Opening nieuwe vitrine Meditatie Meewerken aan natuuronderhoud Vervolg verhaal RAAR DAAD Beroepings- EN U WERK EIIAnDEfl-niEIJWS Dinsdag 17 ji'bruari vond in de bihliolheek van Middelhamis de opening plaats van een bijzondere nieuwe exposant in het vitrineproject. Weihouder Petra 't Hoen van de gemeente Oostjhikkee oiilhidde )nel de kinderen die het project hebben gemaakt de vitrine met als thema Optica! Art. De kinderen werden daarbij begeleid door kunstenaar Mirian Zimmerman van Atelier Calathea. Hei vitrine project is een initiatief van Stichting Podium. Ouweneel over 'Vrij van de duivel' Met KCE twee maal naar de Laurenskerk Met de nood tot Jezus GROENE EIEREN OUDDORP - Heeft u zin om eens lekker buiten bezig te zijn? Dat kunt u zaterdag 21 februari a.s. meedoen aan de Natuurwerk dag van de Natuur en Landschaps vereniging Goeree-Overflakkee. Dan 'worden er weer onderhoudswerkzaam heden uitgevoerd aan natuurelementen, dit keer in de Westduinen te Ouddorp. Avond over herindeling Goeree- Overflakkee De weg der kleine mensen PAGINA 5 VRIJDAG 20 FEBRUARI 2009 SOMMELSDIJK - Woensdag 25 februari houdt prof. dr. Willem Ouweneel zijn zesde 'Bijbelstudie in een serie van negen. De studies, die overi gens ook apart zijn te bezoeken, handelen allen over de vrij heid van de gelo\ige in Chris tus. Dit naar aanleiding van de tekst uit Galaten 5:1 'Opdat wij waarlijk vrij zouden zijn, heeft Christus ons vrijgemaakt'. Vol gende week woensdagavond is het thema 'Vrij van de duivel'. De avonden worden gehouden in Het Prieel van De Staver te Sommelsdijk en beginnen om 20.00 uur. De toegang is gratis, wel zal er een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. De daaropvol gende avond wordt gehouden op 25 maart en heeft als thema 'Vrij van demonen'. In maart 2009 zal de Stichting Kunst- en Cultuureducatie op twee zaterdagmiddagen de St. Laurenskerk te Rotterdam bezoeken voor een concert. Op zaterdag 7 maart is er een Ita liaans concert met werken van o.a. Vivaldi en Pergolesi door The Bach Orchestra o.I.v. Pieter Jan Leusink met als solisten de sopraan Hieke Meppelink en counter tenor Sytse Buwalda. Aanvang 15.00 uur Op zater dag 28 maart voert het Hollans Boys Choir de Mattheüs Pas sion van J.S. Bach uit, samen met The Bach Orchestra, beide o.l.v. Pieter Jan Leusink. De solisten zijn Robert Luts, Henk van Heijnsbergen, Miranda van Kralingen, Sytse Buwalda, Mar- tiniis Leusink en Dirk Bas. Aan vang 14.00 uur. Voor beide con certen is nog plaats, maar als u meewik dient u wel snel te rea geren. Voor nadere info kunt u kijken op website www.kcego. nl, of bellen naar het secretari aat van KCE, tel. 601048. '^M. Deze vraag- en aiilivooirindniek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosten loos gebruik van kan maken. Lhu vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieiavs, Po.stlms <S', J240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen lieantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending rom/deel met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. TORSNS MST UIEN Kinil II talli'ggen uHioroiii zoveel kerktorens in Oostenrijk een uivor mige spits hebben en xeoarom de huizen er zii gekleurd hij slaan Antwoord: loen de lurken een groot deel van Midden-Europa lieheersten, hebben zij lange lijd de bouw van christelijke kerken belet. Pas na liun neder laag bij Wenen in 1683 en hun geleidelijk afgedwongen aftocht uit de l)(inaulanden