H Natuur en economie gaan samen maar wel beperkingen in gebied Voordelta 'Moois' Aleman neemt afscheid van blusgroep Ouddorp en ontvangt lintje 1 1 ^B I Een stabiele factor voor de brandweer Ouddorp Verkoping voor zending Kinderkoor en Orkest Bart Jan Spruyt over 'Gedoe om Geert' Genealogische dag Inzamelen goederen Oost Europa -\ i^B^ 1 81e jaargang Nr. 7792 Vrijdag 6 maart 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Vuistregels Handeling GOEDEREEDE - Tijdens de korpsavond van de blusgroepen van de gemeente Goedereede in ver enigingsgebouw Oostdam, vorige week vrijdag, passeerde een aantal hoogte- en dieptepunten van het afgelopen jaar de revue. Een persoonlijk hoog tepunt was er zeker voor scheidend brandweerman Moos Aleman. In verband met het bereiken van de 55-jarige leeftijd moest hij na 34 jaar verbonden te zijn geweest aan de Ouddorpse brandweer ont slag nemen. Voor de vele jaren trouwe en inten sieve dienst ontving, hij een lintje uit handen van burgemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede. Ontwikkelingen Postcommandant MIDDELHARNIS - Op zaterdag 7 maart hoopt het Samengesteld Chris telijk Kinderkoor, het Schouws Jeugdorkest en dwarsfluitgroep Amicus een concert te geven in de Hervormde Kerk van Middelharnis. MIDDELHARNIS Bent u al lang bezig met het opsporen van uw voorouders op Goeree- Overflakkee, of was u van plan hiermee te beginnen? Dan is op zaterdag 7 maart a.s een bezoek aan het Streek archief in Middelharnis iets voor u. Op die dag organiseert het Genealo gisch Centrum Goeree- Overflakkee namelijk voor de achtste keer een 'genealogische dag'. f- OUDDORP - "De Voordelta gaat niet op slot. Wel zijn er, na een ingewikkeld proces afspraken gemaakt, vast gelegd in een algemeen gedragen beheerplan om in een kustgebied van 80 kilometer het mogelijk te maken dat natuur en economie, met dichtbij één van de grootste zeehavens van de wereld, hand in hand kunnen gaan. Dat is uniek en op dit resultaat ben ik erg trots". Woor den van staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat, maandagmorgen uitgesproken tijdens een feestelijke bijeenkomst in en bij strandpaviljoen Paal 10 aan het Ouddorpse Westerduinpad. Twee gede puteerden uit de provincies Zeeland en Zuid-Holland, burgemeester Ger van de Velde, genodigden en verte genwoordigers van betrokken organisaties en instellin gen, waren naar het zonnige Ouddorpse strand afge reisd voor deze happening. Door Jaap Ruizeveld Dat mevrouw Huizinga in haar toespraak ook kort liet unieke karakter van Oucldorps land schap memoreerde is niet ver wonderlijk met de wetenschap dat in deze badplaats haar poli tiek assistent zijn roots heeft. De Voordelta is het eerste Natura 2()()()-beheerplan. Het is een bekrachtiging van een samenwerkingsproces waarbij 32 partijen betrokken waren. Opdracht was het opstellen van een gedragscode voor de Vooidelta met handvatten voor handhaving. De komende vijl Jaar wordt scherp gekeken naar het eilèclieriunctioneien van belleerplan en gedragsco de. Daarna volgt er een evalu atie en mogelijke bijstelling. Zeelionden en surfers, wande laars en broedvogels, vissers en foeragerende vogels. Gaat dat allemaal samen in één gebied? Ja dat kan, op voorwaarde dat iedereen zich aan enkele een voudige vuistregels houdt. De Voordelta is een beschermd natuurgebied. Het is zoals gemeld onderdeel van Natura 2000, een groot netwerk van nalnuigebieden in Europa. In Natura 2000-gebieden krijgen kwetsbare dieren en leefgebie den extra bescherming. In de Voordelta gebeurt dat door de instelling van rustgebieden en het bodembeschermingsgebied. De precieze spelregels staan in het