Jubilarissen bij Soli deo Gloria Eilandelijke kerken benoemen veldwerker Borstvoedinginformatieavonden ziekenhuis College Oostflakkee op werkbezoek bij Paviljoen ^De Banaan' Kredietcrisis bestrijden met Calvinistische visie Ugandese student bezoekt Prins Mauritsschool Kritische vragen naar aanleiding van Zembla EiüvriDEB-niEuwa Vervolg van voorpagina Naar de jongeren toe Voordelen Structuur 'Oostflakkee voor heel Nederland te kijk gezet' Hackers SGP-jongeren in rol van andere politieke fracties Ingezonden: Achterlijk Abonneert U op Eilanden-Nieuws PAGINA 6 VRIJDAG 13 FEBRUARI 2009 STAD AAN HET HARING VLIET - Afgelopen dins dag, tijdens de jaarverga dering van het Christelijk gemengd koor Soli Deo Glo ria te Stad aan het Haring vliet, werden de dames Arensman en Florijp in het zonnetje gezet, wegens hun respectievelijk 25 en 40 jarig jubileum. Presta ties, die volgens voorzitter Dingeman Huizer vooral te danken zijn aan de goede sfeer, die er al jarenlang heerst binnen het koor. Door Mirjam Terhoeve De jubilerende dames wisten vooraf niets van de huldigin gen, die hen ten deel zouden vallen. "Is het echt waar?", vroeg Joop Florijp-van Es dan ook verbaasd aan de voorzitter, toen ze naar voren werd geroe pen om een oorkonde, een zil veren speld met een muziek- noot en een bos bloemen in ontvangst te nemen. "Het is dan maar goed, dat ik toevallig een jasje had aangetrokken", voegde ze er lachend aan toe, toen de zilveren muzieknoot werd opgespeld. Dingeman Huizer had zijn huiswerk ech ter goed gedaan. "Volgens de oude notulen, die bewaard zijn gebleven, is mevrouw Florijp in 1969 lid geworden van ons koor", zo sprak hij. "Dus dat is nu 40 jaar geleden. Een actief lid, die het nodige heeft meege maakt, waardoor ze niet altijd kon komen, maar ons koor wel steeds is trouw gebleven. Dat is dan ook te danken aan de goede sfeer en het gevoel van saamhorigheid, die binnen het koor heerst". Hulde was er ook voor de De zangjubilarissen te Stad. eveneens verbaasde Nellie Arensman-Trommel, die vol gens de voorzitter, precies op 10 januari 1984 haar intrede deed bij het koor. "Een zeer fanatiek lid, dat al na driejaar een bestuursfunctie op zich wilde nemen, en bovendien iemand die altijd deed wat er aan haar werd gevraagd, zelfs als het ging om een solo te zin gen". Ook voor Nellie Arens man waren er bloemen, een oorkonde, maar in plaats van een speld, ontving ze een zilve ren kettinkje met een muziek- sleutel, zoals gebruikelijk bij 25 jaar lidmaatschap. Het duurde even voordat die was vastge maakt, maar de waardering was er niet minder om. Soli Deo Gloria vierde vorig jaar het 85-jarig bestaan en kan rekenen op een trouw ledenbestand van zo'n veerdg mannen en vrouwen. Het koor staat sinds anderhalfjaar onder leiding van Corné de Geus, die zowel dirigeert als begeleidt op de piano. Het koor zingt Foto: Wim van Vossen Fotografie voornamelijk christelijke lie deren en treed regelmatig op in kerken of tehuizen. Ook wordt er ieder jaar deelgeno men aan een korenwedstrijd in Schiedam, waar dan met een een gezellig dagje uit van wordt gemaakt. "De opkomst tijdens de repetitie is altijd bij zonder hoog", vertelde Dinge man Huizer, "dat was in een ver verleden wel eens anders, las ik in de oude notulen. Toen beloofde de toenmalige bak ker van Stad zelfs een taart als de opkomst goed zou zijn. Hij kon zijn taart houden, het hielp niet. Als hij hem nu zou beloven, zou hij juist heel veel taarten moeten leveren, want de opkomst is