kon men daar over de herbotiw van de verwoeste kerken, kloosters, enz., gaan nadenken. In die tijd kwam vanuil Rome de barok op. De nieuwe llaliaanse ker ken kregen een pompeus uiter lijk en grillige vormen. Die stijl werd in Oostenrijk en Beieren met enthousiasme nagevolgd tot in de kleinste dorpen van hel keizerrijk, dat tot 1919 ook grote delen van het huidige Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Polen,JoegoslaviëenNoord-l ta lie omvatte. En opmerkelijk kenmerk van die bouwstijl is de uivormige torenspits. In hel \erder ontwikkelde architecto nische lijnenspel kwam het tot bizarre toevoegingen, zoals die van een iweede kleinere bol als sluitstuk op de grote uivormige torenspits. Dat werd het begin van de volgende stijlperiode: de rococo. Ondertussen hadden de schilders gezorgd voor weel derige decorntics in het inwen dige van de nieuwe gebouwen. Daarbij bleef het niet. Ook de buitenzijde hebben zij meer kleur gegeven. Vandaar de opvallende tinten waarin zicli zo veel grote en kleine bouwsels in Zuid-Duitsland, Oostenrijk en Italië vertonen. Die kleuren hebben geen speciale betekenis, maar moesten het landschap verlevendigen. Ook kerken en kloosters kregen opvallende kiemen, al werden later ook wit en zwart verkozen als con trastwerking tegenover de bont geverfde woonhuizen. RANZIGE RIJST Wij hadden balen zilvervliesrijsl in de provisiekast. maar die rijst .smaakt nii als ranzige boter Wat zou daar aan mankeren? Antwoord: In de kiem van zil- vervliesrijst bevindt zich een beetje vet, dat deze rijst na een halfjaar een ranzige smaak kan geven. Omdat ze in een lucht dicht afgesloten blik of pot gauw muf wordt, kimt u rijst beter koel en droog bewaren, bijv. opgehangen in een sloop (zodat er geen muizen bij kun nen komen) of in een andere ademende verpakking. Ik kocht vijf jonge hennen en die kwamen onlangs aan de leg; maar hun eieren hebben aüemaal groen gekleurde scha len! Kan er iets mis zijn met de voeding, of zijn die kippen ziek geworden f Antwoord: Als kippen groen of blauw gekleurde eieren leg gen, hebben zij Araucanahoen- ders tot voorouders. Bij dit ras zijn zulke kiemen normaal. Wij vermoeden dat u op een koopje bent afgegaan en dat de fokker u in plaats van de gebruikelij ke hybride voor de lagere prijs een toom Araucanabastaarden heeft geleverd. De gekleurde eieren kunt u, precies als de bekende bruine, gewoon eten. Uw hennen zidlen echter niet zoveel eieren leggen als raszui- vere witte leghorns. NIET AFDEKKEN! Is het waar, dat je geen doek over een vogelkooi mag doen als je wilt dat het dier gaat slapen, of een tijdje z'n snavel moet hou den? Antwoord: Ja, vogels moeten licht en lucht, en liefst ook veel ruimte hebben en ze wil len zien wat er gebeiut. Dek de kooi daarom niet af En Hij ging met hem (Mark 5:24) Er is iemand tot de Heere Jezus gekomen om de Hei land heel dringend iets te vra gen en nadat hij zijn \erzoek gedaan heeft, gaat Jezus met hem mee. Hij is van binnen 'O geraakt door de nood \an deze man dat Hij innerlijk met ontferming over hem bewogen is en aan zijn verzoek voldoet. Samen zijn ze nu op weg naar het huis van Ja'irus. Wat was de nood van deze man? Dat heeft hij eeilijk onder woorden gebracht toen hij daar voor Jezus op de weg lag. 