Volgorde van binnenkomst Raad Dirksland ziet maar één weg: één gemeente Goeree-Overflakkee Kerk diensten Lege Digitale belastingbalie 24 uur per dag bereikbaar EIIAtlDEtl-niEUWS Muziek in de kerk Traditionele Zeeuwse Psalmzang Opbrengst collecte Welkom-Dienst EIIAI1DB1.I1IEUW5 'We hebben de tijd gehad en er niets van gebakken' Krijn Thomaszn. Grinwis Oostflakkee breidt digitale dienstverlening verder uit PAGINA 2 VRIJDAG 13 FEBRUARI 2009 Ethiek Op Prinsjesdag 'Ibt de keus van dit thema kwam ik door liet lezen van een hoofdstuk in het Jaarboek par lementaire gescliiedenis 2008'. Zeer onlangs verscheen de tiende aflevering van dit jaar boek. In \-orige nummers had ik interessante artikelen gevon den. Daarom lieb ik mij ook dit nummer aangeschaft. Dit jaar staat er een hoofdstuk in over Prinsjesdag. Zoals bekend is daarvoor de derde dinsdag in september gekozen. Er is een tij<l geweest dat de opening van de Staten-CJeneraal (om de officiële benaming voor die bij eenkomst te gebruiken) plaats vond in oktober. Ter wille van een tijdige behandeling van de begroting is echter voor een openingsdatum in september gekozen. Het gaat mij in deze column over de volgorde \an bin nenkomst van de koninklijke familie en de hofliouding. In vr{)egcr jaren werd de konin gin bij het binnentreden direct vergezeld door leden van de hofliouding. Toen die volgorde een keer veranderd werd en de leden van de commissie van in- en uitgeleide de leden van de hofliouding vooi^gingen, is daartegen vanuit het paleis bezwaar ingebracht. DerhaKe werd de tot dien gebruikelijke volgorde weer waai^genomen. Het is minister A. Vonde ling geweest die in een arti kel in 1975 de zaak weer aan de orde stelde. Ik zal de lezer opmerkingen over historische details .waaraan evenzoveel argumenten ontleend weiden, besparen. Conclusie voor de hierover gevoerde discussies is dat de v<M)rzitter van de Eerste Kamer de vergadering leidt. Mevrouw Timmerman-Buck valt de laat ste jaren de eer te beurt. Zij laat weten dat ze bij die plechtig heid geen hoed draagt "omdat dat tegen de regels van goed gastvrouwschap indruist". Deze discussie heeft geresulteerd in het vergezeld gaan van leden \an de koninklijke familie door leden van de Eerste en de Tweede Kamer, die daartoe worden aangewezen, de zoge naamde commissie van in- en uitgeleide. Een gevoelig onderwerp Soins is de plaats in een stoet bij het binnenkomen een gevoelige aangelegenheid. Ik ben de achtste uit een gezin van negen kinderen. Gedurende lange tijd was het gebruikelijk, als wij als broers en zusters bij een plechtigheid gezamenlijk binnenkwamen, dat dit strikt op volgorde van geboortejaar gebeurde. Als iemand daarvan afweek dan kreeg hij of zij te horen: je moet je plaats ken nen. Dat gebeurde nog toen wij allen al volwassen waren en zelf kinderen hadden. Ik denk dat dit jongeren van onze tijd vreemd in de oren klinkt. Ik heb me er nooit aan gestoten en was gewend dat ik de acht ste in de rij mocht zijn. Als ik hieraan terugdenk, bewaar ik aan zulke gebeurtenissen een goede herinnering. Het was voor mij een kwestie van stijl. Helaas ontbreekt het in onze tijd daaraan nogal eens. Dat wil niet zeggen dat ik dat oude gebruik nu nog noodzakelijk vind. Toch zat er ook voor mijn herinnering iets moois in. In de kerk De lezer begrijpt dat ik bij de overdenking van dit stukje verleden, ook terecht kom bij wat er soms aan het begin van een kerkdienst plaatsvindt. Ik schrijf hierover niet om kritiek te oefenen. Integendeel, als de dingen maar in goed over leg en daardoor ook met orde geschieden, is het mij goed. Omdat ik een rondreizend prediker ben, maak ik juist ook op dit punt nog wel eens ver schillen mee. Daarom vraag ik in een kerkenraadskamer waar ik voor het eerst kom: Hoe bent