'Rust en ruimte oké, maar we moeten niet overdrijven' Manege Oostmoer toneel van KNHS selectiewedstrijden EIIAriD^-niEUWS Activiteiten ANBO Midden- en West Flakkee Avond over 'Wonderen' Activiteiten SWO Ooltgensplaat Bijzondere expositie in Vitrineproject Abonneert U op Eilanden-Nieuws f: ^s éL* €g i& i& i& i& i& fH Bingo voor 55-plussers Eerste wedstrijd Flakkees zwem- loopcircuit 2009 Uitslagen schaakver. Damclub Ontspanning 'Denk en Zet' Cursus Frans Gewijzigde openingstijden bibliotheek PAGINA 7 VRIJDAG 6 FEBRUARI 2009 MELISSANT - Rust en ruimte zijn van groot belang voor de leefbaarheid. Maar we moeten niet overdrijven. Naast rust en ruimte is ook een zeke re levendigheid nodig in de dorpskernen. Voor zieningen als een supermarkt en een school, wat bedrijvigheid, gelegenheid voor ontmoeting. Er moet een zekere dynamiek zijn in de lokale samen leving. Anders wordt het doods en saai. Dat is een van de conclusies van de themabijeenkomst die de gemeenteraad van Dirksland dinsdagavond hield in De Melishof te Melissant. Door Kees van Rixoort Üe aanwezigen - circa dertig belangstellenden, waaronder raadsleden, dorpsraadsleden en leden van de Wmo advies raad - discussieerden aan de hand van een aantal stellingen over het thema leelbaarheid en de kwaliteit van wonen. Daar vóór hadden zij twee inleidin gen gehoord. Wethouder Piet Koningswoud presenteerde de uitkomsten van het laatste woningbehoefteonderzoek. En André Molenaar, directeur van de Woningbouwvereniging Dirksland, gat een presenta tie over vraag en aanbod van huurwoningen, bouwplannen en inzet op het gebied van de leetbaarheid. Onderzoek Het in 2008 gehouden woning- behoelteonderzoek was het tweede in zijn soort. Het eerste onderzoek vond plaats in 2004. Beide onderzoeken waren een initiatief' van de gemeente Dirksland en de Woningbouw vereniging Dirksland. In 2008 kwamen 106.') van de 3300 uitgezette vragenformulieren terug. "De respons was de eer ste keer 50 procent. Wellicht is dit gedaald omdat er minder belioelte is. Er is immers wel wat gebouwd in de afgelopen vier jaar", aldus wethouder Koiiingswoud. Hij legde het restrictieve beleid uit dat de provincie voert voor Goeree-üverllakkee. In vijf jaar tijd, tol 2010, mogen de vier gemeenten op het eiland niet meer dan 900 woningen bouwen. Dirksland heeft op grond van de omvang recht op 19 procent daarvan. Maar, maakte de wethouder dui delijk, Dirksland heeft opti maal geprofiteerd omdat er ook flink gebruik kon worden gemaakt van het zogenoem de kwaliteitscontingent. Dat beslaat 180 woningen voor heel Goeree-Overflakkee en daar heeft Dirksland er 100 van kunnen bouwen. "Zo zijn we als kleine gemeente uitge komen op 30 procent in plaats van 19 procent." Tot het kwaliteitscontin gent behoren bijvoorbeeld de Koningshof in Melissant (woningen in plaats van bedrij ven), De Lignie in Herkingen (woningen en een supermarkt in plaats van een construc tiebedrijf) en Tuin De Boer, eveneens in Herkingen (een plan dat nog niet is gereali- .seerd), naast 'inbreilocaties' als de kop van de Geldersedijk, de Mauritshof en het Hart van Dirksland, allemaal in de kern Dirksland, en Vollenhoven en de voormalige Rabobank in Melissant. Uit het laatste woningbe hoefteonderzoek blijkt dat er vooral behoefte is aan apparte menten, seniorenwoningen en levensloopbestendige wonin gen. "Vooral in Dirksland. In Melissant en Herkingen is de vraag gedaald en lijkt de behoefte minimaal. Daar is ook veel gerealiseerd