n n l Verleden, heden en toekomst van Flaauwe Werk vastgelegd in boek van jarige Motte Lancering Jeugdkaart Goeree-Overflakkee POLITIE 1 Zendings middag en -avond GZB 1 1 'Net of ik de zee ruik en het water hoor' Folders eilandelijk verspreid, website www.jeugdgo.nl al goed bezocht HVC spaart postzegels Vogelexcursie Slikken van Voorne Met de SWO op safari A-H k 1 1 -^f3_/' 81ejaargang Nr. 7790 Vrijdag 27 februari 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag OUDDORP - Het boek 'Het Flaauwe Werk, de zee geeft, de zee neemt' sluit in meerdere opzichten een periode af. Vijftig jaar archeologisch onderzoek door Rias Oli vier, veertig jaar historische vereniging De Motte en een periode van noeste arbeid om het Flaauwe Werk, een belangrijke zeewering op de Kop van Goeree, te ver sterken. Van een echte afsluiting is echter geen sprake. Immers, Olivier zal heus niet stoppen met zijn histori sche speurwerk. De Motte is een bloeiende vereniging die gewoon doorgaat, en de strijd tegen het zeewater is nooit afgelopen. Prachtig tijdsbeeld Altijd strijd Onbekende kaarten Breed publiek tÉtiomtetemttii MIDDELHARNIS - Maandag werd de Jeugdkaart Goeree-Overflakkee officieel in gebruik genomen in aanwezigheid van een vertegenwoordiging van de vier gemeenten. De Jeugdkaart is een initiatief van de vier gemeenten om jongeren tussen O en 23 jaar én hun ouders te informeren over onderwerpen waar zij in het dagelijks leven mee in aanraking komen. De gemeen ten zien de Jeugdkaart als een middel om voorzienin gen onder de aandacht te brengen. De Jeugdkaart komt voort uit de samenwerking tussen de vier gemeenten en de provincie Zuid-Holland op het gebied van welzijn, genaamd de Regionale Agenda Samenleving. Folders Doelgroep Folders en website Prijsvraag MIDDELHARNIS - Zater dag 7 maart zal er in de aula van de Prins Mau- ritsscholengemeenschap in Middelharnis een zen dingsmiddag en -avond van dé GZB worden gehouden. 0900-8844 Dirkslander aangehou den voor mishandeling "A^ Door Kees van Rixoort 'Het Flaauwe Werk, de zee geeft, de zee neemt' is een uit gave van De Motte, ter gelegen heid van het vierde lustriun. De hist(jrische vereniging, toen nog artheologisthe vereniging, dateert van 1969 en heeft er een liaditie van gemaakt om elk jubileumjaar een boek uit Ie geven. Het eerste jubileum boek was 'Van Westvoorne tot St. Adolfsland', dat lange tijd was uitverkocht, maar vanaf 200.5 weer verkrijgbaar is als fotografistlie herdruk. Het boek dat nu, in 2009, verschijnt is het beste dat De Motte heeft gemaakt, vindt Pau Heenschap, voorzitter van de jarige vereniging. "Ons eerste boek was goed, maar in feite niet meei dan een ver zameling lo.s.se artikelen. 'Het Flaauwe Werk' is een eenheid met een duidelijke rode draad, gemaakt volgens een concept. Dit is niet zoiriaar een boekje. Zo is te zien dat De Motte een enorme kwalitatieve ontwik keling heeft doorgemaakt." Niet alleen inhoudelijk, voegt hij toe, maar ook wat betreft de vormgeving, die in handen waij van Jan Markestein (Vak werk Reclame in Dirksland). "Zijn betrokkenheid overstijgt het commeiciele", aldus Heer schap. "Dit is het boek geworden waar ik vroeger van droomde", zegt Rias Olivier, die verreweg het grootste deel van de inhoud schreef. "Als ik het bekijk, is het net of ik de zee ruik en het water hoor. Er staan dia's in uit de jaren zestig, die een prach tig tijdsbeeld geven. Voor mij is bet meer dan een historisch boek, bet is de afsluiting