Eensgezinde raad in discussie rondom gemeentelijke herindeling Fotopresentatie woestijn Zuid-Algerije Gemeenten moeten regie in eigen handen houden Dirksland bindt strijd aan tegen illegale containers Regio Vogel- beurs Dropping bij ZAJW Extra kerk diensten Gen Gemeenten Verkoping/ snuffelmarkt Oranj econcert in Doopsgezin de Gemeente Ervarings deskundigen spraken over gemeentelijke herindeling Modeshow tij dens 55+soos Manege Oost- moer EIIIVt1DEl1-niEIJW5 Festiviteiten Overvallen Kosten Motie Tijdelijk gratis Top-Down functie bij Luxaflex Plissé en Duette De betere woninginrichting sinds 1920 Gedempt Kanaal 105 Middelharnis (0187)48 27 84 PAGINA 6 DINSDAG 24 FEBRUARI 2009 GOEDEREEDE - Donderdagavond kwam de gemeen teraad van Goedereede in vergadering bijeen. Naast de vaste agendapunten stond er maar één punt ter bespre king geagendeerd en dat was de opdracht aan de Com missie Schutte die door het College van GS van Zuid- Holland was geformuleerd. Deze 'Adviescommissie bestuurlijke toekomst lokaal bestuur op Goeree-Over- flakkee' heeft de opdracht meegekregen om een advies uit te brengen over hoe op Goeree-Overflakkee tot één gemeente kan komen in 2012. Goedereede was de laat ste gemeente van het eiland die zich over de opdracht aan de Commissie Schutte boog. Een overvolle publie ke tribune en een - zoals te verwachten - raad waarvan de leden het roerend met elkaar eens waren. Door: Adri van der Laan De aanleiding van liet agenda punt van deze avond is alge meen bekend. Het college van GS heeft - toch nog onverwacht - een adviescommissie ingesteld en deze 'Commissie Schutte' kreeg als opdracht mee 'een advies uit te brengen waarin is nagegaan hoe te komen tot één gemeente Goeree-Overflakkee per 2012'. Deze opdracht aan de commissie laat volgens velen weinig ruimte over voor een andere conclusie dan uiteindelijk één eilandelijke gemeente over een kleine drie jaar. De gemeenten Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee bespraken de ontwikkelin gen al in de afgelopen weken. Dirksland lijkt het hoofd in de schoot te leggen, Middelharnis wil voor men een standpunt neemt eerst de voor- nadelen van samenwerking onderzocht zien en Oostflakkee verklaarde zich een tegenstander van een gemeentelijke herindeling. Van de gemeente Cioeder- eede is het bekend dat ook zij geen voorstander zijn van de door de provincie voorgestane samenvoeging en dat bleek donderdagavond dan ook. De raadsfracties verwoordden hun negatieve houding tegen over de handelswijze van GS in gloedvolle betogen. Maar voor het zover was, was eerst het woord aan de 'insprekers', waarvan zich er twee hadden gemeld. Geschrokken Ellen Mastenbroek van de initi- atievengroep 'Ouddorp bouwt voor jong en oild' verzekerde dat de groep "erg geschrok ken" was, toen zij van het voornemen van de provincie vernam om de commissie in te stellen en de aanleiding hier toe. De initiatievengroep blijkt bang te zijn voor de invloed van de gemeente Middelharnis: "Wij vrezen dat het er voor wat het bouwen in onze gemeente betreft het er niet beter op zal worden. Alles wordt door de centrumgemeente wegge- zogen", zo verwoordde zij de gevoelens van haar achterban. Zij pleitte er dan ook voor om per gemeente een referendum of volksraadpleging te houden om te horen hoe de burgers hier tegenover staan. Verder verzekerde hij weinig heil te zien in een gemeentelijke her indeling. Als voorbeeld om het denken 'dat groter altijd beter is' te logenstraffen noemde zij de thuiszorg en het Water schap, organisaties die zijn gefuseerd, maar "waarbij de betrokkenheid van de mensen tot nul is gereduceerd". In haar bijdrage riep zij de maatschappelijke instanties "van damvereniging tot voet bal" op om een zienswijze in te dienen bij de Commissie Schut te. "Straks moetje naar Middel