde Lenie Dwarshuis (Water) van Zuid-Holland kent die emoties als geen ander. 'En ik begrijp ze ook heel goed. Want de agrarische sector bestaat bij de gratie van voldoende en goed zoet water. Eerst zouden alleen de Haringvlietsluizen bij vloed soms op een kier gaan om beperkt zout water toe te laten. Nu zijn er in groter verband - het Rijk en drie provincies - ook plannen om in het Krammer-Volkerak-Zoommeer zout water toe te laten. Dan zou het zoete water van het Haringvliet van twee kanten worden bedreigd. Maar over de zoetwater voorziening zijn afspraken gemaakt - die blijft verzekerd. We zetten in op een intensief proces om alle effecten goed in beeld te brengen en mogelijke oplossingen uit te werken.' van zoet water. Er moeten innamepunten voor zoet water oost waarts worden verlegd. Want als de kier openstaat, komt het zoute water als een tong het Haringvliet binnen, tot maximaal de lijn Middelharnis en het Spui. De oude innamepunten zullen dan niet meer worden gebruikt voor de inname van zoet water. Daarom moeten we ook nieuwe watergangen aanleggen om het zoete water te krijgen op de plaatsen waar het nodig is en daarvoor hebben we stukjes grond van boeren nodig.' Dwarshuis: 'Dat klopt. En ik vind het heel jammer dat we de gemeente nu misschien moeten passeren met een zogenaamd inpassingsplan, waar Provinciale Staten op 22 april een beslissing over nemen. Maar we moeten wel omdat wij met het Rijk de afspraak hebben gemaakt dat op 1 december 2010 de Haring vlietsluizen open moeten kunnen. Staatssecretaris Huizinga heeft mij daar twee weken geleden nogmaals per brief aan herinnerd. Het liefst doen wij dit in goed overleg met andere partijen zoals de gemeente en het waterschap, maar als het niet anders kan via een inpassingsplan. De provincie kan deze beslissing van de Tweede Kamer, die in 2004 is genomen, niet veranderen.' Dwarshuis: 'Het Rijk heeft in 2004 het Kierbesluit genomen. Dat moet onder andere de flora en fauna verbeteren. Het is er ook gekomen vanwege internationale afspraken voor het inlaten van trekvissen als de zalm. Daarom gaan de Haringvlietsluizen vanaf volgend jaar december op een kier. De provincie Zuid- Holland heeft van het Rijk opdracht en geld gekregen om hierbij te zorgen voor compenserende maatregelen voor het inlaten mmtmmêfum 'Dat houdt verband met de Deltawerken. Bij de aanleg daarvan had veiligheid topprioriteit en er is toen weinig aandacht voor ecologische gevolgen geweest. De waterkwaliteit is op sommige plaatsen sterk achteruit gegaan doordat er geen zoutwater- spoeling meer is. De gevolgen? Zuurstoftekort in de Grevelingen en op veel plekken een ver schraling van flora en fauna, 's Zomers bij mooi weer zijn er ernstige blauwalgenplagen in het Krammer-Volkerak- Zoommeer - je vergaat daar dan van de stank. xi'^jlai a.rjy-fi^'^ '"•f f-*^ I '^■'■1^1 Ook bijvoorbeeld het haventje van Ooitgensplaat zit vol blauw- alg. Bovendien loopt door die blauwalgen de zoetwatervoor ziening van Goeree-Overflakkee en Tholen gevaar, omdat het water daarmee te sterk vervuild raakt. Een team waterdeskun digen en externe bureaus van de drie betrokken provincies en het Rijk hebben op dit alles gestudeerd. Hun eenduidige oplos sing voor dit probleem luidt: het Krammer-Volkerak-Zoommeer moet weer zout worden, met een lichte getijdenwerking.' Dwarshuis: '...er wordt mogelijk een nieuw probleem gecreëerd voor het Haringvliet en verwante wateren, zoals het Brielse meer, vanwege dat zoute water. Daarom is door de provincies geadviseerd aan staatssecretaris Huizinga dat het Krammer- Volkerak-Zoommeer pas mag verzilten, nadat er oplossingen zijn voor de zoetwatervoorziening van de Zuid-Hollandse eilan den, maar ook voor het Westland. Zelfs daar zullen de gevolgen merkbaar zijn. We zijn nu in een zoetwaterverkenning enorm druk bezig oplossingen te vinden. Binnen een paar maanden hopen we daar uit te zijn. We hebben daarbij allemaal hetzelfde doel: een duurzame en veilige Zuidwestelijke delta met een betrouwbare zoetwatervoorziening.' 