Ethiek Crisis in de dagbladwereld oncertagenda Kerk diensten Als er geld is wordt afstelling verkeers lichten verbeterd Oprichting regionale afd. Gereformeerde Bond EIIAtlDEtl-lilEUWS Open dag Watersnood- museum Lezing *Het ontstaan van polders op Flakkee' Illegale dump asbesthoudende materialen Kerkdienst. Ger. Gem. EIIIVt1DEl1.niEUW5 Uw auto én caravan Zondag 8 februari 2009 Oprichtingsvergadering PAGINA 2 Twee keer crisis Via een artikel en daarbij verstrekte gegevens over feiten en getallen in het Reformato risch Dagblad van de vroegere hoofdredacteur Dr. C.S.L. Janse kwam ik op het idee van deze bijdrage. Zo'n veertig jaar geleden kwam de dagblad wereld in een geldelijke crisis terecht. Op de reeds bestaande televisie, die vanaf 1955 steeds meer opkwam en in huizen en in gezinnen intrede deed, kwa men reclamespotjes van allerlei banken, bedrijven en zaken. En daardoor liepen de inkomsten van in dagbladen geplaatste advertenties behoorlijk terug. En de vaak geworven, en daar door ook geplaatste adverten ties, vormden juist een bron van inkomsten en garandeer den mede het voortbestaan van de krant. Bij de inzakking ervan kwamen dagbladen in moeilijkheden. Nu zitten we midden in een uit Amerika over heel de wereld gekomen kredietcrisis. Weer loopt het advertentieaanbod bij de mees te nog bestaande dagbladen fors terug. Zaken verspreiden folders of flyers en zien af van adverteren. Maar nog erger is het structureel verlies van abonnees. Daarvoor zijn op zijn minst drie oorzaken aan te wijzen. Vier oorzaken van terugloop Heel wat krantenlezers vin den de dagbladen te duur wor den, gelet op hun kleiner wor dende inkomsten of hun vrees daarvoor. Wanneer minder te besteden is, legt het dagblad al gauw het loodje. Men zegt zelf het abonnement op en leest samen met buren of vrienden een krant of zegt: 'door de tele visie blijf ik met het nieuws best op de hoogte en heb ik geen dagblad nodig'. Een tweede oorzaak is dat jongeren een totaal andere leescultuur volgen. Via inter net halen ze bij zich digitaal binnen waarvoor ze belang- steUing hebben, overigens met alle gevaren van dien. En met de trein reizende scholieren vinden onderweg de Spits of de Meti-o als blad, dat binnen enige minuten hen snel van allerlei nieuws op de hoogte brengt. Ten derde vormen streek- bladen een behoorlijke con current voor bestaande dag bladen, die veel minder uit het eigen woongebied van de lezers publiceren. Het Eilan- den-Nieuws bij voorbeeld voorziet in een grote behoefte door in politiek, maatschap pelijk en kerkelijk opzicht u en jou als eilandbewoner van allerlei weten.swaardigheden goed te bedienen. Zelf lees ik het ook graag door. Als vierde oorzaak van de terugloop van krantenabon nees kan genoemd worden de instroom van allochtonen of vreemdelingen in ons land, die geen Hollands dagblad (kun nen) lezen. Opgetreden versmalling Heel wat jaren kenden we als Nederlanders het verschijnsel van verzuiling in de dagblad wereld. Er waren toentertijd echt rooms-katholieke dag- en weekbladen. Maar ook de soci alistische pers deed van zich spreken. Wie herinnert zich niet een krant als 'Het Vrije Volk'? Communistisch inge stelde lezers abonneerden zich op 'De Waarheid'. En ook het protestants-christelijk volksdeel kon goed terecht bij dagbladen als 'Trouw' en 'De Nieuwe Rot terdammer'. Maar dat is alle maal goeddeels voorbij. Voor zover ik weet zijn er nog drie echt protestants-christelijke dagbladen, en wel het 'Refor matorisch Dagblad', ook het 'Nederlands Dagblad' en ten slotte het 'Fries Dagblad'. Elke levensovertuiging had zijn of haar eigen krant. Door de ont kerkelijking en ontzuiling onder ons volk is er een versmalling