W02G0 maakt vliegende start tijdens manifestatie in Diekhuus Coen en Linda getrouwd... Brand in kapsalon/ pruikenservice Muntvondsten, gezag en orde in vijfentwintigste Ouwe Waerelt Praise Worship 2009 Bijeenkomst 'Stress te lijf' Bingo bij ANBO B omenexcur sie Inleveren rommel marktspullen Sommelsdijk Inleveren rommel marktspullen Ooltgensplaat Oud papier Nieuwe-Tonge Manege Oostmoer Zwembad moet open blijven! Paasschikken Verkoping 'Adulfam' Kinderkleding- verkoop Samen zingen Activiteiten De Zwaluw EiiAnDEr-niEuw5 Documenteren Monument Nog niet gevonden Ingezonden: Paasworkshop Bingo f PAGINA 10 DINSDAG 17 MAART 2009 MIDDELHARNIS - W02G0 heeft een vliegende start gemaakt. De stichting, opgericht om het verleden van Goe- ree-Overflakkee tijdens de Tweede Wereldoorlog te docu menteren en bekend te maken, hield afgelopen zaterdag een eerste publieksmanifestatie, die heel veel geïnteres seerden trok. De manifestatie in en rond het Diekhuus in Middelharnis bestond uit een tentoonstelling, documen taires, lezingen en een campagne om leden, vrijwilligers en donateurs te werven. "Ik ben overdonderd door de belangstelling", zei voorzitter Dennis Notenboom zater dagmiddag in het afgeladen zaaltje van het Diekhuus. Door Kees van Rixoort Notenboom verklaart de enorme interesse als volgt: "Dit is gerelateerd aan Goe- ree-Overflakkee. Bovendien spreekt de luchtoorlog, het thema waar we ons als eer ste mee bezighouden, tot de verbeelding." Dat was te zien. Op het plein voor het Diekhuus keken jong en oud met bewondering naar een aantal voertuigen uit de tijd van de Tweede Wereldoor log. En binnen was het druk rond bijvoorbeeld de schil derijen, medailles, stukken vliegtuig, krantenknipsels ('Duitschland Capituleert'), schaalmodellen en lucht- machtuniformen. Datzelfde gold voor de tafel van stich ting W02G0, waar kaar ten, kalenders en T-shirts aangeschaft konden wor den en waar men zich kon liëren aan de stichting. Het publiek bestond zaterdag middag voor een groot deel uit mannen van middelbare leeftijd (en ouder), maar er waren ook vrouwen en zelfs kinderen present. In de middag - na de ook al drukke ochtend - intro duceerde bestuurslid Kees Stoutjesdijk de stichting aan een overvolle zaal. "Waarom zijn wij er, wat doen we en wat kunt u van ons verwachten", opende hij zijn presentatie. Het publiek kreeg te horen dat de stichdng W02G0 (Wereld Oorlog 2 Goeree- Overflakkee) in juli 2008 is opgericht en in oktober echt vari start is gegaan. "We heb- I ben een groeiend aantal-vrij- willigers. Veel melden zich spontaan, veel komen met gegevens. Vandaag ook", aldus Stoutjesdijk. 'We heb ben heel veel visitekaartjes en telefoonnummers ontvangen.' Dat is goed voor ons onder zoek, dat in eerste instande is gefocust op de luchtoorlog." "Doel van de stichting is het behouden en documente ren van de geschiedenis van Goeree-Overflakkee tijdens de Tweede Wereldoorlog", kreeg het publiek te horen. "De focus ligt echt op het eiland en op de Tweede Wereldoorlog: alles wat er in die donkere tijd is gebeurd. Dat willen we verzamelen en doorvertellen, vooral aan de jeugd." De stichtmg doet historisch onderzoek naar voorvallen in de periode 1940-1945 op het eiland. "Veel informatie dreigt verloren te gaan. De mensen die het hebben mee gemaakt raken op leeftijd en historisch materiaal wordt door hun kinderen soms niet herkend en weggegooid. Wij willen dat alles veiligstellen en documenteren. Ook zet ten we ons in om restauraties tot stand te brengen. Denk aan de bunkers. Er zijn er zat te vinden, maar ze hebben 65 jaar achterstallig onder houd", aldus Kees Stoutjes dijk. Stichting W02G0 gaat de resultaten van historisch onderzoek presenteren op de