u het gewoon? Graat de ouderling van dienst met de dominee voorop of sluit hij de rij? Dit laatste komt ook wel voor. Ik heb bemerkt dat rnen dit doet om de broeders op hetzelfde moment gelegenheid te geven met hun stil gebed te kunnen beginnen. Ooit was ik in een kerk waar ouderling en dominee voorop liepen. De diakenen kwamen achteraan en moesten naar de andere kant van de preek stoel. Dat resulteerde erin dat ik met het stil gebed al begon nen was, voordat de laatste diaken zijn plaats in de bank had ingenomen, 's Middags heb ik maar rustig gewacht tot ieder van de ambtsdragers zijn (staan)plaats had ingenomen. Toen konden wij allen tegelijk met de gemeente in stilte ons gebed doen. Het lijkt me goed dat gast- predikanten over de volgorde, u kunt ook zeggen over de gang van zaken, geïnformeerd worden. Ook bij bijzondere kerkdiensten Ditzelfde valt te overwegen voor kerkdiensten waarin bij zondere plechtigheden plaats vinden, zoals bediening van de doop of de bevestiging van een huwelijk. Ik vermoed dat er op dit punt nogal wat plaatselijke verschillen zijn. Als ik de doop mag bedie nen, vind ik het prettiger dat de doopouders met de kerken- raad binnenkomen en dat ik als predikant hun voorga en hun bij hun plaatsen breng. W. H. \^LEMA Pas daarna geeft de ouderling van dienst mij de hand. Iets dergelijks mag ook gebeuren bij de bevestiging van een huwelijk. Wat is er aangenamer en indrukwek kender dan dat de predikant het bruidspaar voorgaat en hen naar hun plaatsen begeleidt. Het laat zich zelfs denken dat de dominee direct daar na enkele woorden van wel kom spreekt tegen bruidspaar, familie, alle genodigden en de gemeente. Bij zo'n welkomstwoord kan ook melding gemaakt worden van wat zich zeer onlangs in de familie voorgedaan heeft; of zoals ik het verleden jaar meemaakte dat een oude oma uit Amerika voor deze trouw dag overgekomen was. Het moet zo'n oma goed doen als ze samen met het bruidspaar apart verwelkomd wordt. In de ene gemeente gaat het zo, in de andere gemeente weer anders. Waar het mij vandaag om gaat is, dat er vooraf goed over leg is. Dan weet iedereen wat, wanneer en in welke volgorde het gebeurt. Mijn bedoeling is niet voorschriften te geven. Integendeel. Wel moet ieder weten waar hij/zij aan toe is. Daarom is goed overleg nodig, binnen de kerkenraad en van uit de kerkenraad met mensen die op een bijzondere manier bij de dienst betrokken zijn. DIRKSLAND - Voor de overgrote meerderheid van de gemeenteraad van Dirksland is het al lan gere tijd duidelijk: de vier gemeenten op Goe ree-Overflakkee moeten samensmelten tot één nieuwe gemeente. De dis cussie die op het eiland is losgebrand nadat Gedeputeerde Staten een onderzoekscommissie aan het werk heeft gezet om per 1 januari 2012 tot samenvoeging te komen, heeft daar niets aan ver anderd. De oproep van uit de gemeenteraad van Oostflakkee om op 11 februari met alle raden om de tafel te gaan en samen te spreken over de bestuurlijke toekomst ook niet. In Dirksland voelt de raad weinig voor zo'n gesprek. Door Kees van Rixoort "Eén gemeente per 1 janu ari 2012 is de enige accepta bele optie. En verder niks", verwoordde Hans Kalle de mening van de meerderheid van de SClP-fractie. Zijn col lega-fractievoorzitter van de P\dA, Doom van der \'!ugt, zei Wij te zijn met hel aanstel len van een onderzoekscom missie. "Laat die commissie zijn werk maar doen. Hier op het eiland worden we het toch nooit eens. Het is acht jaar niet gelukt om tot samen werking te komen en nu zal het in acht dagen ook niet lukken." Van der Vlugt doel de op de mening van de raad van Oostflakkee om de vier gemeenten, met behoud van zelfstandigheid, onderzoek te laten doen naar de vorming van één ambtelijke organi satie. Een mening, waar de raad van