Het overlevennvan een vliegtuigcrash is een groot wonder: God zij gedankt" Commissie Schutte rondt eerste overlegfase af met hoorzitting voor aantal organisaties 1 r Woninginbraken Avond over Multimedia Asielzoekers naar Oostflakkee Qd^MtlaméetefnaA A 81e jaargang Nr. 7791 Dinsdag 3 maart 2009 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag MELISSANT - De woonkamer aan de Binnenweg 57 in Melissant staat vol met prachtige bloemstukken en op tafel en aan de wand is het aantal kaarten en ove rige mail nauwelijks telbaar. Familie, vrienden, buurt - en plaatsgenoten, zakenrelaties uit Tlirkije en andere Europese landen, burgemeester Stoop en niet in de laatste plaats haar eigen bedrijf. Van Iperen, specialist voor land- en tuinbouw in Westmaas, hebben in woord en gebaar getoond mee te leven met de gebeurtenis sen die Lenie van Harberden (hoofd Personeelszaken en PR), zo onverwacht op haar levenspad vond: Een vliegtuigcrash, enkele ogenblikken vóór een schijnbaar veilig ingezette landing op Schiphol. Scheur in toestel Hulpverlening Bewonderine GOEREE-OVERFLAKKEE - Binnen twee weken heeft de provinciale onderzoekscommissie onder leiding van G. Schutte het eerste traject afgerond in het kader van de opdracht van Gedeputeerde Staten vóór 1 april een advies te geven over de bestuurlijke toekomst van het lokaal eilandelijk bestuur. Daarbij inwegend de conclusie van GS dat de vorming van één gemeente Goeree-Overflakkee in 2012, bestaande uit de huidige vier gemeen ten, het meest gerede toekomstige eindbeeld lijkt te zijn. Maar van deze variant kan worden afge weken als de commissie constateert dat alle vier gemeenten tot een eensluidende alternatieve oplossing kunnen besluiten die voldoet aan de geformuleerde voorwaarde van GS. Die luidt dat dit een duurzame en toekomstbestendige oplos sing moet zijn die recht doet aan de constaterin gen in de vier lokale bestuurskrachtonderzoeken en het regionaal onderzoek en die een adequaat antwoord biedt voor toekomstige ontwikkelingen op het eiland. Tijdens een hoorzitting presenteer den vertegenwoordigers van drie organisaties hun zienswijzen aan de commissie Schutte. Hiermee werd een werkfase afgerond. In de voorafgaande weken voerden de raden van de vier gemeenten enerzijds en hun colleges anderzijds al gesprekken niet de provinciale onderzoekscommissie. Aan de slag blijven Hoorzitting OOSTFLAKKEE - Op verzoek van het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) is er vorige week een gesprek gevoerd met het gemeentebestuur van Oostflakkee, wethouder Van der Valk en een amb telijke VROM-vertegen- woordiging. Erf- en sierbestrating De Waal Hoveniers Tel. 0187-65 24 84 K.I.E.S. Nu voor het kind! www.bureaujip.nl Door Jaap Ruizeveld Sainfn met haar collega's Koos eii Ric'liarcI keerdf Lcriif woeiisdaginorgcn met de Hoeing (enig van een drie daagse zakenreis naar Tilrkije. Voor Lenie was hel in leile een alstheidsreis, na een bezoek aan hun Turkse leverancier van bloenuMihoezen. Koos zon, na de inirodnctie, de taken van (.eiiie aldaar overnemen. Oe drie medewerkers van het bedrijf uil Westmaas, bekend van meststoffen en gewasbe scherming, waaraan een bloe- mensegment is toegevoegd, namen naast elkaar plaats op rij 27, bijna achterin het vlieg tuig. Richard aan het gangpad, I.enie in hel midden en Koos bij hel raam. "Ik kan mij niet met zekerheid herinneren dat de piloot de inelding 'Klaar voor landing' al had doorgegeven zegt Lenie, maar bij het dalen kreeg ik een gevoel van twijfel of liel wel goed ging. Het toestel maakte een beweging als bij een ste vige turbulentie. Daarna ging alles in fracties van secon den. Het leek ook of het toe stel plotseling extra snelheid maakte, als bij een doorstart. Iben Hitste het door mij heen, je bent alleen. Dit gaat fout. Een geweldige klap. Ik ga ster ven. Het was een onbeschrijf lijk verschrikkelijk moment. Ik kan hel nauwelijks veitelleii. Wat zich direct na de ciash afspeelde weel ik niet meer. Je bent enige tijd in een shock. Wel merkte ik dat ik als één van de eersten buiten het vliegtuig op de akker stond. Vermoede lijk kon ik door een scheur in het toestel, pal achter of naast onze sloelenrij, ontsnappen. Toen