Two 2 Team groot succes Dirkslands architectenbureau Casa RATSMA gecertificeerd WD Kamerbezoek aan het eiland Trio Amadeus' winnaar van prachtig festival perfect Het weer van volgende week... Uitgesproken februariweer Stem van de natuur Visserij Expositie van Jan van Wijk in bibliotheek EiiAnDcn-niEuws Opdrachtgevers zeer tevreden over 'Kleine architectenbureaus' Vervolg van voorpagina: Casa RATSMA Zoet/zout Kierbesluit Groen hobbyisme Misratiesaldo nul full copy-service PAGINA 7 VRIJDAG 13 FEBRUARI 2009 OUDE-TONGE - Het IWo 2 Team festival, afgelopen zaterdag in de Grutterswei in Oude Tonga, is een dave rend succes geworden. Niet minder dan ruim 250 voor namelijk jonge muzikanten maakten muziek met elkaar in verschillende combina ties en in allerlei verschil lende muziekstijlen, van pianoduo tot popband, van shantykoor tot blokfluiten semble, van alpenkapel tot gitaarduo, van klassiek tot jazz en pop; het festival motiveerde en stimuleerde tot veel samenspel! De 25 deelnemende ensenililes werden gedurende de dag - vanaf half' tien 's ochtends lot half zes 's middags - heoot- deeld door een vakjury, Ken van den Dimgen (internatio naal ja/zniusicus), Geert Bier- ling (Rollerdatns sladsorganisl en -beiaardier) en Gor van der Linden (violist bij het Rotter- daitis Philharnioniseh). Zij ver klaarden na afloop zich geen minuut veiveeld Ie hebben en dat ze verrast waren door het hoge niveau van musiceren. Dat ze het niet geinakkelijk hadden moge duidelijk zijn: de hele dag 'appels met peren vergelijken' is een moeilijke opgave, "(ioede noten spelen is één, maar ook bet hart moet geraakt worden en bij dit festival is een stuk entertainment ook belangrijk", aldus de jiny. Zij noinineeiden uil de verscheidenheid van aan bod uiteindelijk zes finalisten: hel gilaarduo Wico-jazz, het l.oeillet-kwintet (dwaisfluil), het Muziek.schoolorkest, het Trio Amadeus, het koor Blue StockingSingerso.l.v. Nel Klerk (een "kei-leuke groej)", aldus de jury) en Kn.semble Mi.ssie (zatig) o.l.v. Marijke Nieuwenweg. Een eervolle vermelding kreeg ensemble 'rri-Angel' (piano en zang), voor hun dinl' en moed om een mini-opera van (iluck op (e voeren. Hi'l utintiende 'liio 'Amddeiis'. De dag bood overigens veel sjjektakel; naast |)ra( hligc klas sieke muziek (blokfluileirsem- bles, pianoduo, vioolensemble en saxofoonkwartet) kwam daar "Op volle kracht" het Shanty koor o.l.v. Ton Warmenhoven voorbij, was er een spetterend opiredeiv van het Slagwerkeii- .semble o.l.v. Ainio .Appelo, en optredens van twee ))opbands, te weten 'A Diamondhole' en 'C:hrystal Riders'. Vooral deze laatste speelden enkele num mers die jeugdig, ft is, (yithou- siast en met lel gebiachl wei den. En voor de jury werden de oordopjes uitgedeeld... Bij de grote finale 's avonds weiden de zes genomineerden beoordeeld door hei publiek. De 10 koppige publieksjury bestond uit .5 'culturele smaak makers' van hel eiland: (ueet Hommes (bmgemeesler van Middelharnis), Carla Ver meulen (bekend van o.a. het Tramprcjject), Hans Lainmers (presentator van het cultureel ontbijt) René Mijnders (o.a. dichter) en Paulus de Jager (architect), aangevuld met vijl' leden, door loting uit het publiek geselecteerd. Nadat de zes finalisten hun programma nogmaals gespeeld en gezon gen hadden, bracht de stem ming van de jury de volgende einduitslag: een eervolle ver melding voor de 'Blue Slocking Singers', het ensemble 'Missie' en het 'l.oeillet' flnitkwintet, als derde hel Muziekschoolor kest o.l.v. Cecilia McColl (het juryrapport: "veel speelplezier en goed ingesllideerd!") en als Iweede het duo Wico Jazz - de broers Wilberl en Corné van den Boogert kregen van de vakjury lovende kritiek: "zij l-ütn: llruis HrKi^^i'inim hebben de blues en de swing, hier zit het nieuwe 'Rosenberg- diio', een belofte voor de toe komst!". En als winnaar, met een fraaie veitolking van het .