Flakkee Huis is klaar, nu een ziekenhuis op Borneo Geslacht Van der Bok eindelijk in kaart gebracht Northsea Vocal Band en Geekes Tiental treden op in Sommelsdijk Promotie duivensport op Goeree-Overflakkee Jan Vonk bekerkampioen schaken bij 'Ontspanning' Open ochtend 'Adoptie' Damvereniging Dirksland Workshop mandela's tekenen Cursussen SWO Urkers in concert voor Stichting Ontmoeting Flakkees Damkampioen- schap 2009 EHAnDEtl-niEUWS DIRKSLAND - Piet en Corrie Vogelaar gaan gewoon door met geld inzamelen voor Borneo. Hun eerste droom, een Flakkee Huis voor veertig wees- en zwerfkinderen, is gerealiseerd. Het huis is eind vorig jaar opgeleverd in Living Waters Village. Nu is het echtpaar uit Dirksland bezig actie te voeren voor een ziekenhuis in datzelfde landerdorp. "We hebben al weer 50.000 euro overgemaakt." 25 huizen Veel geld nodig Tante en oom Kalligraferen Sieraden maken Uitslagen 5' ronde Geekes Tiental PAGINA 6 VRIJDAG 20 MAART 2009 Door Kees van Rixoort Living Waters Village, gelegen op het Indonesische deel van het grote eiland Borneo, is een project van Ronny en Kay Hey- boer, een zendelingechtpaar uit Australië. In het dorp van gen ze; met tal van vrijwilligers, verwaarloosde kinderen op. Dat kunnen wezen zijn, maar ook wel kinderen van ouders die te arm zijn om verzorging te bieden. Het nieuwe dorp in de jungle van Kalimantan moet op den duur duizend jeugdige bewoners huisvesten en ze een nieuwe toekomst geven. "Dat komt neer op 25 huizen", vertellen Piet en Corrie Voge laar, die verschillende keren naar Borneo zijn afgereisd om geld te overhandigen en hulp te bieden. "Nu staan er twee: het Eva Huis van de EO en het Flakkee Huis. Een derde huis is bijna klaar." Voor de realisering van het Flakkee Huis was 30.000 euro nodig. De inzameling op Goe- ree-Overflakkee ging echter zo goed, dat dit bedrag ver werd overschreden. "Het is 54.000 euro geworden, genoeg om ook de inrichting van het Flak kee Huis te kunnen betalen. Het is een fraai geheel gewor den. De kinderen wonen, sla pen en eten erin, samen met zes begeleiders." Het geld kwam binnen via allerlei acties, zoals een spon sorloop op de Prins Maurits- school in Dirksland, collectes in kerken en giften. "Er. zaten een paar hele grote giften bij", zegt Corrie Vogelaar tevreden. "Maar ook de kleine giften tel len mee, want vele kleintjes maken één grote. We willen iedereen hartelijk bedanken die een steentje aan het Flak kee Huis heeft bijgedragen." De inzameling vond plaats in 2007. Aan het eind van dat jaar overhandigden Piet en Corrie Vogelaar, samen met Martha Droogers, Saskia Matsinger en Henk Wolfert, de cheque in Living Waters Village. In 2008 volgde de bouw van het Flak kee Huis en in november kon het huis in gebruik worden genomen. De bouwwerkzaam heden vonden grotendeels in eigen beheer plaats, met hulp uit alle delen van de wereld. Piet Vogelaar, die voorheen de kost vetdiende als bouwvakker, heeft er ook nog aan gewerkt. Nu het Flakkee Huis er is, gaan Piet en Corrie Vogelaar niet op hun lauweren rusten. "Nu voe ren we actie voor een zieken huis in het dorp. De bouw is al gestart, maar er is ontzettend veel geld nodig om het af te bouwen. Een professioneel zie kenhuis is hard nodig. In een stadje op anderhalf uur rijden is wel een ziekenhuisje, maar dat is verre van ideaal. Daarom willen Ronny en Kay zelf een hospitaal realiseren. Een zie kenhuis waarin goed voor je gezorgd wordt. Er zijn al wat mensen