Goedereede zich achter heeft gesteld. "De kap pen vallen van je klompen", luidde het commentaar van de Dirkslandse PvdA-fractie- leider op de uitspraak vanuit (kiedereede. Overigens zei Van der Vlugt nog niet over tuigd te zijn van de noodzaak van gemeentelijke herinde ling- Tijd verknoeid Zijn fractiegenoot Peter Keu- ker is dat wel: "Er is genoeg tijd verknoeid, het zoeken naar manieren van samen- w'erking is uitzichtloos. We hebben bewezen dat we er samen niet uit komen." Jan Leenders(Geineentebe!angen DirkslandI sloot daarbij aan en noemde het ISGO (het hui dige samenwerkingsverband van de vier gemeenten, red.) als afschrikwekkend voor beeld. "Ondemocratisch, een gemiste kans. Wij willen niet opgezadeld worden met één Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag lUlitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. VeTschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgawe Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 4B5736 Postbus 8, 3240 AAA/liddelharnis. Langesweg 13, Snromelsdfi ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandenniBuws.nl Tarief per mm 0,42. Conlracttariewen op aarawr^ig SluitingstBrmijn zakelijke aóvertenties: maandag en donderdag 14.00 uur SluitingstBrmijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Vanweü, lel. i(Oe) 50448359 Advertentie^ealkaop: 'ejmaitgertvervneij@eilandeiïïriisiiwsjtiiil REDACTIE ihoofdredaoteur: J.Wllerius, tel. (0187)471022 e-mail: redaotie@eilandennieuws;nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaliimg cm «ontem automatisch verlengd. Opzeggingen sohrifteliJkmiDir30 «weB^or. Wijzigingen graag twee weken woor iltngaam doongesiam. REKENINGNUMMERS: Postbank T67930 Rabobank 'Goeree-Overflaiklfcee 342(101.1(11® Lid MNP Van toepassing zijn de Regelen voor 'hest AdtvarttertliewezBra (pOTW). ambtelijke organisatie voor vier zelfstandige gemeenten. Ambtenaren komen dan heel gemakkelijk in een spagaat. Je moet er niet aan denken." Ook Henk Huber (Fractie Huber) en Henk Zwanenburg (VVD) zien maar één optie: één gemeente per 1 januari 2012. De laatste keek meer dan acht jaar terug. "Alle vier de VVD-afdelingen op het eiland hebben in 2000 al gezegd dat Goeree-Over flakkee één gemeente moet worden. Wij hadden een vooruitziende blik. Helaas is het niet gelukt om tussen de vier gemeenten tot een verge lijk te komen. Tja, dan word je als een kleine jongen door de meester gestraft." "We moeten eerlijk zijn", aldus Jo Sandee (CDA), "we zijn er al die tijd niet in geslaagd om zelf tot samenwerking te komen. We zijn nog net zo verdeeld als altijd. We hebben de tijd gehad en er niets van gebakken. We zien een aan tal ontwikkelingen op ons af komen die niet stoppen bij de gemeentegrenzen. Niet voor niets hebben we gekozen voor de voor de vorming van één eilandelijke gemeente. En daar blijven we bij." Meer bestuurskracht Volgens Jos Toes (Christe nunie), die al in 2002 voor eenwording pleitte, is er gewoon meer bestuurskracht nodig. "Voor het nemen van beslissingen moeten er men sen komen die ertoe doen. Dat geldt ook voor de amb tenaren. Het ISGO is slecht te controleren, een bestuur lijk monstrum. Van mij mag het snel verdwijnen. Laten we samengaan en echt iets van het eiland maken. Daar bij moet iedereen concessies doen. Ik hoop op een con structieve samenwerking." Toes riep iedereen op elkaar te respecteren en begrip voor elkaars standpunten te heb ben. "Laten we niet gaan polariseren." Behalve Van der Vlugt is ook SGP-er Marten Baan niet voor één gemeente, zij het wat meer uitgesproken. Hij zette donderdagavond vraagtekens bij de vraag of de burger erbij gebaat is. "Uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit van Groningen bleek dat na her indeling van gemeenten het vertrouwen van de burgers