website, in publicaties (waaronder een boek over- de luchtoorlog), via lezingen Kees Stoutjesdijk overhandigt een schilderij van zijn hand aan mevr. Adrian Caldwel uit Amerika. foto: Wim van Vossen Fotografie en exposities, en op herden kingspanelen. Een andere activiteit van de stichting is het plaatsen en onderhouden van monumenten, het organi seren van excursies (ook voor scholen en verenigingen) en het ondersteunen van bij voorbeeld de Dodenherden king en Bevrijdingsdag. Eén van de eerstvolgende activiteiten is het onthullen van een monument bij Oude- Tonge, op de plek waar enige jaren geleden de brokstukken van een Thunderbolt werden gevonden. De onthulling is op 2 mei aanstaande, voor afgegaan door een officiële bijeenkomst in het gemeen tehuis te Oude-Tonge. Onder voorbehoud kondigde Stout jesdijk de komst van 'de luchtmacht' aan. Dat de nieuwe stichting bestaansrecht heeft, lijdt vol gens het bestuurslid geen twijfel. "De reacties vandaag zijn niet van dien aard, dat we morgen de stekker eruit -trekken.De stichting gaat de komende tijd werken aan de naamsbekendheid. Dank zij een bijdrage van de Rabo bank kon de stichting inves teren in kaarten, kalenders, T-shirts, folders enzovoorts om dat te vergemakkelijken. Na de introductie van Kees Stoutjesdijk kreeg het publiek het verhaal te horen van een bijzondere gast: mevrouw Adrian Caldwell uit de Ver enigde Staten. Ze is de doch ter van LeRoy E. Leist uit Ohio, een bemanningslid van een Amerikaanse bom menwerper die in 1944, op de terugtocht uit Duitsland, uit de lucht werd geschoten door de Duitsers en voor de kust van Goeree in de golven verdween. "Vier lichamen konden worden geborgen, waarvan er drie zijn begraven in de Ardennen. De zes overige lichamen, waaronder dat van mijn vader, zijn nog niet gevonden", vertelde mevrouw Caldwell. "Wel zijn hun namen aange- -Ur-acht op de Amerikaanse, begraafplaats te Margraten. De plek is geadopteerd, er liggen vaak bloemen. Ik hoop dat de B17 op een dag gevonden zal worden. Als het boven water is gehaald kan ik een lange periode afsluiten {completing the mis sion). Dat is heel belangrijk voor me." Adrian Caldwell was voor de zesde keer in Nederland en vertelde inmiddels veel vrienden te hebben gemaakt. Een uiting van die vriendschap ontving ze direct na haar verhaal in de vorm van een schilderij. Of de B17, door de bemanning destijds liefkozend 'Bastard's Bungalow' genoemd, ooit geborgen zal worden, is de vraag. Volgens Dennis Noten boom, voorzitter van W02G0, zijn er al twee jaar zoekacties voor de kust gaande, maar tot op heden dus zonder suc ces. "Het is zoeken naar een speld in een hooiberg." Des ondanks heeft de zoektocht door het oprichten en onder het publiek verschijnen van de stichting wellicht een nieuwe impuls gekregen. Voor meer informatie zje web site www.wo2go.nl. SOMMELSDIJK - Op zater dag 28 maart word er in het Prieel van Recreatiecentrum De Staver te Sommelsdijk een grote Praise Worship avond gehouden, met als doel God groot te maken en elkaar te bemoedigen, dit middels met muziek en zang. Muzikale medewerking wordt verleend door Praiseband 'Image' uit Dirksland. De aanvang is om 20.00 uur, om 19.30 uur gaan de deuren open. De entree is vrij, wel wordt er een collecte gehouden. Na afloop is er gele genheid voor onderlinge ont moeting, onder het genot van een drankje. MIDDELHARNIS - Sta je ook 24 uur per dag 'op scherp' vanwege je verslaafde zoon, dochter of partner? Dan kunt u bij Moedige Moeders leren ontstressen, dit onder deskun dige leiding van mevr Joke Kooiman van GGZ. Stress, we hebben er allemaal wel mee te maken. Maar wanneer wordt gezonde stress ongezonde stress. Hoe herken je de sig nalen? Wat zijn