Dubbelpromotie oud- inwoners Ooltgensplaat Tijd over in 2009? Word vrijwilliger! Koersbalclub Stellendam zoekt nieuwe leden Handelwijze gemeente Middelharnis integer? Opbrengst Lichtjesfietstoer 2008 naar EHBO Ouddorp EIIIVnD01-1IEUW5 Volgend onderzoek f^ieuws van de Wereldwinkel Themamiddag Nationale Voorleesdagen GOEREE OVERFLAKKEE - De Unie van Vrijwil ligers, de UW, is naarstig op zoek naar nieuwe vrijwilligers en dan met name voor het begeleiden van de bewoners van Refugium te Sommelsdijk en Elkersweide te Dirksland. "Vrijwilligers zijn onbe taalbaar" zeggen de mensen van het UW, "maar je krijgt er zo ontzettend veel voor terug, dat is niet in geld uit te drukken". MS Lotgenoten- bijeenkomst Dames Kriekel 1 krijgt klop van Sparta 1 Ingezonden: Oud papier Nieuwe-Tonge PAGINA 7 VRIJDAG 23 JANUARI 2009 LEIDEN - Een niet alle daagse gebeurtenis was het, donderdag 15 januari aan de Universiteit van Leiden. Want in het Academiege bouw aan de Rapenburg vond een bijzondere pro motie plaats. Vader Arend Kagchelland, oud-inwoner van Ooltgensplaat en zoon Michiel, promoveerden op hun proefschrift 'Van dompers en verlichten, een onderzoek naar de con frontatie tussen het vroege protestantse Réveil en de Verlichting in Nederland (18I5-I826)'. Door Francien van der Laan Arend is gepensioneci d docent, Mitliiel is leerkracht in het basisonderwijs, en inmiddels wonen ze in Kame- rik. Hvin belangstelHng voor het verzamelen van oude materialen, pamtlelten en geschriften had uiteinde lijk een boek van ruim 800 pagina's tot resultaat. Mei hun promotie sloten ze een jarenlang onderzoek af naar de confrontatie in Nederland tussen de aanhangers van het vroeg proleslantse Reveil, de internationale opleving van het christelijk denken Iti het negenliende-eeuwse Europa, en de optimistische verlich tingaanhangers. Beide heren hadden hini eigen deel van het boek voor luni rekening genomen, maar van rivali teit was totaal geen sprake. De samenwerking tussen de twee verliep uitstekend. Zelfs dochter Clara werd ingescha- Viulcr I'll ziMiii Kagihfllaiiil, uu de verdediging vnii limi pmejichriji. Fiito: Fiaitrini vtni dei l/mii keld, zij deed al het typewerk en was tijdens de promotie paranimf voor beide promo vendi. Nadat vader en zoon hun proefschrift tegenover de hoogleraren en professoren hadden verdedigd en ze de lolbetuigingcn en complimen ten in ontvangst hadden geno men, mochten ze zich beiden olTicieel doctor noemen. Maar voldaan achterover leunen en van hun titel genieten is er voor de heren niet bij. Hun volgende gezamenlijke onder zoek is namelijk al in vocirbe- reiding. MIDDELHARNIS - Met 3 theelepels cacao in een beker, en daarop hele melk, (goed roeren) krijgt u een heerlijke kop chocoladedrank. Ook kunt u er een ouderwetse cho coladevla mee maken. Ingredi ënten: 40 gram cacao, 80 gram suiker, 40 gi am maizena en 1 liter melk. Bereidingswijze; Meng de cacao, de suiker en maizena dooreen, maak er met een dfcel van de koude melk een papje van en bind de rest van de melk die aan de kook is gebracht er al roerend mee. Laat de vla even doorkoken. De cacao (per pakje 1,79) is te koop in de Wereldwinkel aan het Spuiplein te Middel- harnis. Open op woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur, op vrij dag van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. «UDDORP - Woensdagmid dag 28 jamiari is er in Biblio theek Zuid-Hollandse Delta