mMm Teleurstelling over aanleg jachthaven Oude-Tonge Gemeenten kunnen alleen nog met eensluidend advies fusie op Goeree-Overflakkee voorkomen E. iPf^ 1 r 5/'/'3 /j-f] Brandweer wedstrijden in Goedereede Paasmandje maken CDA Eurodebat in De Staver Stille week- diensten Doopsgezinde Gemeente Oliebollen bestellen 81e jaargang Nr. 7800 Vrijdag 3 april 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereforrfhe^^^rondslag Teleureesteld Verdeeld Niet vooruitlopen Commissie Schutte spreekt: MIDDELHARNIS - De bel voor de laatste ronde heeft geklonken. Vluchten kan niet meer. Geen vrij blijvendheid en ook geen enkele mogelijkheid om nog nieuwe elementen toe te voegen. Het is een keuze uit twee modellen, een samenwerkingsmodel of een ftisiemodel. In een ultieme poging krijgen de vier gemeenten op het eiland tot 15 juni de gelegenheid om zelf, maar dan eensluidend, tot een beslissing te komen voor een duurzame en toekomstbestendige bestuurlijke invulling. Het advies van de onder zoekscommissie Schutte laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Gedeputeerde Staten, vertegenwoor digd door Martin van Engelshoven-Huls, volgt het advies en de aanpak van de commissie Schutte, zoals die dinsdagmiddag in een bomvol ISGO-gebouw werd gepresenteerd. Verrassing Nieuw geopend: 3 Wasboxen 1 Wasstraat OUDE-TONGE - Recent was in de lokale media te lezen dat projectontwikkelaar Certitude Capital uit Eindho ven via een aandelentransactie gronden heeft verwor ven voor de aanleg van een jachthaven tussen de oude en nieuwe sluis in Oude-Tonge. Inmiddels worden de gronden al voorbereid en is erbij de gemeente Oostflak- kee een vergunning aangevraagd voor de aanleg van 153 steigers. Voor veel Oude-Tongenaren kwam deze plotse linge ontwikkeling als een verassing. De leden van de Natuur en Landschapsvereniging Goeree Overflakkee (NLGO) zijn niet verrast, maar eerder teleurgesteld. Zij zien dit al aankomen sinds 1994, maar hadden gehoopt dat de jachthaven van de baan zou zijn vanwege de ont wikkeling van het project Suijssenwaerde. Door Mirjam Terhoeve Volgens de folder van Cer- titudo Capital zal nabij de nieuwe sluis een jachthaven aangelegd worden voor zo'n 182 zeewaardige jachten. Daarbij zijn er ook plannen voor het aanleggen van 99 parkeerplaatsen en het reali seren van een havengebouw, horecavoorzieningen, win kelruimtes en een woning voor de havenmeester. De NLGO is zeer sceptisch over de plannen van de pro jectontwikkelaar. "Het is een trieste ontwikkeling voor de natuur daar", meent Jos Hen driks. "Ik vraag me bovendien af of er daadwerkelijk vraag is naar een dergelijke voorzie ning, ledere projectontwik kelaar kan echter doen, wat hij wil met dit gebied, dat is 15 jaar geleden al zo beslo ten. Nee, verrast zijn wij dus niet, wel teleurgesteld". Hen driks herinnert aan de hand tekeningenactie die destijds De luwen van Onilc-'linigi: lelt jaarlijks zo'n 2500 passanlen. die erg cnmplimentem zijn over de mooie authentieke haveningang, die zelfs in folders in Frankrijk heeft gestaan. "Het zou erg jammer zijn als dat allemaal verdwijnt", vindt bestuurslid Jan Briek van watersportvereniging Oude-Tonge. En jos Hendriks van NLGO: "Het is jammer voor de haveningang van Oude-Tonge. Deze staat beschreven ais een van de mooiste van hel land, zoiets moetje koesteren. f"'»-' W"'« W"""" werd gehouden tegen wijzi ging van het bestemmings plan. "Als NLGO waren wij in 1994 zeer tegen de plannen om het gebied de oestem- ming recreatie en toerisme te geven. Middels een hand tekeningenactie hebben wij de menmg van de bevolking gepeild. We wilden per huis houden één hancltekening ophalen. De respons was ech ter zo groot dat wij bij de toen bestaande 863 huishoudens toch ruim 900 handtekenin gen ophaalden. Het toenma lige college van