Ook verdeeldheid binnen de CDA- gelederen over gemeentelijke herindeling Actualiteit confronteren met politiek beginsel Eerste woonlocatie Gemiva- SVG Groep een feit Leerlingen van de CSG Prins Maurits aan het werk bij Woongoed Flakkee Signalerend huisbezoek en ouderenadvies 'SGP heeft meerwaarde in de samenleving' Ophalen oud papier Melissant Eiiivtinai-iiiEil^ GOEREE-OVERFLAKKEE - Vorige week werd in Het Prieel van De Staver te Sommelsdijk de Nieuwjaarsreceptie van CDA Goeree-Overflakkeee gehouden. Tijdens deze bijeenkomst gaf een aantal CDA-prominenten uitleg over hun werkzaamhe den. Maar niemand zal het verbazen dat ook deze avond de discussie over al of geen gemeentelijke herindeling op het eiland een belangrijke plaats innam. Provincie Goede onderbouwing Opmerkelijk Hartelijk contact Meer plannen Gemiva-SVG Goep PAGINA 6 VRIJDAG 6 FEBRUARI 2009 Tekst en foto's: Adri van der Laan De nieuwjaarsbijeenkomst werd georganiseerd in samen werking met de Europese Volkspartij en Europese Democraten, waarbij het CDA in Europa is aangesloten. De eerste spreker van de avond was Cornelis Visser uit Mid- delharnis, die zich als Euro parlementslid op gaat maken voor de campagne voor de in juni te houden verkiezingen voor het Europees Parlement. Kortgeleden bleek dat Corne lis zo goed als zeker de zesde plaats op de lijst in zal gaan nemen, een plaats die zeker als 'verkiesbaar' mag worden aan gemerkt. Visser gaf in het kort uitleg over het Europa dat 'steeds belangrijker' wordt en dat juist in deze tijden van economi sche crisis zijn nut bewijst. Hij schetste zijn werkzaamheden die hij in de afgelopen jaren heeft verricht en onderstreep te het belang van een sterk en één Europa, zodat men ook in de landen buiten Europa serieus wordt genomen. Visser had dit ook ervaren tijdens zijn recente reis met een Europese delegatie naar China, waar - tegen de zin van de gastheren - toch de mensenrechten ter sprake werden gebracht. Ver der verzekerde de Europarle mentariër toch enigszins trots te zijn op de Euro; met deze gezamenlijke munt staan de landen waar deze is ingevoerd toch sterker, dit in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Engeland en Denemarken. De aanwezigen konden vervol gens met Cornelis Visser in dis cussie over verschillende zaken waarbij 'Europa' is betrokken. Landbouw- en visserijsubsidies kwamen aan de orde, maar ook het eventuele lidmaatschap van Turkije bij de EU. Marco Heemskerk, lid van Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land, was de volgende spreker tijdens de bijeenkomst. Heems kerk werd door voorzitter Leo van der Velden geïntroduceerd met een citaat: "Politiek is de kunst om mensen te beletten om zich te bemoeien met wat hen aangaat". Hij doelde hier mee natuurlijk op de commo tie die op het eiland is ontstaan door de instelling van een commissie door het provincie bestuur om op korte termijn te onderzoeken of een gemeente lijke herindeling kan worden gerealiseerd. Van der Velden citeerde '.Telegraafachtig' aan doende krantenkoppen uit deze en andere kranten. "Het is een beetje oorlog tussen het eiland en de prpvincie". Hoewel Marco Heemskerk eerst een ander onderwerp in gedachten had, besefte hij dat hij niet om de vermeende herindelingplannen heen kon. Hij herinnerde zich nog dat, toen hij twee jaar geleden als Statenlid aantrad, men nog al eens hoorde dat Goeree-Over- flakkee als de achtertuin van Zuid-Holland zou fungeren en waar dan ook alles rustig zou blijven. "Ik heb het toch wel anders meegemaakt", zo merk te het