jouw energie vreters en energiegevers? En vooral: wat kun je eraan doen? Op maandagavond 23 maart a.s. komt dit allemaal aan de orde in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27 te Mid- De ANBO organiseert woens dag 25 maart weer een bingo in het Wijkcentrum aan de Doetinchemsestraat te Middel harnis, aanvang 13.30 uur Op zaterdag 28 maart is er nog een extra bingo in sporthal De sta ver te Sommelsdijk, aanvang 19.30 uur Iedereen is welkom. Een kopje koffie of thee wordt u gratis aangeboden. delharnis. De ontvangst is vanaf 19.00 uur Wie meer wil weten, kan bellen naar 06-25295021. OUDDORP - Vorige week donderdag gaven Coen Sper ling en Linda Groenewold elkaar het jawoord. Maar tus sen de bedrijven van die dag door was er nog wat ruimte om een bezoek te brengen aan de ClOOO Supermarkt die sinds kort de naam 'Sperling' draagt, omdat Coen het bedrijf onlangs heeft overgenomen. Het was dan ook met enige trots dat Coen zijn bruid pre senteerde in een winkelwagen tje van zijn bedrijf (Foto: Elza Feller) STELLEN DAM - Zaterdag middag 21 maart organiseert IVN-GO een jeugdexcursie in het Scheelhoekbos bij Stel- lendam. In het bos zie je het begin van het voorjaar. Je gaat op ontdekkingstocht tussen de bomen en speurt naar die ren bij de bomen. Natuurlijk hoort een echt onderzoek van een boom bij deze excursie. Er gebeurt nog meer tijdens dit avontuur, maar dat mag je zelf komen ontdekken. Heb je zin om mee te gaan? Meld je dan snel aan bij het VVV, tel. 0187- 681789. De excursie is geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar De start is om 13.30 bij de brug over het Zuiderdiep (Zuider- diepstraatweg). De tocht duurt ongeveer twee uur, deelname kost 1,50 per persoon. 'Op zaterdag 4 april van 9.30- 11.00 uur kunnen in vereni gingsgebouw Vita Nova weer spullen worden ingeleverd voor de rommelmarkt die gehouden wordt tijdens de Gemeentedag van de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk op 24 mei a.s. Gelieve geen grote spullen (bankstellen, grote kasten en wandmeubelen) te brengen. Zaterdag 9 mei hoopt de Her vormde Gemeente van Oolt gensplaat haar jaarlijkse rom melmarkt te houden. Zaterdag 21 maart is er van 10.00-11.30 uur gelegenheid om spullen (geen grote meubelen en com puters) in te leveren bij fam. Neels, Dorpsweg 1 te Oolt gensplaat. De daaropvolgende inleverdata zijn 4 en 18 april en 2 mei. Op woensdag 18 maart wordt in Nieuwe-Tonge vanaf 18.00 uur het oud papier weer opge haald voor de Hervormde gemeente. Gelieve het papier tijdig gebundeld langs de weg te zetten. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Uitslag van de dressuurwed- strijd voor pony's, proeven F5, F6, F7 en F8, gehouden op zaterdag 14 maart 2009 in Manege Oostmoer, Oostmoer- sedijk 2a te Stad aan't Haring vliet. Voor deze proeven dient een minimaal aantal punten behaald te worden van 210. Proef F5. Aicha Jongejan, Pas- soa, 238 pnt; Sabine V. Gelde ren, Rosana, 229 pnt; Sharon V. Noordenne, Tazz, 228 pnt; Simone Ohmstede, Sonja, 226 pnt; Sofie v. Rossen, Spiky, 225 pnt; Svenja Markus, Spiky, 222 pnt; Iris Visbeen, Karine, 220 pnt; Jamie Giannotta, Karine, 219 pnt; Carlijn v.d. Steenho- ven. Quint, 218 pnt; Shirley v. Dam, Bart, 218 pnt; Suzie Vis been, Rody, 212 pnt. Proef F6. Kirsten Lokker, Kari ne, 245 pnt, tevens diploma F6 behaald; Samira v.d. Zee, Tazz, 239 pnt; Yara Geelhoed, Karine, 230 pnt, tevens diplo ma F6 behaald; Eva Almekin- ders, Karine, 226 pnt; tevens diploma E6 behaald; Anne Maliepaard, Mickey Boy, 216 pnt; Tessa Cox, Sonja, 215 pnt, tevens diploma F6 behaald; Monique Koppenaal, Rody, 210 pnt, tevens diploma F6 behaald; Gido Ista, Tirza, 210 pnt. Proef F7. Tessa Schriek, Spi ky, 233 