Ethiek ^^t diaconaat en de moderne samenleving In proces bestuurlijke toekomst op eiland staat het college van Middelharnis achter stap GS Kerk diensten Lege Rabobank hoofdsponsor Stichting Nationaal Monument Watersnood 1953 DPN stelt vragen over ^Marokkaanse namenlijst' EllAIIDEII-IIIEtJWS Jona de profeet Ingebruikname pnkkamer ziekenhuis Dirksland EIIAI1DBl.niElJW5 Een vergadering van diakenen Een citaat Dr. W. H. Velema GOEREE-OVERFLAK- KEE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelhar nis stellen de raad voor in te stemmen met de gevraagde medewerking aan de door het college van Gedeputeerde Sta ten ingestelde advies commissie Schutte, die vóór 1 april 2009 advies moet uitbrengen over de bestuurlijke toekomst op het eiland. Via een gewij zigde agenda is de brief van GS met de inmid dels bekende voorlopi ge conclusie - "Wij zijn geneigd te veronderstel len dat de vorming van één gemeente Goeree- Overflakkee per 2012 het meest gerede toe komstige eindbeeld lijkt te zijn" - opgevoerd voor de openbare bijeenkomst op donderdagavond 5 februari. WD - Goedereede Onderzoeksrapport Extra naar de stembus OUWERKERK - De Zeeuwse Rabobanken, Rabobank Goeree-Over flakkee en de stichting Nationaal Monument Watersnood 1953 hebben maandag een hoofdspon sorovereenkomst gete kend. Mede door dit spon- sorschap kan de uitbrei ding van het museum in Ouwerkerk gerealiseerd worden. Zondag 1 februari 2009 J.M.J. Kieviet Ingezonden: PAGINA 2 VRIJDAG 30 JANUARI 2009 Onlangs uerd ik in een dorp op de \eluwe uitgeno digd om dit onderwerp in te leiden. In dat dorp hebben de diakenen van drie plaatselijke kerken eens in het jaar een gemeenschappelijke vergade ring. Daar worden niet alleen de diakenen uitgenodigd, maar ook degenen die in de gemeen ten diaconale diensten verrich ten. Onder hen zijn, zoals ook elders, veel vrouwen. Laat ik de drie kerkverban den waar diakenen dan samen \ergaderen met name noemen: De Hervorinde Kerk van Gere formeerde Bondssignatuur, de Gereformeerde Gemeente en de Ciereformeerde Gemeente in Nederland. Men had een ambtenaar van het zorgloket van de gemeente uitgenodigd en ook de rech terhand van de wethouder die Sociale Zaken in zijn por tefeuille heeft. De vergadering kreeg dus informatie, wilt u voorlichting van binnenuit. En dat werd door beide sprekers met verve gedaan. Toen ik na deze boeiende en uitvoerige voorlichting aan het woord kwam, ben ik maar begonnen met te zeggen dat de vraag gesteld kon worden wat ik nog voor nieuws aan deze informatie over zorg kon toe voegen. Bij de oorbereiding van mijn bijdrage heb ik kennis genomen van een artikel van professor James Kennedy. Hij is .-Vmerikaan van geboorte en heeft aan enkele universiteiten in -Amerika gedoceerd. Sinds een aantal jaren is hij hoogleraar in de Nederlandse geschiedenis aan de Universiteit \an .Amster dam. Hij is een veelgevraagde, gezaghebbende spreker op lan delijke bijeenkomsten, ook van algemene aard. Hij zal spreken bij de Calvijnherdenking in Dordrecht in mei aanstaande. Ik had zijn bijdrage gelezen in het volumineuze boek 'Religie in Nederland'. Een handboek van meer dan vijfhonderd bladzijden, onlangs uitgegeven door Meinema, Zoetermeer. Professor Kennedy behandelt in de afdeling 'Religie en het maatschappelijk debat' het onderwerp 'Politiek'. Ik geef een wat lang citaat omdat de inhoud mij bij het thema van deze column van pas komt. Als in het citaat de term 'godshui zen' voorkomt, wordt daarmee bedoeld de bijdrage van de ker ken en van moskeeën (hoe die dan ook georganiseerd zijn). "De nieuwe Wet Maatschap pelijke Ondersteuning van 2006 geeft godshuizen een eigen plek in de sociale en materiële hulpverlening aan medeburgers met zorgbehoef ten, zowel binnen hun eigen instellingen als daarbuiten. vanuit deze invalshoek wordt de participatie van godshuizen een integraal onderdeel van overheidsbeleid, waarin de staat terugtreedt en maatschappelij ke partners taken overnemen. Deze vorm van religie in de politiek geeft rehgieuze organisaties wel nieuwe moge lijkheden om sociaal