Beter presteren Kerkgang? door Ds. G. van Manen neemt afscheid van Geref. Gem. Middelharnis Kerk diensten Opening'100 jaar Excelsior' Lege EIIAtlDEtl-niElJWS Bingo kleindierenver. Dirksland Damvereniging Dirksland Beginners- cursus bijen houden Alphacursus in Goedereede Morgen verkleed schaatsen EIIAI1DEtl,|1lEüW5 Drs. W. Chr. Hovius 'Ik ben met ulieden, al de dagen tot de voleinding der wereld' Uw auto én caravan Zondag 11 januari 2009 Lyriek van de Lage Landen. De canon in tachtig gedichten. J.M.J. Kieviet PAGINA 2 VRIJDAG 9 JANUARI 2009 Ethiek Een opmerkelijk rapport Vorige maand veischeen er een opmerkelijk rapport van twee Amerikaanse wetenschap- peis. Dat rapport is gebaseerd op een onderzoek, uitgevoerd via telefonische interviews onder meer dan honderd dui zend ouders van kinderen, die in de fase van de schoolleeftijd zijn. Uit dit onderzoek zou blijken dat kinderen rri'inder problemen hebben op school wanneer zij opgroeien bij hun echte, biologische ouders die kerkelijk meeleven. Ondersteunende cijfers Het ingestelde onderzoek zou de conclusie kunnen laten trekken dat kinderen van wie de ouders uiteen gegaan en definitief gescheiden zijn, en die bovendien ook nog eens heel laks zijn in de kerkgang, vijfmaal zoveel kans lopen in een klas te blijven zitten en een leerjaar te moeten overdoen. Vastgesteld kon worden dat vier en dertig procent van de kinderen die thuis geen gezin kennen met twee ouders of die op zondag niet onder het Woord van God komen, inmid dels al een keer zijn blijven zit ten en een klas hebben moeten overdoen. En maar liefst min stens tien procent van de kin deren moet het zonder beide ouders stellen, groeien dus op in een vreemd gezin of in andere opvang, en gaan nooit naar de kerk. In het zuiden en noorden Tevens is gebleken dat in de zuidelijke staten van Amerika, waar heel veel mensen met een donkere huidskleur wonen, veel kin deren geboren worden die uit buitenechtelijke relaties ter wereld komen. Maar in die zuidelijke staten ligt hel kerk bezoek juist heel hoog. Maar liefst vijf en tachtig procent van de bevolking is kerks! In de noordelijke stalen van Amerika wonen veel meer blanken. Maar daar is het beeld precies omgekeerd. Er zijn veel meer kleine gezin nen. Daar wonen de kinderen bij hun eigen ouders totdat ze het ouderlijk huis verlaten en op eigen bestemming komen. Maar in die staten komen de kerken, enkele uitzonderingen daargelaten, niet meer vol. In ons land? Nu kan men zeggen en er zich van afmaken door te stel len 'nu ja, zo ligt het in Amerika. In ons land is dat toch anders'. Maar we zouden schrikken als we de getallen van echtschei dingen onder ons oog krijgen. En we weten toch ook hoe het met de kerkgang in ons land is gesteld! Het proces van ontker kelijking gaat nog steeds door. Leren we ervan? Om te beginnen mogen kinderen toch als een bekro ning van het huwelijk worden gezien. We krijgen kinderen, we nemen hen niet! En daar mee ligt een grote verant woordelijkheid voor hen op de schouders van de ouders. Afgedacht van wat er soms aan verdriet, ruzies, vreemd gaan met een ander, soms zelfs mishandelingen, aan een echt scheiding voorafgaat, weten of beseffen ouders vaak niet wat kinderen wordt aangedaan bij een uit elkaar gaan. Die kinde ren hebben niet om het leven gevraagd. Wij gaven als ouders hen dat in de middellijke weg. Geen ouderlijk huis te ken nen, geplaagd te worden op school - 'jullie pappa en mam ma zijn (lekker) bij elkaar weg hè' - dat alles zal ongetwijfeld invloed op schoolprestaties uit oefenen. En kinderen kunnen onder