Beheerplan Voordelta, een uniek natuurgebied in zee en aangrenzend aan de Zuid- Hollanclse en Zeeuwse kust. Een zestal vuistregels geldt daarbij als basis: Kom niet bin nen de aangegeven grenzen van rustgebieden voor vogels en zeehonden. Mijd broed plaatsen van grote concentra ties dieren. Benader nooit een zeehond. Laat als bezoeker geen afval achter in het kwets bare gebied. Gooi restanten in de vuilnisbak. Laat vogels met rust en gun tenslotte ook andere men.sen in het gebied rust en ruimte. Economie en natuur in één g(;bied en daar\'oor gebruikers regels formuleren. Dat blijkt niet zo eenvoudig omdat er voor alle partijen grote belan gen op het spel slaan. Zoeken naar een evenwicht en beper kingen incalculeren. Daarbij spelen ook stimuleringsmoge lijkheden (gelden) een sterke rol. Niet alleen vanuit de opzet van Natura 2000 maar ook in het kader van compensaties in verband met de uitbreiding van de Rotterdamse haven met de Tweede Maasvlakte. Twaalf miljoen euro ligt er op de plank en wacht op in te dienen initiatieven. Dat kan gebeuren vanuit de sectoren maar ook door over heden. Voor het gebied Voor delta is recreatie en toerisme in een eerste aanpak verankerd. Twee miljoen eiuo is inmiddels voor projecten gemerkt. Voor de beroepsvisserij, de bedrijfs tak die zich het meest beperkt \'oelt doc^r de Voordelta - invulling, is drie miljoen euro beschikbaar. Mogelijk kunnen ook voor de beroepsvisserij, medio zomer, eerste initiatie ven worden verzilverd. Op het strand, bij paal 10, ver richtte cte staatssecretaris een ludieke handeling door het vast schroeven van een pamtlet met daarop de zes vuistregels voor het beschermde gebied alsme de de tekst van het gedicht 'Kijk uit' dat dichter /Vithur Lava, in Staatssecrelam Tineke Huizinga heeft zojicist de vuistregels voor de Voordelta gemonteerd op 'paal 10'. Ze wordt geflankeerd door de gedeputeerden Frans Hamelink (links) van de provincie Zeeland en Joop Evertse van Zuid-Holland. Verder om haar heen de andere hetroltkenen bij de Voordelta. rntu: Whii v/m K.^sc/j l-nlni^rafh' opdracht van Rijkswaterstaat, speciaal voor deze gelegenheid schreef. Binnen in het strand paviljoen kon het gezelschap genieten van een aantrekkelijke cabaretshow. Maar de meeste aandacht was toch gericht op hetgeen mevrouw Huizinga en na haar gedeputeerde Hame link (Zeeland) te zeggen had den over de bedrijfstakken die de ontwikkeling van Natura 2000, bij de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden gericht op de Voordelta, met zeer gemengde gevoelens volgen. De beroeps vissers en ook de horeca die hun broodwinning onder druk zien staan en met beperkingen te maken krijgen, maar die vol gens de staatssecretaris toch constructief aan het beheerplan hebben meegewerkt. "Water, natuur en ondernemen moeten samen kunnen gaan en dat is in het huidige project Voordelta ingevuld. Het is een goed voorbeeld waar aan men zich, bij de ontwikkeling van andere projecten binnen Natu ra 2000 kan spiegelen", aldus Huizinga. Door Adri van der Laan "Een echte brandweerman die een stabiele factor was voor de brandweer Ouddorp", zo ken schetste burgemeester Van de Velde, Moos - in de volksmond Moois genoemd - ,\leman. Het was haar bekend dat ,\leman "bijzondere kwaliteiten" had en dat werd door zijn collega's altijd hooglijk gewaardeerd. Eén van die kwaliteiten was dat Moos bij ongevallen, slachtof fers, familie en omstanders wist te troosten en waar nodig te kalmeren. "Jouw positie heeft hierdoor in het korps een gouden randje gehad, want deze kwaliteiten is niet iedereen gegeven", aldus de burgemeester. Maar Aleman had nog meer kwaliteiten. De burgemeester