beleid op lokaal niveau vorm te geven." (p. 376). Als derde spreker die avond mocht ik er opmerk zaam op maken dat er door de beide vorige sprekers, vanuit de plaatselijke poliüek, nauwe lijks aandacht gegeven was aan de bijdrage van het diaconaat. Prof Kennedy stelt zelfs dat participatie vanuit godshuizen een integraal onderdeel van overheidsbeleid wordt. Een diaconale gemeente In dit verband zal ik slechts enkele opmerkingen maken. Misschien dat diakenen er hun winst mee kunnen doen. Dan beperk ik me niet tot diakenen. Eigenlijk moet heel de gemeen te een diaconale instelling heb ben. Dat wil zeggen bereid zijn om te helpen, primair binnen, maar waar mogelijk en nodig ook buiten de gemeente. Het is wellicht bekend dat de verbrei ding van het christelijk geloof in de eerste eeuwen mede met intensieve daadwerkelijke (dus diaconale) hulpverlening is gepaard gegaan. De groei van de kerken in die eeuwen is, zo leert een onderzoek van de kerkgeschiedenis, mede te danken aan het diaconaat. Er moet juist in deze tijd ook gewezen worden op de nood zaak van een diaconale instel ling van de gemeente. Op mijn preekreizen hoor ik van de vele werkzaamheden die met name vrouwen, en ook mannen, in de hulpverlening verrichten. De gemeente kennen De overheid alleen kan de hulpverlening niet aan. Het is ook de taak van de burgers, met name van christenburgers, om in eigen kring te helpen; en waar mogelijk en nodig ook daarbuiten. Ik denk aan allochtonen. Dit betekent dat diakenen de gemeente moeten kennen, bijvoorbeeld door diaconaal huisbezoek. De diakenen moe ten soms zelf direct hulpver leners zijn. Hun taak kan ook bestaan in het begeleiden van gemeenteleden en in verwij zing naar helpers. Ik zou deze taak van het diaconaat de mobi lisatie tot hulpverlening willen noemen; en dat niet maar met enkele termen of kreten, maar metterdaad. Bovendien zullen diakenen dan moeten inventariseren en registreren op welke krach ten zij in de gemeente voor de hulpverlening een beroep kunnen doen. Daartoe is nodig dat de ver schillende taken onder de dia kenen verdeeld worden. De een doet vooral dit en de ander dat. Het zal duidelijk zijn dat er dan nauw contact met de ouderlingen en vooral met de predikant moet zijnl' Door Christus gemotiveerd De diepste motivatie tot dia conaal dienstbetoon is het werk van onze Heere Jezus Chris tus. Zijn dienende liefde zal gestalte mogen krijgen in ons daadwerkelijk dienstbetoon. Daarvoor gebruikt te worden is geen prestatie. Het is alleen genade. Het moet toch een vreugde en een voorrecht zijn om dienst baar te zijn. Daarin mogen we iets laten zien van de genade die we zelf ontvangen hebben. De vreugde daarover mogen we doorgeven. Zij komt stellig ook weer naar ons terug. Boven dien kunnen we ook buiten de kerk iets laten uitstralen van de liefde van Christus. Dit alles dring temeer, omdat bijdragen van rijkswege met ingang van 2009 sterk verminderd zullen worden. Ik was dankbaar op die \ergadering van diakenen en diaconale helpers dit aspect te mogen belichten. En daarmee inhoud te geven aan de woor den van prof Kennedy die ik hierboven citeerde. Door Jaap Ruizeveld "De brief van GS is dan wel aan het college gericht", zo schrij ven b. en w. van Middelharnis, "maar wij achten dit een dus danig van belang zijnd onder werp dat hierover een uit spraak \an de raad gewenst is. Het college heeft zich over de inhoud van de GS -brief bera den. Besloten is als standpunt in te nemen dat de conclusie van Gedeputeerde Staten kan worden onderschreven". Met andere woorden: Burgemees ter en wethouders van Middel harnis kunnen zich met de nu voorgestelde stap verenigen en willen medewerking verlenen aan de totstandkoming van het advies van de ingestelde pro vinciale adviescommissie. "Op basis van de daarna volgende besluitvorming van GS kan een nader standpunt worden inge nomen", zo schrijft het dage lijks bestuur van Middelharnis aan de raad. De V\'D -fractie in de raad Goedereede is niet verbaasd of verbijsterd over de ingestelde commissie Schutte om herin deling te