op dat gebied en is het logisch datje dan een teruggang ziet in de behoefte, in vergelijking tot vier jaar geleden. Er wordt gebouwd naar de befioefte die is aange toond." De behoefte die uit het laatste onderzoek naar voien komt, zou moeten leiden tot de bouw van ongeveer 100 woningen: 79 koopwoningen en 7 huurwoningen in Dirks land, 15 koopwoningen en 11 huurwoningen in Melissant, terwijl de behoefte in Herkin gen negatiefis (-1 koopwonin gen en -8 huurwoningen). Woninebouwvereniging De Woningbouwvereniging Dirksland bezit 995 huurwo ningen, waaronder 578 eenge zinswoningen, 281 senioren appartementen en 53 appar tementen. Het aantal actief woningzoekenden bedraagt 240. De wachttijd is gemid deld driejaar. "De oplossing", zei directeur Molenaar na het noemen van deze cijfi^rs, "is nieuwbouw of herstructure ring van het bestaande bezit. En we zijn druk bezig." Hij somde alle bouwprojecten op die de laatste tijd zijn gerea liseerd of op het punt staan van oplevering. Daarnaast: de projecten die in de pen zitten, zoals Kortevliet (aan het Kor- teweegje in Dirksland), het Hart van Dirksland en - op langere termijn - Kleine Boe zem en locatie De Inktvis, ook allebei in de kern Dirksland. Verder is er herstructuiering aanstaande in de Werneilaan, de Margrietflat en de Klinker- landsestraat. Over dat laatste project zei Molenaar: "Het zijn kleine woningen die niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen, maar de huidige bewoners zijn zeer tevreden. We maken dan ook geen haast met dit plan." Of alle plannen kunnen wor den uitgevoerd zoals gepland, is overigens nog maar zeer cie vraag. De Woningbouw vereniging Dirksland moet namelijk in tien jaar tijd 2,5 miljoen euro afdragen aan het Rijk, deels als vennootschaps belasting en deels als heffing voor de Vogelaarwijken. "We moeten in onze plannen gaan knippen, anders kunnen we het niet betalen", zei Molenaar. "Denk niet dat wij rijk zijn." Eind 2015 zal het woningbezit van de corporatie naar ver wachting 1059 groot zijn. Er komen dus 65 woningen bij, het gros in Dirksland en vooral seniorenwoningen en apparte menten. De wachttijd ligt dan op gemiddeld anderhalfjaar, zo is de piognose. Molenaar maakte duidelijk dat de corporatie ook op het gebied van leefbaarheid een taak heeft. "Het is één van onze prestaüevelden", aldus de directeui. Investeringen op dit gebied zijn mogelijk aan de woning (veilige sloten) en in de woonomgeving (aanleggen van fatsoenlijke brandpaden, verlichting van die paden). Daarnaast doet de corporatie aan maatschappelijk inves teren door bijvoorbeeld een wijksteunpunt te bouwen, of een gezondheidscentrum. Op een vraag uit het publiek antwoordde Molenaar dat de buien in de gemeente Dirks land (en op de rest van Goe ree-Overflakkee) lager liggen dan in de Randstad. Te rustig "Rust is een belangrijke vesti- gingsgrond, maar het kan ook te rustig worden", was één van de conclusies na afloop van de discussie. "Leefbaarheid wordt meer bepaald door voorzienin gen in de kernen, voorzienin gen voor jongeren en oude ren. Er moet draagvlak zijn." Behalve de rust en ruimte is er bijvoorbeeld ook behoefte aan veiligheid, recreatie, culturele activiteiten, gezondheidszorg, een winkel, een school, een bank ("niet alleen maar zo'n ding in de muur") en goed openbaar vervoer ("we zitten hier zestig kilometer van de trein, waarschijnlijk de grootst denkbare afstand in Neder land"). Maar ook saamhorig heid is van belang voor