ik buiten stond herinner ik me een stilte en zag links van me wat witte rook en ben naar rechts giian rennen. Toen ik stopte en om me heen keek zag ik Richard. Hij was aan zijn gezicht gewond. We vroegen ons vanaf dat moment of waar Koos was. Omdat we geen brand zagen bij het vliegtuig gingen we samen terug naar het achtereind van hel toestel en daar hoorden we hulpge roep. We vonden Koos, nog vast in zijn stoelriem. Hij leek gelanceerd te zijn in de klei. We zijn samen in de klei gaan graven en konden zijn arm los krijgen.We spraken hem moed in en met medehulp van gear riveerde brandweermensen lukte het uiteindelijk hem los te krijgen. Het leek allemaal lang te duren, maar vermoede lijk was die fase voor de hulp verlening er was korter. Nadat die klap op de grond voorbij was, herinner ik me alleen een stilte rondom het wrak. Je rea- li.seerdejc datje nog leefde en dat je gespaard was gebleven. Ik heb God bedankt voor Zijn goedheid. Dit was een groot wonder". Inmiddels was de hulpverle ning op volle toeren gekomen. De meeste gewonden werden naar een loods gebracht. De zwaar gewonden gingen naar een vrijgemaakte woonruim te. Later was er bustransport geregeld naar een sporthal in Badhoevedorp. Vandaar volgde ambulancevervoer naar diverse ziekenhuizen. "Ik wilde graag naar het VU in Amsterdam omdat ik wist dat Koos daar ook verbleef Mijn letsel bestond uit een hersen schudding, handletsel, enkele hoofdwonden en pijn in nek en ribben.Ik moest één nacht ter observatie in het ziekenhuis blijven. Mijn moeder en zus mochten mij donderdagmid dag meenemen naar huis. Ik hoop dal ik snel weer kan gaan werken", zegt Leirie. Zij is nog wat moe, een beetje stijf, maar oogt attent. Wat zich in de minuten en uren direct na de vliegtuig crash voordeed op het gebied van communicatie en hulpver lening is nauwelijks te beval- l-eyüe van Harberden, weer lliui^ in iMeHs.sunl, u'aiir ze (Diiringil wonll dimr haar dankbare ouders, broer, zus en natuurlijk heel veel bloemen..l-nio:.-Urixnn der Imiw Bij de vliegtuigcrash van de Boeing 737 - 800 van Turkish Airlines, vlucht TK 1951, woensdagmorgen 25 febru ari om 10.31 uur, op een afstand van sleclits 1500 meter van de landingsbaan (Polderbaan) op luchthaven Schiphol, waren 128 passagiers en 7 bemannings leden betrokken. Negen mensen, onder wie gezagvoer der Hasan Tahsin Arisan en zijn 2 co- piloten, kwamen bij de loodrechte val van hel toestel'om het leven. Zes inzittenden raakten zwaar gewond en bijna 80 passagiers moesten voor korte of langere tijd met lichte tot ernstige kwetsuren naar ziekenhuizen in de regio worden gebracht. Zij overleefden de enorme klap op de omgeploegde akker nabij Rijksweg A9. Onder hen was de 31 -jarige Lenie van Harberden uit Melissant. Het afgelopen weekeind sprak ik met haar thuis, gelukkig herenigd met haar vader en moeder, broer Waker en zus Marline. ten. Vader (bakker) en moeder Van Harberden waren al snel op de hoogte van het gebeu ren. Via een mobieltje kon Lenie haar slem laten horen. Ze deed dat positief om Vooral haar moeder niet extra onge rust Ie maken. "Ik ben er weer, maar het is wel iels anders gegaan dan een gewone lan ding", waren samengevat haar woordeii. Dankbaarheid over heerste. Vader Van Harberden realiseerde zich direct dat het ook geheel anders had kunnen verlopen. Dat hij zijn dochter had kunnen verliezen. God zij gedankt dal zij er nog is. Vanuit zijn geloofso\'ertuJging vond hij bemoediging en troost bij tekstregels in Psalm 103: "Loof den Heer mijn ziel en vergeel geen van zijn weldaden". Lenie zegt dat hel voor haar moeilijk is om in woorden de dank baarheid jegens God voor deze bewaring aan te geven. Psalm 5(5 die afgelopen zondag werd gezongen vertolkt veel; "Gij hebt mijn /.iel beveiligd voor de dbod en mijn voet gericht". "Ik heb ook vee! bewondering voor de hulpdiensten die in een geweldige verbondenheid, ondi^nks de grote schok, hun werk hebben verricht", zegt ze. Ze verwijst blij naar de tiental len sympathieke en hartelijke mails die vanuit Turkije en uil eigen land haar al snel bereik ten. Zo ontving ze een mooie buitenlandse bemoediging en zegswijze: 'Every cloud has a silver lining'. Dankbaarheid