geweldig en het is altijd erg gezellig". Mannen of vrouwen, die lid willen worden zijn nog steeds van harte welkom. ledere dinsdagavond wordt er gere peteerd in Het Trefpunt, daar kan men gerust even binnenlo pen om te luisteren of om meer informatie te krijgen. Ed van Heil, directeur van de Stichting Ontmoeting, legde vanuit zijn ervaring met pro bleemsituaties het werk van de stichting Uit. Hij benadrukte dat het heel belangrijk is om de jongeren "die zorg nodig heb ben op te gaan zoeken omdat een deel van hen niet uit zich zelf naar een hulpverlener toe gaat, "omdat ze zorgmijders zijn". Dit komt volgens Van Heil omdat de drempel van de direc te hulpverlening" voor jongeren behoorlijk is. 'Je gaat als jongere van dertien of veertien jaar niet zomaar naar een hulpverlener toe". Via de organisatie Moedi ge Moeders, die ook op Goeree- Overflakkee actief is, heeft Van Heil vernomen dat er op het eiland enkele honderden jonge ren rondlopen die geen 'thuis' meer hebben. De Stichting Ont moeting en ook de veldwerker gaat 'uit het huis' naar de jon geren toe. "We gaan proberen om naast de mensen te staan om hun vertrouwen te winnen, zodat ze uiteindelijk naar de reguliere hulpverlener komen". Volgens Van Heil kan dit proces lang duren omdat vertrouwen winnen veel tijd kost. De doelgroep van het project Diaconaal Veldwerk op Goeree- Overflakkee is 'de jongeren onder de 26 jaar, die zorg mij den en op het eiland verblijven'. Men heeft zich ten doel gesteld om met 100 jongeren contact te leggen, waarbij er uiteindelijk - na anderhalfjaar - met twintig jongeren een nauwe vertrou wensband kan worden opge bouwd en uiteindelijk aan tien jongeren daadwerkelijk hulp kan worden verleend. In de loop van het jaar zullen er ver schillende evaluatiemomenten zijn met de projectgroep en de DIRKSLAND - Het van Weel-Bethesda ziekenhuis te Dirksland is begonnen met het geven van borstvoeding informatieavonden. Het is van groot belang dat zwange- ren zich in de zwangerschap goed voorbereiden op het geven van een bepaalde voe ding. De avond die in janua ri werd gegeven, was dan ook goed bezocht. De volgende avonden worden gehouden op 1 april en 3 juni 2009. Voor de avonden geldt een maximum van 25 personen, dit in verband met een goed contact met de mensen die de avond bezoeken, met een ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. De avonden worden gehouden in het ziekenhuis te Dirksland, aanvang 20.00 uur U kunt zich opgeven via e-mail lactatiekundige@zhsdirksland. nl, of telefonisch tussen 9.00 en 14.00 uur via nr. 0187 604710 tussen 9.00-14.00 uur. Als een moeder borstvoeding wil geven, is een goede voor bereiding van groot belang. Veel problemen kunnen door goede informatie voorkomen worden. Borstvoeding is voe ding die speciaal voor baby's is bedoeld. De voeding past zich aan aan de leeftijd van de baby. Ook de samenstelling veran dert iedere keer en is over 24 uur altijd goed. Borstvoeding neemt de smaak aan van wat de moeder heeft gegeten. Het voordeel hiervan is dat de baby allerlei smaken leert kennen. Borstvoeding mag je zo vaak geven als de baby aangeeft, maar wel minimaal 8x per dag, en zo nodig vaker. Een baby met borstvoeding heeft minder last van obstipatie dan met flesvoeding. Borstvoeding bevat antistoffen waardoor de baby beschermd wordt tegen allerlei bacteriën. Er zijn nog veel meer voordelen, deze worden allemaal besproken op de informatie avond. Verdere onderwerpen die nog aan bod komen zijn: het opgang