Goereese vissers overwegend positief over nieuwe vangstmethoden w 17 3 /^- H Eerste burger mevrouw Greet Hommes bouwt functie in Middelharnis af: Josti Band concerteert in Sommelsdijk Visserijschool haakt in op nieuwe ontwikkelingen Bijeenkomst De Christenvrouw Losgebroken stier afgeschoten Kaarten maken voor Adullam Nieuw e-mailadres Eilanden- Nieuws Maasvlakte 2 komt naar u toe 81e jaargang Nr. 7779 Dinsdag 20 januari 2009 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Durf en lef Gescheiden? KIES voor het kind! www.bureaujip.nl www.dekaashal.nl Erf- en slerbestrating AD DE GANS ASSURANTIËN De Waal Hoveniers Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 www.dewaaihoveniers.nl Informatiemarkt in Ouddorp www.interieur-paauwe.nl '^i^^\» JA*iw" iD MiiiÜi^ 'Ik heb van het ambt genoten' MIDDELHARNIS - "Ja, ik heb van het burgemees tersambt genoten", zegt mevrouw Greet Hommes. Zeker in onze prachtige en krachtige eilandelijke cen trumgemeente Middelharnis. Tien jaar was ze er eer ste burger. Maakte de ommezwaai mee van monisme naar dualisme. De gewijzigde opstelling en invulling van de posities van gemeenteraad en college. Zag de inhoudelijke eigen portefeuille veranderen, waarin overigens de beleidsvelden openbare orde en veilig heid (politie- en brandweerzaken) stevig verankerd ble ven. Donderdag 19 februari legt ze haar ambt neer. Het betekent een afscheid na 32 jaar bestuurlijke functies in overheidsland. Gedeputeerde in de provincie Zee land, burgemeester in de negen kernen tellende Frie se gemeente Nijefiird, gevolgd door een korte uitstap naar Schiermonnikoog. Terugkeren naar het Friese vas teland was toen mogelijk, maar familiebanden trokken toch sterker richting de westelijke kustprovincies. Een succesvolle sollicitatie naar Middelharnis, weer op een eiland, sprak toen ook haar man aan. Hij was liefhebber van water. Door Jaap Ruizeveld "De kennismaking voelde gelijk goed. Een hard wer kende bevolking, burgers die zelfredzaamheid tonen, graag op eigen wijze hun leven inrichten. Met aspecten die er toe doen: vriendelijkheid en gemoedelijkheid maar ook krachtig opkomen voor de zaak waarvoor je staat. Ik zag mogelijkheden voor ontwik keling van de bestuurskiacht, uitbouw en verfraaiing van de gemeente en wilde graag vanuit mijn positie als bur gemeester een brug bouwen naar de inwoners. Om samen, gelijktijdig met volksverte genwoordigers en besturen en medewerkers van instel lingen en bedrijven de klus te klaren, kortweg Middelhar nis op de kaart zetten. Er een gemeente, een samenleving, van maken waarin men g'aag woont, werkt en van ontspan ning kan genieten. Waar men zich prettig en veihg voelt. Let wel, dat kan een burgemeester willen, maar zonder medewer king, support en uitvoering door burgers die zich betrok ken voelen, en de geweldige inzet van vrijwilligers, lukt dat niet. Samen de schouders er onder. Dat is dan meer dan een slogan." "Ik vind dat er de afgelopen jaren veel positieve zaken zijn bereikt", zegt mevrouw Hom mes. "Dan kun je temeer ook blij zijn als negatieve aspecten - denk aan overlast, irritaties en onveiligheidsgevoelens - kunnen worden omgebo gen. Zeker, daar moetje voor investeren en ook onderhoud plegen. Durf en lef tonen om dingen te veranderen. Ver- trouwen schenken bij nieuwe aanpak. Kijk naar de afstem ming tussen jeugdwerk en politie. De verruiming van sluitingstijden horeca. Aan dacht voor de zwakkeren in onze samenleving, de zorg en de sociaal maatschappelijke onderwerpen. Ik vind het fantastisch dat ook burgers in wijken hun verantwoordelijk heid op zich nemen. Het noe men van voorbeelden is altijd discutabel. Toch noem ik hier het Rubensplein in Middel harnis". Onverteerbaar "Niet alles kun je aansturen. Ondanks maatregelen en con troles lukt het ons niet, en dat geldt eilandbreed, om het aantal jonge verkeersslachtof fers verder terug te dringen. Dat vind ik onverteerbaar." 