Stichting JAGO redt schoolzwemmen in Dirksland 'Ik wil deel van oplossing zijn, niet van probleem' Extra allure voor Goerees' kerkorgel Middelharnis vraagt om mening van inwoners via onderzoek 'Waar staatje gemeente?' Oostflakkee informeert PGB-houders over samenwerkingsverband SVB Morgen open middag EIUVtlD^-tllEUWS Ingezonden: Burgemeester Zevenbergen over herindeling en/of samenwerking: Dispositiewijziging Open dag Kennismaken Waar staatje gemeente Dienstverlening Meedoen Paasavond De Christenvrouw Informatiebijeenkomsten ook te bezoeken voor belangstellenden PAGINA 7 VRIJDAG 20 MAART 2009 Voor zuster Jannetje Gorissen, destijds wijkverpleeg- ster in Dirksland (zij overleed op 23 januari 1998), was overleven als je te water raakt een belangrijk onderwerp in haar leven. Opgegroeid in een waterrijke omgeving, werd zij al vroeg geconfronteerd met verdrinkingsge- vallen van vooral kleine kinderen en natuurlijk ook met het leed dat dit teweegbracht in veel gezinnen. Zij nam zich daarom al jong voor, om alles in het werk te stellen dergelijk leed in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen. Toen er bij het Sas in Dirksland een grote kuil werd gegraven omdat er grond nodig was voor herstelwerkzaamheden in het kader van de ramp van 1 februari 1953 zag zij, met medewerking van vele anderen, haar kans schoon om die kuil te transforme ren tot een tijdelijk zwembad, waarin kinderen en vol wassenen de mogelijkheid kregen het zwemmen onder de knie te krijgen. Medio 1960 moest dat provisorische bad vanwege de afsluiting van het Haringvliet worden gesloten. Dat was ecluei^ niet htt einde van de ambities van zuster Gorissen. Zij vond dat er nu maar eens een echt zwembad moest komen en vond daar al spoedig medestanders voor. Er werden attieeomités gevormd en er werden allerlei acties gehouden teneinde geld in te zamelen voor een beginkapi taal voor een zwembad. Hoe veel liters erwtensoep zouden er niet zijn gekookt? Hoeveel andereacties, van allerlei aard, zijn er niet gehouden? Hoeveel vrijwilligers hebben zich daar voor niel ingespannen? Bij de ingebruikname van het bad op 2 t'ebtiiari 1974 sprak de toen malige burgemeester Bos niel voor niets van "een monument van burgerzin". Al die acties brachlen namelijk maar liefst ruim 100.000 ouderwet.se gul dens op. Toen uit een rapport van het Adviesorgaan voor Bad- en Zweminrichtingen van de VNC; bleek dat er op het eiland nog plaats was voor een behoorlijk overdekt zwembad met een streekverzoigende functie, werden de plannen voor de bouw daarvan in Dirksland een stuk concreter Na veel ambtelijk overleg, op allerlei niveaus, kon op 2 april 1973 de eerste paal worden geslagen. Windkracht 12 was het op die dag. Zo stormach tig, dat werd besloten om in verenigingsgebouw De Scha kel een symboli.sch eerste paal tje te slaan in een emmer zand. Het lijkt er een beetje op, dat de storm rondom zwembad De Gooye sinds die dag nauwe lijks meer is gaan liggen, want al een aantal malen werden door de gemeente Dirksland vraagtekens gezet bij de kosten ervan. Helaas bleek onlangs dat de dreiging van het stop zetten van cle subsidiëring van het bad nu toch wel erg nabij was. Als eerste maatregel besloot de gemeenteraad van Dirks land, in meerderheid, m.i.v. het schooljaar 2009-20 lü de subsidiëring van het school zwemmen te beëindigen. Een betreurenswaardig besluit natuurlijk, zeker gelet op de hoeveelheid water die ons al omringt en die in de toekomst alleen nog maar groter zal worden (zie o.a. de activiteiten her en der op ons eiland voor uitbreiding van de mogelijkhe den voor waterbelging, natte recreatiemogelijkheden, etc), jammer 