\ndante uit het C^oncerto voor fluit en harp van Mozarl, werd hel Trio /Vmadeus - Jolien de Geest (fluit), Clynlhia Stoel (harp) en Dorian Papavoine (piano) - uilgeroepen. "Elak- kee is een prachtig ensemble rijker", aldus het juryrapport! t)e organisatie - Muziekschool Goeree-Overflakkee en Stich ting Podium - kan terugkijken op een zeer geslaagd evene ment. "Het is gewoon fantas tisch om op één dag zoveel mensen bij elkaar brengen om samen muziek te maken". Het l^aul van Hessenfbnds, geli eerd aan de Lionsclub Goeree- Overflakkee, maakte dit ('esti- vaf mede mogelijk. DIRKSLAND - In 2005 heeft een groep kleine architectenbureaus uit de regio Rijnmond de kennis cluster XS-Rijnmond opge richt, onder de vlag van de Bond van Nederlandse Architecten en begeleid door innovatieadviseurs van Syntens. De doelstel ling van XS-Rijnmond is om de marktpositie van de aangesloten kleine archi tectenbureaus te verbete ren, door samen te werken aan professionalisering van de bedrijfsvoering. Namens de groep is marktonderzoek verricht, waardoor de deel nemers zich beter bewust zijn van hun plek binnen de sector en doelgericht kun nen werken aan voortdu rende verbetering van hun dienstverlening. In samenwerking met TNO Certification is een set kwali teitscriteria opgesteld, die de basis legt voor gegarandeerde professionele bedrijfsvoering met behoud van de zeer per soonlijke werkwijze van elk architectenbureau. Er is onder andere een regeling opgeno men voor vervanging van de architect in geval van tijdelijke arbeidsongeschiktheid. Dit alles maakt een architectenbureau dat volgens deze criteria werkt zeer aantrekkelijk voor zowel particuliere als professionele opdrachtgevers. De criteria zijn na te lezen op de website www. xs-rijnmond.nl. Als bekroning \'oor de inpassing van de kwa liteitscriteria in de bedrijfsvoe ring is inmiddels een negental kleine architectenbureaus door TNO gecertificeerd. Onder hen is ook het Dirkslandse bureau C:asa RATSMA. Eind 2008 is door een onaf hankelijk adviesbureau een iiitgetireid telefonisch klant- tevredenheidsonderzoek ver- Krijii Riilsma diitvaii!;;! hel cerüfmml uil handen van de xmorziller imn de kennhiinsler Nico de (Uinijer. f richt onder de opdrachtgevers van deze architectenbureaus. De ondervraagde opdracht gevers bleken unaniem zeer levreden te zijn over zowel de ontwerpen als de professi onele dienstverlening van de architecten. Meest genoemde pluspunten waren de grote persoonlijke betrokkenheid en kennis van de architecten, de professionaliteit die bij- voorbeefd blijkt uit de heldere afspraken over contracten en de gunstige prijsstelling t.o.v. grotere architectenbureHus. De Bond van Nederlandse Architecten onderzoekt de mogelijkheid om het initiatief van XS-Rijnmond landelijk uil te rollen omdat hel nauw aansluit op de doelstelling om architectenbureaus verder te professionafiseren. Syntens noemt de kenniscluster een fraai voorbeeld van sociale innovalie. Hel Dirkslandse arcliitecten- Inireau Casa RATSMA is één van de gecertificeerde fjureaus. Casa RATSMA is een klant vriendelijk professioneel één- mans-architectenbureau dat voinal bekendheid geniet op de Zuid-Hollandse