'Mijn dochtertje is in haar uiterste; ik bid U dat Gï\ komt en de handen op haar legt opdat zij behouden worde en zal le\ en'. Bij hem thuis ligt zijn kind - zijn dochtertje - ziek op bed en ze zal wel gaan sterven. Daar ziet het althans naar uit. De ziekte die haar heeft aan getast is van dien aard, dat er niets meer te hopen overblijft. Hier moet de dood wel op \ol- gen. Het enige wat hem nog rest is tot Jezus te vluchten. Kan Jezus dan uitkomst bieden? Hij heeft van Jezus gehoord en wat hij van Hem hoorde had hem vertrouwen gegeven dat Jezus inderdaad in staat is hulp te geven waar alle andere hulp faalt. Dat heeft Jezus immers al meer dan eens gedaan. Van daar dat we hein aantreffen als een smekeling aan de voeten van de Heiland. Er is immers ook geen ander adres waar hij heen zou kunnen gaan? Zijn houding getuigt van eer bied en hoogachting. We zien hem geknield voor Jezus. Hij maakt zichzelf klein. Hij, de overste van de synagoge, sme kend aan Jezus' voeten! Zijn verzoek getuigt van geloofsver trouwen. Ja, er is op dat geloof best nog wel wat aan te merken. Was het echt nodig dat Jezus met hem mee zou gaan en Zijn handen op het zieke kind zou leggen? Maar toch, het was echt geloof Bovendien getuigt zijn verzoek van een hartelijke liefde tot zijn kind. Wat gaat het hem aan het hart om zijn kind in die toestand te zien lig gen, voor de poorten van de dood. Bovendien getuigt zijn verzoek ervan dat hij de situ atie goed inschat. Het feit, dat de dood nabij is, ziet hij eerlijk onder ogen. Welnu, al deze dingen maken dat zijn verzoek zeer drin gend is. Hij bidt met grote aandrang. Bovendien doet hij het bij herhalitig. Er is iets in zijn houding van: Ik laat U niet los tenzij Gij mij zegent. Ja'irus is met zijn verzoek niet aan het verkeerde adres. Uiterst sober wordt hel vermeld in de tekst: En Hij ging met hem. Maar achter die woorden schuilt de grote ontferming van de Hee re Jezus. Ik stel me voor dat Jezus Zich tot de op de grond liggende smekeling heeft over- gebogen en dat Hij de hand op diens schouder gelegd heeft en toen tot hem gezegd heeft: Ik zal komen. Toen heeft Hij hem opgericht en zijn ze samen in de richting van het huis van deze overste van de synagoge gegaan. Ja, Jezus IS de barmhartige Hogepriester Hij is ook te allen tijde bereikbaar Nooit komt iemand ongelegen, die tot Hem de toevlucht neemt. Hij heeft een open oor voor de smeek beden van mensen in nood. Hij is ook gewillig om deel te nemen in het lijden. Ja, Jezus heeft de nood van deze vader en die van zijn kind gevoeld. En wat zegt de Schrift? Dat de Heere hem die tot Hem komt niet zal uitwerpen. Hebt u er intussen ook op gelet dat deze Ja'irus een echte vader is? Daar bedoel ik mee dat hij een vader is die echt hart \'oor zijn kind heeft. Hij heeft een bijzondere band met dit kind. Dat voelt hij juist nu zij zo ziek is. En wat doet hij? Hij brengt zijn kind tol Jezus. Hij gaat de Heiland vragen om ontferming voor zijn dochtertje. Echte vaders en moeders, waaraan zijn ze te herken nen? .Aan de echle zorg voor hun kinderen. En waaraan is te zien dat die zorg voor hun kinderen echt is? Als zij hun kinderen lot Jezus brengen. .Als zij de nood van hun kinde ren - met name ook hun gees telijke nood - onderkennen en ermee tot de Heere \'luchten. Want Hij alleen kan helpen. Hij alleen kan dodelijk zieke zielen genezen. Hij alleen kan van de dood - ook de geeste lijke dood - bevrijden, jairus was \'astberaden in zijn vluchten en smeken. Een spre kend voorbeeld! En dan laat Jezus weten dat dit niet tevergeefs is. Hij gaat met Jairus mee. Hij heelt diens gebed