CDA-delegatie op bezoek bij Marina Port Zélande 1 ri'.^M Morgen krentenbroden- actie Woord en Daad •1 Bingo voor de jeugd tiomcetemftü Begrafenis slachtoffer mishandeling 81e jaargang Nr. 7798 Vrijdag 27 maart 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag MELISSANT - De afgelopen weken heeft groep 7/8 van openbare basisschool Roxenisse uit Melissant meege daan aan een project van Simavi: 'Wandelen voor water'. Dit is een landelijk initiatief van Aqua for All. Het pro ject bestaat uit een educatief en een actief gedeelte. Tijdens het educatieve gedeelte kregen kinderen uitleg over hoe kinderen van hun eigen leeftijd uit ontwik kelingslanden dagelijks kilometers moeten lopen om aan water te komen. Tevens hebben ze een gastles van iemand van Simavi gehad over water in Nederland en water in ontwikkelingslanden. Het actieve gedeelte van het project vond afgelopen woensdag plaats. De 23 kin deren van groep 7/8 hebben allemaal met 6 liter water op hun rug 6 kilometer gelopen. Van te voren hebben de kinderen allemaal sponsors benaderd, in de hoop veel geld in te kunnen zamelen voor een waterproject in het westen van Kenia, waarvan meer dan 30.000 men sen zullen kunnen profiteren. Doel van het project is onder andere de constructie van 10 watertanks, 10 was ruimten op scholen en het beschermen van 45 natuur lijke bronnen in de verschillende dorpen. Nieuw geopend: 3 Wasboxen 1 Wasstraat Schoon water Sponsoractie Jachthaven met ambities op gebied van duurzaamheid 1 'M Duurzaamheid Nieuwe haven Vergunningen Extreme compensatie 0900-8844 Aanhouding met harddrugs mëmék'ikim r^""' Wandelen voor Water 29 maart 25 oktober In de nacht van zaterdag 28 op zondag 29 maart wordt de klok om 02.00 uur één uur vooruit gezet. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Door Hans Villerius Knóps BV Longtweg 113 32'I5 KQ - Sommfltéjt -01!ï Vm? AUerdoat BV - Ktooiterweg I 4317 Al - NwxiIqou-c - C111 401347 24 uur per dag geopend met softborstels dagelijks geopend van 07.00- 22.00 uur. Boezemweg 2 3255 MC Oude Tonge Waiiclelfii vooi- Water is een sponsorloop voor kinderen uit groep 7 en 8 van de basis scholen. De opbrengst is vooi' Wandelen voor Water. De kin- deien lopen een afstand van 6 kni. niet 6 liter water in een VVvW-iugzakje - dat ze mogen houden - om de praktijk van alledag voor veel kinderen in ontwikkelingslanden zelf te ervaren. Deze prestatie laten ze sponsoren door familie, vrienden en binen. Belangrijk doel van Wandelen voor Water is de bewustwording van de kinderen van de wereldpro blematiek op bet gebied van drinkwater en sanitatie. De scholen besteedden hier in de weken vocjr Wereldwaterdag aandacht aan. Hiervoor werd hen een lespakket aangeboden voor alle groepen van de basis school en een gastles door een waterdeskundige. In Nederland is het heel nor maal dat er zomaar water uit de kraan komt, In de keuken, in de badkamer, in de WC; we draaien de kraan open en er komt water uit. En dat is zo schf)on dat we het gewoon kun nen drinken. In arme landen is dat vaak heel anders. Daar is soms voor een heel dorp maar één put. Daarvoor moeten de mensen soms wel meer dan een uur lopen. Auto's en fietsen zijn er niet. Moeder en vader zijn druk met het huishouden en het werk op het land. Daarom moeten de kinderen vaak water halen. En het water in de put is lang niet altijd schoon. Als de mensen hiervan drinken, kunnen ze erg ziek worden. De kinderen zijn veel lijd kwijt met het halen van water. Ze kunnen daardoor soms niet naar school en hebben ook geen tijd om Het eilandelijk comité van de Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad houdt morgen, zaterdag 28 maart, weer haar jaarlijk se krentenbrodenactie. Dit gebeurt op geheel Goeree- Overflakkee met uitzondering van de plaatsen Ouddorp en Goedereede. In tegenstel ling tot eerdere berichtgeving zal in Ooltgensplaat wel wor den verkocht. I)e opbrengst is bestemd voor projecten waar de hulpstichüng zich dit jaar voor inzet, onder het jaarthe ma: 'Eerlijk handelen, samen doen!'