harnis voor je zangavondjes, je paspoort, je rijbewijs en is het directe contact met de mensen die wij gekozen hebben letter lijk ver te zoeken", aldus het sombere perspectief van Ellen Mastenbroek. Hans van Esveld, voorzit ter van de Stichting Goereese Gemeenschap, maar sprekend op persoonlijke titel, was de tweede inspreker. Het bleek dat hij vooralsnog niets ziet in een gemeentelijke herinde ling. AJs reden hiervoor bracht hij een tweetal festiviteiten naar voren, die eigenlijk alleen maar als zelfstandige gemeen te Goedereede gevierd kunnen worden: in 2012 bestaat de Goereese Toren exact 500 jaar en zal het stadje Goedereede vieren dat het 700 jaar gele den stadsrechten kreeg. "De Stichting Goereese Gemeen schap treft al voorbereidin gen voor de festiviteiten en ik kan me niet voorstellen dat dit gevierd zal worden als de gemeente is opgeheven". Hij stelde voor dat een eventuele samenvoeging dan maar moet worden uitgesteld tot 2014, "met in het achterhoofd van uitstel komt afstel". Hij riep de inwoners wel op tot actie, misschien met spandoeken bij het ISGO-gebouw aanstaan de vrijdag als de Commissie Schutte een hoorzitting houdt of met bussen naar Den Haag. "Keetje van Bekaf voorop met een grote pot met pek", aldus Hans van Esveld. Hans Klepper van de SGP opende de raadsdiscussie, hij verzekerde blij te zijn met de steun uit de bevolking hoewel hij hier overigens niet onge rust over was. De SGP voelde zich door het besluit van GS overvallen en men is dan ook behoorlijk ontstemd over de opdracht die de commissie heeft meegekregen. Verder pleitte hij ervoor om als vier gemeenten de regie in han den te houden. "Wij willen op grond van argumenten kunnen bepalen wat de beste bestuurs vorm is van onze gemeente in de toekomst". Hans Klepper pleitte er verder voor om ook de bevolking bij de verdere besluitvorming te betrekken. We doen al .veel samen, in tegenstelling tot andere raads leden, die zeggen "we werken niet samen". Volgens de SGP moet deze samenwerking nog verder worden uitgebouwd, maar wel met behoud van vier zelfstandige gemeenten. "Een onderwerp dat onze bur gers direct raakt", zo typeerde Titania Poort van de PvdA-frac- tie de discussie over de bestuur lijke toekomst. Een eventuele herindeling ziet deze partij als een bedreiging van de betrok kenheid van de burgers bij de gemeente. "Nu zijn bestuur ders nog direct aanspreekbaar, nu word je op straat aangehou den om vragen te beantwoor den of je standpunt uiteen te zetten. Nu komen de bewoners op de publieke tribune of zelfs om in te spreken. Nu wordt door ons beslist over zaken die in de directe nabijheid spelen, waar we midden in staan", en dat dreigt volgens Titania ver loren te gaan bij één eilande lijke gemeente. Naast de verschillende pro blemen die de. burgers zullen ondervinden in het contact met de overheid, maakt de PvdA zich ook zorgen over de kosten omdat onderzoek heeft uitgewezen dat een forse ver hoging van de tarieven niet ondenkbaar is. Verder maakt men zich grote zorgen over de verwachting dat de bureau cratie zal toenemen. Maar de PvdA is realistisch genoeg om te beseffen dat de verschil lende huidige samenwerkings vormen niet voldoende zijn en dat intensivering van de samenwerking noodzakelijk zal zijn. Daarom zullen de vier gemeenten bij de komende ontwikkehngen de regie zelf in handen moeten houden. De PvdA vindt het jammer dat de burgers niet gehoord worden door de Commissie Schutte omdat die in een hoorzitting alleen het maatschappelijk middenveld heeft uitgeno digd. "Wij vinden dat jammer en vragen ons af of we hiervoor toch niet als raad een initiatief moeten nemen". Jan Goemaat van de Chris ten Unie benadrukte dat juist de gemeente Goedereede in de afgelopen jaren het ineest heeft samengewerkt. De ver- MIDDELHARNIS - Op