iHiÊÊÊ 1 'Openhartig' werkbezoek Statenleden ChristenUnie-SGP Jubilarissen EHBO Dirksland m 'Hetze' tegen bezwaarmaker balkon Nieuwe-Tonge LITIE a^l^A-U Steun Statenfractie wordt soms gemist bij het principiële aspect bij gemeentelijke herindeling Baggerwerk Kerkgracht Dirksland uitgesteld Inzameling werkgroep Uzon Parkeerplaatsen Samaritaan worden hersteld 0900-8844 DEN HAAG - 'Er wordt een hetze tegen mij gevoerd, alleen maar omdat ik bezwa ren heb tegen een bouwproject pal naast mijn woning aan de Molendijk in Nieuwe Tonge,' zei A. Stroober dinsdag bij de Raad van State. M Vernieler aangehouden 81e jaargang Nr. 7788 Vrijdag 20 februari 2009 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag OUDE-TONGE - Zoals we dinsdag al in Eilanden- Nieuws vermeldden was er vorige week vrijdag een werkbezoek van de ChristenUnie-SGP Statenfractie van Zuid-Holland. Hoewel het overgrote deel van het bezoek plaatsvond in het gemeentehuis van Oude-Ton- ge, was ook een groot deel van de politici en bestuur ders van beide partijen op het eiland present. Tijdens het werkbezoek namen de aanwezigen ruimschoots de tijd om met elkaar van gedachten te wisselen over de verschillende 'heikele punten' die er momenteel op het eiland spelen en waarbij de provincie ook een grote rol vervult. Door: Adri van der Laan De bijeenkomst in hel gemeen tehuis van de gemeente Oost- tlakkee stond onder leiding van wethouder Gert-Jan van der Valk. Hel eerste bespreekpunt op de agenda was 'Samenwer king op hel eiland en de huidi ge situatie' en het zal niemand verwonderen datjuist dit punt veel gesprekstof' opleverde, nu de Clommissie Schutte aan de slag is gegaan. Zoals bekend heeft deze commissie de opdracht van het provin ciebestuur gekregen om 'een advies uit te brengen waarin is nagegaan hoe te komen tot één Ciemeente C'>oeree-Over- flakkee per 2012'. Zowel de Slalenfiaclie als de eilande- lijke politici bleken er tijdens de bijeenkomst behoefte aan te hebben om kennis te nemen van eikaars standpunten. Dit had tot gevolg dat de discussie hel predicaat 'openhartig' zou kuiiiien krïjgvn. Vanuit de Slalenlractie werd onder andere bij monde van |anlien Inöling cle gemeenten op hel hart gedrukt om nu "de kans te grijpen" en ernst te maken met fiet ontwikkelen van een goed plan voor samen werking in de toekomst. Meningen Toen de Statenleden vroegen naar de meningen van hun partijgenoten op het eiland bleek, zoals te verwachten, dat die niet eensluidend waren en het duurde ook even voor dat mensen 'uit Den Haag' op de hoogte waren \'an de ontwikke lingen, rondom de eilandelijke samenwerking en de gevoe lens rondom een eventuele herindeling. Voor Hans Kalle (S(;P Dirksland) is het maken van afspraken voor een goede samenwerking een gepasseerd station. Volgens hem "konU er niks van de grond en hebben wij het gemeentebestuur in een molie opdracht gegeven om te kijken wat er gedaan kan worden om te komen tol één gemeente. Andere \()r- men komen gewoon niet van de grond. Samenwerking? We zeggen ja, maar ue doen nee!" Karel Knoester (ChristenUnie Oosttlakkee) verzekerde de Statenleden dal hij nog steeds gaat voor een verdergaande samenwerking, maar wel voor het zelfstandig blijven van de gemeenten "en dan vooral omdat de lijnen kort zijn". Ver- De Slalnifmclie van de ChristenUnie-SGP in Zuid-Holland en hun partijgenoten van het eiland discussieerden in de raadszaal van het gemeentehuis van Oude-Tonge. Foto: Ailri x'iin <ler iMan der vreesde hij bij een samen voeging voor 'politieke mat heid'. Rien van de Boom (SGP Mid- delharnis) verduidelijkte dal hel standpunt van de gemeenteraad \an Middelhar- nis genuanceerder lag en dat men - zoals de indruk wel eens is g^evvekt - Middeiharnis clus zeker niet zonder meer voor een gemeentelijke herindeling is. "We namen de brief van GS voor