in het dorp opgeleid voor de verpleging." In korte tijd heeft het Dirks- landse echtpaar, onder meer door middel van zangavonden en donaties, al 50.000 euro ingezameld en naar Borneo overgemaakt. "We hebben ook nog 5.000 euro ingezameld voor een jongetje dat heel ziek was en geopereerd moest wor den. Hij had accuzuur binnen gekregen." Piet en Corrie Vogelaar kwa men in contact met Ronny en Kay Heyboer nadat ze het tv- programma Metterdaad van de EO hadden gezien. Eerder waren ze actief met acties in Oost-Europa en China. "De behoefte is enorm", verklaart Piet zijn inzet voor het kinder dorp op Borneo. "En het is ook ontzettend nodig om het evan gelie, Gods Woord, daar te ver kondigden." Corrie: "We doen het uit liefde voor onze naasten en vanuit ons geloof God geeft het in ons hart." Piet: "Het is concreet en mooi werk. De lijnen zijn heel kort, je ziet direct resultaat." Corrie: "Ronny en Kay wer ken met een enorme power aan het kinderdorp. De hulp komt overal vandaan. Mensen gaan er een halfjaar of nog lan ger naartoe om mee te werken. Als je daar bent kom je met heel veel gedreven mensen in contact. Zoals een bakker uit Australië, die daar een banket bakkerij gaat beginnen. Als de kinderen jarig zijn kunnen ze daar een taart halen..." Ze hebben in Roemenië, Alba nië en China gewerkt aan pro jecten. Dat is verleden tijd. Het kinderdorp in de jungle van Kalimantan is voorlopig nog geen verleden tijd. Er moet immers nog heel veel gebeuren voordat de droom van Ronny en Kay Heyboer is gerealiseerd: 25 huizen, een ziekenhuis en een kerk met 2.000 plaatsen. Wat het voor de Vogelaars ook bij na onmogelijk maakt om weer eens een ander project ter hand te nemen is het simpele feit dat de kinderen van Living Waters Village een speciale band heb ben gekregen met het echtpaar uit Dirksland. "Ze noemen ons tante Corrie en oom Piet." Wie meer informatie wil kan bellen naar 0187-601930 of kijken op website www.hey- boer.org. Giften zijn welkom op bankrekeningnummer 1129.58.052 t.n.v Kinderdorp Borneo. Of op rekeningnum mer 3141.00.202 t.n.v. dia conie Hervormde gemeente Dirksland onder vermelding van Kinderdorp Borneo. "Het heeft dan wel véél tijd en inspanning gevergd, maar nu weten we tenmin ste hoe het geslacht van m'n moeder uit Ouddorp precies in elkaar steekt", zegt Marinus Jan Durieux, oudste zoon van de inmid dels overleden Jannetje Hillegonda van der Bok (geboren in 1916), tweede dochter van de gemeente ambtenaar/begrafenison dernemer Jan van der Bok van de Dorpsweg in Oud dorp. "In nauwe samen werking met enkele dames uit deze familie kwamen de gegevens van alle Van der Bok naamdragers en aan- getrouwden boven tafel en deze worden nu in de vorm van een lange stamboom- rol en een boekje met ach tergrondinformatie tegen kostprijs ter beschikking gesteld van de nog levende nazaten." "Omdat de familie altijd sterk op het eiland Goeree gecon centreerd is gebleven, was het noodzakelijk veel zoek- en spit- werk te verrichten in het Regi onaal Archief in Middelharnis en in het Nationale Archief in Den Haag, maar niet alleen daar. In het verleden is bijvoor beeld een zekere Ewit van der Bok naar Breda en omgevmg vertrokken. Ook zyn halverwe ge de lö" f^euw vele Ouddorp- se families naar de Verenigde Staten van Amerika vertrok ken om nooit meer terug te keren De contacten met de daar levende afstammelingen ziin in de loop der tijden verlo ren gegaan. Maar deze mensen zijn zeker