elkaar ook wreed zijn. Zouden we dat als ouders onze jongen of ons meisje niet willen besparen? En hoe kan een kind nu kiezen tussen vader of moe der? De Heiland leerde reeds: 'Wat God samengevoegd heeft, schelde de mens niet'. Ik heb echtparen gekend waarvan het huwelijk op de klippen liep. Beide ouders kregen omgang met een andere partner. Maar ze hebben de officiële schei ding uitgesteld tot de kinderen op zichzelf gingen wonen. Die verantwoording namen ze, hoe triest ook de afloop was. De kerkgang Uit het in het begin van dit artikel aangegeven rapport blijkt tevens hoe grote rol de kerkgang speelt, ook bij kinde ren op school. Helaas, ook in de kerk getrouwde paren - met het jawoord aan elkaar voor het aangezicht van God gegeven - ontkwamen en ontkomen niet altijd aan echtscheiding. De geregelde gang naar het huis van God is evenwel zo belang rijk, ook met onze kinderen. Oud en jong worden uit het Woord van God onderwezen. Gelukkig die ouders die met hun kinderen over de Heere en Zijn dienst praten, maar in het dagelijks gebed ook met de Heere over hun kinderen. De kerkgang en daardoor de betrokkenheid op God en Zijn dienst kunnen ook de harmo- nie in het gezin zo bouwen en versterken. Die werkt ook posi tief uit op de schooljaren. In het nieuwe jaar Dit artikel verschijnt aan het begin van een nieuw jaar. Mogelijk is bij u of bij jou de kerkgang sedert korte of lan ge tijd erbij ingeschoten. Wat let u of jou in dit nieuwe jaar ook de kerkgang te hervatten? Ik gun u en jou zo graag een gelukkig en een vooral door God gezegend leven. Mogelijk bent u of ben jij wel een trou we kerkganger. Poogde u of jij die onkerkelijke buren wel eens mee te krijgen onder de boodschap van het Evangelie? Dat behoeven we toch niet als een geheim onder ons te bewa ren? Dat kan en mag zelfs toch niet? Wie weet hoeveel kwaad en verdriet er door u of jou voorkomen kan worden door medemensen op het spoor van de Bijbel te zetten! Want nog altijd is het woord van Jakobus waar en geldig: 'Wie een zon daar van de dwaling van zijn weg bekeert, die behoudt een ziel van de dood en zal menigte van zonden bedekken'. Ik wens u en jou een heel gezegend 2009 toe in de weg die God wil dat we gaan. MIDDELHARNIS - Tij dens de Nieuwjaarsdienst van afgelopen donder dagmorgen in de Gere formeerde Gemeente van Middelharnis heeft ds. G. van Manen afscheid genomen, i.v.m. zijn ver trek naar de gemeente van Elspeet. Middelharnis was de eerste gemeente die ds. Van Manen diende, van 2005-2008. Als Schriftlezing liet de schei dende predikant Psalm 146 lezen, de tekst voor de predi king was Mattheüs 28 vers 20: 'En zie, Ik ben met ulieden, al de dagen tot de voleinding der wereld. Amen'. Als thema voor de preek noemde ds. Van Manen 'Een troostrijke belofte', en stond vervolgens stil bij drie hoofd gedachten: 1. Wie deze belofte doet, 2. Wie deze belofte krijgt en 3. Wat deze belofte inhoudt. Lettend op het verband van de tekst komen we uit na Pasen. Wellicht was 't bij de verschijning van Christus aan 500 broeders op eenmaal dat Christus dezx woorden sprak. Ze zien Hem komen en aan bidden Hem. Maar ook zullen er zijn die twijfelend blijven staan, of in verwondering en ze vinden 't te groot dat de opge stane Christus Zich aan hen openbaart. Maar er zal ook wel ongeloof zijn geweest. Tot al dezulken spreekt Christus hier. Hij zegt dat Hem alle macht is gegeven op hemel en aarde. Ook geeft Hij de discipelen de opdracht het Woord te verkon digen en te dopen. En daarbij geeft Hij een rijke belofte, waar alles van afhangt: 'Ik ben met u'. Dat, is