Oerknal, of grote rotklap...? Auto van de dijk Aandacht voor ontstaan van Flakkeese polders Op reis met de ANBO EIIAnOQl.niEIJW5 Ingezonden: Psalmen zingen in Tholen Opbrengst Hoofdcollecte Ouddorp Flakkees Damkampioen- schap Uitslagen 'Ontspanning' HOEKSCHE WAARD '">- Uitslagen Schaakver. De Zwarte Pion Algemene ach tergronden Polder Dirksland, begin van Overflakkee PAGINA 4 VRIJDAG 20 FEBRUARI 2009 Het is ai weer wat jaren gele den dat de Oerknaittieorie opgang maalcte. Eigenlijk was liet niet direct in het straatje van de evolutionisten, want hiermee kwam een eind aan de Evolutiestelling dat het heelal en de aarde altijd al hadden bestaan. Maar wetenschappers van naam, zoals Einstein en andere grootheden, hadden uitgemaakt dat er een begin moest zijn geweest. En ja, als de wetenschap zul ke zaken voor het voetlicht brengt, dan moetje wel op tijd je mening aanpassen. Nu ston den ze voor de keuze: moesten ze volharden in hun eerdere stellingname, of moesten ze de wetenschap volgen, die ze altijd al als de basis van hun theorie hadden verheerlijkt. Ze konden in feite dus maar één kant op. Want als de weten schap een totaal nieuwe theo rie ontwikkelt doordat nieuwe ontdekkingen zijn gedaan, dan moet noodgedwongen de evolutietheorie wel volgen. De Evolutieleer heeft trouwens altijd al veel overeenkomst met een toverbal gehad. Ze werden daarbij nooit zo gehinderd door vragen over oorsprong en over zin en doel van het leven. Hun éénzijdige theorie over hoe natuur en dode materie op elkaar in konden werken, is de enige werkelijkheid waaruit alles als bij toeval plaatsvindt. Dat geeft geen plaats aan een hogere autoriteit dan de men selijke geest. Dat het toeval zo'n dominante plaats kreeg in de evolutieleer is dus niet toe vallig, want er waren immers miljarden moeilijkheden te overwinnen waar geen rede lijke verklaringen voor zijn te vinden. En uiteraard is dan het geloof in toeval de enige over blijvende mogelijkheid. Je kunt dan eigenlijk ook wel spreken over scheppend toeval. Dit is uiteraard niet hetgeen ze bedoelen, maar het is wel de consequentie, hoe tegenstrijdig dat ook klinkt. Het toeval is in hun theorie een noodzakelijke element, dat altijd als een voor de hand liggende oorzaak voor onvoorziene omstandigheden wordt aangewend om een positieve verklaring te vinden voor onverklaarbare gebeurte nissen. De Oerknal is volgens de weten schap de oorzaak geweest van het ontstaan van het heelal en uiteraard ook de aarde; deze zijn uit het niets ontstaan. Zo'n ontwikkelingspunt die volgens geleerde weters uit het niets te voorschijn kwam, noemen ze in de Theoretische Natuur kunde een Singulariteit. Iets uit niets, hoe kan dat nu.' Dat klinkt als een Scheppings daad. En juist dat is toch wat zeer geleerde heren, briljante wetenschappers hebben vast gesteld. En wie zijn wij oin dat tegen te spreken? De Oerknal is overigens volgens sommige topwetenschappers ook geen explosie geweest in de zin, zoals met de benaming gesug gereerd wordt, maar moet een ongekende geleidekracht zijn geweest, gezien de astronomi sche omvang en uitwerking, waarbij talloze hemellichamen in hun plaats vv'erden gesteld, beheerst door natuurwetten en waarbij de grote orde en regel maat opmerkelijk is. En er ken nelijk niets aan het toeval over gelaten is geworden. De wetenschap draagt steeds meer feiten aan over natuur wetten van de materiële wereld in en om ons heen. De micro en macrowereld van het heel grote en/of het heel kleine. Ook het onzichtbare, zoals in de moleculaire biologie de laat ste jaren bekend is geworden. Maar de Wetenschap weet in feite niets te zeggen over het grote waarom en/of de grote oorzaak en, uiteraard daarmee verbandhoudend, over de zin en het doel van de werkelijk heid. Einstein (1879-1955), die in zijn tijd als ééen van de groot ste geniën bekend stond, zei er dit van: "Iedereen