niet vergeten!" "Dankzij Internet zijn we te weten gekomen waar ze in Amerika woonden en ook zijn we erin geslaagd met een aan tal in contact te komen. Toen zij hoorden dat aan een stam boom gewerkt werd, inclusief die van de Amerikaanse neven en nichten, was de reactie heel enthousiast en hebben we inmiddels hun gegevens bij die van het Goereese geslacht kunnen voegen. Zeker toen ze vernamen dat de stamboom een periode van 4 eeuwen - van 1600 tot 2008 - oftewel 14 generaties omspande, was de belangstelling overweldi gend." "Een enkeling", vertelt Mari nus Jan, "herinnerde zich nog dat, kort na de oorlog, het gezin een voedselpakket van een Amerikaans familielid had ontvangen wat in die tijd als manna uit de hemel werd beschouwd. Als dank stuurde men 40 Delftsblauwe tegeltjes, die uit een vernielde boerderij op Goeree waren gered, naar Amerika. De verrassing was dan ook groot toen Dr Wil liam Glenn VanderBok uit Woodland Hills in Californië zich het cadeau aan z'n moeder nog herinnert en zelf nog 20 tegeltjes in zijn bezit heeft. Ook bewaart deze nakomeling nog steeds de oude scheepskist uit 1866, waarin Poulus van der Bok (geb. 1819) en z'n vrouw Grietje Witte (geb. 1820) hun spullen van Ouddorp naar Chicago hadden getranspor teerd." In totaal zijn ruim 850 per sonen tijdens het onderzoek onder de loep genomen. Het boekje wil met de daarin opge nomen achtergrondinformatie het geslacht in het licht van de - soms zorgelijke - tijden en gebeurtenissen plaatsen. Maar het grote aantal jonge naam dragers dat de familie nu heeft voortgebracht is een duidelijk teken 'dat zij met vertrouwen de 21'^ eeuw onder ogen durft te zien. Een exemplaar van de stam boom en van het familieboekje zullen in te zien zijn in de lees zaal van het Regionaal Archief {ISGO-gebov\w op de Oost plaat) te Middelharnis. Zij die zelf liever één of meer exem plaren willen hebben, kunnen hun belangstelling - vóór 15 april a.s. - kenbaar maken bij: M.J. Durieux/Katwijk (ZH) 071-4075279 mj.durieux@hetnet.nl OUDDORP - In de finale tus sen Arie Baas en Jan Vonk bij Dam- en schaakvereniging Ontspanning, op maandag 16 maart jl., won Arie de 1' partij. Jan won de 2° partij zodat een 3' snelschaakpartij de beslis sing moest brengen. Deze wist Jan te winnen waarmee hij het bekerkampioenschap voor dit seizoen op zijn naam schrijft. In de huishoudelijke compe titie zijn de volgende partijen gespeeld. Ab Boulassouak - Willie Tanis-Koole1-0 Albert Schaefer - Wim van Geelen'/2-'/2 Bonne Faber - Jan Verzijden1-0 Jaap Santifort - Peter Derrez'/z-'/a Eeuwit Santifort - Hans van Meenen0-1 Willem-Jan Tanis - Frans Troost1-0 Karel d'Hond - Piet Speelman0-1 Patrick Kramer - Johan Oomkes0-1 Andre Kastelein - Mehdi Potters'A-'A Ben Blakmoor - Krijn van der Wende1-0 Jan Wagner (m.) ontvangt uit handen van Geert van de Berg de cheque van 1.000 voor het organiseren van promotieactiviteiten van de duivensport. Net als andere sporten doet ook de duivensport aan een stukje promotie. Zo wordt er momenteel een film gemaakt waarin wordt uit gelegd wat de duivensport inhoudt en hoe je duiven- coach wordt. Alle aspecten van het houden van post duiven komen hierbij aan de orde. Het maken van zo'n film kost veel geld, maar men heeft De Vogel Assurantiën bereid gevon den om als sponsor op te treden. De film zal binnen kort klaar zijn en dan ver toond worden op de Flak- keese kabel. Nederland vergrijst en de mensen beschikken over steeds meer