onderzoeken."Wij zagen dat aankomen. De han delwijze van de Provincie ver dient in deze echter niet de schoonheidsprijs. De infor matie lag immers al op straat vóór er met onze gemeente is gesproken. Ook de argumen ten zijn niet allemaal helder". Dit stelt Henk van der Meer, fractievoorzitter VVD - Goede reede. Als nadelen bij herinde ling noemt zijn fractie dat de politiek erg ver van de burger komt te staan, dat het eiland qua oppervlakte te gróót is om één gemeente te vormen en dat herindeling veel geld kost. Verder dat de gemeenten erg verschillend zijn en dat dus eigen beleid wenselijk is en dat Christelijk streel<biad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485738 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal<elijl(e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 187930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). juist schaalvergroting uit is en kleinschaligheid terugkomt. Voordelen kunnen zijn dat één gemeente, zeker ook voor de Provincie, efficiënter is, en dat geldt eveneens voor een aan tal organisaties en instanties. Wellicht biedt herindeling de mogelijkheid dat het eiland toekomstige taken ambtelijk en bestuurlijk beter uitgerust aan kan. Wij laten ons niet lei den door emoties of sentimen ten, maar nemen besluiten op basis van argumenten. Even als andere fracties heeft ook de VVD een site beschikbaar waarop men vanuit het hele eiland reacties kan geven over het lopende proces met daar aan gekoppeld de eigen voor keur. Die meningen vernemen wij graag aldus de VVD -Goe dereede op www.govvd.nl". Nu eilandbreed het onderwerp bestuurlijke toekomst op diver se podia aan de orde is, wordt besproken en bediscussieerd, wordt veelvuldig naar aanvul lende informatie gezocht rond reeds uitgevoerde procedures bij gemeentelijke herindelin gen. De rijksuniversiteit Gro ningen en het bureau Beren schot brachten het dossier 'Herindelingen gewogen op de markt'. Een onderzoek naar de doelen, effecten en het proces van her indelingen. Recent hebben wij in Eilanden-Nieuws dit boek werk al aangestipt. De opstel lers van het rapport stellen in hun conclusies en aanbeve lingen dat na onderzoek naar herindeling van een dertien tal gemeenten in de provincie Zuid-Holland is gebleken dat het vertrouwen van burgers in hu nieuwe gemeente is afgeno men evenals de belangstelling van inwoners in de gemeen tepolitiek. Dit wordt gestaafd met opkomstcijfers van de lokale verkiezingen. In alle gemeenten geven ondervraag den aan dat de zakelijkheid van het contact tussen burgers en gemeente is toegenomen, maar dat de regelmaat van het contact tussen wethouders en individuele burgers juist is afgenomen. Geconstateerd wordt dat de professionahteit van de dienst verlening is verbeterd even als de klantgerichtheid in de dienstverlening. In verdiepen de gesprekken wordt gespro ken van een flinke kwaliteits slag. Opgemerkt wordt verder dan de fysieke afstand naar het gemeentehuis toeneemt, maar dit kan met servicepunten in kernen, zeker in de beginfase, worden opgevangen. Op de korte en middellange termijn zijn geen gevolgen opgevoerd voor het publieke voorzienin genniveau. Tenslotte wordt als sterk punt genoemd dat de positie van de heringedeelde gemeenten in de regio en in ver houding tot medeoverheden sterk verbeterd. Berenschot en rijksuniversiteit geven wel aan dat er bij de onderzochte her indelingen een soort spagaat ontstaat. Bestuur en ambtelijke organisatie kunnen verbeterd zijn, maar de inwoners nemen dat niet waar omdat hun inte resse en betrokkenheid met de lokale politiek afneemt. Als het tot herindeling komt op het eiland, hoe zit het dan met de lokale verkiezingen? Gemeenten die per I janu ari 2012 worden heringedeeld moeten een tussentijdse her indelingsverkiezing houden, zonder dat een reguliere raads verkiezing kan worden overge slagen. Zoals bekend staan er landelijk nu gemeenteraads verkiezingen gepland voor 2010. Uitgangspunt bij gemeente lijke herindelingen is om niet onnodig extra verkiezingen te laten plaatsvinden. Maar de Kiesraad