die zich ern stig bezighoudt met het stre ven naar kennis raakt ervan overtuigd dat zich in de wet ten van de kosmos een Cleest manifesteert: een Geest die verre superieur is aan die van de mens en in het aangezicht waarvan wij, met onze beschei den vermogens ons nederig moeten voelen." Evolutionisten die alle proces sen in de natuur en materie met de evolutie verklaren en de vele onverklaarde proces sen aan het toeval toeschrij ven, belasten zichzelf met een onverklaarbare bewijslast, nu is dat voor een onnozel gedre ven of naïef mens doorgaans wel te dragen. De Oerknal theorie hoeft voor de evo lutionisten ook niet mooier gemaakt te worden dan ze in de oren klinkt, gewoon een geweldig grote explosie. Is of was voldoende reden voor de aanwezigheid van heelal en aarde. Niks sprake van een schepping of ander mysteri eus gebazel of van Intelhgent Design. Hoeveel complexe factoren er ook aanwezig zijn en hoe omringd door allerlei onbegrijpelijke structurele en infrastructurele problemen, de evolutie in de natuur van dode materie staat garant voor al de zicht- en meetbare werkelijk heid. Gewoon door stom toeval gebeurt zoiets, punt uit. Dat zulke zaken zich ook in het klein kunnen voordoen, bewijst het verhaal van een rasechte streekgenoot. Daar is het vol gende waar gebeurde verhaal van opgetekend. Jan, zoals zijn voornaam luidde, was zoge zegd een echt dorpsfiguur met de gave of het charisma van een oerverteller. Op een dag begin jaren vijftig was in de media de Oerknaltheorie het nieuws, het gesprek van de dag, en ook Jan deed uiteraard een duit in de zak. De debatten die Jan soms voerde, werden vergezeld van krachtige gekruide taal, en een dosis humor en passie kon hem ook niet ontzegd worden, maar als hij echt goed op dreef was dan kwam de vlam uit de pijp, zoals hij dat zelf omschreef. Zoals altijd het geval is, waren er voor- en tegenstanders, zelfs in een kerkelijke gemeenschap zoals in het dorp waar Jan resi deerde. Daar worden de mes sen misschien wel het scherpst geslepen. Logisch en nuch tere argumenten ten aanzien van evolutie en of schepping, inet soms ook overdreven voorstellingen, werden aan beide kanten enthousiast en met verve ten toon gespreid, vooral spottende opmerkin gen vlogen over en weer. Zoals de scheppende kracht van explosies en de metamorfose door een atoomexplosie, hoe een offensieve macht daardoor veranderde in een opgelegde overgave aan een bezettings macht. Japan na Hirosjima en Nagasaki. Ook Darwin kreeg een veeg uit de pan, en uiteraard de voor standers kregen ondef uit de zak. Sommigen werden zelfs terecht of onterecht met echte apen op één lijn gesteld. Echte Darwinisten vinden dat uiter aard niet erg maar in zo'n klei ne gemeenschap is dat toch wel enigszins riskant. Maar zo gaat dat nu eenmaal in een dorps gemeenschap. Op een mistige avond enkele maanden later kwam een aantal vrienden eens buurten bij Jan en zoals gewoonlijk kwam het gesprek op allerlei gebeurtenissen van het dorp en omstreken. Op een goed moment ging het toch ook weer over de evolutie en haar toevalstreffers. Aan het eind van de avond werd nog een afspraak gemaakt voor de volgende dag. Ze zouden gezamenlijk een dagje erop uit trekken en ze wilden graag de vrijgezelle Jan daarbij betrek ken. De volgende morgen, klokslag half negen, stonden de vrien den bij Jan op de stoep. Jan zat al te zwaaien dat ze achterom moesten lopen. 