Baby te koop f i Ëlfdaagse rondreis door het Beloofde Land I Kerk diensten Lege Van Meer van Galilea op naar Jeruzalem EIIAtlDEn-niElJWS Aangepaste kerkdienst opnieuw Calvijn Rommel- en creatiefmarkt Kerkdiensten in de Stille Week EIIAflD^.niEUW5 Internet-handel Kamerdebat De nood van kinderloosheid Drs. W. Chr. Hovius Voorbede JERUZALEM - Elf dagen reisden 37 leden en vrienden van de Doopsgezinde Gemeente Oud- dorp met hun predikant ds. J. Smink en zijn echt genote als pelgrims door het Beloofde Land Isra el. Eén van de vier kerkelijke organisaties op ons eiland, .die deze maanden bijbelse reizen maken. Niet alleen naar Israel maar ook naar Turkije en onder andere Griekenland. Waarom gebeurt dit? Wat is de betekenis en hoe ervaren de deelnemers deze enerverende reis? Een verslag vanuit Israel, samen met de reisgroep van de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp. Betekenis Deskundigheid Uitvalsplaatsen Saamhorigheid Zondag 5 april 2009 Zevende Lijdenszondag J.M.J. Kieviet Uw auto én caravan PAGINA 2 VRIJDAG 3 APRIL 2009 Ethiek In het najaar van vorig jaar werd bekend dat een echt- [)aar uit Nederland via inter net een baby in ons buurland België heeft gekocht. Zodra dit bekend werd ontstond er grote beroering en ook opschudding in beide genoemde landen onder de bevolking, begrijpe lijk. En, om in termen van het recht te spreken lag er ook een zaak, die nader moest worden uitgezocht. Een enkele week geleden werd er in de Tweede Kamer in Den Haag een debat over gehouden. Diverse kamerleden deden hun zegje. Ongetwijfeld zijn er heel wat juridische vra gen te stellen op dit terrein. En dat ook op het vlak van de rechtspraak goede en zuivere regels zijn of worden opge steld en gehanteerd is vanzelf sprekend. Maar gelet op deze rubriek hebben we met name de ethische zijde van dit in trieste gebeuren te bespreken en te overdenken. Een kinderloos echtpaar moet toch wel heel zwaar in nood verkeren om via het internet, maar op welke wijze ook verder, een kind aanschaf fen met betaling van een prijs daarvoor. Stellig zal gemis van kinderzegen door een echtpaar als bitter verdriet worden erva ren. Ik spreek niet met opzet over 'kinderzegen'. Jammer en verdrietig dat kinderen te krijgen niet altijd als een zegen wordt ervaren en beledenl We krijgen kinderen, wanneer God ons huwelijk daarmee zegent, we nemen hen toch niet? Soms gaat het gemis van nakroost een heel leven mee en door. En ik weet van echtparen die trouw kerkelijk meeleven maar een doopdienst niet kunnen meemaken. Anderen zien ze dan voor in de kerk staan met hun rijkdom die hen zelf ont houden werd, ondanks vurig gebed daarvoor. Er zijn echtpa ren die een kind adopteren en, omdat dat in ons land moeilijk is, kinderen uit het buitenland gaan halen om die hier groot te brengen. Daar zitten ook best haken en ogen aan, maar een echtpaar kan wel tot veel zegen van zulk een buitenlands kind zijn. Mogelijk had het kindje in het land van geboorte nooit van God en van Zijn dienst, noch van Zijn Zoon, de Zalig maker vernomen. En hier mocht dat wel gebeuren via christen-ouders. Heerlijk als er zulk een jongetje of meisje tot geloof gebracht mocht wor den door de ouders als mid del in Gods hand. Met tranen van diepe ontroering las ik van zulk een geadopteerd kind, dat vol werd van Gods liefde bij het lezen en horen van een woord uit de toespraak van koning Salomo bij de inwijding van de tempel: 'Zelfs ook aangaande de vreemde, die van Uw volk Israël niet zal zijn, maar uit een ver land om Uws naams wil komen zal'. (1 Koningen 8:41). Dat groot geworden kind mocht zingend belijden: 'Heilig zijn o God, Uw wegen!' De nood van kinderverkoop Evenzeer is er grote en diepe nood als een echtpaar een kind te koop aanbiedt. We lezen in de pers wel eens dat gezinnen in Azië het zo arm hebben en zozeer honger lijden dat ze bijkans uit wanhoop een kind verkopen voor rijst, levens behoeften of geld. Hoe hoog moet de nood dan wel geste gen zijn! Maar prakdjken