vrije tijd. Wat ze nodig hebben is een hobby waarbij het niet aankomt op lichame lijke kracht of uithoudingsver mogen van de mens zelf, maar meer op bezig zijn met en con tact hebben met anderen. Voor deze mensen kan de duiven sport ook een fijne hobby zijn, waar ze veel vrije tijd in kwijt kunnen; een individuele sport met een competitie element. Ook de jeugd wordt daarbij niet vergeten. Zo is het moge lijk om op een basisschool een klein hokje te plaatsen waar bij onder begeleiding van een mentor een aantal duiven kan worden gehuisvest. De kiride- ren kunnen dan helpen bij de verzorging van de duiven en zo spelenderwijs leren wat het betekent om verantwoordelijk voor iets te zijn. Eventueel kan er zelfs een wedstrijd georgani seerd worden om te zien welke duif het snelst naar zijn eigen hokje terugvliegt. Verder zijn er ook plannen voor een adopüe-competitie op Flakkee. Mensen van buiten de duivensport kunnen hierbij 1 of meer duiven adopteren. Als deze duiven meedoen aan een wedstrijd bestaat de moge lijkheid om bij de thuiskomst aanwezig te zijn. 's Avonds wordt in het gebouw van de postduivenvereniging de uit slag bekend gemaakt. Onder het genot van een hapje en een drankje wordt u geïnformeerd over de gewonnen prijzen. Om dit mogelijk te maken hebben de duivencoaches van Flakkee een bedrag van 1.000 euro beschikbaar gesteld aan de commissie die deze activi teiten gaat organiseren. Op de foto overhandigt Geert van de Berg de cheque aan Jan Wagner. Ook werden kreeg een aantal duivencoaches een aandenken overhandigd aan de eerste prijs die ze afgelopen jaar gewonnen hebben in een wedstrijd tegen alle duiven in Zuid-Holland. OOLTGENSPLAAT - Wilt u meer weten over het onder werp Adoptie? Dan nodigt de stuurgroep van de Open och tend voor vrouwen u uit voor de Open ochtend op woensdag 25 maart', van 9.30-11.30 uur in verenigingsgebouw Eltha- to aan de Zuid Achterweg te Ooltgensplaat. Deze morgen zal mevr. M. van der Staay uit Benthuizen spreken over 'Adoptie. Er is kinderoppas aanwezig. Vanaf 9.15 uur staat de koffie/thee klaar. Uitslagen van maandag 16 maart jl. Afdeling 1: D. Wolfert - M. Poortvliet.. 3-0 M. van 't Geloof- Joh. Wolfert0-3 W. Stolk - H. Keuvelaar 3-0 A. Jelier-J. Knöpsl-i MIDDELHARNIS - Jonge renwerk Goeree-Overflakkee organiseert een workshop mandela's tekenen. Tijdens de workshop leer je hoe je man dela's kan indelen en hoe je gebruik kunt maken van vier kanten, achthoeken, driehoe ken, enz. Het inkleuren van een mandela kan op verschil lende manieren waardoor je leuke effecten krijgt. Heb je zin om je creativiteit te ontplooien geef je dan op bij helenstam@ jongerenwerkgo.nl of bel naar 06-20035128. De workshop is bedoeld voor jongeren van 12 t/m 18 jaar en wordt op 25 maart en op 1 april van 15.00- 17.00 uur gehouden in het Diekhuus te Middelharnis. Deelname kost 4. Wie wil er leren schrijven als de monniken in de Middeleeu wen? De Stichting Welzijns werk Oostflakkee organiseert een cursus kalligraferen in het Infocentrum, Bernhard- straat 27 te Oude-Tonge. De cursus bestaat uit 6 lessen van 1 Va uur, de eerste les is op 22 april. Deelname kost 45 p.p., inchisief een kalligrafeerstift, papier en koffie/th.ee. De les sen zijn op de woensdagavond van 19.30 tot 21.00 uun U kunt zich aanmelden tot vrijdag 17 april bij de SWO, tel. 641344, e-mail tsr@s-w-o.nl. Op donderdagavond 2 april a.s. kunt u van 20.00-22.30 uur in het Infocentrum ook een ketting of