'Middelharnis, een prachtig en krachtige gemeente', staat er op de uitnodigingskaart voor de afscheidsreceptie. "Bewust gekozen. Zo beleef ik dat. Kijkend naar de nieuwe wijken die mede dankzij inzet van een landschapsarchitect kwaliteit uitstralen. De ont wikkeling, invulling en uit bouw in het onderwijs, het stijgende aantal leerlingen op de scholen, afkomstig uit alle eilandkernen. De versterking in de zorg en het maatschap pelijk veld, de werkgelegen heid én de talrijke voorzie ningen, winkelhart D'n Diek, alles passend in de centrum functie. Ik wijs ook op recrea tieve- en natuurontwikkeling. Kansen voor de watersport. Dan renovatiesvan gebou wen die tot nieuwe funcües en nieuw gebruik leiden en die als object een parel zijn in het cultureel erfgoed. Vlakbij het gemeentehuis in perfecte har monie met de omgeving de woonfunctie in het voormalige RHBS-gebouw". Alles positief? "Natuurlijk niet. Belangrijke wensen zijn nog niet gehonoreerd. Zoals de inzet voor versterking van de leefbaarheid in onze kleinere Burgemeester Hommes legt op 19 fehnmri a.s. haar ambt neer kernen Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe-Tonge. Wij willen daar graag een impuls geven. Ik hoop vurig dat de nood zakelijke toestemmingen nu eindelijk komen. De bewoners hebben daar-recht op een zo goed mogelijk voorzieningen- h'oto: Wim win Ifmpn Folngmfir pakket, op huisvesting voor doelgroepen." De Josti Band, het huisorkest van de Hooge Busch te Zwam- merdam, verzorgt op zaterdag 31 januari 2009 voor de derde maal een concert in sportcom plex'De Staver'te Sommelsdijk. Dit gebeurt op uitnodiging van de Süchting Vrienden Sjaloom Zorg Goeree-Overflakkee, v/h Stichting Protestans Christe lijke Woonvoorziening. In januari 2009 bestaat voor noemde Stichting 45 jaar De Stichting Vrienden heeft in het kader van dit jubileiun de Josti Band uitgenodigd voor een concert. Dit orkest heeft niet alleen in ons land grote bekendheid, maar ook daarbuiten. Gezien de totale uitverkoop van de toegangs- kaarten van de vorige keren, heeft men besloten om met de kaartverkoop te beginnen van af maandag 28 november a.s. Toegangskaarten kosten 18 (incl. consumptie en program ma) en zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: Boekhan del Akershoek, Hoenderdijk 9 te Ouddorp; Drogisterij San- tifort, Oranjeplein 8 te Stel- lendani; Novy, Winterstraat 5 te Dirkslancl; Regiokantoor Sjaloom Zorg, Watertoren 24 te Dirksland; Boekhandel Van der Boom, Voorstraat 41 te Sommelsdijk; K-dootje, West- dijk 27 te Middelharnis; LM Mode, Nieuwstraat 14 te Oude- Tonge; Drogisterij Smerdiek, Markt 5 te Sint-Maartensdijk en Brasserie Du Bois, Stevin- weg 1 te Tholen. Vervolg op pag. 6 De vissers hi de mijiizaal luisteren aandachtig naar de uitleg over de Sumwing. STELLENDAM - De Goe reese zeevissersvloot is jarenlang onlosmakelijk verbonden geweest aan de boomkorvisserij. Zowel in de 'gouden tijd' van de vissers als in de moeilijke tijd van de afgelopen jaren stond deze vorm van visse rij niet ter discussie. Ver schillende oorzaken liggen er aan ten grondslag dat de blik van de vissers zich verder is gaan richten en vooral de jongere vissers zijn zich momenteel aan het heroriënteren als het gaat over vangstmethodes, aanpassingen aan de sche pen, vangstgebieden en visvangsten. Door Adri van der Laan In de vestiging van het Scheep- \aart en Transport College (STC) aan de Stellendamse bin nenhaven geeft één van de jon gere \'issers, Cornells Melissant, graag uitleg over de vernieu wingen en het 'nieuwe denken' in de visserij. Henk Redert, locatiemanager en Chiis ten Hoopen, hoofd mar keting en p.r van de STC staan de \issers hierbij ter zijde. De school sluit haar lesprogramma dan ook nauw aan bij de nieuwe ontwikkelingen. Het zal niemand ontgaan zijn dat de laatste jaren het de vissers niet altijd voor de wind is gegaan. Te kleine quota's, hoge olieprijzen, lage prijzen voor een aantal vis soorten hebben er tot geleid dat een flink aantal vissers gebruik heeft gemaakt van een sane ringsregeling, zodat hun kot ter uit de vaart werd genomen. Deze reactie heeft natuurlijk ook gevolgen voor de voormalige visserijschool, het STC. Door de vermeende malaise in de visserij is het voor de jongeren - en hun ouders - niet meer zo aantrek- keiijk om voor een opleiding als visser te kiezen. Men kijkt liever uit naar een andere beroep dat in hun ogen meer perspectief voor de toekomst zou bieden. De aanmeldingen voor het nieuwe leerjaar blijven dan ook enigszins achter "Onterecht", zo is het oordeel van Cornells Melissant over deze negatieve houding want hij is er van overtuigd dat er zeker nog toekomst is voor de visserij maar, volgens hem, dienen de vissers wel op de veranderende omstandigheden in te springen. Cornelis en een aantal andere