als hierboven geschetst, een kind via internet te koop aanbieden en aan te schaffen, zijn toch onaanvaardbaar?! Waar gaan we naar toe als met kinderen als een soort koopwaar handel gedreven wordt? Bij het even tueel afstaan van een kind mas geldelijk gewin toch nooit een zekere rol spelen? In de Tweede Kamer werd door de afgevaardigde, de heer Van der Staay, de uit spraak gedaan 'ik moet er toch niet aan denken, dat straks kin deren of vondelingen op een veiling, ook via internet aange boden worden!' Waarvan akte zou ik zeggen. Regerinesmaatregelen Natuurlijk moeten we het gevaar inzien en tegengaan dat 'vadertje staat' alles regelt en ordent. Maar ongetwijfeld moet een overheid, die ten dienste van het volk en de onderdanen handelt, en die zich naar de Schrift zien mag als 'dienaresse van God', ook een rechtvaardig beleid instellen en handhaven. Marchanderen met regels op ethisch terrein is bedenkelijk en gevaarlijk. Al te veel hoort men ook in onze samenleving de woorden 'moet kunnen' uitspreken. Maar praktijken die handel in kinderen toe laat zijn niet te accepteren. Verkeerde praktijken kunnen nooit gerechtvaardigd en zelfs verdedigd worden omdat de bedoelingen goed zouden zijn. En dat laatste kan men dan ook nog betwijfelen. Gebed voor onze volksver tegenwoordigers en voor onze regering mag wekelijks in de kerk naar de eis van God maar ook bij ons thuis wel dage lijks gedaan worden. Maar niet minder kunnen we in de voorbede denken aan echtpa ren die nooit de kinderzegen ontvingen of ongehuwden, die nooit huwelijksliefde hebben ervaren als we zelf wel deze rijkdom kregen. Zeker, ook zij kunnen 'geestelijke kinde ren' van God ontvangen. Je zult maar tot eeuwige zegen op de weg van het leven voor een ander er mogen zijn en gediend hebben. Maar kinder- gemis kan zo schrijnen. Maar vragen we ook om verdwijning van het kwaad in kinderen te handelen en uit kinderen geld te willen slaan, en om vergeving voor hen, die zich aan verkoop van kinderen schuldig maakten. Door Jaap Ruizeveld EUy van de Zande reisde al zes keer naar Israël. "Ik heb iets met dit land. Misschien komt het ook omdat ik enige tijd in een kibbutz heb gewerkt. Los daarvan, elke keer zie ik toch nieuwe dingen. In deze kennismakingsreis is bewust gekozen voor een start vanuit Tiberias pni vervolgens op te gaan naar Jeruzalem". Met deze achtergrond is het niet zo verwonderlijk dat Elly bij de invulling van het Isropa-reis- programma, in samenspraak met predikant J. Smink, een zorgvuldige mix aan onder werpen en bezoeken advi seerde. Rondtrekken in Israël met zijn bijbelse plaatsen is voor leden en vrienden van een kerkelijke gemeente niet zo maar een vakantietrip. Die elementen zijn er natuurlijk ook, want het landschap is fan tastisch mooi, maar de nadruk ligt op een pelgrimsreis waar bij deelnemers versterking en verdieping van het geloof ervaren. Het bezoeken van de heilige plaatsen betekent dat men bij het bijbellezen er nu beelden bij krijgt. Het is niet belangrijk of een gebeurte nis zich wellicht niet exaa op de gemarkeerde plaats heeft afgespeeld of in de directe omgeving. De contouren zijn immers duidelijk, soms zelfs onuitwisbaar zoals bijvoor beeld het Meer van Galilea (Tiberias) of geheimen zoals Carmel, en de diverse opgra- vingplaatsen (zogenoemde tels). Ds. Smink, die ook al eerder het Heilige Land bezocht, oriderstreept de betekenis van de groepsreis. Je kunt de bijbelse gebeurtenissen een plek geven. Hij ervaart ook dat, door de vele gebeurte nissen in de afgelopen tijd, er vanuit Israël een roep klinkt. 