is van mening dat een verlenging van de zittingsduur van de oude gemeenteraden van meer dan een jaar niet wenselijk is. De kiezer kon van tevoren niet weten dat de zit tingsduur zo lang zou zijn. De nieuwgekozen raad, na de her indelingsverkiezing, treedt dus aan op 1 januari 2012, wan neer de oude raden aftreden, en houdt twee jaar zitting tot de reguliere nieuwe landelijk te houden raadsverkiezingen van maart 2014. Dit staat in het boekwerk Handvatten voor gemeente lijke herindeling, een uitgave van april 2008, van het minis terie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, direc tie Bestuurlijke en Financiële Organisatie. Staatssecretaris Ank Bijleveld-Schouten stelt in haar voorwoord bij dit boek werk dat een gemeentelijke herindeling voor alle betrok kenen een verstrekkende gebeurtenis is, waarbij de ene herindeling heel soepel ver loopt, de andere juist Weer veel moeizamer. Een ander aspect dat wordt genoemd is de naam van de nieuwe gemeente. De provin cie of betrokken gemeenten kunnen in het herindelingsad vies een voorstel doen voor de naam v4n'de nieuwe gemeente. Gemeenten moeten op grond van artikel 158 Gemeentewet de eigen gemeentenaam wijzi gen. Het watersnoodmuseum is bezig aan een grootscheepse verbouw en uitbreiding, die deze winter haar beslag moet krijgen. Dit voorjaar zullen in Ouwerkerk alle vier betonnen caissons omgevormd zijn tot expositieruimten. De collectie zal naast de Ramp 1953 ook beelden geven van waterma nagement vandaag en in de toekomst. Een substantiële bijdrage aan deze uitbreidingsplannen is een logisch gevolg van de ambitie van de Rabobank. De coöperatieve ambitie is projec- De directievoorzitter van de Rabobank Oosterschelde, Henk Beumer feliciteert de voorzitter van het Watersnoodmuseum Hans Simons. ten steunen die een positieve bijdrage leveren aan de leef- en werkomgeving van klanten en leden van de Rabobank. De Rabobank rekent op een vruchtbare samenwerking. OLDÜORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. H. Lassche, bediening Hei lige Doop en 18.30 uur ds. A. Kot, Huizen. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. A. Kot, Huizen en 18.30 uur ds. H. Lassche. Woensdag 4 februari, Dorps kerk: 19.30 uur ds. N. den Ouden, Nieuw-Lekkerland Herv. Gem. 9.45 uur ds. M. .M. van (Jampen, Rotterdam en 18.00 uur kand. P. C. H. Kleinbloesem, Xieuw-Lek- keriand - Geref. Kerk 10.00 uur ds. G. G. Kant en 18.30 uur ds. L. Kruger - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. M. van 't Hof, Sint Annaland en 18.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging voor en nabetrachting op het Heilig Avondmaal. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. J. W Scheur water, Oud-Vossemeer - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. W. M. van der Linden, v.m. bediening Heilige Doop - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. Schep en 18.30uurds. C. G. Kant. MELISSAXT - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur kand. G. Pater, Kruiningen en 16.00 uur ds. A. Kot, Huizen - Geref. Kerk 9.30 uur ds. A. S. Rienstra - Oer. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. F. Blok - Oer. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, vienng Heilig Avondmaal; 15.00 uur ds. J. W'illemsen, viering Heilig Avondmaal in Vroonlande en 18.00 uur ds. G. van Meijeren, dankzeg ging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. J. de Bruijne. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur, kand. L.. Hak, Nieuw-Lekkerland en 18.00 uur ds. H. J. Lam, Ridder kerk - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam en 18,00 uur ds. A. van Wijk - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. T. W. van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.00 uur kand. G. Pater, Krui ningen en 17.00 uur ds. J. Kot, Borssele - Exodus 10.00 uur mevr. E. Weijen- berg - Remonstrantse Güem. 10.00 uur ds. J. R Klijnsma - CAMA Gem. 10.00 uur Joh. v. d. Laan. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. M. Mes semaker, Monster - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. J. Lingen en 17.00 uur ds. T. Verduijn - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. R den Butter - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur (bed. H.A.)en 17.00 uur ds. D.J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. R. Volk, Den Haag en 18.00 uur ds. C. Stelwagen, Elspeet, bedie ning Heilige Doop - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur eerw. heer L. Stuurman - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. T. van Brug gen, Streefkerk - Gen Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. de Jongste - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur ds. L. de Rijk. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridder kerk en 18.00 uur ds. D. Dekker, Oudewater - Geref. Kerk 10.00 uur ds. P C. Koster en 18.00 uur ds. I. J. Bijlsma - Gen Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. lO.OOuurds. C.J. V. d. Plas, Zwijndrecht en 18.00 uur ds. Z. de Graaf, Katwijk aan de Rijn - Geref. Kerk 10.00 uur de heer J. Anninga en 18.00 uur ds. L. J. Lingen. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. HG. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. J. Boer, Nieuwe Tonge en 15.30 uur ds. W. M. van der Linden, Stellendam - Geref. 'Jona is een boek voor ambts dragers en er zijn veel lessen uit te halen voor ambtsdragers. Maar Jona is ook een boek voor de gehele gemeente..." Zo begint ds. C.G. Vreugden- hil zijn Woord vooraf in deze prekenbundel. De schrijver is predikant in de Gereformeer de Gemeente van Vlissingen. Diverse andere boeken over zending en geloofsleer schreef hij. Nu dus deze bundel waarin negen preken over het profe- tenboek Jona zijn opgenomen. Dit boek komt voort uit een serie preken die de Vlissin- ger dominee ooit in zijn eigen gemeente hield. Daartoe aan gespoord door anderen gaf hij toestemming om de inhoud ervan in druk te laten verschij nen. De tekst zoals ze in dit boekje is opgenomen, bevat niet meer en niet minder dan de uitgesproken woorden op de kansel. Dat heeft tot gevolg dat hier en daar nog wel iets te merken is van de gebezigde spreektaal. Een voordeel ervan is de directheid van de ver- woóïding. 'Joiia was een profeet van God, tegen wil en dank. Ondanks zijn weerbarstigheid heeft hij geweldig veel vrucht op zijn werk gehad. Wat over hem ver teld wordt in het boek Jona is boeiend en aangrijpend. Toch gaat het niet om Jona, het gaat om de God van Jona. Het gaat over het Evangelie van Jona, en dat is zo overweldigend rijk dat je diep onder de indruk komt van Gods geduld en genade." Deze zinsneden neem ik even eens over uit het Woord voor af Ze geven een wel erg korte maar goede samenvatting van deze preken. Het is me ook even een aan grijpende geschiedenis, die van Jonal Jona, de profeet van God die van Zijn goddelijke Zender opdracht ontvangt om oostwaarts te gaan, naar Nine- vé, om daar het Woord van God te prediken - maar die .van de weeromstuit na^r bet westen vertrekt, met de bedoe ling daar zo ver mogelijk heen te gaan. Een vluchteling voor de missie waarmee de Heere hem heeft belast. Hij tracht er onder uit te komen. Het komt overigens nog voor... Dwaze Jona, dwaze dienaar van het Woord. Alsof de Heere geen mogelijkheden heeft om in te grijpen. En ook dat komt nog Wel, dat doet de Heere in het geval van Jona dan ook. En hoel Hij moet de zee in. Hij moet het watergraf in. Het is met hem gedaan. Ik zou nu bijna iets gaan weergeven hoe dr. H.E Kohlbrugge dat in zijn preken over Jona's profeten- boek verwoordt. Maar dan zou ik vergeten dat ik bezig ben een bespreking van het boek van ds. Vreugdenhil te geven. Op bladzijde 46 lees ik: "Gemeen te, het grootste wonder in ons leven is toch dat we behouden worden. Want we hebben alle maal de dood verdiend door onze zondenJuist behouden worden, als we het oordeel van God over onze zonden bij vallen en erkennen. Wie zijn leven zal verliezen, zegt de Heere Jezus, die zal hetzelve vinden, die zal het behouden. De gerechtigheid ontvalt ons als we doodschuldig voor God