SVIK helpt arm Afrika een beetje op weg Raad Middelharnis praat in openbaar over schikkingsvoorstel De Staver Uithuisplaatsingen kost gemeente geld 'Wij moeten de trend dat Middelharnis alles naar zich toetrekt tegengaan' Voorjaars concert De Hoop Open ochtend voor vrouwen Lezing Het Flaauwe Werk Peuterochtend in de biep Bingomiddag jeugd Cursus EHBO aan kinderen EIUVtlDHI-niEIJWa DIRKSLAND - Tussen 10 januari en 7 februari waren Lambrecht en Margriet Buskop uit Oolt- gensplaat in Mali. Als bestuursleden van de Stich ting Verenigd In Kracht (SVIK) bezochten ze het Afrikaanse land om te kijken hoe de ontwikkelings projecten van de stichting lopen, om extra hulp te bieden en... om Mali eens door een toeristische bril te bekijken. Met andere woorden: Lambrecht en Margriet Buskop gingen naar Afrika voor het nuttige en het aangename. Schooltjes Mannengevaneenis Sponsorbingo Fleuren bv Ondergrondse kabels PAGINA 6 VRIJDAG 13 MAART 2009 Door Kees van Rixoort In 2002 kwam het echtpaar uit Ooltgensplaat 'toevallig' in aanraking met de SVIK, de stichting die vanaf het begin - toen nog een buurtvereniging in Dirksland - ontwikkelings werk financiert in Afrika. Een deel van dat werk wordt in Mali uitgevoerd door de voormalige missionaris Johan Wachters. En die stond zeven jaar gele den 'toevallig' op de camping in DirLsland toen Lambrecht en Margriet Buskop daar ook vertoefden. "We wisten niets over Wachters' werk in Mali", vertellen ze ruim twee weken na hun terugkeer uit het Afri kaanse land. "Maar we vonden het direct interessant. Johan Wachters wilde naaimachines hebben voor een naaischool- tje en wij hebben er toen bij een handelaar zes of zeven op de kop weten te tikken. Ze deden het allemaal. Met nog meer naaimachines en allerlei andere zaken gingen ze, via de haven van Antwerpen, in een auto op de boot naar Mali. We hoorden dat het spul twee jaar in Ivoorkust op de wal heeft gestaan om ingeklaard te kun nen worden." Dat was in 2002. Vier jaar later, in 2006, was Johan Wachters langere tijd in Nederland in verband met ziekte. Lambrecht en Margriet Buskop bezochten de ontwikkelingswerker, onder meer in het Sint Franciscus Zie kenhuis te Rotterdam, en haal den de banden aan. "Op een gegeven moment kwam het verzoek of we in het bestuur van de SVIK wilden plaatsne men. Dat hebben we gedaan. Het klikte vanaf het begin." Als bestuursleden - Margriet is secretaris van de inmiddels eilandelijk actieve stichting - toefden ze begin 2009, midden in de hete Afrikaanse winter, voor het eerst naar het gebied waar de SVIK een speciale relatie mee heeft opgebouwd. In Mali is de stichting onder meer betrokken bij de finan ciering van drie schooltjes, waaronder Dirksland Espoir, vijf mptormolens en een nog te realiseren werkplaats voor handmolens. Door het gebruik van de molens is het niet lan ger nodig dat de vrouwen het meel stampen, een activiteit die dagelijks ongeveer twee uur in beslag neemt. Naast deze projecten van JoHan Wach ters, in en rond de stad Kaü, ondersteunt de SVIK het werk onder gevangenen en prosti- De 'Dirkslandse school' in Mali. tuees door Carina Saarloos uit Stad aan 't Haringvliet. Zij is uitgezonden door de CAMA- gemeente en werkt in de Mali- nese hoofdstad Bamako. Het derde project is in buurland Burkina Fasso, waar het echt paar Povel uit Schiedam dam men legt en waterputten boort. "Water is overleven." In Burkina Fasso zijn Lam brecht en Margriet Buskop niet geweest, maar de projecten in Kati en Bamako hebben ze wel bezocht. "Dirksland Espoir heeft nu 105 leerlingen", ver tellen ze. "Dat is een duidelijk positief effect. Het is een privé- school, dus de leerlingen moe ten wat geld meebrengen. Dat er zoveel leerlingen in de leef tijd van 6 tot 12 naartoe komen, is heel positief. Het onderwijs is heel goed op die school. Je ziet een mentaliteitsverande ring: de kinderen mogen naar school, ze hoeven niet, maar toch komen er zoveel. Kijk je een paar kilometer verderop, dan is de situatie heel anders. Daar rijden jochies van die leeftijd de hele dag met een ezelskarretje om