kennisgeving aan". Verder wees hij erop dal in het verle den vanuit Middeiharnis al is aangedrongen op een onder zoek voor nauwere samenwer king. "Maar deze wens is niet door de colleges opgepikt", zo was zijn verzuchting. "Wij wil len goede argumenten om een goede keus te maken". Niet serieus genomen Hans Klepper (SGP Goe- dereede) verduidelijkte het standpunt van zijn fractie, Hij vond het jammer dat niet alle gemeenten op een lijn zitten. ■Verder had hij het idee dat, hoewel Goedereede opteert voor zelfstandigheid, hen door GS een samenvoeging wordt opgedrongen en dat men als gemeente niet serieus wordt genomen. Als voorbeeld hier van noemde hij het bezoek van de Commissie Schutte op een ongunstig tijdstip in de Voorjaarsvakantie. Omdat de kiezers het idee van een eventuele herindeling bij de vorige raadsverkiezingen niet bij hun keuze hebben kunnen laten meespelen pleit de SGP voor een burgerpeiling. Zodat ook de stem van de burgers kan worden gehoord. Bij de volgende verkiezingen zou dit, volgens Klepper, wel eens niet mogelijk meer kunnen zijn. Verder nuanceerde Hans Klep- Tijdens de jaarvergadering van EHBO Dirksland, afgelo pen maandagavond 16 janu ari, werden twee jubilarissen gehuldigd wegens langdu rig lidmaatschap. Atie van 't Geloof-Sinit, op de foto links, is al 30 jaar lid. Bovendien is ze zowel voor de oefenavonden van de \'ereniging als voor de brandweer LOTUS slachtoffer en heeft ze jaren les gegeven op de basisscholen in Dirks land en in Melissant voor de jeugd-EHBO. Daarnaast is ze altijd behulpzaam bij jaarmark ten en sportevenementen. \'an de 30 jaar dat ze aan EHBO Dirksland verbonden is, is ze ook al 25 jaar lang bestuurslid. Vijfentwintig jaar lang is Huug Witvliet lid en tijdens de oefen avonden is hij altijd trouiv aan wezig. Op een grote oefena\'ond laat hij zich nogal eens kennen als iemand die het voortouw neemt om 'zijn' slachtoffer rus tig en beheerst te helpen, en dat \vordt zeker gewaardeerd. Ook dooi zijn manier \'an \'ragen beantwoorden tijdens de oefen- as'onden krijgen deze vaak een gezellig karakter, zo werd hem maandagax'ond toege\oegd. Beide jubilarissen kregen een certificaat, een bos bloemen en een kleine attente namens de vereniging aangeboden. rota: iViiii i'iin lossen Fotografie Stroober ligt al jaren over hoop met aannemer Mackloet en de gemeente Middeiharnis over een woningbouwproject van zeven woningen aan de Molendijk. Stroober woont in een woning uit 1956 en zegt dat die scha de heeft opgelopen door de bouw van de woningen. Daarover loopt een aantal juridische procedures. Maar dat is niet het enige. Stroo ber heeft ook een conflict met buurman H. Mackloet, aan nemer en bewoner, die een balkon te dicht bij de erfgrens met Stroobers woning heeft gebouwd, althans dat conclu deerde zowel de civiele als de bestuursrechter. Mackloet werd door een uit spraak van de civiele rechter gedwongen 80 centimeter van diens balkon af te halen. Vol gens de rechter moet het bal kon minimaal twee meter van de erfgrens hangen, anders wordt de privacy van Stroo ber teveel aangetast. Ook de bestuursrechter stelde vast dat het balkon op twee meter afstand moet hangen. De Raad van State behandel de dinsdag het hoger beroep van Mackloet en Middeihar nis legen die uitspraak. Vol gens de raadsman van Mack loet is alles opgelost nu hij een ondoorzichtig scherm van twee bij twee meter aan de zijkant van het balkon heeft geplaatst. Mackloet vindt dan ook dal hij het balkon weer met 80 centimeter kan uil breiden omdat er vanaf het balkon geen zicht meer is op het terras en een groot deel van de tuin van Stroober. Mackloets buurman is het daar niet mee eens en eist dat het huidige ingekorte balkon wordt afgebroken omdat de constructiesleun nog op de oude plek zit en door een ijze ren steunbalk is verbonden met het