vrij dag 27 februari 2009 om 19.30 uur geeft Nelleke Boender van Nieuwenhuijzen in het Wijkcentrum te Middelhar nis een fotopresentatie avond over het Kilf Kebir gebergte in Zuid Egypte en over de woes tijn van Zuid-Algerije. Middels de presentatie beleeft u een fascinerende reis door desolate landschappen, metershoge zandduinen, gril lig gevormde rotspartijen, het bijzondere leven van de Tou- aregaomaden, 's avonds bij het kampvuur een zoete thee drinken, brood bakken in het zand, eeuwenoude rotsschil deringen, gravures, en slapen onder een overweldigende sterrenhemel. Op deze avond maakt u kennis met de woeste schoonheid van de woestijn en de Touaregnomaden door middel van foto's en verhalen. De woestijn is Nelleke's passie. Ze organiseert in samenwer king met een ervaren gids ook bijzondere reizen naar Zuid Algerije. Zie voor meer infor matie website www.woestijn. net of mail naar nellekeboen- der@planet.nl. De fotoexpo sitie te bezichtigen tot 15 april 2009, elke werkdag van 09.00- 16.00 uur. Iedereen is harte lijk welkom. tegenwoordiging van Goeder eede bij bijeenkomsten van het ISGO was altijd veel groter dan die van andere gemeenten, zo illustreerde Goemaat Goerees betrokkenheid. "Opgelegd van bovenaf,", past volgens Goe maat niet in 2009. De provin cie geeft zelfs geen cijferma teriaal ter onderbouwing van hun besluit. WD niet 'om' VVD'er Henk van der Meer, hechtte er aan om berichten in de media te ontzenuwen dat de VVD Goedereede 'om' zou zijn. "Wij gingen er in het ver leden wel vanuit dat van boven af meer verlangd was van ons, maar de manier waarop het traject nu verloopt is niet echt netjes", aldus Van der Meer, die zich ook stoorde aan de opgelegde datum. De VVD'er had ook geen goed woord over voor de houding van de raad van Dirksland hoe die zich in de discussie begeeft. Ondanks dat de VVD wel mee zou wil len werken aan een eventuele volksraadpleging, tekende Van dér Meer wel aan dat als de provincie een volksraadple ging wil, dit wel eilandbreed moet zijn en "dan zou het wel een heel andere kant op kun nen gaan". Ook voor Patrick Polie van het VGB was duidelijke "VGB kiest voor zelfstandigheid van de gemeente Goedereede". Hij schetste uitgebreid het beleid van de provincie over de afge-, lopen jaren, die in plaats van ondersteuning en begeleiding van de eilandelijke gemeenten werd volgens hem alleen maar 'dreiging' ingezet om de vier gemeenten te laten samenwer ken. "Als bestuurder heb je drie instruinenten om beleid door te voeren: de preek, de wortel en de zweep. De wortel wordt door ons bijzonder gemist". De argumenten van de pro vincie om tot een gedwon gen samenvoeging te komen noemde hij zwak. Maar mis schien was dit wel met opzet zo ingezet. "Het is tenslotte moèi-^ lijk met een zwaard een kussen te doorklieven". Toch deed hij een poging om de argumenten van de provincie te ontzenu wen. Het teruglopen van de woningbouw schreef hij toe aan het stringente beleid van de provincie en de geschetste terugloop van het toerisriie heeft volgens Patrick niets te maken met gemeentelijke beleid omdat dit de gemeente grenzen ver overstijgt. Onder het motto dat "de bestuurlijke toekomst van dit eiland een ieder treft, maar in handen van weinigen ligt", gaf Patrick aan dat hij er een warm voorstander van is om de burgers mee te laten spre ken en een democratisch oor deel te laten vellen, want "De gemeente Goedereede mag geen slechte reproductie wor den, gemaakt door de eenzijdi ge bestuurlijke hand van Gede puteerde Staten. Goedereede is een zelfportret; ingetekend, gekleurd en behouden door de burgers van de gemeente Goe dereede". Henk van Oostenbrugge van het CDA gaf, evenals de andere partijen, aan dat ook zijn par tij niet voor een herindeling is en hoewel hij aangaf dat men er goed aan doet om