Wethouder reikt gemeente penning uit aan 'Vrijwilligster van het jaar' €T^ Positiefkritisch Dorpsplan Herkingen i^A Wist u dat... Studiedag 'Bevrijdingspastoraat' Effectieve communicatie kan kloof tussen politiek en burgers overbruggen EIIIVt1I]En.niEUW5 Uitslagen i> Drukkerij Gebr. de Waal bv Wj^ kkerijdewaal.nl de stichting HVC een zeer enthousiaste contact persoon in Herkingen heeft: de heer Dio Otte, Nieuwstraat 1 in Herlcingen? U daar uw overtollige €urocenten, postzegels en cartridges kunt inleveren? de stichting HVC zich bezig houdt met de hulp aan de verdrukte christenen in de verschillende werelddelen? De stichting HVC ook probeert in te springen op actuele situaties, zoals rampen? de stichting HVC een internetsite heeft: www. stichtinghvc.nl? Verenigingsleven Voorzieningen Aantrekkelijkheid Kloof overbruggen Toegangswegen PAGINA 4 VRIJDAG 20 MAART 2009 Mevrouw van Ros.sum (l.) werd niel alleen uitgeroepen tot Vrijwilligster van het jaar, maar ontvang uit handen van wethouder Petra 't Hoen ook een bronzen gemeentepenning. OOSTFLAKKEE - Op don derdag 12 maart 2009 heeft wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oostfak- kee tijdens de jaarvergade ring van het Rode Kruis een bronzen gemeentepenning uitgereikt aan mevrouw J. van Rossum-Groothuis. Tevens werd ze uitgeroe pen tot 'Vrijwilligster van het jaar'. Mevrouw Van Rossum is al ruim 25 jaar actief bij meer dere onderdelen van het Rode Kruis. Zo begeleidt zij de bloedbankavonden, geeft zij opleidingen en herhaallessen aan andere vrijwilligers, en is zij de laatste zes jaar voorzit ter en penningmeester van het Rode Kruis afdeling Oostflak- kee. Op dit moment staan er veranderingen voor de deur. Mevrouw van Rossum gaat verhuizen naar het oosten van het land. Zij stopt dan ook met haar vrijwillige werkzaamhe den bij het Rode Kruis, maar heeft aangegeven voorzitter te willen blijven tot de veran deringen binnen het Rode Kruis zijn doorgevoerd. 'Het siert mevrouw Van Rossum dat zij, ondanks haar verhui zing, aangegeven heeft voor zitter te willen blijven in deze tijd van veranderingen. Op die manier garandeert zij een soepele overgang voor haar bestuur.', aldus het bestuur van het Rode Kruis, dat mevrouw Van Rossum heeft voorgedra gen voor de titel 'Vrijwilligster van het jaar'. Normaal gesproken vindt de uitreiking hiervan plaats in december, maar het meest geschiktemoment om mevrouw Van Rossum in het zonnetje te zetten bleek deze jaarvergade ring van 12 maart. De gemeen te Oostflakkee heeft zich over de aangedragen motivering van het bestuur gebogen en zij onderschrijft de waardering voor het jarenlange vrijwilli gerswerk. Om deze waardering kracht bij te zetten, reikte wethouder Petra 't Hoen deze avond naast de titel 'Vrijwilligster van het Jaar' ook de bronzen gemeen- tepenning uit. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Uitslagen van maandag 16 maart jl. Afdeling 1: H.H. Verolme -1. MackloetO-3 M. Klink - F. Hermelink0-3 J. van Hoorn - J.A. Dekker(afgebr.) J. Kruik - C. Spee0-3 Mackloet wilde In zijn par tij tegen Verolme revanche nemen voor een eerder gele den nederlaag. Dit had Ver olme kunnen voorkomen als hij In het begin van het mid- denspel een damzet niet over het hoofd gezien had. Daarna kreeg Mackloet het betere spel, en hij kreeg wat hij wilde: de winst. Klink was de laatste die een poging mocht wagen om Her melink een puntje af te snoe pen. Maar deze wilde daaraan niet meewerken. Ook deze par tij sloot hij met winst af, al hield Klink heel lang stand. Herme link werd hierdoor kampioen zonder één punt verlies. Van Hoorn en Dekker braken na bijna drie uur hun wed strijd ai in een stand die nog alle kanten uit kan. Kruik speelde zijn laatste wed strijd tegen Sppe. Hij moest winnen om van de laatste plaats af te komen. Na een gelijk opgaand begin kwam Spee via een mooie slagzet een schijf voor en positioneel steeds beter te staan. Spee rondde de partij knap naar winst af Afdeling 2: G. Kamp - M. in 't Veld3-0 S.W. Keijzer-J.J. Meiaard. 