brengen en houden van de borstvoeding, kolven, borstvoeding in bijzondere situaties, verschillende voe dingshoudingen. kerkenraden en bezien worden of de doelstellingen eventueel bijgesteld moeten worden. Hoewel de Stichting Ontmoe ting een organisatie is die van uit een reformatorische ach terban werkt, is ze officieel niet aan een kerk verbonden. Het project op het eiland is volgens Van Heil dan wel heel bijzonder. "Ik heb nog niet meegemaakt dat kerken er gezamenlijk de schouder onder zetten om deze doelgroep te benaderen". Ove rigens verzekerde Van Heil dat het project gericht is op alle jon geren en niet alleen op jonge ren van kerkelijke afkomst. Tijdens de bijeenkomst gaf de voorzitter van de Werkgroep Peter Visser uitieg over de struc tuur van het project. Het initia tief wordt momenteel gedragen door zesentwintig kerkelijke gemeenten op het eiland. Deze kerken hebben een werkgroep ingesteld, en een stuurgroep daaruit zorgt voor de contacten met de Stichting Ontmoeting, de projectleider en natuurlijk de veldwerker. Men wU de betrok kenheid van de kerkelijke ach terban nog verder uitbreiden om voor het project nog meer draagvlak te krijgen. Momen teel is men ook bezig met het leggen van contacten met de burgerlijke gemeenten en de verschillende andere organisa ties die op het eiland actief zijn met de hulpverlening aan jon geren. Jaco Hakkenberg is 34 jaar, getrouwd en woont in Ridder kerk, waar hij diaken is in de kerk van de Gereformeerde Gemeente. Hij is al een aantal jaren betrokken bij het werk onder daklozen in Rotterdam. Momenteel is hij zijn werk in Rotterdam aan het afronden en binnenkort kan hij volop aan de slag op het eiland. Het is de bedoeling dat hij zelf de jonge ren - op de motor - gaat opzoe ken op de plaatsen waar ze zich doorgaans ophouden. Dit zal wellicht veelal in de avond en nachtelijke uren zijn. Een vast onderkomen is er nog niet voor de .veldwerker, maar men verwacht dat dit binnen kort gerealiseerd zal kunnen worden. In de komende ander half jaar hoopt Jaco Hakken berg een stap te zetten richting de jongeren en zijn wens is dan ook dat zijn werk een bijdrage zal leveren aan de verlichting van de - veelal verborgen - nood onder de eilandelijke jongeren. Wie meer info over het werk van Jaco Hakkenbei^ wil, kan contact met hem opnemen via e-mail: jhakkenberg@ont- moeting.org of telefonisch: 06-18347141. Afgelopen week heeft het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Oostflakkee een werkbezoek gebracht bij Paviljoen Hellegat 'De Banaan'. De insteek van het werkbezoek was enerzijds een persoonlijke kennisma king tussen collegeleden en ondernemer en ander zijds kennisneming van het bedrijf en de locatie. Het college van burgemeester en wethouders wil met haar bedrijfsbezoeken de afstand tussen ondernemers en het gemeentebestuur verkleinen. Daarnaast is kennis van de loka le bedrijven voor de collegele den van belang bij het maken, van juiste beslissingen op het gebied van economische zaken. Paviljoen Hellegat 'De Banaan' valt onder de toeristische en recreatieve sector. Deze sector speelt een belangrijke rol in de toekomstvisie van Oostflakkee, waarin het verder bevorderen van toerisme en recreatie staat opgenomen. "Het college is blij, met dit soort bedrijven, omdat zij een belangrijke bijdrage leveren aan het toerisme eii de recreatie in onze gemeente Paviljoen Hellegat 'De Banaan' is gelegen op recreatieterrem Hellegatsplein op het uiterste puntje van de gemeente Oost