PvdA en CDA had echter geen boodschap aan onze actie en besloot toen de bestemming te wijzigen. We zijn toen ook nog naar de Provincie gestapt, maar kregen daar al helemaal geen voet aan de grond". Wat Jos Hendriks het meest betreurt, is dat er van het mooie natuurgebied niets overblijft. "Menlieeft ons des tijds verzekerd dat de vorm van de kreek behouden blijft, maar welke waarde heeft dat nog? Hetzelfde geldt voor de oever aan de overkant, die de status beschermd natuur gebied heeft gekregen. Mooi natuurgebied met pal ernaast een jachthaven en gebou wen. Wij hadden nog een laatste hoop dat er toch geen jachthaven zou komen, van wege de start van het project Suijssenwaerde, waar ook al ligplaatsen gerealiseerd zijn. Maar helaas is die hoop nu vervlogen. Het is jammer voor de haveningang van Oude- Tonge. Deze staat beschre ven als een van de mooiste van het land, zoiets moet je koesteren, maar het college van destijds hechtte daar dus weinig waarde aan. Nu, anno 2009, zitten we mooi met die erfenis opgescheept. Er wordt al gestart met afgraven en straks is het gebied onher stelbaar beschadigd, zelfs als blijkt, dat er weinig vraag is naar ligplaatsen". jan Briek, bestuurslid van watersportvereniging Oude- Tonge, sluit zich aan bij de mening van Hendriks. "Ook \\'ij vragen ons af of er echt behoefte is aan een haven voor zeewaardige jachten. Je hebt het dan over schepen van 50 tot 80 voet. Dat kun nen gevaartes zijn van ruim vier meter hoog. Als je dan bedenkt dat naburige plaatsen als Bruinisse, Herkingen en (3uddorp ook al grote jacht havens hebben en nog verder willen uitbreiden, dan vraag ik me af of de plannen echt zo rendabel zijn als Certitudo Capital het voorstelt". Toch wordt er binnen het bestuur en de leden van wsv Oude- Tonge verschillend gedacht over de plannen. "Sommigen zien een kans in samenwer king met de nieuwe jacht haven", zegt Briek daarover, "maar persoonlijk denk ik dat onze wsv er niet veel aan heeft. Daar wordt de nieuwe haven waarschijnlijk te duur en te commercieel voor. Wij zijn nu een compleet onaf hankelijke vereniging, die door hulp van vele vrijwil ligers tegen lage tarieven de haven levendig houden met mooie voorzieningen. Wij tellen jaarlijks zo'n 2500 pas santen, die erg tevreden zijn over onze voorzieningen en die daarbij altijd erg compli menteus zijn óver de mooie authentieke haveningang. Deze heeft zelfs in folders in Frankrijk gestaan. Het zou erg jammer zijn als dat alle maal verdwijnt". Een ander probleem ziet Jan Briek in de blauwalgen, hoewel de verwachting is dat het Volkerak rond 2014 brak zal zijn. "Dat duurt dus nog even, nu is het nog zo dat bij een verkeerde wind er hier in de havenkom erg veel blauw- alg drijft. De boten worden er erg vies van en bovendien stinkt het behoorlijk. Ik denk Volgens Jos Hendriks is destijds verzekerd dat de vorm van de kreek behou den blijft. "Maar welke waarde heeft dat nog'? Hetzelfde geldt voor de oever aan de overkant, die de status beschermd natuuigebied heeft gekregen. Mooi natuurgebied met pal ernaast een jachthaven en gebouwen. Het is jammer voor de haveningang van Oude-Tonge.foio's: Ham Vilkrim Morgen, zaterdag 4 april, zal Goedereede het toneel zijn van brandweerwedstrijden. Van 's ochtends kwart over zeven, als de eerste ploeg zich meldt bij de brandweergarage aan de Varkensmarkt, tot 's avonds halfzeven, als de prijs uitreiking plaats zal vinden in de genieentewerkplaats aan de Provincialeweg, zullen er ongetwijfeld veel activiteiten \an verschillende brandweer ploegen zijn te bezichtigen. Er zal die dag in twee klassen wedstrijden worden gespeeld: de Provinciale Vaardigheids toets klasse 112 en TAS-HD. De deelnemende groepen zijn afkomstig uit heel de provin cie, waaronder een aantal ploe gen van Goeree-Overflakkee. In