te Ouddorp een themamiddag \oor kindfjren van 2 tot 6 jaar. Ook ouders/verzorgers, vooral van de jongere kinderen, zijn welkom. Deze middag staat er een prentenboek uit de Pren tenboek lopTien centraal. Daaruit wordt voorgelezen en daarna creatief aan de slag gegaan. De middag diuirt van i:V30-14.4,'5 inn-. Vooraf aan melden is gewenst. Dat kan aan de balie in de bibliotheek of via website www.bibliotheek- zuidhollaiidsedelta.nl. STELLENDAM - Samen met anderen bewegen, op zijn tijd een 'bakkie' drin ken, maar bovenal een gezellige avond hebben, dat zijn de belangrijkste kenmerken van koersbal club Stellendam. Deze club zoekt nieuwe leden, zowel mannen als vrouwen. Leef tijd is niet belangrijk. Iede re dinsdagavond van 19.00 tot 21.30 uur kan men een balletje komen gooien, of beter gezegd, rollen, in het Haegse Huus te Stellen- dam. Door Mirjam Terhoeve De oprichter van de zesjarige club. Floot Pronk en zijn vrouw Riet, zijn enthousiaste koers- ballers. "Het is een ontzettend leuk spel", zegt Floor, "leder een kan hel doen. Het lijkt een heel klein beetje op jeu cle bou les, maar dit is lekker binnen en daarbij is het grootste \'er- schil dat men bij koersbal rolt niet de bal in plaats van gooit. We spelen met twee teams op twee matten van 9 meter lang en 2 meter breed. De mat is verdeeld in vakken. Eerst rolt men met een klein balletje, de jack. Die probeer je in het ach terste \'ak te rollen. Daarna rol je met \ier grotere ballen. Die probeer je zo dicht mogelijk in de buurt van de jack te rollen. Je kunt natuurlijk ook probe ren om de grotere ballen xan je tegenstanders er juist weer vandaan te stoten. Wie het dichtst bij de jack eindigt, is de winnaar. De \akken op de mat leveren bovendien ook nog bepaalde punten op". liet rollen van de ballen is ook nog een kunst apart. "De bal len zijn niet helemaal rond", legt Floor uit, "en er zit boven dien een verzwaring aan ene kant. Dus je moet eigenlijk niet een boogje rollen om rechtuit te gaan. Maar ach, dat ziel en leert men vanzelf wel. Men hoeft vooraf geen kennis te hebben \an de spelregels. .Als men langskomt, leggen wij dal met veel plezier allemaal uit. Het gaal ook niet echt om de wedstrijd. We doen niet aan competitie. Gezelligheid en lekker bezig zijn is het allerbe langrijkste. Hoewel iedereen aan het eind \an de a\ond toch wel een beetje benieuwd is naar de punten. Tussendoor drin ken we overigens altijd samen een kop koffie. Dal hoort er zeer zeker ook bij". "Voor de echte enthousiaste lingen is er jaarlijks een wed strijd in Oostvoorne", ver volgt Floor. "Dat is heel leuk. dan komen er zo'ii 40 clubs uit heel Nederland en ja, dan gaat het er echt fanatiek aan toe. Wij dragen dan ons eigen clubshirt. Maar \oor de duide lijkheid, dat is niet verplicht, wie mee wil doen is welkom, maar als men dat niet wil. is hel ook goed". Floor en Riet hopen dat er binnenkort weer wat nieuwe leden bijkomen, want er zijn wat mensen afgevallen door persoonlijke omstandigheden. "Eigenlijk kan iedereen het doen", vertelt Riet. "Er zijn zelfs mensen, die vanuit de rolstoel meespelen. Zelf ben ik er even uitgeweest door een staarope ratie, omdat je dan niet mag bukken, maar dan ging ik nog mee om te kijken, gewoon xoor de gezelligheid. Het is een leuk clubje en er zijn geen kliekjes, ledereen wordt meteen in de groep opgenomen". "Het koersballen gaal het hele jaar door", voegt Floor eraan