Vernietiging of verzoening Kerk diensten Zaterdag beter weer op de eilanden Lege Gemeenten Middelharnis en Goedereede sluiten vrijwilligersverzekering af Het weer van volgende week... Avond over 'Het nut en onnut van herindeling Goeree-Overflakkee' EIIAI1DEI1-t1IEUW5 0900-8844 Damvereniging ENE052 te Melissant Calvijn als prediker Derde ronde Flakkeese Dam- kampioenschap 2009 EIIAI1DEl1.niEUWS De gemeenten Middel harnis en Goedereede hebben voor 2009 een vrijwilligersverzekering afgesloten. Dit betekent dat alle vrijwilligers in de gemeente verze kerd zijn tegen zaken als schade aan persoon lijke eigendommen, geneeskundige hulp, psychische hulpverle ning, bestuursaanspra- kelijkheid, etc. De ver zekering is afgesloten bij de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). Waarvoor is een vrijwilliger verzekerd? Meer informatie Bromfietscontrole Uw auto én caravan Zondag 25 januari 2009 PAGINA 2 VRIJDAG 23 JANUARI 2009 Ethiek Het geweld in de Gaza-strook Bijkans heel de wereld is in rep en roer over het losgebar sten geweld in de Gaza-strook tussen Israël en de Hamas-be- weging. Vanuit het genoemde gebied werden en worden dagelijks raketten afgeschoten op het grondgebied van Israël, die de burgerbevolking treffen en angst aanjagen. Deze Isla mitische beweging ziet Israël als een indringer en beschouwt het grondgebied van deze staat, in 1948 uitgeroepen, als bezet gebied, van de Palestij- nen afgenomen. De meer gematigde Fatah beweging van premier Abbas heeft in de Gaza-streek des tijds de verkiezingen verloren van de Hamas-beweging, die duidelijk uitbrengt dat deze uit is op de vernietiging van en de uiteindelijke verdrijving van alle Joden uit Palestina. Omgekeerd accepteert Isra el niet dat nog langer burgers en hun huizen worden getrof fen door de in het land neer dalende projectielen. Steeds luider klonken de protesten van het Joodse volk tegen de regering van premier Olmert, die er maar niets aan deed. Oproepen her en der .Alom khnken er oproe pen tot beide partijen om het geweld, waarbij ook veel burgerslachtoffers vallen, te staken. Vanuit de Verenigde Naties zijn en worden pogm- gen daartoe ondernomen. De Franse president is om te bemiddelen afgereisd naar Egypte, waar zich ook andere diplomaten hebben gemeld, om te pogen een eind te maken aan de gevechten. In en bui ten ons land worden over en weer demonstraties gehouden, al dan niet wettig toegestaan door de overheden, zowel van Islamitische als van Joodse zij de om steun te krijgen. Daar bij is gruwelijk te noemen de gescandeerde leus 'Harnas, Hamas, Joden aan het gas'. Vernietiging Meer dan eens werd door de eeuwen heen gepoogd het nageslacht van de aartsvaders Abraham, Izak en Jakob volle dig uit te roeien. Wie denkt niet aan wat in de Tweede Wereld oorlog in Duitsland onder het Nazi-bewind is geschied? Jood se mannen, vrouwen en kinde ren zijn vergast, alleen omdat zij tot de Joden behoorden. En radicale bewegingen rond en voortgekomen uit de religie van de Islam winden er geen doekjes om dat Israël van de kaart moet verdwijnen. Denk bij voorbeeld aan een land als Iran. Huiveringwekkend trou wens is de haat van deze religie, radicaal gepreekt en in prak tijk gebracht, tegen de Joden en ook tegen de christenen. Wee degene die van geloof ver andert, en van moslim christen wordt. In veel landen in het midden en verre Oosten loopt zijn leven groot gevaar. Heeft dat volgens de Bijbel in deze tijd ook te maken met de komst en de verschijning van de anti christ? En toch bestaat Israël nog steeds. Daar zorgt de God van Israël voor. Die eens dit volk uitkoos tot Zijn volk. O, neen, niet vanwege de aardige natuur of de vriendelijke houding van dit volk. Mozes wees er al op, zie o.a. Deuteronomium 9 5 en 6. En wie in het Midden- Oosten komt als toerist zal wel licht de Arabische bevolking meer sympathiek vinden dan de Joodse. Zo verging het mij destijds bij een bezoek.aan het heilige land en aan Jordanië. Inwoners van deze staat vond ik aardiger in de omgang dan in Israël, uitgezonderd dan een Joodse arts, die ik ontmoette