in hun gemeente is afgenomen, evenals de belangstelling voor de gemeentepolitiek. Ver der is bekend dat in diverse gemeenten sprake is van forse verhogingen op de financiële lastendruk van de burgers." Baaia noemde ook de gro tere afstand tussen burger en bestuur, die het gevolg zou zijn van één grote gemeente, de kapitaalvernietiging (vier gemeentehuizen) en het ver werken van een fusie, dat wel vijftien jaar kan duren. "Dan blijkt een nieuwe fusie nodig en begint alles weer van voren af aan." Zijn diepste bezwaar tegen eenwording bleek echter van principiële aard: "Wat blijft er straks nog over van onze principiële uit gangspunten, die vanuit Gods Woord als richtsnoer ons zijn gegevenN" Baan vroeg zich af of het zwembad en de winkels wel dicht blijven op zondag. "Welke evenementen kunnen we straks op zondag verwach ten? Een Tour de France niet alleen langs Ouddorp, maar mogelijk over ons eiland van rechts naar links of omge keerd? De zondagsrust zal naar ik vrees zienderogen afnemen." Burgemeester Stoop zei begrip te hebben voor de vrees van partijge noot Baan, maar dacht tevens dat het zo'n vaart niet zal lopen. "Ik kan niet inzien dat er iets zal veranderen aan de gemeentelijke aandacht voor de handhaving van de karak teristieken van het eiland. Al is dat speculatief, want dat zal een zaak zijn van de nieuwe gemeenteraad." Poolse landdag De uitnodiging van de gemeenteraad van Oostflak kee om op 11 februari met alle gemeenteraden bijeen te komen om te praten over de bestuurlijke toekomst, wekte in Dirksland weinig enthousi asme. De meeste fracties zien er geen brood in. "Pure onzin, we hebben acht jaar de tijd gehad om zelf wat te beden ken...", aldus Van der Vlugt. Leenders: "Het heeft geen zin om op 11 februari over een oplossing te gaan praten, die we in acht jaar tijd niet heb ben bereikt. Het liedje hier klinkt nu eenmaal anders dan het liedje rechts en links van ons. Ik verwacht een twistge sprek." Henk Huber zei zelfs een 'slamming match' te ver wachten als de raden samen komen. En Jos Toes had het over het weinig vertrouwen wekkende perspectief van een Poolse landdag. Anderen, zoals CDA-er Jo Sandee en Henk Zwanenburg (VVD), wil den wel gaan. Maar dan alleen uit beleefdheid. "Wij zijn niet langer de sturende factor. Dat is de onderzoekscommissie", voegde het liberale raadslid als conclusie toe. Met elkaar praten als eilandelijke raads leden is prima, maar dan na het advies van de onderzoeks commissie. Het advies moet er voor 1 april 2009 zijn. MELISSANT - De Gerefor meerde Ontmoetingskerk te Melissant heeft zondag 15 februari weer een dienst 'Muziek in de kerk'. Ditmaal nemen Gerwin Krijgsman en Bettine Krijgsman-Admiraal het muzikale gedeelte voor hun rekening. Voorganger is ds. Rozeboom uit Wolvega. De dienst begint om 9.30 uur en is rechtstreeks te beluisteren via radio Flakkee. Iedereen is welkom. THOLEN - Op zaterdagmid dag 21 februari vindt de Tra ditionele Zeeuwse Psalmzang weer plaats in de Grote kerk van Tholen. Ds. G.J. van Aalst houdt over de te zingen psal men meditaties. Martin West- strate begeleidt de samenzang. De middag begint om 14.30 uur en duurt tot ongeveer 16.30; de kerkdeuren gaan om 13.30 uur open. De toegang is gratis. Wel wordt er een col lecte gehouden voor de The ologische School van de Gere formeerde Gemeenten, waar aan ds. Van Aalst als docent is verbonden. Van de Psalmzang wordt ook een live CD-opname gemaakt. Iedereen is hartelijk welkom. Zie voor meer infor matie website www.naarhet- concert.nl. GOEDEREEDE - De Hoofd collecte die van 2 t/m 7 febru ari werd gehouden, heeft in Goedereede en Havenhoofd 768,63 opgebracht. Iedereen die hieraan heeft bijgedragen, wordt hartelijk bedankt. Wie de collectant heeft gemist, kan altijd nog een gift overmaken op giro 950 t.n.v. Hoofdcollecte van Nederland, Den Haag. Zie voor meer info website www. hoofdcollecte.nl. OUDDORP-Zondag 15 febru ari a.s. is er weer de maan delijkse Welkom-Dienst van de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp. Ditmaal zal het Kerkkoor van de Doopsge zinde Gemeente o.l.v. Jan van Seters enkele liederen zingen, begeleid door Ineke Sperling op de piano. De samenzang wordt op het orgel begeleid door Jan Teeuw. Voorganger is ds. J. Smink. De aanvang is om 18.