Christus, Die van de Vadëf" alle macht in hemel en op aarde heeft gekregen. Macht om Zijn kerk op aarde te beschermen en te leiden. Voor Hem zal alle knie zich buigen. Hebt u uw knieën ook al voor Hem gebogen, onvoor waardelijk? Als we nog onder danen zijn van de vorst der duisternis, moeten we onszelf geen rust gunnen voordat we een onderdaan zijn van Sions goedertieren Koning. Hij heeft 't Zelf gezegd dat wie tot Hem komt. Hij geenszins zal uitwer pen, maar dat Hij Zijn rechter hand op de schouder legt en zegt: Ik ben met ulieden. Dat zegt Hij, door Wie de Vader alle dingen regeert. Dat is ook het uitzien van de kerk: dat die Christus met hen is. Christus spreekt deze belofte tot Zijn elf discipelen. Later worden zij apostelen. Christus verkiest zich ambassadeurs, eenvoudige en ongeleerde mensen, maar die wel van God geleerd zijn. Geroepen vanachter het visnet of uit het tolhuis. Krachtdadig en inwen dig geroepen door Woord en Geest. Ze hebben geleerd hoe groot hun zonden en ellenden zijn. En dat htm gerechtighe den tekort waren om voor God te kunnen bestaan. Met de wonden van hun zielen waren ze op de beste plaats terecht gekomen: bij het Lam Gods dat de zonden der wereld weg- Christelijk streel<blacl op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA IVliddeiharnis. Langeweg 13, Sommeisdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,42. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal(elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: hansvilleriuseeilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbanl< 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). neemt. Toen zijn ze door het geloof tot Hem gevlucht. En mochten ze ervaren dat Chris tus zich tot hen keerde en von den ze Hem, de lang beloofde Verlosser, de Messias, de Zalig maker, de Borg, Ze werden ook meer en meer aan Chris tus verbonden, mochten Hem door het geloof aanschouwen en in Hem vinden alles wat ze nodig hebben. Vlees en bloed hebben hen dat niet geopen baard, maar de Vader Die in de Hemel is. Dat is het werk van God Zelf Hopelijk zijn er in de gemeente velen die op dat plaatsje terecht mogen komen, om in Hem alleen'alles te vinden. Ook als Hij daarna gaat openbaren dat Hij lijden en sterven gaat. Hij is overge leverd voor hun zonden. Borg- tochtelijk. Als dat geopenbaard wordt en Christus Zijn ver dienste gaat toepassen op de ziel, leidt dat onuitsprekelijke verwondering en hunkert de ziel om vrijgesproken te wor den op grond van de gerech tigheid van de gezegende Mid delaar. Om Christus te leren kennen, zowel in de staat van Zijn vernedering als van Zijn verhoging. Omdat de discipelen de opdracht kregen 'Ga dan heen' hadden ze deze troostrijke belofte zo nodig: 'En zie. Ik ben met ulieden'. Een troost rijke belofte voor de kerk van alle eeuwen, om houvast aan te mogen hebben. Ondanks ongeloof en afmakingen. Niet op prinsen het vertrouwen stel len, maar de God Jakobs tot je hulp hebben. Terwijl je 't jezelf waardig maakt dat God eeu wig tégen je is, betoont Chris tus 't: Ik ben met ulieden, op grond van Mijn borggerechtig- heid. Wat kan echter ongeloof en twijfel een ziel gevangen nemen. Of de aanvechtingen van de-satan. Christus heeft echter overwonnen. Ik hoop dat u daarom mag leren zien op de overste Leidsinan en vol einder des geloofs: Jezus. DIRKSLAN D - De Dirkslandse Kleindierenvereniging organi seert maandag 12 januari weer een bingoavond. Er worden vijftien ronden gespeeld en een superronde met een hoofdprijs van 50. De eerste ronde is gratis. Kinderen die met hun (groot)ouders meekomen, spe len de hele avond voor 4, De avond wordt gehouden in ver enigingsgebouw De Schakel, Beatrixlaan 31 te Dirksland. De aanvang is om 19.30 uur. Opgeven kan via tel. nr. 0187 683811, Jezus blijft bij Zijn kerk op aarde. Dat kan alleen Christus zeggen, het wijst op Zijn god heid en alomtegenwoordig heid. Zijn deugden verheerlijkt Hij op aarde. Hij is de Koning der koningen en Heere de heren. Met Zijn majesteit en genade blijft Hij bij en bewaart en beschermt Hij Zijn kerk. Waarom is dat voor de kerk zo belangrijk? Omdat Gods volk hun zonde en schuld elke dag alleen maar groter maakt. Daartoe zendt Hij Zijn Geest uit op aarde. Die in alle waarheid leidt en Christus gaat verheer lijken, en Die Zijn kerk troost en leidt. Ik ben met ulieden, wat is dat dichtbij: Hij omringt Zijn gemeente. Hij is de eerste en de laatste, al de dagen tot aan de voleinding der wereld, dus niet één dag uitgezonderd. Het wordt duister, de antichrist komt en heeft 't op Christus en Zijn gemeente gemunt. Maar toch bereikt Jezus Zijn doel, want Ik ben met ulieden. Ik hoop dat u daar gelovig amen op leert zeggen. Want Hfj heeft 't gezegd. Die niet liegen kan. Laat dat ook bij afscheid tot troost mogen zijn. Aan het eind van de dienst waren er toespraken van ds. Van Manen zelf, van ouder ling Van den Berge namens de Particuliere Synode Zuid en de Classis Tholen, en door ouderling Koppelaar namens gemeente en kerkenraad. Uitslagen van 5 januari jl. Afdeling 1: H. Keuvelaar - W. Stolk 3-0 J. Knops - A. Jelier1-1 C. van Prooijen - Joh. Wolfert0-3 D. Wolfert - M. v. 't Geloof 3-0 in vertrouwde handen Bijen houden is een bij zondere en boeiende hob by. Een gedegen voorbe reiding is noodzakelijk om een goede start te maken. Daarom organiseert de Imkervereniging Goeree- Overflakkee in samenwer king met imkervereniging Voorne-Putten een cursus bijen houden voor beginners. De cursus start op 5 februari 2009 met de eerste van een 5-tal theorielessen. Vanaf april worden er ongeveer 10 prak tijklessen gegeven. Tijdens de praktijklessen worden alle handelingen die gedurende het bijenseizoen noodzakelijk zijn uitvoerig behandeld. De kosten voor deelname bedra gen 175. Aan het einde van de cursus ontvangen de deelnemers het officiële diploma beginnend imker van de Nederlandse Bij enhoudersvereniging (NBV) en krijgen de deelnemers, wan neer ze lid worden van Imkers vereniging G-O, meteen ook hun eerste bijenvolk. Voor aanmelding of meer informatie kunt u tot 1 febru ari a.s. terecht bij Chris Koorn- neef, tel. 0187-493319, of bij Arie de Lint, tel, 0187-641463, e-mail a,de.hnt@planet.nl. Op woensdag 14 januari gaat bij de Hervormde Gemeente van Goedereede een Alpha cursus van start. Daarin wor den de basisprincipes van het christelijk geloofbesproken. De cursus bestaat uit tien avonden en een kort weekend. U kunt zich nu nog opgeven. Jong of oud, gelovig of niet-gelovig, al jaren in de kerk of er nog nooit geweest, iedereen is van harte uitgenodigd! Voor opgave of meer informatie kunt u contact opnemen met Lieske Sperling, tel. 06-13228058, e-mail lies- kesperlingCo) Filternet.nl. OUDDORP - Morgenmiddag, zaterdag lOjanuari, organiseert IJsclub Ouddorp van 13.00 tot 16.00 uur een wedstrijd 'ver kleed schaatsen' op de ijsbaan. Hofdijksweg 44 te Ouddorp. Vanaf 13.00 uur kunnen deel nemers gratis inschrijven bij het loket op de ijsbaan. Voor de mooist verklede schaatser(s) is er een gevulde enveloppe. De prijsuitreiking is om 16.00 uur. OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.00 uur ds. H. Lasscheen 18.30 uur kand. J. A. Kloosterman, Ede. Ehen-Haëzer: 9.00 uur kand. J. A. Kloosterman, Ede en 18.30 uur ds. H. Lassche - Herv. Gem. 9.45 uur ds. J. N. Zuijderduijn, Nieuw Lekkerland en 18.00 uur ds. J. C. Breugem, Goudswaard - Geref. Kerk 10.00 uur (H.A.) ds. C. G. Kanten 18.30 uur ds. G.J. Mink - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. J. Schipper - Doopsgezin de Gem. 9.30 uur dr. R. H. Hartkamp en 18.30 uur de heer W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 en 18.