staan... Alleen de schreeuw om genade blijft over. De Heere Jezus krijgt dan waarde." Maar de Heere is een ontfer mend God. Dat blijkt uit de weg van Jona zelf. Behouden komt hij weer aan land. Welis waar als een uitgespuwd mens, maar toch als een geredde zondaar. De ontrouwe knecht wordt toch behouden. Maar de opdracht is geblevenI En dan blijkt opnieuw Gods gena dige ontferming. Nu in die hei dense stad Ninevé. De koning en zijn volk bekeren zich en de Heere gedenkt in de toorn aan ontferming. Dat laatste tot groot ongenoe gen van Jona. De Heere "ver schoonde" - dat is: "spaarde" - de stad. Ds. Vreugdenhil wijst erop dat het gebruikte Hebreeuwse woord te maken heeft met tranen, met tranen die glinsteren in de ogen. Met een betraand gezicht dat getekend is door innerlijke bewogenheid. Er is een ver klaring die zegt; "Het is hier alsof Gods heilige lippen tril len van ontroering als Hij zegt: Jona, ik heb jou gered op al je smeken uit het ingewand van de vis. Begrijp je dan niet dat ik die inwoners van Ninevé niet zomaar verloren kan laten gaan? En dat terwijl ze zich in zak en as bekeerd hebben?" Wat krijgt dit kleine profe- tenboekje glans als we beden ken dat de Heere Jezus heeft getuigd over Zichzelf: "Meer dan Jona is hieri" Anders dan deze profeet uit het Oude Tes tament was Hij vervuld met innerlijke ontferming aan gaande de schapen die geen herder hebben. Ik wil de lezing van dit mooie boekje van harte aanbevelen. Tot persoonlijke bezinning - dat allereerst. Want Jona's boodschap: "Nog veertig dagen..." klinkt nog steeds. Maar ook dat er bewogenheid zou zijn met dp zo velen die het onderscheid tussen hun rech ter- en linkerhand niet weten. De God van Jona leeft nog! N.a.v.: Ds. C.G. Vreugdenhil, Jona de profeet. Uitge verij P. Boekhout, Tho- len. Paperback. ISBX 90-7595-751-8. 144 pag. Prijs €.6,50. Enkele weken geleden besprak ik de gedichtenbundel Bran- daan van de christelijke poëzie van Rien van den Berg. Ik verwees naar een presentatie avond door de samensteller op 6 februari a.s. in Goes. .Anders dan vermeld, vindt die avond plaats in de boekwinkel De koperen tuin in Goes. Voor verdere informatie, zie de site http://ww^v.koperentuin. nl/pages/l tijdelijk/christenen' chrlezen.html. MIDDELHARNIS - DPN heeft aan B W Middelhar nis vragen gesteld omtrent de zogenaamde 'namenlijst' van de Marokkaanse overheid. Volgens een artikel in dagblad Trouw en weekblad Elsevier van vandaag stuurt de Marok kaanse overheid deze week een nieuwe namenlijst naar de ambassade en consulaat in ons land. Op deze lijst staan 'goed gekeurde' namen voor Marok kaanse kinderen, als de ouders deze kinderen komen aange ven bij de burgerlijke stand. Uit de artikelen blijkt dat deze lijst ook wordt doorgegeven aan Nederlandse gemeenten, die deze lijst op hun beurt weer voorleggen aan Marokkaanse ouders, die in hun woonplaats een kind komen aangeven. In dat kader legt DPN aan B W Middelharnis de vraag voor wat het beleid in de gemeente aangaande deze lijst is en of Marokkaanse medeburgers nadrukkelijk worden gewe- Kerk 9.30 uur ds. I. J. Bijls ma en 18.00 uur ds. B. J. Oldenhuis - Gen Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. D. Burgen Waddinxveen. zen op de keuze\ rijheid die zij in Nederland hebben op het gebied van het geven van namen aan hun kinderen. Tevens wordt B Sc ^V gevraagd haar ernstige bezorgdheid omtrent deze ongewenste inmenging in binnenlandse aangelegenheden van Neder land aan de orde te stellen in het verband van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). LUCAS HARTONG 0187-484255 DIRKSLAND - Donderdag middag is de bloedafname van het laboratorium terugegaan naar de eigen locatie (route 50). Vanaf 8 uur deze (vrijdag) ochtend, vindt de bloedafname weer plaats op de oude locatie roiite 50. Tevens zal het labora torium met ingang van dinsdag 3 februari een extra nuchter spreekuur openen in Nieuwe- Tonge, in de praktijk van dok ter De Jager. Openingstijden: dinsdagochtend van 8:15 tot 8:45. X

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2