de klasse 112 zijn dit: Mid- delharnis (start om 8.00 uur), Ooltgensplaat (9.50 uur), Stad aan 't Haringvliet (10.40 uur) en Dirksland (13.30 uur). In de klasse TAS speelt Den Bom mel om 13.15 uur, Herkingen om 15.30 uur en Meüssant om (17.00 uur). De exacte plaats van de wed strijd wordt pas op de dag zelf bekendgemaakt. Een ieder is van harte welkom om de brand weermensen aan te moedigen tijdens hun verrichtingen. niet dat een eigenaar van een jacht vanaf een half miljoen erg blij zal zijn als zijn boot onder de alg zit". Al met al is ook Briek erg sceptisch over de plannen en vreest hij dat het op niets zal uitlopen en er alleen maar een bouwput overblijft. Coinmunicatiemedewerk- ster Silvia van Weezel van de gemeente Oostflakkee laat in een korte reactie weten dat er inderdaad een vergunning is aangevraagd voor de aanleg van 153 steigers. "Van de rest van de plannen zijn wij nog niet op de hoogte gebracht", zegt ze verder. "Daar kun nen we dus absoluut geen uitspraak over doen. We zul len de vergunningaanvraag met open vizier betiandelen, zoals wij dat altijd bij elke aanvraag doen". Mevrouw Van Weezel bevestigd wel dat op het gebied de bestem ming jachthaven ligt en dat de gronden inderdaad worden voorbereid omdat de provincie daartoe al een vergunning heeft afgegeven. "Voor de rest kan il; in het geheel niet op de zaken voor uitlopen omdat er, zoals al gezegd, hier bij de gemeente nog helemaal niets bekend is over gebouwen, parkeer plaatsen of wat ook van dien aard". OUDE-TONGE - Het Jeugd werk van de SWO organi seert op woensdag 8 april a.s. een paasmiddag in het Info- centrum, Bernhardstraat 27 te Oude- Tonge. Het wordt een creatieve middag waarop een paasmandje zal worden gemaakt. Deelname kost €2 p.p. De middag duurt voor de kinderen van groep I t/m 3 van 13.15-14.45 uur en voor de kinderen van groep 4 t/m 8 van 15.00-16.30 uur. Door Jaap Ruizeveld Perfect binnen de voorgeschre ven tijd rondde de onderzoeks commissie Schutte haar werk zaamheden af Het resultaat is een dossier onder de titel 'Samen voor ons eiland, Goe ree-Overflakkee, een eenheid in verscheidenheid'. Daarin stelt de commissie dat zij, na zorgvuldige raadpleging van alle betrokken partijen in de afgelopen twee maanden, tot de conclusie komt dat de vor ming van één gemeente Goe ree-Overflakkee de meest ade quate oplossing is voor de toe komst van het lokaal bestuur op het eiland. Elke andere vari ant acht de commissie minder duurzaam en toekomstbesten- dig. Niettemin heeft Schutte aan de vier gemeenten nog een gelegenheid willen bieden om tot een gezamenlijke keuze te komen voor één van de iwee modellen. Zoals gemeld heeft Gedeputeerde Staten dit advies direct positief overgenomen. Mochten de raden van de ier gemeenten eensgezind kiezen voor het samenwerkingsmo del, dan zal de commissie aan GS voorstellen een termijn te stellen waarbinnen een nieuwe gemeenschappelijke regeling tot stand dient te komen. .-Ms de gemeenten niet of niet eenslui dend voor het samenwerkings model kiezen, dan adviseert de commissie Schutte aan Gede- Overhandiging van hel rapport 'Samen voor ons eiland' door commissievoorzitter Schutte aan gedeputeerde Martin van Engelshoven-Huls. Folo: Wim van Vossen Fotografie puteerde Staten de procedure tot vorming van één gemeente Goeree-Overflakkee in gang te zetten. De eilandelijke gemeenten moeten dus nu kordaat met het advies van de commissie Schut te aan de slag. Dat zij die kans nog krijgen, is voor een aantal college- en raadsleden een ver rassing. Zij gingen er vanuit dat de commissie slechts één advies aan GS zou voorleggen. Burgemeester Servaas Stoop, woordvoerder namens de vier gemeentebesturen, beaamt dit. Hij zegt dat er deze aprilmaand tenminste één en indien daar toe aanleiding bestaat mogelijk