'Eerst een bak je', dachten de vrienden. Maar toen de vrienden binnenkwa men, merkten ze toch al een wat vreemde sfeer en hun mak ker zag er wat opgewonden uit, eigenlijk niets voor hem. Hij stond voor het achterraam en wees naar buiten. Daar in de achtertuin stond een splinter nieuw kippenhok. Ook bij de vrienden viel hun mond open, want de avond tevoren was er noch niks van te bekennen. Wat is dat nou? Hoe kan dat? Jan, vertel! Hij beduidde dat ze eerst maar moesten gaan zit ten Toen ze eindelijk allemaal zaten en Jan toch weer de rol van gastheer op zich nam, zei hij: laten we eerst maar koffie zetten, want hij begreep dat ze allemaal een verklaring wil den hebben en dat dit enige bezinking nodig had. Toen ze allemaal hun bakje voor zich hadden en Jan z'n plaats had ingenomen, kwamen de ton gen weer los. Pas toen hij het woord nam hielden ze hun mond. "Vannacht", zei hij, "werd ik wakker. Ik hoorde een grote rotklap en ik rolde daarna gelijk uit mijn bed. Na eerst licht gemaakt te hebben, ben ik naar buiten gegaan. Ook daar zag ik niet zo gauw wat er aan de hand was, totdat ik in de achtertuin keek, inmiddels waren mijn ogen toen wat aan de duisternis gewend en ont waarde ik de contouren van een kippenhok. Toen ik wat dichterbij was gekomen zag ik ook een aantal kippen rondlo pen en een aantal op een stok zitten!" Daar stokte het relaas. Jan moest kennelijk zelf eerst weer wat op verhaal komen. De vrienden waren na de eerste verbazing al weer snel bereid om commentaar te leveren, emotie, gelach en nuchterheid, maar uiteindelijk kreeg humor de overhand: de Oerknal in de achtertuin van Jan, die een compleet kippenhok met inhoud levert, compleet met structuur en infrastructuur. 'Jan, heb je al gekeken of er een vers eitje voor het ontbijt is gevallen.Deze gebeurte nis zal wetenschappelijk gezien wel niet als een Singulariteit te duiden zijn, maar een hila riteit was het zeker. En het is de vraag of je deze gebeurtenis niet in dezelfde categorie moet plaatsen als de evolutionisti- sche versie van de oerknalthe- Chr. v.d. Veer. Nieuwe-Tonge THOLEN - Aanstaande zaterdagmiddag wordt in de Grote Kerk van Tholen een Psalmzangmiddag gehouden. Onder het thema 'Traditio nele Psalmzang voor het hele gezin' is zowel jong en oud van harte welkom. Het orgel wordt bespeeld door Martin West- strate. Ds. G.J. van Aalst Ver zorgt de meditatie. De toegang is vrij en de kerk is open vanaf 13.30 uur. De aanvang is 14.30 uur. De CD opname wordt deze middag weer verzorgd door Excellent Recordings. OUDDORP - De Hoofdcol lecte van Nederland vond dit jaar plaats in de week van 2 t/m 7 februari. In Ouddorp is het mooie bedrag van 1758,08 opgehaald. Een ieder wordt hartelijk bedankt voor de bij drage. Geen collectant aan de deur gehad? Uw gift is nog altijd welkom op giro 950, t.n.v. Hoofdcollecte van Nederland, Den Haag. Meer informatie: www.hoofdcollecte.nl GOEREE-OVERFLAK- KEE - De uitslagen van de yierde ronde in het Flak kees Damkampioenschap zijn als volgt: I. Koese - H.H. Verolme.... 1-1 J. van den Ouden - I. Mackloet2-0 B. Visbeen - K. Tanis1-1 P. Leroy - J. van Hoorn 1-1 D.Wolfert - S. Maliepaard.. 2-0 R. Kwakernaak - A. Jelier 0-2 J.J. Meiaard - R.Jacobs1-1 J. van Koppen - A. de Mik l-I Koese had bovenaan de lijst kunnen staan, maar hij het op het laatste moment de winst, die voor het grijpen lag, glip pen. Van den Ouden gaat door zijn verrassende overwinning op Mackloet nu met zeven punten aan kop. Hij wordt gevolgd door Koese en Verolme met een punt minder. Daarna vol gen zes spelers met vijf pun ten, dus de spanning zit er nog volop in. De vijfde wedstrijd vindt plaats op 25 februari in Mehshof te Melissant. Aanvang: half acht. Iedereen die een kijkje wil komen nemen, is daar hartelijk welkom. HERKINGEN - Een 23-jarige automobiliste uit Sommels- dijk is maandag aan het eind van de middag licht gewond geraakt na een ongeval op de Wellestrijpsedijk. De vrouw verloor door nog onbekende oorzaak de macht over het stuur, raakte van de weg af en reed de dijk af, waarna de auto op z'n kant in de sloot belandde. De bestuur ster werd met vermoedelijk een hersenschudding overge bracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Foto: Ham Villerius OUDDORP- Uitslagen van de wedstrijden in de huishoude lijke competitie, gespeeld op maandag 16 