de leef baarheid, net als een bloeiend verenigingsleven, werkgele- genfieid en ontmoetingsplaat sen voor jongeren. Activiteiten moeten in samenfiang met zoveel mogelijk mensen wor den opgezet, ze moeten zeker niet worden opgelegd door 'Voorstraat 15', zo klonk het in De Melishof De zaal vond de Woningbouw vereniging Dirksland niet te ambitieus, maar eerder realis tisch. "Er wordt gebouwd naar behoefte en men neemt niet te grote risico's", luidde de ver klaring van die mening. "Het is wel nodig met een zekere regelmaat te kijken naar de behoefte. Bouw niet alleen \oor ouderen, maar ook voor jonge mensen, onze kinderen. Ook die moeten we de ruimte geven om in onze gemeen schap te wonen. Voorkom dat je bouwt voor de verkeerde doelgroep. Denk ook aan de starters. Gemêleerdheid is essentieel voor de lokale gemeenschap." Veel lof was er voor de corpo ratie. Toch klonk er ook een kanttekening. "Er wordt te veel gebouwd op een te kleine ruimte. Dat gaat ten koste van het openbaar groen en dat geeft inkijk en een gebrek aan privacy." De Woningbouwver eniging reageerde met de mel ding dat er gebouwd wordt volgens de normen. "Het is voor ons van belang dat onze huurders prettig wonen, ook over twintig jaar nog." De zaal kwam met verscliil- lende ideeën voor de leefbaar heid. Ideeën die de woning corporatie kan gebruiken in een nog op te stellen beleids plan zijn bijvoorbeeld: verbe tering van het groen, hoog waardige speelvoorzieningen (in samenwerking met andere organisaties), buurtprojecten, sportvoorzieningen, ontmoe tingsplekken, een kinderdag verblijf, een zitbankje, ver lichting, voldoende parkeer gelegenheid, een ruimte voor sociaal-culturele activiteiten. Directeur Molenaar nam de suggesties dankbaar in ont vangst. Burgemeester Stoop rondde de avond af met de opmer king dat wat er naar voren kïvam "een bevestiging is van de ingeslagen koers". Hij noemde de toekomstvisie van de gemeente Dirksland, die op 17 maart in concept wordt gepresenteerd in De Schakel te Dirksland. Daarin zal onge twijfeld liet nodige over wonen en leefbaarheid staan. PC Cursus ouderen achter de PC De ANBO Midden- en West Flakkee organiseert weer een basiscursus voor iedereen die weinig of niets van de compu ter weet. De cuisus bestaat uit 9 lessen en start op woensdag 18 maart 2009 om 14.00 uur (duurt tot 16.30 uur) in het kantoor van Rabobank Goeree-Overflakkee te stellendam. Deelname kost \iior leden 55, niet-leden betalen 65. Voor nadere infor matie of deelname kunt u bellen naar 0187 483913. Poteravond Op woensdag 11 februari organiseert ANBO Midden- en West Flakkee weer een poter avond in Restaurant Expo Haringvliet te Stellendam. Als u lid bent van de ANBO kunt u deze avond deelnemen aan een speciaal streekgereclit. Uien- of groentesoep, gesmoorde peter tjes, gebakken spek, diverse zoet/ziiurwaren, 3 sausen, sla met dressing, coupe ijs met vruchten en slagroom. Ook zal MIDDELHARNIS - Wat is een wonder? Gebeuren ze echt? En hoe ga je daarmee om? Welke rol speelt het wonder in de Bijbel en in het geloofsleven? Over deze en andere vragen wil de commissie Vorming en Toerusting van de Emmaüs- kerk te Middelharnis naden ken rond een geopende Bijbel en in gesprek met de christelij ke traditie. Er zal worden geke ken naar een uitzending over 'Wonderen in de Alblasser- waard'. Vervolgens wordt aan de hand van een powerpoint- presentatie een inleiding over wondeien gegeven. Belang stellenden zijn welkom up dim- dag 10 