gehoord. Hij is nu op weg naar Ja'irus' kind. Zou het dan nog mis kunnen gaari? Nee, het is niet tevergeefs als we met onze nood tot de Heere vluchten. Let u daar toch wel op? Ds. B den Butter PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te .Amsterdam (Wil lem de Zwijgerkerk), ds. N.G. Scholten te Amsterdam (De ,Ark Slotervaart), die dit beroep heeft aangenomen; te Apel doorn West (prol. gem. i.w. Goede Herderkerk), ds. N.J.E Sjoer te Nederhorst den Berg, die dit beroep heeft aangeno men; te Bunschoten-Spaken burg (geref.), ds. C.W. Hoek te Lutten-Slagharen; te Maarn- Maarsbergen, ds. J. Plante te Vleuten; te Nijkerk (hervormd wijk 1), ds. M..A. van den Berg te Zoetermeer; te Urk (geref), ds. J. Tadema te Strijen; te Zeist (g.v. zorgcentrum De Looborch), ds. E. Noltus te Zeist, die dit beroep heeft aan genomen; te 't Harde, ds. D. Dekker te Oudewater-Heken- dorp; te Rouveen, ds. L.W. van der Sluijs te Nijkerkerveen; te Spang-Capelle, dr FJ. Visser te Den Haag; te Veen, ds. W. Meijer te Yerseke. Aangenomen naar Wouters- wonde (herv.), kandidaat G.H. Vlijm te Barneveld. Bedankt xoor Apeldoorn (herv. wijkgem. b.a. Eben-Haëzer) en voor Voorthuizen (hervormd wijk 1), ds. H. Markus te Rijs- sen; voor Huizen (wijk Meent- kerk), ds. P.J. Visser te Den Haag; voor Cioes, ds. H. Rus- scher te Barneveld. Toegelaten en beroepbaar: kandidaat A.J. Post, Gorin- chemsestraat 76, 4231 BJ Meerkerk. Tel. 0183-511415. Toegelaten maar voorlopig niet beroepbaar: kandidaat PB. van den Beukei te Ridder kerk. HERSTELD HERV KERK Beroepen te Doornspijk, ds. IJ.R. Bijl te Waddinxveen e.o.. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Veenendaal-Oost, ds. E.J. Oostland te Ommen- Noord/Oost. NED. GEREE KERKEN Beroepen te Zalk en Veecaten, kandidaat J. uit de Bosch te Zeewolde. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te /\lmelo, ds. H.K. Sok te Drogeham; te Damwou- de, ds. J.P. Boiten te Sliedrecht (Bethelkerk). GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Apeldoorn en te Nieuwkoop, ds. M. Karens te Werkendam; te Hoofddorp, ds. J.J. Tanis te Kampen; te Krabbendijke, ds. F. Mulder te Wageningen; te Middelhar- nis, ds. A. Schot te Nunspeet; te Moerkapelle, ds. L. Terlouw te Barendrecht; te Ouddorp, ds. W.J. Karels te Hardinx- veld-Giessendam; te Ridder kerk-Slikkerveer, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam; Bodegraven, A.T. Vergunst te Carterton (Nieuw-Zeeland); te Urk, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord. GER. GEM. IN NED. Bedankt voor Alblasserdam, en Goes, ds. J. Roos te Barneveld. Rond veel voormalige tuin derijen bij Ouddorp ligt een zgn. hoagte. Deze vroegere afscheidingen zijn thans van groot belang voor bloemen en vlinders. Van deze hoagten, die in bezit zijn van het Zuid Hollands Landschap, moet de opslag worden verwijderd. En op deze actiedag kan de Vereniging weer veel hulp gebruiken. Een ieder die iets voor het behoud van de natuurelementen wil doen of eens lekker buiten bezig wil zijn, kan daar dus a.s. zater dag bij helpen. Om 8.30 uur wordt verzameld bij de Doornweg (te bereiken via de Oudelandseweg en de Klarebeekweg). Handgereed- schap en motorzaag zijn aan wezig, maar wie ook in bezit is van dit ander goed handge- reedschap raag dit zeker mee nemen. Zoals gebruikelijk zal eventueel openhaardhout hout onder de helpers wor den verkocht voor 5 per m^. Deze activiteiten worden georganiseerd door de werk