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. R. van Kooten, Apel doorn. STELLEN DAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds, D. Hoolwerf en 17,00 uur de heer T, R, Rietveld, Ridderkerk - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. H. Lassche, Oud dorp én 18.00 uur kand. M. Diepeveen - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. Bijlsma en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT-HersteldHerv. Gem. 10.00 uur kand. B. D. Bouman, Poortvliet en 14.30 uur ds. R Korteweg, afscheid - Geref. Kerk 9.30 uur drs. R H. L. Lo - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. van Meije- ren en 18.00 uur ds. M. Mosterd - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schip per - Ziekenhuis; 14.30 uur de heer A. Dubbeld. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema en 18.00 uur kand. A. A. Teeuw, Ridderkerk - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. M. B. van der Palm, Nieuw en Sint Joosland - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. ten Brinke, Alblasserdam en 18.00 uur ds. G. H, Abma, Gouda - Lukaska- pel HDG 10.30 uur ds. M. B. v. d. Akker, Nieuwerkerk a/d IJssel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 17.00 uur ds. L. M. Jongejan - Exodus 10.00 uur ds. H. Visser - Remonstrantse Gem. geen opgave - CAMA Gem. 10.00 uur de heer J. W. Grievink. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. B.Jon- geneel, Dussen en 18.00 uur ds. J. Blom, Ridder kerk - Geref. Kerk 10.00 en 17.00 uur ds. L. J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. J. Westerink - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. T. R. Rietveld, Ridderkerk en 18.00 uur ds. H. Harkema - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J. Boeren 18.00 uur kand. B. D. Bouman, Tholen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. R Blok. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. A. van den Berg, Gouda en 18.00 uur kand. A. L. de Kwaads- teniet, Rotterdam - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur pastor B. de Haan. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. J. Catsburg en 18.00 uur ds. T. W. van Benne- kom - Geref. Kerk 10.00 uur ds. B. J. Oldenhuis en 18.00 uur ds. A. J. Krol - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T W. van Bennekom, afscheid en bevestiging ambtsdragers en 18,00 uur kand. A. ten Brinke, Alblasserdam - Geref. Kerk 10.00 Uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. A. S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. G. van der Ziel - Her steld Herv. Gem. 11.00 uur kand. B. D. Bouman, Poortvliet en 15.30 uur ds. - M. B. van der Palm, Nieuw en St. Joosland - Geref. Kerk 9.30 uur de heer P. A. de Jongh en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. D. W. Tuinier. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder. De canon van Nederiand is in. Welbekend: vijftig onderwer pen die samen een overzicht bieden van de geschiedenis van ons land. Vooral bedoeld als leidraad voor het onderwijs. Maar ook handig voor ieder een die zich voor de historie van ons land interesseert. Min of meer analoog hier aan verscheen de canon van de lyriek in de Lage Landen. Tachtig gedichten uit de litera tuur van Nederland en Vlaan deren. Weloverwogen geselec teerd, samen een beeld vor mend van de rijke poëtische traditie in de Nederlandse taal. De samensteller is Paul Claes, een veelzijdig Vlaams auteur en vertaler. Ooit ontving hij voor zijn vertaaloeuvre de Martinus Nijhoff-prijs. Het is een prachtig uitgevoerd boek in een klassiek design en met veel illustraties. Een juweel om te bekijken alleen al. En opval lend laag geprijsd. Bloemlezingen van ooit ver schenen- poëzie zijn er al talloos veel. Zo schreef veel jaren gele den Victor E. van Vriesland zijn monumentale Spiegel van de Nederlandse poëzie 1100-1900, een verzameling van vele, vele honderden gedichten. Paul Claes deed het anders. Hij selecteerde nauwgezet, zodat hij met tachtig gedichten een - naar zijn oordeel - repre sentatief overzicht behield. De hele periode is onderverdeeld in vier parten: middeleeuwen, nieuwe tijd, romantiek en moderne tijd. Elk tijdvak heeft een afzonderlijke inleiding gekregen. Elk gedicht wordt toegelicht. De situering plaatst het in de tijd en ruimte waarin het is ontstaan. Verder volgen zo nodig woordverklaringen. De technische analyse behan delt strofebouw, versmaat en stijlkenmerken. De themati sche analyse beschrijft struc tuur en inhoud. "Hebban olla vogela nestas hagun- nan kinase hie enda thu...("Alle vogels zijn aan hun nest begon nen, behalve ik en jij.Behoort deze regel tot de Nederlandse lyriek? Waarschijnlijk wel. Mis schien regels uit een primitief minnelied. In ieder geval is het de (in 1931 ontdekte) tot dusver oudst bekende Oudne derlandse tekst. Claes begint er zijn boek mee. Het eerste voor beeld van poëzie van de Lage Landen. Redelijk veel aan dacht geeft hij aan wat overge leverd is uit de middeleeuwen. Enkele namen: Hendrik van Veldeke, de eerste Dietse dich ter die we bij naam kennen, en Hadewijch, de mystieke schrijfster uit Antwerpen. Eén van haar mengeldichten: "Alle dinghe I Sijn mi te inghe; Ie ben so wijt: I Om een onghescepen I Hebbic begrepen I In eweghen tijt. Verder natuurlijk veel anonie me liederen: Heer Halewijn en 7a)«c koningskinderen. Ook Anna Bijns, de Ib'-eeuwse militante toomse dichteres, eveneens uit Antwerpen, rekent hij tot die eerste periode. De nieuwe tijd, vanaf de l6'' eeuw, bracht vernieuwing op alle terreinen. Met name de 17" eeuw was op economisch, politiek en cultureel gebied in de Noordelijke Nederlan den een Gouden Eeuw. Zowel de schilder- als de dichtkunst bloeiden. Bij de laatste horen namen als Hooft, Bredero, Huygens en vooral Joost van de Vondel. Maar ook Jacobus Revius is in dit boek opgeno- mert met zijn "Ten zijn de Joden niet, Heer Jesu, die u cruysten..." Vondel krijgt de eer met wel drie gedichten, waaronder het ontroerende liedje bij het sterven van zijn zoontje: "Con- staniijntje, l' zaligh kijntje, I Che rubijntje van om hoogh.. De 18'' eeuw was zowel in het zuiden als in het noorden een periode van neergang. Er is nauwelijks iets geschreven dat de tijd heeft overleefd. Dat wordt weer anders in de tijd van de romantiek. De eeuw die begint met Bildeudijk, de grote ongenietbare... Hij schreef zijn eigen doodsgedicht: "Befloerste trom I Noch rouwgebrom I Ga rom- m'lende om..." Ook De Génestet komen we tegen: "O land van mest en mist, van vuilen, kouden regen..." en natuurlijk Nicolaas Beets met het tere "De moerbei- toppen ruischten; God ging voor bij..." Ook van Guido Cezelle zijn