1-1 R. Kwakernaak - J. Jordaam1-1 In 't Veld speelde tegen Kaïnp een erg open partij. Kamp daarentegen had een erg com pacte stelling. In 't Veld kon daardoor niet voorkomen dat Kamp hem op een gegeven moment via een slagzet van het bord streek. In de spannende partij die Keijzer tegen Meiaard speelde, deden de beide spelers niets voor elkaar onder. De partij eindigde in remise. Kwakernaak en Jordaan speel den heel secuur. Daardoor bleef de stand van het begin tot het eind gelijk, dus werd ook deze partij remise. Afdeling 3: J.A. Nipius - R.Jacobs0-3 C. Admiraal - S. Maliepaard0-3 R.Jacobs - B. du Pree3-0 Nipius zat tegenover koploper Jacobs. Doordat Nipius veel te snel speelde, maakte hij het Jacobs wel erg gemakkelijk. Deze wist de winst snel binnen te halen. Admiraal speelde tegen Malie paard een mooie partij, ook al kwam Admiraal al gauw een schijf achter te staan. Malie paard moest winnen om een kans op de tweede plaats te houden. Dat kostte wel heel wat moeite, want Admiraal bood dapper tegenstand, maar in het verloop van de partij bouwde Maliepaard toch een voorsprong op. Admiraal kon niel voorkomen dat de winst naar Maliepaard ging. Door een snelle eerste partij kon Jacobs nog een tweede partij spelen, nu tegen Du Pree. Als Jacobs won, zou hij kampioen van afdeling 3 zijn. Du Pree deed zijn uiterste best om dat te voorkomen, maar het lukte hem niet. Jacobs was te sterk en haalde met de winst ook het kampioenschap bin nen. Langeweg 13 v:§ 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 Grafisch ontwerp 3240 AA Middelharnis Drukwerk Tel: (0187)4710 20 Fax:(0187)48 57 36 huil Copy Service' info@drukkerijdewaal.nl WWW. dru HERKINGEN - De Dorpsraad van Herkingen heeft vori ge week werd bij de Visbank in hun dorp het Dorpsplan Herkingen gepresenteerd (zie voor het verslag de afgelo pen dinsdageditie van Eilanden-Nieuws). Het dorpsplan is tot stand gekomen door het raadplegen van een groot aantal 'Haerekenaers', en de Dorpsraad wil het plan een "leidraad laten worden voor het dorp en de dorpsraad, waarmee de leeft)aarheid van Herkingen langzaam maar zeker verbeterd zal worden met hulp van de inwoners, instanties en organisaties". Door Adri van der Laan In het Dorpsplan wijst de Dorpsraad erop dat het plan een 'waardevol document' is geworden omdat het veel bouwstenen bevat voor de ver dere ontwikkeling van Her kingen, bouwstenen die vooral door de bewoners van Herkin gen zelf werden aangereikt. In het Dorpsplan wordt Her kingen geschetst als "een levendig plattelandsdorp, met een karakter waar gastvrijheid, sportiviteit en saamhorigheid van oudsher hoog in het vaan del staan". Maar het plan con cludeert dat, hoewel er de laat ste jaren veel tot stand is geko men, er ook veel verdwenen en veranderd is. De gemeenschap dient zich wel te realiseren dat de voorzieningen in het dorp alleen maar beschikbaar kun nen blijven "wanneer we ons er met z'n allen voor inzetten". Om dit realiseren is een goede band met lokale overheden en de gemeente onontbeerlijk. "Daarom moeten we over onze dorpsgrenzen heen durven kij ken en openstaan voor nieuwe initiaüeven en goede ideeën van buitenaf", aldus de opstel lers van het Dorpsplan. Het document beschrijft een aantal kenmerken van Herkin gen. Zo wordt er onder demo grafische gegevens opgemerkt dat de inwoners van met een leeftijd van tussen de 10 en 40 jaar ondervertegenwoordigd zijn en dat juist de 40-plussers oververtegenwoordigd zijn. Volgens het plan komt dit door dat er in Herkingen zelf maar weinig werkgelegenheid is en dat de jongeren daarom voor werk en studie het dorp verla ten. Wel heeft Herkingen aan trekkingskracht op personen van 50 jaar en ouder omdat een groot deel van de inwoners uit deze leeftijdsgroep komt. Dit zijn zowel mensen die van oorsprong uit het dorp komen als 'overkanters' die op latere leeftijd kiezen voor een rustige leefomgeving "dicht bij een groot meer en de zee", aldus het plan. Herkingen telt ongeveer 14 verenigingen, die vrijwel alle maal te kampen hebben met 'vergrijsde' bestuursleden omdat jongeren wel