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. Zondag 15 februari 2009 OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche, bediening Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. G. Meuleman, nabetrachting Heilig Avondmaal. Eben- Haëzer: 9.30 uur geen dienst en 18.30 uur ds. H. Lassche, nabetrachting Heilig Avond maal - Herv. Gem. 9.45 uur de heer T R. Rietveld, Rid derkerk en 18.00 uur ds. L. van Rees, Kerkwijk - Geref. Kerk 10.00 en 18.30 uur ds. C. W Hoek - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. P Blok - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. W van Otterloo en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, bediening Heilige Doop en 18.00 uur kand. M. Diepe- veen, Stellendam. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. E. Versluis - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. D. M. van Laar en 18.30 uur ds. W. A. Boer. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. A. C. Rij ken, Gameren en 18.00 uur kand. Joh. Fekkes, Nijkerk - Geref. Kerk 9.30 uur ds. P. Roozeboom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. E. Bak ker - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. ten Brin- ke, Alblasserdam en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. T. W van Bennekom. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. R Vergunst, voorbereiding Heilig Avond maal en 18.00 uur kand. Mr. J. Kooij, Barendrecht - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student G. W. S. Mulder. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. T. W. van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan - Exodus 10.00 uur ds. T. Verduijn - Remon strantse Gem. 10.00 uur de heer W. J. SchoU - CAMA Gem. 10.00 uur de heer L. Post. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkemaen 18.00uurds.RJ. Stam, Kat wijk aan Zee - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur Tienerdienst - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur student G. W S. Mulder - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur ds. D. J. van Diggele en 14.30 uur ds. A. van Groos. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. E. de Mots en 18.00 uur ds. J. Blom, Ridderkerk - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. R den Ouden, Wouterswou- de, v.m. voorbereiding Hei lig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. W. Scheur water, Oud-Vossemeer, bedie ning Heilige Doop en 18.00 uur ds. T W van Bennekom - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur student G. Bredeweg - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer D. Pieterman. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E J. M. van Veldhuizen, Din- teloord en 18.00 uur Prof Dr. W. Balke, Den Haag - Geref. Kerk 10.00 uur ds. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur ds. E A. Broere - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur student G. Bredeweg. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur Prof. Dr. W Balke, Den Haag, bediening Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht, dank zegging Heilig Avondmaal - Geref. Kerk 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.00 uur ds. G. den Hartogh. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. M. B. v. d. Akker, Nieuwerkerk a/d IJsselen 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.30 uur kand. N. A. Don selaar, Oosterland - Geref. Kerk 9.30 uur ds. H. E de Goede en 18.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. Hervormd Ouddorp heeft een mooie traditie. Met enige regel maat verschijnt er een boekje in een serie die de naarn draagt De dagen van ouds. Daarin wordt teruggebUkt naar een persoon of een gebeurtenis van vroeger uit het kerkelijke en geestelij ke leven van het dorp. En die geschiedenis is rijk. Er is veel te verhalen uit de schat van het verleden. De sporen van de wonderen van de Allerhoogste zijn aan te wijzen. Als ik het goed heb, dan vallen dorps- en kerk- historie in Ouddorp voor een groot deel samen. Het zegt iets over het beslag van het Woord van God dat in vroeger dagen nog lag op de samenleving van het dorp. Daarin zal helaas, ook in Ouddorp, inmiddels veel veranderd zijn. Maar de God van oud-Ouddorp leeft nog. Daarom mogen de verha len van toen nog doorverteld worden. Opdat het navolgende geslacht die weten zou [Psalm 78]. Vooral daarom: een prachtig initiatief, die boekjes over de dagen van ouds. Deeltje zeven kwam enkele weken geleden uit. Het is gewijd aan de lotgevallen van de godvrezende Krijn Tho maszn. Grinwis en zijn kinde ren. Krijn leefde van 1820 tot 1901. Vooral één bijzondere gebeurtenis in zijn leven krijgt de aandacht. Het boekje is niet alleen fraai geïllustreerd, maar het is ook rijkelijk voorzien van Woorden vooraf Ds. H. Lassche, pre dikant van de Hersteld Her vormde Gemeente, tekende voor het Voorwoord. Hij wenst dat vooral de jongeren het boekje ter hand zullen nemen. Hij roept op om te bidden om een hernieuwde uitstorting van de Heilige Geest. Zoals het vroeger was, laat het zo ook nu zijn: Gods zaligmakend werk door de prediking van de drie stukken, de twee wegen en de ene Naam! Een 7^r inleiding schreef ouder ling A.J. Nelis. Hij laat aan de hand van oude kerkenraads- notulen zien hoe in vroeger tijd (het was in 1890) getuige nis werd gegeven van Gods werk in het leven van een jon ge vrouw. Tenslotte volgt een Verantwoording door de eigen lijke schrijver van het boekje, de heer C.J. Hameeteman te Middelharnis. De heer (Cor) Hameeteman is een verdien stelijk kenner van de streekge- schiedenis en beoefenaar van de genealogie. En - wat het zo mooi maakt... - hij is een nazaat van de hoofdpersoon Krijn Grinwis. Op 7 september 2008 werd in de Laurenskerk te Rotterdam een kleinkind van Cor en zijn vrouw gedoopt. Het was bij die gelegenheid dat hij vrijmoedigheid kreeg om dit boekje te schrijven. Het was in diezelfde Rotterdamse kerk dat ikzelf enkele maanden later Cor en zijn vrouw ontmoette, ter gelegenheid van een trouw- dienst. Het Ouddorpse boekje kwam ter sprake. En ziedaar: één en ander is uitgemond in deze bespreking in Eilanden- Nieuws. Wat is vooral de aanleiding geweest om over deze Grinwis, te weten Krijn Thomaszn., te schrijven? Hij was een man die al lang vergeten moet zijn, zo zou men denken. En toch is het niet zo. Eén gebeurtenis in zijn leven wordt van kind tot kind doorverteld. En dal is tegelij kertijd het hart van dit boekje. Ik citeer enkele zinnen van pagina 25. "Hei is november 1864. Krijn Th.zn. Grinwis wandelt door de boomgaard van de boerderij. Zijn hart is vol verdriet. Vier kinderen en zijn eerste vrouw heeft hij nu al moeten begraven en dit jaar heeft hij zelfs twee kinderen naar het graf moeten brengen, kinderen aan de vooravond van de bloei in hun leven. Krijgt een vrouw dan kinde ren om ze vervolgens weer te moe ten afstaan Plotseling staat hij stil onder de perenboom. Wat er nu gebeurt, overweldigt hem.. Datgene dat er gebeurt, leze u in het boekje. Het heeft in het leven