drie gedichten opgeno men, waaronder "Dien avond en die rooze. Datzelfde geldt van de selectie van de dichters die behoren tot de moderne tijd. Ik zal hun namen niet noemen. Naarmate de tijd dichterbij de onze komt, zal, zo lijkt me, de selectie niet zo gemakkelijk zijn geweest. De allernieuwste poëzie is overi gens niet opgenomen, gewoon omdat de canon daarvan nog onduidelijk is. Opgenomen werden alleen overleden dich ters en degenen die voor 1930 zijn geboren. Een verstandige keus. Voor alle bloemlezingen en dus ook voor deze geldt dat de schifting een subjectief element in zich draagt. Waarom bij voorbeeld van de barok-dich- ters wel Heiman Dullaert maar, niet Jeremias de Decker (met zijn: "Christus gekruyst") uitge kozen. In de rij van dichters uit de 20" eeuw mis ik pijnlijk Anton van Duinkerken. Diens strijdlustige "Ballade van de katholiek" behoort mijns inziens onmiskenbaar tot de canon. Datzelfde geldt van "De achttien doden" van Jan Campeit. Dat alles is echter geen hin dernis om de inhoud van deze bundel zeer aan te prij zen. Voor wie wat gevoel heeft voor de eigen poëzie biedt het een feest van herkenning. De samensteller noemt zijn boek "het liefde,s/cind van een levenslange relatie met lYriek. Voor leken biedt het hopeWjV. een eerste houvast, voor lief hebbers een betrouwbare lei draad, voor kenners een nieuw kijk op de oudl canon." Daarnaast mag ieder zijn eigen canon hebben, 'Uit die van mezelf citeer ik tenslotte een gedicht van Jacqueline van der Waals, Haar naam konjt in Claes' canon helaas niet voor. Het is een gedicht dat Geer ten Gossaert (die de bundel van Claes wel heeft gehaald) zo prachtig vond dat hij er graag zijn gehele werk voor wilde opgeven om dit ene geschre ven te hebben. Het lijkt me ook een passende passage voor de jaarwisseling. "Die mijns harten vrede zijt, /En de enig ware ruste, Reine bron van klare lusten, Zuiv're zon van zaligheid. I Laat mij willen en niet willen, I Wat Gij wilt en niet en wilt, I Blijde gaande door het stille I Leven in Uw vree verstild. I Bui ten U is niets dan strijd, /Niets dan moeiten, niets dan zorgen. Laat mij, in Uw rust geborgen, Slapen gaan in eeuwigheid. N.a.v. Paul Claes, Lyriek van de Lage Landen. De canon in tachtig gedich ten. Uitgeverij De Bezige Bij, Amsterdam. Gebon den. Geïllustreerd. ISBN 90-234-3288-3. 368 pag. Prijs €24,90. DIRKSLAND - Tijdens de nieuwjaarsreceptie van gemengd koor Excelsior te Dirksland heeft de voorzit ter, mevrouw Dolieslager, het jubileumjaar feestelijk geopend. Het koor bestaat dit jaar honderd jaar. Een groots jubileumconcert wordt gege ven op zaterdag 28 november 2009. Er waren vijf nieuwe projecdeden aanwezig die het koor willen helpen met dit concert. Er werd door de leden een toast uitgebracht op het feestjaar. Aan het con cert is ook een goed doel verbonden, nl. stichting de Opkikker. Vandaar ook de naam Concert for Joy. Families met chronisch zieke kinderen kunnen hier een beroep op doen om voor het gezin een leuke dag te organiseren. De gezinnen moeten wel van Goeree-Overflakkee, Schou- wen-Duiveland of Voorne Putten komen, en het geheel staat in verbinding met het ziekenhuis te Dirksland, Er komt ook een oproep aan het bedrijfsleven om dit concert mogelijk te maken. De eerste gift voor dit jubileum is bin nen: van Shell Vrijwilligers- fonds Gepensioneerden werd namens oud-werknemer Arie van Vliet een bedrag van €300 gedoneerd. Projectie den kunnen zich woensdag a.s. nog melden in de Schakel Dirksland, om 20.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2009 | | pagina 2