0(jk dat de raad hier mee een deel van de moge lijkheden \oor meer bewegen afsnijdt en daarmee lijkt in te gaan tegen haar eigen initia tief om mensen meer in bewe ging te krijgen' ('30 minuten bewegen per dag' staat er op de bordjes bij de toegangswe gen van Dirksland; bordjes nota bene aangebracht door de gemeente zelfl). Hoe dan ook, het besluit zou in ieder geval betekenen dat in de toekomst minder kinderen op jonge leeftijd zouden leren te overleven als zij onverhoopt te water mochten raken. Toch ook een onbegrijpelijk besluit, want zwemmen is bovendien een sport die erg gezond en nauwelijks blessuregevoelig is. Dit in tegenstelling tot bij voorbeeld voetbal en dat is nu juist een sport waarin door de gemeente heel veel geld gepompt gaat worden. Zuster Gorissen had een zeer sterke band met het zwembad. Zij zette zich in voor het zwem men voor kinderen, ouderen en voor het revalidatiezwem- men. leder jaar stopte zij de zwemvereniging De Gooije wat toe om er iets leuks mee te doen. Negen van de tien keer was zij aanwezig als er zwem- wedstrijden waren. Zij was er terecht trots op dat dit dankzij haar inspanningen allemaal mogelijk was geworden. Dat dit ook na haar actieve leven, en zelfs na haar overlij den, allemaal moest doorgaan was haar grootste wens. Zij zet te daar, letterlijk en figuurlijk, alles \oor opzij. Daarom ook besloot zij in 1996 een stich ting in het leven te loepen die tot doel had het stimuleren van het zwem men voor jongeren en ouderen en de therapeutische begeleiding van gehandicap ten in de Dirkslandse gemeen schap (de hele C'renieente Dirksland omvattend). Daar mee bedoelde zij ook het les- zwemmen voor scholieren en de aanschaf en het onderhoud van speciale voorzieningen in het zwembad, zoals een gehan- dicaptenlift en dergelijke. Voor de benodigde financiële middelen zorgde zij in eerste instantie zelf, d.m.v. de door haar opgerichte Stichting Jan netje Gorissen (bij verkorting Stichting J.AGO genoemd). Zuster Gorissen heeft daarbij laten vastleggen dat het stich tingskapitaal intact moet blij ven en dat daarom uitsluitend de opbrengsten ervan mogen worden gebruikt voor de door haar beoogde activiteiten. Overigens is de stichting een algemeen nul beogende instel ling, zodat giften eraan fiscaal altrekbaar zijn. Het bestuur van de stichting heeft, overeenkomstig de wen sen van zuster Gorissen, in de afgelopen jaren een aanzien lijk aantal voorzieningen in het zwembad gerealiseerd. Nu de subsidie aan het school zwemmen wordt beëindigd, heeft het bestuur zich gebogen over de vraag of de Stichting JAGO, onder bepaalde voor waarden, die subsidiëring zou kunnnen voortzetten. Zij is tot de conclusie gekomen dat dit inderdaad het geval is, omdat deze activiteit naadloos aan sluit aan de wensen van zuster Gorissen. Daarom is besloten om in ieder geval tot 1 januari 2011 subsidie te gaan verlenen aan het schoolzwemmen. Met de daarbij betrokken partijen is nader overlegd hoe e.e.a. kan worden gerealiseerd. Het bestuur meent met dit besluit in de geest van zuster Gorissen te hebben gehandeld en hoopt dat velen dit besluit zullen waarderen. Voor nadere informatie kunt u mailen naar: pdeman@planet. nl. Namens Stichting JAGO P. de Man, secretaris Wie van orgelminnend Goeree-Overflakkee aan een kerkorgel denkt dat ^amt uit de orgelbouwpe riode van rond 1900, zal ongetwijfeld een orgeltype in gedachten hebben dat vooral dof van klank is en weinig helder of transpa rant. En wie in z'n orgel liefhebberij min of meer gevormd werd door de opvattingen zoals die hoog tij vierden in de neoba- rokke orgelbouwstijl, haalt voor zo'n instrument uit de 'vervalperiode' eigenlijk eerder z'n neus op dan dat 'ie er waardering voor op weet te brengen. 