takkenbossen van A naar B te brengen." Lambrecht en Margriet Bus kop waren getroffen door het goede werk in het schooltje én door de vriendelijkheid en de spontaniteit van de kinderen, van de hele bevolking trou wens. Naast het onderwijspro ject brachten ze ook een bezoek i^M»., Lambrecht en Margriet Buskop tussen de Afrikaanse bevolking. aan de molens. Voor beide doe len hadden ze wat extra geld meegebracht, waaronder drie maanden schoolgeld. Verder overhandigden ze Carina Saar loos de opbrengst van een bin go en besteedden ze zo'n 400 euro aan onder meer broeken en zeep voor gedetineerden in een hoofdstedelijke mannen- gevangenis. Wat ze daar te zien kregen tart elke beschrijving. Lambrecht doet een poging en laat wat foto's zien: "Kijk, deze gevangenis is gebouwd voor 75 gevangenen, maar er z'aten er 200 in." Voor een soort reclas- seringscentrum kochten ze ook nog een zak graan. Ze zagen ook dat het molen- project minder goed loopt. De motormolens draaiden nog wel, maar blijken ook duur, bijvoorbeeld in geval van repa ratie. Door het realiseren van een werkplaats voor het maken van handmolens hopen Wach ters en de SVIK dat er een nieuwe impuls komt. "De mensen in Mali zijn heel gemoedelijk en vriendelijk", blikken de bestuursleden van de SVIK terug op hun reis. "Het is jammer dat we de taal niet spreken. Voor onze begrippen heerst er armoede. Het is zeker nodig dat we hulp bieden. Zonder water doe je niet veel en scholen zijn nodig om te leren lezen en schrijven. Zo werk je aan de toekomst van dat land. Natuurlijk, het is een druppel op een gloei ende plaat. Maar elke druppel is er één. Je moet beseffen dat je niet snel iets kunt verande ren. Maar Johan Wachters is er al veertig jaar en die ziet dat het langzaam maar zeker beter gaat. Het is dus belangrijk dat de SVIK het ontwikkelings werk in Afrika blijft steunen. Zo kunnen we de mensen daar een beetje op weg helpen." Op 26 maart houdt de SVIK de grote sponsorbingo om nieuwe gelden te genereren voor Mali en Burkina Fasso. Plaats van handeling is de Victoriahal in Dirksland. De aanvang is 19.30 uur. Iedereen is welkom om een steentje bij te dragen. DIRKSLAND - Er klonk gelach 'in de raadszaal van Dirksland, maar voor Jan Leenders is het een serieu ze zaak: voorzieningen op het gebied van zorg horen in Dirksland thuis. Al enige keren heeft hij dat geluid duidelijk laten horen en afgelopen donderdag was het weer raak, toen de raad sprak over het Regionaal Bureau Leerplicht, dat in Middelharnis komt. Door Kees van Rixoort De vier gemeenten op Goeree- Overflakkee hebben, met het oog op de toekomst, allemaal een label gekregen. Voor de gemeente Goedereede staat daar toerisme en recreatie op. De gemeente Middelharnis heeft hetlabel centrumgemeen te en de gemeente Oostflakkee, dat een groot regionaal bedrij venterrein binnen de grenzen heeft, het label bedrijvigheid. Dirksland is zorggemeente. Leenders vindt dat daarom voorzieningen op dat gebied in Dirksland moeten komen. Als dat niet het geval is, zoals bij het Centrum voor Jeugd en Gezin, dan trekt hij aan de bel. En vindt hij medestand bij bij voorbeeld de Christenunie. Het Regionaal Bureau Leer plicht, zo is het voorstel, wordt ondergebracht bij het Centrum voor Jeugd en Gezin in Middel harnis. Het bureau maakt een eind aan de versnippering over de vier gemeenten en kost de gemeente Dirksland vanaf 2010 ruim 30.000 euro. Voor 2009 is 10.000 euro minder nodig. "Er wordt heel veel moeite gedaan in dit voorstel om Mid delharnis te promoten als ves tigingsplaats voor dit bureau", vond Jan Leenders. "Dat vind ik heel jammer. Steeds weer maken we een knieval voor Middelharnis. Er staan daar twee gebouwen waar wat leer lingen rondlopen. Ik vind dat Dirksland, als centrum van zorg, veel te weinig wordt gepromoot." Hij kreeg support van Jos Toes (ChristenUnie): "We moeten aan de booni blij ven schudden. Dirksland is het zorgcentrum en daar zou je dit bureau aan moetfen koppe len." Ook Henk Huber (Fractie Huber) voorzag Leenders van steun: "De trend is dat Middel harnis alles naar zich toe