w Ziekenhuis Dirksland opent nieuwe afdeling Oncologie Mevrouw Ras viert 100e verjaardag U wast nog steeds op i,traat/ /1-V ilameetenuui Inwoners Oostflakkee m mm „„HJü^iÉi Excelsior op Paasshow Knöps Volgende week collecte Hartweek Paasgezins- dienst Schikking overeenkomst fraude De Staver o'T, 81e jaargang Nr. 7802 Vrijdag 10 april 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Krant verschijnt woensdag Onze huis-aan-huis- krant van volgende week zal in verband met Tweede Paasdag verschijnen op woensdag 15 april. Advertendes kunnen aangeleverd worden tot dinsdagmiddag 14.00 uur, familie berichten tot dinsdag middag 17.00 uur Redactie IG2 'p' KmpS tgrMPl Stormachtiee sroei Comfort AVFlakkee ACHTHUIZEN - Niet alleen mevrouw Van Es-Masten broek uit Dirksland vierde vorige week haar 100' ver jaardag. Ook mevrouw Wil Ras uit Achthuizen bereikte afgelopen zaterdag deze eerbiedwaardige leeftijd. Bur gemeester Heijkoop was voor deze gelegenheid speci aal naar haar huisje aan de Schaapsweg (in de volks mond 'De Stoof') gekomen om haar te feliciteren en bloemen te brengen. Mevrouw Ras is nu immers de oudste inwoonster van de gemeente Oostflakkee. "Moet dat echt in de krant?", vraagt ze. "Daarvoor hoefje me toch zeker niet op te hemelen?" W.K ftwM. rtftwtmf, 1 ■I |«t*Tl «««FM Vanaf 25 april is dit niet meer nodig! Gebruikt was nog nooit zo nieuw. OnHl*» 't bij uw G2-df aler of Liik olvoM Op www.opflintf urrt il KnOpi BVLanO«-«911} 1245 KG Somm«hdi)k - 019? 476767 Akktrdoai BV - lOoottcnrcg 4}17 AL - Noordffouwe - Oltl 401347 DIRKSLAND - In het Van Weel-Bethesdaziekenhuis was het dinsdag aan het eind van de middag een beetje feest: een nieuwe afdeling kon er worden geopend. Dit maal voor chemotherapie, de behandeling van kanker. Door een stormachtige groei van het aantal patiënten dat in het Van Weel-Bethesdaziekenhuis wordt behan deld met chemotherapie, ontstond er dringend behoef te aan deze nieuwe afdeling. Mede door steun van een aantal externe partners kon dit worden gerealiseerd op de plek waar voorheen de Schakelunit zich bevond. Zo steunde de Stichting Roparun de opbouw en aan kleding van de afdeling met een gift van 75.000, en het was de fïrma Stonehouse te Woerden die tegen een 'miniprijs' een aantal laptops leverde die op de nieuwe afdeling staan en die voor de patiënten bedoeld zijn ter vergroting van hun verblijfsgerief. Door Hans Villerius Het was dinsdagmiddag één van de bestuursleden van Roparun, de lieer J. Hoogen- boom, die samen met één van de patiënten die in Diiksland met (hemotherapie worden bebandeld, de heer Van IJk, de openingshandeling verrichtte. Die handeling bestond uit hel onthullen van één van de lap tops die op de nieuwe Onco- logieafdeling staan. Waar het ziekenhuis zorg droeg voor de bekostiging van de medische kant, zorgden .Stichting Ropa run en firma Stonehouse er dus voor dat de voorzieningen ten behoeve van het comfort voor de patiënten kon worden hekrj.sligri. Dr. l'.C. van cler Velden, onco loog en lid van de Raad van Bestuur van Het Van Weel- Bethesdaziekenhuis, vertelde vó(')r de openinghandeling over de noodzaak van de nieu we afdeling, "Waar in 2005 nog 8'iO cheiTiotherapieën aan patiënten werden toegediend, bedroeg dat aantal in 2008 1.660. In drie jaar tijcf dus pre cies verdubfjeid". Van der Vel den, die juist deze week 2,''> jaar aan het Dirkslandse ziekenhuis verbonden is, \'erklaarde die groei onder andere door het feit dat kanker tegenwoordig "heel veel beter te