staat in alles centraal. Ze kan ook relative ren en genieten van de spon tane inbreng van haar neefjes en nichtjes. Een voorbeeld? Op tafel ligt een getekend en lot ■vliegtuig gevouwen A-vier- ije. Door de driejarige Reus gemaakt. Tot en met de stoelen heeft hij ingedeeld en bij Lenie haar raampje plakte hij een vlinder en een hartje en... met een kartelschaar er weer stuk jes uitgeknipt. Zo was het toch? De Boeing van Turkish Airlines brak immers in drie stukken... Door Jaap Ruizeveld \'ooriitter Schutte wil niet inhoudelijk ingaan op de over- legsessie's. Wel stelt hij dat er openhartig is gesproken. Niet alleen door collectieve raden en colleges. Er was ook alle gelegenheid voor individuele zienswijzen van de leden. De sfeer was goed. De onvrede over de start van de procedu- re, waar de commissie uiter aard buiten stond, was snel van tafel. De opdracht van GS aan de commissie werd riog eens toegelicht alsmede de moge lijkheid voor de gemeenten om met een eensluidend alter natief te komen. Aangestipt zijn de recente (voorlopige) standpunten van de gemeenteraden, al dan niet neergelegd in een amen dement, een motie en raads- uilspraken. Hierin wordt de commissie gevraagd de voor- en nadelen van samenwerking en herindeling naast elkaar te willen zetten om lot een goe de besluitvorming te kunnen komen. Een uitgebreid onder zoek naar samenwerking en herindeling wordt als gemeen schappelijk standpunt aan gemerkt. Daarop zou dan de finale, afgewogen keuze voor de beste bestuursvorm worden gemaakt in het belang van de burgers, zo geven gemeenten aan. De raad van Middelhar- nis had onlangs dit standpunt in een amendement vastgelegd en aan de overige drie gemeen ten toegezonden. De raad van Goedereede nam ook deze, voor haar vergaande stap, in een unaniem gesteunde motie. Dirksland kan zich hierin vin den. De raad van Oostflakkee bevestigde donderdag in de openbare vergadering ook haar steun voor deze opstelling. De fractievoorzitters in Oostflak kee spraken hun vertrouwen uil dat de commissie Schutte alles goed op een rij kan zetten Wel werd er bezorgdheid geuit dat de afstand lussen bewoners en bestuur niet groter moet worden en dat op een even wichtige wijze omgegaan moet worden met emotionele - en culturele verschillen. Commissievoorzitter Schutte laat er geen misverstand over bestaan dat de gemeenten ver der moeten werken en mee denken. "Men inoet aan de slag blijven en nu niet leunen op de ingediende verzoeken voor afweging van voor - en nadelen van herindeling en of samenwerkingsvorm. Het gaal immers om een concrete aan pak. Een alternatief voor de GS-visie moet draagvlak heb ben en inhoudelijk een duur zame en toekomstig bestendige oplossing bieden. Daar moet nu aan gewerkt worden. Laat men üc Provinciale adviescommissie o.l: Sriiutte, de dames Stolker en v.d. Broek en de heer Kleinhesselink. Fata Wim vau Vo^sfn Fotografie vooral aan zet blijven, zodat wij straks een resultaat kunnen inwegen bij onze eindadvise- ring", aldus Schutte. Vrijdagmiddag hield, zoals gemeld, de provinciale advies commissie in het ISC>0-gebou\v te Middelharnis een hoorzit ting waarop vertegenwoordi gers van drie maatschappelijke organisaties hun zienswijzen oxer de bestuurlijke toekomst lokaal eilandelijk bestuur inbrachten. Namens de organi satie 'Eén Goeree-Overflakkee, je kunt er niet omheen', ver tolkte de heer S. van Nieuwaal de opvattingen van een brede schakel van instellingen en organisaties die in december 2008 de bekende Open Brief ondertekenden. Van Rabo bank tot Stichting Podium en van LTO Noord lol Vereniging \'an Bedrijven en Woongoed Flakkee.."Wij zijn géén parlij in de bestuurlijke scenario's die nu gevolgd worden, maar nemen wel onze verantwoor delijkheid ou\ te signaleren dat 'het mis dreigt te gaan, waar hel beter kan en waar ontwik kelingskansen voor ons eiland liggen. Hel comité spreekt uit dal een gecoördineerde eilan- delijke aanpak ntl nodig is en niet langer afhankelijk mag worden gemaakt van interge meentelijke belangentegenstel lingen. Bundel kennis, kracht en kunde voor het eiland in één mooie robuuste gemeente met veertien unieke dorpsker nen in een prachtig landschap met een