'Een orgel met een theemuts op', zo wordt weleens geschertst, er uitdrukking aan gevend hoe dof en ondoorzichtig de klank van zo'n orgel wel is. En niet alleen vanwege de klank, maar ook met het oog op de overwegend in die tijd gebruikte (pneuma tische) systemen waarmee deze orgels werken, staan deze instrumenten niet zo hoog aangeschreven. Tekst en foto: Hans Villerius Ook het stadje Goedereede herbergt zo'n 'pneumatisch vervalperiode ding'. Althans, zo werd 't wel eens uitge drukt. Maar dat zulke gene raliserende kritiek ook wel eens misplaatst kan zijn. zal duidelijk worden voor wie a.s. zaterdagmiddag 21 maait eens-een kijkje gaat nemen tij dens een open middag rond het orgel van de Hervormde Kerk van Goeree. Het kerkor gel aldaar - geschonken door David flodder en ingenijd in 1929 - is in de achterliggende tijd namelijk flink onderhan den genomen, dat wil zeggen: schoongemaakt, alle membra men van het pneumatische systeem zijn vernieuwd én er is een dispositiewijziging aan gebracht (dispositie samen stelling van de orgelregisters, die de klank van het instru- ment bepalen) die de klank van het orgel zeer ten goede komt maar waarbij toch zijn 'vervalperiode karakter' in tact is gelaten. Het Goereese orgel werd gebouwd door de toen beken de Utrechtse orgelbouwer J. de Koff. Hij plaatste een nieuw- binnenwerk in een reeds bestaande (1861) orgelkas. De oorspronkelijke dispositie luid de als volgt. Hoofdwerk: Bour don 16', Prestant 8', Roerfluit 8', Octaaf 4', "Woudfluit 2', Echotrompet 8'. Zwehverh: Hol- pijp 8', Concertfluit 8', Gamba 8', Voix Celeste 8', Fluit 4'. Pedaal: Subbas 16'. Later kreeg Flentrop Orgel bouw het instrument in onder houd, die tijdens restauratie werkzaamheden in 1983 een kleine dispositiewijziging aan bracht: geheel naar de smaak van de tijd 'versneed' hij "e Voix Celeste tot een Quint 1 1/3'. Een 'harmonieus' geheel leverde dit echter niet op. Inmiddels, 2008, was het Goe reese orgel opnieuw aan een grondige onderhoudsbeurt toe. Ditmaal werd in zee gegaan met de toonaangevende orgel- makerij Reil uit Heerde. Onder advies van Goerees' eigen orga nist en beiaardier Jan Bezuijen is ervoor gekozen om opnieuw een dispositiewijziging aan te brengen: de Quint 1 1/3' van het Zwelvverk verdween, waar voor in de plaats de Woudlluit 2 van het Hoofdwerk kwam. In plaats van de Woudfluit kreeg het hoofdwerk een Mixtuur- Cornet: een register dat in de discant, vanaf cl, (de rechter zijde \'an het klavier) een Cor net V is en in de baskant (de linkerzijde van het klavier) een Mixtuur II-III. Dit register werd op een verhoogde pijpen- stok geplaatst, voor een betere 'uitspraak' de kerkruimte in. Tevens werd het orgel van een tremulant (\oor hoofdxverk en zwelwerk tegelijk) voorzien. De dispositie luidt nu: Hoofd werk: Bourdon 16', Prestant 8', Roerfluit 8', Octaaf 4', Mix tuur/Cornet 11-11 l/V, Echo trompet 8'. Zwelwerk: Holpijp 8', Concertfluit 8', Gamba 8', Fluit 4', Woudfluit 2'. Pedaal: Subbas 16'. De aangebrachte wijzigingen betekenen een \errijking voor dit instrument, waarvan de ongewijzigd gebleven orgelre gisters overigens zeker ook z'n charme hebben. Vervalperio- de-orgel of niet, het Goereese orgel heeft met de ondergane wijzigingen thans beslist karak ter. Voor de intonatie (het vastleggen van het definitieve klankkarakter \an de orgel pijpen) tekende de in de Flak- keese orgelwereld bekende Jan Koelewijn, destijds werkzaam bij Leeflang Orgelboui\', die in cle loop van de achterliggende decennia al tal van eilandelijke kerkorgels