een hand je willen uitsteken, maar een bestuurslidmaatschap schu- Het Dorpsplan geeft aan dat een sterk verenigingsleven belangrijk is voor de toekomst van het dorp omdat dit het ieven in Herkingen aantrek kelijker kan maken en er een grotere onderling band kan ontstaan. De opstellers van het plan zien wel toekomst wegge legd voor sportverenigingen die met elkaar willen samen werken. In het toekomstige plan 'Herkenoord' zou dan een gezamenlijk sportcomplex kunnen worden gerealiseerd. Het huidige voetbalveld dient dan een woonbesteniming te kunnen krijgen. \erder concludeert het plan dat Herkingen over een 'rede lijk' aanbod van commerci ële voorzieningen beschikt. Dit komt voornamelijk door de aanwezigheid van de jachtha vens en de bungalowparken. Uit onderzoek blijkt dat de bewoners van Herkingen bang zijn dat de huidige voorzienin gen echter wel verder zullen afnemen. Daar zit dan ook een gevaar in: "Minder voorzie ningen leidt tot onaantrekke lijkheid van het dorp voor de jeugd, maar ook een terugtre dende overheid (de provincie) zorgt voor een onaantrekkelijk dorp. Er wordt in het rapport een aantal suggesties gedaan om de voorzieningen weer nieuw leven in te blazen. Belangrijk hiervoor zijn o.a. de aanleg van een trapveldje, een kinder boerderij, goed openbaar ver voer (richting Dirksland), het behouden van een bibliotheek voorziening, het verbeteren van de gymzaal van 'Ons Huis' en een school die aantrekkelijk is voor alle kinderen van Her kingen Verder wordt er gepleit voor een bedrijfsverzamelge bouw, waarin kleine bedrijfjes en voorzieningen onderdak zouden kunnen vinden. Het idee om voorzieningen samen te brengen in de nieuwbouw van De Lignie krijgt dan ook veel bijval van de Herkenaren. Het plan concludeert dat de aantrekkelijkheid van het dorp in de toekomst nog wel wat ver betering behoeft. Uit contac ten met de bewoners blijkt dat deze nog graag de oude plek ken en gebouwen van vroeger Dankzij o.a. éi jachthavens beschikt Herhmgen volgens het Dmpsplan over een •redelijk' aanbod van commerciële voorzieningen. Foto: Hans Villenus bewaard zien worden voor de toekomst. Hierbij wordt genoemd het oude gemeen tehuis, de dorpskern op de 'Hoagte' en graag ziet men de glasbakken bij de Visbank ver huizen. Verder wordt er gepleit voor een betere bestrating en meer aandacht voor de kwali teit van de groenvoorziening. Ook een kwaliteitsverbetering voor het strandje zou hard nodig zijn. Voldoende woningbouw voor nieuwe bewoners en vooral jongeren is volgens het dorps plan ook heel belangrijk om de aantrekkelijkheid van het dorp te vergroten. Er komen wel appartementen bij De Lig nie, maar de woningen die zul len worden ontwikkeld in De Boomgaard, zullen vanwege de kosten niet zo vlug binnen het bereik van jongeren lig gen. Tijdens de bewonersavond werd ook een plan geopperd waarbij er beleid moet worden ontwikkeld voor het honden- poepprobleem: honden aan de lijn en de eigenaar dient - evenals in de gemeente Goede- reede - een hondenpoepzakje bij zich te hebben, dat verkre gen kan worden uit een auto maat die opgesteld slaat bij hondenuitlaatplaatsen. Om een goede samenleving in het dorp te creëren dient de sociale controle, die er van ouds al was, ook uitgebreid te worden richting de jongeren die in het centrum van het dorp rondhangen en soms voor overlast zorgen. Verder blijkt dat de Herkenaren het belangrijk vinden dat 'import' en buitenlanders goed behan deld worden "en niet zoveel over elka'ar praten, roddelen en elkaar veroordelen". In het dorpsplan wordt in dit verband ook de vraag gesteld waarom mensen die al jarenlang op het bungalowpark wonen nog steeds geen eigen postadres hebben gekregen. In Herkingen bestaat de indruk dat er "een kloof is tus sen de politiek en de burgers". In het Dorpsplan worden de politici dan ook opgeroepen om de belangen van Herkin gen te behartigen. De Dorps raad zal hen hiertoe zeker aan sporen. Het gemeentebestuur zal nog meer rekening moeten houden met de wensen van de inwoners van Herkingen. Zo zou men in Herkingen