noemde zijn deelname en later het bege leiden en voorbereiden van de wedstrijden en tevens had hij ook een grote rol gespeeld bij het onderricht aan de Ouddorpse brandweeijeugd. Daarnaast is hij ook vele jaren actief geweest in het bestuur van de Brandweervereniging Ouddorp en in deze hoeda nigheid was hij ook betrokken bij het voorbereiden van reis jes. Er werd nooit tevergeefs een beroep op hem gedaan en de burgemeester dankte de .scheidend 'brandweerman in hart en nieren' dan ook harte lijk voor zijn bewezen dienen in een functie die wellicht ook een hobby was, maar zeker niet vrijblijvend. Vervolgens werden hem de versierselen opgespeld die behoren bij het Lidmaatschap van de Orde van Oranje Nas sau. Ook zijn vrouw werd - door middel van bloemen - bij de dank van het gemeentebe stuur en het korps betrokken. In haar toespraak die de bur gemeester Van de Velde hield voor de gezamenlijke blus groepen van de drie kernen haalde zij de verschillende veranderingen aan die de brandweermensen in haar Moos Aleman ontving een lintje en zijn vrouw bloemen uit handen van burgemeester Van de Velde voor de getoonde inzet voor de blusgroep Ouddorp. Foto: Adri van der Laan gemeente in het afgelopen Jaar hebben meegemaakt. Zij noemde het een 'heftig Jaar'. Hierbij doelde zij op de over gang naar de veiligheidsregio die niet helemaal vlekkeloos is verlopen, volgens haar waren de onvolkomenheden niet de schuld van de brand weermensen maar er moesten grote hobbels genomen aan de bestuurlijke kant. Ze sprak de verwachting uit dat bin nenkort deze ontwikkelingen kunnen worden afgerond. Verder het vertrek van twee commandanten. De nieuwe districtscommandant, Henk Berkhout was tijdens de korpsavond ook aanwezig. Hij is nu commandant van de districten Voorne Putten en Goeree-Overflakkee. Het is de bedoeling dat er binnen kort van beide districten één district wordt gevormd, zo liet burgemeester Van de Velde weten. Verder sprak mevrouw Van de Velde zich waarderend uit over de inzet van de man schappen die weer bij ver schillende calamiteiten goed hebben opgetreden. Hierbij noemde zij ook de AED-inzet, voor de plaatsing van dit apparaat dat bij hart falen kan worden ingezet, bij de brandweer was zij in eerste instantie niet zo'n voorstan der, omdat dit volgens haar niet tot de primaire brand- weertaak hoort. Inmiddels is het apparaat enkele malen gebruikt en de brandweerlieden kregen hier voor alle lof tot van de men sen van de ambulancedienst, die veelal later ter plaatse is dan de plaatselijke brand weerkorpsen. DIRKSLAND - Morgen, zater dag 7 maart hopen de vrou wenverenigingen hunjaarlijkse verkoping te houden. Er wordt die dag van alles verkocht, zoals boeken en kaarten, thee- en snoepboeketten, (voor- Jaars)bloemstukJes en tulpen, ondergoed en sokken, diverse cadeauartikelen en speelgoed. Er zijn ook mooie geborduurde handdoeken, poppenkleertjes en ander handwerk. Voor de inwendige mens zijn er weer pannenkoeken,oliebollen,koek en gebak, kaas,slaatjes, pud dingbroodjes, snoep, groente en fruit en diepvries taarten. Het zendingswinkeltje zal ook aanwezig zijn met noten enz. Clementijn zal deze dag aan wezig zijn met dames- kinder en positiekleding tot 12.00 uur. In de koffiehoek kunt u gezel lig een kopje koffie met gebak gebruiken, ook kunt u bij ons heerlijke verse soep en/of een broodje met warm/koud beleg blijven eten. De opbrengst van deze dag is bestemd voor de nieuwe zendingspost in het Araponka-gebied in Guinee alwaar dhr. E. Kroon als evan gelist is gevestigd. U bent van harte welkom in de zalen bij de kerk aan de Mozartsingel van 10.00 uur tot 14.00 uur. Met komst van de nieuwe