behandelen is dan zo'n 10, 20 jaar geleden. Behandeling is tegenwoor dig daaroin in belangrijke mate ook gericht op genezing. Daarnaast zien we steeds meer patiënten uit de regio en uit aangrenzende regio's voor chemotherapie naar Dirksland komen. Hieraan ten grondslag ligt enerzijds het feit dat wij ook op het gebied van Onco logie continue blijven wer ken aan professionalisering, en anderzijds dat zeker ook de oncologiepatiënten in het Van Weel-Bethesdaziekenliuis duidelijk de individuele aan dacht ondervinden die wij ze geven." Het ziekenhuis kende al wel een ruimte waar de che- inotherapieën werden toege diend, maar die was bij lange na niet meer toereikend om nog fatsoenlijk plaats te bieden aan zo'n stonnachtig groeiend aantal patiënten. Een oplossing werd gevon den in het oinvormen van de voormalige Schakelunit tot Oncologieafdeling. Patiënten die chemotherapie toegediend krijgen, verblijven wekelijks. Met de mithidling van één van de laptops op de nieuwe afdeling ma de openingshandeling een feit. Links Ropanmbestuurder dhr. Hoogenhoom, rechts dhr Van IJk. tweewekelijks of driewekelijks een ochtend, een dag of twee dagen op de speciale chemo- therapieafdeling, die ruim van opzet is en geheel gericht is op het coinfbrt van patiënten. Omdat patiënten zich tijdens de cheiTiotherapie soins niet lekker voelen, zijn er speciale stoelen aangeschaft waarin zij comfortabel kimnen zitten. Verder beschikt de afdeling over een eigen keuken. En zoals gezegd, hebben patiën ten tijdens hun verblijf op de afdeling de beschikking over een 'eigen' laptop, met o.a. de mogelijkheid om dvd's te bekij ken, zo legde Van der Velden uit, die zowel Stichting Ropa run als firma Stonehouse zeer erkentelijk is voor de onder vonden steun om de nieuwe afdeling te kunnen realiseren. De heer Hoogenboom bekende echter dat die dank vooral toe komt aan de ploeg lopers van Atletiekvereniging Flakkee, die alweer heel wat jaren deelneemt aan de Roparun en aan wiens inspanning het dus ook te dan ken is dat de nodige gelden bij een worden gebracht ten behoe ve van de strijd tegen kanker. "Eerst was er al het grote project Foto: Nam Villeniis 'hospice Calando' in Dirksland en daar is nu dus de Oncolo gieafdeling in het Van Weel-Be thesdaziekenhuis bij gekomen", aldus Hoogenboom. "Het enige wat wij doen, is zorgen dat de centjes op de goeie plek terecht komen, maar het zijn de lopers van AV Flakkee die ik hartelijk wil bedanken voor hun gelever de prestaties, waardoor het geld uiteindelijk binnenkomt." Door Mirjam Terhoeve Nog even is ze de oudste van Oostflakkee, want mevrouw Ras verhuist binnenkort naar De Goede Ree in Sommelsdijk. Haar hele leven heeft ze samen met haar zuster C^or (96) op De Stoof gewoond. Sinds enige tijd kampt haar zuster echter met gezondheidsproblemen en woont ze nu in De Goede Ree. Om praktische en om gezelligheidsredenen lieeft nu ook mevrouw Ras besloten om naar dit verzorgingstehuis te gaan. In afwachting van een kamer verblijft ze nu zolang in de Samaritaan. "Maar anclers had ik nog gewoon thuis geze ten hoor", zegt ze. "Ik voel me nog prima en slik nog niet één tabletje". Het mag gezegd worden. De 100-jarige ziet er nog gezond en wel uit en ze voelt zich ook zo. "Ik loop wat moeilijk, omdat ik vorig jaar een scheurtje in mijn heup heb opgelopen", laat ze weten, "maar vercler is er niets aan de hand. Ja, het was heel moeilijk om mijn eigen huis te verlaten. Ik heb daar immers bijna 100 jaar gewoond. Maar ja, wat moet, dat