onder z'n hoede heeft gehad. Recentelijk heeft orgelmakerij Reil het instrument opgele verd, en morgen, zaterdag 21 maart wordt er van 15.30-18.00 uur een open middag gehou den waarbij iedere belangstel lende welkom is om het resul taat te beluisteren. Organist Jan Bezuijen zal dan een korte orgelbespeling verzorgen, uit leg geven bij de uitge\'oerde werkzaamheden en de bin nenkant van het orgel tonen, en evt. kunnen liefliebbers het orgel ook zelf even bespelen. De toegang is gratis. MIDDELHARNIS - "Ik wil in mijn handelen een deel van de oplossing zijn, geen deel van het gesigna leerde probleem. Dat geldt dus ook bij het onderwerp gemeentelijke samenwer- king-herindeling, waarvoor de onderzoekscommissie Schutte, in opdracht van Gedeputeerde Staten, deze maand een advies voorbe reidt om in de toekomst tot de beste bestuurlijke invulling te komen". Dit zegt Pieter Zevenbergen, de nieuwe (waarnemend) burgemeester van Middel- harnis. Hij vervolgt: "De gesprekken tussen com missie en colleges en raden ^'j"^ gevoerd. De overleg ronde met beïnvloedings kansen is in deze fase voor bij. Als wij in dit proces de regie naar het eiland terug willen halen, dienen wij nu eerst het advies van de commissie Schutte af te wachten alsmede de reactie van Gedeputeerde Staten daarop. Daarna kunnen - afhankelijk van inhoud en richting van het dossier - in gezamenlijk overleg, eilandelijke vervolgstap pen worden gezet". Door Jaap Ruizeveld "Ik zie geen meerwaarde om tussentijds alsnog een tweede onderzoekscommissie in het veld te sturen. Ook heeft het mijns inziens in deze periode geen toegevoegde waarde om nog raden bij elkaar te bren gen. Waar gaat het clan nog over? De standpunten zijn immers gewisseld en bij de commissie Schutte ingebracht. Ik zie er ni'i geen meerwaarde in, maar na de ontvangst van het rapport van de commissie Schutte des te meer. Een twee de onderzoek met een tweede advies? Dat brengt niets. Er wordt nu zorgvuldig gewerkt aan één goed advies met argu menten", zegt Zevenbergen. Hij heeft zijn collega-burge meesters, behalve via telefoon en mail, nog niet persoonlijk ontmoet. Dat gaat, mede in het licht van zijn .samenwerkings- visie, stellig op niet al te lange termijn gebeuren. Het fenomeen gemeentelijke herindeling en de activiteiten die zich rondom een dergelijk proces afspelen zijn Zevenber gen niet vreemd. Zo was hij eind jaren zestig, hoofd van het Bureau Gemeentelijke Herin delingen in de provincie Zuid- Holland. Ook elders in het land was hij betrokken bij deze problematiek. Bij\'oorbeeld in Noord-Brabant (gemeente Woensdrecht), en bij Steen bergen/Moerdijk/Waalwijk. Voorts hield hij zich bezig met de gevolgen van herindeling in het Drentse Coevorden. Bij zijn keuze voor Middelharnis heeft hij het jawoord aan de Commissaris van de Koningin gegeven nadat hij zich eerst via internet, maar vooral ook door een eigen bezoek aan deze plaats had georiënteerd op wat er speelde en in welke tijdsfase hij binnen zou komen. ''Kijk, je weet dat je als waarnemend burgemeester op een rijdende trein stapt. Processen lopen. Er zijn afspraken gemaakt, die zijn in een tijdsbafk geplaatst. Met die basisgegevens kijkje in alle bescheidenheid of jouw komst tot een positieve, versterkende impuls kan leiden. Of je denkt dat je het aan kunt. Of je inwo ners inhoudelijk duidelijk kunt maken wat de meerwaarde van besluiten is. Je weet ook dat het bestuurlijke traject waarin je mag acteren tot 2012 duurt. Een fase waarin je probeert om zaken glad te laten ver lopen. Waarin samenwerken met hoofdletters moet worden geschreven en waarin je weet om te gaan met emotionele