trekt. Dat moeten wij tegengaan." Daartegenover stond bijvoor beeld PvdA-er Peter Keuker, die zei Middelharnis de meest logische vestigingsplaats te vin den voor het Regionaal Bureau Leerplicht. "Daar zitten de meeste scholen en is dus ook het meeste verzuim." Wethouder Wim Bruggeman (ChristenUnie) herhaalde zijn eerdere antwoord aan Leen ders. "Ik zal mijn uiterste best doen om dit soort voorzienin gen naar Dirksland te halen, maar ik ga er niet alleen over." Volgens de wethouder heeft het nieuwe bureau veel voorde len. "De leerplicht zal strenger in de gaten worden gehouden en verschillen tussen gemeente en scholen vervallen. Er komt een strakkere sturing en het bureau gaat onaangekondigde controles uitvoeren, ook bij basisscholen, met name rond om de vakanties en op vrijdag middagen." OUDDORP - Op vrijdag avond 20 maart organiseert Fanfareorkest De Hoop een voorjaarsconcert in m.fg. Dorpstienden. Naast Fanfa reorkest De Hoop zal Fanfare Kunst Na Arbeid uit Lunteren een deel van het programma verzorgen. Het concert begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. Fanfare. KNA Lunteren is in voorbereiding voor het Neder lands Kampioenschap op 4 april in Venlo en zal van de gelegenheid gebruik maken om o.a. het concoursprogram ma ten gehore te brengen. Zowel het fanfareorkest, de malletband als de jeugdslag- werkgroep van KNA Lunteren zijn dit jaar uitgenodigd voor deelname aan het Nederlandse Kampioenschap, op grond van concoursresultaten in 2008. Een bijzondere prestatie voor een Veluwse dorpsvereniging in het midden van ons land. Fanfareorkest De Hoop speelt op deze avond een nieuwspro gramma met o.a. het eerste deel uit het Tuba concert 'Une Sacrée Journée' van Mare Lys met solist Viktor Moricz op OUDDORP - Op de Open ochtend voor Vrouwen, die op woensdag 18 maart zal wor den gehouden in de Doops gezinde Gemeente Ouddorp, is mevrouw Miriam Kastanja uitgenodigd als gastspreekster. Het thema is 'Parelduiken'. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen, en er zal gezamen lijk worden gezongen. Dat er in de Bijbel een rijke schat aan parels te vinden is, zal na het bij wonen van deze Open ochtend duidelijk zijn. Het programma begint om 9.30 uur, om 9.00 uur gaat de deur open en staat de koffie klaar. Vrouwen van alle leeftijden, uit Ouddorp, maar ook van daarbuiten, zijn van harte welkom. Esbas. Naast dit zeer bijzon dere solowerk speelt het orkest enkele werken van de com ponist Harry Janssen. Deze componist schreef in opdracht van Fanfare Joost Wiersma' uit Jistrum het werk 'Voyage au Centre de la Terre'. Het werk is gebaseerd op de wereldbe roemde roman van de Franse schrijver Jules Verne. MIDDELHARNIS - De gemeenteraad volgde don derdag het voorstel van het presidium om de geheim houding op te heffen en de procedure besluitvorming kwestie De Staver vast te stellen. In april 2007 was besloten dat uit het advies van het advocatenkan toor Adriaanse Van der Weel, met betrekking tot te nemen vervolgstappen, niets in de openbaarheid mocht worden gebracht. Inmiddels heeft het college een raadsvoorstel aange boden inzake schikking in de geruchtmakende kwes tie De Staver. Wil de raad in het openbaar hierover een besluit kunnen nemen dan moest de geheimhou ding worden opgeheven en daartoe werd besloten. Volgens planning komt het voorstel nu op donderdag 2 april voor finale besluit vorming aan de orde. Door Jaap Ruizeveld In het vragenuur kwamen drie items op tafel, ingediend door de fractie ABB. Gevraagd werd of het college bereid is stappen te ondernemen om de regie over het eilandelijk samenwerkingsdossier weer in handen te krijgen en of het zinvol zou zijn dat de colleges van de vier gemeenten een onderzoekscommissie zou den formeren met een hel dere taakomschrijving voor de bestuurlijke toekomst op het eiland. Hooijman (PvdA) vond dat in het overleg van de raad met de commissie Schutte was gebleken dat er een gedegen onderzoek wordt uitgevoerd. Hij had geen behoefte aan een nieuwe commissie. Ook de overige fracties deelden dit standpunt en men besloot het advies