februari om 20.00 uur in de Emmaiiskerk te Middelharnis. De leiding is in Imnden van ds. L.J. Lingen. Zie ook website www. emmauskerkmiddelhamis.nl. het Duo Water en Wind weer optreden. Deelname kost 18 p.p. Belangstellenden dienen zich tijdig aan te melden via tel. nr. 06 20631663. De deel namekosten dienen te worden overgemaakt naar bankrek. Nr. 3420.19.295 t.n.v. Pen ningmeester F. Pronk, o.v.v 'Poteravond 2009'. Potermaaltijd De Plaatselijke Gommissie van de SWO te Ooltgensplaat orga niseert donderdag 19 februari a.s. een Potermaal tijd voor de senioren van Oolt gensplaat in gebouw 't Cen trum, Van Weelstraat 10. De maaltijd begint om 17.30 uur, de zaal is open om 17.00 uur. Deelname kost 8. U kunt zich tot 16 februari aanmelden bij Leen de Vos, tel. 631510. Jeusdmiddag Het bestuur van het jeugdwerk van de SWO te Ooltgensplaat organiseert woensdag 11 februari a.s. een middag voor de jeugd, eveneens in gebouw 't Centrum te Oolt gensplaat. Het thema is 'Valen tijnsdag'. Voor alle kinderen van groep 1 t/in 8 is de mid dag van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname kost €2. Je kunt je aanmelden bij Ada Floor, tel. 632470. MIDDELHARNIS - Het vitrineproject van Stichting Podium heeft deze maand een bijzondere nieuwe exposant. De illusie van draaiing, veroor zaakt door patronen, lijnen en klem contrasten. Een lijn lijkt bol, terwijl deze recht is. De kinderen van de vrijdagavond lesgroep van Atelier Galathea hebben zich laten inspireren door Optical Art. Begeleid door beeldend kunstenaar Mirian Zimmerman hebben ze diverse kleine schilderijen gemaakt waarbij ze de kijker in vei'warring willen brengen. De schilderijen draaien, kleuren springen van het doek, recht lijkt krom. De opening van dit project vindt plaats in de bibliotheek te Middelharnis op dinsclag 17 februari 2009 om 19.30 uur. Wethouder Petra 't Hoen van de gemeente Oost- flakkee verricht de openings handeling. Belangstellenden zijn daarbij hartelijk welkom. De expositie is vanaf 17 febru ari een maand lang te zien in de bibliotheek. f.* K' K' k* k* In dierenasiel De Dierenstee wacht Dorien op een nieuw baasje. Dorien is een leuke cyperse poes van 6 jaar die als zwerver- tje naar het asiel is gebracht. Het is een lieve poes, die op z'n tijd wel om aandacht vraagt en dan ook DIERENBELANG g^^g aangehaald wil worden, maar het moet wat haar betreft niet te lang duren. Even is leuk, daarna gaat ze graag weer haar eigen gang. Dorien kan goed over weg met andere katten. Ze wil graag een mand- HOEKSCHE WAARD je bij iemand zonder kleine kinderen. Robin is een zwart-witte kater van 2 jaar oud. Hij was ook een zwervertje. Het is een lieve kat maar wel een beetje afwach tend, hij zal wat tijd nodig hebben om te wennen aan een nieuwe omgeving en aan nieuwe mensen. Robin wil dan ook graag een plekje in een rustig gezin waar geen kleine kinderen zijn en ook geen andere huisdieren. Betty is een zwarte poes van 9 jaar. Betty is een lief dier, ook voor kinderen, en ze kan het over het algemeen goed vinden met andere katten. Betty wil ook graag weer een gezellig thuis, zodat ze weer van een fijn leventje kan genieten. Als laatste Sparrow, een zwart-witte kater. Sparrow is al op leeftijd met z'n 15 jaar en gaat door het leven met maar één oor tje, het andere is geamputeerd. Hij wil graag nog een paar mooie jaren doorbren gen bij een lief baasje. Spar row heeft geen bezwaar tegen kinderen, hij kan ook goed met andere katten overweg, maar