Eilanden vanwege de zorgvuldige (cul tuurhistorische) inpassing van de ontwerpen in hun omge ving. Het bureau richt zich op drie typen opdrachten: nieuwbouw voor professio nele opdrachtgevers; nieuwbouw voor particu liere opdrachtgevers; verl:>ouw voor particulieren en bedrijven. Op de website wwvv.casaratsma. nl kunt u zien dat voor elk van deze typen opdrachten een specilieke aanpak is ontwik keld. Het werkgebied beslaat met name Goeree-Overflakkee, Voorne-I-'utten, Schouwen- Duiveland en de Hoeksche 'Waard. Casa RAl'SMA heeft duurzame relaties opgebouwd met gemeenten, professionele en particuliere f)pdrachtge- vers en andere partijen uil de bouwwereld. Casa RATSMA zocht en vond in de kenniscluster niet alleen de mogelijkheid om verder te professionaliseren, maar ook een netwerk van even amlii- tieuze architectenbureaus om meesamen te werken aan haar opdrachten. Zo ontstond voor het Hart van Dirksland, een reconstructie \an een deel van het historische centrum van Dirksland, hel unlwerpieam C^asa R.A'rSMA, een samenwer king mei de eveneens gecerli- liceerde biueaus Architecten bureau l^NA .Aart Kruijne, b.v. Architeklenbureau Nico de Gooijeren Bijvoet architectuur stadsontwerp. Een dergelijke samenwer king biedt de protéssioneie opdrachtgever veef voorde len: er wordt aan de opdracht gev\'erkt door een team van gemotiveerde llexifx'le profes sionals met ieder hun eigen inbreng en specialisme, ter wijl de opdrachtgever met één archilect te maken heeft die de vofledige verantwoordelijk heid draagt. Bij onverhoopte calamiteiten kan een ander lid van het team de opdracht overnemen. Voor de deelnemers van het n>ihverl>li'iim Casa RATSMA smaakt de samenwerking naar meer. Ook gaal de professiona lisering van de dienstverlening, nu het felbegeerde certificaat binnen is, gewoon door Ster ker nog: het lijkt hel begin van een mooie toekomst Ie zijn. Een groot deel van de vragen^ en o|)inerkingen die richting de Kamerleden werden gesteld en aangeboden, ging over de positie van de landbouw op het eiland, en dan vooral in verband met de angst voor verzilting. Vaiuiit de agraii- sche sector waren dan ook veel vei tegenwoordigers aanwezig. Eandbouwer Arie Wesdorp refereerde aan de ontwikke lingen rondom het Volkerak- Zoonnneer, waarvoor gekozen is om hel gebied te laten verzil- len. Hij sprak de vrees uit dat de landbouw in dit geval onder de recreatie zou moeten gaan lijden en hij vroeg hier dan ook de aandacht \oor van de politici, zodat de voorziening van zoel water in stand kan worden gehouden. "Ik vraag u met klem geld en middelen vrij Ie maken om een hoogwaardig zoetwatersysteem in stand te honden". Elij wees erop dat er ter compensatie van de aanlag van natuui en recreatie een stevige landbouw nodig zal zijn. "Doe het goed of doe het niet!" zo was de oproep van deze landbouwer. Janneke Snijder benadrukte dat zij het met deze oproep eens was. "We zijn er niet alleen maar met middelen, want vol gens haar moet er meer gebeu ren. Voorop staat dat de agra rische sector zoet water moet honden". De vicevoorziller van de afde ling Cioeree-Overflakkee van LI'O Nooi'd, vroeg naar aan leiding van de ontwikkeling rondom het Volkeiak-Zoom- meer, of het niet verstandig zou zijn om hel "ridicule plan" van het Kierbesluit en de daar bij behorende natuurontwik kelingen niet te heroverwe gen, waarop Mark Rutle zich afvroeg "waarom we toch zo'n hekel hebben aan zoet water?" janneke Snijder verduidelijkte dat overal in het land activitei ten worden ondernomen