flakkee, tussen Numansdorp en Willemstad. Door de ligging is het voor velen niet bekend dat dit stukje recreatieterrein bij de gemeente Oostflak kee hoort. Ooit is het bedrijf begonnen als kleine frietkar aan het water, maar inmid dels is het uitgegroeid tot een goeddraaiende onderneming in een stenen gebouw. De hui dige eigenaren zijn de heer en mevrouw Vingerling. Zij heb ben het paviljoen in 2006 over genomen van hun (schoon) ouders. Naast hun werkzaam heden in het paviljoen, organi seren zij feesten en verzorgen zij de catering. OOSTFLAKKEE-Gpmer- keiijk was dat slechts de WD, in het programma Zembla en het rapport van VROM over de zaak Swa- neveld aanleiding zag, om kritische vragen te stellen aan het college van Burge meester en Wethouders tij dens de raadsvergadering van 5 februari. "Gezien van de ernst van de situatie en de landelijke bekend heid van deze kwestie ver wachten wij uw antwoord ruim voor de volgende gemeenteraadsvergade ring", aldus WD-er Piet van de Ree. "Hoé serieus gaat het college om met beantwoording van onze vragen. Of worden we weer met een kluitje in het riet gestuurd, zoals in het verleden wel vaker is gebeurd?" vroeg collega VVD-er E. van Noordt Wieringa zich hardop af bij een eerder agendapunt. Betref fende de zaak Swaneveld pro duceerde Van de Ree tijdens het vragenrondje een lijst met zeven vragen. Hij stelde dat de gemeente Oostflakkee door de uitzending van Zembla, moge lijk onherstelbare, imagoscha de had opgelopen. In een voorlopig antwoord gaf burgemeester Jan Heijkoop aan dat naar de mening van het college, het programma Zembla geen goede beeldvor ming gaf over de kwestie Swa neveld. Dit terwijl het college in het kader van transparantie had gemeend er goed aan te doen medewerking te verle nen. "Wij gaan onze verant woording niet uit de weg." De kritiek uit htt VROM-rapport dat de gemeente in de com municatie met de ondernemer tekort is geschoten, heeft de gemeente zich aangetrokken. "Terugkijkend is er sprake geweest van botsende persoon lijkheden." Heijkoop stelt dat er inmiddels verbeteringen op gang zijn gezet. Van de Ree wil ook graag weten wat de acties tegen de ondernemer de gemeente heb ben gekost. Hij doelt onder andere op de inzet van een beveiligingsbureau dat zowel het bedrijf van Swaneveld op het industrieterrein als zijn woning in het centrum van Oude-Tonge schaduwde. Ook vroeg hij zich af wat er voor sancties zijn getroffen tegen de ambtenaren die zich in een intern memo gekscherend de Krijg Swaneveld Gek-werk- groep noemden. In de cc (kopie naar) van dit memo staan de namen van wethouder Van der Valk en voormalig burgemees ter Van Pelt. Hoe deze interne briefwisseling naar buiten is gekornen, is volgens Heijkoop mogelijk te wijten aan hackers. "Ik sluit niet uit dat dit ook in deze gemeente heeft plaatsge vonden." Hierna maakte de fractievoor zitter van de PvdA, Corrette van Dijke dankbaar gebruik van de gelegenheid, te melden dat mevrouw van Dijke senior in het Algemeen Dagblad niet namens de coalitie sprak, maar namens de PvdA-fractie. Maria Evers 'Kredietcrisis, wat merken we ervan?' Om op deze vraag een antwoord te krij gen kwamen op vrijdag 30 januari jl. de SGP-jongeren vanGoedereedebij elkaar in verenigingsgebouw Eben- Haëzer te Ouddorp. Door wie konden ze beter wor den voorgelicht dan door de landelijke oud-voorzit- ter van de SGP-jongeren, dr. Elbert Dijkgraaf? Naast het feit dat zijn wortels lig gen bij de SGP-jongeren is hij als econoom verbonden