'Je laat ons toch niet alleen? Wij weten het af en toe ook niet zo goed meer". Betrok kenheid tonen is belang rijk. Als je je inleeft in de problematiek van dit in het Midden-Oosten ingeklemde emigratieland, zowel intern met zijn grote diversiteit aan stromingen en godsdiensten Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVEFITENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@ellandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijlie advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overlijdenst>erichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Biadmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennleuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). als extern in de verhouding met de omringende staten, waar vredesverdragen met Syriërs en Palestünen nog uitblijven, dan is cfie oproep goed te duiden. Wat velen opvalt is dat Israël, los van de omstreden gebieden, een geringe oppervlakte beslaat. Het is dan zelfs kleiner dan Nederland. Zo begrijp je dat men in de bijbelse tijd, in dag reizen, zich relatief snel door het land kon verplaatsen. De beleving, de verdieping van het geloof zijn waardevolle elementen die in onze groep vanuit individuele verschei denheid in achtergronden tot een sterk gemotiveerde eenheid hebben geleid: Pel grims die opgaan naar Jeru zalem. De schoonheid van het land, de overweldigende natuur, dat alles is prachtig en indrukwekkend." "Ondanks dat", vervolgt Smink, "vind ik dat een predikant niet te veel reizen moet maken. Je moet alles zorgvuldig overwegen en afwegen. Wellicht komt er na mijn emeritaat tijd en gelegenheid om nog eens een groepsreis te organiseren en te begeleiden". Een reis staat of valt ove rigens met een deskundig gediplomeerde gids. Een man of vrouw die het land kent en die weet heeft van tradities en feiten. Uitleg en toelichting op de heilige plaatsen moet matchen met een perfecte bijbelkennis en liefst naadloos aansluiten op hetgeen de predikant daar uit net Oude- en Nieuwe Tes tament kan duiden. Met Phi lip Kool was die voorwaarde van een goede Nederlandse gids ingevuld. Een allround freelancer, al tientallen jaren wonend in Israël. Een gids die groepsreizen in een breed perspectief plaatst en binnenkort ook fiets- en wandeltochten wil organi seren, niet alleen in Israël maar ook in omringende landen (phiHpkool@0013. net.il). Met zijn informatie boeit hij niet alleen allen, hij organiseert snel en daardoor worden extra mogelijkheden aan een programma toege voegd. Israël is een land van uiter sten. Ruim 2,5 miljoen pel- frims komen jaarlijks op ezoek. Er worden 120 talen fesproken. Een aantal bevol- ingsgroepen leeft in duide lijke armoede. Uitgerekend Jeruzalem is financieel 'de armste stad' van het land. Christenen maken slechts enkele procenten uit van de landsbevolking. Tachtig pro cent is joods en 12 procent moslim. Opvallend, zeker in uiterlijk vertoon, zijn de ultra orthodoxe joden. Een zeer streng op de Thorastudie gerichte groep, die in feite zich buiten de maatschappij heeft gesteld, geen belasting betaalt, geen dienstplicht vervult en voor een deel zelfs de staat Israël niet erkent, niettemin wel ondersteu ningsgelden van de overheid accepteert voor hun kinder rijke gezinnen. De reisgroep van de Doops gezinde Gemeente Ouddorp trok vanuit drie uitvalsplaat sen het land door Vanuit Netanya aan de Middelland se Zee, .vanuit de Kibbutz Deganya bij Tiberias in de Jordaanvallei en afrondend uiteraard de stad Jeruzalem. Er werden bezoeken gebracht aan historische en bijbelse plaatsen. Er werd gevaren op net Meer van Galilea en men kreeg rondleidingen op en bij opgravingheuvels, zoals in Caesarea en Dan. Het Car- melgebergte, de steden Akko, Haifa en Nazareth werden aangedaan. Aan de oever van de rivier de Jordaan volgde men de doopplechtighecien, door onderdompeling. Ook was er ruimte voor culturele zaken zoals de bezichtiging van de 12 gebrandschilderde vensters (stammen van Israël) van de Russisch Joodse kun stenaar Mare Chagall in de synagoge van het Hadassah- Hospital en er was een bezoek aan het Israëlmuseum waar de Dode Zeerollen in kopie worden tentoongesteld. Yad Vashem en in het bijzon der het Kindermonument in ieruzalem dat de herinnering ewaart aan de miljoenen ioodse slachtoffers van de lolocaust had vooral bij Maas Koese diepe indruk gemaakt. Samen met zijn vrouw genoot hij van veel andere facetten