t>iii verzilting te bevorderen bij de aanleg van natuurgebieden. Zij vroeg zich af of deze ontwikke ling wel aan de doelstelling van Natura 2000 voldoet. "Zoel watei moet er blijven, niet alleen voor de natuur maar ook voor het koelwater van de industrie", zo verduidelijkte hel Kamerlid het standpunt van de VVD. De parlementariërs vroegen vervolgens de aanwezigen of ze zelf oplossingen hadden. Hans Klijn en heemraad Johan van Nienwenhuijzen van water schap Hollandse Delta \erze- kerden dat hel Kierbesluit - Tijdens het werkbezoek van Mat k Rutte en janneke Snijder waren zowel de aanwezigen als de Kanieiieden het opvallend met elkaar eens. ".We staan aan dezelfde kant van het touw te trekken", merkte Rutle op. Maar er was minstens één per soon die van de mogelijkheid gebruik maakte om toch een 'rukje aan de andere kant van het touw' te doen, want op de valreep werd nog wel een kritische noot geplaatst door 'natuurman' Pim Balde. Balde wilde als natuurliefhebber toch iets anders inbrengen dan dat hij to dusver liad gehoord. "We liebben wel een cri sis in financiën, maar ook in energie en in biodiversiteit .■\ls voorbeeld noemde hij het verdwijnen van leeuweriken, patrijzen en de aantasting van bijeinolken. Daar zou \olgens Balde wat aan moeten gebeuren, "Of zeggen we later tegen onze kleinkinderen: 'we wisten het wel, maar we hebben hel maar gelaten zoals het is?'" Rutte onderschreef deels het betoog van Balde. Hij ^vees er dan ook op dat er op een slimme manier ge'innoveerd moet worden, waarbij groen en groei samen op gaan. Dit is ook er- woord in de door hem opgestelde Groen Rechtse Agenda. waar de VVD overigens tegen heeft gestemd - op verkeerde' gronden is genomen. Volgens lien dient het om het steik vervuilde slib uit het Hollands fliep op een goedkope manier naar zee af te voeren. Volgens Klijn zijn hierover zelfs rap porten gemaakt die in die rich- ling wijzen. Van Nienwenhuij zen gebruikte krachtige taal. Volgens hem zijn de Iweede Kamer en de agrariërs in de regio "besodemieterd", omdat aanvankelijk het besluit voor 'M) miljoen euro zo kunnen worden uitgevoerd. "Dat was maar een klein deel van alle kosten. Onmiddellijk daarna kwam 130 miljoen voor Delta Natuur". Hij verwacht dal de uiteindelijk kosten wel eens rondom hel miljarden zouden kunnen uitvallen. "Ik vind het nu vals om te zeggen dat hel te duur is om alles zoet te houden. Ze kunnen beter direct zeggen dat we op kunnen rotten!" Janneke Snijder benadrukte dat alle grote partijen \oor het Kierbesluit waren, maar dat de opeenstapeling van maatre gelen rondom het Kierbesluit de goedkeuring van de VVD niet weg kan dragen. Nu het duidelijk wordt dat de kosten hoog worden, zou het "voor de 'Eweede Kamer wel eens waard kunnen zijn om er nog eens naar te kijken, zeker in deze economisch moeilijke tij den. Het is een discussiepunt waard. Een ding staat voor ons voorop: wij willen zoetwater" Ook Mark Rutte vond het waard dat men zich nog eens zou verdiepen in de maatre gelen. .Aanleiding voor een vernieuwde di.scussie zouden de hoge kosten kunnen zijn - "in deze tijd van recessie is er geen ruimte voor "groen hobbyisme", en de door Klijn genoemde rapporten waaruit zou blijken dat men goedkoop van hel vervuilde slib in het Hollands Diep af wil komen. Hans Biemond, één van de akkerbouwers uil de Zuider- dieppolders. gaf aan de Kamer leden nog een reden aan om de discussie rondom hel Kier- Naast de landbouw- en naluurperikelen kwamen tijdens het werkbezoek van de Kamerleden ook de