groep terreinbeheer van de vereniging. Wie meer wil weten, kan bellen naar 0187 485566 of 681105. Veel wordt er gesproken over een herindeling van de vier gemeenten op Goeree-Over flakkee. Dat dit geen kleine zaak is blijkt al uit het feit dat hier al jaren over een verde re samenwerking of herinde ling gesproken wordt. Voor delen en nadelen worden afgewogen. De ene gemeente houd de boot af, terwijl het voor een andere gemeente niet snel genoeg kan gaan. Is het daadwerkelijk wel nodig? "Wat merken wij als burgers van een eventuele samen voeging? Veel vragen spelen rond dit thema. Graag willen de vier gezamen lijke SGP-Kiesverenigingen in samenwerking met de SGP Jongeren deze zaken op een rij zetten. Om een duidelijk beeld te schetsen word er op 20 febru ari een avond belegd waar deze zaken aan bod komen. Op deze avond hopen de heren A.M. Weststrate, gemeente secretai-is van Korendijk, en T. van Oos tenbrugge, voormalig gemeen tesecretaris van Bruinisse, de voor- en nadelen op een rij te zetten. In de gemeente Koren- dijk (Hoeksche Waard) is een gemeentelijke herindeling niet doorgegaan, in de gemeente Bruinisse (Schouwen-Duive- land) wel. Onder leiding van de heer G. Slootweg hopen beide personen op de door u gestelde vragen in te gaan. Er is voldoende ruimte voor discussie met de spiekers. De avond wordt gehouden in de Prins Mauritsschool te Mid delhamis, aanvang 19.30 uur. Iedereen wordt uitgenodigd om aanwezig te zijn. 20- P.A. de Rover Zoals ge weet, Verhey, ben ik door de rechtbank hier te Gorinchem tot honderd gulden boete veroordeeld, omdat ik op enkele plaatsen in de provincie Utrecht voorging in bijeen komsten." "Wat heeft de Gorcumse rechtbank daarmee te maken, domenee?" "Niets, Verhey, maar als ik door de Utrechtse rechtbank veroordeeld ware, zou de zaak in appèl te .Amster dam voorkomen. En dan zou ik vrij gesproken worden. Dat wilde de satan niet. Daarom heeft het Open baar Ministerie goedgevonden om de zaak hier naar Gorinchem te trekken. En nu heeft liet Hoog Gerechtshof te 's-Gravenhage het vonnis van de rechtbank hier geconformeerd. Och, broeders, ik zou nog veel kun nen vertellen, maar we zullen het hierbij laten. Je ziet, schipper, onze weg gaat niet over rozen. Maar wij zeggen met Petrus: "Geliefden, en houdt u niet %reemt over de hitte (der verdruckinge) onder u, die u geschiet tot versoeckiiige, als of u (vet) vreemts o\'erquame; maer gelyck gv gemeen schap hebt aen het lijden Christi, (.AIsoo) verblijdt u: opdat gy oock in de openbaringe Syner heerlickheyt u moogt verblijden ende verheugen." Ze wandelen op de weg naar huis, Job en Willem. Rechts van hen strekt zich het eindeloze polderland uit. Hier en daar staat een molen, welks wie ken zich traag bewegen. Er is weinig wincl. Een kerktorentje piekt zijn spits boven het geboomte. Een reiger roeit met trage slag naar het Oosten. Over het landschap ligt de rust van een stille voorzomermiddag. Links hggen de uiterwaarden, vlak weiland, onderbroken door morgens griendhout en snel opgaand riet. En daarachter ligt de rivier, het element van Willem. "We hebben een mooi uur gehad, Willem", zegt Job Verhey. "Ze zou wen aan mijn zo'n makkelijke niet hebben", zegt Willem, zijn gedachten- gang onderbrekend. "Dan zou jij toch niet op de goeie plaats staan, jonchie." "Dat kan wel zijn, maar 't staat te bezien, of ik mijn handen thuis zou houwen, als ze aan mijn spullen kwa men."' "We gaan wat eten", zegt