pnt; Phebe Sieliakus, Quint, 226 pnt; Demi Hage, Passoa, 225 pnt; Amy vd. Wel le, Karine, 224 pnt; Nadine Hakstege, Don, 222 pnt; Zoe Hage, Tazz, 222 pnt; Sarine Mdeweg, Spiky, 219 pnt; Evi v.d. Nfeuwendijk, Spiky, 213 pnt; Pauline Andeweg, Spiky, 211 pnt; Beaudine v.d. Put, Karine, 210 pnt. Proef F8. Milou Arensman, Whisper, 234 pnt; Leonie Kop penaal, Rody, 213 pnt. Het zwembad van Dirksland moet open blijven omdat: - ons zwembad een doelgroe penzwembad is, uniek in de omgeving; - een zwembad is met een gevarieerd aanbod, voor baby's tot hoogbejaarden; - een zwembad is waar men sen me tkwalen als dia betes, gewrichtsklachten, hartklachten, reuma, enz., iedere dag terecht kunnen. Bewegen in warm water is voor deze doelgroep nood zaak. Gemeenteraad van Dirksland, verplaatst u zich eens in deze mensen, en luister naar hen. Het is geen luxe als je alleen nog redelijk functioneert door dat je regelmatig in het zwem bad van Dirksland terecht kunt. Laat '30 minuten bewegen per dag', zoals aan het begin van het dorp staat, voor iedereen haalbaar zijn, zodat we kun nen zeggen: Mede door het openhouden van het zwembad zorgt Dirksland voor het gees telijk en lichamelijk welzijn van iedereen. L. Nieuwland-Peeman Philipshoofjesweg 66, Dirksland Op woensdag 1 april kunt u bij Groei Bloei weer een leuke decoratie voor Pasen maken. U bent om 14.00 uur welkom in het zaaltje van Recreatie park 'Het Oude Nieuwland', Oude Nieuwlandseweg 11 te Ouddorp. Deelname kost€ 10 voor leden van Groei Bloei en 15 voor niet-leden. Dit is incl. alle materialen, koffie of thee en een glaasje wijn. Zelf mee te brengen: taartschaal of andere platte schaal, mesje en/of schaartje. Vooraf opge ven is noodzakelijk, vóór 28 maart a.s., dat kan bij Willy van de Graaf, tel. 0187-681027 of 06-40112917, e-mail: dis- cograaf@hetnet.nl. Uw deel- -jiaraegeld -dient- -u--oyer- —te maken naar rekeningnummer 34.20,05.863 t.n.v. KMTP Goe ree-Overflakkee o.v.v. Paas schikken. NIEUWE-TONGE - Zaterdag 21 maart houdt het comité Nieuwe Tonge e.o. voor 'Stich ting Adullam voor Gehandi captenzorg' van 9.00-12.00 uur een verkoping te houden in het gebouw van de Postduivenver- eniging, Westdijk 31 te Nieuwe Tonge. Verkocht worden o.a. bakkersspullen, bloemstukjes, lingerie, kaarten, kaas, boe ken, snoep, speelgoed, enz. De opbrengst komt ten goede aan het werk voor de gehandicap ten. In het nieuwste nummer van De Ouwe Waerelt, historisch tijdschrift voor Goeree-Overflakkee, is een aantal artikelen te vin den over gezag en orde. Daarnaast besteedt het tijdschrift aandacht aan onder meer muntvonds- ten bij het Flaauwe Werk en burgemeester Anthony de Vlieger van Herkingen. De nieuwe Ouwe Waerelt is zojuist gedrukt en wordt nu verspreid. De Ouwe Waerelt is een uitgave van De Motte. De historische vereniging viert in 2009 het veertigjarig jubileum, onder meer met de uitgave van het boek 'Het Flaauwe Werk, de zee geeft, de zee neemt'. Het boek wordt gepresenteerd op 25 maart en is daarna te koop in de boekhandel. Tegelijk met het jubileum van De Motte verschijnt het vijfentwintigste nummer van De Ouwe Wae relt. "Al acht jaar lang is het steeds weer een feestelijke bezigheid om een nieuw num mer te maken en gelet op de omstandigheid dat steeds weer nieuwe onderwerpen opbor relen, is het einde nog niet in zicht", schrijft redactievoorzit ter Pau Heerschap in zijn voor woord van het zojuist versche nen nummer Enkele artikelen in De Ouwe Waerelt zijn onder te brengen onder het thema gezag en orde. Een schrift en een metalen kruisje in het Streekmuseum te Sommelsdijk brengt de lezer terug naar de Tiendaagse Veld tocht. Aan die militaire ope ratie tegen de Belgen namen ook jongens van Goeree-Over