zorgen rondom de visserij aan de orde. De voorzitter van de Visserijvereniging Zuidwest, Kees Sinke, maakte van de gelegenheid gebruik om de politici te confronteren met de huidige situatie. Hij vond het nodig dat ook de VVD-poIiuci op de hoogte wor den gebracht van de soms zorgelijke situatie. '"We horen de VVD, landelijk gezien, iels te weinig", zo was de conclusie van Sinke. "Ik ben Groningse en hel CDA heeft een Zeeuw inge zet", antwoordde Janneke Snijder. Ze doelde hiermee op het CDA-kamerlid Koppejan. Maar ze verzekerde haar toehoor ders dat de VVD evengoed veel aandacht aan de problemen van de visserij besteedt. Volgens Sinke leidt de oneerlijke quotering voor de visvangst er toe dat veel kabeljauw weer overboord moet worden gegooid. Hij vroeg ook aandacht voor de oneerlijke concur rentie van sportvissers die "soms met tonnen tegelijk illegaal vis aan land brengen". De opkomst van windparken en natuurontwikkeling op zee baren volgens Sinke de vissers ook zorgen. "Wij moeten als vissers voortdurend als hond terug in ons hokje", zo ver zuchtte Sinke. Janneke Snijder beloofde dat ze de aangekaarte zaken zeker mee zal nemen naar Den Haag, waarbij ze aangaf dat de VVD geen voorstander is van de ongebreidelde aanleg van wind parken. De partij ziet meer heil in de natuurvriendelijke en relatief goedkope kernenergie. besluit en de aanleg van zoute natuur in de Zuiderdieppol- clers te heroverwegen. Hij sloot hiermee bij de plannen aan - die nog in ontwikkeling zijn - om van de gehele Grevelin- gen weer een zout getijdenge- bied te maken. "Wat voegt een getijde in het Haringvliet toe als we in de Cirevelingen al een getijdengebied krijgen? ,Als we in de Grevelingen duizenden hectares brakker natuur krij gen, wat voegt dan de plannen voor 1.50 ha in Zuiderdieppol- ders toe? Wij blijven met een kapot eiland zitten!" janneke Snijder beloofde te proberen om de discussie weer aan te zwengelen en een "vinger tus sen de deur te krijgen". rijdens de bijeenkomst in Slel- lendam werden Rulle en Snij der ook geconfronteerd met hel begrip 'migratiesaldo nul'. Door het toepassen van deze maatregel is er op het eiland maar heel mcieilijk meer extra woningbouw mogelijk. De ver tegenwoordiger van de Kamer \an Koophandel noemde hel een 'dogma' dat op het plat teland migratiesaldo nul wordt gehanteerd door de provincie en zei dat dit als een rem op de economische omwikkeling van hel platteland werkt. Janneke Snijder ontkende dat dit als dogma wordt gehanteerd. Zij wees erop dat dit slechts wordt toegepast als het gaat om Nati onale Landschappen. Zij was dus niet op de hoogte dat deze maatregel ook vanuit de pro vincie voor Goeree-Overflak kee wordt gehanteerd. Maar waarnemend burgemeester Jan Heijkoop van Oostflak- kee hielp haar uil de droom. Hij legde uit dal de provincie dit middel toch gebruikt en Goeree-Overflakkee dit lol een 'eiland van de onmoge lijkheden' heeft gemaakt waar het inkomen per hoofd van de bevolking belangrijk minder is dan in de aangrenzende gebie den. "Het is voor mij nieuw, maar dit is echt een punt dat wij aan de kaart willen stellen. Dit is de dood in de pot. Dit moeten wij niet willen", aldus een verbaasde Janneke Snij der. OUDE-rONt;E - Van 26 februari tol 9 april is in de bibliotheek aan de Eisenho- werlaan te Oude-Tonge een expositie te zien van schilde rijen van Jan van Wijk. Jan van Wijk is in 1939 geboren in Middelharnis. Tot zijn pensio nering is hij werkzaam geweest in het bedrijfsleven. Daarna is hij begonnen met het volgen