balkon. De gemeentewoordvoer der van Middeiharnis denkt dat hel balkon met een paar kleine aanpassingen best door de welslandbeugel kan. Maar liever willen gemeente en Mackloet dat de Raad van State de door de rechtbank vernietigde bouwvergunning en vrijstelling zal torpederen. De kans daarop is aanzienlijk aangezien de bestuursrech ter ook de vrijstelling voor de andere zes balkons heeft vernietigd, terwijl het alleen om hel balkon van Mackloet gaat. Dal Stroober en Mackloet niet meer op goede voel slaan is duidelijk. Stroober vindt dat Mackloet een hetze tegen hem en zijn familie is begonnen. 'Eerst bood Mackloet mij een zak geld aan als ik mijn bezwa ren zou intrekken en toen ik weigerde zei hij dat ik alleen maar procedeer om meer geld te krijgen, wal een onzin. Bovendien heb ik meer con flicten met Mackloet. Door de bouw van de woningen is mijn woning deels verzakt en heb ik grote schade geleden,' zei Stroober. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. per de stelling van zijn par tijgenoot Hans Kalle waarin gesuggereerd werd dat er niet samengewerkt wordt. Hierbij noemde Klepper de verschil lende manieren waar wel goed wordt samengewerkt. Ook andere raadsleden vielen hier in Klepper bij omdat er vol gens hen wel degelijk samen gewerkt wordt. Moeten samengaan Op een vraag van Andries van Dijke waarom er toch niet méér wordt samengewerkt, antwoordde Jan Goemaal (Christenunie Goedereede) dal de samenwerking "wel goed loopt", maar tijdens een bezoek van de Commissaris van de Koningin vorig jaar, "lag hel er prat bovenop toen hij zei jullie moeten samen gaan'". Hij zette er dan ook vraagtekens bij dal GS de brief van de maatschappelijke orga nisaties heeft laten meewegen. "Dit komt niet van onderaf, het is een gestuurde zaak", zo beweerde Goemaal. Adri van Gurp (SGP Oostflak- kee) vroeg aan de statenleden of er nog wel ruimte is nu de gemeenten op het eiland ver deeld zijn. Jantien Fröling gaf aan "dal hier wel de schoen gaat wringen". Hierbij gaf ze aan dal ze het sturen van de brief van GS wel begrijpt want "Er was in de afgelopen jaren geen enkele moment waarin u elkaar gevonden heeft. Ik kan voorstellen dat GS zich nu aan de tijd nu gaan ze paal en perk stellen en ik kan nu niet voor stellen dal GS gaat schuiven en voor een nieuwe datum zal kie zen waarbij de gemeenten hel eens zullen worden over een nauwere samenwerking. "De bal ligt nu bij u. U bent aan zet om voor 1 april een onderzoek af te ronden." Verder vroeg zij zich af of bij een bevolkings raadpleging de burgers wel in staal zijn om een juiste afwe ging te maken; "Het gaat om veel meer opgaven waar de gemiddelde burger geen weel van heeft". Principiële bezwaren Karel Knoester roerde nog een andere snaar in het debat; dit was de principiële snaar. Hij vreest ervoor dat de hui dige gemeenten in een groter geheel hun eigen identiteit en het principiële aspect zou gaan verliezen. Hij kreeg hierin bij val van Hans Klepper, die van de gelegenheid gebruik maakte om wal teleurstelling richting de Statenleden te ventileren. Hij gaf aan dat hij het jammer vond dal de Statenleden op dit vlak (principieel) niet de steun 'aan ons' geven maar aan GS. Als voorbeeld noemde hij het al of niet openstellen van hel zwembad in de gemeente Goe dereede op zondag en de ver schillende openingstijden van de horecagelegenheden. Ver der is hij bang dat - evenals op de Kop \'an Schouwen - ook de winkels op het eiland op zon dag open zouden gaan. Manen Baan (SGP Dirksland) viel hem hierin bij: "Als we Gods Woord als basisidee laten ondersneeuwen zullen we latei- door de burgers worden terug gefloten, 'julüe hebben nooit een vuist gemaakt aangaande de principiële punten' zouden de burgers kunnen zeggen. Daarom moeten we eerst ook op dit punt in eerste instantie duidelijkheid aan de burgers