nog een vervolgbijeenkomst wordt gehouden waarbij de raden gezamenlijk zich over het samenwerkings- en fusie model zullen beraden. Daarna dient elke raad een finale eigen afweging te maken en een besluit te nemen. Alles pleit ervoor om die afzonderlijke raadsvergaderingen in tijd op elkaar af te stemmen, dus in een zo kort mogelijke periode. Vervolg op pagina 5 SOMMELSDIJK - In recrea tiecentrum De Staver te Som- melsdijk wordt woensdag avond 15 april een Eurodebat gehouden. Hiervoor komen Europarlementariër Corne- lis Visser en CDA-lijsttrekker, voor de Europe.se verkiezingen Wim van de Camp deze avond naar Goeree-Overflakkee. "Voor heel veel mensen is Europa nog steeds een 'ver van mijn bed show', terwijl Europa toch allen aangaat! Zeker bij de huidige economische en finan ciële problemen is er sterk de neiging alles op alles te zetten in en voor eigen land. Toch is Europa niet meer weg te denken en veel van onze wel vaart is toch ook te danken aan Europa. Dat zal zeker ook voor de toekomst in toenemende mate het geval zijn", zo stelt de organisatie van het Eurodebat. Het CDA werkt samen met de EVP-ED (Europese volksparüj - christen democraten - Euro pese Democraten) en maakt daardoor deel uit van de groot ste fracties in het Europees Par lement en is het een belangrijke machtsfactor binnen het Parle ment. Het CDA wil in Europa een prominente rol spelen. Haar verkiezingsprogramma kreeg daarom als titel 'Kracht en ambitie' - Europositief waar het kan en nationaal waar het moet. Zo vindt Van de Camp dat een serieuze poging moet worden ondernomen om af te komen van het gereis van het Europees Parlement tus sen Straatsburg en Brussel. Dat kost zo'n 200 miljoen euro. Met betrekking tot de economisch crises stelt Van de Camp dat Nederland en Europa elkaar hard nodig hebben. "Wij moe ten het hebben van veel export. 'éMW^M Gebruikt wos nog nooit zo nieuw. Knöps BV - Longe^wg f 13 - 3245 KG - Somnwhdiik-OIR? i7&767 Mtenfoc» GV KloostcTMg 2 4317 AL - Noordsoum - 0111 401M7 24 uur per dag geopend met softborstels dagelijks geopend van 07.00- 22.00 uur. Boezemweg 2 3255 MC Oude Tonge en Europa is daarbij internatio naal een zeer belangrijke, zelfs onmisbare, speler Cornells Visser zet in op min der en eenvoudige regels in Europa. Bovendien zal hij sterk pleiten, zolang de boeren geen kostendekkende prijs krijgen, voor voortzetting van het land bouwbeleid en voor steun voor verduurzaming en innovatie binnen de visserijsector Tijdens het Eurodebat in De Staver zullen deze en andere relevante thema's aan de orde komen. Iedereen wordt uitge nodigd om met Van de Camp en Visser in debat te gaan. De aanvang is om 20.00 uur. OUDDORP - In de Stille Week zal van maandag 6 t/m don derdag 9 april in de Doopsge zinde kerk in Ouddorp 'stilte diensten' gehouden worden. In deze diensten, die zullen duren van 19.30 tot 20.00 uur, zal naast muziek, stilte, een lezing en enkele liederen, een korte overweging gehouden worden. Op Goede Vrijdag 10 april wordt om 1115 uur een Duits talige dienst gehouden, waar in Pfarrer Klaus Wagner uit Radevormwald zal voorgaan. Vervolgens wordt in de avond dienst, waarin ds. J. Smink zal voorgaan, het Heilig Avond maal gehouden. Deze dienst begint om 19.30 uur NIEUWE-TONGE - In Nieu- we-Tonge worden nog een keer oliebollen gebakken. Tot woensdag 15 april kunt u ze bestellen, om ze zaterdag 18 april tussen 10.30 en 11.30 uur op te halen in het gebouw van de Postduivenvereniging, Westdijk 31 te Nieuwe-Tonge, waar dan ook bloemstukjes, fotokaarten en andere produc ten te koop zullen zijn. De olie bollen kosten 0,55 per stuk en kunnen worden besteld bij de families D. Heijkoop (tel. 652010), M. van Putten (tel. 651391) of A. Houweling (tek 652393).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1