van Krijn een grote troost betekend. En vooral voor z'n nageslacht heeft het grote betekenis gehad. De vele kinderen van Krijn, de zoon van Thomas, .althans de meesten van hen, komen hier na aan de orde. Wat van hen te achterhalen viel, is genoteerd. Opvallend: van allen geldt dat ze de Heere dienden. Zeventien kinderen had hij, geboren uit zijn twee huwelijken. De laatste die overleed, was Krijn. Zijn sterfdatum was 30 juni 1956. Over hem staat genoteerd dat hij "in de volle zekerheid des geloofs" stierf. Broer Cornells is een aantal jaren wethouder en loco-burgemeester geweest. In die hoedanigheid stond hij in oktober 1947 prinses Juliana te woord en hij leidde haar rond. Krijn Thomaszn. zal waar schijnlijk gedoopt zijn door ds. J. Boss, die toen hervormd pre dikant te Ouddorp was. Merk waardig is dat deze dominee ook behoord heeft tot de Chris telijke Gereformeerde Kerken. Als zodanig is hij predikant te Stellendam geweest. Aan deze ds. Boss is ook een deel van dit boekje speciaal gewijd. Zelfs is een complete preek van hem opgenomen, over Efeze 2:1. M met al, deze publicatie is heel lezenswaardig. Vooral de mensen van Ouddorp zal hel allemaal erg aanspreken. Mede opgenomen is een lijst van pre dikanten vanaf de Reformatie. Ook interessant is de uitge breide genealogie van de fami lie Grinwis: van 1450 tot heden. Een hartelijke aanbe veling! Het boekje is niet in de boekhandel te koop, maar wel in de bibliotheek van de Her steld Hervormde Gemeente te Ouddorp (verenigingsgebouw Eben-Haezer). N.a.v.: Krijn Thomaszn. Grin wis. De dagen van ouds, deel 7. Een uitgave van de Hersteld Herovrmde Gemeente te Ouddorp Z.H. Brochure. 72 pag. Prijs 7,50. J.M.J. Kieviet Gemeente Oostflakkee heeft haar digitale dienstverlening verder uitgebreid met de digi tale belastingbalie. Via deze balie kunnen inwoners uit de gemeente 24 uur per dag en 7 dagen per week online infor matie vinden over hun aan slagbiljet. "Belasting betalen is voor niemand een hobby, maar is wel noodzakelijk. Met behulp van de belasting balie kunnen onze inwoners snel, eenvoudig en veilig hun gemeentelijke belastinggege vens raadplegen", aldus wet houder Petra 't Hoen. Via de digitale belastingba lie kunnen inwoners hun gemeentelijke belastingaansla gen online raadplegen. Daar naast kunnen zij hun taxatie verslag opvragen en eventueel digitaal een bezwaarschrift indienen. Dit bezwaarschrift komt vervolgens automatisch in de belastingapplicatie van de gemeente terecht. Ook aan vraagformulieren voor auto matische incasso, betalings- LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. G. van der Ziel. regeling en kwijtschelding maken onderdeel uit van deze balie. Tenslotte is het mogelijk om mutaties met betrekking tot de hondenbelasting (aan- en afmelden) en het wijzigen van een rekeningnummer automa tisch via de digitale belasting balie te laten verlopen. DigiD De digitale belastingbalie is aangesloten op DigiD. DigiD staat voor Digitale Identificatie en is een gemeenschappelijk systeem voor de hele overheid. Hiermee kan de gemeente de identiteit van haar inwoners, die digitaal een product of dienst willen afnemen, nagaan via internet. Dit gebeurt aan de hand van een gebruikers naam met wachtwoord dat inwoners via www.digid.nl of via de gemeentelijke website www.oostflakkee.nl kunnen aanvragen. Deze combinatie werkt als een soort digitale vin gerafdruk. Hierdoor weet de gemeente altijd zeker met wie zij zaken doet en weet de inwo ner zeker dat zijn of haar digi tale informatie vertrouwelijk is en blijft. Met deze persoonlijke DigiD code kunnen inwoners inloggen op de digitale belas tingbalie en krijgen zij toegang tot hun persoonlijke gemeen telijke belastinggegevens.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2