en sprak bij de Klaagmuur. Maar de verkiezende liefde van God is soeverein en vrijmachtig. Verzoening? De Hamas wil Israël weg hebben uit Palestina en schuwt het geweld niet. Israël wil voor goed een eind maken aan de raketbeschietingen. Wie stopt het geweld? Om te beginnen is er nie mand dan God Die de wereld regeert en machtig is gerech tigheid en vrede ook in dat deel van de wereld te brengen. Hij en niemand anders is het Die, zoals Psalm 46 belijdt, 'de oorlogen doet ophouden tot aan het einde der aarde', ook al zal Hij Zelf, naar het profe tisch woord, Jeruzalem stellen tot een lastige steen voor alle volken, Zacharia 12:3. Even wel kan God voor een tijd lang vrede geven. Dat kan Hij doen door rechtstreeks in te grijpen maar ook door middel van mensen en machten. Echte verzoening onder mensen, partijen en volken kan er alleen komen in de weg van bekering tot en geloof in Hem. De verzekering is bedoeld voor iedereen die in organisatorisch verband onverplicht en onbe taald werkzaamheden verricht ten behoeve van anderen en/ of de samenleving waarbij een maatschappelijk belang wordt gediend. Alle vrijwilligers zijn verzekerd, ongeacht hun leef tijd. Er geldt geen minimum aantal uren. De verzekering is bijvoorbeeld van toepassing op vrijwilligers die betrokken zijn bij kerkelijk werk, buurtactivi- teiten of eenmalige activiteiten. Ook de organisaties binnen de gemeenten zijn verzekerd (bestuursaansprakelijkheid, etc). Voor wie is de verzekering niet bedoeld? Vrijwilligers van de brandweer en de politie zijn niet verze kerd; voor hen is een speciale rechtspositieregeling getrof fen. Ook mantelzorgers vallen niet onder de verzekering. Dit hangt samen met de persoon lijke relatie die mantelzorgers hebben met degene die zij ver zorgen. Scholieren die in het kader van de maatschappelijke stage, stage lopen vallen even eens niet onder de definitie van vrijwilligers. De gemeente had de moge lijkheid twee polissen af te sluiten: een basis- en een plus polis. Beide polissen zijn door de gemeente afgesloten. De basispolis bevat kort samen gevat een aansprakelijkheids verzekering en een ongeval len- en persoonlijke eigen- dommenverzekering voor de vrijwilliger. De pluspolis bevat een aansprakelijkheidsverze kering voor rechtspersonen, een bestuurdersaansprakelijk heidsverzekering voor vrijwil ligers, een verzekering voor verkeersaansprakelijkheid voor rechtspersonen en een rechtsbijstandverzekering voor vrijwilligers. Op de website www.vngverze- keringen.nl (vng verzekerin gen vrijwilligers) is meer informatie, zoals het verzeke ringsoverzicht, te vinden. Hier staat exact omschreven waar voor vrijwilligers verzekerd zijn met de VNG vrijwilligers verzekering. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eiianden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en wonjen automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöèr 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). De luchtdruk daalde flink de afgelopen 24 uur. Vooral richting deze vrijdagmiddag- en avond zullen de huisbaro- meters in Middelharnis en Goedereede waarden aangeven van beneden de 975 millibar. Mogelijk zakt het weerglas zelfs weg tot onder de 970 millibar. De volgende dag kan de druk dan ineens weer met 10 millibar zijn gestegen. Net een jojo dan, die barometer. Een zeer omvangrijk moederlagedrukgebied in de boven lucht, dat zich uitstrekt van Noord-Amerika tot aan Oost- Europa, blijft voorlopig weersbepalend en houdt de winter overigens op grote afstand. Een ronduit lauwe louwmaand kan het trouwens al niet meer worden vanwege de opvallende kou begin januari. En ook de voorbije week werd het niet uitgesproken zacht met 10-12 graden, zoals vaak in 'normale' winters. Afzonderlijke lagedrukgebiedjes in dat hoofdlaag krioelen een beetje rond in het Noordwest-Europese kustgebied. Soms ontwikkelen deze raddraaiers zich tot echte randsto- ringen en zouden ze ervoor kunnen zorgen dat de wind flink uit z'n slof gaat schieten, zoals op een dag als vandaag. Mocht de kern van het laag exact boven deze omgeving