in het reisprogramma. Het drijven in de Dode Zee was een belevenis. De bezoeken aan de heilige plaatsen in. en buiten Jeruzalem met daarbij leerzame informatie waren Maas Koese goed bevallen. Hij noemt het een pré dat een en ander vanuit een christe lijke reisorganisatie was opge zet. De grote verschillen tus sen de Joodse en Arabische bevolking vond hij opvallend. Israël is een prachtig land met een geweldige natuur, woes tijn, bergen en dalen. Hans en Sjaan Westhoeve waren vooral blij met de saamhorigheid in de reis groep. Omdat Hans iets min der mobiel is, was hij blij dat hulpvaardige handen ervoor zorgden dat hij toch bijna alle bezoeken kon meemaken. Ook voor de familie Westhoe ve maakte het bezoek aan Yad Vashem de meeste indruk, naast alle emotie op de vele heihge plaatsen waaronder de Olijfberg, Tempelberg en Hof van Gethsémané. Prach tig vonden zij het spontaan samen zingen van net lied Abba Vader in de Annakerk, een bouwwerk met een onge kende akoestiek. Indrukwek kend ook het bezoek aan de Klaagmuur Dat Hans (bijna 75) nog in de Dode Zee stap te om enkele minuten in het zoute water te drijven, was voor hem een fantastisch moment. Na elf dagen keerde het gezelschap van de Doops gezinde Gemeente Ouddorp huiswaarts. Opgewacht en verwelkomd door het thuis front kon een ieder de Isra- elreis afsluiten. "We hebben veel geleerd, veel gezien en met elkaar beleefd, zo was de slotconclusie. Dat alles in bijbels perspectief. En vooral dat laatste was onze motiva tie", zeiden deelnemers. MIDDELHARNIS - Zondag 5 april zal in de Hervormde Kerk te Middelharnis een aangepas te kerkdienst worden gehou den worden voor mensen met een beperking. In deze dienst zal ds. H. Harkema voorgaan. De aanvang is om 14.45 uur Iedereen is hartelijk welkom. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche, bediening Heili ge Doop en 18.30 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam. Eben-Haëzer: 9.30 uur lees- dienst en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gcm. 9.45 uur ds. A, Belder, Openbare Geloofsbelijdenis en 18.30 uur ds. G. van Meijeren - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. van der Kooij en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Ger. Gem. 9.30 uur ds. A. J. Gunst en 18.30 uur leesdienst - Doopsge zinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Klein, Hei- en Boeicop en 18.30 uur ds. E. de Mots - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik en 18.00 uur ds. F. C. Hoek, Hoeve laken. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. R. W. van Mourik - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. M. van der Linden en 18.00 uur ds. C. Oorschot - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kanten 18.30 uur ds. E H. o o /H c f "ppl MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. E Kor teweg, Oud-Beijerland en 18.00 uur kand. A. Kos, Barneveld - Geref. Kerk 9.30 uur da. A. van der Wal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. E Blok - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meijeren, openbare geloofs belijdenis en 18.00 uur ds. H. G. de Graaff, Rotter dam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer A. Dubbeld. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist, Groot- Ammers en 18.00 uur ds. L. de Wit, Bleskensgraaf- Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. M. B. v. d. Palm, Nieuw en Sint Joosland en 18.00 uur kand. J. B. Boesaard, Katwijk- Gen. Gem. 10.00 uur leesdienst en I8.