flakkee deel. Een tweede arti kel dat met gezag en orde te maken heeft, is een artikel over de veldwachters op Schouwen- Duiveland, waarin de schrijver ook relaties legt met Goeree- Overflakkee. In een ander arti kel zoomt De (Juwe Waerelt in op het leven van Izak Pape, die rond de vorige eeuwwis- seliiig agent van politie was in Dirksland. Dat het leven van een veldwachter niet altijd rus tig verliep blijkt uit het artikel 'Veldwachter met gevaar voor eigen leven'. Bewoners van de Anthony de Vliegerstraat in Herkingen - en alle andere geïnteresseer den - moeten zeker het artikel over de naamgever van hun straat lezen. Zij komen erach ter dat De Vlieger niet alleen landbouwer, burgemeester en godsdienstonderwijzer was, maar ook schrijver van een stichtelijke roman over de tijd van de reformatie. Daarnaast wordt in De Ouwe Waerelt duidelijk waarom Anthony de Vlieger op een gegeven moment moest aftreden als burgemeester. Tot slot een artikel over de cichoreiproefvelden op Goe ree-Overflakkee en een afslui tend artikel van Rias Olivier over zijn vondsten bij het Flaauwe Werk. Deze keer beschrijft hij zijn muntvonds- ten. Wie alles over het Flaauwe Werk - niet alleen de archeo logische vondsten, maar ook de geschiedenis, de bunkers, de dijkversterking, enzovoorts - nog eens wil nalezen doet er goed aan het fraai geïllustreer de jubileumboek van De Motte aan te schaffen. De Ouwe Waerelt, een uitgave van Historische Vereniging De Molte, verschijnt driemaal per jaar en host in de boekhandel 4,50 euro. Leden van De Motte (contributie 15,00 euro per jaar) ontvangen De Ouxue Waerelt gratis. Aanmelden kan via het secretariaat van de vereniging: Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp. 0187 - 681005 of e-mail secreta- ns@demotte.nl. SOMMELSDIJK - Het Schut- secomité Goeree-Overflakkee houdt dinsdag 24 maart a.s. een kinderkledingverkoping gehouden ten bate van 'De Schutse', een instelling voor verstandelijk gehandicapten. Verkocht worden o.a. de mer ken Bino-Lino, Claire, Mills, S-Company, Sturdy, Feetje, Topo, Petipino, Salt&Pepper, Brubakker, Whoopy, e.a., dit alles in de maten 92 t/m 188. De verkoping wordt van 13.15- 16.30 uur gehouden in Vita Nova, Van Aerssenstraat 5 te Sommelsdijk. OUDDORP - Zaterdagavond 21 maart van half acht tot half negen is er weer 'Samen zin gen' in het kerkgebouw van de Doopsg. Gem. te Ouddorp. Iedereen is hartelijk welkom. Woensdagavond 1 april gaat wijkvereniging De Zwaluw te Sommelsdijk creatief aan de slag met bloemen en planten. De avond zal in het teken staan van de aankomende paasda gen. De workshop wordt gege ven door Carola Verbeek van Carola's bloemenservice uit Oosterland. Deelname kost 20 euro, incl. een kopje koffie. Neem zelf een mesje en snoei- schaartje mee. Vooraf opgeven is verplicht en kan bij Ellen van den Berge, tel. 481737, of bij Angelina Wagemans, tel. 484941. Zaterdag 21 maart is er een bingo in het wijkgebouw. Sper wer 55 te Sommelsdijk. Er wor den 8 rondes en een superron- de gedraaid en een verloting gehouden. De zaal gaat om 19.30 uur open, de aanvang is om 20.00 uur OUDE-TONGE - In de nacht van afgelopen donderdag op vrijdag heeft brand gewoed in het pand van kapsalon Marvel lous en Pruikenservice Neder land, aan de Arendstraat te Oude-Tonge. Even na half vijf werd de brandweer van Oude- Tonge gealarmeerd. De vlam men sloegen aan de achterkant uit het gebouw. Al snel werd de melding 'middelbrand' gege ven, waarop ook de brandweer van Nieuwe-Tonge ter plaatse kwam; ook werd een hoogwer ker uit Spijkenisse ingezet. Wat de oorzaak van de brand is, is nog niet bekend. De schade is groot. Foto: Hans Vitteriiis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 10