de relatie met de provincie niet op het spel te zetten, had ook hij wat kritische kanttekeningen bij het optreden van de provincie in deze. Hij verweet het pro vinciebestuur niet volgens hun eigen coalitieakkoord te ope reren, omdat daarin vermeld wordt dat provincie dat GS het onderzoek naar de bestuurs kracht moet faciliteren. "Ze 1 hebben nog fgeen kop koffie, gefaciliteerd", aldus Henk van Oostenbrugge. Verder pleit te ook hij ervoor om zoveel mogelijk de regie in eigen handen te houden. En ook het CDA, dat normaal gesproken geen voorstander is van een volksraadpleging, zou dit nu toch wel graag zien, want "in oorlog en liefde is alles geoor loofd", aldus de motivatie van Van Oostenbrugge. Ondanks dat de neuzen van zowel het college, als de raads leden rondom dit thema in dezelfde richting staan, leek het de gemeenteraad toch gepast om een raadsbrede motie aan te nemen, waarin opgeroepen wordt om de voor- en nadelen van samenwerking en herin deling naast elkaar te zetten, zodat er later een afgewogen keuze kan worden gemaakt voor de beste bestuursvorm. v.hetbinnenhuismiddelhar nis.nl DIRKSLAND - Op de afvalcontainers in de gemeente Dirksland komt een sticker om te voorko men dat er nog illegaal afval wordt aangeboden. Dit afval zit in extra con tainers, waarvoor geen afvalstoffenheffing wordt betaald. Het zou binnen de gemeente om circa tachtig illegale containers gaan. Door: Kees van Rixoort Zodra de legale containers zijn voorzien van een barcodestic ker, zijn de illegale containers te onderscheiden en worden deze niet meer geleegd. Dat zou volgens de gemeente zelfs een verlaging van het belas tingtarief tot gevolg kunnen hebben en een betere afval scheiding. Bijkomend voor deel is dat iedereen zijn kliko gemakkelijk kan terugvinden nadat deze geledigd is. In gemeenten die al stickeren zijn veel illegale containers weg gehaald en vragen tientallen burgers.een extra - betaalde - container aan. Volgens wethouder Konings woud is de verandering geen opmaat naar een gedifferenti eerd afvaltarief. Betalen voor de exacte hoeveelheid afval is in Dirksland niet aan de orde. De gemeenteraad had donder dagavond geen problemen met de stickers, met uitzondering van Huber (Fractie Huber), die veel administratieve rom plomp verwachtte. Wel wist de raad een belangrijke wij ziging in het voorstel door te voeren. Gezinnen van zes per sonen of meer en mensen die om medische redenen (zoals incontinentie) twee containers voor restafval hebben zonder bijbetaling, houden hun extra khko. Dit na een amendement van Gemeentebelangen. "Het is een sociale plicht om grote gezinnen en chronisch zieken te helpen en dan moeten ze niet voor een tweede container betalen", aldus Jan Leenders. Hij kreeg steun van CDA en SGP, voldoende om de moge lijkheid van een extra contai ner te behouden. HELLEVOETSLUIS - Vogel- vereniging De Vogelvriend uit Hellevoetsluis organiseert zaterdag 28 februari weer een groots opgezette vogelbeurs voor de hele regio. Deze beurs wordt gehouden in het nieu we clubhuis van de vereniging gelegen aan het Schelpenpad no. 4a te Hellevoetsluis en is geopend van 14.00 uur tot 16.00 uur. De toegang is gra tis. Voor meer informatie: Bas Weeda tel: 018I-452324of www.devogelvriend.com NIEUWE-TONGE - Op zater dag 28 februari staat er bij het Zaterdagavond Jeugdwerk te Nieuwe-Tonge een dropping op het programma. Om 19.15 uur is het verzamelen bij het gebouw van de postduiven- vereniging aan de Westdijk te Nieuwe-Tonge. Wil je mee doen, zorg dan voor warme kleding, regenkleding, een zaklamp, én dat je mobiel is opgeladen. Opgeven kan t/m morgen via website www.zajw. nl. OUDDORP - Woensdag 25 februari, 19.30 uur, ds. G.J. van Aalst. MIDDELHARNIS - Woensdag 25 februari, 19.30 uur, ds. CA. van Dieren. MELISSANT - Donderdag 26 