van een periode van vijftig jaar archeologisch onderzoek. Het ei is gelegd en dat geeft een goed gevoel." Olivier deed vanaf de late jaren vijftig, aanvankelijk tij dens zoiTiervakanties die hij met zijn fainilie doorbracht in een bunker/vakantiehuis in Ouddorp, tal van archeologi- .sche vondsten bij het Flaauwe 'Welk. Zijn zoekgebied was met name het gebied vóór de dijk, waar in 1715 een halve polder moest worden prijsgegeven aan de zee. De vondsten zijn gerubriceerd, beschreven en gefotografeerd in het boek én in een historische context geplaatst. De lezer krijgt uitleg over de werking van de gevon den gebruiksvoorwerpen en komt er onder meer achter dat de munten uit alle mogelijke delen van Europa afkomstig zijn en dat er bij de militaire post Westernol kogels werden gegoten. "Wat dit boek uniek maakt". vindt Pau Heerschap, "is dat het een totaalbeeld geeft van het Flaauwe Werk. Niet alleen de archeologische vondsten komen aan bod, maar ook bijvoorbeeld het historische verhaal over de zeewering, de bunkers, het heden en de toekomst van deze fontanel van de Goereese kust." "Dit is een stukje kust", vult Rias Olivier aan, "een vooruitge schoven punt in de zee, waar altijd strijd met het water is gevoerd. Eigenlijk is het een verloren strijd. Altijd zullen we de dijk moeten versterken in dit dynamische gebied. Wat ik trouwens ook heel aardig vind van het boek is dat er ook een interview met een bewoonster in staat. Het is een emotioneel verhaal van een meisje dat de ramp meemaakte. De combi natie van al die verschillende invalshoeken - archeologie, archiefonderzoek, oral histun - geeft het boek een absolute meerwaarde." 'Het Flaauwe Werk, de zee geeft, de zee neemt' bevat veel nooit eerder gepubliceerde fei ten en afbeeldingen. Zo staat er een aantal onbekende kaarten in uit het Nationaal Archief, die bovendien subliem zijn gereproduceerd. Ook het ver haal over het begraven van de drenkeldoden geniet nog wei nig bekendheid. "Verder is een volstrekt nieuw ontdekt feit beschreven: de Statendam is in de achttiende eeuw niet aan gelegd om Goeree en Over- tlakkee te verbinden, maar als een waterstaatkundig werk om de stroming te be'invloeden", aldus Pau Heerschap. Rias Oli vier; "De militaire geschiedenis van dit gebied is altijd onder belicht gebleven. Daarover is nu het een en ander opge schreven, maar er is op dit ter rein absoluut nog meer uit te zoeken in de archieven." De eerste exemplaren van het boek worden op 25 maart over handigd aan burgemeester Van de Velde van de gemeen te Goedereede en dijkgraaf Geluk van waterschap Hol landse Delta. Het waterschap is een van de hoofdsponsors van de uitgave. Dit vanuit het oog punt dat er een markerings document moest komen over de afronding van de ingrij pende versterkingsoperatie op het Flaauwe Werk. Andere sponsors zijn de Nederlandse Het unieke boek dat is geschreven over de geschiedenis van het Flaauwe Werk. Waterschapsbank, aannemers, camping De Klepperstee, Vak werk Reclame en de gemeente Goedereede. Door de financi ële ondersteuning kon de prijs van het boek beperkt blijven: 15 euro voor leden van De Motte en 24,50 euro voor niet- leden. Het is na de officiële presentatie te koop. De ovemandiging vindt plaats in het Museum Ouddorps Raad- en Polderhuis, waar ook nog een expositie is te zien over verleden, heden en toekomst van het Flaauwe Werk. Pau Heerschap; "We doen ook kin derfeestjes in het museum en dan inerk je dat al die archeolo