Ó0 uur ds. A. J. Gunst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik, openbare geloofsbe lijdenis en 18.00 uur ds. K. Groenendijk, Bruchem - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan, v.m. bediening Heilige Doop - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remonstrantse Gem. 10.00 uur ds. J. E Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur de heer R. Visser MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 en 14.45 uur ds. H. Harkema, aange paste dienst - Geref. Kerk 10.00 uur ds. F. L. Renes en 17.00 uur ds. J. de Jong - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. C. Uitslag - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. Versluis, Sint Annaland en 18.00 uur Dr C. A. V. d. Sluijs, Veenen- daal - Hersteld Öerv. Gem. 9.30 en 18.00 uur kand. N. A. Donselaar, Oosterland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Slingerland, Klundert en 18.00 uur ds. E J. M. van Veldhuizen, Din- teloord - Ger. Gèm. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee geen opgave. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Catsburg, belijdenis van het geloof en bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. A. Bel der - Geref. Kerk 10.00 uur ds. E H. Zaadstra en 18.00 uur ds. E A. Broere - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. van 't Veld, Ede en 18.00 uur kand. E M. van 't Hof, Sint Anna land - Geref. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. OOLTGENSELAVT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur ds. T. W. Van Bennekom - Her steld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 15.45 uur ds. P. C. Hoek, Hoeve laken - Geref. Kerk 9.30 en 19.30 uur de heer G. J. Heinen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. mr J. Kooij, Barendrecht. De oudere lezers herinneren zich zijn boeken nog wel: De stroper van Heusden, De schild knaap van jonker George, De bos wachter van Mora en vele ande re. Historische jeugdboeken met spannende verhalen, het meest uit de 16*^'eeuw, de tijd van de Reformatie. De schrij ver was de heer E de Zeeuw JGzn (1890-1968). Na enig zoeken kwam ik erachter dat hij wel 245 publicaties op zijn naam heeft staan, waarvan 155 in de categorie 'historie'. Uitgeverij De Banier heeft er onlangs drie heruitgegeven en ze samengebracht in een mooie band en onder een heldere titel De Fransman van Geneve. Niet te vragen over wie het gaat: Johannes Calvijn. Kan bijna niet anders dit jaar Het gaat hier om drie verhalen uit zijn leven. Ze verschenen ooit apart onder alweer die typi sche De Zeeuw-titels De wijn boer van St. Victor, De tuinman van Ferrara en De horlogemaker van Geneve. De stijl is wat geda teerd, maar nog goed leesbaar voor jongeren en ouderen die houden van een spannend ver haal maar ook iets hebben met geschiedenis. Er zijn enkele mooie illustraties van Rino Vis ser opgenomen. Al met al een aantrekkelijke uitgaaf. Jammer dat er over de schrijver geen enkel biografisch gegeven is opgenomen. N.a.v.: P. de Zeeuw JGzn, De Fransman van Geneve. Drie verhalen uit het leven van Johannes Calvijn. Uitgeverij De Banier te Apeldoorn. ISBN 978- 90-336-2969-3. Hard cover 235 blz. Prijs 14,90. Uitgeverij De Banier heeft in het Calvijnjaar aanleiding gezien om nog een andere publicatie over de hervormer op de markt te brengen. Ik moet zeggen: voor de liefheb bers een heel aantrekkelijk boek. Het is samengesteld van uit het ijzersterke concept: een plaatje met een praatje. Veel plaatjes zelfs, buitengewoon fraaie foto's gemaakt door professionele fotografen - alle rond het leven van Calvijn. Twee fotografen, Sjaak Ver boom en Wim Eradus, gingen op pad. Ze trokken naar en door tien steden in (vooral) Frankrijk waar Calvijn woonde en ze zochten zijn spoor op. De opdracht die ze hadden mee gekregen was: laat zien wat er gebeurd is met de omgeving waarin hij leefde. Is de herin nering aan de reformator nog zichtbaar en tastbaar? Op deze wijze hebben ze geprobeerd de wereld van Calvijn in beeld te brengen. Waar studeerde hij? Waar stond hij op de kansel? Waar voerde hij de godsdienst gesprekken? De volgende plaatsen zijn in beeld gebracht: Noyon, het Noord-Franse stadje waar Cal vijn geboren werd en waar hij opgroeide (1509-1523), Parijs, Orleans en Bourges, waar hij stu deerde 1523-1533), ^ng^ou/me en Nérac die voor de gevluchte jongeman als toevluchtsoord dienden (1533-1534), Poitiers, waar hij het Woord van God bediende (1534), Bazel, waar de eerste