brand- weerorganisaüe, dienen er op het eiland vier postcomman- danten te worden aangesteld. In haar toespraak gaf burgemees ter Van de Velde aan dat zij heel tevreden was met de beslissing van Meindert van Nimwegen om te kiezen voor postcomman dant van de gemeente Goeder eede. Zij en ook de brandweer mensen uit de gemeente zijn hier heel content mee omdat er met Van Nimwegen in de afge lopen üjd een heel goede band is ontstaan. Het .Samengesteld Kinderkoor heelt in de afgelopen tijd vijf keer heel hard geoefend om veel liederen in te studeren om op 7 maart een mooie avond te verzorgen. De kerk gaat open om 19.00 uur en de aanvang is 19.30 uur. Intree: 2,00, gezinskaart: 10,00. Het Schouws Jeugdorkest staat onder leiding van Marien Stou ten die ook het orgel bespeelt. Het Samengesteld Christelijk Kinderkoor zingt onder lei ding \an Cora Hout-Admiraal en Christiaan Stouten zal bege leiden op de piano zo ook bij de dwarsfluitgroep en het orkest. Op het programma staat een mix \an geestelijke en klassieke muziek. Meer info: www.christelijkkin- derkoor.zingtmee.nl ;^^M Gebruikt was nog nooit zo nieuw. ■'f ■i'^T^'f.P^MÊÊÊM i ,-? t'-> OntG---'!>^;"-«- -jf kijt oivovt Ao www.oMlm! Knópi BV Langfwg 113 - 3545 KG Sommeljdijk - 0l87 4M7i7 Aklwtdoas BV KioMttfwcg 2 - 4317 AL Ncordgouwe - 0111 «1347 bijdtes*»»»»* '-'■ NLEUVVE-TONGE - Elze\'ier- columnist dr. Bart Jan Spruyt komt naar Flakkee om te spre ken op een door de SCiP-Jon- geren Flakkee georganiseerde politieke Jongerena\ond over 'Gedoe om Geert'. Cleert Wil- ders stijgt nog steeds met zijn Partij \oor de Vrijheid in de peilingen en weet elke keer het nieuws te halen. Vrijdag 27 maart a.s. hoopt dr. Spruyt hier een lezing over te geven in het Dorpshuis te Nieuwe-Ibnge (Korteweegje 14). Iedereen is hartelijk wel kom, de avond begint om 19.4,T uur en de koOie staat om 19.30 klaar. Voor meer infor matie kan je ook terecht op: www.sgpjflakkee.nl In de studiezaal en andere ruimtes van het streekarchief kunt u terecht om gegevens uit te wisselen met andere stam boomonderzoekers en de col lecties van het Genealogi,sch CJentrum in te zien; vooral de grote verzameling familiedruk werk en advertenties is interes sant. Daarnaast zijn er verte genwoordigers van Zeeuwse genealogische verenigingen. De streekarchivaris Jan Both biedt u om 's morgens (rond 11 uur) de mogelijkheid een kijkje in bet archiefdepot te nemen, en 's middags om half 2 houdt de heer H. Uil, gemeentearchi varis van .Schouwen-Duiveland, een lezing over de genealogi sche banden tussen de buur- eilanden Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland. In de gangen van het gebouw zal een expositie te zien zijn van de prachtige foto's van Ensem ble Eeuwkant: streekdracht van toen, gedragen door men sen van nu. Een ieder is van harte welkom op zaterdag 7 maart, van 10 tot 16 uur in bet gebouw van het Streekarcbief/ISGO aan de Dwarsweg 40 te Middelharnis. De toegang is vrij. MIDDELHARNIS - Zaterdag 7 maart is het weer de eer ste zaterdag van de maand. Dit betekent dat u weer uw tweede hands goederen kunt aanbieden aan de leden van de Oost Europa Werkgroep Middelharnis. Zij zullen dat op de juiste bestemming (laten) bezorgen. Het is geweldig om te zien, hoe blij mensen in Oost Europa zijn met deze gaven. U kunt uw goederen afgeven aan leden van de werkgroep tus sen 09.30 en 11.30 uur bij de loods aan de Industrieweg 17 te Middelharnis. Goederen en/of medicijnen kunnen ook thuis worden 'opgehaald bij wie niet in staat is om deze te brengen. U kunt dan bellen met Dhr J. v.d. Made (484228) of Dhr. M.H. Baan (603051).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1