opgetreden in het palet van de dagbladencultuur. De kranten die zijn over gebleven verkeren in zwaar weer. Nadere ontwikkelingen In en buiten de kerk neemt bij ons volk het 'zo geheten 'ik- gevoel' zienderogen toe. Men voelt minder dan voorheen de band met anderen in de gemeente of kerk, een bepaal de politieke partij of groep. /Us ik maar een goed gevoel ergens bij of over heb is dat prima. Geboden nieuws in de krant speelt daarbij een steeds kleinere rol. Om toch de band met de niet krantenlezende jongeren, soms ook ouderen, te leggen of vast te houden gaan de dagbla den het internet op met hun site. Als lezer kun je daarop ook meteen vooral je onlustgevoe lens en boosheid afreageren. En watje van anderen digitaal leest of ziet wakkert teleurstel lingen en frustraties aan, die veel eerder toegankelijk voor anderen zijn dan ingezonden stukken in een krant. Digitaal verkeer is voor de dagbladdi recties wel kostbaar maar ja, je moet toch wat! Te treffen maatregelen en voorzieningen Wil een dagblad de crisis Drs. W. Chr. Hovius overleven dan zal de opmaak en indeling van nieuws en rubrieken heel belangrijk zijn. Dodelijk voor een krant lijkt me om saai gevonden te worden. Principieel voor een christelijk dagblad is een goed onder bouwde keus van het nieuws aanbod te geven met daarbij ook achtergrondinformatie en inhoudelijke verwerking van wat plaats grijpt in kerk, poli tiek en samenleving. Belich ting van wat zich in de wereld waarin we leven afspeelt vanuit de Heilige Schrift is van levens belang. Soms kan ook gepoogd worden op een wat prikkelende wijze de lezer(es) te betrekken bij wat er gebeurt. Dat helpt ook bij een goed onderbouwde meningsvorming en bewaart voor goedkoop meedoen aan of geklaag over verschijnse len en situaties. Niet maar een krant te hebben of te lezen maar zich verbonden te weten met 'onze krant' is voor direc tie en redactie enerzijds en het lezerspubliek anderzijds van levensbelang. Dan kunnen we voor elkaar een voor anderen ook wat betekenen, met Gods hulp en leiding. Dan kan een abonnee soms tegen een ander zeggen 'dat moetje eens lezen, hoe vind je dat nu?' Zo houden we als het goed is elkaar scherp en bij de les. Oo 2009 Zaterdag 14 februari Hervormde Kerk - Mid- delharnis. Paul Kieviet geeft zijn 42e Bacl>concert met koraalvoorspelen, een keus uit 'Die Kunst der Fuge', Preludium en Fuga. Aan vang: 20.00 uur. Zaterdag 14 maart Hervormde Kerk - Som- melsdijk. Paul Kieviet geeft een concert ter herdenking van grote Engelse compo nisten: Henry Purcell (geb. in 1659) en Frederic Han del (overleden in 1759) met medewerking van Wim Vis ser, orgel (vierhandig werk). Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 14 maart Rehobóthkerk - Sommels- dijk. Concert t.b.v. de Boni- sazending en het LCJ door hetJongerenkoor'ConAmo- re' o.l.v. Ron van Ommen en het Mannenkoor 'Door Eendracht verbonden' o.l.v. Corné de Geus. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 14 maart Eben Haëzer - Oud- dorp. Koor- en samenzang (met bovenstem) door het Chr. Ouddorps Mannen koor o.l.v. Ab Vroeginde- weij. Organist: Jan Hoek, Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 21 maart Hervormde Kerk - Dirks- land. Orgelconcert in het teken van Passie en Pasen door Martin Mans. Impro visaties en samenzang. Kaar ten 0187-603510. Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 28 maart Hervormde Kerk - Dirks- land. Passieconcert met wer ken van Franse bodem door het Jong Chr. Kamerkoor 'Fiori Musicali': Psalm 51, Le Reniement de St. Pierre en Quatre motets pour un temps de penitence. Aan vang: 20.00 uur. Donderdag en vrijdag 2 en 3 apnl Exoduskerk- Sommelsdijk. Paasconcert van het Inter kerkelijk Gospelkoor 'In Touch' o.l.v. Ad de Joode m.m.v. Pieter Verhage: pia no; Johan Keuning: basgi taar en Jan de Meij (drum mer). Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 8 april Hervormde Kerk - Oude Tonge. Passieconcert van de Chr. Oratorium-vereniging 'Laudando' o.l.v. Rinus Ver- Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakeiijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag ^7.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). hage met composities van F. Mendelssohn Barthol- dy. Medewerkers: Marijke Nieuwenweg, sopraan; Ral ph Looij, bas; Wim Diepen horst, orgel. Aanvang: 20.30 uur. Zaterdag 11 april Hervormde Kerk - Som melsdijk. Passie- en Paas concert Mission Muic met medewerking van het Chr. Jong Urker Mannenkoor 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Jaap Kramer en het Duivelands Mannenkoor o.l.v. Dinant Struik. Orgel: Stephan Folmer; vleugel: Lennart Moree. Aanvang: 19.30 luir. Dinsdag 5 mei Rehobóthkerk - Som melsdijk. Bevrijdingscon cert door het Chr. Oud dorps Mannenkoor en het Gemengd Rehobóthkoor uit Middelharnis/Sommels- dijk o.l.v. Ab Vroegindeweij. Organisten: Jan Hoek en Johan van Wijk. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 9 mei Hervormde kerk - Som melsdijk. Samenzangavond rondom de Psalmen met organist Paul Kieviet (CD- opnmame). Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 23 mei Hervormde kerk - Stad aan 't Haringvliet. Concert met Anne Marie Huizer op de panfluit, verder nog andere fluitisten en Piet Pechtum op het orgel. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 13 juni Hervormde Kerk- Dirks- land. Jubileumconcert van de stichting WWZ-Concer- ten ten bate van Dorcas. Het Urker Visserskoor 'Cres cendo' o.l.v. Louwe Kramer. Orgel: Pieter Heykoop. Kaarten: 0187-603510. Aan vang: 19.00 luir. Zaterdag 20 juni Hervormde Kerk - Mid delharnis. Organist Paul Kieviet speelt werken van Felix Mendelssohn-Barthol- dy (1809-1847). Aanvang: 20.00 uur. Vrijdag 26 juni Hervormde Kerk - Som melsdijk. Orgelconcert door jeugdige leerlingen van Paul Kieviet. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 19 december Rehobóthkerk - Sommels dijk. Kerstconcert door het Chr. Gemengd Rehobó thkoor te Sommelsdijk, het Chr. Ouddorps Mannen koor te Ouddorp en het Kinderkoor 'Tot Zijn eer' te Middelharnis/Sommels- dijk, alle koren onder lei ding van Ab Vroegindewey. Organisten: Jan Hoek en Johan van Wijk. Meditatie: Ds. L.M. Jongejan. Aan vang: 19.00 uur. Deze rubriek uitsluitend bedoeld voor kerkconcerten op Goeree en Overflakkee beoogt een spreiding van de concertavonden te bewerk stelligen. Verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van hun pro gramma op bovenstaande informatie richten. Komen er onverhoopt toch meerdere concerten op een en dezelfde avond voor, dan worden ze geplaatst in volgorde van bin nenkomst. Stuurt u tijdig uw gegevens toe en niet enkele weken voordat het concert plaatsvindt. We hopen deze rubriek elke eerste vrijdag van de maand te plaatsen. Concerten tot een jaar na datum worden opge nomen. Aanmeldingen voor deze rubriek vindt plaats door mid del van formulieren, die kun nen worden aangevraagd via tel. 482560. Ook is het mogelijk een e-mail te sturen aan: jvanhoorn@wxs. nldie inhoudelijk overeenkomt met de vragen van het formu lier. OyWERKERK - Morgen, zaterdag 7 februari, houdt het Watersnoodmuseum voor de laatste keer vóór de ingebruikneming op 10 april, een open middag. Nu de (ver)bouw steeds verder vordert zal voordat de inrichting begint er een laatste mogelijkheid zijn om een indruk te krijgen van hoe indrukwekkend het geheel wordt. In caisson I