wil toch graag een rustig plekje om te wonen. Naast deze dieren zitten er nog tal van andere katten, honden en konijnen op een nieuw baasje te wachten in dierenasiel De Dierenstee, Groene Kruisweg I4a te Numansdorp, tel. 0186-655150, openings tijden: maandag Hm zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, website: www.dierenstee.nl. OUDE-TONGE - De Plaatselij ke SWO Commissie van Oude- Tonge organiseert voor alle 55-plussers van Oude-Tonge op woensdag 18 februari a.s. een bingomiddag in het Info- centrum, Bernhardstraat 27 te Oude- Tonge. De aanvang is om 14.00 uur, deelname kost 3 p.p. DIRKSLAND - Op zaterdag 31 januari jl. werd de eerste wedstrijd gehouden voor de lustrumeditie van het Flak kees zwemloopcircuit 2009. De temperatuurverschillen waren groot, want in het zwembad was het 28 graden boven nul en in de polder vroor het 2 graden. Toch vormde dit voor de deelnemers van de zwem- loop geen enkel probleem. De wedstrijdorganisatie was, zoals gebruikelijk, in handen van de triatlonafdeling van zwem- club De Gooye. Om 07.30 uur stonden in Dirksland 34 deel nemers op de startblokken, waaronder 13 duo's, voor het afleggen van 500 meter zwem men, direct gevolgd door 5 kilometer hardlopen. Bij de duo's ging de winst naar zwemmer Jeroen Zoon en loper Eef Kooman. Dit koppel had 28 minuten en 20 seconden nodig om de totaa- iafstand te overbruggen. Als tweede eindigden Ramon en Bennie van Huizen in 28.38. Bij de individuele deelnemers was het de jonge Marco Akers- hoek uit Ouddorp, die met een grote voorsprong als eer ste finishte in 26 minuten en 14 seconden; vader Kees werd met ruim 2 minuten geklopt. De bekerhouder uit 2008 van het circuit, Erik Peeman, ein digde met 28.59 als derde. In totaal worden drie wedstrij den gehouden, waabij de beste twee resultaten meetellen voor het eindklassement De volgen de wedstrijd is op zaterdag 7 maart 2009. Wie ook mee wil doen, kan contact opnemen met Piet Bal, e-mail piet.bal(a orange.nl. tel. 0187-485571. V.l.n.r: Manege Oostmoer-amazunes Manska van Groningen met Origin's Bowie, .iiiiber van Gameren mei Destiny en Isabel de Geus met Manuel. Zij hebben zich gehoalificeerd voor de KNHS-regiokumpioenschappen dressuur, die in februari o.m. bij Manege de Prinsenstnd in Delft en Manege Het Blauw Gele Vendel in Pijnacker gehouden zullen worden. Foto: .Mym Lugllwrl STAD aan t HARING VLIET - Onlangs vonden er bij Manege Oostmoer kringselectiewedstrijden plaats van de Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie (KNHS). Er waren maar liefst 86 star tende combinaties. Ze kwa men van zeventien verschil lende rijverenigingen, aan gesloten bij KNHS Kring 6 Zuid Hollandse Eilanden. Alleen de allerbeste uit de diverse rubrieken mogen door naar de regiokampi oenschappen; een drietal Manege Oostmoer-amazo- nes zal daarbij aanwezig zijn: Mariska van Gronin gen (17) en Isabel de Geus (14) uit Sommelsdijk en de 13-jarige Amber van Game ren uit Ooltgensplaat. Mariska rijdt zes dagen per week bij de Stadse manege, waar ze wordt getraind door Adrie Kieviet, mede-eigenaar Manege Oostmoer, en instruc- trice Esja Moggré. Met haar 8-jarige NRPS-ruin Origin's Bowie (voor de kenners: zijn afstamming is Bonaparte x Balzflug, allebei KWPN-ers) is Mariska nu bijna drie jaar in training. De combinatie heeft inmiddels de klassen B, LI, L2 en Ml doorlopen en is nu startgerechtigd voor M2. Amber en Isabel zijn - op de zondagen na - ook dagelijks te xinden bij