geven". Conclusie Aan het eind van dit agenda punt verzekerde Jantien Frö ling dal - hoewel de fractie zich kan vinden in hel hande len van GS - zij geen voorstan der is van een gemeentelijke herindeling. "Ik ben er voor dat de gemeenten zelf uit zoeken wat hel beste bij hen past". Maar zij maakte hierbij we] de kanttekening dal er op het eiland wel operationeel wordr saniengeiverkt, "maar van een strategische samen werking op hel eiland (waar bij ecu deel van de zelfstandig heid wordt opgegeven) heeft de Statenfractie nog niet veel gemerkt..." DIRKSLAND - Water schap Hollandse Delta stelt samen met gemeente Dirksland het baggeren van de Kerkgracht uit tot na 15 juli 2009. Na afloop van het broedseizoen star ten de werkzaamheden en de afvoer van het licht ver ontreinigde slib. In de tus senliggende tijd vangt de gemeente de schildpadden op voor opvang naar het landelijke schildpadden- opvangcentrum. Het plan om tijdens de bag- gerwerkzaamheden de schild padden uit te filteren en naar hel landelijke schildpaddenop- vangcenlrum in Alphen aan de Rijn te brengen is niet moge lijk. Het slib is licht vervuild waardoor strenge verwer kingsregels gelden. Op basis van milieuwetgeving is hel niet toegestaan de schildpadden vóór hel baggeren uil de mod der te halen of in hel opslagde- pot te zoeken. Het uitstel tot na het broedsei zoen geeft deskundig perso neel van de gemeente de lijd om de schildpadden te vangen. Tegen de slarltijd van de werk zaamheden zijn de schildpad den weer actief en daarmee in staal te vluchten. De mening van de bewoners van Dirksland en hel welzijn van de walerschildpadden is zorgvuldig afgewogen. Volgens de dierenbescherming Rotter dam-Rijnmond en het schiid- paddenopvangcenlrum zijn de wintermaanden juist ideaal om te baggeren. De schildpadden liggen dan diep in de modder in winterslaap en bewegen nau welijks. Bij elke 'schep' kunnen zij dan gemakkelijk uit het slib worden gevist. Dit is echter niet mogelijk bij licht vervuild slib, dat naar een depot in Hoek van Holland zal worden afge voerd. Waterschap Hollandse Delta en de gemeente Dirksland doen een dringend verzoek aan de inwoners van de gemeente om geen schildpadden meer vrij te laten in de kerkgracht en vooral ook niet te proberen om schildpadden te redden. OUDE-TONGE - Op zaterdag 21 februari van 10.00-12.00 uur houdt de werkgroep Uzon van de Hervormde Gemeente te Oude-Tonge weer een goeder- eninzameling voor haar zuster- gemeente in Uzon. Voorlopig is alleen kleding welkom. Dit kunt u brengen naar het inzamel- adres aan de Capelleweg bij hel AVK-lerrein te Oude-Tonge. Er is ook een coUeclebusje voor uw (vrijwillige) bijdrage in de transportkosten. Gebruikt was nog nooit ;o nieuw. ifnlÊÊÊ^^^^^M Knofrt SV - Laf>9fv*g'13 - 3245 W - Sommelïdijli0I8M76767 Akktfdon BV Klowtetwg 2 - 4317 AL - NoOfdgouwe -0111 mW SOMMELSDIJK- In de laatste week van februari 2009 start de gemeente Middeiharnis in woongebied Hel Oudeland bij De Samaritaan te Sommelsdijk met herstelwerkzaamheden van diverse parkeerplaatsen die in beheer zijn van de gemeen te. Bij enkele parkeerplaatsen zullen kolken geplaatst wor den en de klinkerbestrating zal herstraal worden. Ook zal er een nieuwe asfalldeklaag wor den aangebracht op de andere parkeerplaatsen. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Politieper soneel hield dinsdagmicidag een jongen aan. De 15-jarige Ouddorper bekladde dinsdag 10 februari een muur op de Oostdijk/Waterweg met stif ten. De eigenaars van het pand gaven dit bij de politie aan. Agenten stelden vervolgens een onderzoek in en hieruit bleek dat de jongen de ver moedelijke dader is. Hij is aan gehouden. Bij fouillering bleek hij diverse stiften en spuitbus sen bij zich te dragen, deze zijn in beslag genomen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1