Statenlid op. Hij noemde de problematiek rond de Zui- derdieppolders, de aanwijzing van een zoekgebied voor glas tuinbouw, de woningbouw en de waterproblematiek. En nu de plannen rondom de herin deling van het eiland. Heemskerk verzekerde dat ook hij vindt dat de Provincie Marco Heemskerk vindt dat i wel erg voortvarend aan de slag is gegaan met het instel len van de commissie, zonder dat de Statenfracties hiervan op de hoogte waren. Daarom heeft hij samen met een VVD- collega hierover vragen aan het provinciebestuur gesteld. Hij verduidelijkte dat zowel in het verkiezingsprogramma van het CDA als het coalitieprogramma van het provinciebestuur er van uit wordt gegaan dat een herin deling van onderaf moet komen en dat er pas in het uiterste geval dwang van bovenaf moet worden uitgeoefend. "In mijn ogen is het zo "dat er hier een herindeling zal worden opge legd". Wel wees hij zijn coUega- politici van het eiland erop dat er heel snel en nauw samen gewerkt moet worden om bij voorbeeld goede ambtelijke samenwerking van de grond te krijgen. Hij voegde er aan toe dat "het met één mond spreken richting het provinciebestuur heel belangrijk is". Dit onderwerp leverde onder 'van onderaf moet komen de aanwezigen veel discussie stof op. Enkelen misten een goede onderbouwing van het besluit van het provinciebe stuur. Dat er problemen zijn op het gebied van bijvoorbeeld woningbouw, visserij en recre atie ligt volgens een deel van de aanwezigen juist aan het provinciebestuur, dat initiatie ven op bepaalde delen van het eiland zeker niet stimuleert. Tijdens deze discussie bleek dat de eilandelijke CDA'ers niet op één lijn zitten voor wat betreft hun houding tegenover een eventuele gemeentelijke herin deling. Vanwege de raadsver gaderingen van Oostflakkee en Goedereede, die gelijktijdig met de bijeenkomst werden gehou den, ontbraken tijdens de bij eenkomst vooral de CDA-politi- ci van de beide 'vleugelgemeen- ten'. Maar toch bleek tijdens de bijeenkomst dat het 'voor- of tegenkamp' van de herindeling zich binnen de CDA-gelederen niet anders bevindt dan op het hele eiland. Zo bleek dat voor CDA-raadslid Robert van Pape- veld en oud-wethouder Peter Er werd natuurlijk volop,gediscussieerd tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst van het CDA. Visser de tijd was aangebroken om tot een herindeling over te gaan. Zij wezen erop dat de eilandelijke colleges al geruime tijd met elkaar in onderhande ling waren over een samenwer kingsvorm, maar dat er niets uit is gekomen. \\<iarnemend burgemees ter Jan Heijkoop zocht na de raadsvergadering in Oostflak kee zijn partijgenoten op. Hij stond uitvoerig stil bij de onder handelingen die in de afgelo penjaren door de colleges zijn gevoerd. Onderhandelingen die niet altijd even vlot verlie pen. Over de vraag hoe het nu verder zou gaan kon Heijkoop geen uitsluitsel geven. Want ook hij weet niet hoe de sta tenleden zullen reageren als blijkt dat bij de gemeenten bij voorbeeld cle stemmen zouden staken. Twee dingen waren Heijkoop wel opgevallen tij dens de discussie in de afgelo pen weken. Zo noemde hij het opvallend dat voor een groot deel van het maatschappelijk middenveld de herindeling er zo vlug mogelijk mag komen, terwijl 'de politiek' er toch anders over denkt. Het tweede wat hem opviel was dat juist de SGP in Goedereede pleit voor een volksraadpleging; "een middel waar de SGP toch door gaans principieel op tegen is". Tijdens de discussie bleek ver der dat er onder de CDA-ers wel behoefte is aan een goede onderlinge afstemming