Manege Oostmoer. De dames zijn allebei nog niet zo lang geleden begonnen met hun pony's. Amber rijdt met de 8-jarige NRPS-merrie Des tiny (Highlight X Lizzy) en Isa bel met de 4-jarige NRPS-ruin Manuel van de Mieldijk (Mar- nehoeve's Everest x April xmi de Veenhoeve). Amber en Isa bel komen uit in de B-klasse en worden getraind door Henk Kieviet, eveneens mede-eige naar van Manege Oostmoer. In deze B-klasse had ook de 13-ja- rige Anaïs Tsakonis uit Nieuwe Tonge zich gekwalificeerd, met haar Arabier Krimhberley. De pony heeft inrtussen echter een medische behandeling moeten ondergaan en kan deze com binatie niet meedoen aan de regiokampioenschappen. "Het was erg leuk om aan de selectiewedstrijden mee te doen", vertellen de meiden. "We zijn altijd serieus bezig met onze training en probe ren altijd zo fijn mogelijk met onze paarden samen te wer ken. Als je dat in zo'n selec tiewedstrijd beloond ziet. dan word je daar wel blij van! En in februari mogen we dan echt naar de KNHS-regiokampi- oenschappenl". Mariska gaat naar Manege de Prinsenstad in Delft; Amber en Isabel rijden hun volgende ronde l^ij Mane ge Het Blauw' Gele Vendel in Pijnacker. "Dat wij Manege Oostmoer bij regiokampioen schappen mogen gaan xerte- genwoordigen, dat is echt hele maal geweldig!" Voor alle uitslagen van de selectiewedstrijden zie website www.kring6zhe.nl. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK "nafri. gri OUDDORP - Uitslag van de wedstrijden in de huishoude lijke competitie d.d. 2 februari jf- Dammen J. van den Ouden - H. Floresteijn3-0 A. de Mik sr. - A. van Huizen3-0 M. Appel - J. van Koppen.. 0-3 Schaken Ab Bouiassouak - Piet Speelman0-f Krijn van der Wende - VVillem-Jan Tanis0-1 Mehdi Potters - Albert Schaefer0-1 Jaap Sandfort - Bonne Faber1-0 Hans van Meenen - Willie Tanis-Koole1-0 Eeiiwit Santifort - Ben Blakmoor0-1 Aric Baas - Wini van Geelen1-0 Patrick Kramer - Kareld'HondO-I Uitslagen van 2 februari jl. Afdeling 1 I. Mackloet - J. van Hoorn 0-3 C. Spee - I. Mackloet1-1 J. van Hoorn-J. Kruik3-0 A. van der Veer - M. Klink 3-0 J.A. Dekker - H.H. Verolme1-1 Van Hoorn speelde tegen Mackloet op 30 januari een inhaalwedstrijd. Hij wist door middel van een fraaie slagzet, waarbij negen schijven van het bord verdwenen en waar bij hij een dam en een schijf voor kwam te staan Mackloet tot capituleren te dwingen. Spee en Mackloet speelden een gelijk opgaande partij. In het eindspel werd het echt spannend. Mackloet moesteen stuk offeren om doorbraak te forceren, maar ook Spee kwam tot een doorbraak. Zo eindigde deze partij, die veel tijd in beslag nam, in remise. Tot ver in het middenspel zat er weinig variatie in de partij tussen Van Hoorn en Kruik. Maar toen wist Van Hoorn een mooie schijf winst te boeken, die tenslotte de totale winst opleverde. Van der Veer speelde tegen Kfink een sterke positionele partij. Klink hield lang stand, maar in het eindspel kon hij niet voorkomen dat Van der Veer er steeds beter voor kwam te staan en won. Dekker is voor H.H. Verolme altijd een lastige tegenstander. Tot in het middenspel ging de strijd gelijk op. Toen wist Dek ker via een slagzet op dam te komen, een dam die Verolme ten koste van een stuk verlies onmiddellijk weer vangen kon. Het leek er op dat Dek ker zou. gaan winnen, maar Verolme wist er toch nog knap remise uit te slepen. Afdeling 2 A. Verolme - J. Jordaan3-0 G. Kamp - \S'. Vroegindeïveij3-0 R. Kwakernaak - J.J. Meiaard1-1 A. Verolme had na vijftien