uitingen." Op een gure januaridag bezocht het echtpaar Zeven bergen Middelharnis. Het sneeuwde en regende een beetje. Niet de meest ideale omstandigheid voor een rond wandeling en kennismaking. Maar het historische hart rond de dorpskerk, de openheid van het Flakkeese landschap, de natuur en het vele water waren allemaal elementen die Pieter Zevenbergen en zijn vrouw konden toevoegen aan de bestuurlijke uitdaging die op zijn bordje was gelegd. De hartelijkheid die uitstraalde in gesprekken met de vertrou wenscommissie bevestigde hem dat zijn keuze voor Middelhar nis een juiste was. Als je daar dan de installatieplechtigheid aan toevoegt die wij als "warm en zeer spontaan" hebben ervaren, dan is de startpositie prettig. "Komt ook nog bij dat mijn tij delijke huisvesting in Middel harnis bijzondijr snel is inge vuld. Burgemeester Zevenbergen betrekt in april al een appar- Waarnemend burgemeester Zevenbergen van de gemeente Middelharnis: 'Fase, waarin samemeerking mei hoofdletters moet worden geschreven'. tement in het monumentale HBS-pand, op steenworp afstand van het gemeente huis. "Weet je", zegt hij, "dat ik in 1958 al in dit gebouw ben geweest? Dat was tijdens het optreden van de Dutch Swing College Band voor de leerlingen van de toenmalige Rijks Hogere Burgerschool. Ik mocht toen een nummer mee spelen. Dus ook die omgeving voelt goed aan!" Vertrouwd zijn eerste collegevergadering? "Herkenbaar, een beetje net als vroeger, vertrouwd en toch met de bekende veranderingen die zich in geineenteland heb ben voorgedaan, waaronder de wijziging van monistisch naar dualistisch systeem. Mid delharnis staat, ook los van de ontwikkelingen voor invulling van de eilandelijke bestuur lijke toekomst, de komende tijd voor moeilijke dossiers. Dat vergt tijd. In mijn instal- latierede heb ik aangegeven l'alii Wiv! luni \h^\fii hhtoi^lyifh' dat ik Middelharnis er niet zo maar even bij.wil doen", zegt Zevenbergen, tlelijktijdig gaf ik aan dat ik mijn ne\'enfunc- ties behoud. Dat is niet strijdig met elkaar Misschien klinkt dat voor sommigen een beetje egoïstisch. Maar ik wil hiermee transparant zijn en gelijktijdig beseffend dat ik op die infor matie aangesproken kan wor den." "Laat het duidelijk zijn, ook na 2012 hoop ik dat mijn leven verder gaat en dat ik in een aantal organisaties waarin ik thans functies bekleed, door kan gaan. Ik geef graag een voorbeeld. Zo ben ik voorzit ter van de auditcommissie van de (Verenigde Naties) Wereld- oi'ganisatie tot Bescherming Intellectueel Eigendom in Geneve. Het gaat daarbij onder andere om octrooien, palen ten. Het vergaderschema van deze VN -instelling kan ik niet wijzigen. Ik wil daar vanaf het begin transparant in zijn. Men kan mij daar op aanspreken." De gemeente Middelhar nis wil graag achterhalen hoe de inwoners van deze gemeente over hun woon omgeving denken, wat zij vinden van het gemeente bestuur, de gemeentelijke regels en bijvoorbeeld de dienstverlening. Om erachter te komen wat het oordeel is van de inwoners, doet de gemeente mee aan het onderzoek 'Waar staat je gemeente?'. Een onderdeel van 'Waar staat je gemeente' is een schriftelijk onderzoek dat onder een deel van de intvoners in de gemeen te Middelharnis wordt uitgezet. Via een willekeurige steekproef zijn circa 1200 huishoudens geselecteerd. Zij krijgen uiter lijk 24 maart een brief met een \ragenlijst in de bus. In de vra genlijst kunnen zij hun waar dering ge\en o\'er een aantal aspecten \'an de gemeente. De ragenlijst kan per post of via internet worden ingevuld. Het gemeentebestuur hoopt dat iedereen die de vragenlijst ont\'angt mee wil doen aan het onderzoek. Het