. De opbrengst van de actie zal gedeeltelijk (voor daarvoor aangewezen projec ten) worden verdubbeld door de landelijke overheid. Na het startsein door schooldirecteur Both ni eeii he^i^cleidende moeder, gingeii de kindere» op pad, zes kilometer lang met zes liter op hun rug. Foto's: Hans Viüeriiis met elkaar te spelen. En als de kinderen wel naar school gaan, zijn daar vaak geen WC's, of ze zijn helemaal kapot en vies. De kinderen gaan in de bosjes zitten en komen zonder hun handen te wassen weer de klas in. Daardoor worden ook veel kinderen ziek. Wanneer het dorp een eigen pul zou hebben met schoon water, wordt het leven een stuk beter. De kinde ren hoeven dan geen kilome ters meer te lopen om water te halen en ze kunnen gewoon naar school. Er zijn dan minder zieke mensen en de toekomst ziet er dan ook veel beter uit. De Verenigde Naties hebben gezegd dat 2008 het jaar van de Sanitatie is. Dit betekent dat er in arme landen extra aandacht en geld wordt besleed aan scho ne WC's, waar de mensen ook hun handen kunnen wassen. Om dit allemaal te regelen is veel geld nodig. Daarvoor is er de actie Wandelen voor Water. En het bedrag dat alle kinderen in Nederland bij elkaar lopen wordt verdubbeld door Aqua for All. Maar liefst 18.300 leer lingen uit hel gehele land liepen deze week mee voor Wandelen voor Water. Een enorme stijging ten opzichte van 2008, toen er nog 9.000 leerlingen meelie pen. Ook is er veel interesse van Duitse scholen die via een Nederlandse school of via een Nederlands steunpunt graag hun steentje bijdragen. In Melissant deed o.b.s. Roxe nisse dus mee. Aangevoerd door schooldirecteur Cor Both en een begeleidende moeder gingen de kinderen onder een dreigende regenlucht op pad voor drie rondjes van twee kilo meter lang door het dorp, af en toe aangespoord door koper- geschal dat uit het cornetje en de kleine hoorn kwam, die de meester en de moeder bij zich hadden. En zo'n zak met zes liter water zes kilometer lang op je rug, nee dat viel echt niet altijd even mee... OUDDORP - Maandagmiddag bracht een CDA-delegatie een bezoek aan Zeeland. Maar bij dit bezoek hoorde ook een 'stukje Holland' en wel de jachthaven Marina Port Zélande aan de Kabbelaarsbank. In het gezelschap bevon den zich landelijk CDA-voorzitter Peter van Heeswijk, Europarlementariër Cornells Visser, de voorzitter van CDA Zeeland Wybe de Graaf, gemeenteraadslid van Goes Jo-Annes de Bat en Statenlid van de provincie Zeeland Ad Lijmbach. Het gezelschap werd met een lunch ontvangen in bistro Le Bateau van de jachthaven door projectmana ger van Marina Port Zélande Monica de Vast. Door Adri van der Laan 1 1 f '■s\ 1 Tijdens het bezoek van de CDA- ers aan de jachthaven werden de politici door Monica de Vast van Marina Port ZéUinde uitge breid voorgelicht over het rei len en zeilen van de moderne en goed geoulilleerde jachtha ven. En hoewel Monica het een 'leuk spel' vond om met de ver schillende overheden te over leggen, bleek toch dat, vooral vanwege de nieuwe ontwikke lingen, deze contacten wel heel veel tijd in beslag nemen. Monica de Vast legde uit hoe groot de economische impact van het 'stukje Kabbelaars bank' waarop haar jachthaven en vakantiepark Port Zélande liggen, is %oor de gemeenten Goedereede en Schouwen- Duiveland. Zo heeft Marina Port Zélande ongeveer 