hoopvolle sociale en economische toekomst. Bij samenwerken en samenvoe gen behoort het diepe besef dat de vitaliteit van de regio gebaseerd is op de kwaliteit van onze dorpskernen en eco nomische factoren. Dat alleen door een gemeenschappelijke aanpak het belang van de regio wordt gediend. Wij begrijpen de vrees voor het verlies van eigen identiteit. Maar juist nu liggen er kansen voor een vitaal eiland. Weg met de onderlinge animositeit Samen de schou ders er onder. Helderheid en duidelijkheid scheppen vóór de raadsverkiezingen van 2010". Vervolg op pagina 2 GOEREE-OVERFLAKKEE - Na een periode van rust vin den er cie laatste dagen weer woninginbraken plaats. Zo werd er ingebroken in Oud- dorp, Slellendam, Achlhuizen en in Ooitgensplaat. De inbra ken vinden plaats tussen 15.00 en 7.00 uur. De politie verzoek om bij verdachte omstandig heden gelijk de poliliemeldka- mer: 112 te bellen. NIEUWE-TONGE - Multime dia... Iets waar we dagelijks mee in aanraking komen. Wel licht zonder dat we dit direct beseffen, ledereen maakt er gebruik van. Wie kan er tegen woordig nog zonder mobiele telefoon, of zonder internet? Helaas zitten er aan deze mooie uilvindingen ook schaduwkan ten. Ook binnen de reformato rische gezindte is internet een breed geaccepteeid medium. Ga jij hier verantwoord mee om? Waar liggen de grenzen en mogen we deze opzoeken of moeten we er ver vandaan blijven? Wil je antwoord op dit soort vra^fen? Kom dan op 13 maart a.s.^ naar Ons Dorpshuis in Nieuwe-Tonge. Dhr. W.B. de Leeu^v, ICT docent aan het Hoornbeeck College in Rot terdam hoopt deze avond een boeiende lezing (met beeld en ueluid) te houden over dit onderwerp. De avond is speciaal voor de Jeugd maar ook ouderen zijn van harte welkom. De avond begint om 20.00 uur Meer informatie op wwwj\hetrichtsnoernl Het COA is op zoek naar loca ties waar eventueel een Asiel- ZoekersCentrum gevestigd zou kunnen worden. Dit blijkt noodzakelijk nu sinds vorig jaar het aantal asielzoekers in ons land weer toeneemt en een aantal centra moet wor den gesloten omdat bestuurs overeenkomsten aflopen en niet verlengd kunnen worden. Het COA heeft Oostflakkee gevraagd of een eventueel for meel verzoek een kaïis van sla gen zou hebben. Burgemeester en wethouders oriënteren zich op deze vraag en zullen vooralsnog handelen op een wijze die in lijn ligt met het beleid van de gemeente raad zoals dat in 2001, bij een eerder contact met CX)A, v^'erd verwoord. Uiterst verrast was hel gemeen tebestuur dal in genoemd gesprek er een tekening werd gepresenteerd waarop al een locatie in Ooitgensplaat was ingetekend. Dit zou het gevolg zijn van een direct contact tus sen een ondernemer die een koopovereenkomst heeft op de grond van het zwembad en hel COA. Het college heeft hierop gesteld dat, als er al sprake zou kunnen zijn van een eventuele locatie, dit in elk geval geen geschikte plek kan zijn. De gemeenteraad van Oostflak kee meent dat hel item Asiel- Zoekerscentrum opgenomen dient te worden in de nota Vitale Regio 2008 - 2010. De fracties gaven deze wens om het onderwerp eilandbreed te trekken, mee aan het college bij het vaststellen van de con ceptnota. Volgens informatie zou de eer der genoemde ondernemer afgelopen week eigenaren van chalets op het Fort hebben bericht dat hel COA binnen kort stacaravans op 'zijn' loca tie gaat plaatsen voor opvang van asielzoekers. Het college van Oostflakkee neemt duide lijk afstand van deze schijnbare overeenkomst tussen het COA en de ondernemer en spreekt beide organisaties hierop aan. Tijdens de raadsvergade ring bleek donderdagavond, uit een raadsbrief van porte feuillehouder burgemeester J.HeiJkoop over actuele zaken, voorts dat er oplopende span ningen zijn op hel Fort tus.sen bewoners en hel beheer. Om te voorkomen dal de problemen in het kader van de openbare orde zullen escaleren wordl een bemiddelaar ingezet. Hier voor is de recent afgezwaaide burgemeester van Middelhar nis, mevrouw Greet Hommes, aangezocht. door Jaap Ruizeveld Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat (0187) 631350 (06) 55552023 www.erf-sierbestratlng.nl Nieuwe-Tonge www.dewaalhoveniers.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1