toe. ".Alleen in de zomermaan den ligl het een week of vier stil. Voor het geld hoeft men het niet te laten. De contribu tie bedraagt 6,50 per maand en men hoeft verder geen speciale kleding of materialen aan te schatïen. De gemeente Cioedereede is zeer betrokken en heeft voor de matten en de ballen gezorgd en subsidieert de zaal. Wij zijn de gemeente daar uiteraard zeer erkentelijk voor". "Wie nieuwsgierig is geworden kan op dinsdagavond lussen 19.00 en 21.30 uur gerust een keer binnenlopen in het Haeg se Huus, om gewoon eens te kijken of mee te doen. Men is dan nog niets verplicht. Wij helen iedereen van harte wel kom", aldus Floor Pronk. Voor meer informatie kan men ook bellen naar de Fami lie Pronk. tel. 0187-483913 of 06-20404005. Door Mirjam Terhoeve De afdeling Goeree-Overflak- kee van het UW bestaat sinds 1981 en heeft thans zo'n 210 medewerkers en 50 donateurs. De vrijwilligers worden inge zet bij verschillende projecten. Twee van die projecten zijn Refugium en Elkersweide, bei de \allend onder Sjaloom Zorg. 'Juist \'oor die ])rojecten zoeken wij met spoed nieuxve vrijwilli gers", zegt Aija Abramse, alge meen bestuurslid. "We zoeken mensen tussen de 20 en 70 jaar met een warm hart, die wat voor anderen willen doen. Mensen die, in overleg, wekelijks of twee-wekelijks op een vastge stelde tijd, de fjewoners willen begeleiden. Bij Refugium kun je dan denken aan een rondje wandelen, een spelletje doen, kolTie drinken, boodschappen halen, voorlezen, knutselen of gewoon gezellig samen koekjes bakken. Betrouwbaarheid en continuïteit zijn daarbij de sleu telwoorden". "We denken dan een beetje aan de één op één situatie", voegt projectleidster Mieke van Noort er aan toe, "met andere woorden, een mens- mens relatie. Dus je begeleidt meestal steeds dezelfde bewo ner. Zo schepje vertrouwen en een band. Het werk is vrijwil lig, maar niet vrijfjlijvend, we moeten wel op iemand kunnen rekenen, en zeker ook voor de bewoners is het prettig als ze steeds een vertrouwd gezicht zien". Bij Elkersweide gaat het om de bewoners met een meervou dige complexe handicap. "Het begeleiden van deze piensen IS wat intensiever", weet Lies- beth Kievit, leidinggevende bij Elkersweide. "De vrijwilli ger geeft echter net dal stukje meer, waar wij zelf niet aan toekomen. Een rondje wande len met de rolstoel, snoezelen ol voorlezen. Maar ook voor de andere cliënten is indixidu- ele aandacht fijn. Bijvoorbeeld door een potje sjoelen, knutse len, meegaan naar de winkel of even meerijden met de taxi naar een club of vereniging. Sleutelwoorden bij Elkerswei de zijn, nel als bij Refugium: duidelijkheid en structuur". Wat wordt er van de \rijwilli- ger verwacht? "Zoals gezegd, vooral continuïteit", zegt Arja .'\brainse, "maar ook dat men lysiek in staat is bepaalde werkzaamheden uil te voeren. begeleidt meestal steeds dezelfde tiewonei: hijvonibeeld hij een rondje imiidelen. Daarbij moet men natuurlijk wel een beetje alfiniteit hebben met de doelgroep. Als mensen liever samen met iemand vrij williger willen worden, bijvoor beeld met een vriendin of met de echtgenoot, dan kan dat natuurlijk ook". Wat krijgt de vrijwilliger ervoor terug? "Men wordt uitstekend begeleid", antwoordt Mieke van Noort. "Iedereen krijgt een eigen conlactpersoon. Met hem of haar kan de vrijwilli ger alles overleggen. Er wordt goed rekening gehouden met de wensen van de vrijwilliger. Verder