75 personeelsleden en werken op vakantiepark Port Zélande 600 men,sen. De jachthaven beschikt over 800 vaste lig plaatsen en telt in de zomer maanden tussen de 13.000 en 15.000 bezoekers. De jachthaven, gelegen aan het Grevelingenineer, heeft natuurlijk veel te maken met verschillende overheden, die elkaar vinden in het Greve- lingenschap, waarin onder meer de beide gemeenten en de beide provincies vertegen woordigd zijn. evenals Staats bosbeheer. Monica heeft veel waardering voor dit schap. "Dit werkt goed, zeker als je bedenkt dat er eveneens heel veel verschillende organisaties en ondernemers in het schap vertegenwoordigd zijn". Wel geeft ze aan dat, hoewel gele gen in Zuid-Holland, de jacht haven meer gericht is op de prf)\'incie Zeeland. Dit heeft venschillende oorzaken: als één van de belangrijkste noemt zij dat in Zeeland meer aandacht is voor het watertoerisme. Verder vermeldt ze met enige trots dat Marina Port Zélande de enige jachthaven in Neder land is die al vijftien jaar lang ieder jaar de Blauwe Vlag krijgt uitgereikt. Een leken dat het hedri'jf wat de voorzienin gen belieft, de zaken goed op orde heett. Wel nuanceert ze dat de bezoekers aan de jacht haven niet komen omdat er een Blauwe Vlag waait, maar dal het totale 'plaatje' en de ligging hierbij een grote rol speelt. Volgens Monica de Vast staat duurzaamheid hoog in hel vaandel bij Marina Port Zélan de. Ze noemt verschillende voorbeelden. Zo wordt er in haar bedrijf alles aan gedaan om het stroomverbruik van de schepen te beperken en worden er faciliteiten geleverd om het afvalwater af te voeren, zodat dit niet 'ergens' op De Greve- lingen wordt geloosd. C^i" dit laatste te voorkomen wordt de gast zich ook bewust gemaakt De CDA-delegatie kreeg uitleg van Monica de Vast (links) van Marina Port Zélande. Op de foto verder v.l.n.r.: Landelijk CDA-voorzitter Peter van Heeswijk, Jo-Annes de Bat raadslid in Goes, Statenlid Ad Lijmbach, Europarlementariër Cornelis Visser en de voorzitter van CDA-Zeeland Wybe de Graaf. Foto: Adn van der Ijian van de schoonheid van het gebied onder water Monica geeft zelf duikinstrucüe en ze laat, "voor een stukje bewust wording", de deelnemers dan genieten van de onderwater wereld. Op milieutechnisch gebied is het onderhoud van de boten in de jachthaven en daarbui ten nogal problematisch. Door het zoute Grevelingenwater is er veel aangroei (fouling) aan de schepen. En het is een groot probleem om de boten op een milieuvriendelijke manier te beschermen en schoon te maken. Regelmatig overlegt de leiding van de jachtha ven welke manier het minsl milieubelastend is. Vooralsnog lijkt een regelmatige wasbeurt voor de schepen de oplos sing. Marina Port Zélande is hiervoor ingericht om dit vrij eenvoudig enkele keren per jaar te laten doen. Natuurlijk zijn er heel strenge regels in Nederland voor het aanbren gen van anti-foulingmateriaal. Maar het steekt Monica wel dat deze regels in België veel soepeler worden gehanteerd. Europarlementariër Cornells Visser werd dan ook gevraagd om in Europees verband hier voor aandacht te vragen. Marina Port Zélande wil in de toekomst haar activiteiten nog verder uitbreiden, maar dan richting Zeeland. Net over de provinciegrens wil het bedrijf deelnemen aan het project Middelplaathaven. De plan nen zijn klaar "en als we van daag toestemming krijgen kunnen we morgen beginnen", verzeken Monica de Vast. Het bedrijfis nu nog druk in overleg met verschillende overheden. De nieuwe jachthaven zal een combinatie worden van ligplaatsen voor schepen en recreatiewoningen. De ontwik kelaars willen van deze jacht- ha\'en een echte duurzame jachthaven maken, waar alle moderne