'De inzet van de stuurgroep Zoetwaterverkenning Zuid-Holland Zuid is helder. De zoetwatervoorziening in Zuid-Holland Zuid moet goed geregeld zijn. Dit is van groot belang voor alle sectoren die afhankelijk zijn van zoetwater, zoals de landbouw, de industrie en de drinkwatersector We onderzoeken nu de gevolgen van een zout Volkerak-Zoommeer en welke oplossingen voor de zoetwatervoorziening daarbij horen. De oplossingen moeten ook op de langere termijn bestendig zijn.' Dit zegt Steven Visser, project leider van de Zoetwater- verkenning Zuid-Holland Zuid van de provincie Zuid-Holland. Dit project is gestart om de effecten op de zoetwatervoor ziening in Zuid-Holland Zuid te onderzoeken als gevolg van een op termijn (2015) zout Volkerak-Zoommeer. Herstel van getij en toelaten van zoutwater zijn de beste oplossingen om in het Volke rak-Zoommeer de problemen met de waterkwaliteit (vooral 's zomers door de blauwalg) te bestrijden. Maar door deze oplossingen stroomt er dan weer wel zout water via het schutten van de Volkeraksluizen in het Haring vliet en het Hollands Diep. De zoetwatervoorzienning in heel Zuid-Holland Zuid onder vindt hier de gevolgen van. Dat moet eerst worden onder zocht en opgelost voordat een zout Volkerak-Zoommeer acceptabel is. Visser: 'We praten met de projectgroep met vertegen woordigers van alle betrokken overheden en sectoren, die mogelijk effecten ondervinden \tan een zout Volkerak-Zoom meer. We zijn nu bezig met een uitvoerig gebiedsonder- zoek en bezoeken ook agrarische bedrijven, die hun belang van zoetwater goed naar voren brengen. We laten ons ook goed voorlichten welke baten de recreatie en natuurontwikkeling kunnen hebben van een zout Volkerak- Zoommeer. Zo proberen we alle belangen goed af te wegen. Gaandeweg komt er ruimte voor nieuwe ideeën en alternatieve aanvoerroutes en systemen voor de zoetwater distributie. We verkennen de gevolgen en mogelijke alter natieve oplossingen en leggen deze bij de bestuurders voor. Het is vervolgens aan de poli tiek om daarover een beslis sing te nemen.' NOORDZBE VOORNE- PUTTEN GOEREE HOEKSCHE WAARD SCfiOUWEN OVERFLAKKEE DUIVELAND ^""''''"'-^v -" ■lajASWK' NOORD-BEVELAND THOLEN e ■MwKfck^V^ De stuurgroep Zoetwaterverkenning Zuid-Holland Zuid bestaat uit bestuurlijke vertegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland, het waterschap Hollandse Delta en het Hoogheemraadschap Delfland, vertegenwoordigers van de ministeries van Verkeer Waterstaat, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV), het drinkwaterbedrijf Evides en de procesmanager van de Stuurgroep Zuidwestelijke Delta. De provincies Noord-Brabant en Zeeland hebben voor hun gebied ook een zoetwaterverkenning uitgevoerd. De adviezen van de drie provincies in de zuidwestelijke delta worden in de Stuurgroep Zuidwestelijke Delta ingebracht. In deze Stuurgroep (voorheen Deltaraad) werken Rijk en provincies samen aan een langetermijnvisie voor deze delta. De adviezen worden gebruikt voor een gezamenlijke reactie op het (ontwerp)Nationaal Waterplan, dat van begin mei tot 22 juni 2009 in de inspraak ligt. Later dit jaar neemt staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat een voorlopig besluit over de toekomst van het Krammer-Volkerak-Zoommeer. Daarbij spelen de adviezen van de regionale zoetwaterverkenningen een belangrijke rol.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 7