aan de Erasmus Universi teit te Rotterdam. Met deze ingrediënten kon het niet anders dan een interessan te avond worden. En dat is het geworden. Om te beginnen bracht dr. Dijkgraaf de jongeren naar het begin van de financiële crisis. "Hoe is het ontstaan? De eerste tekenen vertoonden zich vorig jaar in de VS. De huizenprijs zakte in, hypotheken konden niet meer worden afgelost en de eerst banken kwamen in de problemen. Lang dachten we dat deze zaken Europa voorbij zouden gaan. Echter, net na de zomer staken de eerste financi ële perikelen ook in Europa en Nederland de kop op. Huizen stonden langer te koop", aldus de spreker De eerste Europese banken kwamen in de proble men en niet veel later moest ook Fortis met staatssteun overeind gehouden worden. Verder steeg de werkeloosheid en het consumentenvertrou wen is nog nooit op zo'n diep tepunt geweest. Gelukkig kon dr. Dijkgraaf na deze sombere reeks van fei ten ook lichtpuntjes noemen. "Voor een grote groep bufgers gaat deze crisis voorbij zonder dat ze er zwaar door worden getroffen". Burgers die geen aandelen hebben, geen huis hoeven te verkopen, niet wer keloos worden en geen pensi oen krijgen, mogen zich ver heugen op de volgende feiten: de rente daalt, de prijs van hui zen, auto's £;n brandstof dalen. De inflatie neemt af. Dus voor hetzelfde geld kan er meer gekocht worden! Dr. Dijkgraaf stond ook stil bij de oorzaken van deze crisis. Hij wees de toehoorders er op dat de basis van deze crisis bij de mens ligt. "De mens wil altijd meer, we overschatten de kansen en onderschatten de risico's", concludeerde hij. "We geloofden te veel in de markt economie, maar het mag dui delijk zijn dat na vele eeuwen de markteconomie alleen is overgebleven". Toch is dit ook de meest verleidelijke econo mie. De leningen explodeer den de laatste jaren, dit werd dan ook gestimuleerd door de overheid. Veel ondoorzich tige leningen werden verkocht tegen een lage rente en waar van de risico's niet bekend waren. Het toezicht heeft in dezen helaas gefaald. "Waar de mens niet door wetten in toom wordt gehouden, is hij geneigd tot veel kwaad", zo stelde dr Dijkgraaf.. Voorbeelden uit de Bijbel toonden zijn gelijk aan. Aan de hand van een Calvinis tische visie werden de jongeren de oplossingen voorgesteld. Eerlijk je brood verdienen door hard te werken. Strijden tegen het gevaar van de Mammon. En bovenal niet boven je stand leven. Wanneer deze dingen als uitgangspunt worden geno men voor het financiële hande len, kunnen dergelijke crisis sen nauwelijks meer ontstaan. "De bede mag wel zijn dat we weer in afhankelijkheid van de Heere mogen gaan leven". Calvijn was een wijs man en vooral praktisch. Hij zat naast zijn ambt van dominee ook in de gemeenteraad. Vanuit deze positie kon hij veel voor de burgers betekenen, echter zijn leven is altijd sober geweest en hierin is hij tot voorbeeld. Na de pauze werd in groe pen verder gesproken. ledere groep vertegenwoordigde een politieke partij. Deze politieke partijen speelden een verga dering van de Tweede Kamer na. Veel van de SGP-jongeren moesten zich verplaatsen in de gedachtegang van een andere politieke partij. Het debat was er niet minder fel om. Zo maakten de SP en de PvdA zich sterk voor de werk nemers. De VVD achtte het voor een groter belang om de bedrijven overeind te houden. De meningen over een totale zondagopenstelling liep sterk uiteen zodat voor dit voorstel geen meerderheid gevonden kon worden. Dat de banken overeind gehouden