februari jl. Dammen: Adam van Huizen - Henk Floresteijnl-I Jaap van Koppen - Arie de Mik sr.1-1 Schaken: Krijn van der Wende - Reinier van der Wende ..1-0 Albert Schaefer - Patrick Kramer1-0 Bonne Faber - André Kastelein1-0 Piet Speelman - Mehdi Potters1-0 Johan Oomkes - Eeuwit Santifort0-1 Willem-Jan Tanis - Jan Vonk0-1 Karel d'Hond - Hans van Meenen1-0 Arie Baas -Jaap Santifort '/2-V2 Ben Blakmoor - Wim van Geelenl-O *J» ffi 'J^ fM f» f. »j Vlekkie is een leuke lapjespoes, ze is 10 jaar oud en op zoek is naar een gezellig thuis. Vlekkie is een heel lieve en rustige poes. Het is een gemakkelijk dier, ze kan CToed overweg met andere huisdieren en ze is ook lief vooi' kinderen. Ze is het liefst binnenshuis en heeft niet echt de behoefte om de buitenwereld te gaan verkennen. Poekie is een STICHTING zwarte poes van DIERENBELANG J^ar «n ook op zoek naar een lief baasje. Het is een lieve poes die graag op schoot komt. Poekie is ook lief voor kinderen, met andere katten kan ze het best wel vinden, maar honden heeft ze liever niet om zich heen. Poekie wil het liefst een eigen mandje in een rustig gezin. Ook Knorretje wil graag weer een gezellig plekje om te wonen. Knorretje is een lieve lapjespoes van 10 jaar. Wel heeft ze in het begin wat tijd nodig om aan je te wennen, maar als ze je eenmaal vertrouwt is ze lief en aanhankelijk. Knorretje heeft geen bezwaar tegen kinderen, maar ze deelt haar huis lie ver niet met andere huisdieren. Knorretje is een poes die wel graag naar buiten gaat. En als laatste Siep, een cyperse kater van 12 jaar. Siep is een lieve kat, maar niet echt een schootkat. Hij heeft nog niet zoveel vertrouwen in mensen en hij zal dus ook wat tijd nodig hebben om aan je te wennen en je te vertrouwen. Maar als hij je een maal vertrouwt is hij erg lief Alleen vindt hij het niet prettig als hij opgetild wordt. Siep kan wel met andere katten overweg. maar honden vindt hij niet leuk. Ook kleine kinderen heeft hij liever niet om zich heen. Siep is bovendien niet gewend om bui ten te komen. Ook de kat Vlekkie zit nog op een vast thuis te wachten. Denkt u erover een kat als huis genoot te nemen, denk dan eens aan deze dieren in het asiel. Naast deze dieren zit ten er nog tal van andere katten, honden en konijnen op een nieuw baasje te wach ten in dierenasiel De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. 0186- 655150. Openingstijden: maandag t/m zater dag van 11.00 uur tot 16.00 uur. Website: www.dierenstee.nl MIDDELHARNIS/SOMMELSDIjK Uitslagen van 13 februari jl. J. Jordaan - M. in 't Veld 1-1 De strijd tussen Jordaan en In 't Veld, die bijna vier uur duurde, was van het begin tot het eind boeiend, maar leverde geen winnaar op. Overigens een mooie prestatie van een begin neling om tegenover een routi nier dit resultaat te bereiken. Uitslagen van 16 februari jl. Afdeling 1 I. Koese - J. van Hoorn afgebr. H.H. Verolme - C. Polder.. 1-1 J. Kruik - F. Hermelink0-3 M. Klink - C. Speeafgebr. De wedstrijd tussen Koese Van Hoorn moest na drie en een halfuur worden afgebroken in een stand waarin niet te voor spellen valt, wie de beste kan sen heeft. H.H.Verolme en Pol der ruilden in het begin stevig af. Daarna kwam de spanning erin. Tot in het eindspel ging het gelijk op, maar ineens haal de Polder er een fraaie damzet uit. Het zag er toen naar uit dat de winst naar hem zou gaan, maar doordat op het laatst ook Polder in de fout ging, werd het toch nog remise. Kruik had de vrijwel onmogelijke opgave de nog ongeslagen Hermelink het hoofd te bieden. Ondanks dapper verzet liet Hermelink zich niet van de wijs brengen en haalde hij zijn zestiende overwinning op rij binnen. Met deze winst werd hij club kampioen van Denk en Zet. Klink leverde met Spee een fel gevecht. In het eindspel van deze lange spannende partij wist Spee twee stukken voor te komen, maar Klink, die ook op dam