gische vondsten erg tot de ver beelding spreken. Archeologie is voor iedereen interessant, zeker ook voor schoolkinderen. Ook in het boek kan iedereen iets van zijn gading vinden. Veel historische zaken zijn ver taald voor de leek. Het zal een breed publiek aanspreken, ook mensen die ge'interesseerd zijn in oude kaarten en mensen die af en toe eens willen bladeren, want dit is ook een kijkboek. Iedereen die iets heeft met de Kop van Goeree moet dit boek gewoon hebben." faVt M lw*M. ■•Htm, n99t1m^ In het Diekhuus in Middel- harnis kwamen de wethou ders bijeen om de Jeugdkaart te presenteren aan de pers. Wethouders Petra 't Hoen van Oostttakkee, Philip van den Berg van Middelharnis en Wim Biiiggeman van Dirks land waren aanwezig om de aanwezigen te informeren over de Jeugdkaart. Wethou der Peter Feller van Goeder eede was wegens ziekte niet in de gelegenheid om aanwezig te zijn. In hun korte speeches lie ten de wethouders blijken blij te zijn met de realisatie van de Jeugdkaart. Het blijkt dat jon geren onvoldoende informatie hebben over wat er mogelijk is op Goeree-Overfiakkee. Ook mist het eiland een natuurlijk 'ijkpunt'. Er is geen 'grote stad' waar men naar toe kan voor bijvoorbeeld hulpverlening of kinderop\'ang. Veel voor zieningen zijn verspreid en daarmee is het niet altijd even duideljik waar ze te vinden zijn. Men rijdt bovendien niet zomaar even vanuit Ouddorp naar Dirksland om te kijken of in het ziekenhuis een bepaalde voorziening aanwezig is. Mobi liteit is daarmee de tweede reden om de Jeugdkaart op te zetten. Jongeren en hun ouders kunnen thuis zien wel ke voorziening op welke plaats aanwezig is, en vinden meteen de contactgegevens. Tijdens de presentatie was te zien hoe de wethouders van Dirksland en Oostflakkee en de burgemeester van Goede reede eerder die dag folders overhandigden aan personen uit de doelgroep. Wethouder Petra 't Hoen van Oostflakkee overhandigde een folder aan een ouder op kinderdagver blijf 't Voortvarend Scheepje in'Oude-Tonge. Burgemeester Ger van de Velde van Goede reede reikte de folder uit aan twee basisschoolleerlingen uit Goedereede. Wethouder Wim Bruggeman ontving een leer ling van het voortgezet onder wijs op het gemeentehuis. Tijdens de lancering in het Diekhuus was ook een aantal jongeren aanwezig. Wethou der Philip van de Berg over handigde maandagmiddag een folder aan één van hen. De doelgroep van de Jeugd kaart zijn inwoners van Goe ree-Overflakkee in de leeftijd van O tot 23 jaar. Deze doel groep is in \ier leeftijdscate gorieën verdeeld, voor iedere leeftijdscategorie is er andere informatie beschikbaar. Zo kunnen de jongsten tot en met vier jaar en hun ouders onder meer informatie vinden over kinderopvang, peuter speelzalen en het consultatie bureau. De oudste groep van 18 tot 23 jaar krijgt daarentegen voor lichting over het afsluiten van een hypotheek, werk vinden en het jongerenloket. Veel informatie uit de Jeugdkaart is echter voor meerdere leeftijds categorieën interessant. De informatie wordt verspreid via folders en de website www. jeugdgo.nl. De folders zijn inmiddels persoonlijk bezorgd bij de jongeren uit de oudste categorie. De anderen krijgen ze via de scholen of kunnen ze vinden bij bij^'oorbeeld bibli otheken, peuterspeelzalen, woningbouwverenigingen, huisartsen en het ziekenhuis. De website is inmiddels een Wethouder Philip van den Berg met twee jongeren en de folder. (Foto: Wim van Vossen Fotografie) aantal weken