moesten worden, kon bij alle partijen wel op politieke steun rekenen. Wel werd er aan toegevoegd dat de overheid een grote ver antwoordelijk heeft bij de con trole van deze sector. Dat de huidige Tweede Kamer keuzes moet maken, bleek wel uit het feit dat wanneer alle voorstellen, die deze avond de revue passeerden aangenomen worden, de Staat der Neder landen failliet zou gaan. "Om dit te voorkomen bidden we de verantwoordelijke bewinds lieden veel wijsheid toe om ons land door deze crisis heen te loodsen", aldus Huibert Slin gerland, voorzitter van de SGP- jongeren te Goedereede. Op de site van de SGP te Goe dereede (www.sgp-goederee- de.nl) is een filmimpressie te vinden van deze avond. Doe niet zo achterlijk! Die allochtonen weten heel goed wat in ons land gebruikelijk is en wat niet. Dat is in hun vaderland ook zo. Daar zijn veel zaken ongetwijfeld anders geregeld, maar respect voor anderen, en zeker voor oude ren en kinderen wordt daar van jongs af aan ingeprent. En die gewoonten en gebruiken zouden hier ineens allemaal verdwenen zijn, weg met tra ditie en overlevering? Helaas. De barbarij blijft bij sommigen (veel of weinig?) rech t overeind. Met als absoluut dieptepunt je bloedeigen dochter 'besnij den', verminken dus. Onaan vaardbaar! Hier is de grens van wat 'tolerabel' is bereikt. Niet alleen afwijzen en streng straf fen, maar daarna wegwezen. Voor dergelijke 'vreemdelin gen' is in ons land geen plaats. Deze 'burgers' moeten (indien mogelijk op voorhand) uitgezet worden. Al zijn het maar enke len, dit misdrijf moet koste wat kost voorkomen worden. Hier helpt geen inburgeringcursus of beschavingsoffensief. Weg met de allochtonen die met de koran of eigen gedachtespinsel in de hand menen de waar den en normen in de westerse wereld opzij te kunnen zetten. Harry J. Goosens Stad aan 't Haringvliet MIDDELHARNIS - Afgelo pen donderdag bezocht de Oegandase Fehx Andama de Prins Maurits. Felix studeert op dit moment als ISS-student in Den Haag, omdat hij een beurs heeft gekregen van de Nederlandse overheid. Hij was op de Prins Maurits te gast om leerlingen voorlichting te geven over het onderwijs in Oeganda. Een klein groepje leerhngen uit Atheneum 4 is namelijk bezig een website te maken voor een Oegande- se highschool voor aidswezen. Deze leerlingen doen mee met 'Profiel X-3'. Dit is een nieuw programma voor de bovenbouw van het athene um, bedoeld voor leerlingen die naast hun gewone school werk een extra uitdaging kun nen gebruiken. In klas vier werken deze leerlingen aan een probleem in een ontwik kelingsland. Dit jaar zijn dat drie heel verschillende proble men: Van voorlichtingsmateri aal maken over besmettelijke ziektes voor een gezondheids centrum in Kenia, een oplos sing bedenken voor het ver hogen van de rijstopbrengsten in Cambodja tot het bouwen van een website voor een high school in Oeganda. Via een forum op het internet hou den de leerlingen contact met experts o\er de hele wereld die hen tips kunnen geven hun probleem op te lossen. Er ble\en echter ^vat vragen bestaan over hoe het ontler- wijssysteem in Oeganda in elkaar steekt. Gelukkig was Felix goed in staat om dat int te leggen. Het bezoek was bo\en- dien een goede oefening voor de leerlingen om hun \erhaal te presenteren in het Engels; in april geven zij namelijk een finale presentatie in Den Haag, voor alle ISS-studenten en Nederlandse scholen die aan dit soort opdrachten gewerkt hebben.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6