moet hè?" Mevrouw Ras komt uit een gezin met negen kinderen. Het was een hechte familie, waar iedereen altijd welkom was. "Het was net de zoete inval", zegt ze daarover. "Schooljuf fen hebben bij ons gek)geerd, maar ook dominees. Die kwa men dan op zaterdag en ver trokken op maandag, omdat ze zondags niet wilden reizen. Helaas zijn mijn twee oudere zusters al jong gestorven aan tbc. Verder is er een broer gestorven in de oorlog en mijn jongste broertje is op 17-jarige leeftijd verongelukt. Daar heb ik ontzettend veel verdriet van gehad. Wij waren dol op elkaar Nu zijn alleen Cor en ik nog over. Wij woonden tot voor kort op ons boerderijtje op De Stoof Thuis moest ik altijd meewerken. We deden alles zelf Brood, eierkoeken en koekjes bakken, jam en limonadesiroop maken, boter karnen, groenten inmaken en natuurlijk veel handwerken. .\1 deze dingen deed ik overigens nog totdat ik onlangs naar de Samaritaan ging". Mevrouw ■Ras wijst op haar vestje, rok en blouse, die ze aanheeft. "Heb ik ook nog zelf gemaakt hoor. Ja, het was altijd hard werken en als je niks te doen had, kon je bij familie aan de slag. Was je daar een hele dag bezig geweest met schoonmaken dan kreeg je zelf geen bedank je hoor Dan werd er gezegd: Bedankje moeder maar, dat ze je vandaag wilde missen. Ja, zo ging dat. Maar ik ben er toch oud mee geworden"voegt ze er lachend aan toe. Mevrouw Ras herinnert zich de oorlogsjaren ook nog heel goed. "Mijn zuster Cor moest bij de Duitsers gaan werken, maar dat weigerde ze. Ze is toen ondergedoken. Samen met mijl) vader was ze ook actiefin het verzet. Nadat de boerderij door de Duitsers onder water was gezet, moesten wij tijdelijk uitwijken naar Middelharnis. In ons huis zaten echter onder duikers, die moesten eten. Ik ging dan op de fiets naar huis met de smoes dat ik de kippen moest voeren, maar dan bracht ik eten naar die mensen. Een spannende tijd. Die Duitsers hadden wel van alles meegeno men hoor Van huisraad tot de paarden". Ook na de waters noodramp moest de familie tijdelijk verhuizen. "Wij heb ben in de buurt van Nijmegen gezeten", zegt mevrouw Ras daarover "Bij een weduwe, die het heel leuk vond om mensen over de vloer te hebben". Nadat de ouders van mevrouw Ras gestorven waren, is de boerderij in tweeën verdeeld en betrok broer Jaap met zijn gezin het ene deel en de zus sen Ras het andere. 'Jaap had tien kinderen, dus wij hielpen altijd een handje mee in het gezin", weet mevrouw Ras. "Ik vond het enig". Nichtje Maaike beaamt dat. "Wij waren dol op tante Cor en tante Wil. We wer den vreselijk door ze verwend. In de zomer gingen ze met ons met de fiets naar Ouddorp en ze trakteerden dan op pannen koeken. Ook later ging tante Wil met haar neven en nichten op vakantie. Telkens nam ze een groepje met de nachttrein mee naar Oostenrijk. Dat heeft ze drie keer gedaan. Geweldig was dat. In onze ogen kon tan te Wil nooit iets fout doen. De afgelopen jaren organiseerde ze nog regelmatig een familie reünie. Dan gingen we met de hele familie een weekend naar een hotel of vakantiecentrum met alles erop en eraan. Ook de kerkdienst hoorde daar bij. Voor tante Wil is het geloof heel belangrijk en ze was heel erg trouw. Ze ging op zondag altijd twee keer naar de Gere formeerde Kerk in Den Bom mel. Dat heeft ze haar hele leven gedaan. Dus de dienst stond ook tijdens zo'n weekend op het programma. Dat vond ze mooi, als we allemaal samen in de kerk zaten. We hebben een goed contact met onze tan tes en vaak vieren we