zijn aangekomen op het moment dat u deze krant leest, waait het echter amper vanwege de kleine luchtdrukver schillen met de afstand. Die laatste 'windarme' optie lijkt de meest realistische te zijn. Donderdagmiddag kwam er dus alweer nieuwe neerslag op ons af van de randstoring waarmee we aanvankelijk ook vandaag nog van doen hadden. Neerslag van betekenis kregen we met zo'n 10 millimeter op de eilanden. Zaterdag belooft wat beter uit te pakken met zo goed als droog weer en zonnige perioden. Op zondag krijgen we alweer te maken met nieuwe oceanische weerbemoeienis- sen. Het wordt veelal 6 of 7 graden maximaal op vrijdag en het weekeinde. Normaal is 4 graden voor eind januari. Komende week gaat het huidige weertype gewoon onver droten voort en zicht op een volgende winterse periode is er voorlopig niet. Wel wordt het minder wisselvallig en levert het kwik iets in. Waarschijnlijk bereikt een nieuwe hoeveelheid koudere lucht ons niet voor begin februari. Toch lijkt deze winter nog wel wat in petto te hebben. Volgende week zijn daar over vast nieuwe ontwikkelingen te melden. Weerman Mare Putto Veel wordt er gesproken over een herindeling van de vier gemeenten op Goeree-Over flakkee. Dat dit geen kleine zaak is blijkt al uit het feit dat hier al jaren over een verdere samenwerking of herindeling gesproken wordt. Voordelen en nadelen worden afgewogen. De ene gemeente houd de boot af, terwijl het voor een andere gemeente niet snel genoeg kan gaan. Is het daadwerkelijk wel nodig? Wat merken wij als bur gers van een eventuele samen voeging? Veel vragen spelen rond dit thema. Graag willen de vier gezamenlijke SGP-Kiesver- enigingen in samenwerking met de SGP Jongeren deze zaken op een rij zetten. Om een duidelijk beeld te schetsen word er op 20 februari een avond belegd waar Drs. W. Chr. Hovius Maar Hij kan ook middelen daartoe gebruiken. Ik denk wel eens: Als een gesprek tus sen Messias-belijdende Joden en Christen-Palestijnen of -.\rabieren op gang gebracht zou kunnen worden, zou dat geen begaanbare weg zijn? Zij zijn over en weer broeders en zusters in het geloof in Chris tus. De eersten worden met name door orthodoxe volks genoten gehaat als afvalligen. Niet minder heeft de tweede groep te lijden van zeker radi cale of zelfs ook gematigde aanhangers van de Islam. Beiden worden als afvalli gen of als verraders gezien. Maar beiden weten zich één in Christus, door hen beleden als de Heiland en Zaligma ker. En dat gaat uit boven alle politieke verdeeldheid. Wie weet wat zij zouden kunnen betekenen voor elkaar en voor hun omgeving. Wij mogen in de heersende spanningen en conflicten hen vooral aan God in het gebed opdragen. Wat een wonder wanneer geen vernietiging maar wel verzoe ning tot stand mag komen in en door Hem, Die door Zijn kruis en opstanding zondaren verzoend heeft met God. deze zaken aan bod komen. Op deze avond hopen de heren A.M. Weststrate, gemeente secretaris van Korendijk, en T. van Oostenbrugge, voormalig gemeentesecretaris van Brui- nisse, de voor- en nadelen op een rij te zetten. In de gemeente Korendijk (Hoeksche Waard) is een gemeentelijke herinde ling niet doorgegaan, in de gemeente Bruinisse (Schouwen- Duiveland) wel. Onder leiding van de heer G. Slootweg hopen beide personen op de door u gestelde vragen in te gaan. Er is voldoende ruimte voor discus sie met de sprekers. De avond wordt gehouden in de Prins Mauritsschool te Middelharnis, aanvang 19.30 uur. Iedereen wordt uitgenodigd om aanwe zig te zijn. 'S! Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee MIDDELHARNIS - Politie mensen van het district De Eilanden hebben maandag middag een bromfietscontrole gehouden in het kader van de aanpak scooteroverlast. In totaal werden 15 bromfiet sen gecontroleerd waarbij zes bekeuringen werden uitge- 'schreven voor rnet name teveel vermogen van de bromfiets/ scooter. Verkeerscontroles Politiepersoneel van het district de Eilanden hield woensdag over de gehele dag verkeers controles op diverse locaties. Zo werd in Nieuwe-Tonge op de Langeweg gecontroleerd of fietsers de juiste verlich ting hadden. In de ochtend uren werden respectievelijk 2 bekeuringen uitgeschreven. Ook werd aangegeven dat fiet sers zonder verlichting slecht zichtbaar zijn voor andere weggebruikers en dat hier door regelmatig gevaarlijke verkeerssituaties ontstaan. In Den Bommel werd na diverse klachten van omwonenden een snelheidscontrole gehouden op de Lageweg. Vier personen overtraden de maximum toe gestane snelheid. Eén bestuur der negeerde de stopstreep. Ook op de Rijksweg N59 bij Oude-ionge werd gecontro leerd, maar er werden geen overtredingen geconstateerd. Uitslagen maandag 19 januari H. Visbeen-J. LooijI-l B. van der Spaan - T. de Geus3-0 A. het Jonk - H. de Geus3-0 C. Visbeen - B. Grootenboer3-0 P. Kom - B. Visbeen0-3 Belieruitslag tweede ronde A. het Jonk - B. Visbeen 1-1 in vertrouwde handen OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerli: 9.30 uur ds. J. G. van Tilburg, Wad- dinxveen en 18.30 uur ds. G. Meuleman. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. G. Meuleman en 18.30 uur kand. A. Kos, Barneveld - Herv. Gem. 9.45 uur ds. D. J. van Ecke- veld. Katwijk aan Zee en 18.00 uur ds. T. W. van Ben- nekom - Geref. Kerk 10.00 uur drs. G. den Hartogh en 18.30 uur de heer K. Baas - Oer. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur de heer T. Stortenbeker en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots en 18.30 uur ds. P J. Stam, Katwijk aan Zee - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. W. van Estrik, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. A. van Wijk, Herkin gen. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf, herbevestiging ambtsdragers en 17.00 uur ds. L. W. den Boer, Sint Philipsland - Her steld Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. M. van der Linden en 18.00 uur ds. J. W van Estrik, Goedereede - Geref. Kerk 10.00 uur de heer C. B. van Beek en 18.30 uur drs. G. den Hartogh. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. A. Kloosterman, Ede en 18.00 uur ds. B. M. Meuleman, Kampen - Geref. Kerk 9.30 uur ds. H. Procee - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. C. Harinck. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. G. Lugthart - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis: 14.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. Maas, Has selt en 18.00 uur ds. J. Maas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk, bedie ning Heilige Doop en 18.00 uur ds. W. M. van der Lin den - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. C. Harinck. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk en 18.00 uur ds. R. W. van Mourik - Lukaska- pel HDG 10.30 uur ds. T. W van Bennekom - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan - Exo dus 10.00 uur vic. M. Die- penbroek - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gem. 10.00 uur de heer K. Mulder. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Har- kema en 18.00 uur kand. A. van Kralingen, Ridderkerk - Geref. Kerk 10.00 uur mevr. M. Keizerwaard en 17.00 uur ds. W. de Graaff - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. E Blok - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. A. Egas - Geref. Kerk (Vrijge maakt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. M. Maas, Has selt - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. IJ. R. Bijl, Wad- dinxveen, bediening Heilige Doop en 18.00 uur kand. N. A. Donselaar, Oosterland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. A. J. de Pater, Utrecht en 18.00 uur ds. J. P. J. Voets, Wijk - Ger. Gem. 10.00 uur (H.A.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Evangelie Gem. Flakkee geen opgave. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist, Groot-Ammers en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. Jeroense en 18.00 uur ds. Buurmeester - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 14.30 uur ds. E. Bakker. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. M. K. de Wilde, Ridderkerk en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Geref. Kerk 10.00 uur de heer A. Fraanje en 18.00 uur ds. G. van den Dool. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. H. G. van der Ziel en 18.00 uur ds. L. de Wit, Bleskensgraaf - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur de heer L. Stuurman, Rot terdam en 15.30 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J. R Ezinga en 18.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. Mesu, Nw. en St. Joosland. De eerste schepping van Cal vijn is een boek geweest: de Institutie. De tweede was een stad; Geneve. Zo is het eens gezegd en later vele keren herhaald. In dit Calvijnjaar - immers Johannes Calvijn werd 500 jaar geleden in Noyon geboren - wordt heel veel over Calvijn gezegd en geschreven. Maar wie hem typeren wil, zal mijns inziens niet kunnen vol staan met deze twee 'creaties' van de reformator: het boek en de stad. Er is iets dat Cal vijn meer dan iets anders heeft gedaan en hem daarom boven alles heeft getypeerd: hij heeft gepreekt! In 1909, nu honderd jaar geleden, werd in Geneve een grote herdenkingsbijeen komst gehouden. Het was bij die gelegenheid dat Emil Dou- mergue, een bekende biograaf van Calvijn, op diens kansel in de St. Pierre het volgende zei: "Deze Calvijn lijkt mij de echte en authentieke Calvijn te zijn, de Calvijn die alle andere verklaart: Calvijn, de prediker van Geneve, die met zijn woor den de reformatiegeest van de zestiende eeuw gestalte geeft. Calvijn zag zichzelf in de eerste plaats als pastor in de kerk van Christus en daarmee als iemand wiens eerste taak de verkondiging van het Woord was." Het is terecht zo gezegd! Aan deze belangrijke functie van Calvijns reformatiewerk is door de jaren heen al veel aandacht gegeven. Ten onzent noem ik het nog steeds fraaie boekje Zicht op Calvijn, een uit gaaf van het Contact Orgaan Gereformeerde Gezindte in 1965. Verder de mooie inlei ding op (veel jaren geleden uitgegeven) serie preken van Calvijn Het gepredikte Woord. En nu kwam er onlangs een nieuw boek uit, heel speciaal over Cal vijn als predilier. De schrijver is Steven Lawson, een dominee in het Amerikaanse Alabama. Lawson heeft dit boek geschre ven, omdat hij van mening is dat de huidige predike.r^ ,yeel van Calvijns preekwerk leren kunnen. Hij constateert dat er heden ten dage een generatie predikers is die schippert met de heilige roeping tot Evange lieverkondiging. "Uitleg wordt J. van Koppen - Joh. Wolfert2-0 J. van Hoorn - H.H. Verolme1-1 R. Jacobs - B. Visbeen0-2 K. Tanis - R. Kwakernaak .1-1 A. de Mik-JJ. Meiaard.... 1-1 S. Maliepaard-A.Jelier.... l-I J. v.d. Ouden - I. Koese1-1 I. Mackloet - D. Wolfert2-0 P. Leroy- I. Mackloet1-1 Leroy heeft in zijn wedstrijd tegen Mackloet geen kans gezien een schijf voorsprong om te zetten in winst. Joh. Wolfert sloeg in zijn wed strijd tegen Van Koppen de verkeerde kant uit en dat kost te hem de partij. De wedstrijd tussen Van Hoorn en Verolme droeg van het begin tot het eind het karakter van remise. Daartoe werd dan ook besloten. Jacobs deed wel zijn best, maar tegen Visbeen maak je niet zoveel klaar. Op een gegeven moment ging het helemaal mis. Tanis en Kwakernaak hielden elkaar van het begin tot het eind in evenwicht, eigenlijk met wat wisselende kansen. Koese speelde een prima par tij, alleen hij gaf op het laatste moment winst, die voor het grijpen lag, uit handen. De .Mik bood remise aan op een moment dat hij beter nog even door had kunnen blijven spelen. Maliepaard wist op een knappe manier een schijfachterstand weg te werken en er nog remi se uit te slepen. De spanning zit er volop in. Vier spelers gaan met 5 pun ten aan de leiding. Zij worden gevolgd door drie spelers met 4 punten. Deze spelers komen op 4 februari in de vierde ronde in m.f.g. Dorpstienden te Ouddorp tegenover elkaar, dus zullen er wel koppen gaan rollen. Wie dat wil meemaken, is welkom. vervangen door amusement, pre diking door opvoering, dogmatiek door toneel en theologie door the ater." Lawson acht het dan ook dringend nodig dat de kerk van vandaag op zijn schreden terugkeert naar een Bijbelge- trouwe, christocentrische