tussen de vier fracties van de Chris tendemocraten. "De provin cie vraagt om één eilandelijke stem en daarom moeten nu de CDA-fracties de koppen bij elkaar steken", zo luidde de oproep van voorzitter Leo.van der Velden. OUDE-TONGE - Met het aansnijden van een enorme taart hebben de eerste bewo ners en hun familie zater dag de in gebruikneming van een nieuwe woonlocatie aan de Washingtonstraat in Oude-Tonge gevierd. In de woonlocatie is plaats voor elf bewoners met een ver standelijke handicap. Het is de eerste woonlocatie op Goeree Overflakkee van de Gemiva-SVG Groep, één van de grotere zorgaanbie ders in de provincie Zuid- Holland. "Het was zaterdag een span nende dag, zowel voor de bewoners, de familie, maar ook voor ons, de begeleiders", vertelt Joost van Welsenis, loca tiehoofd van de woonlocatie. "Onderschat niet hoe groot de impact is van het uit huis gaan van een gehandicapte zoon of dochter. De zorg van ouders is sowieso al veel groter en die geven ze nu deels uit handen. Op zo'n eerste dag gaan vreug de en verdriet hand in hand". De woonlocatie begint voorzich tig. Er zijn nu vier bewoners en de volgende twee komen binnen enkele maanden. In totaal is er plaats voor elf bewoners. Ieder heeft een eigen zit/slaapkamer en er zijn twee gezamenlijke huiskamers. "Bij deze locatie is gekozen voor het zogenaamde groepswonen. Men leeft bewust als groep samen. Bewoners kun nen zich altijd terugtrekken op hun eigen kamer, maar de sfeer en gezelligheid delen ze met elkaar. We hebben twee zeer ruime woonhuizen gekocht, die doorgebroken zijn. De huiselij ke sfeer zit als het ware al in het gebouw, maar ook in de straat, een gezellige rustige straat in een sfeervolle woonwijk. We rekenen dan ook op een harte lijk contact met de buren". In de Washingtonstraat heb ben de bewoners het druk met het wennen aan hun veran derende situatie. "De kamers zijn door de bewoners en hun familie zelf ingericht, de bege leiders zijn enthousiast begon nen en de dagelijks routine moet zijn plek krijgen", vertelt van Amstel. "Er zijn nog een paar open plaatsen, die willen we de komende tijd vullen. We kunnen nu een smaakvol huis laten zien, dat oogt beter dan een pand dat volledig gereno veerd en aangepast moest wor den". Belangstellenden kun nen zich melden bij Bureau Zorgbemiddeling, tel. (078) 6323642 of kijken op website www.gemiva-svg.nl. "Woonlocaties voor mensen met een verstandelijke handi cap zijn er onvoldoende", ver telt Hans van Amstel, zorgbe- middelaar bij de Gemiva-SVG Groep. "Ouders juichen het toe dat wij het initiatief geno men hebben tot het realiseren van een kleinschalige woonlo catie op Goeree-Overflakkee. Onze eerste woonlocatie op het eiland heeft als kenmerk het groepswonen. Inmiddels zijn wij ook al druk doende om hier andersoortige woonlocaties te realiseren. Dit betreft appar- tementwonen, iedere bewoner heeft dan een eigen appar tement en er is een beperkte gezamenlijkheid. Dit soort woningen is meer geschikt voor mensen die zelfstandiger zijn, maar niet zonder begelei ding kunnen wonen". De Gemiiva-SVG Groep onder steunt in de provincie Zuid- Holland ruim vierduizend mensen met een handicap. Dit gebeurt bij mensen thuis, op school of in hun bedrijf, maar ook in één van de vele locaties van de organisatie. Het doel is ondersteuning te bieden die ertoe leidt dat mensen met een handicap zo veel mogelijk aan de samenleving kunnen deel nemen, waarbij zij zelf of met ondersteuning keuzes maken voor hun levensomstandighe den en toekomst. GOEDEREEDE - Ook dit jaar