februari, 19.30 uur, ds. J.S. van der Net. OUDDORP-Ook ditjaar hoopt de Hervormde Gemeente van Ouddorp een verkoping/snuf- felmarkt te organiseren. Deze zal gehouden worden op vrij dag 22 mei 2009. Voor deze verkoping/snuffelmarkt kunt u weer bruikbare spullen of boeken inleveren bij Chr, van Koppen Duinkerkerweg 6a telefoon 0187 681533 {geen grote meubelstukken of oude computers). Of een telefoon tje naar Piet Grinwis en het wordt bij u opgehaald. Heeft u een suggestie of wilt u helpen, neen} dan contact op met Piet en Anneke Grinwis tel. 0187- 681390. OUDDORP - Het Rand stedelijk Mannenkoor zal op zaterdag 2 mei een Oranjeconcert geven in de zaal van de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp. Voor velen is dit koor niet onbe kend, tijdens de l" Kerstnacht dienst 2008 van de Doops gezinde Gemeente waren de circa .100 zangers te gast en hun zang heeft bij de toehoor ders veel indruk gemaakt. De dirigent van het koor, Arjan Breukhoven, geniet landelijke bekendheid. Diverse koren staan onder zijn leiding, en al vele malen werd zowel de koor- als samenzang tijdens de EO uitzendingen van Nederland Zingt door Aijan Breukhoven begeleid. Behalve als dirigent is hij eveneens bekend als pia nist, tijdens de voornoemde Kerstnachtdienst werd dan ook genoten van zijn inspi rerende spel op de prachtige vleugel die de Doopsgezinde Gemeente sinds bijna een jaar bezit. De kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij de VVV Ouddorp aan Zee, Bosweg 2. Telefonisch reserveren kan ook, het telefoonnummer is 0187-681789. Het concert begint om 19.30 uur, zaal open ofn 18.45 uur. De toegangsprijs bedraagt 7,5Ü p.p., kinderen t/m 12 jaar 5,00. MIDDELHARNIS - Vorige week vrijdag hielden de vijf eilandelijke kiesverenigingen van de SCiP en de SGP-jonge- ren een thema-avond. T. van Oostenbrugge, oud-gemeen- tesecretaris van Bruinisse en A.M. Weststrate, gemeentese cretaris van Korendijk (Hoek- sche Waard). Van Oostenbrug- ge vertelde het verhaal van de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland, die per 1997 plaatsvond, terwijl West strate de gestrande herinde ling in de Hoeksche Waard naar voren bracht. In onze vrijdageditie volgt een iiitgebreid verslag van deze avond. OUDDORP - Woensdag 4 maart organiseren de vrijwiU ligers van de 55-1- soos een modeshow in de Dorpstienden in Ouddorp. De vrijwilligers van de soos tonen de nieuwe voorjaarscollecties van Mode huis Melissant, Zie Za Zo Mode en Van de Bok Schoenen. Er wordt dames - en herenkleding geshowd, dus ook mannen zijn van harte welkom. De show begint om 14.00 uur de prijs bedraagt 3,- inclusief koffie of thee. Reserveren is gewenst i.v.m. cJe inrichting van de zaal. Aanmelden kan bij de SWO tel. 0187-641344. STAD AAN 'T HARING VLIET - Hieronder volgt de uitslag van de spring- wedstrijd, klassiek par cours die zaterdag is gere den in Manege Oostmoer. Rubriek O, pony's, 20-40 cm. 1. Shirley v. Dam, Noortje; 2. Lindsey v.d. SUkke, Fleur; 3. Louise Broere, Noortje; 4. Sabine v. Gelderen, Passoa; 5. Lisa Vreugde, Passoa. Rubriek I, beginners pony's, 30 - 60 cm. 1. Anais Tsakonis, Whoopi; 2. Nadine Hakstege, Dori; 3. Vera v. Hulst, Rody; 4. Cynthia Monnee, Joep; 5. Ilse den Haan, Mickey; 6. Brenda v.d. Nieuwendijk, Karine. Rubriek 3, pony's, 60 - 80 cm. 1. Rowena Koster, Rody; 2. Lysanne den Haan, Henro; 3. Jennifer Rommelse, Rebel; 4. Maaike Theunis, Brummer- hoeve's Gravin; 5. Martine Campfens, Quint; 6. Denise Swenne, Lady; 7. Chantal Jan sen, Tracy. Rubriek 4, beginners paarden, 60-80 cm. 1. Arie Drooger, v. Weltevreden; 2. Robbie Leroy, Revange. Rubriek 5, 70 - 100 cm. I. Marlon v. Kempen, Parceque je t'aime; 2. Marcia Janssen, Kefriggy; 3. Esja Moggre, Zur- cona; 4. Jan v.d. Shkke, Omi-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6