en levensveranderende predi king. Het voorbeeld daarvoor mag gezocht en zal gevonden worden in de preken van de reformator van'Geneve. Het eerste hoofdstuk is gewijd aan een beknopt overzicht van Calvijns leven. Van zijn al genoemde geboorte op 10 juli 1509 tot en met zijn overlijden op 27 mei 1564 te Geneve, 54 jaar oud nog maar was hij toen hij stierf Hij was opgebrand in de dienst van zijn Zender. Een brandende en lichtende kaars. "Laat mij maar verteerd wor den, als ik maar nuttig ben", zo was zijn levensdevies. En ook: "Het geslachte hart bied ik u ten offer aan!" In kort bestek ontrolt zich het bewogen leven van de man die, tegen wil en dank..., van zo grote beteke nis is geweest voor de kerk van Geneve en voor hele de kerk van het westen. Een volgend hoofdstuk is gewijd aan de typering van Calvijns preken. Beter nog aan Calvijns visie op de prediking. Preken zoals de Heere die wil, worden volgens Calvijn geken merkt door een aantal eigen schappen. Achtereenvolgens zijn dat: 1ze hebben de Bijbel als basis, (2) ze veronderstellen Gods eigen aanwezigheid, (3) ze vormen het centrum van de eredienst, (4) ze behelzen een ordelijke verklaring van het Schriftwoord, (5) ze ver dienen een hoge waardering. Want het behaagt de Heere door deze zalig te maken die geloven. Om met Calvijn zelf te spreken: "God verwekt door geen ander middel de Kerk en breidt haar uit dan door Zijn Woord. Het is alleen door de verkondiging van Gods gunst mogelijk, dat de Kerk nooit te gronde gaat. De volgende hoofdstukken gaan nader in op: de voorbe reiding door de prediker, de opening van het Woord, de verklaring van de tekst, de overdracht van de boodschap, en: de toepassing van de waar heid. Wat de inhoud betreft: Calvijns preken waren boven alles gericht op het soli Deo glo ria - tot eer en verheerlijking van God alleen. Dat gold toen, zo moet het nog zijn. Al met al, i^ dit,.bpek van Laivson een eenvoudige en leerzame stu die. De diverse aspecten van de wijze waarop Calvijn preekte, zijn tegelijkertijd aanwijzingen voor de predikers van hier en nu. Meditaüeve dagboeken zijn er al talloos vele. Er is er onlangs weer één aan toegevoegd. 365 dagen met Calvijn, luidt de titel. Deze is samengesteld door de Amerikaanse dominee Joel R. Beeke. Hij diende achter eenvolgens drie Netherlands Reformed Congregations (Gereformeerde Gemeenten) in de USA-staten lowa, New- Jersey en Michigan. Vanaf 1993 tot op heden is hij predi kant van de Heritage Nether lands Reformed Congregaüon in Grand-Rapids, Michigan. Beeke heeft een mooi dagboek vanuit de geschriften van Cal vijn samengesteld. Hij heeft daartoe geput uit diens com mentaren op het Oude en het Nieuwe Testament en uit zijn preken over diverse bijbelboe ken. De selectie voor elke dag bestaat uit wel vier onderdelen: de bij beltekst, een suggestie voor verdere bijbellezing, een ruim fragment uit Calvijns werken en tot slot een korte meditatie bedoeld ter verdere overden king of zelfbeproeving. Het is dus een lees- en overdenkings- boek, maar ik zou het tegelij kertijd een werkboek willen noemen. Het wil brengen tot verdere studie en/of nadenken over en praktisering van het gelezene. Ik citeer het slotstukje, zoals aangegeven bij 23 januari, de datum waarop deze krant ver scheen. "Ter overdenking: Cal vijns opmerking dat het onmoge lijk is om Gods Wet te overpeinzen wanneer wij omringd worden door de goddelozen, is vandaag de dag erg toepasselijk. Mobiele telefoons, iPods, e-mail en andere technologie kunnen ons leven domineren en ons omringen met goddeloze invloeden. Dragen wij er in ons gebruik van deze technologieën zorg voor te ver mijden waartegen de psalmist ons in Psalm 1: 1 waarschuwt?" N.a.v.: Steven Lawson, Calvijn als prediker Uitgeve rij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. ISBN 90-886-5009-3. 156pag. Prijs €17,50. Joel R. Beeke, 365 dagen met Calvijn. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Hard cover. ISBN 90-886-5054-3. 371 pag. Prijs 24,90. J.M.J. Kieviet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2