worden mensen van 75 en 80 jaar weer uitgenodigd om mee te doen aan het signalerend huisbezoek. Bij het signalerend huisbezoek worden de deelne mers bezocht door een speciaal daarvoor opgeleide vrijwilliger. Deze komt op bezoek en neemt samen met de deelnemer een vragenlijst door. De vragenlijst gaat over de voorzieningen op het eiland en over de woonsi- tuatïe, de gezondheid, de zorg en het sociale netwerk van de deelnemers. Op deze manier worden de deelnemers bewust van welke voorzieningen er allemaal zijn en wordt meteen de situatie van de deelnemer in kaart gebracht. Wanneei- er knelpunten zijn kan de vrijwil liger, indien de deelnemer dit wenst, deze doorspelen aan de ouderenadviseur. De vragen lijsten worden anoniem ver werkt tot een rapport. De ouderenadviseur kan ingaan op de knelpunten die naar voren zijn gekomen na het huisbezoek. Zij kan ondersteu ning bieden bij het oplossen van deze knelpunten. De oude renadviseur heeft een brede kennis op de gebieden wonen, zorg en welzijn. Hij geeft een onafhankelijk en deskundig advies. De grote hoeveelheid regelingen en voorzieningen maken het niet makkelijk een goede keus te maken. De regels veranderen voortdurend. Hij kent de regels en mogelijkhe den. Belangrijk uitgangspunt van de ouderenadviseur is dat hij uitgaat van de individu ele wensen en mogelijkheden. Overigens is de ouderenadvi seur door iedereen van 65 jaar en ouder in te schakelen voor advies. Het signalerend huisbezoek wordt uitgevoerd door de SWO in opdracht van de gemeente Goedereede. Het is bedoeld voor de inwoners van de gemeente Goedereede die begin 2009 tussen de 75 en 80 jaar zijn. Begin 2009 heeft de SWO een brief met het aanbod van het huisbezoek verstuurd. Twee weken later wordt er door een vrijwilliger contact gezocht met die oudere om een afspraak te maken. Wie meer informatie wil, kan bellen naar de SWO, tel. 641344. In Melissant wordt morgen ochtend, zaterdag 7 februari, het oud papier weer opgehaald voor de Hersteld Hervormde gemeente aldaar. Wilt u het papier tijdig en goed gebun deld aan de kant van de weg zetten? De ontwikkelingen in de maatschappij gaan snel. Een voortdurende crisis. Van geestelijke crisis tot kredietcrisis en van indi vidualisme tot groepsden ken. De grote vraag is of christelijke politiek van daag de dag effectief kan zijn in deze samenleving en welke boodschap zij heeft. Tijd om eens stil te staan bij de samenleving van vandaag. De mensheid stelt het vertrouwen op de onbe grensde mogelijkheden. Als je dit goed op je laat in werken zou je kunnen zeg gen dat we de zaken niet meer in de hand hebben. Vooral op technologisch en medisch gebied zijn er ont wikkelingen gaande waar van je je moet aft^ragen of dit alles wel mag. Afgelo pen woensdag 28 januari, ging de heer G. Sl'ootweg in op deze aspecten. De avond werd georganiseerd door de SGP Kiesvereniging te Goedereede. De consumptiemaatschappij heeft een behoorlijke inbreuk op de schepping, of het milieu, zoals dat door anderen wordt genoemd. De VN commissie voor milieu heeft aangegeven dat, als we iets willen doen, de consumptie tot 10% van het huidige niveau moet worden terug gedrongen. 'We moeten dus terug, maar wie hecht er belang aan?', zo hield de heer Slootweg de aanwezigen voor. 'De tijdgeest gaat ons en onze partij niet voorbij, we leven en functioneren in deze tijd en dat is soms erg moeilijk, maar we kunnen niet anders. Misschien willen we wel anders, maar we gaan toch mee!' Vanuit het verleden trok de spreker lijnen naar de toe komst. 