krijgt men een onkos tenvergoeding, een kerstatten tie en men wordt verzekerd. Ook kan men deelnemen aan het jaarlijkse vrijwilligersuitje. Na drie maanden wordt beke ken of hel beide partijen nog goed bevalt en of de samen- werkijig wordt voortgezet". Anhirjjüln: Han^ ]'illrii„, "Maar wal je vooral krijgt, is heel veel voldoening en lijne contacten", vult ,\rja .Abramse er tot slot nog aan toe. "En dal is, zoals reeds gezegd, niet in geld uil te drukken". Voor aanmelding of meer informatie kan men conlact opnemen mei ,Arja .Abramse, lel. 0187-486004, e-mail arja(5) abranise.nl. of met Mieke van Noort, tel. 0187-001083, e-mail dimidirksC" hotniail.com. SOMMELSDIJK - Op vrijdag 30 januari is er van 10.00-12.00 uur een I^olgenoten contactbij eenkomst MS in de verjaardags kamer van De Goede Ree, Prin- sesselaan 51 te Sommelsdijk. Het is een infiirmeel en informatief bijeenzijn \'an mensen die M.S. hebben, of betrokkenheid hier mee hebben. Het middel legen M.S. is nog niet gevonden, een middel om anders om te gaan met M.S. is om met elkaar in gesprek te komen en vandaar uit nieuwe inspiratie op te doen om met M.S. weer door te gaan. Deze ochtend praten mensen met en zohder M.S. (mantelzor- gers) over hoe ze met deze ziek te omgaan. Er worden diverse manieren besproken. De deel name, koffie en thee zijn gratis. MS (multiple sclero.se) is een aandoening die het isolerende laagje rondom de zenuwbanen alljreekt. Hierdoor ontslaan kleine verhardingen die ervoor zorgen dat de signalen vanuit de hersenen niet of slecht worden doorgegeven. In de eerste set gingen beide ploegen er gelijk vol in met alert en snel volleybal. De Kriekel kwam op een kleine achterstand van 16-14 maar wist deze met mooie set ups en harde aanval len tot 16-16 gelijk te brengen. De Kriekel kwam zelfs voor met 18-19 maar Sparta liet zich niet inpakken en nam de lei ding opnieuw over met 21-19. Door een vervelende blessure van Diana Pape moest De Krie kel met 5 spelers verder en dit bracht verwarring. Het lukte de dames niet meer te scoren. Sparta won de eerste set met 25-19. De tweede set begon De Kriekel opnieuw met 5 dames maar halverwege de set kwam Diana Pape met ingepakte duim toch terug in het veld en scoorde meteen heel goed met haar ser vice. De set liep tot aan het eind gelijk op, 22-22, 23-23 maar Sparta had de langste adem en pakte de winst met 25-23. De derde set had De Kriekel een klein dipje en kwam niet echt tol scoren. Sparta kwam op gro te voorsprong met 11-2. Toch bleef De Kriekel vechten maar de achterstand was te groot om in te lopen. Sparta won weder om met ruime cijfers 25-13. De \ierde set was nu alles of niets. De Kriekel wilde dolgraag een puntje mee naar huis nemen. Het werd een zinderende fina le waarin De Kriekel alles gaf en steeds op voorsprong bleef Sparta vroeg de laatste time-oul aan bij 18-24 en kwam nog terug tol 22-24. De druk was groot en Sparta sloeg de bal uit. Dit laat ste puntje le\erde De Kriekel de felbegeerde setwinst op. Sparta wint met 3-1 en is ook dit jaar weer goed op weg richdng kam pioenschap. Met andere woorden; is de handelwijze van de gemeente ongewenst? En hoe transparant is de gemeente over de keuzes die gemaakt gaan worden? U kunt dat zelf beoordelen. Want wal is er gebeurd? Een aanne mer bouwt de woontoren aan hel Knooppunt in Middelhar nis en moet daar een zinken dak opleggen. Dat doet de aan nemer niet. De