druk van zijn Institu tie verscheen, Straatsburg, waar hij drie jaar predikant van een vluchtelingengemeente was (1538-1541) en natuurlijk Geneve, de stad van Calvijn. Het is de stad waar hij in 1564 stierf en waar zijn lichaam begraven is. Dr M.A. van den Berg die nog niet zo lang geleden promo veerde op een studie over de reformator, schreef voor elk hoofdstuk een korte inleiding. Daarnaast wordt in dit boek ook praktische informatie gegeven over musea en ande re bezienswaardigheden van elke besproken stad. Wie met vakantie naar een van deze ste den gaat, neme dit boek dus mee. Het wijst u de weg op uw 'pelgrimage'. Toch - dat laatste moet het maar niet worden. Het zou niet in de geest van Calvijn zijn. De her vormer was zelf een pelgrim, maar dan naar de stad die fun damenten heeft. Tegelijkertijd heeft hij in zijn leven nadruk- kehjk de ballingschap vanwege het geloof ervaren. Wie zijn verklaring van het Psalmboek kent, heeft ontdekt hoe hij zich daarin meermalen identi ficeert met David, die als een veldhoen op de bergen vluch ten moest. Na 1534 heeft hij zijn vaderland Frankrijk nooit meer terug gezien. Nee, tot pel grimage hoeft dit boek niet aan te zetten. Toch (ja, je moet er een beetje gevoel voor hebben) heeft het iets om in Angoulême te staan voor het huis waar Cal vijn aan zijn Institutie begon te werken of een kijkje te nemen bij (of misschien wel in) het rij zige hoekhuis in Nérac waar hij op zijn vlucht z'n vriend Lefè- vre d'Etaples ontmoette, of een bUk te slaan in de grot bij Saint Benoit, 10 km ten zuiden van Poitiers, waar Calvijn voor het eerst het Heilig Avondmaal bediende. Er is veel zorg besteed aan de uitvoering van dit kijk- en leesboek. De kwaliteit van het fotowerk is stuk voor stuk heel goed. De toelichting die per foto gegeven wordt, is de meeste keren ter zake. Er is een DVD bijgevoegd die u het een en ander laat zien van het Geneve van Calvijn. De al genoemde dr Van den Berg voert de kijker/luisteraar mee op een wandeling door de oude stad. Hij vertelt waar het allemaal is gebeurd... -Al met al een interessante uitgaaf die ik van harte aanbeveel. N.a.v.: M.A. van den Berg, WJ. Eradus, Sjaak Verboom, Van Noyon tot Geneve. Tien woonplaatsen van Calvijn in beeld. Met DVD 'Geneve, de stad van Calvijn.' Uitgeverij De Banier te Apeldoom. ISBN 978-90-336- 2962-4. Gebonden. 204 blz. Prijs €28,90. in vertrouwde handen HERKINGEN - In vereni gingsgebouw 'Ons Huis' aan de Kaaidijk te Herkingen worden zaterdag 11 april van 10.00-16.00 uur een Rommel en creatiefinarkt gehouden. Er is van alles te koop, ook spul len uit grootmoeders tijd en veel boeken, dit alles voor klei ne prijsjes. Wie zelf een tafel wil huren om wat spullen op te verkopen, kan bellen naar 0187 669718 of 0187 669417. Er zijn nog wat tafels te huur, 6 per tafel. De Exoduskerk in Sommels dijk en de Emmaüskerk in Middelharnis nodigen ieder een hartelijk uit voor de geza menlijke vieringen in de Stille Week voor Pasen. Op maandag 6, dinsdag 7 en woensdag 8 april zullen er avondgebeden plaatsvinden in respectievelijk de Exodus kerk, de Emmaüskerk en de Exoduskerk om 19.30 uur De 'vespers' duren niet lang. Op donderdag 9 april is er een viering van Schrift en Tafel in de Exoduskerk om 19.30 uur Op Goede Vrijdag 10 april is er om 19.30 uur een dienst van lezingen, gebed, zang en stiltes in de Emmaüskerk. Op zaterdag 11 april is er een Paaswakedienst om 21.30 uur in de Emmaüskerk, geken merkt door een lichtsymboliek en doopgedachtenis. Zondag morgen om 6.00 uur is er in de Exoduskerk een Dageraad- dienst, met aan het einde het Paasontbijt. Ieder kan daarna 'even' naar huis gaan om dan rond 10.00 uur de hoofddienst mee te maken in de Exoduskerk of in de Emmaüskerk. De vieringen zullen worden geleid door ds. T. Verduijn en ds. L.J. Lin- gen. Ook zal er medewerking zijn door Cantorijen. Zie voor meer info de websites www.exoduskerk.nl of www. emmauskerkmiddelharnis.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2