graag meer informatie krijgen over de richting van de gemeente lijk geldstromen. "De indruk bestaat dat de dorpskern Her kingen niet echt profiteert van de financiële opbrengsten van de recreatie en de daarmee gepaard gaande belastingop brengsten". Graag zouden de Herkenaren zien dat de er meer zou worden geïnvesteerd in de dorpskern om de recre atie te bevorderen. Een goede communicatie tussen de ver schillende partijen wordt dan ook als heel belangrijk aange merkt. Ter stinuilering en verbete ring van de recreatie wordt er een groot aantal wensen in het Dorpsplan te berde gebracht. Zo laat de kwaliteit van 'het Strandje' veel te wensen over, evenals de kwaliteit en capaci teit van de toegangswegen tot dit gebied. De aanleg van een oostelijk gelegen toegangsweg rond het dorp wordt aanbe volen. Verder wordt er onder meer gepleit voor het door trekken van het buitendijkse fietspad van de haven tot aan het fietspad bij de Slikken rich ting Melissant. Er zijn verschillende knelpun ten in het verkeer binnen het dorp die aangepakt moeten worden, zoals de 'overspan nen verkeerssituatie op de Molendijk'. Ook zou het zwaar verkeer uit het dorp geweerd moeten worden. Een vracht- wagenparkeerplaats buiten het dorp - en niet op de haven - zou hier al een bijdrage aan kunnen leveren. Het Dorpsplan Herkingen wordt afgesloten met ruim dertig actiepunten, die - som mige binnen korte termijn en andere uiterlijk 2020 - in de toekomst gerealiseerd dienen te worden. Voor bestuurders, dorpsraadsleden en inwoners van Herkingen is er dus werk aan de winkel, want men gaat ervan uit dat veel actiepunten alleen maar opgelost kunnen worden als men er gezamenlijk de schouders onder zet. Waarschijnlijk het meest markante plekje van Herkingen: de lïsbank. Foto: Hans Vitlenus De inwoners van Herkmgen hechten eraan om de oude plekken en gebouwen, zoals het oude raadhuis, te behouden. Foto: Hans vuienus OUDE-TONGE-Opvrijdag27 maart wordt er in het gebouw van Evangelie Gemeente Flak- kee, Emmastraat 24a te Oude- Tonge een studiedag 'Bevrij dingspastoraat' gehouden met Jan Sjoerd Pasterkamp, Hans Groeneboer en Margreet van Straalen. "Pastoraat is lange tijd een taak geweest van voorganger en' oudste", aldus de studiedagor ganisatie. "De ontwikkelingen in de maatschappij dringen ook door in de christelijke gemeen te. Waren vroeger maatschap pelijke problemen zoals echt scheiding, incest, e.d., nog taboe in de kerk, tegenwoordig komen voorgangers, pastoraal werkers en oudsten ook in aan raking met deze problematiek onder gemeenteleden. Onlos makelijk hieraan verbonden is de invloed die de satan heeft in deze wereld. Hij zoekt wie hij kan verslinden, en maakt geen onderscheid tussen christen of niet-christen. Het is geen garantie dat als je christen bent, je vrij bent van demo nische invloed. Demonische invloed manifesteert zich ook onder christenen. De laatste jaren mogen we een ontwik keling zien dat hiervoor meer aandacht komt in de kerken. Over kerkmuren heen kunnen we elkaar een hand reiken en elkaar tot steun zijn". Daarom organiseert Evangelie Gemeen te Flakkee een studiedag over bevrijdingspastoraat. Drie gastsprekers, t.w. Jan Sjoerd Pasterkamp, Hans Groeneboer en Margreet van Straalen zul len deze dag een studie geven over de verscheidene aspecten van het bevrijdingspastoraat. Wat is bevrijdingspastoraat? Hoe werkt het in de praktijk? Wat is demonische invloed? Het zijn vragen die deze dag beantwoord worden, 's Mid dags worden drie verschillen de workshops gehouden waar bij er alle gelegenheid is tot het stellen van vragen en om in te gaan op een specifiek thema. Deelname aan deze dag kost 20, incl. lunch, koffie/ thee en evt. studiemateriaal. Vanaf 9.30 uur is er inloop met kof fie/thee en gelegenheid om in te schrijven en te betalen. De studiedag zal rond 16.00 uur beëindigd worden. Opgeven kan via e-mail studiedag2009@ gmail.com. Voor meer informa tie kunt u bellen naar dhr. H. Scheermeijer, tel. 0187 632515 of 06 53928923.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 4