krijgt men al een indruk van het kantoor en de toekomstige bibliotheek en groepsruimte. De doorgang naar caisson II is al aanwezig. In deze caisson is de lange gang en het multime- diaproject van Koert Davidse bouwkundig ongeveer klaar. Ook de ondergrondse verbin ding naar caisson III is gereed. In de derde caisson zijn ook de meeste bouwkundige aspecten in de afrondende fase'. De gla- zendoorgang naar Caisson IV komt later, maar in de vierde caisson is al duidelijk hoe het er komt uit te zien. Om 13.30, 14.30 en 15.30 zijn er rondleidingen onder lei ding van Ria Geluk, de pro cescoördinator. In de ochtend van die dag zal het gemeente bestuur worden ontvangen en zal hen uiüeg worden gegeven over de voortgang en de laatste ontwikkelingen. Ook zullen ze een rondgang maken door de caissons. in vertrouwde handen Op donderdag 12 februari geven Ruud Mulder en Mar tina Westdorp een lezing over het ontstaan van polders op Flakkee. Deze (tweede) lezing van het Winterseizoen door De Motte zal, zoals altijd, plaatsvin den in het ISGO/Streekarchief, Dwarsweg 40 te Middelharnis. De inloop met koffie start om 19.30 uur, de lezing om 20.00 uur. Zeshonderd jaar geleden zag Flakkee er heel anders uit dan vandaag de dag. Van een eiland was toen nog geen sprake. Het gebied bestond uit een aantal zandplaten die regelmatig overstroomd raak ten. In de vijftiende eeuw werd een groot gedeelte van deze platen bedijkt, Dirksland als eerste. Hoe ging zo'n bedij king in zijn werk? Wat kwam er aflemaal bij kijken? Aan de hand van de polder Dirksland wordt de ontwikkeling van het Flakkeese polderlandschap geschetst. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. C. Oorschot, Stellen- dam en 18.30 uur ds. H. Lassche, voorbereiding Heilig Avondmaal. Eben- Haè'zer: 9.30 uur ds. H. Las sche, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - Herv. Gem. 9.45 uur kand. G. A. van Ginkel, Maartens dijk en 18.00 uur kand. M. K. de Wilde, Ridderkerk - Geref. Kerk 10.00 uur ds. P C. Koster en 18.30 uur ds. C. G. Kant - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. J. Smink en 18.30 uur ds. N. van der Leer. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. W. Meijer, Yer- seke - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. Verheul, Woudenberg en 18.00 uur ds. C. Gielen, Poortvliet. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. G. R. Mau- rits, Cillaarshoek en 17.00 uur ds. D. Hoolwerf - Her steld Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. M. van der Lin den, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. W. H. van Boeijen. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur kand. W. J. van den Brink, Ede en 18.00 uur ds. J. Joppe, Sint Maartensdijk - Geref. Kerk 9.30 uur ds. I. J. Bijlsma - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Gen Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, doopdienst en 18.00 uur ds. P. Nagel, Vlaardin- gen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. H. Harkema. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. A. Floor, Barendrecht en 18.00 uur ds. M. Verduin, Zeist - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur kand. drs. J. B. Boesaard, Katwijk aan Zee - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. v. d. Plas, Zwijndrecht en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lu-kaskapel HDG 10.30 uur ds. R. W. van Mourik - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. L. M. Jongejan en 16.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - Exodus 10.00 uur (H.A.) da. R. de Vos - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer A. Verduin. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Bos, Serooskerke en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. P. J. Trimp en 14.30 uur ds. D. J. van Dig- gele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. M. Ver duin, Zeist en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden, Stellendam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUöE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. D. J. Wessels, Sliedrecht en 18.00 uur kand. dr. A. A. Teeuw, Ridderkerk - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur de heer H. Scheermeijer. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Catsburg en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd, Strijen - Geref. Kerk 10.00 uur ds. N. J. A. van Exel en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Gen Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur ds. E. Bakker. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Vis, Meer kerk, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. R M. van 't Hof, Sint Annaland - Geref. Kerk 10.00 uur ds. H. IJzer man en 18.00 uur ds. A. W. Estié. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. Mr. J. Kooij, Barendrecht en 18.00 uur ds. A. W. van der Plas, Waddinxveen - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 15.30 uur kand. G. A. v. d. GOEDEREEDE - Hoewel Rijkswaterstaat bereid is met de gemeente Goeder- eede in gesprek te blijven over veiligheid en door stroming bij de kruisingen Goedereede en Ouddorp in rijksweg N57, zit een ver vanging van de verkeersre gelinstallaties op deze krui singen er voorlopig niet in, laat staan de bereidheid om rotondes in te plan nen. "Onze standpunten ten aanzien van beide krui singen zijn onveranderd", stelt Rijkswaterstaat. van uitvoering wordt door Rijkswaterstaat nog nader con tact gelegd met de gemeente Goedereede. De brief maakt onderdeel uit van de lijst Inge komen stukken voor de raads commissie Grondgebiedzaken Goedereede van 10 februari Door Jaap Ruizeveld In een brief aan de gemeente stelt deze instantie dat een onderzoeksteam Groene Golf van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat de verkeersre gelinstallaties bij beide kernen heeft getest. Uit dit onderzoek is gebleken dat de afstelling van de lichten beter kan. Met name bij het kruispunt Goe dereede is daarmee winst te boeken. Rijkswaterstaat zoekt nu naar financiële middelen om deze verbeterslag te berei ken. De termijn waarop dit kan worden gerealiseerd is nog onduidelijk, zo staat er in de brief. Herhaald wordt dat de zogenaamde kluifrotonde in de N57 (bij De Punt, afslag Ciroeneweg) wel zal worden uitgevoerd. Over de datum Een ander verkeersaspect in de commissie betreft het Ver keerscirculatieplan Stellen dam. Na een eerste presenta tie in 2008 en verwerking van reacties kan de verbeterde ver sie van het plan opnieuw aan de inwoners van Stellendam worden gepresenteerd. Deze bijeenkomst wordt gepland op maandagavond 16 februari in verenigingsgebouw 't Haegse Huus. Het inloopdeel begint om 20.00 uur. Tenslotte is de gemeente niet van plan na het vervangen van de verkeersdrempel in de Voorstraat Stellendam, ter hoogte van de Deltastraat, door een lagere zogenaamde punai se, nu nadere verkeersmaatre gelen te treffen. Een bewoner van de Voorstraat had hierom gevraagd aan de gemeente. Er zijn diverse snelheidsmetingen uitgevoerd alsmede twee laser- guncontroles door de politie. Gelet op deze onderzoeksre sultaten - 85 procent houdt zich aan de snelheidslimiet van 30 kilometer en slechts 4 tot 6 procent van de voertuigen reed harder dan 40 kilometer - wordt het treffen van maatre gelen niet opportuun geacht. GOEREE-OVERFLAKKEE - Al geruime tijd wordt er nagedacht en