voorzieningen op het gebied van energiebesparingen duurzaamheid aanwezig zullen zijn. In de nieuwe jachthaven zal zeker een 'botenwasserette' komen waar de schepen op een milieuvriendelijke manier kunnen worden gereinigd. De haven is gesitueerd op een strategische plaats, dicht bij de doorlaatsluis in de Brou- wersdam. En bij de planont- wikkeling is er rekening mee gehouden dal er een energie getijcentrale zal komen en een sluis waardoor men vanuit het Grevelingenmeer de Noordzee kan bereiken. Tegenover de politici verze kert Monica de Vast dat het niet eenvoudig is om de beno digde ï-ergunningen hiervoor rond te krijgen omdat men medewerking nodig heeft van heel veel instanties. Hel is dus een zaak van lange adem. De verschillende maatregelen van de overheid in het kader van de natuurbescherming zorgen ervoor dat er veel onzekerheid is over wat de mogelijkheden zijn voor de ontwikkeling van een jachthaven aan de Middel plaat. Monica noemt als voor beelden de aanwijzing van hel gebied aan de Noordzeekant als natuuigebied: de Voordel ta, de aanwijzing van de Greve- lingen als Natura 2000-gebied en de onlangs afgekondigde beperkende maatregelen die Rijkswaterstaai voor de Brou- wersdam gaat stellen. Ze hoopt dan ook dat er binnenkort ook duidelijkheid komt over wat er wel en niet in het gebied moge lijk zal zijn. De politici en bestuurders begrijpen de problemen waar de recreatieondernemers tegenaan lopen. Maar Corne lls Visser tekent wel aan dat Nederland nadere invulling aan de Natura 2000-gebieden heeft gegeven en ook de ont wikkeling van de Voordelta vindt hij "een wel heel extreme compensatie" voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Na het bezoek aan de jacht haven vertrok het gezelschap richting Zeeland voor een bezoek aan Zierikzee en een discussie met de mosselsector. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee DIRKSLAND - Politieperso neel van het district de Eilan den hield in de nacht van maandag op dinsdag twee mannen aan. Het tweetal viel op doordat zij hun auto rond half twee stil gezet hadden op het Korteweegje. Nadat surveillerende agenten pools hoogte namen, bleek dat één van de inzittenden een beken de van de politie was. Vervol gens is er een onderzoek in de auto uitgevoerd. Hierbij werd een aanzienlijke hoeveelheid Speed aangetroOén. De twee inwoirers van Middelharnis (26 en 34 jaar oud) zijn aange houden en overgebracht naar het politiebureau. Hier zijn zij ingesloten in afwachting van het onderzoek. De aangetrof fen harddrugs zijn in beslag genomen voor vernietiging. DEN BOMMEL - Het bestuur van het jeugdwerk van de SWO organiseert op woensdagmid dag 1 april van 13.30-15.30 uur een bingo voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar in gebouw 't Weslerlicht, Oranjestraat 35a te Den Bommel. Deelname kost 2 per kind, er zijn weer leuke prijzen te winnen. r*im» I» fc#>W. »»*»M. r<>irt«y» rtXl»«»t>yll< H» T>l. (aiaTlMI*!! Fu t*'*^ **ST*4 OUDE-TONGE - Morgen, zaterdag 27 maart, zal in Oude- Tonge de begrafenis plaatsvin den van de 23-jarige vrouw, die dinsdag 17 maart na ruzie in een woning aan de Ruychrock- straat te Oude-Tonge dusdanig werd mishandeld dat ze korte tijdlaleroverleed. Voorafgaand aan de begrafenis zal er een rouwdienst worden gehouden in gebouw Diaconia, Kolfweg I te Oude-Tonge, aanvang 14.00 uur. Bij grote belangstelling zal de dienst op een andere locatie worden gehouden. Om 15.00 uur zal de leraardebestelling plaatsvinden op de algemene begraafplaats aan de Lange- weg te Oude-Tonge. De fami lie heeft le kennen gegeven medeleven/belangstelling zeer op prijs te stellen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1