de feest dagen en verjaardagen met of bij elkaar, ze zijn immers als moeders of oma's voor ons". Mevrouw Ras kijkt met heel Veel plezier terug op haar eigen verjaardag. "Het was een grote Verassing, dat ik dat in mijn eigen huisje kon vieren", zegt ze. "Het zag er ook zo netjes uit alsof ik nooit was wegge weest. Iedereen had goed zijn best gedaan om het gezellig te maken. De burgemeester kwam, een heel aardige man, en verder heel veel familie, "s Middags zijn we naar de Bommelstee gegaan en daar zijn ook heel Veel vrienden en kennissen geweest, 's Avonds hebben we er lekker zitten eten met de familie. En een berg kaarten, die ik gehad heb. Niet gewoon. Het was echt een leuke dag. Ik ben dan ook heel dankbaar dat ik dit in goede gezondheid heb mee mogen maken". SOMMELSDIJK - Het ge mengd koor Excelsior Dirks land, dat dit jaar 100 jaar bestaat, staat op uitnodiging van de Knöps Groep op de Paasshow bij garage Knöps te Middelharnis,op 10, II en 13 april a.s. Tijdens de Paasshow bakken de koorleden kruud- plaetjes om meteen te verko pen. De Knöps Groep sponsort deze actie belangeloos, en de opbrengst is voor het jubile umconcert van Excelsior op 14 november 2009 in sporthal De Gooye te Dirksland. Het jubi leumjaar 2009 is voor het koor al begonnen, daarom gaat men op 1 mei 2009 een driedaagse concertreis naar Trier en geeft men een jubileumconcert in de Heilig Kreuzkirche aldaar. GOEREE-OVERFLAKKEE - Van 13 t/m 18 april 2009 vindt de jaarlijkse collecteweek van de Nederlandse Hartstichting plaats. Tijdens deze Hartweek vraagt de Hartstichting finan ciële steun voor het bestrij den van hart- en vaatziekten, doodsoorzaak nummer 1 in Nederland. Tijdens de Hart week gaan bijna 80.000 collec tanten op pacj om een paar mil joen euro in te zamelen. Geld dat hard nodig is voor weten schappelijk onderzoek naar nieuwe behandelmethodes, maar dat ook gebruikt wordt om voorlichting te geven over een gezonde leefstijl en om ver beteringen in de gezondheids zorg te initiëren. In tegenstel ling tot wat veel mensen den ken, doet de Hartstichting haar werk geheel zonder financiële steun van de overheid. Ze is volledig afhankelijk van giften van de Nederlandse bevolking. De steun van de bevolking en de inzet van vrijwilligers blij ven daarom van groot belang, zodat in de toekomst het werk van de Hartstichting kan wor den voortgezet. Wie meer wil weten, kan kijken op www. hartstichting.nl. STELLENDAM - In de Gere formeerde Kerk te Stellendam wordt zondag 12 april een Paasgezinsdienst gehouden. Voorganger is ds. C.G. Kant, de dienst begint om 10.00 uur. Er is oppas aanwezig en tijdens de dienst wordt er een kinder- nevendienst gehouden. Ieder een is hartelijk welkom. MIDDELHARNIS - Met 13 tegen 2 stemmen (fractie ABB) ging de gemeenteraad don derdagavond akkoord met het collegevoorstel voor het sluiten van een overeenkomst met de erven van de voormalig mana ger van Sport- en recreatie centrum De Staver (Jordaan), waarbij de nabestaanden als onderdeel van deze overeen komst dertigduizend euro beta len aan de gemeente. Daarmee wordt een streep gezet onder de verhaalprocedure inzake door de gemeente Middelhar nis geleden schade als gevolg van als frauduleus aangemerk te handelingen van de voorma lig manager Na een jarenlang slepende affaire die in vertrou welijkheid werd afgewerkt, was het nu het finale openbare moment in de raad om verant woording af te leggen. Lees verder op pag. 6

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1