gesproken over de oprichting van een regionale afdeling van de Gereformeerde Bond op Goeree-Overflakkee. Als eerste zijn alle kerkenra- den daarover benaderd. Zij hebben in meerderheid positief gereageerd op het voornemen om te komen tot het oprichten van een regionale afdeling. Hier mee werd de basis gelegd voor verdere uitvoering van deze plannen. Als gevolg hierop hebben - zoals het Huishoudelijk Regle ment voor de plaatselijke en regionale afdeling van de Gereformeerde Bond aangeeft - het benodigde aantal stemge rechtigde leden een verzoek tot het oprichten van een regiona le afdeling ingediend. Om een afdeling wordt immers vanuit het grondvlak verzocht. Het Hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond heeft dit verzoek ingewilligd. Eén van de redenen tot het oprichten van een regionale afdeling is de goede onder linge band die er zijn mag tus sen de gemeenten nog sterker te benutten door gezamenlijk activiteiten uit te voeren die de opbouw van de gemeen ten in gereformeerde zin ten goede komt en de onderlinge band verdiept. Daarbij wordt gedacht aan een Bijbels zicht op de kerk waartoe men behoort. Op deze wijze wil de regionaie afdeling ten dienste staan van de gemeenten. Er is een voorlopig bestuur gevormd dat de oprichtings vergadering voorbereid en uit schrijft. De leden van de regio nale afdeling kiezen tijdens de officiële jaarvergadering een definitief bestuur dat tevens een afspiegeling zal vormen van de kerkelijke gemeenten op Goeree-Overflakkee. De oprichtingsvergadering zal gehouden worden op maan dag 2 maart om 19.30 uur in 'De Hoeksteen' aan de Ring in Middelharnis. De oprichtings vergadering staat open voor zowel leden als niet-leden. Drs. PJ. Vergunst, algemeen secretaris van de Gerefor meerde Bond, zal die avond een inleiding houden met als thema: 'Waarom een regionale afdehng en wat kan zij bete kenen voor de gemeenten in haar onderlinge samenhang?' Hef voorlopig bestuur wordt gevormd door ds. E. de Mots, H. v.d. Haven, L.C. Stoutjes- dijk en H.R. de Kreij. Steeds vaker krijgen de gemeenten op Goeree- Overflakkee meldingen van illegale dump van asbesthoudende materia len in de openbare ruimte. Dit heeft niet alleen nega tieve gevolgen voor het milieu, maar brengt ook grote gezondheidsrisico's mee voor mens en dier. Als asbest breekt of afbrokkelt komen kankerverwekkende stoffen vrij. De vezels kunnen OUDE-TONGE - Dinsdag 10 februari, 19.30 uur, ds. C.J. Meeuse. Brink, Bunschoten - Geref Kerk 9.30 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. J. H. Becker - Gen Gem. 9.30 en J8.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema. bij inademing diep in de lon gen doordringen en op termijn buikvlieskanker, longvlieskan- ker en stoflongen veroorzaken. Hieraan sterven in Nederland jaarlijks naar schatting zo'n 700 mensen. Wanneer asbest- bevattende gebouwen gesloopt of verbouwd worden, moeten allerlei beschermende voor waarden in acht worden geno men om de negatieve gevolgen zo beperkt mogelijk te houden. Deze voorwaarden worden in een melding of sloopvergun ning voorgeschreven. Iedereen die asbesthoudend afval wil verwijderen, moet vooraf contact opnemen met de afdehng bouw- en woning toezicht van de gemeente. Zij geeft aan welke procedure gevolgd moet worden. In de praktijk komt het erop neer dat als een sloopvergunning vereist is, een gecertificeerd asbest ver wijderingsbedrijf moet worden ingeschakeld. Ook op Goeree-Overflakkee zijn dergelijke gecertificeerde bedrijven te vinden (zie website www.ascert.nl onder het kopje CI's). Zie voor meer info ook website www.isgo.nl, onder het kopje Reiniging. i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2