van de commissie Schutte nu af te wachten. Een andere vraag was aanpak van de recessie. Om het hoofd te bieden aan de huidige crisis en uitgaven te matigen heeft het college recent een sessie geor ganiseerd waarbij deze onder werpen een rol speelden. Er zijn nog geen uitkomsten. Rea lisering van de bouwplannen in de kernen Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet wacht op provinciale goedkeuring. ABB wilde ook meer duide lijkheid over criteria die de gemeente hanteert in het kader van Openbaarheid van bestuur. De Wet wordt volgens het college uitgevoerd waar bij gewaakt moet worden dat door openbaarheid van beslui ten personen schade oplopen Burgemeester Zevenbergen zegde toe dit onderwerp nog eens nader te zullen bespre ken. Ook kwam de affaire compos- teringsbedrijf Fleuren bv weer aan de orde. De gemeente en Fleuren enerzijds en Fleu ren en de sportverenigingen anderzijds staan aan de voor avond van het ondertekenen van een convenant. ABB wil dat niet en wil een uitspraak van de Raad van State afwach ten. De gemeente stelt dat zij, op basis van de thans in de geldende milieuvergunning opgenomen geurcontouren en hedonische waarden geen planologische belemmering ziet voor de realisering van een woonbestemming in park Nieuw Zeeland. Dit standpunt nam de raad over. Bij de nota Sturen op Beheer koos de raad unaniem voor scenario 2, ophoging van het instandhoudingsniveau (van verhardingen en groen) win kelcentrum voor regiofunctie. Het college bekijkt de finan ciële mogelijkheden voor de vier kernen. In het algemeen is er tevredenheid over het huidige onderhoudsniveau in de gemeente, maar aan alles hangt een prijskaartje en het ambitieniveau kan van win kelcentrum tot bedrijfsterrein immers variëren In de nota staat dat het huidige onderhoudsbudget voldoen de is om het noodzakelijke onderhoud te kunnen uitvoe ren. Een motie van VDB 78 om mogelijkheden te onder zoeken om de dijkovergang uit 'Stad op Stelten' tegelijk met werkzaamheden van het waterschap te realiseren kreeg algemene support. Het col lege bekijkt de mogelijkheden om de recreatieve waarde van Stad daarmee te verhogend. Of een en ander in samenwer king kan worden uitgevoerd is thans nog onduidelijk. MIDDELHARNIS - Het Flaau we Werk op Goeree is ooit door de zee gegeven, maar werd ook weer door de zee genomen. De recente kustversterking is een voortzetting van de zeewering die kort na 1 februari 1953 werd aangelegd. Op de plaats waar men al vanaf 1750 druk doende was het achterland te beschermen tegen het water, woonden mensen, verdedig den militairen in diverse oor logen de kust, begroef men de aangespoelde drenkeldoden, enz. Al deze activiteiten lieten hun sporen na. In een lezing neemt Rias Olivier u mee naar het Flaauwe werk aan de hand van vondsten, oude kaarten en persoonlijke belevenissen. Zijn verhaal, omlijst met archeolo gisch materiaal en doorspekt met de dramatiek van de dren keldoden, laat de geschiedenis van het Flaauwe Werk her leven. Een geschiedenis die letterlijk boven water kwam. Maar tevens het verhaal van een verloren strijd. Deze derde lezing van het Winterseizoen door De Motte zal plaatsvinden op dinsdag 17 maart in het ISGO/Streekar- chief, Dwarsweg 40 te Middel harnis. Er is inloop met koffie vanaf 19.30 uur, de lezing start om 20.00 uur. OUDDORP - Woensdag 18 maart is er een peuterochtend in de bibliotheek in Ouddorp voor kinderen van 2,5 tot 4jaar. Koffie en limonade staat klaar en papa, mama, opa, oma of oppas mogen meekomen. De toegang is gratis voor leden en niet-leden. De bibliotheek is te vinden aan de Hofdijksweg en de ochtend beging om 9.300 uur en duurt tot 11.00 uur. Opgeven kan via de website www.bibliotheekzuidholland- sedelta.nl OUDE-TONGE - Het Jeugd werk van de SWO organiseert op woensdag 18 maart a.s. voor de jeugd uit Oude-Tonge een Bingomiddag met leuke prijs jes. De bingo wordt gehouden aan de Bernhardstraat 27 te Oude- Tonge. Voor groep 1 t/m 3 is de middag van 13.15 uur tot 14.45 uur en voor groep 4 t/m 8 is de middag van 15.00 uur tot 16.30 uur. De kosten zijn 