vissers, hebben er voor gekozen om 'nieuwe wegen' in te slaan. ■Vervolg op pag. 6 MIDDELHARNIS - Morgen avond, woensdag 21 janua ri, hoopt vereniging 'De Chris tenvrouw' afdeling Middelhai- nis/Sommelsdijk haar eerste vergadering in het nieuwe jaar te houden. Enkele leden van de stichting 'Oost-Europa-Werk groep' Middelharnis/Sommels- dijk zullen een powerpoint presentatie vertonen over het werk van deze stichting in Roemenië. De avond wordt gehouden in verenigingsge bouw De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis en vangt aan om 19.45 uur Ook gasten zijn welkom. OOLTGENSPLAAT - In de ochtenduren van woensdag 14 januari jl. is op de Hellegats- platen bij Ooltgensplaat een Heckrundstierlosgebroken. De bijna vijfjaar oude stier kwam daardoor in de bermen van de parallelweg van de N59, waar door een gevaarlijke situatie dreigde te ontstaan. Medewer kers van Staatsbosbeheer, die geassisteerd werden door de politie van district De Eilanden en door enkele loonwerkers hebben herhaalde pogingen ondernomen om de stier terug te jagen naar het natuurgebied de Hellegatsplaten. Dit lukte echter niet. Daarom werd conform het calamiteitenplan overgegaan tot het afschieten van de losgebroken stier. De Hellegatsplaten worden al van af 1993 begraasd door Heek- runderen en Fjordenpaarden. Deze dieren zorgen ervoor dat het gebied niet helemaal dicht groeit met bomen. Door de inzet van grote grazers kan een ieder die daar oog voor heeft genieten van het fraaie land schap op de Hellegatsplaten. OUDDORP - Comité Oud dorp van Stichting Adullam organiseert op dinsdag 27 januari a.s. een avond kaarten maken ten bate van Adullam in 'Eben-Haëzer, Preekhillaan 3 te Ouddorp. Samen met Aad Pikaart zullen drie kaarten worden gemaakt. De avond begint om 19.30 uur, deelname kost 7. Opgeven kan tot 26 janu ari bij Hester Grinwis, e-mail: wp.tanis(5)Filternet.nl. Deelnemers dienen zelf een snijmat, snijmes, liniaal en dun naaldje mee te nemen. De redactie van Eilanden- Nieuws heeft m.i.v. 1 janu ari een nieuw e-mailadres. Alle persberichten, aan kondigingen, uitnodigin gen en andere post die voor de redactie bestemd is, stuurt u voortaan naar redactie@eilandennieuws. nl. En post betreffende advertenties, abonnemen ten, bezorging en admi nistratie kunt u voortaan sturen naar info@eilan- dennieuws.nl. Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooltgensplaat -----------(0187)631350/ (06)55552023 www.erf-sierbestratlng.nl m.0)87-63117« WWW.ADG-ASSURANTICN.NL Ontdek we\ke meubelen in de opruimingcollectic zitten op; Op 1 september jongstleden is de aanleg van Maasvlakte 2, de uitbreiding van de Rot terdamse haven, van start gegaan. Iedereen die wil weten hoe de aanleg van dit nieuwe stukje land in zijn werk gaat, kan de komende maanden op verschillende infortnatie- inatkten terecht. Tijdens deze bijeenkomsten wordt aandacht besteed aan onder meer de aanlegwerkzaamheden op zee, plannmg en procedures, de duurzame aanpak en de gevol gen voor de regio. In de maanden december, januari en februari is de Pro jectorganisatie Maasvlakte 2 van het Havenbedrijf Rotter dam in diverse gemeenten aan wezig om toelichting te geven op de komende bouwperiode. De bijeenkomsten beginnen doorgaans om 16.00 uur en eindigen om 20.00 uur. Er zijn informatieve films te zien, onder meer over de bouwme thode van aannemer PUMA. Deskundigen zijn aanwezig om alle vragen van beztjekers over Maasvlakte 2 te beantwoorden. De informatiemarkten zijn vrij te bezoeken. Op Goeree-Over flakkee is dat morgen, woens dag 21 januari, in m.f g. Dorp- stienden te Ouddorp. De Rotterdamse haven is één van de belangrijkste ter wereld en levert een belangrijke bij drage aan de Nederlandse economie. Om deze positie te behouden en versterken wordt de haven uitgebreid met een nieuw stuk land: Maasvlakte 2. Dit gebeurt met respect voor natuur en milieu en de kwali teit van de leefomgeving in de re^io Rijnmond. Het Havenbe drijf Rotterdam heeft de ambi tie om van Maasvlakte 2 het meest duurzame havengebied te maken. Naast economische groei, voorziet het project ook in een krachtige impuls voor de leefomgeving in de regio. Zie www.maasvlakte2,coi|i voor meer informatie. Oil Zoniiemaire lijt «lokbij Zierikieej 50 automimittil yen Rotterdam, Roostndaol en T«rri«u«i!,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 1