partijen nog steeds geen punt verloren. Jordaan wilde daar verandering in brengen. Hij gaf geducht tegenspel. Verol me moest alle zeilen bijzetten, en toch, ondanks de enorme inspanning van Jordaan ging de winst weer naar Verolme. Dat Kamp steeds beter gaat spelen, ondervond Vroegin- deweij. In een spannende par tij trok Kamp aan het langste eind. Kwakernaak en Meiaard speel den een partij waarin Meiaard op gegeven moment moeilijk kwam te staan. Ondanks een schijf achterstand gelukte het hem door sterk spel er toch nog een mooie remise uit te slepen. Afdeling 3 C. Admiraal - R. van Rijnberk1-1 S. Maliepaard - R. Hage....3-0 R. van Rijnberk - R. Hage.0-3 Admiraal en Van Rijnberk speelden een partij met sterk wisselende kansen. Nadat Van Rijnberk een aantal stukken voor kwam te staan, leek de winst voor hem voor het grij pen. Maar Admiraal gaf zich niet zo maar gewonnen. Na een fout van Van Rijnberk zag hij kans een schijnbaar verlo ren partij in remise om te zet ten. Maliepaard heeft een stijgen de lijn in zijn spel gevonden. Daar kwam Hage achter. Wat Hage ook probeerde. Malie paard had overal antwoord op. Dat resulteerde in winst voor hem. Van Rijnberk speelde tegen Hage weer eens veel te snel. En dan voorkom je niet dat er fouten gemaakt worden. Daar profiteerde Hage van. Dat was ook aan de uitslag te zien. DIRKSIj\ND - "Frans spreken valt toch altijd weer een beetje tegen als ik in Frankrijk op vakantie ben." "Ik zou zo graag eens wal meer met de Fransen kunnen spreken." Vele redenen kunnen er zijn waarom u graag het Frans beter wilt kunnen spreken. Heeft u al een behoor lijke kennis van het Frans, maar wilt u zich graag meer en beter kunnen uitdrukken in deze taal, dan is er nu wellicht een mooie gelegenheid voor u! Na vorig seizoen een geslaagde conversatiecursus Frans te heb ben gegeven, start mevrouw A. Baars, afgestudeerd docente Frans, op 12 februari 2009 met een vervolgcursus conversatie Frans. Deze cursus is bedoeld voor diegenen die zich al heel redelijk tot goed kunnen ver woorden in het Frans. Er zullen twaalf lessen worden gegeven op donderdagavond van 20.00- 21.30 uur bij mevr. Baars thuis. Boezemweg 62 te Dirksland. Tijdens de schoolvakanties is er geen les, tenzij gezamenlijk anders wordt besloten. De les sen zijn gericht op diegenen die al wel een behoorlijke basis kennis Frans hebben (minimaal FIAVO-niveau), maar dat weer op willen halen en<; uit willen breiden. Spreek- en luister vaardigheid zijn belangrijke onderdelen, maar er zal ook aandacht worden besteed aan woordkennis en grammatica. U t:)eslist pas na twee lessen of u wilt doorgaan. U betaalt dan slechts het inschrijfgeld. Voor nadere inlichtingen en inschrij ving kunt u contact opnemen met Angélique Baars, tel. 0187 602285 (na 19.00uur), e-mail angelique.baarsCa^hotmail.com. OUDE-TONGE - Naar aanlei ding van de resultaten van het Klant Tevredenheids Onder zoek (eind 2008) wil de bibli otheek in Oude-Tonge graag tegemoetkomen aan de wen sen van de klanten. De ope ningstijden worden daarom aangepast. Vanaf 1 maart 2009 is de bibliotheek op donderdag gesloten, maar zijn de deuren op vrijdagmiddag en vrijdag avond geopend. De nieuwe, aangepaste openingstijden luiden nu als volgt: maandag gesloten, dinsdag open van 14.00-17.00 uur en van 18.30- 20.30 uur, woensdag open van 10.00-17.00 uur, donderdag gesloten, vrijdag open van 14.00-17.00 uur en van 18.30- 20.30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 7