gemeente gaat naar de rechter en krijgt gelijk. De aannemer moet alsnog het zinken dak leggen. Maar nu zegt de gemeente, dat het zin ken dak - mede uit milieuover wegingen - niet meer hoeft. Ook de eigenaren van die woningen willen geen zinken dak. Daar komt de aannemer dan dus achteraf goed van af ledereen tevreden. Alleen een beetje jammer van de door de gemeente onnodig gemaakte proceskosten. Maar nu wil de gemeente een bedrag \'an €125.000 van die aannemer aannemen als afkoopl^edrag om daar bijvoorbeeld speeltoe stellen van te plaatsen in woon wijken. De gedachte is dal de gemeente dan duidelijk aan geeft, dat ook professionais niet zomaar kunnen afwijken van een bouwvergunning. Maar achteraf gezien is de aannemer niet afgeweken van de bouw vergunning, want de gemeente wil immers niet meer dat die bouwvergunning naar de let ter wordt uitgevoerd! Js hel niet zo dal de aannemer nu de indruk kan krijgen dal hij hel naleven van bouwvergunnin gen kan afkopen als hij maar genoeg geld betaalt? Mogen de gewone burgers dat dan ook? Geld betalen om niet te hoeven voldoen aan een bouwvergun ning? En hoeveel geld dan wel? Of zijn sommige mensen gelij ker dan andere? Hoe zit het nu met het gelijkheidsbegin sel? .Algemeen Burger Belang vindt dit ongewenst gedrag. Als het college besluit om de 125.000 om deze reden aan te nemen, dan is naar onze mening de gemeentelijke inte griteit in het geding. Wal vindt 11 daar nu van? Dit hele onder werp stond op de agenda van N1EUWE-F0N{;E - Morgen, zaterdag 24 januari, wordt in Nieuwe-lbnge oud papier opgehaald voor de Hersteld Hervormde Gemeente aldaar Gelieve hel papier vóór 09.00 uur langs de weg te zeilen. de raadsvergadering van 15 januari om in het openbaar te bespreken. Op verzoek van twee fractievoorzitters is hel van de agenda gehaald en besloot de raad alleen maar te zijner lijd o\er de besteding van die 125.000 te willen praten. De raad had de kans hel college te behoeden voor hel mogelijk schenden van de gemeentelijke integriteit, maar laat die kans (bewust?) voorbij gaan. Hoe transparant is dat? Albert llriffert R/mdslid ABB OUDDORP - Op 29 augustus 2008 heeft VVV Ouddorp aan Zee weer een succesvolle Licht jesfietstoer gehouden. Een suc ces dat allereerst te danken is aan de bewoners langs de, rou te, die hun huizen en stralen in Ouddorp sfeervol verlichtten en versierden, maar ook komt het succes van de toer op reke ning van de deelnemers, de fietsers. De opbrengst van de Lichtjesfietstoer gaal elk jaar naar een goed doel. Dit jaar was dat een nieuwe reanimalie- pop voor EHBO Ouddorp, en die werd tijdens de vergadering van EHBO Ouddorp afgelopen donderdagavond overhandigd, in het bijzijn van Nina Kroeze- Pel en Mirna Bogen \an VVV Ouddorp aan Zee. De reanimatiepop draagt de naam '.Ambu'. Dat heeft belrek king ('p de hele set, beslaande uit laptop, software en beanier. Met deze reanimalieset kan het reanimeren op een opti male manier worden gede monstreerd en aangeleerd. EHBO Ouddorp is met het gehele cursusaanbod, waar onder ook het omgaan met de .AED, klaar \'oor de toekomst. Op de foto staan v.l.n.r. Mirna Bogen en Nina Kroeze-Pel van VVV Ouddorp aan Zee, Arie Duister, Lenie Roon, Dirk Pikaard, Ina Meijer, Niek Grinwis, Lieneke Gerritsen en voorzitter Peter Bolkenbaas van EHBO Ouddorp, en op de voorgrond de nieuwe reanima tiepop Ambu'.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 7