Job, als ze een herberg voorbijkomen. Ze gaan bij het raam achter een blauw horretje zitten en bestellen een kroes bier. In de gelagkamer zijn een paar man nen aan het biljarten. Hun kroes bier staat op een tafeltje dicht bij. \Villem en Job openen de knapzak; maar voor ze beginnen, zitten ze een wijle met de pet voor de ogen. Een der biljarters ziet het en stoot zijn maat aan. "Een paar tijne", zegt hij half hard op. Ze lachen alle vier. Job en Wil lem horen het, maar reageren er niet op. Dat prikkelt blijkbaar de kerel, die gesproken heeft. Hij legt zijn keu neer en gaat vlak voor Job staan. "Zijn jidlie een paar fijne, zeg op. As 't waar is, smijten we je den dijk op." Lr vliegt een woede in Willem omhoog. Wat wil die blaaskaak?! Job ziet de verandering op het gelaat van zijn metgezel. Hij wil niet, dat die zich in drift te buiten gaat. Daarom antwoordt hij rustig: "Of wij fijne zijn, dat zei C^od uitma ken, beste kerel. Zurgjij, datje veur tijd en eeuwigheid geborgen bin." Hij neemt een hap en een slok bier en kauwt kalm door. "Hoor je 't jonges, 't zijn fijne. D'r uit motten ze. Dat tuig kannen we hier niet dulden." De zin is nauwelijks af, of hij belandt met een gang als van een khpper onder de biljarttafel. Bonk! Willem heeft het hem geleveid. "Mot ik z'n smoel ook nog dichtslaan?" vraagt hij aan Job. 'Je gaat zitten, Willem. Wee degene, die vlees tot zijn arm stelt." De kerel is opgekrabbeld. Ook de anderen mengen zich in de twist. Ze zijn verhit door het bier en braken vreselijke verwensingen uit. Willem blijft staan. Als de kerels op hem aandringen, zegt hij: "De eerste de beste, die me aanraakt, breek ik z'n lainde (lendenen) kapot." Hoe vaak heeft Willem vroeger in kroegen gevochten. Zijn oude strijd- vuur is weer ontwaakt. De waard leunt over de toonbank. Er is bewondering in hem voor die bonk van een schipper. Een der mannen haalt een mes uit zijn broekzak, houdt dat Willem onder de neus en brult: "As jij je bak kes niet dicht houdt, teken ik er een kruis op, waar je heel je leven mee rondloopt!" Het mes vliegt door de gelagkamer en de grootspreker belandt achter het biljart. Er is een grimmige voldaan heid in Willem. "Da's nummer twee", zegt hij. "Willen de twee anderen misschien ook naar de tapkast verhuizen?" Hij rekt zich uit. Zijn ogen vlam men. Hij heeft in lang niet meer gevochten. Hij zal die koeiekopers leren. De koeiekopers schijnen respect voor hem te krijgen. Ze gaan terug naar- het biljart. "De fijne zijn de mijne, zegt de duvel", spot er nog een. Op de kop van de ander groeit een bult als een donderwolk, "'t Is genog, mannen", zegt de waard. "Hij heeff bewezen, datie zijn man kan staan. Laat ze verder met rust." "Hij heeft bewezen, dat-ie geen fijne is", zegt een derde, "want die maggen niet vechten." Job kijkt Willem aan en zegt: "Daar zit veel waars in, Willem. "Ze hebben d'r smerige smoel dicht te houwen en van mijn lijf af te blijven", gromt Willem. "In de leerschool van Jezus zei je nog veul motten leren", meent Job zaclit- moedig. "'t Gaat daar allemaal dwars tegen het vlees in." Die avond als Annemie de brief gele zen heeft, tekent Willem hem en brengt hem bij de bode, die hem aan de scriba van het klassikaal kerkbe stuur zal afgeven. "Ondertussen blijft Dirk ongedoopt", zegt Annemie. "D'n domenee heeft gezeed, dat dat veurlopig niet geeft, as we maar gelo ven." (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 5