van teken- en .schilderle.s,sen in een cultureel centrum. Na een paar jaar is hij door de daar lesgevende kunstenaar - Mart Franken - uilgenodigd om zich h\] hem verder te bekwamen in aanvankelijk voornamelijk portretschilderen in acryl. In deze lessen wordt nu ook ruim aandacht besteed aan andere technieken. Op advies van dezelfde leraar heeft hij toe lating gevraagd en gekregen voor een 4-jarige opleiding vrij tekenen en schilderen aan de Mix Academy in .Amsterdam (v.h. Amsterdamse Vrije Kunst Academie In juni 2008 is deze opleiding afgesloten mei een eindpresentatie en een diploma. In de afgelopen peri ode heeft een ontwikkeling plaatsgevonden xan strikt rea listisch naar vrijer werk, waar bij de afbeelding en de penseel streek losser zijn geworden. De inspiratie wordt vooral gevon den in zee, lucht, schepen en stadsgezichten, maar ook van uil gedichten. Zie ook website wwwjanvanwijk.exlo.nl. U wilt U\N complete huisstijl •t, Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 info® drukkerijdewaal.nl gedrukt hebben? vwvw.drukkeriidewaal.nl Hel is inmiddels zeker dat deze winter gemiddeld als koud in de boeken zal komen als straks de balans vvoidt opge maakt. Dit jaar was en is hel vooral de winter van Zuid-Ne derland. We herinneren ons allen nog de zeer koude start van hel nieuwe jaar Er waren afgelopen najaar al enkele indicaties dat we wel eens een ongeveer anderhalve graad te koude winter zouden kunnen gaan krijgen. Zo vielen de voortdurende noordelijke hogedrukgebieden toen al op. Rekening houdend met de huidige en nog steeds tame lijk 'h'isse' prognosekaarlen, zal de uiteindelijke tempe- ratuuruilkonist inderdaad in die orde van grootte liggen. Een tamelijk waterdichte weerregel is dat als januari koud verloopt ook februari doorgaans te koud ex-olueert, en dat lijkt er dit jaar dus weer eens van te komen. De komende pakweg tien dagen is zijdezacht lenteweer ver te zoeken op de eilanden. Hoge drak belocjft meestal manifest te zijn bo\'en het noorden en noordwesten van Europa. Dit betekent dat de stromingen overwegend vrij noorde lijk zullen zijn en vanuit die richting wqrdt natuurlijk geen milde lucht meegenomen. Een vrij koude winterse periode in de tweede helft van de sprokkelmaand is niet ongewoon en kan zelfs als klassiek februariweer worden bestempeld. Sommigen zijn wellicht onbekend met het fiL-it dat hel in februari vaak kouder is dan januari. Neem bijvoorbeeld de elfstedentochten van 1985 en 1986, die allebei na 20 februari werden verreden. Vrijdag en in hel weekeinde houden we een wisselend weerbeeld met een voortdurende polaire luchlaanvoer. Hel zicht zal doorgaans uitstekend zijn in deze \an origine zeer schone iuelil. Echt koud is' fret niet in ons gebied met middagmaxima die nog tol 4 a 5 graden kunnen komen, maar vooral de nachten geven wat vorst. Mochl het goed uitklaren, dan kan hel in de nacht naar zaterdag wellicht lol iiiim -.3 graden komen aan de oostkant van Goeree- 0\ertlakkee. Er kan af en toe nog een winterse bui langskomen met wat sneeuw of stofliagel, maar hel grootste deel van de lijd is het overwegend droog en ook de februarizon doel meestal goede zaken, vooral op zaterdag. Op zondag geeft een sto ring tijdelijk regen of natte sneeuw. Het lijkt vrij zeker te zijn thans dat de (gematigde) kou zich niet \erscherpl komende week, maar een overgang naar een weerbeeld met zon en 12-15 graden, zoals eenjaar terug, is ondenkbaar. Weerman Mare Putto S,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 7