'We leven in een tijd van revolutie, van verandering. Alles moet veranderd worden', zo wordt er gesteld. 'Yes we can', dat is de geest van onze tijd. Professors die geen chris telijke achtergrond hebben, geven aan dat het christendom moet blijven, want anders gaat onze beschaving en cultuur ten onder, aldus prof dr. A.A. M. Kinneging. Hij wijst daarbij op herstel van de wortels van de beschaving. Vanaf de jaren 60 is er enorm veel veranderd. De oorlog heeft veel verwoest, zowel materieel als immaterieel. We worden geconfronteerd met een nieuwe godsdienst: de god van het 'ik', de 'supermens', die moet de plaats van de Hee- re innemen. Hitler ging zelfs zover dat hij de opdracht had gegeven aan Himmler om een nieuwe godsdienst te creëren. Dat is gelukkig niet doorge gaan. Vanaf die tijd is er ook een onvoorstelbare technologi sche revolutie gaande; 20-25 jaar geleden wisten we dat er computers waren op universi teiten, maar nu heeft bijna elk huishouden een computer. De communicatie gaat heden ten dage snel met e-mail en sms, maar daartegen is in onze tijd veel meer eenzaamheid. Ook op het gebied van medische technologie kan men schitte rende apparaten maken. Som migen vragen zich af, mag dit allemaal? Er is een onvoorstelbare kennis, en nog niet ontgonnen kennis. Mogelijkheden zijn er om in de genen van dieren, planten en mensen door te dringen. Er zijn zelfs ideeën dat men door manipulatie de karak tereigenschappen van mensen kan veranderen door in te grij pen in de genen. 'We hebben de Heere niet meer nodig. We zijn zover ingedrongen in de schepping dat men denkt dat ze je geloof kunnen afnemen door de structuur van je genen te veranderen', zo typeerde Slootweg deze ontwikkeling. Voordat de heer Slootweg aan zijn referaat begon, hield de voorzitter van de Kiesvereni ging hem een aantal stellingen voor. Zo stemde hij van harte in met de stelling dat 'de SGP meerwaarde heeft voor de maatschappij!' De SGP moet haar uitgangspunt nemen in de actualiteit en die confronteren met het beginsel. De SGP heeft de taak om vanuit haar begin sel, de beginselen van Gods woord tot meerdere gelding te brengen in de samenleving en het Nederlandse volk! Foto 1: De schoonmaakploeg heeft een woning in Sommelsdijk schoongemaakt voor nieuwe verhuur. Foto 2: De technische ploeg verzorgt het sloopwerk in de Kennedystraat in Oude-Tonge. Hier wordt het voormalige bijkantoor van Woongoed Flakkee afgebroken en komen er drie ruime seniorenappartementen terug. Foto 3: De groenploeg heeft tuinonderhoud gepleegd in een huurwoning in Oude-Tonge. (Foto's: Woongoed Flakkee) MIDDELHARNIS - Afgelo pen november werd een con venant tussen Woongoed Flak kee en de CSG Prins Maurits uit Middelharnis afgesloten, waarbij de woningcoöperatie Woongoed Flakkee leerplek ken beschikbaar stelt voor leer lingen van het VMBO. Met de leerplekken worden de leerlin gen voorbereid op het echte werk. Zo doen zij praktijker varing op. Beroepsgericht en door middel van PRO (prak tijkonderwijs). De projecten worden onderscheiden in drie soorten disciplines: technische werkzaamheden (sloopwerk of eenvoudig schilderwerk), schoonmaken (keurig opleve ren van mutatiewoningen of schoonmaken van een trap penhuis) en werken in de groenvoorziening (onderhoud van tuinen). Vanuit Woongoed worden de diverse projecten begeleid door Klaas Soeteman. In januari zijn alle drie de ploegen aan het werk gegaan. Meer info over het project en foto's zijn te vinden op de web site www.woongoedflakkee.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 6