2,- pp.Voor informatie bel met de SWO 641344. MIDDELHARNIS - Careyn Keuzepakket organiseert in Middelharnis vanaf 12 mei van 20.00 tot 22.15 uur de cursus Eerste hulp aan kinderen. De cursus bestaat uit vier bijeen komsten. Vindt u het een geruststelling om te weten wat u moet doen als uw kindje van de trap valt? Wilt u leren kinderziekten te herkennen? Of wilt u gewoon weten hoe u uw huis en omge ving zo veilig mogelijk maakt? Dan is de cursus 'Eerste hulp aan kinderen' net iets voor u. U krijgt in deze cursus inzicht in de risico's die kinderen lopen en in het toepassen van pre ventieve maatregelen. U leert op een adequate wijze eerste hulp te verlenen bij ongevallen of ziekte bij jonge kinderen. De cursus is bedoeld voor ieder een die met kinderen van O tot 8 jaar te maken heeft: verzor gers, (groot)ouders en de kin deroppas. Na afloop ontvangt u een erkend certificaat. Voor meer informatie kunt u tijdens werkdagen bellen met Careyn Keuzepakket, Tel. 088- 123 99 88, of via e-mail: keuze- pakket@careyn.nl DIRKSLAND - De Wet Tij delijk Huisverbod, bedoeld om huiselijk geweld aan te pakken, kost de gemeente Dirksland ruim 5.000 euro per jaar. Het geld is onder meer nodig voor de regi onale crisisdienst en de opvang van mensen die uit huis zijn geplaatst. Door Kees van Rixoort Uithuisplaatsingen in verband met huiselijk geweld zijn de bevoegdheid geworden van de burgemeester. In Dirksland is deze bevoegdheid geman dateerd aan de officier van justitie. Na tien dagen wordt beoordeeld of de uithuisplaat sing moet worden verlengd. Een zorgpunt, onderdeel van de GGD, speelt daarbij een adviserende rol. Dirksland heeft nog geen uit-' huisplaatsingen gehad sinds de wet begin dit jaar van kracht werd. Volgens wethouder Bruggeman (ChristenUnie) zijn er in de hele regio Zuid- Hollandse eilanden tot nu toe vijf daders van huiselijk geweld uit huis geplaatst. In de gemeenteraad van Dirks land kwamen donderdag ook vragen naar boven over de kosten en hoe de gemeente die moet dekken. Bruggeman meldde dat de kosten meeval len, zeker in vergelijking tot de bedragen die andere organi saties rekenen. "Het is wel een zeven keer 24-uursvoorziening met een piketdienst." Volgens de wethouder is er constant een bed nodig om uithuisge plaatsten die niet terecht kun nen bij familie of vrienden, aan tijdelijk onderdak te helpen. "Als het bed leeg blijft, moet er toch 110 euro per nacht wor den betaald. Dat is behoorlijk wat geld. Je kunt voor zo'n bedrag goed overnachten in een hotel", vond Jan Leenders. De benodigde ruim 5.000 euro betaalt de gemeente dit jaar uit het potje 'onvoorzien'. In vol gende jaren zal de uitgave in de begroting worden opgeno men. Ook opliet gebied van onder grondse kabels en leidingen heeft de gemeente, als netbe heerder, taken en verantwoor delijkheden gekregen. Zoals het hebben en uitwisselen van actuele en betrouwbare infor matie, niet alleen van eigen kabels en leidingen, maar ook van leidingen waarvan de beheerder niet bekend is (zogenoemde weesleidingen). Is er een calamiteit, dan moet de gemeente binnen 24 uur informatie verstrekken. Diverse raadsleden hadden vragen over dit onderwerp. Zoals: is de gemeente bere kend op deze taak? Moeten we dit niet eilandelijk aanpakken? Zou het niet goed zijn om de kosten te verhalen op de kabe leigenaars, degenen die in de grond roeren? Hoe zijn de kosten opgebouwd en uit welk potje betalen we de benodigde 17.750 (exclusief BTW)? Is er niet een koppeling te maken met bestaande databases, zodat we minder geld kwijt zijn? De antwoorden die wethou der Robijn (PvdA) had, gaven verschillende raadsleden geen duidelijk beeld. Jan Leenders (Gemeentebelangen Dirks land) meldde dat hij steeds meer vraagtekens kreeg bij dit onderwerp. En Jos Toes (Chris tenUnie) noemde de reactie van de wethouder "pover". "Deze antwoorden had ik zelf ook kunnen bedenken. Ik ben niet tevreden, de wethouder moet zijn werk overdoen." Een schriftelijke beantwoording volgt. Daarna kan de gemeen teraad een besluit nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6