staat, gaf zich nog niet gewonnen. De partij werd afgebroken en krijgt dus nog een vervolg. A. Verolme -J.J. Meiaard 3-0 W. Vroegindeweij - R. KwakernaakI-I G. Kamp - S.W. Keijzer0-3 Verolme en Meiaard speelden een prachtige partij. Ondanks dat Meiaard al vrij gauw een schijf achter kwam te staan, kostte het Verolme veel moeite om Meiaard onder de duim te houden. Deze was erop gebrand om Verolme zijn eer ste punt af te snoepen, maar in het eindspel was Verolme toch weer de sterkste. In de par tij van Vroegindeweij tegen Kwakernaak waren de betere kansen voor Vroegindeweij. Maar Kwakernaak liet zich niet uit het veld slaan en wist er op het laatst nog een aardige remise uit te slepen. Kamp had nog wat goed te maken tegen Keijzer, maar de sterk spe lende Keijzer kwam langzaam maar zeker op voorsprong te staan en wist die voorsprong ondanks goed tegenspel van Kamp naar winst om te zetten. Afdeling 3 S. Maliepaard - R.Jacobs... 0-3 R. van Rijnberk - J.A. Nipius3-0 Maliepaard en Jatobs speelden een partij met sterk wisselende kansen. Het zag erilaar uit dat Maliepaard met twee stukken voorsprong gewonnen stond, maar door een foutzet gaf hij de winst volledig uit handen en zo ging Jacobs toch nog met drie punten naar Huis. De partij tussen Van Rijnberk en Nipius werd in een recordtem- po gespeeld. Daarbij geldt: wie de minste fouten maakt, wint. En dat was Van Rijnberk. MIDDELHARNIS - Hieron der volgen de uitslagen van de wedstrijden die maandag zijn gespeeld bij Schaakvereniging De Zwarte Pion. Mourik - Peeman1-0 Van Prooijen - A. TielemanVt-V'i Moedt - Van Staaij1-0 Loosjes (2) - Bakelaar (2) Vi-Vï Struik (2) - De Haan (2)'/z-'/a Boeter (2) - Visser'A-'A Lagendijk (3) - Van der Waal (2)1-0 Van Huizen (3) - Lesuis(3)O-I Bom - Mulder (2)I-O Van der Velde - Smit (3).... I-O W. Tieleman (3) - Meiaard (3)V^-'k Wolters (3) - Vis (3)0-1 Noordijk (3) - Becker (3)... 0-1 MIDDELHARNIS - De ANBO M W Flakkee houdt dit jaar haar eerste dagreis op woensdag 15 april. Het wordt een rondrit over de Veluwe, waarbij ook pan nenkoeken gegeten kunnen worden. Het programma ziet er als volgt uit: Om 9.00 uur vertrekt men vanaf De Staver in Sommelsdijk. Onderweg is er koffie of thee met gebak. Vervolgens gaat de reis verder naar Epe, waar men in restau rant 'De Ossenstal' in natuur reservaat de Epertholt, waar een driegangen menu met pannenkoeken zal klaar staan. Daarna wordt er een anderhalf uur durende rondrit onder leiding van een gids gehou den. De route voert o.a. via de natuurreservaten Eperholt, de Dellen en een stukje Kroon- domeinen. De middag wordt afgesloten met een kopje kof fie of thee en een plakje cake in restaurant De Ossenstal. Aanvang terugreis 16.30 uur, waarbij er onder een diner is. De verwachte thuiskomst is circa 21.00 uur De kosten voor deze reis bedragen 60,- p.p. inclusief reisverzekering en alles wat er bovenstaand ver meld staat. Wilt u deelnemen, geeft u dat tijdig op door te bellen naar 06 20631663. Het bedrag kunt u over maken naar 3420. 19.295 t.n.v. Penm. F. Pronk,o.vv Anbo dagreis 15 april. Wanneer uw betaling binnen is, heeft u officieel gereserveerd, dus eerst bellen en dan overmaken. In het 40-jarig bestaan van de historische vereniging De Motte was er niet eer der zo veel belangstelling voor een lezing als vorige week donderdagavond. Ongeveer honderd men sen waren naar het ISGO- gebouw in Middelharnis gekomen voor de lezing over het ontstaan van de polders van Flakkee en met name de polder Dirksland. De lezing werd gehouden door twee geschiedenisdocenten van de Regionale Scholenge meenschap Goeree-Overflak- kee, Ruud Mulder en Martina Westdorp. De sprekers wer den geïntroduceerd door Pau Heerschap, voorzitter van De Motte. "Ik heb Ruud Mulder leren kennen in de commissie die in 1993 de herdenking van de in Dirksland geboren schrij ver Willem Walraven georgani seerd