armband maken tijdens een workshop Sieraden maken. Deelname kost 8 a 16, afliankelijk van de kosten van het materiaal, en incl. kof fie/thee. Aanmelden kan tot I april bij de SWO, tel. 641344. H.H. Verolme - J. van den OudenI-l I. Koese - P. Leroy1-1 K. Tanis - I. Mackloet0-2 A. Jelier -J. van Hoorn2-0 D. Wolfert - B. Visbeen0-2 S. Maliepaard - Joh. Wolfert0-2 A. de Mik - R. Kwakernaak 1-1 R.Jacobs -J. van Koppen.... -1 Koese deed het tegen Leroy erg goed. Van Hoorn liet een lelijke steek vallen. Ondanks dat hij een schijf voor stond, moest hij het loodje leggen. Van den Ouden gaat nu alleen aan kop, gevolgd door zeven man die hem op de voet vol gen. De voorlaatste ronde zal dan ook enorm spannend worden. Er is nog van alles mogelijk. Geekes Tiental. SOMMELSDIJK - Op vrij dag 27 maart 2009, aan vang 19.30 uur, wordt in de Hersteld Hervormde Kerk te Sommelsdijk een zang avond gehouden ten behoe ve van de Stichting Ontmoe ting. Aan deze avond wer ken mee de Northsea Vocal Band en Geekes Tiental uit Urk. Ook zal deze avond de bekende Urker bariton Piet Baarssen (solist Visserskoor Crescendo) enkele stukken zingen en medewerking verlenen tijdens het optre den van Geekes Tiental. Northsea Vocal Band De Northsea Vocal Band uit Urk is de jongste telg in de rijke Urker korentraditie. De basis van dit ensemble bestaat uit 12 mannen: drie 1" teno ren, drie 2" tenoren, 3 baritons en drie bassen. Allen gerenom meerde zangers die hun spo ren ruimschoots hebben ver diend in de koorwereld. Een groot deel van de zangers zong bij het bekende Urker Mannen Ensemble en stond aan de wieg van dit beroemde gezelschap. Vrijwel alle zangers treden bij de diverse Urker koren op als solist en beschikken over een grote concertervaring, waar onder 2 solisten uit het Urker Visserskoor Crescendo, Piet Baarssen en Jan Loosman. De bekende Johan Bredewout uit Vollenhove heeft de muzikale leiding over het gezelschap. De Northsea Vocal Band treedt op in stijlvolle outfit. Door de frisse en spontane manier van optreden, zorgen de zangers voor een bijzondere beleve nis waarbij interactie met het publiek niet ontbreekt. In 1980 is Geke van der Sloot begonnen met zangoptredens metjonge kinderen in ons land. Inmiddels zijn dat honderden optredens geworden, waaron der heel bijzondere, zoals een optreden voor de Koningin en voor de burgemeester van Jeruzalem. Ook werden enige cd's uitgebracht, die goed wor den verkocht. Bij het koperen jubileum ontving de leidster uit handen van de voorzitter van de Kunstenbond CNV een oorkonde: "voor het innove rende werk dat door haar ver richt werd op het gebied van muzikale vorming van kinde ren", en ze kreeg een gouden cd van haar platenmaatschap pij. Op 5 september 2005 was het vijfentwintig jaar geleden dat ze met dit werk begon. Dit jubileum werd gevierd werd met een concert in een geheel gevulde Urker Bethelkerk. De leidster kreeg daarbij een Koninklijke Onderscheiding en een pladna cd. Het bijzon dere van de groep is de ver zorgde zuivere kinderzang, die ook te beluisteren valt tijdens het concert voor Ontmorting, vrijdag 27 maart in de Reho- bothkerk te Sommelsdijk. Toegangskaarten a 5 zijn m.i.v. heden verkrijgbaar bij Boekhandel Van der Boom, Voorstraat 41 te Sommelsdijk en bij Boekhandel Akershoek, Hoenderdijk 9 te Ouddorp. Ook voor aanvang van het concert zullen kaarten ver krijgbaar zijn bij de ingang van de kerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6