onder zoek wordt ook in een aantal andere gemeenten door het onafhankelijke onderzoeks- en adviesbureau PON in samen werking met Deloitte en BMC uitge\'oerd. Doormiddel \an de uitkomsten kan de gemeen te Middelharnis haar presta ties vergelijken met andere gemeenten en waar nodig ver beteren. Een ander onderdeel van het onderzoek is een vragenlijst specifiek over de dienstver lening aan het gemeentelijk loket. Binnenkort is het moge lijk om na een bezoek aan liet gemeentehuis van Middelhar nis een vragenlijst hierover in te vullen. Dit is een andere vragenlijst dan die naar de 1200 adressen is verzonden maar vormt oo^k een belangrijk onderdeel van het onderzoek; de gemeente wil namelijk ook weten wat cle inwoners van de dienstverlening vinden. De gemeente Middelharnis stelt het op prijs als een ieder die een vragenlijst in de bus krijgt of die een bezoek brengt aan het gemeentehuis mee wil werken aan het onderzoek. Het gemeentebestuur bedankt een ieder bij voorbaat voor de medewerking. MIDDELHARNIS-Op woens dag 25 maart a.s. hoopt vereni ging 'De Christenvrouw' afd. Middelharnis/Sommelsdijk haar Paasavond te houden. De heer J. de Boer uit Rijnsburg zal de meditatie verzorgen. De avond wordt gehouden in ver enigingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis en begint om 19.30 uur. Ook gasten zijn welkom. Gemeente Oostflakkee heeft een samenwerkings verband gesloten met de Sociale Verzekeringsbank (S'VB). Houders van een persoonsgebonden budget in het kader van de Wet maatschappelijke onder steuning (Wmo) kunnen van de SVB hulp krijgen met de werkgeverstaken die men als houder van een PGB heeft. Een aantal voorzieningen in de Wmo kunnen op twee manie ren door de gemeente worden verstrekt. Men kan kiezen voor een voorziening in natura, in dat geval regelt de gemeente de voorziening. De gemeente zorgt dan bijvoorbeeld voor een rolstoel of hulp in de huis houding. Een andere moge lijkheid is het verstiekken van een geldelijke voorziening, een persoonsgebonden bud get (PGB). De aanvrager van de voorziening krijgt dan de mogelijkheid om deze zelf in te kopen. Wanneer men kiest voor een PGB, dan moeten er zelf een aantal zaken worden geregeld. Dit zijn zaken die de gemeente voor hen zou regelen wanneer er gekozen zou worden voor hulp in natura. In het geval van hulp bij het huishouden kan men met een PGB zelf een zorgverlener kiezen. Daarbij moet dan wel een zorgovereen- komst worden afgesloten. In zo'n zorgovereenkomst staan alle afspraken tussen beide par tijen in een contract op papier. De afnemer van de zorg wordt dan in feite een werkgever die opdracht geeft tol het doen van taken. De gemeente Oostflakkee vindt een goede begeleiding van inwoners met een PGB belangrijk. Daarom hebben zij zich met ingang van 1 januari 2009 aangesloten bij de Soci ale Verzekeringsbank (SVB). De SVB biedt PGB-houders ondersteuning met werkge verstaken zoals vastrecht, loon doorbetaling bij ziekte en .sala risadministratie. De gemeente Oostflakkee en de SVB organiseren hierover informatiebijeenkomsten. Inwoners die een PGB heb ben, zijn hiervoor persoonlijk uitgenodigd. Maar ook andere belangstellenden zijn welkom. De bijeenkomsten vinden plaats op dinsdag 7 april 2009 in de raadzaal van het gemeen tehuis te Oude-Tonge. Er is hierbij de keuze tussen 's mid dags 15.00 uur of 's avonds 19.30 uur Wanneer u één van de bijeenkomsten wilt bijwo nen, dan kunt u zich opgeven bij de gemeente Oostflakkee vóór maandag 30 maart 2009. U kunt hiervoor bellen naar 0187-647100 of een e-mail stu ren naar info(5,oostflakkee.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 7