heeft. Ik heb heel goede herinneringen aan de prettige samenwerking met Ruud. En wat Martina betreft: Ik heb haar op zien groeien en ik heb haar ontwikkehng gevolgd. Ik vond het erg leuk dat ze in het eerste nummer van ons tijdschrift De Ouwe Waerelt een artikel geschreven heeft, over de heksenprocessen van Goedereede. Ruud en Martina hebben allebei over regionale geschiedenis gepubliceerd. Ze hebben de streekgeschiedenis in hun lessen opgenomen. Ze leren de leerUngen niet alleen wereldgeschiedenis en vader landse geschiedenis maar ook heemgeschiedenis, geschiede nis van de eigen omgeving". Het docentenbloed van Ruud en Martina verloochende zich niet. Het werd een interessante maar pittige lezing. Voor de toehoor ders was het oplet ten geblazen. Ruud Mulder nam het eerste deel van de lezing voor zijn reke ning. Hij schetste de algemene ach tergronden van de inpolderingen in het zuidwes ten van ons land in de 14de, 15de en 16de eeuw. Om duidelijk te maken hoe de situatie toen was, belichtte hij de Polderkaart van Dirksland van 1697. economische, sociale en eco logische omstandigheden in Noordwest-Europa tussen 1300 en 1600. Hij deed dat met kennis van zaken en de nieuwste inzich ten op dit gebied. Wie gedacht had dat de achtergronden van de bedijkingen eenvoudig te duiden zijn, werd door Mul der uit de droom geholpen. We zouden zijn betoog tekort doen door het kort samen te vatten, het kan beter tot zijn recht komen in een artikel in 'De Ouwe Waerelt'. Opvallend was de verrassende conclusie dat de situatie van rond 1400 te vergefijken is met de situatie van nu. Rond 1400 was er ook sprake van ecolo gische problemen en een eco nomische recessie, een onaan trekkelijk klimaat om iets te ondernemen. "Waarom zijn ze in een tijd dat het economisch slecht ging en er regelmatig grote overstromingen waren toch gaan investeren in land aanwinningen?" was de grote vraag die Mulder zich stelde. "Mijn veronderstelling is dat het de uitdaging was om aan de ongunstige omstandighe den het hoofd te bieden. Vol gens mij was dat een belang rijke reden waarom ene Pieter Claesz in 1415, na veelvuldig aandringen bij de landheer hertog Jan van Beieren, een contract sloot voor de bedij king van het oude land van Dirksland". Na de pauze gaf Martina West dorp aan de hand van oude polderkaarten een beeld van de inpoldering van het gors Dirks- landinl416. Ze baseerde haar verhaal over de oudste polder van Flakkee op twee belangrij ke documenten: de bedijkings- oorkonde van Dirksland van 1415 en de bedijkingsrekening van 1417. Ze vertelde wat in het bedij- kingscontract geregeld was en hoe de bedijking in zijn werk ging. Hoe de ringdijk rond het gebied in een paar maanden tijd aangelegd moest worden en wat daar allemaal aan te pas kwam. Landmeters, aan nemers, dijkwerkers, een heel leger aan mensen en paarden- krachten. Wat er kwam kijken om van een met gras begroeide plaat landbouwgrond te maken, Hoe Pieter Claesz en metgezel len vanuit het niets een dorp en een nieuwe samenleving moesten stichten. Sporen van die nieuwe samen leving werden in 1992 in de kern van Dirksland aange troffen bij een archeologisch bodemonderzoek door De Motte. "Roodbakkend aarde werk bijvoorbeeld en een bron zen schuimspaan uit het begin van de I5de eeuw. In de tuin van Achterdorp 7 is in 1926 door de bewoners een beeldje uit de 15de eeuw gevonden", aldus Martina. "Na de bedijking van de opwas Dirksland in 1416 volgden meer inpolderingen. Ook de aanwassen tegen de dijken van gerealiseerde polders werden in de 15de eeuw en daarop volgende eeuwen bedijkt. Zo groeide Flakkee aan elkaar tot wat het nu is". Ook dit verhaal bevatte zo veel wetenswaardigheden dat we het graag terug zien in 'De Ouwe Waerelt'. Cathy Westdorp jCAAHTE yANDE AMBACHT S HICERLVK h1:YT~~Van piKCivX LANDT

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 4