online en al meer dan 200 jongeren hebben hun digitale weg al weten te vinden naar wwwjeugdgo.nl. De wet houders benadrukten dat de website nog niet compleet is en graag van jongeren en ouders, maar ook het verenigingsleven en jeugdinstellingen, horen Het hele jaar door versturen mensen kaarten, brieven en andere poststukken. Hierop worden postzegels geplakt. Als de post is aangekomen, wor den de lege enveloppen bij het oud papier gelegd. Daarom wil de stichting HVC al uw en jullie postzegels graag in ontvangst nemen. Het maakt niet uit welke. Gestempeld of ongestempeld; binnenlandse of buitenlandse; jonge of oude. Ook postzegelverzamelingen zijn hartelijk welkom! En ook eurocenten, lege toners en oude boeken. Met de opbrengst kunnen we hulp bieden aan de vervolgde christenen in alle delen van de wereld. Ook kunnen we straat kinderprojecten financieren. Inleveren kan op het volgende adres: HVC-comité Herkin gen: dhr Dio Otte, Nieuwstraat 1, 3249 AS Herkingen; tel. 06 12963206. welke informatie ze er nog op missen. Door goede links en actuele informatie zal de web site steeds meer gaan leven, is de verwachting. Aan de lancering van de websi te is een prijsvraag verbonden. Als dank voor het invullen van een korte enquête is er kans op een aantal mooie prijzen, zoals speelgoed voor de allerjong sten, een privé-paardrijles, toegangskaarten voor Aqua Mundo in Center Pares en nog veel meer. De aula van de scholenge meenschap begint is om 15.00 uur open voor de inloop met koffie. Om 15.30 uur wordt de dag geopend. De eerste spreker is de heer G. Nijland, die zendingswerker is in Peru. Daarna is er samenzang sing- inn. Om 17.30 is er een maaltijd, waarna dhr. J. v.d. Ham, staf medewerker van de GZB, zal spreken. De avond wordt om 19.45 uur afgesloten. De toegang is gratis, maar er wordt wel een collecte gehou den voor de GZB. Er is ook kinderoppas en een boeken- tafel. Bezoekers graag tevoren opgeven bij Mereke Wale- boer, tel.: 651412 of per e-mail m.waleboer@hetnet.nl. VOORNE - De Stichting Het Zuid-Hollands Landschap organiseert op zaterdag 14 maart om 10.00 uur een vogel excursie naar de Slikken van Voorne en het Oostvoornse Meer. Vooraf aanmelden is nodig via de natuuragenda op www.zuidhollandslandschap. nl of telefonisch op werkdagen (010) 272 22 22. De vogelex cursie duurt tot 12.30 uur en start op de parkeerplaats aan het eind van de Strandweg in Oostvoorne (bij Brielse Gat- dam). OUDE-TONGE - De Plaat selijke Commissie van Oude- Tonge neemt alle 55-plussers op woensdagmiddag 11 maart mee op safari door Zuid- Afri ka, terwijl ze toch gewoon kun nen blijven zitten in de zaal. De middag wordt gehouden in het Infocentrum, Bernhardstraat 27 te Oude- Tonge en begint om 14.00 uur. De kosten zijn 4.00. Als afsluiting wordt er bingo gespeeld. 1 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee DIRKSLAND - De politie heeft woensdagavond rond negen uur op de Achterdorp een 41-jarige verdachte uit Dirks land aangehouden voor mis handeling. Naar aanleidingvan een onenigheid sloeg de man een 44-jarige man uit Kerk- werve in zijn gezicht. Hierop hielden gewaarschuwde poli tiemensen hem aan en brach ten hem over naar het politie bureau. De politie onderzoekt de zaak. OnWei 't bij u„ Gi-deoier cf Mk olvoit op ww*.opeimeuwj.n! Knap) BV - Loogei^ 113 3!« KG - Sommel«ü^ 0187 m?67 AUenfooj BV tCtaWerwtg 2 - <3(7 AC - Noofdgouwe - Oïfl 401M 7 s

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1